Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. ren en strekte eene hand uit in verw-ag- ting van de zjjne. De hand kwam ook, niet ongevraagd, en het is bij die reis ge bleven. In den koker staat zijn eerste publicatie, meestal genomen uit mijn ..Holland is vrij". Ik heb dezelve nog in handen, en gis dat ik op dat oogen- blik de Nederlandsche Natie verbeeldde, zodat dit stuk als het ware het eerste maatschappelijk verdrag was tusschen Vorst en Volk." De verhouding tusschen Willem I en Van Hogendoqi is. zooals men weet, een moeilijke geweest, maar dat Willem Van Oranje geen ondankbare was, blijkt toch ook uit een brief aan Van Hogendorp van 12 December 1813, waarin we, na een herinnering aan Van Hogendorp's moe dige, doorzettende bonding in de critieke dagen van November 1813, lezen: „U.W. E.G. contenance en werkzaamheid (heb ben) de nog niet gerugsteunde zaak van het vaderland gered en mij daardoor in staat gesteld aan deszelfs behoud te wer ken. Ik zal zulks nooit vergeeten, het mijne zoonen altoos herinneren, en, zoo ik hoop, altoos van U. W. E. G. goeden raad kunnen gebruik maken." (Vaderland.) Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag avond te half negen uur. Het fijne puntje. Onder bovenstaand opschrift driestart de „Standaard" Al voelt ieder, dat het koloniaal-debat haar wensch afliep, tocli blijft over het fijne puntje nog altijd zekere onzekerheid zweven. Herhaaldelijk, en van meer dan één kant is de Minister aangezocht om de telegrammen openbaar te maken, die bij zijn optreden in 't ambt tusschen hem en den Gouverneur-generaal gewisseld zijn. Maar wat men ook klopte, de deur bleef dicht. Nu voelt toch een ieder, dat dit vanzelf 't vermoeden wekt. dat er iets achter zit, en dat er iets tusschen hem en den Gouverneur-Generaal voorviel, dat men stil wil houden. Is het nu raadzaam, dat de Minister dit vermoeden voedt? Van tweeën één toch. Het opzettelijk geheimhouden kan zijn oorzaak daarin vinden, dat de Minister te veel toegaf, of omgekeerd, dat de Gou verneur-Generaal te zeer van zijn dusver ingenomen standpunt afweek. In het eerste geval zou de niet-publica- tie moeten strekkon om den toorn Links af te wenden. En in het tweede geval zou 't moeten dienen, om het gezag van den Gouverneur-Generaal niet te onder mijnen. Nu zou in dit tweede geval hiervoor aan den Minister dank toekomen. De zaak zou dan zóó staan, dat de Gouverneur-Generaal te veel caoutchouc, en te weinig staal in zijn antwoord had gelegd; en dat, zoo dit aan het licht kwam. zijn prestige in Indië schade zou lijden. Doel van de weigering zou dan zijn, die daling van 't prestige van den Gouverneur-Generaal te voorkomen. Hierin nu zou het Ministerieel plichts besef spreken, om voor het gezag van den Gouverneur-Generaal op te komen, en dat is kostelijk. Maar wordt dit doel met de weigering bereikt? Eer vlak het tegendeel. Gelijk het tocli nu staat, voelt een ieder, dat er zeker geheim onopgelost blijft en dat dit geheim zedelijk den Gouverneur-Generaal drukt. Veel erger zelfs drukt, dan zoo publiek werd, dat hij op eenig punt zich naar het koloniale inzicht van den Minister geschikt of gevoegd had. En nu wil 't ons toch voorkomen, dat de Minister van Koloniën zijn Gouver neur-Generaal hieraan niet mag blootstel len. Vooral niet, waar hij 't in zijn macht heeft, terstond aan alle onzekerheid een einde te maken. We blijven daarom op publicatie aan dringen, en zouden dit blijven doen, ook al mocht men ons tegenwerpen, dat die publicatie den Gouverneur-Generaal im mers tot het vragen om ontslag zou kunnen verplichten. Het is ook ons een voorrecht, zoo Idenburg na een jaar aanblijft. Maar liever ga hij onmiddellijk, dan dat de Minister door zijn geheimhouding ook maar de minste smet op het karakter van den Gouverneur-Generaal doe kleven. Indien iemand op dit punt van eer fijngevoelig mag zijn. dan wel Idenburg. De ouderdomsrente. Nu ook de Eerste Kamer het wetsont werp tot' uitvoering van Art.. 369 In validiteitswet is afgehandeld komt Prof. J. C. Kluyver in de ,,N. H. Ct." zijn schattingen inzake het aantal rentetrekf kers toelichten. Wat was, zegt hij, vóór en tijdens de beraadslagingen over de Invaliditeits wet in de Tweede Kamer de beteekenis. die men toekende aan art. 369 (toen maals art 357 van het ontwerp)? Uit de in de Kamer gevoerde discus sion blijkt onvermijdelijk, dat èn volgens de Regeering én volgens de Kamer het tegenwoordige arL 369 doelt op arbeiders, dat lis op menschen, die er hun be roep van maken om tegen loon dienst van anderen arbeid te verrichten (men zie art 32 Inv. wet), op menschen, die ver zekerd zouden -zrjn geweest, indien de ver zekering eerder ware ingevoerd. „Het was dan ook voor mij aangewezen om als grondslag voor mijn schatting van het- aantal te verleenen ouderdomsrenten de Nederlandsche beroepstelling te ne men, immers uit de Beroepstelling is af te leiden, hoeveel werkelijke arbeiders van den leeftijd 70 of daarboven in ons land te vinden zijn. Ik vond, dat dit aantal te stellen is op 16,800 en in die bepa ling schuilt geen rekenfout, zooals ieder, die de Beroepstelling ter hand neemt, zelf kan nagaan. Het cijfer wordt ten slotte in hoofdzaak gevonden door een eenvou dige telling, wiskunde komt bij de bepa ling niet te pas. Deze schatting nu is niet gelogenstraft door het feit, dat 100.000 'bejaarde men schen de ouderdomsrente hebben aange vraagd. Mij was niet opgedragen, er naar te raden, hoevelen wel zouden beproeven om gratis zich eene rente te zien toege kend. Dat het aantal arbeiders plotseling enorm is toegenomen, dat het begrip loon dienst in eens eene onverwachte uitbrei ding heeft gekregen, dat de werking van art. 369 sterk op staatspensionneering be gint te gelijken, dit is een loop van za ken, waarvan ik de mogelijkheid bij mijne schattingen niet in aanmerking luid le nemen." Hof nieuw s. Het vervroegd vertrek der Koninklijke familie naar de residentie houdt verband met het feit dat li. M. de Koningin de feestelijkheden .wenscht bij te wonen. Bevolking Amsterda rn. Op ,1 October 1913 had Amsterdam 592571 inwoners (Januari 1913: 587876). V r ij z. De m. Weekblad. Op 1 Januari verschijnt in Den Haag het V. D. weekblad „De Vrijzinnig De mocraat" onder redactie van den bonds- secretaris, dhr. W. O. A. Koster. De Commissaris der Koningin en Mevrouw Dijck meest er zullen des avonds ontvangen op Vrijdag 2 Januari en Dins dag 10 Februari a,s„ te half negen. Middelburg. Zaterdagmiddag had in het Dornburgsch schuitvlot een ernstige bot sing plaats tusschen twee wiel rijdsters. De eene, de pleegzuster H., kwam daarbij zoo ernstig t.e vallen, dat zij waarschijnlijk een been gebroken heeft ert binnengedra gen moest worden bij den slager Kla ver. Vandaar -werd zij naar haar woning vervoerd. (M. Ct.) Woensdag a.s. wordt het nieuwe jongenspaviljoen .van de Ver. „Kinder- zorg" plechtig geopend. 1 De Openbare Leeszaal en biblio theek zijn blijkens de in dit nummer voor komende aankondiging Vrijdagmiddag en -avond gesloten. Goes. Twee rijwielen, die door de be trokken eigenaars vermist werden, zijn terecht gekomen, aldus de ,,M. Ct." Het eene stond goed err wel opgebor- gen in het hotel „Zoutkeet", wat klaar blijkelijk bij den rechthebbende door hét hoofd was gegaan en het andere had een plaatsje bekomen in het pakhuis van den heer Jos. Wilkam, zonder diens medewe ten en dat in de onmiddellijke nabijheid van de woning' van detr reehtmatigen be zitter is gelegen. Hoog bezoek. Naar rtren ons meldt, zal a.s. Woensdag 3 Dec., de heer Directeur-Generaal der Posterijen en Te legrafie, met den heer hoofdinspecteur) der Telegrafie een bezoek 'brengen aan het .postkantoor te dezer stede. Ring Goes Ned. Jong Ver bond. Zaterdagavond vergaderde hier onder voorzitterschap van den heer H. Janse Bzn. de Riug Goes van het Ned. Jongelings Verbond. Na opening met zang en gebed, riep de voorzitter de vergade ring een hartelijk welkom toe, in 't bij zonder enkele vrienden oud leden en den verslaggever Dit gaf vr. Flink aanleiding er op te wijzen, dat in de Jongelingsbode de verslagen der Ringvergaderingen altijd ontbreken. Na een korte discussie met vr. de Vriend, deelde de voorzitter mede, dat de secretaris dan bereid is een ver slagje aan de „Bode" op te zenden. Na voorlezing der notulen van de vorige bijeenkomst, die onveranderd goedge keurd werden, deelde de voorzitter aller eerst mede, dat in de jongste bestuurs vergadering, op 1 November gehouden, gesproken is over den arbeid der bestuurs leden en herinnerde hij aan de verschil lende verplichtingen, die zij voor de goede orde en tot vergemakkelijking en opleving van den arbeid hebben in acht te nemen. Ook de arbeid der ringagenten was nader geregeld. Vriend Weststrate was wegens drukke werkzaamheden uitge treden. Verder deelde spr. nog mede, dat 'n volgenden keer de|heer J. v. Bruggen een referaat hoopt te houden, welke tijding met applaus begroet werd. Vr. de Vriend wist mede te deelen, dat ds. Muller van Krabbendijke hem eerdaags zal doen weten, hoe het staat met de mogelijkheid van oprichting eener afdeeling te dier plaatse. Vr. Flink zeide nog bij het Provinciaal Comité zijn ontslag als iid en secretaris te hebben ingediend, en dat het secre tariaat voorloopig zal worden aangenomen door vr. Antheunisse te Souburg. Het voorstel der Goesche Chr. Jenge- lingsvereeniging om van het batig saldo van het laatstgehouden zomerfeest f 5, te geven voor de Militaire Tehuizen en f5 aan het Bondsgebouw, werd daarop aanstonds aangenomen, zonder eenige bespreking.'t W as de bedoeling de Zeeuw- sche Tehuizen en dat van Bergen op Zoom te gedenken. Vervolgens was er een meer belangrijk voorstel aan de orde, n.l. het bestuurs. voorstel om ter herdenking van liet 25 jarig bestaan van den Bondsring Goes de uitgave van een Gedenkboek voor te bereiden en in April 1911 eert feest te organiseeren. Wat liet gedenkboek betreft, wilde het een keurig Gedenkboekje uitgeven, met bijdragen b.v. van ds. A. S. Talma, dr. J. C'. de Moor en anderen, verder nog een paar plaatjes, enz. Men stelde zich voor er eenige adver tenties in te plaatsen, ter tegemoetko ming in de kosten, bovendien er bewijs van toegang voor de feest vergadering van te maken en ervoor tecolporteeren. Tegen al deze dingen meende vr. Flink zich te moeten verzetten; en zijn meening werd door enkele vrienden gedeeld. De gedachte over de advertenties werd daarop prijs gegeven, ofschoon 't meer de bedoeling was in de advertenties allereerst het werk der afdeelingen aan te kondigen. Vr. De Dreu was niet voor een Ge denkboek,, doch zag liever een gedrukt verslag verschijnen, dat don nieuweren leden een overzicht van de historié geeft. Verdere bijdragen en ook de advertenties, achtte hij overbodig. Deze uitgesproken meeningen gaven aanleiding tol een geanimeerd debat, waaraan ook do luer Van Bruggen deel nam. Deze zeide uit ervaring te weten hoe nuttig een gedenkboek werkt, en drong er op aan een dergelijke uitgave voor te bereiden, 't Is een uitnemend middel niet alleen om voeling te houden met den uitgebreiden kring van vereenigings- vrienden, maai- ook en vooral om liet publiek meer met onzen arbeid be kend te maken. In beginsel werd daarop z. li. s. be sloten een Gedenkboek samen te stellen en eeu herdenkingsfeest te houden. In de commissie voor liet Gedenkboek werden benoemd de vrienden Van Bruggen, Flink, De Vriend en Sliggers; en in die voor het feest vr. De Kruijter met twee leden van elk der beide Goesclie afdeelingen, Na het zingen van een paar coupletten van het Wilhelmus verkreeg vr. J. de Vriend het woord, om te spreken over „Neerlands Onafhankelijkheid". Spreker schetste eerst den band tusschen Neder land en Ordhje, hoe aan den naam Oranje onze vrijheid verbonden was, hoe het de Oranjes waren, die zich steeds als onze bevrijders opwierpen, en verder hoe grooten invloed ons land onder hun bestuur kreeg, ook op weten schappelijk en theologisch gebied. Na liet weelde-tijdperk kwam echter een noodlottige inzinking, die haar hoogte punt vond onder den allesbeheerschen- den invloed van het revoluiiebeginsel. Geen rampzaliger tijd hebben wij toen gekend dan onder de Fransclie heer schappij, die ons nijpende armoede in de plaaats van groote welvaart bracht. Vrijheid en recht waren verdwenen en hadden plaats gemaakt voor dwinge landij en onrecht. En ons land ging ge bukt onder zware lasten. Totdat er ontwaking kwam, en sterker liet verlangen werd naar het Huis van Oranje. Toen Napoleon het pleit verloren had, kwam dat verlangen tot spontane uiting en riep men weer luide),Oranje boven dat was de reactie op de revolutie. Toch, zeide spr., zijn we nog niet geheel aan die revolutie ideeën ontkomen, ondankt de herkrijging van onze onaf hankelijkheid. Hij drong er op aan, dat we toch goed onze Goddelijke roeping zouden verstaan, en sprak den wensen uit, dat we onze oude Calvinistische be ginselen niet zullen verloochenen, maar pal zullen staan voor het dierbaarste, dat wij bezitten. Toen vr. de Vriend zijn vurige rede gehouden had, was het reeds laat ge worden, zoodat vr. Weststrate van Kloe- tinge helaas geen gelegenheid meer had zijn opstel over „Vader Jacob" ten ge- te brengen. Dat hebben we dus nog te goed. Vr. Doininicus sloot de vergadering, die vrij goed bezocht was en een ge zellig karakter droeg, met dankzegging. Baarland. In de Zaterdag gehouden ge meenteraadsvergadering zijn behandeld Punt I. Benoeming lid Burg. Armbestuur (vac. J. A. Herder). Mede is aanbevolen W. Flipse. De aftredende werd herbe noemd met algemeene stemmen. Punt 2. Benoeming 2 leden Comm. tot wering van schoolverzuim (vac. P. Bruggeman en S. A. Leeuw). Beiden werden herbe noemd met resp. 6 en 7 stemmen, 1 op dhr. W. Flipse. Volgt regeling pensioen bijdragen gemeenteambtenaren. Dhr. van Damme stelt voor dat de tegenwoordige ambtenaren zullen bijdragen 2 pCt. eigen pensioen, 4 pCt. weduwen- en weezen- pensioen en de toekomstige het volle bedrag. Wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden Wingen, Mol, Remijnse en Bruggeman. De voorzitter zegt, dat, volgens schrijven van Ged. Sta ten hoogteus 4 pCt. geëischt mag worden en anders het besluit waarschijnlijk toch wordt afgekeurd. Dit was een dér redenen dat hij tegen het voorstel-Damme stemde. Vervolgens wordt door dhr. Schout voor gesteld dat de tegenwoordige ambtena ren zullen bijdragen 2 pCt. eigen pensioen, 2 pCt. weduwen- en weezenpensioen, vrouwelijke ambtenaren 1 pCttoekom stige ambtenaren het volle bedrag. In stemming gebracht wordt dit aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden v. Wingen, Mol en Bruggeman. Voor waarde havenverpachting 1914 wordt zoodanig gewijzigd, dat in plaats van Juni nu in de maand September de zaten zullen worden schoongemaakt. N i:i i 0| c'c jengst g( Ik udui jaarver gadering der Zangvereeniging „Exelsior" alhier waren de volgende zaken aan de orde. Uit de rekening en verantwoording bleek dat de i„ komsten waren f 236.84 en de uitgaven f 193 59, alzoo een goed slot over het afgeloopen boekjaar van f 43.25. Herkozen werd als voorzitter J. Dronkers, ials lste secr. P. Klooster man, 2de secr. N. Moerman, penningm. J. Moerland, bibl. A. Hirdes, en als leden van toezicht W. Jansen en .T. Paauwe, en gekozen lz. Jansen en Jac. Moerland. Voorts werd besloten het salaris \an den directeur te verhoogen, en in de laatste helft van Januari 1914 een open bare uitvoering te geven. Een vrouw alhier had het ongeluk haar arm open te stooten aan een roe.-ti- gen spijker met het gevolg dat bloed vergiftiging ontstond.j Gelukkig is de dokter tijdig geraadpleegd, zoodaf er reeds eenige beterschap aanwezig is. Heinkenszand. Verleden week werd de zoon van den klompenmaker I, op het land aan den arbeia zijnde, door zulke hevige pijnen overvallen, dat hij eenige uren moest blijven ligger-. Gelukkig daagde er eindelijk hulp op, en werd hij per as naar zijn woning vervo< rd, en geneeskundige hulp nigeroep. u. Waarschijnlijk is de oorzaak liet eten van leverworst. Onderscheidene personen die daarvan gegeten hebben, zijn door deze pijnen aangetast geweest. Hun toestand is thans bevredigend. Delever- worst is ter onderzoek opgezonden. Kapelle. Op 11 December hoopt hier in het, belang der Chr. School te Ka- peile-Biezelinge op te treden dr. Lind van Wijngaarden, Ned. Hen predikant te Rot terdam. Een aansporing om deze bijeen komst bij te wonen mag vrijwel overbo dig geacht worden.. Het zal zeker een goed- bezette vergadering zijn. Wolfaartsdijk. In de Zaterdag gehouden vergadering van ingelanden van den Hee renpolder werd de heer A. C. J. Notebooin. landbouwer te Wolfertsdijk, tot gezworene benoemd en zulks ter voorziening in de vacature ontstaan tengevolge van het overlijden van den heer M. C. Nijsten. lerseke. Benoemd tot surnumerair aan het station Kruiningen -lerseke dhr. J. Geense, te Middel buig. Colijnsplaat Van t aakschip „Aonbu- bulujit" van 's Gravenmoer, schipper C. A. Bakkeren, woei Zaterdagmiddag op de hoogte van de Hompels 't grootzeil over boord. Mel noodzeil is 't schip later de haven binnen gekomen. Groede. Wegens vertek van notaris Hamacher moest alhier voorzien worden in een vacature voor den gemeenteraad. Daar echter de vrijzinnigen in deze ge meente in twee groepen zijn verdeeld, werd door elk dier groepen een candi- datenlijst van de noodige handteekenin- gen voorzien ter secretarie aangeboden. Bij het nazien dezer lijsten bleek echter dat op één der lijsten vergeten was, den naam van den candidaat te plaatsen....,, zoodat tot aller verrassing de verkiezing bij enkele can- didaatstelling afliep, waardoor de heer I'. Luteijn Cz., gekozen werd verklaard. Wat té denken van dit groepje vrijzin nigen die gansch onnoozel een blanco lijst teekenden, waarop geen officieele candidaat werd genoemd, waarop na derhand door belanghebbenden eventu eel een willekeurige naam had kunnen worden ingevuld. Wat te denken van de voorgangers dezer club, die vergaten de naam in te vullen of was wellicht dit groepje ook nog weer onderling verdeeld en zouden zij het misschien over de keuze van een aspirant-raadslid niet eens worden? Behooren, o hooggeroemde vrij- zinnigheid 1 deze heeren ook tot het den kende deel der natie? Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Klundert door G. Verdoes Kleijn te Wageningen. Beroepen te Sappemeer, Y. B. Kalma te Bergumte Aalburg, W. Th. Jan sen te Werkhovente Oosterwolde, F. Lekkerkerker te Wanswerd. Ger. Kerken. Aangenomen naar Nunspeet door J. Tholen te Hasselt, die bedankt voor Hazerswoude en Garrelsweer. Bedankt voor Veenendaal door J. H. Donner te Breda. Omtrent de te stichten nieuwe Geref. kerk aan den Westzeedijk, te Rotterdam verneemt de Rott. nog, dat het kerkgebouw plaats zal bieden voor ongeveer 900 personen. Het gebouw zal centraal verwarmd worden en elect risch verlicht. Er zal een kerkorgel in worden geplaatst van de nieuwste vinding, met een electromotor voor de windvoor- ziening. Architect van hofgebouw is de heer Tjeerd Kuypers te Amsterdam. Ten spoedigste zal met den bouw worden begonnen. Het Nederlandsch Zendelinggenoot schap, in de Rijnsche en de Utrechtsche Zendingsvereeniging en het Sangir- en Talau-pcomité, die voor de uitzending van 13 zendelingen dezen zomer boven de benoodigde f60.000 een bedrag van f4215.77 ontvingen, deelen nu in eene circulaire mede, dat voor den gewonen dienst van dit jaar, na aftrek van het bedrag, dat vermoedelijk uit de gewone inkomsten zal worden ontvangen, nog f45.000 noodig is. Dr. JS. O. Los, voorheen pred. der Ger. Kerk te Hilversum, thans te Pre toria (Zuid-Afrika) heelt een benoeming aangenomen tot hoogleeraar aan de Theol. School te Potchefstrooni. De heer L. J. Steen winkel, voor been hoofd der Van Asch. van Wijck- School te Rotterdam, thans onderwijzer van de Chr. Tusschenschool voor M. U. L. U. te Amsterdam is ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-Indië om te worden be noemd tot onderwijzer 3de klasse bij liet Openbaar Europeesch Lager Onderwijs daar te lande. xlan de School met den Biibel voor M. U L. O. te Delft is tot onderwijzer benoemd de heer Jac. L. Heuseveld te Brouwershaven. R0tt. Voor het practijk-examen boekhou den slaagde te Rotterdam, Mejuffr. Th. C. v. Dellen te Goes. Te Batavia is .geslaagd voor liet examen van eerste stuurman bij de koop vaardij de heer J. A. B. G Bresier,oud leerling der De Ruijterschool te Vlissiugen. Geslaagd op het examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek te Breda de dames A. Hijeken en S. P. E. v. d. Bel, beiden te Middelburg. Boeken. De bekende firma Cohen te Amsterdam biedt tegen St. Nicolaas voor een spotprijs weer een kern- van boeken aan. Men zie de betreffende ad vertentie in dit nummer. Er is voor onze lezers zeker veel moois bij. De premies behalve de loten, maken liet koopeii aan trekkelijk. i Ongelukken. Een ongehuwd Duitscher is te Gerkesklooster door stee- nen, die van een in aanbouw zijnde 'zuivel fabrieksschoorsteen neer viellen. gedood. erinoedelijk tengevolge van de duis ternis is een 24-jarige vrouw te 1 lieren in het kanaal geloopen en verdronken. Vrijdag is do gehuwde timmermans knecht M. E. te Bcllingwolde van het dak van een in aanbouw zijnd boerenhuis, doodgevallen. - Vrijdagavond beeft een bejaarde man in de Prinsenstraat te Am sterdam, van een onaangespannen paard een klap tegen het hool'd gekregen. (Be wusteloos en met een hoofdwonde werd bij naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij spoedig daarop is overleden. Drankellende. Wij lezen in de „Prov. Gron. Ct.": Op een plaatsje in hel oosten der pro vincie Groningen zou deze week het stof felijk overschot van een jongeling aan den schoot der aarde worden toever trouwd. 's Morgens waren een paar huren eu een paar familieleden reeds naar het sterfhuis getrokken en het duurde niet lang, of de moeder haalde van een in de buurt wonenden vergunninghouder een flesch jenever. Kort erop werd een tweede flesch gehaald, nog een en daarop nog al een. Het leek de vrouw van den ver gunninghouder toch wat al te har. te meer, omdat ze meende de uitwerking van den drank al te bespeuren. Ze waagde een opmerking te makenOf 't zoo niet te slim werd't was toch pas tien uur en om twaalf uur zou de begrafenis plaats hebben. Dat was te veel gezegd I „Waf mainen ie, dat wie ons kind as 'n hond of 'n katte will'n begraoven? Nee, beurt recht versounlek". En woedend vertrok de fatsoenlijke(?) •moeder naaf het sterfhuis! Meisje... scheepsjongen. Daar was laatst een meisje loos. Twee goedgekleede jongemannen kwamen het kantoor van Norman Mc. Donald, te New- ïork, himien en verklaarden scheepsjon gen te willen worden. Zij gaven als hun namen op Bernard Mc. Arthur en Char les Mc. Arthur, van Buffalo. De man schreef hun namen in en zeide, dat zij zcih gereed moesten maken voor de keu ring. Bernard deed hel en werd goedge keurd. Charles had alleen nog maar zijn schoenen uitgedaan, toen de dokter kwam. Waarom maakt u niet voort, vroeg de dokter. Is het noodig? vroeg Charles, met de oogen vol tranen. Zeker, zei de dokter. Dan kan ik niet in den zeedienst gaan, antwoordde Charles, omdat om dat ik een meisje ben. (R. N.) Vergiftiging. Te Tentecorejuna hebben zicJi bij 105 personen vergifti gingsverschijnselen voorgedaan tengevolge .van liet gebruik van bedorven varkens- vleesch. Drie personen zijn reeds gestor ven. Verminkt. O. die Indische tele graaf! verzucht het „Baf. Nbl." Onze Duitsche telegrammen, die toch al in gewikkeld genoeg soms zijn, worden de laatste dagen weer op zoo'n geweldige manier verhaspeld door de heeren tik kers, dat er geen wijs uit te worden is. Je krijgt woorden onder de oogen als: frankeid, massnadmin, brangote, glue- ckunsbhe, deuuschasien, gellschaft, sul- manschurei, enz. En als je er dan over zit te piekeren wat het eigenlijk moet zijn met aan elk van je hoofdhaartjes een zweetdrop- pieltje dan komt plots een verbeter telegram. Met eeii gelukkigen glimlach maak je het open. „Gelieve te lezen in telegram zooveel uit. Singapore; Peking in plaats van Pe king".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2