Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. (geestestoestand, verstandsontwikkeling) der reehtérs, die z.i. een bekrompen ver geldingstheorie hadden gehuldigd. We volgen den heer I,oh man even op zijd wijsgeerig uitstapje. 's Heeren v. Hansel's betoog berust op een misvatting, aldus onze afgevaardig de voor Goes. De vergeldingstheorie staat op het standpunt, dat de Overheid het recht, dat boven ons staat, heeft te hand haven door den overtreder den arm der wet te doen 'gevoelen, zonder met de individualiteit van den dader rekening te houden. Daarom hield men juist in vroeger eeuwen weinig rekening met de omstandig heden. De vorige eeuw echter is men begonnen rekening te houden met het concrete feit, zooais zich dat op de zit ting openbaarde, en begon zich het in stituut der verzachtende omstandigheden te ontwikkelen. Maar nu men niet meer gelooft aan een van God gestelde rechts ordening, verheft men het individu tot een sociaal wezen, en heeft de rechter alleen tot taak het individu mores te leeren, waarbij1 alles aankomt op de sub jectieve vraag, wat sociaal geoorloofd of wenschelijk is. Maar men zegge niet. dat de rechter, die de hooge wet der zede lijkheid niet handhaaft, een bekrompen vergeldingstheorie heeft gehuldigd. De Kar mer spreke uit, dat het. recht niet mag worden opgeofferd aan de macht, en dat een beroep op verzachtende omstandighe den als hier door het Hof gedaan, niet overeenkomt met ons rechtsgevoel. De minister heeft er nog het zijne bij gedaan. doch op zijn woord alleen, ware de motie niet zoo spoedig ingetrokken ge worden. In de gegeven omstandigheden had men algemeen de liberale pers klaagt er ook over een flinker woord van den mi nister verwacht. Hij wees met een ver wijzing naar de kille letter der wet een warmhartig beroep op humaniteit en naas tenliefde af, terwijl men tevergeefs wachtte op een onverbloemde afkeuring van het geen geschied is. Intusschen, het resultaat weet men. Er is weinig aan te doen. Een wette lijke weg, om de beide delinquenten te ontslaan of te degradeeren is er volgens den minister niet. Een vermaning om noodelooze wreedheid tegen te gaan is door den legercommandant op initiatief van den gouverneur verleden jaar Mei uitgevaardigd. Deze vermaningl is in hoogst ernstige, waardige en verstandige bewoor dingen vervat- De heer Schaper sprak nog over de poenale sanctie op verbreking van het civiele arbeidscontract door koelie's. Op hetgeen de heer Sannes (s.d.a.p.) te berde Dracht behoeven we niet in te gaan, want voor het grootste deel is hij terug getreden in de rede van den heer Vliegen. De tweede afdeeling der Indische be- grooting is thans aangenomen. 'tGaat nog maai' met een matig gangetje in de Ka mer. De debatten hebben veel van de Bllgemeene beschouwingen. De socia listen komen wel wal laat. Staatsbegrooting 1914. Memorie van Antwoord. Schoolstrijd. Een ruime opvatting van de taak die de regeering op zich heeft genomen bracht mede, dat zij zou trachten de beëindiging- van den politieken schoolstrijd, die zoolang een krachtige ontwikkeling van het volks onderwijs in den weg stond, voor te be reiden. Zij is van oordeel dat de om standigheden daartoe gunstig zijn. De Regeering beoogt niet een formule ■te vinden ia art. 192 der Grondwet, waar bij beide partijen zich desnoods kunnen neerleggen. Wat noodig schijnt is veel eer vast te stellen den financieolen grond slag voor de regeling van ons volkson derwijs. Daarbij dient overwogen tc worden op wedk ewijze de financiecle en paedago gische onafhankelijkheid van het bijzon der onderwijs ware te waarborgen en wel ke eischen voor goed en deugdelijk onder wijs van staatswege gesteld moetan wor den. Maar tevens zal dan do vraag moeten worden beantwoord, hoe in de kosten zal behooren te worden veerzien ook met het oog. op een hetero opleiding en sala- rieering der onderwijzers. Eerst als om- front deze punten overeenstemming zal zijn bereikt, is de grond gelegd voor duur zame*). vooruitgang en tegelijk voor althans voorloopig duur/amen vrede. Of daarbij wijziging ,van art.. 192 der Grondwet al dan niet onmisbaar is, schijnt voor men het over de zaak zelve eens is, niet op goo- den grond uit te maken. Ofschoon ten zeerste overtuigd van de kookt nu een ketel punch en richt, met de schoonmaakster, de beëedigde meid van den cipier en een vrouw, die mede in het. hok opgesloten is, Christina Bakker, als gasten, een ecjit bacchanaal in. Als de punch op is, wordt roode wijn gekookt en de dames krijgen de hoogte, zingen vuile bedjes, dapper bijgestaan door Ituige Keet, die wat vertier in een hok ia opge sloten. Een gevolg van dit feestvieren was, dat in het vervolg Kaat s gevangenschap veel strenger werd bewaakt en dat er in een zaamheid, een droevig gevangenisleven voor Kaat begon. Een jaar lang zat zij reeds in vóór arrest:, doch voortdurend ontkende zij met de grootste hardnekkigheid al wat haar ten laste werd gelegd Niettegenstaande die- ontkentenis werd den 3den September 1785 door den Hoofd-Officier Gevers tegen haar geëischt de straf van gees al en en brandmerken op het schavot, tien jaren tuchthuisstraf en verbanning voor altoos uit Rotterdam en Schièland. wenschelijkheid van verbetering der posi tie van de onderwijzers, moet de Regeering de doorvoering van deze verbetering tot een gunstiger tijd verschuiven. Het zal mede tot de taak der Staatscommissie moeten behooren ook voor deze verbete ring vaste grondslagen te vinden. Sociale wetten. Een uitzondering op de overigens dooi de Regeering als wenschelijk erkende con tinuïteit in de wetgeving is ten volle ge wettigd, omdat, afgezien van de bijzondere omstandigheden waaronder de afkondiging der sociale verzekeringswetten plaats had, kostelooze ouderdomsrente een der hoofd punten van de verkiezingen heeft uitge maakt. Bovendien kent art. 389 van de inva liditeitswet ouderdomsrente alleen toe aan een bevoorrechte groep vali ouden van da gen. Zonder ingrijpende wijzigingen der aangenomen wetten kan aan deze bevoor rechting niet een eind worden gemaakt, Een herzieningg dier wetten is bovendien noodzakelijk om den administratieven last daarvan niet boven het onvermijdelijke te doen stijgen en daaraan haar bureau cratisch karakter te ontnemen. Ei" behoeft geen yrees te bestaan voor de „bedenkelijke reactie" dat de heer Treub zijn verworpen amendementen op de Radenwet zou willen doen herleven. De vereenvoudiging der Radenwet zal heel wat ingrijpender moeten zijn dan door amendeering mogelijk was. Het ligt in de bedoeling de ouderdoms zorg geheel uit de Invaliditeitswet te lich ten. Voorts om het noodige te doen om de ongevallenverzekering uit te breiden tot den landbouw, alsmede een voorstel voor te bereiden tot gedeeltelijke invoe ring van den 10-urigen arbeidsdag. De herziening der verzekeringswetten eisclit intusschen vooreerst de volle aandacht van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel. Bij invoering van den tienurigen arbeidsdag zal er tegen moeten worden gewaakt, dat aan dien maatregel1, zoolang die niet ook elders zal worden toegepast, niet een zoodanige uitbreiding wordt gegeven dat hij de Nedcrlandscho nijverheid bij haar mededinging op de in ternationale markt te veel bemoeilijken zou. (Wordt vervolgd.) Krankzinnigenverpleging. Dezer (dagen kregen we weer het ver slag van de 29e jaarvergadering van de Ver. Lot Christelijke verzorging van krank zinnigen, onder oogen, en het lijkt ons niet ondienstig daaruit nog een en ander te releveeren, dat niet genoeg onder de aandacht van onze philanthropen ge bracht kan worden. Voornamelijk omtrent de verhouding tusschen de Kerken zoo Gereformeerde als Hervormde en het werk der krankzinnigenverpleging. In de middagvergadering van boven genoemde jaarlijksche bijeenkomst is daar over ampel gesproken. De Vereeniging staat in geenerlei di recte verbinding met de Kerk. Zij is niet kerkelijk. Men vormt zich, vooral in den kring der Hervormden, daarover wel eens onjuiste denkbeelden en maakt er dikwijls een reden van, afzijdig te blijven, maar dat is een kolossale vergissing en die onrecht doet. Welnu, deze Vereeniging heeft om heurs werk wil aanspraak op de liefde en de hulp der Kerken. De Kerken van Nederland mogen haar niet voorbijgaan. Zij zorgt voor de le den, waarvoor de Kerk zelf zorgen moest. Eene Kerk mag niet aanzien, dat haar leden gaan naar een stichting waar Je zus Christus niet komen mag, waar het allernoodigste wordt gemist. De Vereeni ging maakt het de Kerk gemakkelijkal heeft de Kerk dan ook (en de inzichten daaromtrent zijn sedert de oprichting wel eenigszins gewijzigd) zelf geen stichtin gen op te richten, zemoet zorgen dat haar leden in stichtingen komen waar God als Koning wordt geëerd. Zoo staan de Kerken schuldig, wanneer ze niet hel pen, geestelijk, en ook door geldelijke hulp. In de aangename en vruchtbare dis cussie, cfie in verband met 's voorzitters inleiding gehouden werd, zijn verschil lende werkwijzen genoemd en is besproken hoe men ook de aanraking met de Ker ken zal zoeken. Doch dat niet alleen. Er zijn ook fei ten genoemd, dio tot blijdschap stemden, en die de woorden van sombere pessi misten kwamen ontzenuwen. De heer Drouth van 's Hertogenbosch deed n.l. mededeeling van een flinke actie Dat dit vreeselijk vonnis niet wend vol trokken, Kaat Mossel heeft het te danken aan den bekenden dichter Willem Bil- derdijk, toenmaals jong advocaat zonder practijk te 's Hage, die hare verdediging op zich nam, met het gevolg dat sche penen den hoot'd-officier zijn eise-h op zegden op den 28sten April 1786. Den 29sten Mei herhaalde Gevers zijn eisch voor den Hove van Holland. Btlderdijk vroeg toen. ten Hove Kaat te willen overbrengen naar de Voorpoort van het bof te 's Hage en den 4den Juli 178G besliste het Ilof gunstig op dit ver zoek. Kaat Mossel word naar 's Hage over gebracht. In September van dat jaar waren de standen veranderd. De Pruisische troe pen hadden Oranje in zijn era" hersteld en er werd amïiestie afgekondigd aan allen „die om de puk van Oranjo in staat van Oranje in stoat van beschuldi ging o£ in hechtenis zaten." Doch Kaat en haar advocaat aanvaard den deze amnestie niet zonder protest. In een verzoekschrift tot den Hove gericht, van Hervormde zijde. In Noord-Brabant is door Hervormde predikanten een Ver eeniging tot steun van „armlastige" krank zinnigen gesticht. Er waren er uit Noord- Brabant een 60-tal die in een Roomsch gesticht werden verpleegd. Voor eiken pa tiënt moest, om hem uit dit gesticht te krijgen een f 100 worden bijgepast. Maar deze Vereeniging heeft er toch reeds een 7- a 8-t.al naar „Vrederust" overgebracht. Ofschoon er op de eerste vergadering ver schillende tegengestelde stemmen werden gehoord, 'h.eeft de Vereeniging zich op liet standpunt gesteld, dat de patiënten uit het Roomsche uitsluitend in een der Christelijke gestichten zouden geplaatst worden. Intusschen, die actie heeft deze uitwerking gehad, dat de arme gemeenten van Noord-Brabant een t 700 a 1' 800 voor dit doel jaarlijks opbrengen. In verband hiermede werd nog gewe zen op de verplichtingen van de ge meentebesturen. Deze doen' echter niets. Zoodat de actie der Hervormde broeders dubbel te prijzen valt. Een soortgelijke actie dient ook in an dere provinciën te ontwaken. Ieder neme er een aandeel in. Laat ons toonen, dat wij het waardeeren in 't bezit te zijn van gestichten op Christelijk Protestantschen grondslag. Ieder persoonlijk, maar ook de Kerk heeft een roeping in deze. Russische gevangenen. Vele voorname mannen uit den lande hebben zich vereenigd, zoowel om tie vooropgestelde feiten met betrekking tot de sJecJite en onrechtvaardige behande ling van politieke gevangenen in Rus land, als om nieuwe feiten te verzame len en openbaar te maken, die het alle vrienden van gerechtigheid en mensche- lijkheid, zonder verschil van partij, mo gelijk maken om over deze vree-olijke toe standen met zekerheid "te ooideelen. Het doel is. om het geweten der menschlieid tegen de mishandelingen en de vernietiging van duizenden menschen- 1 evens wakker te roepen, en te toonen door zedelijke ondersteuning, dat het men- .schelijk medegevoel ook de ongelukkigen in de Russische gevangenissen en in de Siberische woestenijen omvat. In de circulaire, waarin dit doel na der uiteengezet wordt, wordt op de ur gentie van deze zaak gewezen, vooral waar een ware zelfmoord epidemie onder de gevangenen is uitgebroken. De ondervoede gevangenen, samenge pakt in overvolle ruimten, die zelfs niet aan de meest elementaire eischen van gezondheidsleer en reinheid voldoen, val len ten prooi van verwoestende besmet telijke ziekten. Scheurbuik, typhus en tuberculose decimeeren hunne rijen. Ge neeskundige hulp ontbreekt zoo goed aLs ten eeneninaJe. In verschillende gevange nissen is liet ja'ariijksoh sterftecijfer tot 12 pCt. gestegen. De gevangenissen wor den vaak tot haarden van besmetting voor de geheole omgeving. Gevangenen, tot langdurige vrijheidsstraffen veroordeeld, gelijk dat bij de wegens politieke mis drijven veroordeelden regel is, zijn nood lottig tot een langzaam sterven, den gm- welijkstcn van aLle dooden, veroordeeld. Ontzettend is de persoonlijke behandeling der gevangenen, zoowel van hen die pre ventief gevangen zitten als der veroordeel den. liet folteren bij de verhooren, het mishandelen en afranselen van mannen en vrouwen zijn in processen vastgesteld geworden en komt elk jaar in de Doema ter sprake. De ongelukkigen zien in den zelfmoord de eenige bevrijding, vele hunner koeste ren de hoop, dat. hun vrijwillige dood de openbare meening in beweging zal brengen en zoodoende verbetering bron gen in het onduldbare lot der vele duizen den politieke bannelingen, die grooten- deels zonder rechterlijke uitspraak door administratieve willekeur veroordeeld zijn. De meeste hunner worden heengebracht naar ijsbedekte woestijnen, en kwijnen in de ellendigste omstandigheden, langzaam weg. Onder de onderteekenaars van deze cir culaire vinden wij o.a. de namen van de hooglceraren aan de V. li., dr. H. Ba- vinck, rni'. P. A. Diepenhorst, en dr. 11. 1). Kuyper; Charles Boissevain, oud-minister Goeman Borgesius, dr. Rredius, oud-hoog- leeraar me. H. L. Drucker, Fr. van Eeden, H. H. van Kol, <Jud-minister mr. M. C. J. M. Kolkman, oud-minister jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman, oud-minister mr. Th. de Meester, Minister Treub, mir. P. J. Troalstra, dr. J. Th. do Vissetr, prof. Hugo de Vries. Bij dit protest sluiten zich ver der nog vele aanzienlijken in andere lan den aan. Lichamelijke opvoeding. Overwegende, dat het wenschelijk is verzocht zij dat zij „suppliante uit haare detentie ontslagen wordende, daar uijl niet alleen geencrloi consequentie zal kunnen getrokken worden als. of suppliante schul dig zoude staan pan de haar te laste gelegde misdrijven, maar dat ook aan de suppliante worden vergoed de kosten van de door haar eerst voor Scheepenen van Rotterdam én naderhand voordoezen Hove geroeide Procedure". En Kaat kreeg haar schadevergoeding. Haar werd een som ran f 3642.90 toe gekend met haat' „eervol ontslag" uit de gevangenis, bij beschikking van de gecom mitteerde raden, van Holland en West- mesland. Het openbaar leven van Kaat Mossel ia hiermede ten einde. In een feestver slag over 8 Maart 1788, 's prinsen eersten verjaardag na zijn herstel in het bestuur, wordt JKaat Mossel nog eens vermeld, en genoemd „deeze Brave Vrouw", die „een lot heeft ondergaan, hetwelk one nageslacht nauwelijks zal kunnen ge- looven dal heeft kunnen voorgevallen zijn geweest". „Wal zé geleden heeft! E» hoe maatregelen te nemen ter bevordering van de lichamelijke oefening der jongeling schap, en dat daartoe met vrucht zal kunnen worden gebruik gemaakt van den prikkel hij het naderen van den militie- plic.htigen leeftijd door artikel 70 der Mi- litiewet gegeven, zijn bij K. B. een aan hal bepalingen vastgesteld, welke zullen uitmaken het besluit betreffende de li chamelijke oefening der jongelingschap. Art. 1 'luidt als .volgt: „Ten einde de deelneming aan lichaams oefeningen door jongelieden, die den mili- tieplic.htigen leeftijd naderen, meer alge- meen te maken, wordt van Rijkswege voor onderwijzers bij het lager onderwijs de gelegenheid opengesteld en bevorderd om zich te bekwamen tot leider van der gelijke oefeningen. Tot dat doel zullen worden opgeleid a. onderwijzers, die bij de militie te land in werkelijken dienst zijn ingelijfd, tot leider van lichaamsoefeningen; b. officieren en onderofficieren van het actieve leger hier te lande tot leider van plaatselijke cursussen, ten doel hebbenfle aan onderwijzers eene opleiding te ge ven tot leider van lichaamsoefeningen". Art. 2: „De ingelij'fdcn bij de militie, zoomede de officieren en de onderofficie ren, die eene opleiding zullen ontvangen, als in het vorig artikel vermeld, worden daartoe aangewezen naar regelen, door onzen minister van oorlog vastgesteld. Om voor deze opleiding in aanmerking te komen moeten de ingelijfden bij de militie in het bezit zijn van de akten van bekwaamheid als onderwijzer en voor het geven van onderwijs in het vak, Ver meld onder j, of in dat, vermeld onder s, in artikel 2 der wet lot regeling van het lager onderwijs". Er zullen examens afgenomen en ge tuigschriften uitgereikt worden. De Koninklijke familie is voornemens 8 December haar verblyf in de residentie te nemen. 0 u d-M i n i s t e r Heemskerk zal, naar de „N. R. Crt." meldt, wijlen den Minister van Staat mr. Asser ver vangen als voorzitter der Staatscommissie voor het Internationaal privaatrecht. Zijn benoeming is weldra te wachten. De K. M. A. (Kon. Militaire Academie) vierde giste ren en heden haar 85-jarig bestaan. Een schitterend geslaagd wapenfeest was de clou. Reservekade r. Het eerstvolgende examen van lien, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger van liet reser vekader bij de infanterie oi' de vesting artillerie, zal plaats hebben op KJ Febru ari en, zoo noodig op een of meer vol gende dagen. Het toelatingsexamen wordt gehouden in de plaatsen: 's-Gravenhage, Assen, Venlo, Bergen op Zoom, Leiden,, Amersfoort, Breda, Amsterdam, Arnhem. Leeuwarden, Haarlem, Nijmegen, Gronin gen, Maaszicht, Vüssdngen, Delft, 's■Her togenbosch, Naaiden, Doesburg, Harder wijk, den Helder, Ede, Utrecht, en Go- rinchem. Middelburg. Naar wij vernemen over schrijdt het bedrag, waarvoor de ingeze tenen van Middelburg geteekend hebben als bijdrage in de kosten van de land bouwtentoonstelling in 1914 te houden het noodig geoordeelde bedrag van f 900 met zulk een som dat er alle reden is aari te nemen dat Middelburg als plaats van de tentoonstelling aangewezen zal worden. Goes. Den leden van de Anti-Revo lutionaire Propaganda-club zij bericht, dat de vergadering, die Donderdagavond zou gehouden worden, een dag uitge steld is. Zij vergadert nu Vrijdagavond (8 uur Melksalon). Waarde. Tot jachtopziener over liet jachtveld, gelegen in de polders Valcke- nisse en den Emmatiuelpolder alhier, is aangesteld en daartoe beöedigd de heer Izak Griep. Poortvliet. Met ingang van 1 December is benoemd tot agent van politie te Breda L. Anthonisse te Poortvliet. Tholan. Door Gedeputeerde Staten is op verzoek het besluit, voor zooveel be treft de benoeming tut lid der commissie van aanslag voor bedrijfs- en andere inkomsten voor den kring St. Maartens dijk van den heer J. W. Wagtho te Tholen, ingetrokken. kan onze lieve Heer de Brave onschul digen, zoo sterken in hunne nood en". In de Zwaneusteeg prijkte toen het vol gend vers Wel werd ik verdrukt, veracht, Bespot, gesmaad, gehoond, belacht, Gevangen en belogen, Men had voor mij wel straf bereid; Maar 'k dacht geen nood, rechtvaar digheid, Belagt, dat ijdel poogen. 'tWas voor Oranje, dat ik leed; Mijn zaak was recht; den Heernel deed Prins Willem zegepralen! Mijn vorst is thans hersteld, rer- jaand, Geluk ik vier dea achtsten Maart, Zoolang ik ademhaelen. i I I De verslaggever had liet „stekeliger ge wacht, maer daar ziet men alweeï' aan den braven inborst van dio vrouw, dal zjjj geen kwaad met hoon en schimp wil beloond." s Haar Areodskerke. Wederom valt bij het bouwen van liet Gemeentehuis aliiier een ongeluk te',vermelden. De opperman L. V. wonende te Goes viel van de -f- zes Meter hooge stelling. Zwaar gekneusd werd hij opgenomen. Nadat Dr. v. Iwaar- den de eerste geneeskundige hulp had verleend, is de ongelukkige per as naar zijne woonplaats vervoerd en aldaar in het gasthuis ter verdere verpleging op genomen. "Hulst Maandagmorgen te (i uur over - leed»alhier op 40-jarigen leeftijd de' heer Jos. v. Waesberghe oud lid der Provin ciale Staten van Zeeland. In de plaats zijner omgeving zal zijn verscheiden diep worden gevoeld. Wolphaartsdijk. De raad dezer gemeente besloot in zijn vergadering van Maandag middag tot het aangaan van een 30 jarige annuiteitsleening groot f 7000 tegen een annuiteit van 6,33 Ten opzichte van de pensioenen der gemeente-ambtenaren werd het besluit, genomen in de vorige vergadering, ge handhaafd n.l. om op de ambtenaren het maximum te verhalen, wat de wet toestaat De gemeente-begrooting voor 1913 werd gewijzigden die voor 1911 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f23578,12' .j Domburg. Gisterenmiddag hield de ge meenteraad alhier een openbare verga dering, waarin alle leden tegenwoordig en de burgemeester voorzitter. Onder de ingekomen stukken behoorde een schrijven van Ged. Staten, behelzende bezwaar tegen het in voorgaande verga dering genomen besluit inzake pensioen regeling voor gemeente-ambtenaren. Naar aanleiding hiervan moest een nieuwe regeling worden getroffen, en een vorig besluit worden ingetrokken. De heeren Elout en Scheele hadden bezwaar het besluit van vorige vergadering in te trekken. De wethouder Kesteloo stelde voor de inkoopsom voor alle ambtenaren voor rekening der gemeente te nemen en voor pensioenbijdrage op de ambte naren te verhalen 2 pCt. voor eigen en 2 pCt. voor weduwen- en weezeupensioen. Aan dit voorstel werd door aen voor steller een voorwaarde verbonden om de jaarwedden van de ambtenaren met 4 pi t. te verhoogen, behalve die van den burgemeester, den dokter en den secre taris-ontvanger. Deze laatste gaf aan den raad te kennen, de verhooging voor hem niet te verlangen. Met algemeene stem men werd dit voorstel aangenomen. Vervolgens werd door den burgemees ter inlichtingen gegeven omtrent gevoer de correspondentie met B. en W. van Middelburg inzake aansluiting bij de Middelburgsclie duinwaterleiding. Nadat de burgemeester de voorwaarden van aansluiting had uiteengezet, besloot de raad niet verder deze zaak door te zetten. Met algemeene stemmen besloot men zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken tc wenden met verzoek om in lichtingen en in een schrijven den toe stand van deze gemeente uiteen te zetten inzake drinkwatervoorziening. Her haalde malen hadden alhier boringen plaats naar goed water, doch steeds zonder resultaat. Terneuzen. De 19-jarige dochter van den landbouwer De N. onder de gemeen te Neuzen was Donderdag j. 1. stadwaarts gefietst om kerkwaarts te gaan. Om streeks 8 ure is zij weer teruggereden maar sedert heeft men niets meer van haar vernomen. Het rijwiel is Donderdag middag aan de binnenzijde van den zee dijk gevonden. Nasporingen der politie leverden nog geen resultaat. Men vreest een ongeluk. Nader meldt men ons dat aan den zeedijk van den Margaretha- polder verschillende lijfsieraden van het vermiste meisje zijn gevonden M. C. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Oostwoud door H. G. v. Wijngaarden te Almelovoor Scher- penzeei door G. W. Noordenbout te Beets. Zontalande. Bij de gisteren gehouden stemming voor twee notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de .heeren Js. Koppejan Ez. en K. de Witte beiden aftredend. Als kerkvoogd is her kozen den heer C. Leijnse. Ger. Kerken. Beroepen te Oud-Loosdrecht, L. van Wijk te Krommenie. De sage gaat, dat Kaat Mossel uit de Voorpoort gehaald en met een eerewacht tot de Heul to Rotterdam werd begeleid, op aandringen van Bitderdijk. Maar de sterke vrouw was geknakt; op twee kruk jes is zij ran dan. tot haar graf ge- loopen. Dan 29sten Juni 1798 stierf Zrj en den 3den Juli werd zij begraven op het St. Jan-kerkhof het oude kerkhof aan het Achterklooster. Bij het ontruimen in 1889 heeft men haar gebeente niet gevonden. De arme Kaat heeft haar Prins opnieuw ia verdrukking gezien, zijn vlucht naar Engeland en da nieuwe overtieerschingi der patriotten beleefd. Een ha-rer laatste chassi net vorZen bij een illuminatie ter eere van Oranje luid de, volgens- mondelinge overlevering i „Mgw kaars brandt ia de pijp, heeft haas* (een eeuw gebrand, LYog) gjfints de leste vonk voor Vorst [Vadert and." Die ronk i» spoedig daarna geloofd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2