UE ZEEUW Oproer en plundering Ie Middelburg, TWEEDE BLAD. Staten-Generaal Buitenland. Uit de Pers. Gemengd Nieuws. VAN ZATERDAG 22 NOVEMBER. Tweede Kamer. Bescheidenheid. Bittere ervaring. Afschuwelijke wreedheden. Verlanglijs ten Afdeelings voorzitters. Minister Pleyte schijnt voor alles een gevoelsmensch te zijn. Althans, wanneer we aannemen, dat hij gistermiddag geheel te goeder trouw was, en dat willen wij- Op de pertinente vragen van de afge vaardigden van Veen en Rutgers had men duidelijk omlijnde antwoorden mogen ver wachten. Deze kregen we evenwel niet te hooren. 'tWas een zoetvloeiend betoog, vol lieve woordjes en abstracta, dat niettemin geen der leden onbevredigd liet staan, althans voor dat oogenblik niet. Wat de verhouding tusschen mij en den gouverneur-generaal betreft, aldus de mi nister, dat is een kiesche bij uitnemend heid. Zij moet gebaseerd zijn op onder ling vertrouwen, tact en welwillendheid. Met den landvoogd is over de te volgen gedragslijn niet onderhandeld dit laat aan duidelijkheid wel het minst te wen- schen wederzijds kenden wij elkanders beginselen. Die verschillen, doch deson danks is medewerking van den G. G. ge vraagd en verkregen. Op handige wijze heeft de minister zich ervan afgemaakt. Op alle vragen een ant woord gegeven, en toch niets gezegd. De heer Scheurer, die overlegging van de gewisselde telegrammen had verzocht, bleef al even wijs; met een beroep op het door hem toegezegde vertrouwen werd hij afgescheept, gn hoopten sommige le den nog de rapporten van dr. Rinkes on der de oogen te krijgen, ook deze hoop is beschaamd uitgekomen. Wie durft nog protesteeren tegen de door den minister zoo trouw betrachte bescheidenheid? Aan den heer Vliegen antwoordde de minister nog, dat hij met hem verschilt van opinie omtrent den aard, de recht matigheid en doelmatigheid van de aan de leiders der Indische Partij opgelegde straf. Niettemin verklaarde de minister zich bereid, indien de drie geïnterneerden, üouwes Dekker, Tjipto en Soewardi zijn bemiddeling inroepen en hem de over tuiging schenken, dat zij door bittere er varing geleerd, voortaan als rustige bur gers in Indië zullen leven, aan alle drie geïnterneerden zijne bemiddeling voor het inroepen van clementie te verleenen. De minister wees er echter op, dat aan den gouverneur-generaal de beslissing in deze is. O zoo! Het grootste gedeelte van den dag werd ingenomen door de bespreking van een motie des heeren Mendels (s. d. a. p.). De algemeene beschouwingen waren inmid dels geëindigd. Deze motie luidt in haar geheel .als volgt: „De Kamer, kennis genomen hebbende van de von nissen en de sententies definitief van den krijgsraad te Makassar en van het hoog militair gerechtshof voor Nederlandsch- Indië resp. 21 September 1912 en 28 Maart 1913 geveld in de zaken tegen de Europeesche onder-officieren Deysenroth en Iding, beklaagd van verkrachtingen en mishandelingen, gepleegd op inlanders van het eiland Soemba; dringt er bij de regeering op aan, ter kennisse van het geheele Nederlandsch- Indische leger te brengen, dat wreedheid en mishandeling jegens de inlandsche be volking met de grootste gestrengheid be hoort te worden tegengegaan, en geener vergoelijking zullen mogen vinden in het te behalen succes; betreurt, dat de beide bedoelde veroor deelden nog, in hun rang, deel uitmaken van het Nederlandsch-Indische leger; verzoekt de regeering te willen bevor deren, dat hun verwijdering uit het leger alsnog geschiede, en dat een onderzoek worde ingesteld of, en in hoeverre eenig superieur der bedoelde onderofficieren, met name kapitein van Krieken, hen tot Feuilleton. 3)| in het jaar 1787 (Juni en Juli). Geen wonder dat deze handelwijze de tegenpartij verbitterde; men beschuldigde v. d. Spiegel tegen zij!n instructie te heb ben gehandeld. Men vorderde ópenbaar- making van de namen der onderteejke- naars en hield staande, dat onder de 8000 personen, die het dankadres getee- kend hadden, velen daartoe waren ge dwongen; alleen te Goes 500, terwijl vele kruisjes onder de namen voorkwamen als handmerk van personen, die niet schrijven konden. Het behoeft geen betoog, dat deze dankadressen in hooge mate het vuur der partijschap1 aanwakkerden. De Patriot ten voelden zich gekrenkt door de zaak zelf, terwijl de Prinsgezinden den indruk kregen, dat de persoon des Prinsen in gevaar was, waardoor de tweedracht van weerszijden toenam. Een tweede oorzaak van verbittering was gelegen in het nationaal fonds. Dit fonds was gesticht na den slag bij1 Dog- gersbank en had de verbetering van do zeemacht ten doel. Het was toch geble- het plegen van mishandelingen recht streeks of zijdelings heeft aangespoord of aangemoedigd." Ziedaar de conclusie van een langdra dige speech over deze aangelegenheid. Genoemde sergeanten moeten, volgens den heer Mendels, dan ook zeer wreed en beestachtig te werk gegaan zijn. In de Kamer werden gisteren de vreeselijk- ste onthullingen gedaan. Behalve de ver krachtingen, zijn mishandelingen rucht baar geworden, die iemand een rilling over het lijf jagen. Men heeft een man aan handen en enkels gebonden en een ravijn ingetrapt. En toen heeft men hem daar laten liggen... Verder is iemand tusschen twee hoo rnen opgehangen aan zijn duimen en enkels. De krijgsraad had, de getuigen gezien en gehoord, de beklaagden veroordeeld tot 41/2 en 3V2 jaar, en vervallenver klaring, terwijl het Hoog Militair Gerechts hof de beklaagden op de stukken tot geldboeten veroordeelde. Er is nog menig woordje aan deze on verkwikkelijke zaak gewijd. De meesten wilden echter eerst het standpunt van den minister kennen. We zullen daarom ook niet veel van de verschillende spee ches zeggen en ook 's ministers oordeel afwachten. Moge deze zaak niet tevergeefs in ons Lagerhuis ampel worden besproken. De heer van Hamel kwam verder met zijn jaarlijksche wenschenlijstje; de heer Fock drong aan op definitieve vaststelling en uitvoering van artikel 75 van het re- geeringsreglement en vroeg, evenals de heer Heeres, publicatie van de ontwer pen voor de staatscommissie voor de her ziening van het Indische privaat- en straf recht; de heer van Deventer kwam be- toogen, dat weliswaar de afgekondigde regeling van de vrijwillige onderwerping aan het Europeesche privaatrecht veel goeds had, maar dat %r toch nog op- en aanmerking in overvloed te 411 aken viel; en de heer Schaper klaagde over de exploitatie van werkkrachten door Lal In dische ondernemingen. Laatstgenoemde zal Maandag de rij jweer openen. Vermelden we tenslotte nog, dat tot voorzitters van de afdeelingen zijn be noemd de heeren Rink, van Nispen (Nij megen), van Doorn, de Savornin Lohman en Bos, en tot onder-voorzitters de hee ren de Beaufort, Schaper, Troelstra, No- lens en de Meester. Engeland. We hebben reeds medegedeeld, dat de postmeester-generaal in het onderhoud, dat hij met een deputatie uit het personeel der posterijen heeft gehad, deze mede deelde, dat hij het verzoek om een alge meene «alarisverhooging met 15 pet. in geen geval kon inwilligen. Dit zou, naai de postmeester-generaal mededeelde, 'een extra-uitgave van 21/2 millioen p. st. beteekenen, die alleen door nieuwe be lastingen gevonden zou kunnen worden; want de winsten, die het postbedrijf thans opleverde, kwamen, naar hij meende, niet aan het personeel 'toe, zooals dit beweerde de belastingbetaler had op deze win sten eveneens recht. Wel verklaarde hij zich bereid een salarisverhooging tot een totaal bedrag van H/o millioen p. st. door te voeren en verder verschillende andere verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden aan te brengen, die ook al weer een 700.000 p. st. zouden kosten. Verder wilde hij echter beslist niet gaan. De algemeen.e opvatting is, dat het personeel zich met deze concessies zal tevreden stellen, en dat thans het gevaar voor een Kerst-staking bij de*posterijen is afgewend. Ook verschillende leiders in de arbeidersbeweging hebben zich in de zen zin uitgelaten. Aan het slot van zijn toespraak tot de deputatie heeft de heer Samuel ook ge sproken over en gewaarschuwd voor de ernstige gevolgen die deze voor de be trokkenen zou hebben. Men moest niet denken, zei hij, dat dan na eenigen tijd van overlast een schikking zou kunnen tot stand komen, en dat alles dan weer gaan zou zooals het geweest was. Neen, verklaarde de mi nister, zqo zal het niet gaan. Het land zou terecht eischen dat maatregelen zou den worden genomen om herhaling van zulk een feit te voorkomen, zelfs al zou dat ten koste van overlast en verwar ken, dat deze in zeer treurigen staat ver keerde, hetgeen ook alweer aan den Prins geweten werd. De Patriotten meenden hun vaderlandsliefde te moeten toonen door ijverig te offeren qp dit altaar der va derlandsliefde. Door den raadpensionaris v. d. Spiegel werd beweerd, dat deze tank aan de re geering toekwam en dat het niemand vrij stond eigenmachtig belasting te heffen. Natuurlijk bleven de directeuren van het fonds het antwoord op deze zonderlinge opinie niet schuldig en zij werden in hunne meening gesteund door Zierikzee. Eene commissie benoemd om de oorzaken der partijschappen op te sporen en zoo mo gelijk middelen tot beteugeling aan te wij zen, stelde voor een proclamatie uit. te vaardigen, waarin alle samenrotting, ver boden werd. Zij moest echter tot haar leedwezen verklaren geen kans te zien de indruksels te weeren, die door het kwaadaardig schrijjven van couranten en blauwboekjes werden veroorzaakt. Gelijk in de meeste steden, was ook te Middelburgin 1774 opgericht en excer- citie-genootschap onder de zinspreuk Luc- tando emergentes". In deze genootschap pen oefenden de Patriotten zich in den wapenhandel om als de nood aan den man kwam hun vaderlandsliefde in daden te ring misschien worden verkregen. Deze waarschuwing was echter, naaf de mi nister zeide, niet gericht tot de bestu ren der organisaties, door de deputatie vertegenwoordigd en die uit bezadigde mannen bestonden, maar tot die onverant woordelijke lieden in den dienst, die geen juist besef van den toestand schijnen te hebben. Nog een enkel woord over een grootsn scheepsbrand en een gelukkige redding. Dinsdagnacht bemerkten de kustwach ters van het zuidelijk gedeelte van het eiland Wight plotseling aan den donke ren horizon een rooden gloed, die al sterker en sterker werd. Het vermoeden, dat een schip in brand was geraakt, lag voor de hand, en aan stonds wei-den reddingsbooten in gereed heid gebracht, die ten spoedigste in de richting van den waargenomen gloed af voeren. De vrees der opvarenden, dat zij wellicht te laat zouden komen, werd gelukkig beschaamd; naderbij gekomen ontwaarden zij, boe het nieuwste oor logschip der Engelsche marine, de „Iron Duke" full speed op het brandende schip -afstroomde en het met zijn zoeklichten bescheen. 't Bleek, dat de „Scotsdyke", een stalen schrpefstoomschip vait ecne maatschap pij te Glasgpw, op de terugreis nabij de Engelsche kust in brand was geraaljtj. Het schip had in Gibraltar een lading Spaansch riet aan boord genomen, dat de voor- en achterdekken geheel' vulde. Op het .voordek was door dusver piet •opgehelderde oorzaak de brand ont staan en spoedig, stond de geheele lading in vlammen. Ondanks de uiterste krachts inspanning konden de schepelingen er niet in slagen de uitbrekende vlammen lts overmeesteren, die spoedig grootien voort gang maakten en naaf de brug dreigden •over te slaan, nadat zij reeds twee red dingsbooten op het voordek vernield had den. Gelukkig lilies de krachtige wind de vlammen v;jn het achtergedeelte van liet schip weg," anders had waarschijnlijk niemand van de zes en twintig opva renden er het leven afgebracht. Toen het vuur de brug bereikte, moest 't stuurwiel daar in den steek worden gelaten en kon het schip alleen bestuurd worden door middel van het handwiel op bet. achterdek. Steeds hooger sloegen de vlammen uit en begonnen ook het achterdek te be dreigen, waar de opvarenden den toe vlucht hadden genomen. Reeds begon de hoop op redding te kwijnen toen plotse ling pen zoeklicht aan den horizon ver scheen, dat de wanhopende schepelingen nieuwen moed insprak. Niet lang duurde het, ol de „Iron Du ke", die juist iu het Kanaal proeftochten deed, was op de plaats des onheils aan gekomen en weldra waren de opvaren den in veiligheid gebracht. Allen dus gered Rode zij dank! Oostenrijk-Hongarije. De leiders der Hongaarsche oppositie graaf Endrassy, graaf Apponyi en graaf Michael Karolyi, vertrokken Woensdag avond met den sneltrein van Boedapest naar Weenen. Maar slechts de beide eerst- genoemden kwamen in Weenen aan. Graaf Michael Karolyi was. onderweg uit den trein gesprongen! Uit den in vollen vaart zijnden sneltrein. En zonder eonig' letsel op te doen Wat de reden was van dit zonderling gedrag bleek uit een mededeeling van graaf Andrassy, bij de aankomst te Wee nen. Kort na het vertrek vaai den trein uit Boedapest hadden de leiders een mede deeling gekregen, die het noodzakelijk maakte, dat een hunner naar de Hon gaarsche hoofdstad terugkeerde. De hee ren beraadslaagden met elkaar, en Mi chael Karolyi bood zich aan, naar Boeda pest te gaan. Toen dit besluit genomen was bevond zich de trein in de nabijj- heid van het station Rakospalota, waai de trein niet stopt. Graaf Michael Ka rolyi verliet zijn coupé en vroeg den, con ducteur, of hij den trein niet bij het station kon laten stilhouden. Op het ont kennende antwoord maakte graaf Michael het portier open en sprong uit den trein. Daar de* medereizigers mefenden, dat graaf Karolyi wellicht gevallen en onder de raderen van de volgende wagons geko men kon zijn, trokken zij aan de nood rem, zoodat de trein kort daarop tot staan werd gebracht. De lijn werd nagezocht, toonen. Den vrienden v|an Oranje waren deze genootschappen der „Iveezen" een doorn in het oog: zij beschouwden ze als een middel om ter bekwamer tijd met geweld verandering, te brengen in het Staatsbestuur. In de steden, waai de Patriotten meester waren van het be stuur, werden deze genootschappen zeer begunstigd, terwijl de Oranje-partij! werd bemoeilijkt. Zoo verboden de Staten van Holland in 1785 het dragen van Oranje- cokarden en insgelijks het roepen van „Oranje boven!" In Sept. van hetzelfde jaar hadden te 's Gravenhage geweldige opschuddingen plaats, waarbij! een burger door een lid van het excercitie-genootschap gewond werd. Dit gaf den Staten van Holland aanleiding om de macht des Prinsen nog meer te besnoeien en hemzelf het bevel over het garnizoen van de stad 's Gra venhage te ontnemen. Willem V was niet flink genoeg om krachtig op te treden; hij verliet 11a deze vernedering 's IIage en vestigde zich te Nijmegen. Gelijk wij reeds opgemerkt hebben was de meerderheid van den Raad van Mid delburg prinsgezind. De leden van het excercitie-genoctschap zagen daarin ge vaar, dat hun bestaan eerlang kon wor den bedreigd, waarom zij zich richtten tot maar van graaf Karolyi was niets te vinden. In Neuhausl kreeg graaf Andrassy een telegram van graaf Karolyi, waarin deze hem meldde, dat hij! goed aan het station Rakospalota was aangekomen, en vandaar de terugreis naar Boedapest had aanvaard, om zijn opdracht uit te voeren. Men moet maar durven. De „Zeeüwsohe Crt." legt er nog eens goed den nadruk op, dat niet de coalitie, maar dp, concentratie op het punt dei- Indische Kerstening retireerde. Het Mad driestart Sommige liberale bladen, o. a. „Het Vaderland", hebben den meer dan buiten gewonen moed om het nu voor te stel len, alsof ten aanzien van de „Christia- niseering van Indië" niet zij, maar wij bakzeil haalden. Hebt ge nu toch ooit zoo iets gezien. Heeft niet dezen zomer 0. a. de heer Moojen, de concentratie-candidaat voor het district Goes, heel het district afge reisd en tranen met tuiten gehuild over het gevaar, dat in de Ciiristianiseerings- manie van Idenburg school? Is niet uit gesproken, dat het gevaar voor verlies van Indië lang niet uit de lucht gegrepen was, nu de Christelijke Gouverneur aan de bevolking met dwang het Christen dom wilde opdringen En honderden hebben dat geloofd, en zijn door de schrikaanjagende mededee- lingën, nog al van z.g. specialiteiten, die Indië uit ervaring kenden, op het dwaal spoor gebracht. Wat blijkt nu? Dat minister Pleyte, de man, die aa.11 deze lastercampagne zijn portefeuille dankt, het op alle pun ten met Idenburg roerend eens is en dat nu reeds vele liberale bladen het erkennen moeten, dat wij een gouverneur- generaal van de bovenste plank hebben. Van dwang is geen sprake geweest. En dan durft men zijn lezers wijs ma ken, dat niet de concentratie, maar dat de coalitie op dit punt retireerde! De eendracht van het land. In het nabij Lobith aan den Rijn gelegen plaatsje Millingen, waar eergisteren het onalhankelijikheidsfeest is gevierd, heeft zich de bijzonderheid voorgedaan, dat de landing niet door één, maar gelijktijdig door twee verschillende prinsen is voorge steld, van wie echter slechts één door de autoriteiten ten gemeentehuize ontvangen is. Dit moet hieraan worden toegeschre ven, dat onder de dorpsbevolking 'twee partijen bestaan, die afzonderlijk van el kaar feestvierden. (N. R. Crt.) -=—E e n k r a n k z i 11 n i g e. Terwijl eer- gisterochtend de organist der R.-K. kerk aan 'het Stieltjesplein te Rotterdam voor het orgel zat, kwam een man op het zangkoor, die den uitdrukkelijken wensch te kennen gaf het orgel te willen bespe len. Toen hem zulks geweigerd werd, greep hij' een stoeltje, waarmee hij den organist te lijf ging en vervolgens op1 de toetsen sloeg. De man bleek krankzin nig te zijn. Niet zonder moeite werd hij vervolgens bedwongen en aan de politie overgeleverd, die den woesteling onder hevig verzet naai' het bureau aan de Na;ssauhaven overbracht. Late oogst. De Zwolsche Ct. schrijft November-frambozen zijn zeker geen alledaagSche versnaperingZelden toch zal het voorkomen dat men in dezen tijd van 'tjaar nog rijpe frambozen oogst in zijn tuin, zoo als een lezeres van ons blad hier ter stede heden deed. Zij. bracht ons een paar trossen, met groen© bladeren en sappige, roode vruchten, waarvan een zomersch aroma uitging en die heerlijk smaakten. Een bijzonderheid die w>el' ver melding verdict. Een brievengaarder gear resteerd. Donderdagavond werd het vredige dorp Hillegersberg in opschud ding gebracht door de tijding, dat de heer Z. K., brievengaarder aldaar, gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Rot terdam overgebracht was als verdacht van verduistering en valschheid in ge schrifte. De aangehoudene heeft, volgens de Maasb. zich een bedrag van f750 laten het Schuttershof „de Edele Busse", ook Kloveniers geheeten, dat in de tegenwoor dige infirmerie hare oefeningen hield,- met het verzoek om zich tot één lichaam te vereenigen. Dit genootschap toch be stond reeds gedurende meer dan twee eeuwen .en was in het bezit van pri vilegiën van Keizer Karei V, waardoor men zich tegen lederen aanslag bevei ligd rekende. De eerste poging; tot ver eenigen mislukte echter, omdat „de Edele Busse" den voorrang wilde behouden. Omtrent dezen tijd was er ook een Unie-Sociëteit opgericht op de Ba lans in het Middelburgsch Koffie huis. Deze sociëteit telde spoedig vele aanzienlijken onder hare leden, waaronder zelfs predikanten en regeerings- leden, henevens de meeste leden' van „Luc- tando emergentes'' Ook deze sociëteit stond bij1 de Prinsgezinden in slechten, reuk en in Januari verstoutten zich zélfs twee manspersonen de vergaderkamer bin nen te dringen om te onderscheppen wat er verhandeld werd. Er waren echter slechts enkele leden tegenwoordig en de zen ontvingen de indringers op zulk eene wijze, dat zij onverrichter zake afdropen. Wat lang gevreesd was, gebeurde in Februari. Gesteund door het groot aan tal onderteekenaars van het dankadres uitbetalen met ben valschelijk geteekende quitanlie op het spaarbankboekje van een te Hillegersberg woonachtigen arbeider. Toen tijdens zijn verlof het boekje door zijn plaatsvervanger ter bijschrijving van de rente naar het bureau der Rijkspost spaarbank te Amsterdam werd gezonden, kwam aldaar het bedrog aan het licht. De inspecteur der posterijen en telegra fie te 's G ravenhage en ©en inspecteur der Rijkspostspaarbank hébben daarop Woens dag jji. ter plaatse een onderzoek ingesteld en den verdachte in vérhoor genomen, waarbij dezts bekend heeft de verduiste ring en de valschheid in geschrifte ge- pleegd te hebben. Onmiddellijk na dit on derzoek werd de brievengaarder voorloo- pig in het gemeentehuis te Hi'llegersbetrg opgesloten, totdat hij gisterenavond ge vankelijk naar Rotterdam is. overgebracht. De aangehoudene, die gehuwd is en be kend staat als iemand die zeer zuinig leefde, weigert alsnog méde te deel én, waarom hij zich aan dez esitrafbare feiten heeft schuldig gemaakt. Men vermoedt echter, dat mislukte speculatie de drijf veer geweest is. W r a a k 11 e m i n g'. Woensdagavond werd door de ruiten van de keuken van den winkelier G. te Denekamp geschoten. De zoon zat juist in de keuken bij het raam. De kogel is circa 70 c.M. hooge.r door het- raam geschoten, door liet gor dijn en kwam in de keuken terecht. De politie, inmiddels gewaarschuwd, stelde onmiddellijk een onderzoek in en wist den dader, zekeren K., te Losser woon achtig, te vatten. Hij heeft bekend. Op K., die hier een dagje voor plezier was bij zijn kameraden, werd gevonden een geladen revolver met 4 scherpe patronen. K. heeft vroeger eens. gezegd, dat G. het moest lijden. K. is van den zomer ver oordeeld tot 6 weken gevangenisstraf wa gens mishandeling. Stro op ers streken. Een jacht opziener heeft 'bij nacht de twee gebroe ders D. bekeurd. De een was voorzien van een brandende fietslantaarn, terwijl de ander in het bezit was van een. hark. Vermoedelijk is het de bedoeling ge weest om de langooren, door hot felle licht verblind, hiermede dood te slaan, wat natuurlijk stiller in zijn werk kon toegaan dan wanneer ter bemachtiging van het begeerde wild, vooraf een schot gelost moest worden. Een oud-gediende. Dezer da gen was er feest in het oudemannenhuis te Tooting. Een van de oude heeren, ka pitein David Jackson vierde zijn lOoen verjaardig en onthaalde 's middags zestien van zijn kameraden, allen boven de ze ventig jaar, op thee en banket. Slechts acht jaar jonger dan hij is het schip, dat hem op een arm is getatoeëerd, op de eerste zeereis, die hij als jongen van acht jaar deed. „Man, dat was een schip!" zegt'hij. „Zeilen dat het deed"!" Hij is er trotsch op, al is hij veertig maal om Kaap Hoorn gevaren, dat hij maar eens van 'zijn leven op een stoomschip is geweest. „Geef mij een zeilschip", zegt hij, „met hout onder mijn voetenDan voel ik, dat ik op een schip ben en niet op een blikken ketel." Eens was hij eigenaar van een eigen schip, maar het verging op reis naar De- lagoabaai en daarmee verloor hij nage noeg al wat hij had. Een goede halve eeuw geleden kwam hij voor goed aan wal, en hield er het leven in met aller lei zaakjes, maar twee dagen voor zijn 99en verjaagdag moest hij het opgeven, en werd hij in een armhuis opgenomen. Vandaar ging hij naar het oudemannen huis over. Of hij zich Waterloo nog herinnerde? Wat goed. „Er was groot feest, en er waren vrou wen die half dol waren." Een bedrieger g e air es t e e r d. Te Parijs is door de politie aangehou den Rudolf Roti, die van de rijke weduwe Deschamps 250.000 francs had ontvan gen. Hij had tegenover de weduwe een huwelijksbelofte afgelegd. Ook de oom, dei- dame, de burgemeester van het kleine plaatsje Terion werd door den jongen man zoodanig geïmponeerd, dat hij hem op1 zijn verzoek 150.000 francs voor schoot. Toen de burgemeester bemerkte, dat hij' In handen van een zwendelaar was gevallen, benam hijl zich van het leven. De weduwe Deschamps deed aan gifte van de zaak, welke tot de arresta tie van den bedrieger leidde. en dus verzekerd, dat de meerderheid der ingezetenen Prinsgezind was, nam de Stedelijke Raad een besluit, waarbij bet Excercitie-genootschap werd opgeheven. Dientengevolge werd het excerceeren ge staakt, maar he leden bleven toch met elkander in betrekking. Ook de Unie-So ciëteit werd bijl besluit der Vroedschap! van 24 Februari verboden. Om zich in iden wapenhandel te kun nen blijven oefenen, gingen de meeste leden van „Luctandq emergentes" oven naar dp schutterij van „de Edele Busse". Inmiddels vermeerderde de verbittering steeds en vooral de achtste Maart, de geboortedag van Z. H. den Prins, werd met vreeze tegemoet gezien. Veertien dagen te voren kregen de "leden van de Schutterij! „de Edele Busse" een verzoek van Burgemeesters, Schepe nen en Raad om hunne exeercitiën te staken en tevens werd den schutters ge vraagd, of 'zij zich in geval van oproer onder hunne verschillende wachten zou den begeven. Men beantwoordde dit vér- zoek met stilzwijgen, maar besloot toch de exeercitiën tot na den jaardag op te schorten. Tot dwangmiddelen, die de Ma joor der burgerwachten wilde uitoefenen; werd niet overgegaan. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 5