Binnenland. Reclames. Uit de Provincie. Ouden van dagen. al door de vrijzinnigen gepredikt in hun. kranten en hun vergaderingen, door de openbare onderwijzers in hun organen. 'Na de leuze van de openbare onder- wijspropagandis ten besproken te hebben, wees spr. nog op andere mooie leuzen en beloften. De anti-Kuyperleuze en de anti-Tarief- tw et leuze hebben weer opgeld gedaan andere leuzen waren reeds versleten. Men heeft het volk trachten diets te maken dat de vrijheid van handel en industrie werd geknot; en predikanten weefden de anti- Kuyper- en de Tariefwetleuze te zanien. Kuyper moest weg en het Tarief moest .weg! Men noemde het vrijhandelsstelsel vooruitstrevend; het Tarief behoudend. Men kende het vrijhandelsstelsel een re volutionair beginsel toe, zich herinneren de dat Marx eens heeft betoogd, dat de vrijhandel de sociale revolutie bevordert. De angst en woede tegen Kuyper zijn gerechtvaardigd. Want zonder Kuyper wa re de bijzondere school niets geweest; zouden de liberalen de opperheerschappij hebben behoudenzou de openbare school de heerscheresse zijn gebleven en zouden de christelijke kinderen gevoed zijn ge worden met humanistische en materia listische wijsheid Het eenig juiste motief voor het tot stand komen van de concentratie was: de vreeze voor Kuyper! De verkiezingsliefde van de vrijzinni gen voor de protestanten is niets an ders geweest dan verkiezingsstroovuur. De vrijzinnigen hebben de coalitie uit gespeeld tegen de Hervormde Kerk, voor welke de coalitie een gevaar zou we zen. En waarom ,was dit nu zoo? Om dat di e Staatscommissie een nieuw ar tikel 171 voor <de Grondwet had voor gesteld. In dezen strijd is niets te min geble ken. Zelfs de „Nieuwe Rotterdamsche Crt." haalde een oud „schotschrift" te voorschijn. Trouwens, „de Pers van Nijgh" heeft altijd een hebbelijkheid gehad die spr. hier met nader zal qualifioeeren. De concentratie had veel van een ca- meleon. De minister Pleyte, die den be zem in den mast" zou voeren, neemt alles van Idenburg en De Waal Male- fift over! Het vorig Kabinet deed niets aan de sociale verzekering, zoo heette 't! Terwijl men mocht verwachten, dat de vrijzinnig-democraten voor de Duit- sche verzekering zouden zijn waren zij er onder een rechtsch kabinet tegen. De Unie-liberalen bekeerden zich tot het staatspensioen. De vrije liberalen verlie zen hun afkeer van den staatsdwang op sociaal gebied. Alles liep te hoop om de wetten van Talma te nekken. De drie vrijzinnige partijen werden gesteund dooi de sociaal-democraten, wien het vooral -om Talma was te doen; Talma, die zeer veel gedaan heeft voor de arbeiderebe scherming. Over de samenwerking der concentratie en de sociaal-democraten op defensiege bied zal spr. zwjjgen. Zijn verstand staat er bij stilMen heeft te doen gehart met een staaltje van cameleon-politiek althans wanneer er een fusie is geweest tusschen de drie vrijzinnige partijen! dat zijn weerga niet heeft in de parle mentaire geschiedenis. En is er geen fusie geweest, dan be- teekent de concentratie niets. De co alitie had de opperheerschappij der vrijzin nigen gebroken en daarom moest de coa litie er onder. Want een andere band was er niet Blijkbaar is hier dus een antithese. De antithese: vóór of tegen Christus is er, en zal er blijven. Zij is er altijd geweest. Deze antithese erkennen en belijden wij Christelijk-historischen. Doch wij wen- schen de kerk niet te brengen op 't staat kundig erf. Wij hebben dit jaar onze on afhankelijkheid gevierd en wenschen ons volk niet weder te brengen onder het Jacobinisme. Geestelijke machten beheer- schen de ontwikkeling der maatschappij. Onder onze tegenstanders zijn ook theo logen, maai- dezen verstaan de teekenen der tijden niet en zetten hun onderlinge twisten voort totdat de muren van Con- slantinopel gevallen zijn of begeven zich in het vijandelijk kamp en zitten met hun vijanden op hetzelfde podium. Spr. betreurt des te meer, dat zoo vele geloovigen bij de verkiezingen hun broeders den rug toekeeren, omdat zij' daardoor een nieuw wapen geven in de handen dengenen, die ons volk los wil len maken van zijn Heiland. Spr. ver denkt niet bun goede trouw maar hun doorzicht. Ons geloovig volk is echter te verstandig pan zich te laten verlok ken al trekken sommige predikanten wat kiezers van ons af. Ons geloovig volk heeft gehoord hoe de heer Tydeman reeds nu de christelijke zending tegenwerkt. Dan bespreekt de heer Lohman de po sitie en de houding van de sociaal democraten. Slechts op één punt moesten zij op recht zijn,met Bebel moesten zij erken nen, dat Christendom en socialisme te genover elkaar staan als water en vuur; maar zij hebben een ideaal, zoo heerlijk dat als hij niet wist, dat het ideaal al leen door het Christendom te bereiken is, spr. zich bij hen zou kunnen aan sluiten (gelach). De sociaal-democraten be strijden ons op eerlijke wijze, met aj> gumenten die passen in hun stelsel. On der het vorig kabinet is meer voor de arbeiders dan vroeger gedaan. Toch rie pen zij: weg met Talma, ook omdat deze him den .wind uit de zeilen blies, maar vooral omdat het hun tegen de borst stuitte samen te werken met mannen die de defensie willen verbeteren en bet ge zag willen bandhaven. Dat was ook hun bezwaar tegen samenwerking met de con centratie in één Kabinet. Intusschen, zoolang zij niet de meelden heid hebben, zal dan ook van de sociaal democraten voor de regeering niets te wachten zijn. Ten slotte verhief spr. nog zijn waar schuwende stem tegen de strijders voor de openbare school, die tevergeefs tegen stribbelen. Het is gebleken, dat de neutrale school moet uitloopen óp ultra-modernisme en dat alleen de bijzondere school kan be antwoorden aan alle behoeften. Die ont wikkeling kunt gij niet tegenhouden. Het is eisch des' rechts, daarmede rekening te houden. De schoolstrijd moet ophouden. Wij christenen moeten hem voeren; men dwingt ons ertoe. Maar die strijd demorali seert op den duur. Wij laden den schijn op ons, alsof wij als christenen voor eigen voordeel, uit zélfzucht strijden. De schuld daarvan ligt echter bij hen, die dezen strjjd laten voort duren, Laat dan dit kabinet aan dien strijd een einde maken. Maar het moet er geen gëldquaestie van maken, geen commissie benoemen om de machtige tegenpartij met wat meer subsidieering te paaien, maar moet ons recht laten wedervaren, onder het stellen van waarborgen voor deugde lijk onderwijs, die niet voor alle scholen dezelfde behoeven te zijn. Dit kabinet trede als arbiter in den schoolstrijd op. Gelijk recht voor allen, opdat ieder vrijelijk naai eigen school moge gaan, gelijk thans ieder vrijelijk kan gaan naar eigen kerk. Recht voor allen, ook voor den christen! Moge het kabinet beschoren zijn om dit recht in onze Grondwet te bevestigen. Tot zoover de magistrale redevoering van den grijzen christelijk-historischen lei der, die, ofschoon het niet blijkt uit de overzichten der vrijzinnige pers, op de Kamerleden diepen indruk maakte. Meer dan de rede van den geachten, spreker, die na hem opstond, om de link- sche actie to ontleden en te bekritiseeren. Met hoeveel waardeering we ook mel ding maken van dit betoog van een dei- jongeren, we zijn maar half bevredigd, om het feit, dat hij na het meesterlijke woord van den heer Lohman opstond. Waar bleven nu de rechtsche woord voerders? Zij die straks de ouden, wan neer deze huiten gevecht gesteld zijn, zullen vervangen? Te meer valt het te prijzen in de af gevaardigde van Wijnbergen, een van de trouwste coalitiegenooten, dat hij de rij der jongeren heeft willen openen. Mogen zij nu, aldus aangevuurd, geen gelegen heid ongebruikt laten voorbijgaan, om te zeggen wat in hun harten leeft, en tot welken strijd wij gereed staan. Baron van Wijnbergen schetste ook den jongsten stembusstrijd. Hij zocht en vond een duidelijk spoor, dat ditmaal de loge een rol van betcekenis had gespeeld. Het vermoeden wordt reeds aanstonds aan de hand gedaan door de treffende overeenkomst van de Belgische verkiezingen van verleden jaar met de onze dezen zomer. Even hartstochtelijk waren ze. Bij beiden een samengaan met de socialisten. In November van het vo rig jaar bracht Br... Van der Velde een bezoek aan de loge in verschillende plaat sen vair ons land. Bij de vrijzinnigen in de Kamer wekte deze gissing van den heer Van Wijnber gen een Homerisch gelach, maareen nagemaakt! Mij voor ons hebben met een vrijzinnige nog nimmer over de loge gesproken, of hij heeft zich „kostelijk" vroolijk gemaakt. Dat lachen sitaat voor de niet-wetenden onder hen gewichtig. Voor de weinige ingewijden is het een heel aardige tactiek. Toch werd het la chen minder, ging in stilte over, toen de heer Van Wijnbergen uit twee maand-afle- veringen van het Maconniek Tijdschrift redactioneele beschouwingen voorlas, waarin de eer van het stichten der con centratie voor de loge wordt opgeëischt. Morgeir meer hierover. Met den dag van gisteren zijn ook de avondvergaderingen begonnen. Onder voorzitterschap vair den sociaal-denrocra- tischen leider nrr. Troelstre. Hulde aan Talma. Zondagavond hebben onze JEtoomsche coalitiegenooten te Tilburg een-imposante vergadering gehouden, waarin dr. v. Best een woord vaar warme hulde wijdde aan den afgetreden minister van landbouw. Deze was bij de betooging niet tegenwoor dig, gelijk te begrijpen is. Het was een betooging op Zondag, waaraan een ï-echt- geaard Calvinist iriet kan meedoen. Vol gens de vaststaande meening van alle Christelijk Ilistorischen en anti-revolutio nairen is de Dag des He eren een dag niet ter verheerlijking vair den mensch; dat stellen wij voorop wanneer vrij, met bewondering van dear trouw- onzer B. K. boirdgenooten aan de anti-revolutionairen en aan het Rechtsche kabinet, een en ander omtrent deze betooging meedeelen. Onder de aanwezigen (1600 in getal) bevond zich het oud-Kamerlid Passtoors, burgemeester vair Ginneken. Aan de Koningin weid het volgende telegram verzonden: „Mevrouw! 1600 af gevaardigden der 50 vereenigingen, tellen de 10.000 leden, met vele andere belang stellenden vergaderd tot huldiging van oud-Minister Talma, brengen Uwe Majes teit eerbiedige hulde, met verzekering van hun onwankelbare trouw aan Uwe Majes teit en Uw doorluchtig Huis.' De voorzitter, de heer Th. de Vreeze, zette uiteen, dat het in de bedoeling lag hulde te brengen aan den oud-minister Talma voor het vele goede werk door hem als Christen-staatsman verricht en tegelijk om te pj-otesteeren tegen de be- teedigingen van vrijzinnige zijde den Katholieken bij de jongste verkiezingen aangedaan. Voorts gaf spr. voorlezing van ingeko men sympathiebetuigingen van de Tweede Kamerleden Arts, Bogaardt en Van der Berch van Heemstede. Daarna trad dr. v. Best, Kamerlid voor Eindhoven, op. Spr. herinnert aan de nederlaag ,van rechts, welke echter geen overwinning voor links is geweest Wie, zegt spreker, heeft eigenlijk overwonnen? Het socialis me? Vraag het den heer Troelstra, den zoo handigen adviseur iu portefeuille kwesties, die het socialisme verkocht aan het anti-clericalisme. De liberalen dan, de concentratie? Een kleine winst viel hen ten deel, doch het bleek een treu rige winst, toen men reeds den eersten den besten minister in het nieuwe mi nisterie de concentratie zag afwijzen. Waar is de toekomst der concentratie, die ons Nederland regeert Die toekomst ligt in de soc.-dem. Neen, niet de concentratie is overwinnares, zij heeft zich verkocht, zij is dooi- den wind gegaan van het anti- clericalisme. De c-enige overwinnaar kan genoemd worden de loge, liet anti-cleri- calisme. De overwinnaar is de haat, de wrok, omdat de achterhoek yan Gelder land en Noord-Brabant wenschte mede te spreken in 's lands zaken. Vooral de laster, dat wij geen staatsburgers zijn, zooals het behoort, heeft een hartig wooidje meegesproken. Zei niet mr. van Houten onlangs nog, dat wijlen minis ter Regout niet paste in het Kabinet, omdat hij ter kerke ging en deed als elk katholiek? En toch was hij een staats burger, die goud waard was on geheel den lande diensten heeft bewezen. Verloren hebben wij, en verloren heeft ook de arbeider, uien men zooveel belof ten deed, en de sociale wetgeving zoo ongunstig heeft voorgesteld. En er zijn er. die naar deze stemmen hebben ge luisterd, tengevolge waarvan al die ar beid, met zoo'n noeste vlijt samengesteld, neerligt. Neen, toch niet heelemaal. Zij durven niet neermaaien het werk van Talma, en kunnen het niet. omdat de arbeid te goed en te degelijk was. Wel komt in de laatste weken zijn opvolger, minister Treub, met een wijziging in de ouderdomsverzekering en is een verze kering' aangekondigd, welke Links om zich gerust te stellen staatspensioen noemt, en waarvan mr. Tydeman zal zeggen: ,,die Treub heelt, ons toch een aardig stukje Armenzorg bezorgd." Zij, die in de Kamer geweest zijn kun nen het beste minister Talma's arbeid en werk beoordeelen, en in enthousiaste be woordingen schetste spr. het sympathieke en koene optreden van dien bewindsman in de Kamer. Het meest heeft spr. hein gezien en bewonderd in de waardeering van zijn tegenstander en in de houding, wanneer hij luisterde. Stoorde men hem om hem wat te zeggen, onmiddellijk was hij weer bij de zaak en geleek het, of' hij met zorg het weerglas der gemoederen ga desloeg. En dan kwam hij, Talma, aan het woord, en vloeiden de woorden kalm en bezadigd over zijn lippen. Doch lang zaam werd het warmer en liefde vlamde in zijn woorden voor hen, voor wie hij werkte. Dan werd hij onze Talma, het Kamerlid van Tjietjerksteradeel. de pro- propagandist, om den arbeiders mee te deelen, wat er in zijn ziel leefde. Dan voelde men in de Kamer, wanneer Talma sprak, dat hij niet het Departement ver tegenwoordigde, maar den Patrimonium- man, die eerbied afdwong ook van den tegenstander. Dan voelde men dat hij sprak voor zijn menschen, dat hij uit ondervinding sprak om opheffing van den arbeider uit het moderne bedrijfsleven, en dat het noodig, broodnoodig was. Toch heeft men hem iets ge weigeld de Bakkerswet. Nooit had spr. meer eer bied voor hem, min. Talma, dan bij de verwerping der Bakkerswet, hetgeen spr. treffend vergeleek bij een brand, waarbij alle arbeid 'jneens wordt verwoest. Dat hrj toen niet is heengegaan, mag men een heldendaad van een christen noemen, waar spr. eerbied voor heeft, zelfs meer nog dan voor hetgeen werd tot stand gebracht. (Daverend applaus.) Hij wist, dat hij blijven moest; dat, wanneer er een ander kwam, hel te laat zou worden den oogst binnen te halen. Daarom bleef hij, wat hem heel wat moei te heelt gekost. En welk een arbeid kwam tot stand De Arbeidswet, de Invaliditeitsv wtet, de Ziektewet, de Steenhouwers-wet, welke wetten een voor een door den rede naar werden verklaard en toegelicht. Als wij nu min, Talma hulde brenggen, dan is het omdat wij aan hetgeen op onze harten iigt, uiting willen gevenomdat hij gaoote verdiensten heeft voor vaderland en volk. (Luide toejuichingen). Wij hebben verloren en wij moeten la ten welgevallen, wat de meerderheid ons oplegt, doch verslagen zijn wij niet; wij zijn gereed om op te trekken. En al ont viel ons een man als min. Regout, wiens talenten wij nu noode zullen moeten mis sen, toch bezitten wij nog een Heemskerk, een Kolkman, een Regout, een Oolijn. Na de rede werd het te voren gestelde huideadres dooi' de besturen van 59 han- delsvereenagingen geteekend. De fijn ge- calligrafeerde oorkonde is uitgevoerd op oud-Hoüaiidsch papier. De voorpagina be staat uit een kunstige penteekening, terwijl het wapen der stad Tilburg ongeveer in het midden van het blad prijkt, in gele en blauwe tinten, en het silhouet der stad terzijde oprijst,. Het geheel woidt omgeven door een gesfyieerd en rond ornamentiek, met afbeeldingen dei' verschillende am- bachts-werktuigen. In de bovenhoeken en in het midden van den onderrand zijn op een geel veld de emblemen van Land bouw, Nijverheid en Handel aangebracht. De opdracht luidt: „Hulde aan Zijne Exellentie den heer S. Talma, oud-mini ster van Landbouw, Nijverheid en HandeL, door de Tilburgsche vereenigingen op 30 November 1913". Aan weerszijden van het wapen zijn de regels geschreven van Alb. Thym: „En die voor zijn vaderland lauweren gaart, Die blijft in ons hart boren duizenden waart," Op de binnenzijde bevindt zich de hier boven gemelde oorkonde, Hofnieuws. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik stellen zich voor, Maandag 8 dezer te 11 uur van Het Loo in de Resi dentie aan te komen en zich kort daarna naar Scheveningen te begeven ter bijwo ning van de aankomst van Pronk, het planten van den Oranjeboom en op het strand nabij de gedenknaald plaats te ne men, teneinde getuige 1e zijn van de lan ding van Prins .Willem V. De koninklijke familie zal de feestelijk heden in rijtuig volgen. Postale zaken. Het dooi den directeur-generaal der pos terijen en telegrafie uitgeschreven refe rendum inzake afschaffing van de uniform vooi' assistenten der posterijen zal. blijkens de N. R. Ct., thans tot definitieve af schaffing van de uniform leiden, niet al leen voor hen die vóór de afschaffing hebben gestemd, maar ook aan nieuw te benoemen adsistenten wordt geen keus gelaten tot „het al oj niet dragen der uniform. Zij komen evenzeer als de an dere adsistenten, die tegen gestemd heb ben, voor een toelage van f 40 per jaar in aanmerking. Nog in anderen zin heelt de Dir.-Gene raal zich ingelaten met de belangen van het personeel. Ten einde zich een juist beeld te kunnen scheppen van het vak- voreenigingsleven bij don dienst der posterijen en telegrafie, heeft hij aan iede re vakvereeniging verzocht omtrent de volgende punten te worden ingelicht: aantal leden van den bondvan elke cate gorie; hoeveel leden in de standplaats; aantal aldeelingen en waar deze zijn ge vestigd. Verder werd verzocht voortaan omstreeks 1 Juli en 1 Januari opgave te doen van eventueele wijzigingen in die getallen. Ook wordt verzocht de sa menstelling van de hoofdbesturen te wil len opgeven, alsmede hem in kennis te stellen met voorkomende mutatiën. Ouden van dagen vooral dienen acht te slaan op de goede werking hunner nieren, want met het vermeerderen dei- jaren worden de orgauen zwakker, en daardoor hebben menschen op leeftijd meer last van kwalen als rugpijn, stijf heid en rlieumatische pijnen in de spieren en gewrichten, duizeligheid, vlekken voor de oogen, slapeloosheid, hartkloppingen, pijnlijkheid der ledema ten, moeite bij loozen of ophouden der urine, enz. Voor menschen op leeftijd zullen Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen van uitste kende hulp blijken, want dit geneesmiddel heeft een versterkende en opwekkende uitwerking op de trage nieren, het helpt haar om liet bloed te filtreeren van de schadelijke bestanddeelen als urinestof, urinezuur en het overtollige water, welke als urine het lichaam verlaten. Te Goes verkrijgb, bij de h.h. de Paauw Co., en te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Poster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien isvanneven- staand handelsmerk. De volgende week hopen wij een begin te maken met een boeiend feuilleton van den bekenden schrijver L. Penning. Middelburg. In de afgeloop^n maand heeft de Op. Leeszaal uitgeleend 1642 boeken, waaronder 307 wetenschappelijke werken. Het aantal bezoekers was 680. Men deelt ons mede, dat de heer P. DumonTak alhier, zich bereid heeft verklaard het Eere voorzitterschap der Vereeniging Uit het Volk voor het Volk te aanvaarden. Goes. Men schrijft onsln den nacht van Zondag op Maandag, is bij de alleen wonende winkelierster K. v. Z. aan den Westsingel poging tot inbraak gepleegd. Des nachts ongeveer half drie hoorde zij vreemde beweging, aan de achterdeur van het huis. Opgestaan zijnde bemerkte zij, dat iemand trachtte de deur te openen. Toen de juffrouw vroeg wat zijn verlangen was, zeide de man, dat hij wenschte binnengelaten te worden. De winkelierster was echter zoo ver standig, de deur nog steviger te grende len, waarop de man die half dronken was, haar bedreigde de ruiten te zullen inslaan. Hij ging toen van de achterzijde van het huis, naar de voorzijde, om daar zijn pogingen met nog meer kracht te herhalen. De winkelierster, bevreesd zgnde, dat het hem werkelijk gelukken mocht binnen te komen, riep toen door haai- winkelbovenraam om hulp, hetgeen spoedig de opmerkzaamheid der buren trok. Spoedig waren dan ook enkele buren op den been, om den rustver stoorder zoo mogelijk te pakken te krijgen, wat nog al gauw gelukte. De politie heeft de zaak in handen, zoodat de man zijn straf niet meer zal kunnen ontloopen. De Algemeene Ned. Wielrijders- bond heeft hier ten gerieve van het automobielverkeer vier groote wegwijzers geplaatst, bij de Steenenbrug, vóór het station, op de Beestenmarkt en in de 's Heer Hendrikskinderenstraat. VI S8ingen. De dii-ecteur-generaal dei- Staatsspoor heeft o. m. een eervolle ver melding wegens betoonde eerlijkheid toegekend aan den heer D. E. Praag, klerk-telegrafist, en J. A. Tellier, con ducteur, beiden te Vlissingen, en aan mej E. de Klerk geb. Nederhand, Wach- teres wachtpost 57. VlissingenGoes. De heer S. Huizinga, thans machi nist, der Staatsspoor te Groningen, wordt op 1 Januari 1914 als opzichter-machinist overgeplaatst naar Vlissingen. Kapalle. Maandagavond vergaderde de Landbouw vereeniging V. I. O. S. in liet lokaal van de wed. J. Hanson. Het was een druk bezochte vergadering, 62 leden waren aanwezig. Punt 1 van het program waseen voorstel van 10 ct. presentie geld. Punt 2, om de leden, die niet ter vergadering komen 10 ct, boete te doen betalen. Deze beide voorstellen werden met meerderheid verworpen. Nu volgde reglements-herzieningna eenige wij zingen zal het .ter Kon. goedkeuring aan geboden worden, waar 29 jaren zjjn ver- loopen en de ver. op nieuw Kon. goed keuring moet aanvragen. De Penning meester betaalde f9 aan 3 leden uit voor premie wegens het hoogst aantal inge leverde musschen. Totaal ingeleverd 1840. De twee aftredende leden van het be stuur de heeren P. Mol en H. G. Gan seman werden met meerderheid van stemmen herkozen. Door de politie is aangehouden de 41-jarige vrouw P. J. M. huisvrouw van L. Th. W. alhier, verdacht van het mis drijf bedoeld in art. 251bis van het wet boek van strafrecht. De vrouw die bekend heeft is lieden voor den officier van justitie te Middelburg geleid en vervol gens naar het huis van bewaring over gebracht. Vrederust. D.V. zal ds. J. H. Donner optreden voor de afdeeling der Ver. tot Chr. Verzorging van Krankzin nigen in Zeeland te Oostkapelle 9 Dec.. te Wolfertsdijk 10 Dec. te Kamperland 17 Dec. en te BurghHaamstede 18 Dec. Colijnsplaat. De landbouvvereknecht van dhr. De Dreu alhier had gistermorgen het ongeluk bij het afrijden van het erf met de sleeper tegen den dam te stuiten; de paarden werden wild en gingen op hol, terwijl de ploeg van de sleeper aftui melde. Dit geval had heel wat erger kunnen afloopen. maar toen eindelijk de paaiden gegrepen werden, bleken ze even min als de knecht, noemenswaardig let sel te hebben bekomen. Nieuw- en St. Joosland Gisterenmiddag hield de raad dezer gemeente een open bare vergadering, onder voorzitterschap van den heer A. van Waarde, burgemees ter. Tegenwoordig alle leden. Na vast stelling van de notulen der vorige ver gadering, deelde de voorzitter mede, dat van Gedeputeerde Staten bericht was ont vangen, dat de Minister van Binneiiland- sche Zaken bereid is om te bevorderen, dat aan deze gemeente boven de gewone bijdrage van 25 pCt., een bedrag van £6500 worde verleend, in de te betalen som voor het bouwen eener nieuwe open bare school. Besloten werd de buitenge wone subsidie te aanvaarden. De raad vond het echter jammer, dat de Minister afgeweken was van het advies van Ge deputeerde Staten, welke voor deze ge meente f 7500 als buitengewone subsi die hadden toegedacht. Thans kwam we der ter sprake de pensioneering van de gemeente-ambtenaren, hunne wecluwen en weezen. Te-gen het besluit in de vorige vergadering genomen, n.l. om alleen de 5 pCt. van het weduwen- en weezen- pensioen voor rekening der gemeente te nemen, voorzoover het betrof de ge meente-secretaris, de veldwachter en de gemeentebode en «voor de rest als inkoop en eigen pensioen, alles op de ambtena ren verhalen voorzoover de wet toelaat, hadden Gedeputeerde Staten bezwaren ge opperd. Vastgesteld werd nu, dat elke ambtenaar wiens jaarwedde voor één be trekking minder bedraagt dan f 500 geen pensioenbijdrage moet betalen voor hei weduwen- en weezenpensioen. Aan het Provinciaal Blad no. 125 van 31 Oc tober 1913 waarin Gedeputeerde Staten verlangden, dat behalve hetgeen de wet reeds voor rekening der gemeente bepaald, bovendien de gemeente óók voor hare rekening zou nemen de inkoop en 4 jpCt. van de pensioenbijdragen voor eigen- en weduwen- en weezenpensioen, zooda,t voor de ambtenaren hoogstens 4 pCt. zou over blijven om te betalen, kon de raad met het oog op den financieelen toestand dei- gemeente geen gevolg geven. Alleen de voorzitter was voor hetgeen Gedeputeer de Staten verlangden. Daarna geschiedde mededeeling, dat het suppletoir kohier van den hoofdei ijken omslag door Gede puteerde Staten wujs goedgekeurd. Ter Neuzen. Gedep. Staten hebben be zwaar gemaakt, dat de heer Van Bussum Waalkes, lid van den raad, tevens belast met het gereedmaken van medicijnen voor de armen van het burgerlijk aam be stuur. Zij achtten die verhouding in strijd met de gemeentewet Thans is het be zwaar opgeheven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2