Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Het gevolg van deze dubbele noodzake lijkheid extra-parlementair en hervor mend moet dan ook zijn, dat de taak van deze regeering zal zijn volbracht zoodra.het terrein geëffend is voor eene hervatting van een i-egelmatigen poMtie- ken strijd. Indien nu gevraagd wordt waar de re- ge e ring haar steun denkt te vinden, dan is het antwoord daarop niet moeilijk. Allereerst toch meent zij aanspraak te mogen maken op den steun van de meen derheid der Kamer en in het bijzonder van de vrijzinnige partijen, met welk» zij het naaste verwant is. Dat de regeering 'bij de hervormingen, die zij beoogt, hervormingen die bij de verkiezingen ook door de soc.democraten zijn aanvaard, op hun steun rekent, ligt 5» den aard der zaak. Voor de vrees dat zij overigens haar steun zou zoeken, waar mede wel niet anders bedoeld kan zijn, dan dat zij bereid zon zijn de soc,-demo cratische politiek te steunen of in die rich ting concessies te doen. bestaat geenerlei aanleiding en het zal ook door de soc. democraten zeiven niet worden verwacht. De vraag of het Kabinet rekent op dc medewerking der Itechtsche partijen wordt in zoover bevestigend beantwoord, dat er voor die partijen geen grond is van het Kabinet eene vijandige houding te ver wachten. Het heeft in geen enkel opzicht stelling genomen tegen de rechterzijde en het doel, dat het Kabinet beoogt, dwingt niet tot oppositie. De reg. verwacht niet, dat de maatregelen die zij zal voorstellen, geen verzet zuilen vinden, wel verwacht zij dat daarbij zakelijke redenen den door slag zullen geven. Zij koestert de hoop dat de verzoenende geest, waarin zij het be wind zal voeren, tegemoetkoming en er kenning zuilen vinden. Mi n i s te r Treub. De keuze van den Minister van Land bouw. Nijverheid en Handel kan alleen venvondering wekken als men geen oog heeft voor de geheel nieuwe phase, waarin de vorige Regeering, door de. afkondiging der Invaliditeitswet, het vraagstuk der Staatspensioniieering heeft gebracht. Wel ke nieuwe Minister van Landbouw, N. en H. ook optreden zou, sedert 7 Juni j.l. stond vast, dat de bevoorrechte groep van ouden van dagen kosteloos ouder domsrente-genieten zal. De heer Treub kwam in geen enkel op zicht in strijd met hetgeen vroeger door hem in of buiten de Kamer over dit onder werp is gezegd of geschreven, door zich bereid ifce verklaren, als onderdeel cener breedere herziening dei- verzekeringswet ten, ook aan de opheffing van die bevoor rechting zijne krachten te beproeven. Ten aanzien der gestelde vragen zij het volgende opgemerkt: Ie. Geen enkele uitzonderingsmaatregel zal worden ingediend om de vrijheid en den vooruitgang der Roomsch-Katholieken te stuiten. Wat overigens bedoeld wordt met voorstellen om de toeneming der macht van Rome tegen te gaan, is der Re geering niet duidelijk. 2e. Het Kabinet is niet vooraemenjs eene speciale bescherming aan do Her vormde kerk te bevorderen. 3e. Bij benoemingen zal allereerst op geschiktheid en bekwaamheid worden acht geslagen. Voor sommige betrekkingen San echter de geschikhcid somwijlen afhan kelijk zijn van overeenstemming in gods dienstige gezindheid van den benoemde inet zijne omgeving. ie. In militaire aangelegenheden zal'het ^trêven der Regeering gericht zijn op een loyale uitvoering der onder het vorige Kabinet tot stand gekomen wetten. Zij meent daarbij te mogen rekenen op den steun van allen, tot welke zij der Kamer ook behoorende, die. met haar van moo ning, zijn, dat het geen aanbeveling zou verdienen in de eerstvolgende regcerings- période wijziging dier wetten, anders dan bij gebleken noodzakelijkheid, aanhangig te maken. 5e. en 6e.. De beide vragen onder, 5 ear 6 gesteld moet de regeerlng onbeant woord laten. De handelingen en bespre kingen van C'ort van der Linden voor hij dé portefeuille aanvaardde, liggen buiten de ministerieele verantwoordelijkheid. Art. 192 G. W, Een voorstel tot herziening van art. 192 der Grond\yet is van de Kamer .niet te verwachten. Een compromis terzake van zoo hetero gene onderwerpen van constitutioneel recht, als onderwijs- en kiesrecht uit den aard der zaak zijn, mag door de regeering niet worden bevorderd. In beide gevallen behoort zelfstandig te worden iieslist, wat 's lands belang eischt. Bovendien echter zou de reg. door art. 192 aan de orde te stellen, gevaar loopen een feilen beginselstrijd te doen ontbran den, die haar vermogen om de electorale hervorming tot stand tc brengen aanmer kelijk zou kunnen verzwakken. Noch de kostelooze ouderdomsrente, noch het alge meen kiesrecht raken de hoofdbeginselen der rechtschc partijen en de mogelijk heid schijnt niet uitgesloten op eendrach tige samenwerking. Ook met deze over weging moest het aan de orde stellen van art, 192 vermeden worden. Grondwetsherziening. Het ligt niet in de bedoeling er toe mede te werken, dat de behandeling der Grondwetsherziening worde uitgesteld tot het einde der legislatieve periode. Het kabinet zal integendeel spoedige aanne ming zooveel mogelijk bevorderen. De in diening der voorstellen is te wachten zoo dra een behoorlijke voorbereiding en een regelmatige werkwijze het toelaten. Helt ligt voor de hand, dat maatregelen ten aan zien der ouderdomsvoorziening aan de Grondwetswijziging dienen vooraf te gaan. Na aanneming van de revisievoorstellen kan geen sprake meer ïiju van eenigJl legislatieve» arbeid. Het zal mede van de uitslag van het onderzoek der staatscommissie voor de evenredige vertegenwoordiging, dat naai de 'rteg. vertrouwt met bekwamen spoed za) 'worden ten einde gebracht, afhan gen of in het voorstel der Grondwetsher ziening een voorioopig kiesreglement zal kunnen worden opgenomen. Vrouwenkiesrecht, Het., zou naar de meening der reg. in strijd zijn met een dei' beginselen, welke aan het algemeen kiesrecht ton grondslag liggen, indien den wetgever vrijheid werd gelaten bij de toekenning van het kies recht aan vrouwen, eischen te stellen in verband met de oiaatschappelijken wel stand. (Wordt vervolgd.) Evenredige vertegenwoor diging. Zaterdagvoormiddag heeft de minister Cort van der Linden, de Staatscommissie voor het evenredig kiesstelsel geïnstal leerd met de volgende rede: „Er is u opgedragen de voorbereiding van een hervorming, die voor ons ge- heele staatkundige leven van ver-reikenjle gevolgen kan zijn. Dat het beginsel van evenredige vertegenwoordiging bij alle po litieke partijen talrijke verdedigers vindt, mag beschouwd worden als een verblij dend verschijnsel. Het vindt zijn grond in de begeerte om meer waarheid te bren gen in het stelsel van vertegenwoordiging. Het komt mij daarom voor, "dat ook hij uwe beraadslagingen dat doel in het bij zonder voor oogen dient te staan. De vraag, wat onder evenredige ver tegenwoordiging is te verstaan, kan wel licht van theoretisch standpunt aanleiding geven tot twijfel. Gij zijt volkomen vrij de grens zoo ruim te trekken, als u geraden zal voorkomen. Ik zou er u alleen op willen wijzen, dat het van belang is, dat het stelsel door u in wetsvoorschriften belichaamd, bevattelijk en zooveel mogelijk eenvou dig zij'. Praktische uitvoerbaarheid is van meer waarde dan theoretische volkomenheid. Ik behoef u en uwen voortvarenden en in het Staatsrecht doorkneden voorzitter er ten slotte niet aan te herinneren, dat het voor de regeering van groote waarde zou zijn, indien gij de u opgedragen taak met bekwamen spoed zoudt kunnen ver vullen. Het Vaststellen van een reglement is geheel aan uwe prudentie overgelaten". De voorzitter der commissie, prof. Op- penheim, bedankte den minister voor het vertrouwen in de commissie gesteld en ook hiervoor, dat Zijne Excellentie haait ten aanzien van de grenzen harer op dracht geenerlei grens had gesteld. Hij verzekerde de commissie, overtuigd van de wenschelijkheid, dat de kiesrechtvraaaj zoo spoedig mogelijk tot oplossing worde gebracht, zooveel spoed zoude betrachten, ids mogelijk was zonder de degelijkheid van haren arbeid in gevaar te brengen, en dat het ook haar vóór alles erom te doen zoude zijn ëtn praktische, voor ons land berekende, regeling voor te dragen. (N. R. Crt.) Het gebed in de Staten. Ook uit de vergadering der Prov. Sta ten moet liet gebed verwijderd worden. Drie leden der Prov. Staten van Noord- Holland, onder aanvoering van den beken den Dageraadsman Gerhard, hebben voor gesteld, om de vergaderingen niet meer te openen met het lezen van een ge bed. Niet omdat, ze iets tegen het gebed hebben, foei neenMaar uit eerbied voor andersdenkenden, weet u! Hoe gevoelig toch In cle Decenobervergadering komt het. voorstel ter tafel, (Ned.) Ouderdomsrente. Naar het „Hbl." verneemt, bedraagt het aantal aanvragen om ouderdomsrente in gevolge art. 369 der Invaliditeitswet tot heden 95.000. De groote stroom der aan vragen heeft thans- opgehouden. Naar schatting zullen op 3 December a.s. on geveer S0.000 aanvragen worden toege wezen. De v ij f d e W ethonder. „Het Volk" meldt l Indien bij de aanstaande indienig der voordracht tot benoeming van een vijf den wethouder mocht blijken, dat. de za ken van het nieuwe wethoudersdeparte ment zullen omvatten de zorg voor volks huisvesting, en indien daarna een lid der fractie mocht worden aangezocht voor de functie, dan eischt de soc.-dern. gemeente politiek de benoeming te aanvaarden. Burgemeester H o e j en b o s. Men verzekert, dat het Haagsohe Raads lid Hoejenbos ernstig in aanmerking zou komen om benoemd te worden tot burge meester van Zaandam. Middelburg. V oebrood. Hebt gij lezer wel eens gedacht, wanneer gij de flinke wagens zoo door de eilanden Walche ren en Zuid-Beveland ziet rijden der firma K. Meertens Jr. te Middelburg en ge ziet dan daaro-p geladen de kisten met vee- en paardenbrood, wat eene werking dit brood eerst ondergaat, alvorens het bij den verbruiker is? Zeer zeker niet. Het gaat jm' mee als met honderde dingen, men koopt het en zelden wordt gedacht aan het ontstaan en wat er mee gebeurt. Daarom is het zeker niet. onaardig, wan neer wij u eens liet een en ander mee- deelen. Meer en meer toch gaat de hou der van paaiden en vee inzien, dat do eischen aan de voedering op andere leest dienen geschoeid te worden dan voorheen het. geval was. De melkprijzen stijgen en het is dus niet van belang ontbloot, hoe men zijn melkvee voedert, al kunnen wij niet onderschatten de groote waarde die het melkvee door vererving van de ouders reeds bezit, kan men toch zeer veel bij dragen tot de verhooging van opbrengst. De ondervinding bij iederen landbouwer toch leert, dat b.v. met het 'voederen van katoenzaadmeel grootere hoeveelheid melk wordt verkregen, doch dat de die ren worden als een lat zoo mager; goed samengesteld voeder is dus meer te ver kiezen dan de enkelvoudige voedering. Worden deze voeders dan nog gezuiverd en samengesteld uit waardevolle bestand- deelen voor de voeding, dan krijgt men daardoor vaak betere resultaten dan door eenzijdige voedering. Laat ons de fabriek beschrijven, die dergelijk veebrood vervaar digt. Wij stappen de Kuiperspoort te Mid delburg binnen en vinden het groote ge bouw reeds voor ons. De zware balken, de ruime zolders waar groote hoeveel heden diverse graansoorten zijn onder gebracht, getuigen wel dat men zich be vindt in een hecht en sterk perceel, da,t volkomen geschikt, is voor het doel. Een zestal groote waïzen zien wij door een groot aantal riemschijVen in beweging ge bracht, op de juiste fijnte en grofte wor den deze granen gemalen, na eerst ge zuiverd te zijn van zaden en onkruid, de boonen, ook een groot bestanddeel van het brood, worden langs machina- len weg gezuiverd van stof en zand. Dan gaan do verschillende deelen als rogge, boonen, haver enz. in de mengmachine en worden deze zoo machinaal verdeeld dat elke zak gelijke bestanddeelen bevat. Wij gaan vandaar naar de bakkerij; groote ovens speciaal voor dit doel gebouwd, maken dat het brood zoowel van onder als van boven gelijke warmte ontvangt, hetgeen een eerste vereischte is voor dit brood. Het maken tot deeg vindt plaats in een bizondere kneedmachine, die elec- trisoh wordt gedreven. Zoodra het meel deeg is geworden, wordt de schuif geopend en de deegmassa valt op een spiraal die hel naar de vormmachine brengt, van daar loopt het over een transporthand tot het komt aan de juiste maat eu daar wordt afgesneden. Dit brood zagen wij uitdampen op groote rekken, 'daar versch warm brood niet geschikt, is om te wor den verzonden. Alles ziet er keurig netjes uit, en kan menig bakker van ons brood ten voorbeeld gesteld worden, wat zinde lijkheid betreft. Het komt ons voor, dat zoowel het veebrood als het paardenbrood voor de paarden alleszins aanbevelenswaardig bij menigen houder een goeden aftrek zal hebben. Betreffende de aanhouding van M, verdacht van verduistering van rijwielen, door de politie alhier op Zaterdag j.l. vernemen wij nader dat de man ni>t voor do politie uitreed doch dat hij naast den hoofdagent reed toen hij plotseling in hot Kanaal verdween. Zaterdagmiddag werd te Serooskerke eon der verduisterde rijwie len. in beslag genomen, terw ijl des avonds M. gevankelijk naar Arnemuiden werd overgebracht, waar op zijne aanwijzing een tweede rijwiel in beslag werd gno men. Hedenmorgen is M.- voor den officier van justitie geleid. Het schijnt dat de politie te Vlissingen ook nog een appeltje met hem te schillen heeft. Zaterdagavond word op verzoek van den winkelier S. in de Langedelft een jongeman die hem met een kwitantie las tig viel tot twee-maal toe uit zijn win kel verwijderd en de tweede msaal door de politie tijdelijk inee naar het bu reau genomen. Door de politie is in arrest gesteld een man, die- onder den invloed van ster ken drank verkeerde, een andere man opwachtte en dezen mishandelde. Alhier is opgericht een plaatselijk comité tot bevordering en propaganda van het volkspetitionnement voor plaatselijke keuze. Dat het goede van deze zaak door menschen van verschillende richtingen gevoeld wordt, bewijst wel de medewer king o.a. van de Pred. Geh. Onth. Ver., de Geref. Vereeniging tot Drankbestr., de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver., Sobriëtas, de Nederlandsehe Onderw. Prop. Club voor Drankbestr., de Chr. Ond. Geh. Onth. Yer., de Alg. Ned. Geh. Onth. Bond, en de Ned. yer. tot afschaffing van Alcoh. Dran ken, en anderen. Ie voorzitter is te dezer plaatse D. G. van Bauren, 2e voorzitter P. K. Peerl- kamp, le secretaris P. Loof en 2e secre taris J. J. v. Aartsen. Vlissingen. De nieuwe Engelsehe Kerk zal, naar do „M. Ct." meldt, op 4 Jan. in gebruik worden genomen. Zondagnacht had in het kanaal Neu zenGent een aanvaring plaats bij Sluis kil, tusschen de Belgische stoomboot „Paul", komende van Goole en bestemd naar Gent en de Nederlandsehe rivier stoomboot „Telegraaf". De ..Telegraaf" is aan den grond geloopea en zit vast, ter wijl omtrent schade van de „Paul" niets bekend is. Tot lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken is beden gekozen de heer M. Laernoes. Zooals reeds ge- gemeld werd had de heer A Husan, die met hem in herstemming kwam den kie zers verzocht hun stem op den heer Laer- noes uit te brengen. Zaterdagavond kwam hier tor reed-? de Nederlandsehe motocstoomboot „Lon don" van Amsterdam, eigendom van de Kon. Paketvaartmaatschappij, welk schip bestemd .is voor de tropen, teneinde te proefetoomen. Zondagmorgen stoomde het schip proef, maar- moest wegens den dik ken mist daarmede eindigen, en anken! - daarna weer ter roede. De motor zal na te hebben geproefstoomd vertrekken naar Java. De boot word te Rotterdam gebouwd. Colijnsplaat. De te Papeudreehl thuis- behoorende motorboot „Zeeland", kapi tein Van Wijnen, die de vorige week mot een lading suikerbieten op de Ooster- schelde zonk, is Zaterdag gelicht. Borssele. Zaterdag had de werkman v. Schalk blij het bietenladen op de ha ven het ongeluk van de loopplank in het ruim te vallen, waarbij hij inet zijn hoofd tegen de buideling sloeg. Bewus teloos werd hij opgenomen en in het ha- venhuis binnengebracht. De spoedig ont boden geneesheer dr. Pheiffer constateer de lichte hersenschudding. Moge er geen voider onheil opdagen, dan zal het on geluk, dat zich eerst ernstig liet aanzien nog goed afloopen. Schore Dhr. J. M. II. alhier, zat Vrij dagavond tijdens afwezigheid van vrouw en dochter, gemoedelijk een pijpj" te roo- ken. Vermoedelijk door de eenzaamheid in slaap gevallen raakten door de pijp zijn Moeren in brand. Plotseling wak ker geschrikt zijnde nam hij de pet van zijn hoofd en doofde daarmee de vlam men. Wonder boven wonder had hij nog geen brandwonden bekomen. Rilland. Door de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen is met in gang van heden benoemd tót wegwerker alhier, dhr. J, Kalle, wonende alhier. Kwadendamma. Dhr. A. Walraven, orga nist plhier, herdacht Zaterdag den dag, waarop hij vóór '25 jaar in die betrek king werd aangesteld in de R.-K. kerk aldaar. Door talrijke bewijzen van belang stelling van verschillende zijden is deze dag voor den jubilaris tot een onverge telijke gemaakt. Heinkenszand. Op do vergadering van den Bondsring ,West Zuid-Beveland en Noord-Boyeland op Woensdag 26 Nov. a.s, ïo Heinkenszand, zal wegens ongesteld heid van vriend Van Strien, het aange kondigde onderwerp door hem niet be handeld worden; doch inplaats hiervan het onderwerp: „Neerlands val en vrijwor ding", door vriend Kloosterman van 's Gravenpolder. Grijpskerke. Zaterdag had alhier plaats de huishoudelijke vergadering van de ai- deeling van de Nationale Christelijke Ge- heelonthoudersvereeniging. *De voorzitter, ds. Van Selms, opent de vergadering en bespreekt een gedeelte van Gods Woord, dat betrekking heeft op den strijd dien wij voeren. Aan de orde is vooral een bespreking van de groote beweging voor z.g. Plaatselijke Keuze, welke beweging ten doel heeft door zooveel mogelijk hand- teekeningen aan dc regeering te verzoe ken of do stemgerechtigde burgers zich mogen uitspreken over de vraag of in de plaats hunner inwoning de drankhan del mag blijven of moet worden opge heven. Deze bespreking gaf aanleiding' tot een opgewekte discussie. Besloten wordt ook dezen winter de beginselen der Christelijke drankbestrij ding meer bekend te maken door een openbare vergadering en door geschrift- verspreiding, om door dit alles met kracht aan elks geweten de vraag voor te leg gen of in dezen strijd niet elk mensch een roeping heeft te vervullen, de va der voor zijn kinderen, elk burger voor zijn naaste. De nog jeugdige vereeniging is in lo denaantal met één lid vooruitgegaan. Al is dit ook niet veel, toch bleek uit de broederlijke bespreking van dezen avond, dat do vereeniging niet vruchteloos heeft gearbeid in en om Grijpskerke. Het blijft natuurlijk vreemd, dat er zoovelen zijn, die het werk der vereeniging zeer goed vinden, maar die toch zelf er geen deel aan nemen. De heer Van Herp eindigde de ver gadering met Gods zegen af te smeken over onzen arbeid der drankbestrijding. Oost-Souburg. Op Woensdag a.s. hoopt de Chr. Ziuigvereenigiug „Hosanna" van Vlissingen (Dir. de heer H. van der Graaf) een zanguitvoering te geven te Oost-Sou- liurg in het Vereenigingsgebouw Raho- botli. Men zie die desbetreffende adver tentie. Terneuzen. De Stct. bevat de statuten van de N.V. Maatschappij \lotoivracht boot „Jacomina Cornelia", te Terneuzen. Doelhet vervoeren van vrachten in do wateren van Nederland. Duitschland en België, inet dien verstande, dat de ven nootschap nimmer meer dan één vaartuig tegelijk in eigendom zal hebben. Duur: tot 31 December 1962. Kapitaal: f 17.000, verdeeld in 34 aandeelen van f 500, alle geplaatst en volgestort. Het bestuur isi opgedragen aan een directeur, onder toe- zacht van één commissaris. Voor de eerste maal is benoemd tot directeur de heer J. A. Klaassem, corresp. 1ste kl. van de Nederlandsehe Bank, en tot commissaris de lieer G. van der Peyl, directeur der N.V. „de Hoop", (reiden te Terneuzen* St. Maartensdijk In de Vrijdag gehou den vergadering van den gemeenteraad werd besloten bij het rijk aanvrage te doen om een bedrag van f 8500 of zoo veel meer of minder als later zal blij ken noodig te zijn uit 's rijks kas te mo gen ontvangen bij annuiteits-aflossing, noodig tot onteigening1 van de Kleine Kooi. Van Ged. Staten was een schrijven inge komen inhoudende, dat voorioopig geen goedkeuring kan worden verleend aan het besluit van den raad, waarbij aan alle gemeenteambtenaren wordt opgelegd de betaling van het volle bedrag van in koopsom en sajarispremie voor zoover de wet toelaat en dit op cle ambtenaren te verhalen ter verkrijging van pen sioen. Ged. Staten zouden wenschen, dat en door de ambtenaren minder betaald werd en de'gemeente derhalve meer voor haar rekening nam. De heer Rijnberg meent, dat C1 eclStaten niet het recht hebben hunne goedkeuring aan het grim men besluit te onl houden, daar dit voldoet aan de bepalingen der wet, zoodat de gemeenteraad in deze volkomen vrij is. I)e lieer Bastiaanse is liet hiermee vol komen eens en acht de last der gemeente hoog genoeg. De heer Uaakeer informeert hoe het gaan zal als Ged. Stalen weder hun goedkeuring weigeren te verleenen; overigens is hij ook voor handhaving van het genomen besluit. De heer Rijnberg meent, dat het besluit later wel zal wor den goedgekeurd, wat de voorzitter zeel- betwijfelt. en daarom ook voorstelt een ander besluit te nemen. Met algemeen!- stemmen wordt echter besloten het vroe ger genomen besluit te handhaven en der halve óp de ambtenaren zooveel te ver halen als de wét toelaat. De voorzitter deelt daarna mede! dat is ingekomen van den opper-brandmeester C. van Iwaarden oen opgave van onkosten, gemaakt bij den brand op de hofstede van G. de Wilde op Vrijdag 14 Nov. j.l. Op dezen, staat komt voor een bedrag van f 42,70 aan bier, brood, boter, jenever enz. Voorts dat er door ruim 60 man in totaal 516 uren gewerkt is. De voorzitter acht dit getal manschappen veel te hoog en overi gens spreken alle leden hun misnoegen uit. over het gebeurde bij deze zaak. Be sloten werd aan cle manschappen 15 ct. pér uur uit te betalen en aan de brand meesters f2,50 vergoeding toe te kennen, waardoor de onkosten in totaal bedragen ongeveer f 130. De heer Rijnberg zou wen schen, dat naast, den burgemeester nog een paar raadsleden werden benoemd om den burgemeester te assisteeren bij brand of bij diens afwezigheid te kunnen op treden; ook de overige leden zouden dit goedvinden. Bij suppl. kohier werd nog in den H, O. aangeslagen een ingezetene {lie zich pas in deze gemeente had ge vestigd. 1 i ii r Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar 't Wondt door M. Niemeijer te Uitwijknaar Lekker- kerk door J. Slot te Oosthuizennaar IJzendijke door J. G. Steenbeek, cand. te Amsterdam; naar Amsterdam door J. Buenk te Arnhem. Rillaud-Bath. Door het kiescollege al hier Werden tot ouderling en diaken resp. herkozen de lieeren J. Reijnhout en G. den Haan en in de vacature Ver- planke tot ouderling de heer N. Lam- brechtse, nadat de lieer J. Taillie, die eerst benoemd was, had bedankt. Wi38enkerke. Gekozen tot notabel in plaats van den heer I. Verhuist J. Jzn., die niet meer in aanmerking wensclite te komen, de heer D. de Kam Jz. Ver der werden de heeren M. J. van Hee en Th. de Ridder herkozen. St. Maartensdijk, De datum, waarop ds A. M. den Oudsten afscheid zal nemer van zijn gemeente, is nog niet vast gesteld. Alg Syn. Commissie der Ned. Herv. Kerk. De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Zicrikzee heeft cassatie gevraagd van een besluit, in liooger beroep genomen door het pro vinciaal kerkbestuur van Zeeland, d.d. 5 November 1913. Deze zaak heeft betrek king op de al of niet vervulling van de vierde predikantsplaats te Zierikzee. Wilheiminadorp. Door de stemgerech tigde leden der Ned. Herv. Kerk alhier werd tot notabel gekozen, in de vacature J. Koopman, de heer P. M. van den Broecke. Gekozen werden tot auderling en diaken van den kerkeraad de heeren A. van Gilst, J. Schipper en J. Oom, Ds. W. A. van Griethuysen is plot seling overleden. Hij was predikant der Belgische Christelijke Zendingskerk te Antwerpen, waar de overledene sedert 1900 werkzaam was, en voor dien tijd als predikant der Ned. Herv. Gemeenten te Odijk, Joure, Steenwijk, Haren, Goes en Alkmaar. Ds. Van Griethuysen was dit jaar juist 40 jaar predikant, N. R. C. Goes. In vervolg op bovenstaand aan de- N. R. C. ontleend bericht, schrijft men ons nog Plotseling overleed Zaterdag te Ant werpen onze vroegere stadgenoot Ds. W. A. v. Griethuysen. Wie op Zuid- en Noord-Beveland'herinnert hem niet meer, met die fersche gestalte, vriendelijk, hartelijk, medelijdend Hij kwam van de gemeente liaren naar Goes den 19 Augustus 1888, en vertrok naar Alkmaar 2 September 1894. Van Alkmaar ging hij in dienst der Belgische Evangelische Zendingskerk, waar hij werkzaam was tot de Heere hem opeischte. Goes dankt aan hem nog de stichting van der Chr. Volksbond (Werkverschaffing.) Geref. Kerken. Beroepen te Donkerbroek, A. Terpstra te Terwispel. Bedankt voor Engwierum door M. P. Pel te Eestrum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Zwolle, L, de Bruijue te Bunschoten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2