NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 48. 1913. Dinsdag 25 November. 28e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Feuilleton. KAAT MOSSEL. 1 I Buitenland. Staten-Generaal IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prij§ per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER EIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van i5 regels 50.cent, iedere regel meer lOJcent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. Schijn bedriagt. De Staatsbegrooting der Fransoh'e Re publiek sluif met oen tekort van 794 millioen Voor oorlog en marine kal 1472 millioen noodig zijn. Iets meer dan een derde van hetgeen Frankrijk als oorlog,sschatting aan Duitschland heeft moeten opbrengen. De regeering stelt voor bij al hetgeen reeds geleend is, nog 1400 millioen francs te leeïien. En voor t andere drukkende belastin gen; bedrogen kiezers; in naam demo cratische, algemeen stemrechtschë volks1- souvereiniteit, metterdaad een volk dat betalen kan, terwijl zijn vertegenwoordi gers hun vijftien duizend francs jaarlijks opstrijken. De tslam. Dr. A. Brummelkamp Schrijft onder dit opschrift in de „Nieuwe HaagSche Crt." Waarom spreekt men toch tegenwoordig met zulk een re-spekt, om niet te zeggen met zulk een eerbied over den Islam? Omdat hij een wereldgodsdienst is? Wereldgodsdienst, nu ja, dat is hij, in zoover hij, als godsdienst, een voornaam stuk van de bewoonde wereld bestrijkt. Maar dat kan toch op zichzelf geen reden voor bewondering* of hoogachting zijn. Men kent den boom aan zijn vruchten. Wat heeft de Islam voor de ontwikke ling der volken die hem, belijden, gedaan? Met uitzondering* van den kortstondig en bloeitijd onder het Khalifaat in liet Oosten, heeft de Islam waar hij1 kwam de bescha ving op het doode punt gebracht, de vol ken doen verstee-n-en, en hen noch geeste lijk noch stoffelijk eenige vracht doen dragen. Men kent toch immers de geschiedenis! Wat voor toestanden heeft nog pas de oorlog op den Balkan aan het licht, ge bracht, zoowel in Turkije zelf, als in de landen die zich aan het Turk&che bewind poogden te ontworstelen? Wat heeft Turkije in Armenië gedaan Wat voor Palestina? „Ik wilde", schrijft dr. VV. J. A alders, die het Heilige Land bezocht, in de Stemme n d e s T ij d s, „den vijver Siloah bezoeken, wjaarheen de Heiland' eens flen Winde zond om zich in het frissche water de oogen te wasschen. Het dorpje Siloah bevindt zich lang's de hel ling van den Olijfberg, Daar beneden wa ren de sporen van de beek, waarin hier en daar een weinig troebel Water stond tusschen de steenen, en eindelijk liet bad water, een poel van kwalijk riekend vocht, waarin men de oogen slechts zou behoe ven te wasschen om ze te bederven. Zoo heeft de Turk verzuimd het w*aiter, een der voornaamste hulpbronnen van het Oostersche leven, te bewaren en zuiver te houden. Het land is verdroogd in eiken zin, economisch, hygiënisch, maatschappelijk en geestelijk. Men verwondert zich na een bezoek aan Palestina nog minder dan te voren over den vrijheidsoorlog Er was jaren geleden niemand zoo po pulair als Catharina Mulder. De meest volledige bijzonderheden van deze historische figuur zijn te vinden in den tweeden jaargang van het „Rotter- aamsch Jaarboekje". Caetje Mulder werd op 25 Maart 1723 in de Boelstraat geboren, het tweede kind uit het huwelijk van Willem Mulder en Caete Vanderwapen, waaruit, er nog zeven zouden geboren worden. Toen haar vader stierf, waren er nog drie in leven, meisjes. Een achtenswaardige familie was dit niet, de vader had de reputatie van „din gen te vinden, die niet verloren waren" en de moeder, toen zij weduwe werd, ging met een lorrenzak loopen en deed niet te noemen zaken, waarin haar dochter Kaat en dier vriendin Cornelia Swenke haar trouw volgden. op den Balkan. Men beklaagt nog meer de landen en volken, die nog' overgeleverd zijn aan den Turk." Zouden nu die Turkscbe „zeden en gewoonten" (zullen we maar zeggen) niets te maken hebben met den godsdienst dien de Turk belijdt? Heeft de gezamenlijke Christenheid zich Vroeger vergist, toen zij van Mahomed en zijn leer eenvoudig sprak als van „den valschen profeet?" Speetwet en Leerplichtwet. De speetwet is in 1905 bespol dooi' staatslieden en straatjongens als het top punt vain reactie en onzinnigheid. Niet la.ng daarna verstomden alle klachten, want een liberale inspecteur had gezegd, dat het nu zoo goed geregeld was, en de opvolgende liberale ministers waren het er mee eens. Het motief van div Kuyper: wanneer een wet niet past aan het leven, moet men ze er aan passen; en wanneer zij op bepaalde punten niet, te handhaven is moet zij op die punten worden herzien. Over dit motief is ook ach en weei geschreeuwd geworden. Thans echter komt een hoofd ©ener openbare school te< Scheveningen de juist heid van zoodanig, een motief bevestigen. In een rapport over het ongeoorloofd schoolverzuim der „zeejongens" te Sche veningen schrijft deze onderwijzer: „Waar de Regeering een toestand laat groeien, zooals deze (dat de Leer plichtwet feitelijk ongestraft overtreden wordt) is het buiten werking stellen der Leerplicht- en Arbeidswetten voor de vissohérsbevolking te verkiezen bo ven dit stelselmatig aankweekea van minachting der wetten." ,Wij hebben nog niet geboord, dat iemand tegen dit zeer juiste dilemna geprotesteerd heeft. Doch dan is hiermede de wetgever van 1901 in 't gelijk gesteld, die de wet zoo danig wijzigde dat; hetgeen noodzakelijke wetsovertreding was, zoover 't algemeen belang dit vorderde, voortaan werd toege staan. '■Dis zoo jammer dat de menschen hier in Nederland zoo gewend zijn een ver schillende beooideelingsimaatstaf aan te leggen, al naar gelang het een wetgever van rechts of van links geldt, schoon beiden toch hetzelfde beoogen. -* Schrijf Hollandsch „Neertandia" geeft de volgende taai berisping, die vele Nederlanders ter harte nemen mogen: Wat mengelmoes van talen mag Aan d'Amstel zich vermeien! O, Stad, waar 't hart van Holland lag, Waar Vondel zong zijn reien! Maison de Dit, Café au Dat Hotel de wat? Hollande! Maar ben 'k hier in zijp land, zijn stad, Zijn Amsterdam? 'tis schande. O, Hollandsch, Hollandsch klinkt niet fijn; 'tMoet Fransch of Duitsch of Engelsch zijn. Men moet daarvoor de brochure maar eens opslaan, berustend op het archief, die, hoewel niet geheel betrouwbaar, tal van schunnigheden uit Kaat Mossel's le ven publiceert. De titel van deze bro chure is „Echte en ware levensgevallen Van de Befaamde thans Crimineel, Gevan gen Kaatje Vermeulen, Aliasi Kaat Mos sel, En haar mede Complice Keetje Zwenken, Alias Zwarte Keet of Ruige Keet, Tweede verbeterde druk. Betreffende eenige befaamde Oproermakers en Op- roermaaksters. Hunne Geboorte, Opvoe ding, Leeven en tegenwoordig Bedrijf, Ge- schreeven door een Amsterdammer die als gewaande matroos alles nauwkeurig heeft onderstaan. En wat hem bij die onder zoeking wedervaren is." De Amsterdammer Siprinkhuysen heeft zijn beeld van Kaat vriendelijker ge boetseerd dan deze Amsterdamsche ma troos het zijne. Ret publiek jou anders ook niet zooveel plezier in het Kaat Mos- selbeeld van den heer Sprinkhuysen hebben. Kaatje trouwde, toen zij 22 jaren telde, Voor de eerste maal, met Pieter Van Daarom gebeiteld op je fries: Maison de Marchandises En Jozef Levertraan et fris Gemaald op je marquises; O-jest, jawohlt en parlevinkt, Roept, kelner, demoiselle! Zorgt, dat er vreemde rimram klinkt En aait je clientele. Want Hollandsch, Hollandsch klinkt niet [fijn, 'tMoet Fransch of Duitsch of Engelsoh zijn. 'tHeet Broderie, boulangerie, Lunchroom, costumière, Zum Dit, zurn Dat, .tapisserie, Carosserie, parterre; 'tis special, exquis, solied; Dat trekt en 'tis probabel, Al ken je je eigen moerstaal niet. Het klinkt toch Jashionable, Want Hollandsch, Hollandsch klinkt niet .[fijn. 't Moet Fransch of Duitsch of Engeteoh. zijn. Liegt eigen vrucht als. vreemd: 'tis [naar. Maar geeft een goed recetje, En. plakt op eigen werk en waar Een Engelsch etiquetje. Herdoopt in jam je vrCfchtendril En 'twordt alls jam geprezen: Dat is het wat dom Holland wil: 'tMoet uit den vreemds wezen. Want Hollandsch, Hollandsch klinkt niet [fijn, 't Moet Fransch of Duitsch of Engelsch zijn. Dat krult op spiegelruit en deur Bargoensch uit alle talen Marchand, tailleur, coiffeur, coupeur, Hier houdt men commensalen Zoo snorkt de poespas huis aan huis, Blageur Jreb 'k niet gevonden! Je bent in eigen huis niet thuis En, Holland, dat is zonde. Weet Hollandsch, Hollandsch klinkt niet [fijn, hi ooren, die verbasterd zijn. Duitschland. Het gaat de sociaal-democratische partij in Duitschland maar niets voor den wind. Dit mag als vrijWel algemeen hekend geacht worden. De uitslagen van de jongste gemeen teraadsverkiezingen te Jena, waarbij! ide sociaal-democraten 7 zetels aan de bur gerlijke partijen moesten afstaan, kwamen dit weer eens duidelijk bevestigen. Het gaat lang niet goed. De toestand baart zorg. Ware de oorzaak van het verval maar aan te wijlzen, het zou nog niet zoo ernstig zijn, doch men zint er vergeefs op. Uit verschillende deelen des lands ko men intusschen telkens berichten, die van achteruitgang spreken en van verflauwing van het vereenigingsleven. Sedert maan den is het een zoowel als het ander Wijngaarde. Haar echtelijke woning was: toen in de Zwanensteeg. Van Wijngaarde stierf waarschijnlijk in 1759 en waarschijnlijk is Kaat in 1766 weder getrouwd, met Leendert De Lange, wiens derde vrouw zij was. Hij had acht kinderen, zij twee en een jaar na dit huwelijk werd weer een dochter geboren. Lu 1775 koopt Kaatje, die nu al weer weduwe i:s;, voor zeshonderd gulden een huisje uit de Zwanensteeg en zjj is voortaan, met haar overbuur Cornelia Swenke, de koningin van de steeg. Als keurmeesteres' der mossels kreeg zij- haar bijnaam. Natuurlijk had zij als „Vrouw die met mosselen zat" een massa goede bekenden, maar populair werd zij eerst goed, toen zij onder de herriemakende bende Oranje klanten optrad als één der aanvoersters, die, te beginnen met den Bsten Maart 1783, den verjaardag van Prins Willem V de bevolking aanzette tot allerlei daden van oproer en geweld. Het volk, dat prinsgezind was; wilde op 's prinsen verjaardag groen maken en maakte ook werkelijk groen, de deftige waar te nemen: het ledental daalt, de bijdragen voor de algemeene kas 'komen moeielijk binnen, en in de partijvergade ringen en partijbladen worden de „Ge nossen" er voortdurend op gewezen, dat het dringend noodig is, naar de oorza ken van dezen achteruitgang te zoeken. En men zoekt naai* de oorzaken, doch komt niet verder. Op de jongste algemeene vergaderingen van de sociaal-democratische kiesvereni gingen te Berlijn is luide gejammerd over de verslapping van den ouden geest. De feiten bewijzen maar al te duidelijk, dat er een achteruitgang is. Vele sprekers trachtten den achteruit gang te verklaren uit den slechten eco- nomischen toestand van de arbeiders, die hen er toe brengt het geld, dat zij voor lidmaatschappen en abonnementen moeten opbrengen, uit te sparen. Er worden te veel eisohen gesteld, zeide een ander; uit sociaal oogpunt laat de kerk hen, die kleine inkomsten hebben, vrij van belasting, maar zij geeft hun toch alle kerkelijke .rechten, merkte deze spreker opde sociaal-democratie doet zulks niet, eri haalt de laatste penning uit de Zak van arme leden; in tegenstelling met de kerk verliezen de niet-betalers hun rech ten. De oude geestdrift is weg, merkte een ander op!; de partijgenooten hebben te genwoordig visschebloed en geraken niet meer in vuur over allerlei gebeurtenissen van den laatsten tijd. Er is een geest binnengedrongen, waardoor het moeilijk valt, nieuwe leden te winnen, en wie in den laatsten tijd de vergaderingen be zocht, heeft kunnen merken, dat de orga nisatie niet meer is, zooals zijl vroeger was. Allerlei bezwaren en moeielijkheden der halve. Men ziet, dat zij vele zijn. Maar het middel om den teruggang te vinden, heeft men nog niet gevonden. Na, al de overwinningen bij de jongste Rijksdagver kiezingen, is deze teleurstelling bitter. Heeft het ons en onze S.D.A.P. ook iets te zeggen. Is het een onvermijdelijke reactie, die zich ook bij ons zal open baren? r Wie weet het Van hieruit is het nog moeilijker te beoordeelen. Denemarken. Men weet, dat IJsland een wet heeft aangenomen tot algeheel verbod van den invoer en de vervaardiging van sterke drank. Een bepaling, die velen Staten tot een beschaming is. De IJslanders beschikken over voldoen de gezond verstand het eeuwige ijs bezorgt him koele hoofden dan dat zij het alcoholgevaar niet zouden door gronden. Vandaar het afdoende verbod vian je- neverinvoer. Toch heeft men nog inbreuk weten te maken op deze wet, die men wel een unicum zou kunnen noemen. Enkele vreemde consuls, meer gediend van de burgerij en de bestuurders der stad, die bijna zonder uitzondering tot d© Patri otten behoorden, verzetten zich daartegen en richtten zelfs een korps van vrijwil lige schutters op om d© verwachte on geregeldheden te keeren Werd nu van de zijde van het volk een weinig sympathieke overmoed ont wikkeld, waarin Kaat Mossel steeds esn der aanvoersters was, van de zijde der- gegoeden werd verzet uitgelokt. De uitdagend© houding der vrijwillige schutters, In-acht het volk, dat toch al niet met goede bedoelingen tehoop was geloopen, tot oproer, er werd geschreeuwd er werden steenen gegooid en in de Raam straat, waar de vrijwillige wacht het be nauwd kreeg, werd door haar op de bur gers geschoten. Of Kaat Mossel in dezen een werkzaam aandeel heeft genomen, of zij het Vuurtje van het oproer heeft gestookt, is niet met zekerheid te zeggen. Kaat zelve heeft al tijd ontkend, maar vele getuigen onder wie zelfs geestverwanten, bestreden haar ge tuigenis en gaven haar wel degelijk een aandeel in het steenengooien, in het schei- gebruiken in hun eigen natie en vermoe- d el ijk groote liefhebbers van het venijnige vocht, waartegen de IJslanders den strijd hebben aangebonden, hebben weten te bewerken, dat een aanvullingswet tot stand kwam, die toelaat, dat beroeps consuls (vreemdelingen) van een vreemd land eens per jaar alcoholische dranken mogen invoeren, tot een hoeveelheid vari ten hoogste 800 L. tegelijik. Deze dranken mogen uitsluitend in de woning van den consul gedronken worden. In plaats van zich aan te passen bij de gebruiken van het land, waarin zij wo nen, blijven zij een afkeurenswaardige pro paganda voeren, ter wille van eigen ge not en wellust. Men moet weten, dat er slechts twee,- zegge twee vreemde beroepsconsuls zijn. We kunnen ons niet anders voorstellen, dan dat de regeering in dit opzicht is bezweken voor den grooten draag van buiten. Tweede Kamer. Een oude kwestie. Geen critiek. De neetor aan het woord. 's Ministers ant woord. Sukkelgangetje. 'tWas gisteren weer eens de zaak Dei- senroth en Iding, die de aandacht onzer Lagerhuis-leden vroeg. Voorloopig is deze kwestie weer van de baan. De heer Lohman heeft nog gelegenheid gevonden er een hartig woordje aan te wijden, zoodat toen de minister er nog het zijine bijgedaan had, al was dat niet zooveel volgens 't getuigenis zijner partij genooten, de motie-Mendels ingetrokken werd door den heerSchaper. Deze was de plaatsvervanger van Men- dels, die zeker een trein gemist "had; en nu eerst tegen 'n uur of drie kwam opdagen, om tot zijin ontzetting te ervaren, dat zijn motie er vandoor was. Hij stelle zich echter gerust. De zaak is wel zóó serieus behandeld, dat herha ling van de gewraakte feiten niet mees- voorkomen zaj. De heer Lohman achtte met den heer Van Hamel critiek op de vrijspraak van het Hooggerechtshof op zichzelf niet mo gelijk. Doch hij keurde het absoluut af, dat het Hof de gemoedsstemming dezer mannen en hun chefs als nor-maal heeft geaccepteerd. Het Hof had duidelijk moe ten doen uitkomen, dat dergelijjke hande lingen in strijd zijn met ons gevoel van recht. Dit was te meer noodig, omdait een motief als van het Hof in de Indische maatschappij weerklinkt. Vandaar dat de heer Lohman, zich met den aanvang van de motie-Mendels kun nende vereenigen, de beide laatste deelen daarvan, die treden op het gebied van de Indische regeering en den legercomman dant, moest afkeuren. De heer Lohman wenschte nog even op te komen tegen het betoog van den heer Van Hamel omtrent de fnentcditeit den, i'n het oproer. Op den Sisten Augustus 1784 werden Kaat Mossel en Ruige Keet uit haar woningen gehaald en op het stadhuis in een kelder opgesloten. Dat was een gebeurtenis van belang I De gecombineerde vergadering der stadsbestuurders meende nu de onlusten voorgoed onderdrukt te- hebben en bedoel de door een zware straf aan Kaat Mossel de oranjegezinde partij voorgoed „er on der" te krijgen. Maar Kaat, in de veriiooren waarvan de zeer vermakelijke verslagen op het archief berusten ontkende, loog, ver draaide de feiten en zij bleek ook overi gens een lastige gevangene. Op den 28sten November 1784, den veertienden verjaardag van prinses Fre- derika Louise Wilhelmina, was de cipier 's avonds uitgegaan. Het hek is. van den dam en Kaat richt een feestavond in. Zij i'llumineerd haar hok, door open tra liën uitzicht geeft op de straat, met negen, zorgvuldig bewaarde eindjes kaars. Ook den borrel, dien rij eiken morgen krijgt; heeft zij eenige dagen bewaard en zij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1