Onderwijs Wetenschap en Kunst. Kerknieuws. Predikbeurten. Reclames. Een groot gevaar. De nierpijnen bij oude menschen. 8^ Uit de Pers. onderhoudsplicht van het Jaagpad langs het Kanaal; 10. Wijziging Reglement Bur ger!. Armbestuur; 11. Begroeting Armen raad 1913; 12. Vaststelling kohieren schoolgeld; 13. Pensionneering Gemeente- Ambtenaren 14. Voorstel splitsing Direc tion Gemeente-bedrijven; 15. Beslissing omtrent de garantie bij uitbreiding Elect, kabelnet, waarvan de kosten meer dan 1200 bedragen, in verband met aanvraag aansluiting: a. Kinderzorg; 1>. J. Verhage; c. Timmerman; d. de Vooruit; e. H. nr. 202 St. Janstraat; t. 11 nr 00 Xoordsingel. l(i. Adhaesieadres verzoek uitbetaling Pen sioen aan Gemeente-ambtenaren. Stukken gemeenteraad. Naai- aanleiding van het verzoek om subsidie van de Maatschappij tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, stellen B. en W. voor een cre- diet te verieenen van f 500, onder voor waarde, dat de behoefte blijke uit de aan Burgemeester en Wethouders in te zenden rekening en verantwoording van alle voor de tentoonstelling ontvangen en uitgegeven gelden. In verband met het verzoek van P. II. Wedts de Swart tot het vellen van een boom, merken B. en W. op, dat de door den adressant bedoelde boom is gezond en gaaf en niet het minst gevaar voor zijne omgeving oplevert, waarom zij oordeelen, dat er geen termen aanwezig zijn aan adressant's verzoek te voldoen. Naar aanleiding van het verzoek der 'Chr. Muziekvereeniging ,,dc Middelburg- sche Harmonie" om subsidie stellen B. en W. voor adressante mede te deelen, dal liet op dit oogenblik onmogelijk is eene localiteit voor het door haar beoogde doel der har-er beschikking tc stellen, maar dat zoodra eene geschikte plaats vrijkomt zij in de eerste plaats daarvan gebruik zal mogen maken en dat voorts geone termen bestaan, om aan haar ver zoek om subsidie gevolg te geven. Naar aanleiding van het er zoek tot het kandelaren van boomen op den Yeerschen Singel, merken B. en W. op, dat de door adressanten bedoelde boomen alle gezond en gaaf zijn en in geen enkel opzicht eenig gevaar voor hunne omgeving ople verden, weshalve zij voorstellen afwijzend op 't verzoek te beschikken. Op het verzoek der stichting „Kinder zorg" om aansluiting aan het electrische kabelnet stellen B. en W. voor, waar de aanvrager een jaarlijksch stroomverbruik garandeert van 10 pet. der aanlegkosten, tot deze kabeluitbreiding te besluiten. Na de opmerkingen van de commissie van Fabricage, meenen B. en W. hun voorstel, wat de 10 pet. betreft, te moe ten handhaven. Wat den wensch betreft, dat aan de hierbedoelde voorstellen worde toegevoegd, voor hoeveel jaren de ga rantie zal moeten worden gegeven, mer ken zij op, dat daaromtrent in de geldende verordening geene bepalingen voorkomen en worden die voorstellen aangevuld met de bepaling, dal de waarborg van 10 pet. zoolang wordt geëischt tot een nieuwe consument op dezelfde uitbreiding van het net is aangesloten en in geen geval langer dan 10 jaren, gerekend vanaf den datum, waaronder op de aanvrage wordt beschikt. Na verdere uitvoerige rapporten der Commissiën geven B. en W. den Raad in overweging te beslissen omtrent de na volgende vragen: 1. Moet iedere uitbreiding van het elec- trisch kabelnet buiten het bestaande net dooi' eene garantie van don aanvrager worden gedekt of wordt de 10 pet. ga rantie, welke de geldende verordening eischt voldoende geacht? B. en W. achten de bestaande rege ling voldoende. li. Indien de Raad besluit tot eenen garantie-eisch, welke volledige dekking bedoelt, voor hoeveel jaren zal die dan moeten gelden en wat zal voor dengene, die de garantie stelde de invloed van nieuwe aansluitingen op dezelfde uitbrei ding zijn? III. indien de Raad met B. en VY. van gevoelen is, dat de bestaande 10 pet. garantie voldoende is, wenscht men dan, c. f. het voorstel van B. en W. de uitbrei dingen, welke meer dan f200 kosten de beslissing aan Burgemeester en Wethou ders over te laten? Ten slotte doen B. en W. den Raad opmerken, dat het vanzelf sprekend is, dat de thans aanhangige aanvragen be oordeeld moeten worden naar de nu gel dende verordening en dus, onder eene garantie van 10 pet. toegestaan moeten iworden. Op enkele eensluidende verzoeken stel len B. en W. voor tot aansluiting te be sluiten. Op de aanbeveling van B. en W. Ier benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, komen voor: lo. mr. J. J. Heyse, Wethouder alhier; 2o. mr. L. van Andel, Lid van den Gemeen! -raad alhier. Excelsior. Woensdag 26 Novem ber hoopt onze Chr. Gymnastiekvereeni- ging „Excelsior" in de groote Schutters hofzaal eeu turnuitvoering te geven. En kele malen reeds gaf zij een dergelijke uitvoering, waardoor ze haar naam ge vestigd heeft. Het thans opgesteld pro gram belooft heel wat, vrije oefeningen, staafoefeningen, orde-oefeningen, stok- en knotsoefeningen, harren, rek, groepen en een aardige toegift. Leden en adspi- ranten kunnen dus weer toonen, hoe zij onder degelijke leiding de gymnastiek heb ben beoefend, hoe deze oefeningen hunne spieren staalt, hun het lichaam lenig en behendig maakt. Zij de belangstelling als vorige jaren. „Excelsior" is het waard. Zorge de vereeniging er voor, dat het niet te laat wordt, dan zal zij zeker velen aan zich verplichten. Goes. Gisteravond hield de aid. Goes van den Christelijk Nationalen Werkmans bond haar jaarvergadering. O.m. werd het jaarverslag uitgebracht door den secre taris-penningmeester, waaruit bleek, dat in het vereenigingsleven weinig verande ring komt, alsmede in het ledental. In de laatste drie maanden was voor de afdeeling ontvangen 1 42,74, uitgegeven f37.51, goed slot dus fó,23. Het zieken fonds had ontvangen f 159,77, uitgegeven f78, alzoo een goed slot van f81,77. Het jaarverslag van den penningmeester meldt voor de afdeeling een ontvangst van f 196,99, aan uitgaven f 164,17, goed slot van f32,82; in kas van de afdee ling f 140,73. Het ziekenfonds had dit jaar ontvangen f722,53, uitgegeven f681,75, een goed slot van f 40,78. Aan de zie ken was uitgekeerd f331. De haten van het ziekenfonds zijn nu f 2550,14. Voor den blek-loondienst waren gistermiddag werklieden bezig oen tele foonpaal bij den .Molendijk overeind te zetten. Doordat een der touwen brak kwam de paal omlaag en viel op een dak van een in de nabijheid staand huisje. Het dak is vernield. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. (Z. Ct.) Groote plannen heeft, zoo de geruchten waarheid bevatten, onze Goe- sche afdeeling van Toonkunst, voor het a.s. voorjaareoncert. Daarvoor zou het prachtige toonwerk „Messias" van Haen- del in studie worden genomen, voor kooi en orkest. Het koor zou dan, evenals zulks voorverleden jaar met „Samson" geschiedde, versterkt worden met krachten uit Bergen op Zoom. (X. Z. Ct.) Krabbendijke. Door den Commissaris Koningin is benoemd tot zetter yogi 's Rijks directe belastingen in de gemeente Krabbendijke dhr. C. C. Wabeke, ter ver vanging van dhr. J. We-l leman, die tot burgemeester is benoemd Vrederust. Donderdag 20 Nov. trad des avonds te 8 ure voor de J. V. op Geref. grondslag „Obadja" alhier op de WelEerw. Heer Ds. R. J. v. d. Veen uit Goes, met het onderwerp"Guido G zelle". Nadat de verg. was geopend m?t gebed, leidde Ds. L. Aalders sprek -r in, delde achtereenvolgens het leven des dich ters, het karakteristieke zijner poëzie, en waarna deze het woord nam. Spr. behan.- schetste hem voorts als Christendichter. Spr. volgde hem eerst op zijn levensweg. Gaf als het karakteristieke zijner poëzie, dat zij was een getrouwe weerspiegeling des dichters groote ziel. Dat ze kwam uit het diepst van zijn hart en hij meest alles aan de vrije natuur ontleende. Spr. liet den grooten dichter ook zelf nog spre ken, door enkele gedichten van hem ten best te geven, waar in gevoelvolle taal de dichter werd weergegeven. Vervolgens betuigde spr. riog, dat zijn gedichten ge kenmerkt waren door moderne oorspronke lijkheid. In sclioorie woorden gaf spr. een inzicht in en over het leven en werk van „Guido Gezelle" en in niet minder schoone woorden deed hij ook nu nog den dichter zelf hooren. Rilland, In de gisteren gehouden ver gadering van den Dijkraad der Vater- kecring van den Calamiteuzen Zimmer- manpolder werden op den slaat van aan beveling ter benoeming van een voor zitter, wegens periodieke aftreding van den heer A. Butijn op 15 Januari 1914, geplaatst de heeren A. Butijn. C. van' Damme, en C. Butijn, allen te Rilland. Ellewoutsdijk Vrijdagavond vergaderde in de catechisatiekamer de afdeeling van het Groene Kruis alhier; wegens afwe zigheid van den voorzitter den heer Bins, weid het presidium waargenomen dooi den heer M. Meulenberg Cz., die ©en kort inleidingswoord spreekt tot de 30 aan wezige van de 97 leden en zijn spijt te kennen geeft over de afwezigheid van den voorzitter. Na lezing en goedkeuring der notulen geschiedt de stemming voor twee bestuursleden wegens periodieke af treding van de heeren ds. Bins en C. v. d. Velde. Eerstgenoemde wordt met 15 en laatstgenoemde met 29 stemmen herkozen. Het salaris van den bode-ma gazijnmeester werd hierop vastgesteld op f 25 's jaars. De begrooting over 1914 werd vastgesteld in uitgaaf en ontvang op f 86.17, waarbij de penningmeester me dedeelde dat zich in kas bevond de som van f 199.371/2. Een der bestuursleden deed Verslag betreffende liet verptegingsmate- riaal in verband met de inventarislijst, hetwelk alles in goeden slaat was be vonden. De commissie tot nazien der re kening over 1912 bracht verslag uit; re kening en verantwoording werden accoord bevonden en door de vergadering goedge keurd. Bij de rondvraag vroeg de lieer De Dreu wat de opnieuw toegetreden Leden moeten lie talen bij hun toetreden. voorzitter antwoordt dat zij voor de ge wone achterstallige contributie weer als lid worden aangenomen. Verder beweerde de heer Bakker dat niet voldaan was aan een besluit de vorige algemeone vergadering, en spreekt den wensch uit dat liet bestuur stappen doe tot sluiting met Januari a.s. De voor zitter belooft dit in de volgende bestuurs vergadering ter sprake te zullen brengen. lie heer Bakker gaf in overweging om op de eerstvolgende algemeone le denvergadering een wijkverpleegster uit te noodigeu om een voordracht te houden. Verder leverde de heer Koole. secre taris der afdeeling een voordracht over „bouwtechniek en hygiëne", welke voor dracht door de vergadering met ingeno menheid werd aangehoord. De voorzitter bedankte den spreker onder algemeen© toe ju icliing. Coiijnsplaat. In de-raadsvergadering gis teren gehouden, waren alle leden tegen woordig. Door Burg. en Weth. werd een voorstel gedaan inzake aankoop van een tweedehands-brandspuit van de gemeente Barendrecht. Dit voorstel werd aangeno men. Besloten werd nog. te trachten het opruimen van de vuilnis uit de aschbak- ken voor 1914 aan te besteden. Daar het een spoedeischende vergadering was, werden meerdere zaken niet in behan deling genomen. Nieuw- en St. Joosland. Gisterenavond gaf liet fanfarencorps „Oefening na den Arbeid" alhier, voor een goed bezette zaal, in het koffiehuis „de lloode Leeuw" zijn 12e jaarlijksche uitvoering. Een 8-tal nummers werden gegeven, welke» zeer in den smaak vielen. ISeroosLerke. Gisteravond trad alhier voor een stampvolle zaal belangstellen den op dhr. Cannnan, Rijkstuinbouw- leeraar in Zeeland. Na ingeleid te zijn door dhr. .1. Vader, vice-voorz. der plaatse lijke afd. van groententeelers, begon de heer Camman zijn rede met er op te wijzen, dat de tuinbouw op Walcheren nog maar aan het begin staat. Vervol gens ma;akte hij het den hoorders duidelijk, waarom dat dit anders moet worden en hoe een tuinder op een klein grondstuk een behoorlijk bestaan kan vinden. In een pakkende rede zette spreker verder uit een, hoe men ook in Walcheren tot een bloeienden tuinbouw kan komen door meerdere kennis van de tuinboiuvculturas, van de verzending naar het buitenland, alsmede niet het minst door samenwer king en eerlijkheid. Na het eindigen zij ner rede, die aandachtig gevolgd werd, vertoonde spreker een reeks lichtbeelden, betrekking hebbende op de tuinbouwcul- tuur in sommige streken van ons land en in het buitenland. Aan de hand dier lichtbeelden gaf de spreker nog menige nuttige opmerking ten beste. Het was een uitmuntend geslaagde vergadering en de heer Vader was zeker de tolk der ge- heele vergadering toen hij den heer Cam man dankzegde voor zijn leerrijke rode en daarbij tevens den wensch uitsprak, dat spreker nog meermalen te Seroos- kerke zal optreden. De heer Camman be loofde nog wel eens meer te komen en deelde tevens de aanwezigen mede, dat hij hen gaarne ten allen tijde meL raad en daad zal bijstaan in alles wat den tuinbouw betreft en dat hij ook gaarne tuinbouwproefvelden zal aanleggen. Tholen. Donderdagavond is ten nadeele van A. R., leerling op de avondteeken- school alhier, wonende te Poortvliet, ont vreemd een keep, welke hij op zijn fiets gebonden had, terwijl van 'C. B. tff Oud- Vossemeer, eveneens leerling dier school, de rem van zijn fiets is stuk gemaakt. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. Koewacht. Eergisteren is de 72-jarig weduwe P. onder Sekene in. oen brandend vuur gevallen. Zij beliep zulke ernstige brandwonden, dat zij na enkele uren over leed. Bjj kon. besluit is benoemd tot. amb tenaar van het O. M. bjj de kantonge rechten ter standplaats Haarlem mr. M. D. K. S. van Lier, thans te Middelburg; te Amsterdam mr. J. H. Polman, thans te Zierikzee; te Middelburg mr. '\Y. F. E. baron van der Feltz, substituut-griffier1 bij het kantongerecht te Rotterdam; te Zierikzee mr. J. J. G. van E verdingen, te Tiel. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Beemster, door P. R. A. van Meurs te Schagen; naar Duisburg Meiderich, G, H. Tocher te Nieuw- on St. Joosland; naar Amster dam, door H. Bakker te Koudum. Bedankt voor Hekelingen, J. G. Steen beek, cand. te Amsterdam; voor Zeg veld. door W. Zijlstra te Groot-Ammers. Kloetinge. Hij de gisteren gehouden stemming voor één notabel der Ned. Herv. Kerk werden uitgebracht 85 stemmen, waarvan de heer J. Blomaard (aftr.) 53 en de heer M. Verburg 29 stemmen ver kreeg, zoodat gekozen is de heer J. Bolmaard. - Door H.H. Kerkvoogden der Ned. Hen-. Gemeente te Burum en Munneke- zijl is besloten tqt aankoop van een pijp orgel ten behoeve der Ned. Herv. Ge meente te Munnekezijl. Aan den heer A. S. J. Dekker, orgelfabrikant te Goes, is de bouw van dit pijporgel opgedragen. De heer M. J. Bakker, lid van het college Van kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Hoedekenskerke, heeft zich gedrongen gevoeld dit ambt neder te leg gen. Zijn heengaan is een groot verlies voor de kerk, daar hij hare zaken vol komen belangeloos behartigde. Ds. G. H. Locher. predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Nieuw- en St. Joos land. die het beroep naar Duisburg-Meide- rich heeft aangenomen, is door de Evange- lischen Oberkirchenrat te Berlijn tot den dienst in de Preussische Landeskirche toe gelaten. Geref. Kerken. Aangenomen naar Geesteren en Gelse- laar, door J. Oosterveen te Paesens. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Sneek, F. Lingbeek te Am sterdam Herst. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar Harlingen, dooi' A. F,. Bernheim te Monnikendam. Geslaagd op het examen vrije- en ordooefeniiigen dei' gymnastiek d - hjoi F. van Vlaanderen van Oost- en AYest- Souburg. Examens wis k li n d e. Hel mondeling gedeelte der akte-sxa- mens in tie wiskunde. Al.O. (K I)-, in de hoogere wiskunde (K v), in de wis- kinde L.O., zal worden gehouden te 'sura- venhage Fluweelcn Burgwal 22. De wis kunde (K I) op 4 en 5 Dec.; de hoo gere wiskunde (K v) op 6. 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18. 19 en 20 Dec; de wis kunde L. O. op 3, 10 en 17 Dec.., 4, 11 en 18 Dec., 5, 12. 19 en 22 Dec., 6. 13 en 20 Dec.. Geslaagd op 'tcandklaatsexamen in de juridische faculteit aan dc V. F., do heer J. <C. Sikkel, le Amsterdam. De Vereeniging van Onderwijzend Personeel aan Protestantsch-Christelijka Kweekscholen in Nederland houdt haar vijfde algemeene vergadering op Dinsdag 30 December a.s., 's morgens om 11 uur, in het „Gebouw voor Kunsten en Weten schappen", Utrecht. De agenda vermeldt o.m.Bespreking en Vaststelling van het Rapport der Commissie inzake Eind-exa mens; „Voordracht en Welsprekendheid in de Opleiding", inleider de heer R. J. Dijkstra, van Zwolle. Ned. Herv. Kerk. Zondag 23 Nor. 1913. Goes, 9.30 u. ds. Homburg, 2 u. ds. de Vries (Cat. Zondag 19), 6 u. ds. Steinz. Dankdag (26 Nov.), 9.30 u. ds. Hom burg, 6 u. ds. de Vries. Ovezand, Dankdag 26 Nov., voorin, ds. v. d. Waal. Driewegen, nam. ds. Warners. De niet pijnen komen meer voor bij oude menschen dan bij jongen, dat is een feit en dat is zeer begrijpelijk. Het is de verslijting van dat orgaan die de oorzaak is van de smarten die het ons doet ver duren en hoe ouder het is, hoe verslete ner het is. Denkt eens aan den reusach- tigen arbeid dien de nieren verrich ten zonder opont houd, bij dag en bij naclit. Denkt eens dat de nieren tot taak hebben het bloed te zui veren en alle ver j Mej. Mocal. giften, overblijfse len der voeding, uit te drijven Be denkt ook dat, wanneer dat or gaan, dat belast is vergiften uitte drijven, niet meer of onvolkomen werkt, een deel niet uitgedreven vergiften in het lichaam blijft en dit vergiftigt. Men moet dus op zijne nieren letten en zoodra men stijf beid en smarten in den rug gevoelt, wanneer men moeite ondervindt om recht te gaan staan of wanneer de urine troebel is, zich zelf zeggen dat de nieren zijn aangedaan en dat men ze moet verzorgen. Om ze te verzorgen, om beur de kracht weer te geven behoorlijk haar werk van filter te verrichten, zal de geneeswijze met de Pink Pillen u de beste diensten bewijzen. Ziehier het bewijs er van Mèj. Mocal, wonende 65, Cours Lafayette te Lyon (Rhöne-Frankrijk), bij Mevr. Delia," schrijft ons Ik heb veel geleden aan smarten in den rug, aan nierkrankheid, en ik was er toe gekomen niet meer te kunnen werken. Mijn algemeene toestand was ook zeer slecht, ik at bijua niet meer, sliep weinig en was zeer zwak. Men heeft mij uwe goede Pink Pillen doen nemen en zij hebben mij veel goed ge daan. Ik ben, dank zij die pillen, van al mijne smarten verlost en bovendien is mijn algemeene toestand zeer voldoende geworden". Zij zijn verkrijgbaar 3 ƒ1,75 per doos en 9 per zes doozen, bij het Generaal-Depót der l'ink Pillen, Van Keghenlaan 22, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij J. IV. Gudde, te Goes by Gebr. Mulder, te Tholen bij W. Potter, Apotheker, Stoofstraat. En verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Kort geleden richtte men te Bar-le-Duc een gedenkteeken op voor Michaux, die de fiets met pedalen had uitgevonden. I)e nian zelf had echter reeds lang gele den als het slachtoffer van armoede en vergetelheid van dit onderinaausche af scheid genomen. Niet veel beter ging het-Frederik Sa vages. Jarenlang werkte hij aan de uit vinding van de scheepsschroef. En wat was het resultaat van zijn arbeid Toen hij eindelijk „Eureka" uitriep, w ierp men hem iu den kerker wegens zijn groote schulden. In Fingeland werd zijn uit vinding het eerst gebruikt, zonder dat Sauvages er eenig voordeel van had. Ook William Lee beleefde niet veel succes van zijn werk. Hij vond een ma chine uit om kousen te breien. Toen zijn uitvinding officieel bekend gemaakt werd, verhief zich een storm mui ver ontwaardiging. Men verweet hem, dat hij de arbeiders wilde ruïneerenzijn machine werd in beslag genomen, en de uitvinder moest de vlucht naar het bui tenland nemen. Van honger moest hij later omkomen. Thimonnier, de uitvinder van de naai machine, was er allerallendigst aan toe. Toen hij in 1830 zijn machine te Parijs wilde tentoonstellen, moest hij met het toestel op den rug te voet van Ample- puis in het Rhöne-Departement, naar Parijs loopen. Eindelijk bereikte hij die stad, en beleefde daar de grootste te leurstelling zijns levens. 21 jaar later gelukte het hem zijn machine naar Lon den te sturen men scheepte hem met een paar bankbiljetten van 100 fr. af. Na een kleine verandering gebruikte men zijn machine. Thimonnier echter had er in 't geheel geen voordeel van. Slechts weinig uitvinders is liet geluk beschoren, tijdens hun leven hun ver diensten beloond en erkend te zien. De uitvinder van de rolschaats kreeg bijv. \-oor zijn rolschaats 12 millioen. Harvey Kennedy werd multi-millionnair, omdat hij den rijgschoen uitvond. De uitvinder van de veiligheidsspeld stierf als de eigenaar van 40 millioen gulden. 4 millioen verdiende die handige rot met de uitvinding van den draaibaren gum mi-hak. Maar Philippe de Girard, die in 1810 de methode vond, om linnen machinaal te spinnen, stierf zonder een enkelen stuiver, ofschoon een miliioen was uit geloofd voor deze uitvinding. Toen in 1854 de Engelsclie ingenieur Longbridge het Ministerie van Oorlog de teekeningen voorlegde van een nieuw stuk geschut, hield men hem voor niet erg fiisch. Spoedig daarop stierf de uit vinder. De slag was te zwaar voor hem geweest. Maar na zijn dood in 1880 was de commissie van landsverdediging van oordeel, dat Langbridge „het wonder dei- wonderen" was. Miskende uitvinders. Slechts zelden gebeurt het, dat groote uitvinders tijdens hun leven de vruchten van hun arbeid kunnen plukken. De ge schiedenis geeft ons hieromtrent tal van voorbeelden. Ook in onzen tijd van be schaving en vooruitgang worden uitvin ders dagelijks gehoond en bespot. Onlangs stierf te Parijs in de diepste armoede Charles Tellier, de uitvinder van"een£ ijsmachine. Een compromis. Een artikel, dat de „Standaard" nog maals wijdt aan de onderwijs-regeling bij de Grondwetsherziening, besluit als volgt Slechts een compromis kan hier uitkomst geven. Links kan ons vragen; Help mij om artikel 80 te herzien, want zonder uw hulp kom ik er niet. En Rechts kan daarop antwoordenZij 't zoo, al gaat 't tegen ons program in, we zullen dit offer brengen, maar alleen op beding, dat gij óns dan evenzoo helpt om art. 192 te revideereniets wat wij op onze beurt evenmin alleen afkunnen. Zoo dient dan ook de vraag van het oogenblik gesteld, en wie ze anders stelt, schiet te kort in politiek inzicht. Zelfs de belofte van nakomende hulp baat ons niet. Stel, de Minister-President gaf ons ten bescheid„Help ons aan de revisie van artikel 80, en zoodra dan de nieuwe orde van zaken intreedt, zullen wij u helpen aan de revisie van art. 192," dan zou nochtans deze op zichzelf volkomen eerlijke belofte door ons niet mogen nocli kunnen aanvaard worden. Op tweeërlei grond niet. Vooreerst zou het eigenaardig karakter van dit kabinet het ons verbieden. Zal er een gemengd concentratie socia listisch kabinet, dan kon men nog staande houden, dat de acht ministers namens de geheele groep van Links hun eere- woord geven konden, om deze belofte vast te leggen. Maar dit juist kan dit kabinet niet. Het is extra-parlementair, en mist daar om elk recht om namens de partijen van Links een accoord aan te gaan. Noch de concentratie noch de sociaal-democraten zouden zich daardoor gebonden rekenen. En in de tweede plaats, Grondwets revisie van het kiesrechtartikel komt niet tot rust dan door twee Kameront bindingen. Die verkiezingen kunnen uit- loopen op gewijzigde samenstelling van de Tweede Kamer. Het kabinet-V. d. Linden kan uit dien hoofde plaats moeten maken voor een geheel anders samen gesteld kabinet. De vriendelijke figuur van dezen Minister-President kan terug moeten treden voor een Linkschen des poot met karwats en handboei. En be riepen we ons dan later op de ons gege ven belofte, dan zou 't snorkende ant woord luiden„Laat Cort van der Linden u dan maar helpen! Wij gaven u die belofte niet." Of ook, luidde dan ons wederwoord„We hadden dan toch 't recht, op de continuïteit. Dan hadt ge maar zoo dom-onnoozel niet moeten wezen, om den koop op zoo nietszeggende beloften te sluiten."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2