Binnenland. Kerknieuws. Onderwijs. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Uit de Pers. Eu aan de rechtsche redevoeringen? Wel, ze worden genoemd politieke Prik- kebeen's wilde jacht op aardige citaatjes, weemoedig relaas van de verkiezingsactie, met verholen snikken en kanseldroefenis, en met gemengde gevoelens Kolkman her dacht. Daarmede zijn de betoogen der oppositie h. i. voldoende en juist gekwalificeerd. 't Is fraai. Zeg niet, dat de partijdigheid er dui men dik op ligt. Ge zoudt de heeren vrij zinnigen hulde aan hun vrijen zin! kwetsen. We gaan, zeiden we, op Troelstra's be toog niet nader in, evenmin als we uit voerig op de onzerzijds gehouden rede voeringen terugkomen. Slechts zijn we hem dankbaar, dat hij toegaf, dat de rechtsche verwjjten niet gansch en al ongegrond waren. Zoo'n bekentenis, uit Pieter Jelles' mond, is wat waard. Onnoodig te zeggen, dat spreker de gelegenheid aangreep, om nog eens met nadruk te wijzen, ja te pochen op den geweldigen aanwas der roode stemmen. Nu, dat zij hem gegund. 't Zal hem anders niet gemakkelijk val len elk gevoel van wrevel te verbannen, als hij aan de 18 zetels denkt, die de partij eens bezat, doch nimmer bezette. Over 't algemeen heeft hij een goeden kijk op den verkiezingsstrijd, enkele dingon uitgezonderd. Althans van socialistisch standpunt. De scherpzinnigheid van de staatslie den bij uitnemendheid, Kuyper en Loh- man, laatstgenoemde mocht er dezer da gen weer een treffend blijk van geven, is .overigens nog niet Troelstra's deel Och, mocht zijn bescheidenheid het hem doen inzien. Eerste Kamer. Hedenmorgen is in de afdeelingen het onderzoek der Indische Begrooting aan gevangen. 0 u d-M i n i s t e r Talma. In een onderhoud met een redacteur van het Persbureau M. S. Van Dias ver klaarde oud-minister Talma. wel gezegd te hebben, dat het aantal pensioengerech tigden krachtens art. 3(5970 grooter zou zijn, dan prof. Kluyver beraamde. Hij had zich daaromtrent echter nimmer be zorgd gemaakt, omdat de Tariefwet de daarvoor benoodigde middelen wel ver schaft zou hebben. Oud-minister Talma verklaarde voorts niet te gelooven, dat het minister Treub gelukken zal belangrijke wijziging te bren gen in de Verzekeringswetten, omdat de oppositie tegen de Verzekeringswetten- Talma eensgezind was, doch bij de be staande regeeringsmeerderheid hierom trent verschil van opinie bestaat. H u 1 d e b 1 ij k. H. M. de Koningin heeft Maandag ten Paleize Het Loo ontvangen de deputatie van de Nederlandsche vereenigingen in Rijnland en Westfalen. De voorzitter van de deputatie bood, namens bijna 200.000 Nederlanders in Rijnland en Westfalen, met een toespraak H. M. een album als huldeblijk aan en stelde daarna de andere heeren van de deputatie aan H. M. voor. H. M. onderhield zich vervolgens aller hartelijkst met elk lid der deputatie en stelde de heeren na een noenmaal in de gelegenheid het paleis en de omgeving van Het Loo ia oogcnschouw te nemen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aalburg, H. W. Th. Jansen te Werkhoven. Bedankt voor Deventer door H. G. van Wijngaarden te Almelo; voor Baambrugge door Joh. Oosterhuis te Suawoude. Middelburg. Door het college van no tabelen is benoemd tot kerkvoogd de heer H. L. Dormaar, in plaats van Jhr. Mr. W. H. Hoeufft, die aan de beurt van aftreding was en zich niet herkiesbaar had gesteld. Schore In de gisteren gehouden ver gadering van stemgerechtigde lidmaten werden herkozen tot ouderling dhr. Spar- retak, tot Diaken dhr. Jan Snoep en bij de herstemming tot Notahei verkregen de heeren W. Rijn 11, Izak van Maldegem 6 stemmen, zoodat gekozen is de heer W. Rijn. D r. J. A. Prins. Men schrijft aan de „N. Ct.": Heden is het 25 jaar geleden, dat ds. J. A. Prins zijn intrede deed als predikant der Ned. Hervormde gemeente te Epe. Eenige malen dreigde er gevaar, dat ds. Prins Epe zou verlaten. Zoo werd hij o. a. beroepen naar Almelo, Zierikzee, 's-Hertogenbosch, Zalt-Bommel en Assen, doch gelukkig voor Epe, meende hij voor dezo beroepen te moeten bedanken. Groot was de belangstelling toen hij in 1900 den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaar het epredikantsambt' aanvaardde en wel te Berkenwoude. Ger. Kerken. Beroepen te Medemblik, W. Faber, cand. te Groningen. Ger. Gemeenten. Ds. J. Fraanje, die het beroep aan nam naar de Geref. Gemeente te Rot terdam, nam Zondag j.l. afscheid van zijn gemeente te Terneuzen, met een predikatie orver 2 Cor. 13:11. Aan het einde werd den vertrekkenden le«raar toegezongen Psalm 1214. Nieuwdorp. De heer J. van Loo, hoofd der openbare school alhier, komt als nüm- njer één voor op een voordracht voor onderwijzer met verplichte akte Fransch, aan een school voor M.U.L.O. te Zutphen. Geslaagd te Breda op het examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek mej. C. A. van Karssen van Middelburg, en te Rotterdam de heer D. Rage te Middelburg en de dames C. .1. Vader te Vlissingen en 11. Keulemans te Middelburg. Voor het practisch examen boekhou der slaagde te Rotterdam de heer G. van Koeveriuge Lzn. te Waarde. Middelburg. In de tweede helft der maand November zijn Ingekomen: A. Schinkel, Vlissingsclie straat 1 170 uit Princenhagemr. R. I'. Cleveringu, advocaat en procureur, L. Viele K 193 's GravenhageP. A. de Reij, kantoorbe, diende, Seissingel R 200, Koudekerke II. van Cruijningen, schilder, Wal A 7, St. Kruis\V. Pieterse, bakker, Bagard- straat D 33, O. en W. SouburgA. I. Hildernisse. boekhandelaar L. Singelstr. N 184, Koudekerke P. I. Manneke, rijks klerk, Keepoorstraat, E 58, EdeL. van BrakelKienioom, L. Geere, K 248, Indië. Vertrokken: E. Blaas, Karelsgang T 40, naar Kou dekerke I. Minderhoud, K. Geere K 300, Koudekerke; K. F. ;H. Acda. Veersche weg, T 230 naar KoudekerkeM. Melse, St. Janstraat 1 9G, VlissingenC. Bolier Heerengracht M 25, VlissingenM. C. Fischer, Korendijk P 78, GroningenII. M. S. Ma. Rietma, Vlasmarkt L 9, Er- meioM. I. ten Brink, Beestenmarkt K 280, RotterdamJ. Klinkenberg, Veer sche singel S 42a, ArnhemA. S. de Leeuw, Bogardstr. D 41, Terneuzan. M. C. Vlisfiingen Met de mailbooten der maatschappij „Zeeland" werden gedu rende de maand November vervoerd 9891 passagiers, tegen 9500 gedurende de zelfde maand van 1912. Gedurende deze 11 maanden zijn reeds meer reizigers vervoerd dan gedurende het geheele jaar 1912. Door den Directeur-Generaal van de Staatsspoorwegen is aan E. de Klerk geb. Nederhand, Wachtpost 57 een loffe lijke vermelding toegekend wegens be toonde eerlijkheid. Goes Het Rnkstelegraafkantoor alhier behandelde in November: Telegrammenverz. 911, ontv. 945, overgen. 1365. Totaal 3221. Gesprekkenverz. 1691, ontv. 1787, overgen. 4172. Lokaal 2045. Totaal 9695. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid-Beveland behandeld Telegrammen. Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Baarland 15 23 38 Borssele 33 43 76 Oolijnsplaat 23 27 50 Driewegen 15 19 34 Ellewoutsdijk 27 24 51 's-Gravenpolder 52 51 103 's-Hecr Arendskerke 34 56 90 's-Heerenhoek 40 33 73 's-H. Hendrikskinderen 4 5 9 Heinkenszand 21 35 56 Hoedekenskerke 24 25 49 Kamperland 63 49 112 Kapelle 85 128 208 Kats 24 22 43 Kloetinge 17 31 48 Kortgene 74 59 133 Kruiningen 49 52 101 Kwadendanmie 13 12 25 Nieuwdorp 46 58 104 Nisse 31 41 72 Oudelande 25 30 55 Ovezande 46 37 83 Rilland 36 51 87 Schore 58 63 121 Waarde 13 32 45 Wissenkerke 19 24 43 Wolfaartsdijk 50 73 123 Gesprekken. Kantoren. Verz. Ontv. Loc. Tot. Borssele Colijusplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's-Gravenpolder 's-Heer Arendskerke 's-Heerenhoek Heinkenszaud Hoedekenskerke Kamperland Kapelle Kortgene Kruiningen Kwadendamme Nisse Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdijk Bevolking. In de tweede helft der maand November zijn in deze gemeente Ingekomen: Ch. J. Ardewijn, slagersknecht, uit Vlis singen, Waterstraat 203 Ha. van der Loo. kinderjuffrouw, Vlissingen, Gr. Markt 60G. Roddenhof, letterzetter, Borne, Oude Singel 89G. de Jong, kinderjuf 37 44 3 84 102 52 2 167 18 10 28 32 9 41 105 120 7 232 59 106 175 71 32 102 21 20 41 61 29 90 57 44 101 148 137 10 295 181 120 10 318 98 37 135 26 18 44 27 3 30 32 10 42 60 43 103 82 75 7 164 71 42 113 65 58 123 60 16 80 76 4 80 frouw, Utrecht, Westwal 167jJ. Kruijsse opzichter waterleiding, Krabbendijke, Wijugaardstr. 199; Joha 11. M. Quist, assistente huishouding, Apeldoorn, Groote Markt 54. V er trokken: G. Oranje, kantoorbediende, naar Am sterdam J. Gok, bakkersknecht. Ridder kerk J. Sturm, bankwerker, Vlissingen M. Weijns, bakkersknecht. RitthemA. M. Zuidweg, slagersknecht, Krabbendijke; J. II. Aarts, gepensionneerde, Maastricht Th. G. J. F. Wildschut, kellner, Rotter dam. M. C. Heinkenszand. Vergadering van „Het Groene Kruis" alhier op 2 December. Tegenwoordig 30 leden. Nadat door den voorzitter, dhr. A. J Hoorweg, de ver gadering geopend was werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. De penningmeester leest de begrooting over 1914 voor, welke in ontvang en uitgaaf wordt vastgesteld op een bedrag van f245. De aftredende bestuursleden de heeren A. J. Hoorweg en J. Rijk worden herkozen. Het salaris van den magazijnmeeMer-bode wordt bepaald op f 15. ïlededeeling wordt ge daan dat de diacones-wijkverpleegster dit jaar in de gemeenten Heinkenszand, 'sHeer Arendskerke en Nisse 3906 be zoeken heeft afgelegd bij 99 patiënten, waarvan te Heinkenszand 2957, 'sHeer- Arendskerke 528 en Nisse 421 bezoeken. De voorzitter doet nog eenige mede- deelingen over tuberculose-bestrijding, waarna nog verslag uitgebracht wordt door den afgevaardigde naar het hoofd bestuur. Nisse. Dinsdagavond vergaderde alhier de afdeeling der vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland. De volgende zaken werden behandeld. Herkozen werden als bestuursleden de heeren Jobs. Kloosterman en D. G. Kloos terman Besloten werd om dezen winter een spreker voor de afdeeling te doen optreden. Voorts werd ook nog besloten een schrijven te richten aan de afdeeling Driewegen—Ovezand inhoudende sym pathie betuiging omtrent hun streven om te komen tot de oprichting van een fonds tot ondersteuning van minvermo gende krankzinnigen. Waarde. Gisteren her-dachten de leden der ZangyereeHiging „Excelsior" alhier het 5-jarig bestaan dier vereeniging en boden bij deze gelegenheid hun directeur, dhr. M. Waterman Az., een nieuwe eb benhouten met zilver gemonteerde diri geerstok aan. St. Maartensdijk. De afdeeling St, Maar tensdijk van den bond van Staatspensi- onneering hield Dinsdagavond een leden vergaderingvan de ruim 170 leden wa ren 62 opgekomen. In de eerste plaats werd voorzien in de vacature van pen ningmeester, ontstaan door het vertrek van den heer van den Berg. Als zoo danig werd gekozen de heer D. Priem. Vervolgens werd besloten om op 9 Dec. a.s. een feestavond te organiseren. Koewacht. Maandagavond brak door onbekende oorzaak brand uit in de schuur van den landbouwer Pr. v. W. te Koe wacht. De groote schuur brandde tot den grond toe afeen partij ongedorschte haver en tarwe verbrandde medehet vee en de varkens konden gered worden slechts een paar kippen vonden hun dood in de vlammen. erzekering dekt de schade. M. C. Benoemd tot reserve 2e luitenant bij het reserve personeel der landmacht bij het 3e reg. de vaandrigs J. J. H. M. Verliuden en M. J. Smit van het korps; en bij het 14e regiment de vaandrigs O. A. Bouma, J. J. Fanoy, P. A. Vermeulen, W. Anker, J. Eramus, K. Dees, F. P. Mesu, W. C. Dekker, L. G. Salomé, J. R. de Hondt, M. C. Hack, J. Geense, J. de Hamer en M. C. v. d. Bout, allen van het korps. Ongelukken. Te Amsterdam is een 11-jarige knaap te water geraakt en verdronken. In den Buiten-Amstel aldaar is een schuitenvoerder van een kolenschuit verdronken. - Aan de I.Tkade is het lijk van een manspersoon drijvende gevonden, vermoedelijk van een varens gezel. Gistermiddag geraakte een 28- jarige persoon, wonende te Overschie, terwijl hij per fiets de Roobrug pas seerde, beklemd tusschen een der hekken van de brug eu een kolenwagen Hij be kwam hierdoor een groote scheurwond aan liet onderlijf'. In het ziekenhuis werd hij ter verpleging opgenomen. Uit het raam gesprongen. In de Putschelaan te Fijenoord sprong bij een huiselijke twist een vrouw uit hét raam der eerste verdieping. Voor bijgangers, die het zagen, vingen haar op, doch zij kwam daarbij met het hoofd terecht op de brievenbus, die tegen het huis stond, waardoor zij een schedel breuk bekwam. In levensgevaarlijken toestand is zij naar het ziekenhuis ver voerd. De staking der trawler- visscliers. De stoomtrawlers „Bata vier H", „Paris" en „Oceaan I" welke gisteren naar zee vertrokken, zullen lie den waarschijnlijk door andere worden gevolgd. Er liggen verschillende vaartuigen op te stoken om na completeering der be manning naar de visscherij te kunnen vertrekken. Onder de zeevisschers die staken be gint nu meer gisting te komen. Wij ver namen dat bij één trawler-machinist de ruiten waren iugeworpen en een andere op ketelmuziek was onthaald. Dc stoomtrawler „Pieter Cornelis" had zijne bemanning reeds voltallig, toen een der opvarenden uit angst voor toekom stige molestatie weer weigerden mede te gaan. Hbl. Prikkellectuur. In den nacht van Zaterdag op Zondag gelukte het aan de politie te Sneek om de hand te leggen op een jeugdig persoon G. S.. oud zeven tien jaar, die onder den invloed van het lezen van een deteotieve-roman, heeft getracht om van den lieer De J. een geldswaardig bedrag van f 100 a f150 te krijgen. Een dag te voren had bij aan genoem den heer een brief geschreven met aan kondiging van oen voorgenomen inbraak door andere personen. In gemelde» nacht schoof hij een enveloppe onder de deur en verwachtte, dat daarin liet bedrag kort daarna door hem teruggehaald kon worden. Bij zijne terugkomst gehikte liet aan de politie, die uit voorzorg in overleg met den heer De J. zich in diens huis bevond, om hem te vatten. Na de overbrenging naar liet bureau van politie bekende hij en verklaarde, dat hij door liet lezen van een d-tective- roman dit plan had opgevat. Ouders, waakt over uw kinderen, ook door er op letteu, welke lectuur zij in handen krijgen. De rampder„Volturno" Uitliet eergisteren voortgezette onderzoek be treffende de „Volturno,'-ramp bleek.dat het aantal geredden grooter was, dan in de zitting van Vrijdag was opgegeven. Het verschil was echter slechts gering. Gered waren 457 passagiers en 63 le den der bemanning totaal 520 personen. De eerste machinist van de „Volturno" gaf een verhaal van het „bluschwerk." De oorzaak van de ontploffing kon getui ge niet opgeven. Toen de brand woedde had hij nog order gegeven, zooveel mo gelijk kolen uit de ruimen te halen. Vijf of zes ton waren verwijderdtoen moest het werk gestaakt worden, Wegens liet kolongas, dat zich gaandeweg ontwikkelde. De machines waren even na twee uur stop gezet en tusschen vier en vijf uur kon men niet meer stoken. Er was ech ter genoeg stoom voor de pompen om tot 9 uur in werking te kunnen blijven. Getuige was tot liet laatste aan boord gebleven. De andere machinisten hadden het schip tusschen elf en twaalf uur 's avonds verlaten, toen het fel brandde en er niets meer voor hen te doen viel. De 2de machinist werd gehoord omtrent de bewering, dat de derde machinist de stokers met een revolver bedreigd had. Getuige liad daar niets van gehoord of gezien. De stokers waren even naar bo ven komen loopeu, toen de ontploffing plaats greep, maar toen hij hun gezegd liad, dat alles van lien afhing, waren ze weer gewillig naar beneden gegaan en hij had verder niet den minsten last met hen gehad Even na middernacht was getuige in een boot gesprongen en later door de „Kroonland" opgenomen. De derde machinist, vervolgens ge hoord, erkende, dat hij een der stokers die niet naar zijn post had willen terug- keeren, met een revolver gedreigd had. De stokers hadden verder goed gewerkt, Getuige had het schip eerst verlaten, toen de kapitein zei, dat het tijd voor hem werd. Hij werd door een boot van de „Grosser Kurfürst" opgenomen. De tijgerin is dood! Wij bedoelen de tijgerin, die eenige dagen geleden bij Ezernon in Frankrijk uit de sfeer van een tilmvertooning sprong in het wer kelijke leven, d. w. z. in de bosschen en struiken der omstreken van Epernon waar zij terstond werd nagezet door een heirleger van jagers met geladen geweren. Het arme dier was trouwens al gewond en scheen dus een gemakke lijke prooi. Maar Fransche gendarmes en jagers zijn nu eenmaal niet getraind op de tijgenacht en „Madame la Tigresse" zooals de Fransche couranten haar noe men, bleef de Fransche Nimrods de baas. Veertig man onder leiding van een re- geerings-iuspecteur nogal liefst konden aie een tijgerin niet vangen, 't Is niet te zeggen hoeveel honderden menschen boeren op liet veld, vrouwen op eenzame wegen, de vlammende oogen van de tijgerin hebben meenen te zien en haar gebrul meenden te hooren. Vast schijnt alleen te staan dat een boer het beest is tegengekomen en dat toen de twee allebei reclitsomkeerd hebben gemaakt en voor elkander op den loop zijn gegaan. Trouwenswij hadden met anders gedaan als wij die boer geweest waren. Ten einde raad besloten de jagers het beest „uit te branden". D. w. z. toen men wist binnen welk gebied zij zich bevond, heeft men de boomeu en strui ken aan alle kanten in brand gestoken; toen vond men het lijk van de tijgerin, die onder het struikgewas was gaan liggen om daar aan haar wonden te sterven. De twee andere tijgers die gebruikt werden bij de bioscopische opname zijn in allerijl naar Parijs teruggezonden. In Epernon moet men niets meer hebben van tijgers en dergelijk gedierte en zelfs zal de overheid er een vervolging begin nen tegen de bioscoop ondernemers, die zulk een groot gevaar heben teweegge bracht In de pers gaan kreten van anderen aard op: men wil wreede vertooningen als deze, waar een dier wordt gewond en doodgeschoten alleen om tegemoet te komen aan het verlangen naar prikkel film, juist zooals onder de Roineinsche Keizers slaven en slavinnen werden op geofferd om aan den lust tot sensatie te voldoen, streng verbieden. De Eed. De eedsaflegging is in verschillende lauden op een verschillen de manier ingekleed. In vele landen hecht men er nog een groote religieuze beteekenis aan en wordt het zweren door groote ceremoniën opgeluisterd. Tot voor eenige jaren moest in Enge land de gezworene den Bijbel kussen. Dit was uit een hygiënisch oogpunt echter niet zeer aanbevelenswaardig. De „bijbel-kus" weryl dus afgeschaft. Thans moet de getuige onder het zweren den bijbel boven zijn hoofd houden. In Spanje gaat het zweren met groote ceremoniën gepaard. De getuige laat zich op de rechterknie vallen en legt zijn hoofd op den geopenden bijbel. De rechter vraagt hem: „Wilt gij bij God en bij de heilige Evangeliën zweren, dat gij op alle vragen, die u gedaan worden, de waarheid zult zeggen?" De getuige ant woordt„Dat zweer ik." De rechter her neemt „Spreekt gij waarheid, dan zal God u daarvoor beloonen. Spreekt gij onwaarheid, zoo zult gij voor uwe zon den moeten boeten." In Italië ligt voor den zwerende een open bijbel. De eed luidt: „Ik zweer, dat ik ile waarheid zeggen zal, de zui vere waarheid, en niets dan do waarheid." Het slot van den Belgischen eed is „Zoo helpe mij God en al zijn Heiligen Een Bijbel wordt bij de Belgische ge rechtshoven niet gebruikt. De Amerikaan zweert, terwijl hij de rechterhand opheft, dat hij de waarheid zal spreken, de geheele waarheid en niets dan de waarheid. Zeer plechtig gaat het in Oostenrijk toe. Aan beide kanten van een crucifix branden twee waskaarsen. De getuige staat voor het kruis, en zegt„Ik zweer bij God den Almachtige en Alwetende, dat ik op alle vragen de waarheid zal antwoorden, de zuivere waarheid en niets dan de waarheid." De Noorscbe getuige heft drie vingers van de rechterhand op het symbool van de de Drieeenheid. Dan zegt hij den rechter het formulier na. Het slot luidt En zweer ik valsch, zoo worde ik d"ar- voor in de hel gestraft, en zoo zullen ook al mijn aardsche goederen mij ont nomen worden." De Mohammedaan zweert bij den Koran Bij het afleggen van den eed, legt hij zijn hoofd op dit heilige boek. Moet een Chinees den eed afleggen, dan moet hij volgens de Chineesche wetgeving herinnerd worden aan de heiligheid van lichaam en ziel. Men snijdt nu den kop van een haan af; breekt een schoteltje, of blaast een kaars uit. Dit is een waarschuwing, hoe het met hem zal gaan, wanneer hij meineed pleegt. „Het Volk." Zondag was het te' Zabern buiten gewoon druk. Van nabij en veraf was men naar het stadje gekomen, dat in zoo korten tijd een niet benijdenswaardige vermaardheid beeft gekregen. De burge meester had maatregelen genomen om de orde te handhaven en liad bovendien een oproep gericht aan de burgerij, waarin hij [deze ried zich zonder noodzaak niet op straat te begeven en alles te vermijden wat aanstoot kon geven. Maar de militaire autoriteit had blijkbaar geen vertrouwen in de burgerlijke overheid, want den geheelen dag trokken militaire patrouilles onder commando van een sergeant door de stad. Hetgeen tot dusverre gebeurd is schijnt den overmoed der militairen nog niet te hebben geknakt, zooals blijken kan uit het volgendeEen buitenman ontmoette op .straat een jeugdigen officier en vroeg zijn metgezel toen of dit nu von Förstner was. De officier hoorde de vraag, wenkte een patrouille en liet den man inre kenen. De burgemeester, op de hoogte ge bracht van het gebeurde, eisclite de onmiddellijke invrijheidsstelling van den gearresteerde. Maar hij klopte aan een doovemans deur. 's Avonds bracht een jongen van 14 jaar een broertje naar huis. De jongens praatten met elkander en een sergeant, blijkbaar in de meening, dat de oudste jongen iets onbehoorlijks had gezegd, nam hem in hechtenis. Een kwartier later werd een bewoner van Zabern gearresteerd, die gelachen had toen een patrouille voorbijkwam. Het militaire terrorisme duurt dus nog voort. Botha. De „Standaard* schrijft van hem De berichten uit Zuid Afrika nemen steeds meer een min aantrekkelijk ka rakter aan. Reeds toen het driemanschap in 1901 hier te lande verkeerde, taste en voelde ieder het diepgaand onderscheid tusschen De Wet en Wolmarans en de tegen hen overstaande houding van Botlia. Ook Fischer was niet principieel genoeg. In den Oranje-Vrijstaat had men zich reeds in de 80er jaren te veel ver-Engelscht, maar toch, met Botha's slapheid ging ook Fischer niet mee. Botha was niet een man uit één stuk. De tweeslachtigheid zat hem in 't bloed. De Engelschen, wien dit in 't oog viel hebben dit tweeslachtige door aller prijs en lof in hem geprikkeld, en zoo werd Botha te Londen al spoedig de man op wien aller aandacht gevestigd was, om Zuid Afrika steeds meer naar Groot- Brittanje te doen overschuiven Men herinnert zich het machtig ge schenk aan den Koning van Engeland, bestaande uit de grootste diamant die in de mijnen gevonden was. Dat slappe, half-Engelsche, is toen al verder en verder gegaan. Het Holland-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2