Reclames. BKCHAtf'S P1UÉN Staten-Generaal Binnenland. Uit de Provincie. Reclames. Zijt gij jichtig Hebt gij pijnscheuten? Kerknieuws. „Alles zal rech kom," zeide Van Rooy: „en ons vier straks die groote Diiigaans- Hag as een volk van broeders." Helaas, bet is anders gekomen. Het geschil werd opnieuw op het con gres ter tafel gebracht, en Christiaan de Wet, de populairst© held uit den Boe- ren-oorlog, sloeg hij de volgende beraad slagingen een krachtigen, zelfs hartstoch- telijken toon aan. Hij stond aan Hertzog's z\jde, maar had het nog nooit zoo nadruk kelijk gezegd dan dezen keer. Wel was Botha dierbaar aan zijn hart, maai' aan persoonlijke overwegingen mocht niet het lot van het Afrikaansche volk worden opgeofferd. Hij had de zaak van alle kan ten bekeken, en gezocht naar den hesten weg, om uit dit slop, waarin de Afrikaatir «•he partij was vastgereden, te geraken. Rn hij wist slechts één weg dat Botlia als minister zou heengaan. Doch Botha was op dit punt onver zettelijk. Hij dacht er niet aan, zijn ont slag te nemen, zoolang de meerderheid der partij aan zijn zijde stond, en trachtte zij nstandpunt tegenover Hertzog in bree- de trekken te rechtvaardigen. De lucht zat vol elecfriciteitde atmos feer was zwoel en drukkend, en toen ile motie werd ingediend, om over het con flict tusschen de beide Afrikaansche voor mannen heen vertrouwen uit te spreken in Botha's bewind en beleid, toen kwam het groote, historische moment en de noodlottige ontknooping. Toen sprak de stembus. Honderd-een-en-dertig stemmen waren voor de motie, negentig waren er tegen; zoo was Botha dan in het gelijk gesteld. Kr heerschte een plechtige, bijna be nauwende stilte. Geen juichkreet steeg op, en geen woord van ontstemming werd gehoord, doch aller harten waren bewo gen. Toen stonden Hertzog en De Wet op. Alle tegenstemmers, waaronder vele Vrij staters, volgden hen, en zij verlieten de congreszaal. Het was een droevig en hitter oogen- blik. Hqe zonderling loopt toch de geschie denis der Boeren. Ging hef hun voor den wind, dan sloeg de Afrikaansche Jeschurun achteruit, en verzwakte het volk zijin kracht in onder linge partijkrakeelen. Zij1 konden geen voorspoed verdragen, maar cle tegenspoed deed hun goed, en hun eendracht tierde het best als de palmboom in de verdrukking. Engeland werd hun tuchtmeester, om dit tweedrachtige volk te hei-schappen in een volk van ware broeders, en een dei- aangrijpendste heerlijkste en treffende bladzijden uit de Afrikaansche geschiede nis lis dat oogenblik in 1899 geweest, toen de Vrijstaters zich manmoedig aan de zijde der Transvalers schaarden met het zekere vooruitzicht, door den Engel- schen colussus verpletterd te worden, in dien Europa niet tusschcnbeide kwam. Beide republieken werden verpletterd, doch na den somberen dag van Vereeni- ging verhelderde door Gods ontfermingen spoedig de lucht. De Heere gaf meel) dan de vervulling der opgezonden gebe den, en een Vercenigd Zuid-Afrika, met den gewezen commandant-generaal der Transvaalsche burgerwacht aan het hoofd, slechts door een band, dun en broos als een spinrag, aan Engeland verbonden, was de prijs voox- zooveel vergoten bloed en zooveel gestorte tranen! En waar blijft nu de eendracht? Terwijl de Boeren nu hun Zuid-Afri ka hebben en zoo volkomen baas zijn in eigen huis, dat Engeland bij de on lusten der geïmmigreerde koeli's niet tus- schenbeide mag treden, al zijn die koeli's als Britsch-Indiërs ook onderdanen van het Brifsche rijk, komt daar de noodlot tige scheuring. Daar rijzen vele vragen, en de eerste oppervlakkige indruk kan zijn, dat. Botha meer verzoeningsgezindheid aan den dag legde dan Hertzog, en dr. Krause het bij het rechte einde had. Maar als wij zulke mannen als Hertzog en De Wet in de oogen zien, dan verbleekt die indruk, en nemen wij aan, dat hun oprechte over tuiging hun richtsnoer is geweest, en dat De Wet, toen hij het Congres een wee moedig vaarwel toeriep, dit deed met een bloedend en schreiend hart. De breuk is er. Daar hielp geen over- pleistering, en zij zal van groote betee- kenis worden voor het Zuid-Afrika den- toekomst. Botha's partij is na deze ge duchte aderlating zeer verzwakt, en in de onderlinge partijverhoudingen zullen belangrijke wijzigingen onvermijdelijk zijn. De arbeiderspartij zaJ waarschijnlijk haar steun geven aan d ejiieuwe par tij van Hertzog, terwijl de kiezers, die voor de versterking van den 'Engelschen invloed ijveren, hun stem aan Botha zul len geven, indien hun eigen candidaat geen kans van slagen heeft. Want Botha's partij is milder, concilianter, plooibaar der dan die der afgescheiden broeders, terwijl bij dezen het oude, stoere, krach tige Doppersbloed te vinden is. Achter Botha rijst de schim van Piet Jouberfc en achter Hertzog de schim van Paul Kruger op Nadere berichten spreken nog van een minnelijke schikking inzake het conflict. Opdat een definitieve scheuring voorko men worde. Of het lukken zal? Een Engelsch blad gelooft, dat de scheu ring in de Ziud-Afrikaansehe partij tot betere partjjverdeeling kan leiden. Dat is ook een meening. Het komt ons echter wenschelijker voor, dat de broeders ver eend blijven. Eendracht maakt macht! OIJ LICHTE aandoeningen 0 aangewend vookomen vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten Vereenigingen of Personen welke een Woningbouwvereeniging wenschen op te richten, vervoegen zich in het belang hunner instelling tot groot Bouwbureau, 't welk dergelijke zaken technisch zoowei als financiëe! op soliede wijze tot stand brengt. Brieven no. 21950 Algem. Zuid- Holl. Adv. Bureau C. BROUWER, Den Haag. Tweede Kamer. Debat dood gebloed. StaJdugeverbod eD arbeids- voorwaaden. Eigen opinie voorbehouden. De drank- kwestie. Complimenten De Indische begrooting is aangenomen. Buiten verwachting nog vóór Zaterdag. De voorzitter zelf had het niet durven hopen, en wat ons betreft, we waren niet minder pessimistisch gestemd te de zen opzichte, vooral toen de heer Mar- chant bijna 'n geheelen dag voor zich opeischte met z'n zuur-grappige, bijtend- geestige en ongemeend-verontwaardigde speech. Want wie waarborgde, dat zijn opvol gers niet evenzeer misbruik zouden maken van den kostbaren parlementairen tijd Van het beleid van den heer Goeman Borgesius kan men na de afgelegde proe ven waarlijk niet zoo groote vex-wach- tingen meer koesteren. 'tWas maar goed ook, dat men het einde heeft kunnen halen. De debatten werden allengs minder en de animo was bedenkelijk aan het dalen. 's Heeren Marchant's betoog dat mag niet oxxtkend bracht nog eenige op leving en opfrissching, ondanks het oude onderwerp, het versleten stokpaard. Doch daarna ging 't debat, aan het dood bloeden. Talrijke zaken van ondergeschikt belang werden aangeroei-d en besproken. Doch maar weinig, wat op de proppen -kwam, wist de aandacht te trekken, laat staan te boeien. De zaak van zekeren mijningenieur Xe eb werd nog eens uitgestald, die van bet zoutbiikettenstelsel besproken. Lots verbetering postbeambten en verlaging van de tarieven werden bepleit. Door een rij van sprekers werd deel genomen aan de beschouwingen over het stakingsverbod van spoor- en tramweg personeel. Door het nieuwe strafrecht komt het stakingsverbod in het algemeen te vervallen, maar blijft het voor ge noemd personeel uitdrukkelijk behouden. Volgens den heer Helsdingen moest de positie der beambten zóó goed zijndat de gedachte aan staking niet bij; hen kon opkomen. Niet weinig verlangd, vrijwel het on mogelijke zouden we denken. Ook de heer Vliegen en de heer Bos, die tegen dat stakingsverbod waren, drongen op een goede regeling der i-echtspositie aan. Dat laatste wenschte ook de heer Rutgers, onze antirevolutionaire afgevaardigde voor Hilversum. En terecht. 's Ministers antwoord hield weinig in; was slap. Met 'n „ik moet nog m'n eigen opinie voorbehouden" en „er wordt aan gewerkt" trachtte hij ïach van de zaak te ont doen. Last not least kwam de di-ankkwestie aan de orde, een hoogst ingewikkeld vraagstuk voor de koloniale regeering. Gelukkig kon minister Pleyte over het gebruik van sterke dranken in lndië bij na voor alle streken gunstige berichten melden. De Gouvemeui--Genex-aal weet z'n maat regelen goed te ontwikkelen. De minister moest wederom zijn beleid prijzen en openlijk uitspreken, dat hij geen aanlei ding vond om in te grijpen. Afwachten is de boodschap. Niettemin trachtte de socialist Gerhard de zaak te forceeren door het indienen van een door leden van alle partijen on- derteekende motie, waarbij gevraagd wordt een onderzoek naar de mogelijkheid van een drankverbod. Deze motie is echter nog niet behan deld. Een dergelijke forceering werd wij selijk niet noodig geacht. Wanneer ze dus wel behandeld wordt, is met geen mogelijkheid 'te zeggen. Als loyale oppositie past het ons den minister geluk te wenschen met de aan neming der Indische begrooting, die drie weken van ingespannen arbeid geëischt heeft. We roemen zijn waardige houding en zijn vol lof over zijn sprekerstalent. Na gelukwenschen en complimenten echter nog één opmerking: Mogen zjjn daden ons evenzeer bevredigen als zijn woorden; op sommige punten nog wat meer. Maandag begint het „politiek debat". Dat belooft gewichtig te worden. Verbinding Noor dB r a b a n t en Zeeland. Naar de „Avondster" verneemt zal waarschijnlijk in de najaarszitting van de Staten van Noord-Brabant een voorstel van Ged. Staten aangenomen worden om, volgens den eisch van den minister van Waterstaat, de wegen die langs de Schel- dedam door de nieuw ingepolderde stuk ken land, deze provincie met Zeeland zul len verbinden en welker aanleg het rijk door 50 percent zal steunen, aan te leg gen met een kruisbreedte van 8 M. en een verharding van 4 M. Het blad wijst er op, dat de wegen, die op deze nieuwe wegen zullen aansluiten, alle smaller zijn. De Koningin en de zending. Volgens een telegram van de „Agencc Fournier" uit Rome, d.d. 26 dezer, heeft de Paus een brief aan onze Koningin geschreven, om Haar te danken voor Haar brief ten gunste van de Christelijke zen ding. (Ned.) De perskamer b ij de Eerste Kamer. De beer Elout, voorzitter van de iïaag- sche Joumalistenvereeniging, beeft na mens de huishoudelijke commissie der Eerste Kamer van' den voorzitter dier Ka mer een schrijven ontvangen, waarbij, in antwoord op het tot die commissie ge richt schrijven nopens de slechte in lichting van de voor de journalisten be stemde vertrekken in het verbouwde Eerste Kamer-gebouw, medegedeeld wordt, dat de inrichting dier vertrekken eene voorioopige is en dat met zorg zal worden overwogen in hoeverre aan de bezwaren kan worden tegemoet gekomen. C h o 1 e ra De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft de haven van Konstantinopel be smet verklaard wegens Aziatische cho lera. Het 33s t e Taal- en Letterkundig Congres zal 25, 26, 27 en 28 Augustus te Haarlem gehou den worden. Er genoeg van? Jhr. W. C. de Jonge, die sinds jatrcn de socialistische leiding in het Zuiden van Limburg heeft gehad, oprichter van coöperaties enz., iemand, die zich jegens de S. D. A. P. vele verdiensten ver- worven heeft, schrijft de „Tijd.", zal zijne woonplaats Amby bijMaastricht verlaten en naar _ApeIdoorn vertrekken. Men fluistert, dat hij genoeg heeft van de partij of de partij van hem. De Jonge is redacteur van Volkstribuun, en is de man, die destijds Van Vorst naar Maas tricht deed komen. Middelburg. Gisteravond kwam aan de woning van den commissaris van politie alhier de bij de politie bekende J. de Br bedelen, terwijl hij verklaarde dit te doen om te worden opgezonden naar een rijks wei'kinrichting. De man werd aangehouden eu heden als verdacht van bedelarij voor den officier van justitie geleid, Heden had de laatste zitting in sti-afzaken van het kantongerecht plaats in het gerechtsgebouw op het Hofplein Maandag wordt een aanvang gemaakt met het verhuizen der verschillende bureaux naar het nieuwe gebouw op de Balans. Goes. Gistermiddag zijn hier twee rij wielen gestolen. Het eene stond op de stoep der Melksalon van dhr. v. Liere en het andere op de stoep van den goudsmidswinkel van dhr. Melse. De da dels) zjjn nog niet opgespoord. (Z. CL) De Jubileum-Zegels zijn er! Of liever, ze waren er, want nog niet zoo heel laat in den voormiddag waren ten postkantore alhier de zegels van geringere waarde reeds uitverkocht. Een postzegel kan een kunststukje zijn, een jubileum-zegel moet dat zijn, heeft men wel eens gezegd. En terecht. Of de nieuwe zegels, die heden voor 't eerst het daglicht zagen, inderdaad aan dien eisch beantwoorden, laten wij, leeken in het vak, liever ter beoordeeling over aan deskundigen. Wel willen we zeggen, dat ze geen slechten indruk maken, en dat er in ieder geval meer artistieke waarde in zit, dan in de leelijke de Ruij- terzegels. Het komt ons voor, dat de beeltenissen goed zijn weergegeven. De kleuren der verschillende waarden zijn zacht en bekoorlijk. lerseke. Naar men ons meedeelt is de kwaliteit der Zuiderzee oesters lang zoo goed niet als de berichten in de kranten zouden doen vermoeden. De schelp schijnt zeer zwak te zijn en ook schijnen de oesters na eenigen tijd uit het wafer te zijn geweest spoedig te sterven; veel spoediger dan de Zeeuwsche oesters. Krabbendijke. Vrijdagavond om 4 uur vergaderde de gemeenteraad. Voorz. Burgemeester Welleman. Behalve dhr. C. P. Vogelaar was de raad voltallig. Na lezing der notulen, mededeelingen en ingezonden stukken, kwamen nog 6 punten aan de orde. E venal-; te Waarde, Donderdag werd ook hier de wijziging in Art. 25 der gemeenschappelijke regeling van de steenkolengasfabriek goedgekeurd. De Raad bleef bij het besluit de sub sidie van het burgerlijk armbestuur met f300 (en niet met f375) te verhoogen, maar wil niet dat er beknibbeld wordt. Komt er tekort dan moet opnieuw wor den aangevraagd. erder werd besloten, dat niet alleen op het klinkerpad in de hoofdstraat van het dorp niet niet motor rijtuigen mag worden gereden, en ook het rijden met motor-rijtuigen en rijwielen op het ver hoogde voetpad in den Noordweg zal verboden zijn, maar dat ook dit laatste verbod zal gelden voor de voetpaden in de Wilhelminabaan. Als onderwijzer weid benoemd dhr. M. Maas. tijdelijk onderwijzer alhier, No. 1 der voordracht. Als tweede plaatsvervangend ambte naar van den burgerlijken stand dhr. J. P. Ki'ijger, No. 1 der voordracht. En als leden der commissie tot weriug van schoolverzuim inplaats van de heeren Welleman t-n Lijbaart, die bedankten, de heeren J. van Gorsei eu J. Smit, beiden No. 1 der voordracht. Na rondvraag sluiting. Wissenkerke In de Vrijdag gehouden raadsvergadering werden de volgende in gekomen stukken voor kennisgeving aan genomen: Van dhr. de liegt kennisge ving verhindering om de vergadering bij te wonen. Van Ged. St. goedkeuring van genomen raadsbesluit inzake pensionee ring gem. ambtenaren, salarisregeling voor Mei. Schippers en suppl. kohier van den hoofd, omslag. Van de gem ambte naren dankbetuiging voor de gunstige beslissing omtrent de kosten van pensi- oenverzekering Van het Burgerl. Arm bestuur was ingekomen een schrijven, waaruit blijkt, dat door bizondere ziekte gevallen dé uitgaven aanmerkelijk hoog zijn. Op aanvraag kan de Ilerv. diaconie niet meer dan f52 bijpassen, zoodat nu een aanvullings subsidie ad f300 wordt gevraagd, en in verband daarmee wijzi ging van de begrooting. Dhr. van Hee vraagt hoeveel de armhuizen opbrengen. Waar deze door groote gezinnen die niet armlastig kunnen genoemd worden, wor den bewoond, zou hij wenschen dat deze huizen gewoon verhuurd werden. De secretaris licht toe, dat het armbestuur destijds voor de keuze.stond om voor die huishoudens de armhuizen af te staan, of ze geheel dakloos te laten. Wat de huur betreft meende het armbestuur dat het veiliger was geen huur te vragen daar de bewoners dan telkens om repa ratie van een en ander zouden vragen meer dan de huurprijs kon bedragen. Nu hebben zij op eigen kosten een en ander in orde gebracht. Dhr. van Hee merkt op dat de huizen dan noodig in beteren staat moesten worden gebracht. De voorz. zegt dat een en ander zeker in overwe ging kan worden genomen, maar dat nu de vraag is de subsidie toetestaan over 1913, hetgeen wordt goedgevonden. Ook de gemeente-begrooting van 1913 wordt nu gewijzigd door vermeerdering van de posten onderhoud straten enz., idem riolen enz. beiden met f 100 subsidie arm bestuur en onvoorziene uitgaven. Te vin den door verhoogiug van den ontvang- post hoofd. omslag, hetgeen mogelijk is door het suppl. kohier. Nu volgt punt 5 van de agenda: Voorstel B. en W. tot benoemen leden en armverzorgers van het Burgerl. armbestuur en vaststellen jaarwedden en presentiegeld B en W. dragen voor de volgende dubbeltallen voor wijk A, H. G. van Kempen en J. B. Wisse, N. D. v. d. Heijde en I. Ver hulst, P. den Boer en Th. de Ridder waarvan gekozen worden H. G. van Kem pen, I, Verhulst en P. den Boer. Voor wijk B: Jb. Marcusse en J. W. Lamain, J. J. Buijze en W. Th. de Looff. Geko zen Marcusse en Buijze. Voor wijk C C. de Vlieger en N. Filius, J. J. Verhulst en Th. Marcusse. Gekozen de Vlieger eu Verhulst. Tot armverzorgers werden in de verschillende wijken resp. gekozen A. Lootens, J. Schier en L. Heijblom. Als jaarwedden worden vastgesteld voor den secr-penningm. f 30, voor den voorz, en leden met inbegrip van presentiegeld in totaal f20. Voor den arm verzorger in wijk A f30 in B en C ieder f10. Dhr. van Hee had eerst gevraagd waarom die van A zooveel meer kreeg dan van B. waarop de voorz. antwoorde dat er in A zooveel meer armlastigen zijn. Er wa ren ingekomen 2 verzoekschriften om lantaarns t. w. van de bewoners van den middenachterweg en die van het molen pad. Besloten wordt deze aan te houden met het oog op de plannen tot gasver lichting. Thans wordt vergaderd met gesloten deuren. Na heropening wordt besloten om indien het gemeentebestuur van Cortgene daartoe bereid is, deze gemeente op te nemen in het plan tot gasaanleg en de fabriek als het zoover komt te plaatsen te Geersdijk. Na rond vraag waarbij nog een en ander ter sprake wordt gebracht sluit de voorz de vergadeing. Westkapelle. In de gisteren gehouden vergadering werden de ingekomen stuk ken voor kennisgeving aangenomen.Inzake besluit pensioneering gemeenteambtenaren wordt naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, waarbij medegedeeld werd, dat zij hunne goedkeuring hebben onthouden aan de besluiten omtrent de pensioneering genomen in de vorige ver gadering, op voorstel van B. en W. met 4 stemmen besloten te handelen overeen komstig de circulaire van Ged. Staten (Prov. blad no. 125). Een wijziging in de begrooting werd met algemeene stem men goedgekeurd. St Laurens Benoemd met ingang van 1 December a_s. tot brievengaardster al hier mejuffrouw C. J. Risseeuw alhier. Oostburg Bij den dienst der directe belastingen is verplaatst met ingang van 1 Febr. de rijksklerk 2e kl. C. T. Lemaire van Insp. Oostburg naar kr. Doetinchem. Boschkapelle. Een kind van den win kelier V. wist een ©ogenschijnlijk ledig fleschje, dal met azijn-essence gevuld was geweest, in handen te krijgen, en rr toch nog een paar druppeltjes uit Ie drinken, met bet gevolg, dat het zoodanig de keel brandde, dat geneeskundige hulp moest, worden ingeroepen. (Zei.) Koewacht. Tot ons genoegen mogen wij molden, dat het mond- en klauwzeer in de aangrenzende Belgische gemeenten zich niet uitbreidt. Er komen geen nieuwe ge vallen voor. Daardoor is liet gevaar voor besmetting van onzen veestapel aanmer kelijk verminderd. Toch zal het ook zaak blijven de noodige voorzorgsmaatregelen in acht te blijven nemen; want. zooals men weet, worden de smetstoffen toch zoo gemakkelijk overgebracht door koop lieden, smokkelaars en goederen, afkom stig van besmette hofsteden. (Zei.) De spijzen, die wij gebruiken, moeten, indien zij zich in ons lichaam gedragen zooals zij behooren, op hun weg door het verteeringskanaal door de daartoe bestemde organen alle voedingssappen laten opnemen, die zij bevatten. Wat er er overblijft, het ijzerscliuim, zooals de stokers zeggen, moet van de stookplaats verwijderd worden. Gij weet wat de Natuur er mee doet. Laten wij nu onderstellen, dat de menschelijke machine, slecht geregeld zijnde, dat ijzerscliuim niet verwijdert. Laten wij onderstellen, dat, tengevolge van een gebrek in de spijsvertering, zij in zich houdt in plaats van het uit te drijven langs den weg der urine, een giftige stof, het urinezuur. In dat geval zal weldra geheel het lichaam er mee doortrokken zijn, de slechte spijsvertering wordt erger, de buik zet op en neemt een overmatigen omvang aan, het gelaat wordt rood en de huidziekten komen voor den dag. Indien het urinezuur zich gaat vastleggen in de spieren, bezorgt het rheumatische pijnenindien het zich in de vingers verschuilt, is het de jicht; indien het in de nieren of' de blaas zich afzet, zijn nierkolieken of graveel er cle gevolgen van. Welke ook het ziekteverschijnsel zij, dat gebrek aan uitdrijving is een bron van tallooze smarten. Gin de jicht te vermijden, moet men het bloed zuiveren, er bestaan geen andere middelen. De Pink Pillen verrichten die uitdrij ving zeer goed eu verjagen alie vergiften, die overblijfselen der voeding zyn, uit het lichaam. Alle jichtlijders moesten van tijd tot tijd een kuur met de Pink Pillen doendat zou een wijze maat regel en heel wat vermeden smarten zijn. Mevr. Grandclaudon, 143, rue de la Prairie te Saint-Dié (Yosges-Fraiikrijk), is van hare pijnscheuten door de Pink Pillen genezen. „Ik ben zeer tevreden geweest,-chrijft zij, over de behandeling met de Pink Pillen die mij van mijne rheumatische pijnen verlost eu zelfs mijn toestand van bloedarmoede genezen hebben." De heer Jean-Paulin Breuil, koopman te Drugeac (Cantal-Frankrijk), schrijft „Sedert 15 jaren leed ik aan heftige rheu- matiek. Ik had zonder uitslag een menigte van middelen gebruikt. Slechts de Pink Pillen hebben mij kunnen genezen." Zij zijn verkrijgbaar 1 f 1,75 per doos en O per zes doozen, bij het Generaal-DepOt der rink Pillen, Van Eegbenlaan 22, AnWordaai Verkrijgbaar Vuur Zierikzee en omstreken bij J. W. Gudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Tliolen bij W. Polter, Apotheker. Stoof't-aat. En verder bij verschillende Apothekers eu goede Urpgirten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Blokzijl (vac.M. G. Blauw), J. L. G. Gregory, cand. te Utrecht. Bedankt voor De Purmer, door IJ. B. Kalma te Bergiun. Geref. Kerken. Zestal te Amsterdam (vac,-wijlen dr. P. J. Wijminga), J. H. Donner. em.-pred. te Breda, G. Elshove te Rotterdam, C. Lindeboom te Gorinobem, dr. J. C. de Moor te 's Gravenhage, II. Mulder te Har derwijk en dr. A. A. van Schelven te Maarssen. i Aangenomen naar Kapelle-Biezelingc, B. A. Knoppers, cand. te Rotterdam. („De Rotterdammer"). i Bedankt voor Laugeslag (Ov.), Nord- horn-Brandlecht (Graafschap Bentheim, Duitschland), Stellendam, Ouddorp, Helle- voetsluis, Kommerzij] (Gr.), Herwijnen, Loenen-Vreefand. Krabbendijke, 's Graven deel, Spijkenisse en Lopik, B. A. Knop pers, cand. te Rotterdam. Goes. De heer C. Oranje Lzn. heeft bedankt, als ouderling. Nieuwe kerk aan den West- zeedijk te Rotterdam. De gebrs. H. Bos en Hs. Bos hebben, naar „De Rotterdammer" meldt, aan den kerkeraad van de Geref. Kerk ten geschenke aan geboden een terrein aan den Westzee dijk, hoek Westersingel, groot 1400 M2. en een bedrag van f 50,000. op voor waarde, dat op dit terrein zoo spoedig mogelijk een kerk gebouwd wordt. De kerkeraad heeft dit geschenk dank baar aanvaard en besloten over te gaan tot den bouw Van een kerk. (Hij deed dit te eerder, daar de milde gevers tevens het voor den bouw tekort komend kapitaal tegen een zeer matige rente verstrekken wilden. Red. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Ylaardingen, H. J. L. de Vries te Hilversum.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2