Predikbeurten Reclames. Leestafel. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Onderwijs WATERZUCHT. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Giethoorn, door W. C. Posthumus Meijjes Jr. te Usselo. Bedankt voor Hekelingen, door J. G. Steenbeek, cand. te Amsterdam. St. Maartensdijk. Ds. A. M. den Oudsten hoopt 7 Dec. a.s. afscheid van de ge meente alhier te nemen. Vanwege de Ned. Herv. Kerk zal hel volgend jaar geen Diaconale Confe rentie worden gehouden. Deze wordt uit gesteld tot het voorjaar van 1915. Te Groningen is Woensdag o.a. mevr. F. Victor— Ranneft gekozen tot lid van het bestuur der Rem. gemeente. Zij is dus de eerste vrouw, die daar zitting heeft gekregen als bestuurslid van een kerkelijke gemeente. (N. R. Crt.) Geref. Kerken. Bedankt voor Hoogvliet, door F. J. v. d. Ende te Westkapelle; voor Berli- kuni, door A. M. v. d. Berg te Landsmeer. Toegelaten tot de Evangelie-bedie ning in de Gereformeerde kerken de heer J. H. Telkamp, theol. cand. te Hillegom. Doctoraten honoris causa. De universiteit te Utrecht besloot bij gelegenheid van de feestelijke herdenking van het herstel der Hoogeschool in 1813, de volgende doctoraten honoris causa te verleenen in de Nederlandsche letteren: aan den heer mr. S. Muller Pz„ rijks- en gemeente archivaris te Utrecht; in de geschiedkunde: aan den heer W. C'. Schimmel, directeur der Rijks-Veeartse nijschool te Utrecht; in de wis- en natuurkundeaan den heer dr. W. Einthoven, hoogleeraar in de physiologie te Leiden. Verder heeft de senaat besloten het doctoraat honoris causa in de godgeleerd heid te verleenen aan de hoerenB. B. Warfield, hoogleeraar aan de Universi teit te Princeton U. S. A., en A. C. Kruijf, zendeling te Posso, Celebes. (U. D.) Geslaagd op het examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek te Rot terdam, de heeren W. L. Beevens, P. Brommer. J. van Doorn, allen te Mid delburg, en de heer F. Groote te Vlis- singen; te Breda, de heer F. M. Boo gaard te St. Annaland. Op 24 Maart 1914 en volgende dagen zal te 's Gravenhage worden afgenomen het examen B voor surnumerair der di recte belastingen, enz. in lie Nederi. Hervormde Gemeenten op Zuid- en Ncord-Beveland op Zondag 23 Nov. 1913. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9 en 2 u. ds. v. d. Bergen. Borsselen, 9 u. ds. Elenbaas. Cats, 9.30 en 2 u. ds. Moerman. Colijnsplaat, 9.30 en 2 u. ds.. Ferjkes. Cortgene, 9.30 en 2 u. ds. Lijsen. Driewegen, 9 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, 9.30 u. ds. Rins, 2 u. ds. Elenbaas. 's Gravenpolder, 9.30 en 2 u. ds. Gerrit sen. Hans weert, 9.30 en'2.30 u. dhr. Lensvelt. Heinikenszand, 9.30 en 2 u. ds. Warners. 'sH. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's H. Arendskerke, 2 u. ds. de Voogd, 's H. Hendrikskinderen, 9.30 en 2 u. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 9 en 2 u. ds. Buinink. Hoedekenskerke, 9.30 u. ds. de Voogd (Zendingsrede), 2 u. ds. v. Essen. Ierseke, 9.30, 2 en 5.30 u. ds. Kijne. Kamperland, 9 en 2 u. ds. Van Veen. Kapelle, 9 en 2 u. ds. Schmidt. Kattendijke, 9.30 en 2 u. ds. Andreae. Kloetinge, 9.30 en 2 uur ds. Meloen. Krabbendrjke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, 9.30 en 2 u. ds. V illemse. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand. 2 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, 9 en 2 u. ds. Visser. Schore, 9.30 en 2 u. ds. Krijkamp. Waarde, 9.30 en 2 u. ds. E. V. J. Japclien. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wilhelminadorp, 9.30 en 2 u. ds. Boisse- vain. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linde. Wolfaartsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegonga. Op Walcheren. Aagtekerke, 9.30 en 2 u. ds. Seulijln. Arnemuiden, 9.30 en 2 u. ds. Pott. Biggekerke 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, 9.30 en 2 u. ds. Koldewijn. Gapinge, 9.30 u. ds. Maas. Grijpskerke, 9.30 en 2 u. ds. van Selms. Kleverskerke, 9.30 en 2 u. ds.Semmelink. Koudekeske, 9.45 u. ds. Hogerzeil. 2 u. geen dienst. Meliskerke, 9.30 en 2 u. ds. Siemelink. N.- en St. Joosland, 9.30 en 2 u. ds. Locher. Oostkapelle, 9.30 en 2 u. ds. Laureiise. Ritthem, 9.30 en 0.30 u. ds. Kiehl, Serooskerke. 9.30 u, ds. Voorhoeve (herd. Neerl. onafh.), 2 u. ds. Maas. St. Laurens, 9.30 on 2 u. ds. Van t Hof. O.-eii W.-Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Ter neden. Veere, 9.30 u. dr. Weyland. Vrouwepolder, 9.30 u. ds. Kroese. Westkapelle, 9 en 2 u. ds. Reus. 'tZand, 10 u. ds. Jonker, G u. ds. Schuur mans Stekhoven. Zoutelande, DANKDAG. Woensdag 26 November 1913. Nisse, vra. ds. Pont. Oudelande, 9.30 u. ds. Kloek, 2 u. ds. Elenbaas. Schore, vni. ds. Krjjkamp, nam. ds. Japchen. Biezelinge, nam. ds. Krijkamp. Hoedekenskerke, 9.30 u. ds. Bruining. 2 u. ds. van Essen. 's Heerenhoek, 9.30 u. ds. van Essen, 2 u. ds. Buinink. 'sHeer Hendrikskinderen, vra. Borssele, vin. ds. Elenbaas, nam. ds. Kloek. De nieren liltreeren de afgewerkte stoffen en het overtollige water uit het bloed. Wanneer zij door verzwakking of ziekte Liertoe niet in staat zijn, blijft het water in het lichaam achter, hetgeen ook dik wijls merkbaar is aan de geringe hoe veelheid urine, die geloosd wordt. Dit heeft tevens ten gevolge, dat de afschei ding van andere schadelijde stoffen wordt tegengegaan en deze schadelijke stoffen oefenen een dusdanigen invioed uit op de wanden der bloedvaten, dat deze bet water doorlaten. Het zal zich dan bij voorkeur daar verzamelen, waar bet den minsten tegenstand ondervindt, dus in de bolle plaatsen onder de huid, als ond»r de oogleden, in de polsen, enkels, voeten, enz., waar zwellingen geyormd worden. Als men met den vinger op deze zwellingen drukt blijft die indruk eenigen tijd zichtbaar en de zwellingen voelen week en papperig aan. Bovenstaand verschijnsel is niet zelden een der eerste verschijnselen van een nieraandoening. Bij veronachtzaming er van kan liet water zich verder ophoopen in de beenen de buikholte, de borst holte, en hart bereiken met noodlottige gevolgen Behandelt dus uw nieren bijtijds, zoo dat de waterzucht zich niet kan uit breiden, maar in haar oorsprong aange tast wordt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hergeven aan dc nieren haar gezondheid en stellen haar in staat om het over- talligc water volkomen af te voeren. Te Goes verkrijgb. bij de h.h. de Paauw Co., en te Middelburg bij Joh. de Roos, Ylasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien isvan neven staand handelsmerk. Ilomoeopathisch Maandblad. Red. dr. N. A. J. Voorhoeve. Zwolle, La Rivière en Voorhoeve. De inhoud van de jongst verschenen aflevering, 24e jaargang, no. 11 (15 Nov.) isHomoeopathische Accoorden (door apotheker Voorhoeve)Boekbeoordeeling, het bekende herdrukte boek van dr. J. Voorhoeve, door dr. Munting. De rubriek HomoeopatliLsche planten behandelt weer verschillende planten. Voorts Nieuwe Ba nen en Hahnemann en de Homoeopathic. Artsen-monopolie en Kwakzalvers vrijdom, door Prof. dr. G. v. Rijn berk. Amsterdam, F. v. Rassen. Prof. v. Rijnberk is ontstemd over liet adres van mr. v. Houten, c.s. en den steun door sommige bladen er aan ge boden. Hij neemt het voor het artsen monopolie op; prijst de collega's die 'tmet hem eens zijn, en redicnliseert de mo tiveeringen van 'Uidres, en die van arts Wagtho, niet het minst van de bladen die steun boden. De brochure is het hart onder den riem van alle medicijnmeesters die op de kwakzalverij verbeten zijn en ontkennen dat in duizende gevallen deze laatste het beter bleek te weten dan zij. In het buitenland zijn de artsen op dit punt bescheidener; adres aan Engeland. Kapelle. Voor dc Vereeniging van Oud- leerlingen alhier wordt als vervolg op den gewonen l uinbouwcursus, welke de vorige twee winters gehouden is. een cursus' gegeven in bemestingsleeï. Deze bestaat uit een twaalftal lessen, welke worden geleid door dhr. v. d. Werff van Wemeldinge. Al werkende mag men toch verwachten, dat de vakontwikkeling bij de tuinbouwers langzamerhand zal stijgen en deze laatste met meer voordeel van animo hun vak zullen beoefenen. Ver der kan nog worden medegedeeld, dat voor bovengenoemde vereen, dhr. Cam- man, Rijkstuinbouwleeraar voor Zeeland te Middelburg, een lezing hoopt ""te hou den op Donderdag 27 November a.s. Het onderwerp van deze lezing zal zijn: „In welke richting moet de vruchtencultuur geleid worden"? Spreker zal met licht beelden een en ander duidelijker en aan genamer maken. Ouwerkerk. De jongste alg. vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank al hier was druk bezocht. Het aantal deel nemers dat het register toekende, be droeg 35. Het reglement werd vastge steld. Als bestuursleden werden gekozen de heeren A. N. van Langeraad voorzitter, A. J. Romeijn, secretaris, J. J. Romeijn, bestuurslid. In den Raad van Toezicht werden ge kozen B. Giljara, K. van der Stolpe en P. Lonke en a'.s kassier A. C'. v. d. Have. (M. et.) Door den Commissaris der Koningin is het eere-voorzitterschap aanvaard van het eere-comité voor de Provinciale Land bouwtentoonstelling in 1914. Heden. Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: diefstal: A. K., 13 j., loopjongen, Vlis- singen, conform de eisch, tot 2 m. tucht school, en Fr. v. 38 j., koopman, Middelburg, tot f 10 b. s. 10 d. h.. de eisch was f 12 b. s. 12 d. li.veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld: I. v. d. B., 15 j., zonder beroep, Vlissingen, con form de eisch, tot f3.50 b. s. I w. tucht school; beschuldigd van misdrijf vallende onder art. 247 van het Wetb. van Straf recht: A. L., 27 j., werkman, Middel burg, conform de eisch tot 1 in. gev. straf;'mishandeling: P. J. F., 34 j., werk man, Middelburg, tot f 10 b. s. li) d. h. de eisch was f25 b. s. 25 d. h.; A. M. V., 35 j., zonder beroep, Stoppeldijk, en 11. 11., 56 j., livr. van E. V., zonder be roep, Sas van Gent, beiden tot f5 b. s. 5 d. h., de eisch was voor beiden f 15 b. s. 15 d. h., en H. P., 36 j.. koop man, St. Kruis, tot f.3 b. s. 3 d. h„ de eisch was f 10 b. s. 10 d. li., en over treding der jachtwet: C. d. V., 21 j., molenaar, Vrouwepolder, conform de eisch, tot 2 maal f 10 b. s. 2 maal 3 d. h., met bevestiging van het vonnis a quo. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden behandeld de zaak tegen W. v. S. uit Ierseke, die beklaagd was van mis handeling van J. Hoogersteger. Deze getuige verklaarde dat het hier gold „cherchez la femmes" en hij een sneede over het voorhoofd met een mes kreeg toen hij1 met het meisje S. Pauwe stond te praten. Bekl. zeide, dat getuige het meisje te gen haar wil vasthield en hij hem mis handelde, en niet bekl., don getuige. Het meisje zeide ook, dat bekl. met een mes sloeg. Uok de derde getuige, J. Verbeeke, wees v. S. als den dader aan. De eisch luidde ééft maand gevangenis straf. De verdediger, mr. H. J. C. Groot, wees erop, dat verleden week getuigen a dé charge een andere jizing van het geval gaven en zeiden, y'it het meisje riep „Laat mij los". Pleiter vraagt vrijspraak of een mildere straf. Wegens mishandeling van S. de Vries stond terecht de koopman A. A. A. uit Goes, die thans ontkende met een stuk hout te hebben geslagen, ofschoon hij dit vroeger erkend had. De eisch luidde f 10 of 10 dagen. Bekl. zeide nog drif tig te zijn geweest. Wederom had zich te verant woorden v. S„ te 's Heer Heiis drikskinderen, die reeds een paar maan den geleden wegens verduistering van gel den, die hij als secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur onder zijn bereik had, tot 4 maanden gevangenis straf werd veroordeeld. Thans werd hem ten laste gelegd verduistering van bijna f 2000 als penningmeester van de kerke lijke kas. De getuigen G. Steenkamer en M. Vermeulen namen op 31 Juli de boe ken op én die waren in orde; volgens die boeken moest er f 1982.50 in kas zijn, er was echter niets. Bekl. bekende. De eisch luidde één maand gevangenis straf. Tegen C. de F. uit Cortgene, die in dronkenschap C. J. Broekhoven mishan delde, luidde de eisch f 10 oï 10 dagen. Tegen F. J. A. S. wegens vernieling en mishandeling gepleegd in een café te Vlissingen werd geëischt drie maanden gevangenisstraf. Nog werd wegens mishandeling één maand geëischt tegen L. P. uit Clinge en f3 of 3 dagen tegen J. \V. B. uit Zuidzande. Ten slotte tegen L. B. A. K. uit. Zuiddorpe f 10 of 10 dagen wegens het niet voldoen aan hel bevel van oen ambtenaar. Ongelukken. Te 's Gravenhage raakten een jongeman en zijn meisje an der de electrische tram. Het meisje was. terstond dood. De jongeman werd niet ernstig gewond, doch was radeloos door het gebeurde. Heden zijn uit den Rijn bij Pannerden twee lijken opgevischt van de schippersknechts E. W., oud 16 jaar, van Geertruidenherg, en J. B„ oud 20 jaar, van C'ulemborg. Beiden zijn in het laatst van de vorige maand te Lobith over boord geslagen. Zwaar gestraft. Te 's Graven hage maakte een kleine jongen, die in het filiaal van ,,De Oude Vette Hen" op den hoek van den Wagenbrug en Korte Groenewegje eenige taartjes wegnam, zich ijlings uit de voeten, doch kwam terecht onder de zware hotel-auto van hotel Cen tral. Zwaar gewond werd de jeugdige dief opgenomen. Toch maakte de politie nog proces-verbaal op. Overwerkte koetsiers. Naar aanleiding van een in „Het Vad." ge publiceerde klacht over koetsiers, d jelt een der lezers aan dat blad het volgende staaltje van betrouwbaarheid mede van een blijkbaar overwerkten koetsier. Drie oude dames, kennissen van elkaar, zouden per vigilante worden gebracht naar een concert. De raampjes waren beslagen, de oude dames dommelden, doch ook de koetsier was ingedut! Het paard liep voort, gelukkig kwam er niets in den weg. Op eens deed een lichte schok allen wakker schrikken. Het eindpunt was bereikt Maar stel u aller verbazing voor! Men was gearriveerd voorEik en Duinen! -1- Goed afgeloopen. Grootvorst Alexei, de Russische troonopvolger, is op een autotochtje hij Livadia in de Krim bijna het slachtoffer geworden van een botsing met een andere tuf, die bij een kromming van den weg de keizerlijke auto in groote vaart aanreed. De negenjarige grootvorst werd uit de tuf gesmakt. maar is ongedeerd gebleven. Da pp er. Te Rotterdam verstoorde een dronken cavalerist van liet Indische leger de orde. Door twee agenten tot door- loopen aangemaand, ging hij in plaats van hieraan gevolg te geven, de agenten te lijf en beet een van hen in de hand. Men had echter spoedig den lawaaima ker overmeesterd en in verzekerde be waring gesteld in den politiepost aan de Duivenvoordestraat. Weggeloop e n? Te 's Gravenhage wordt sedert 12 dezer een ll-jarig meisje vermist, wonende bij haar grootouders. Zij was 12 Nov. naar school gegaan, is daar echter niet geweest en niet thuis gekomen. Zij is bij haar grootouders groot gebracht en moest nu met haar ouders naar Brazilië. Het kind zag daar erg te gen op, en was zeer zwaarmoedig. Mo gelijk wordt geacht, dat haar een onge luk overkomen is. Brutalediefstal van 300.000 fr aan diamanten. Gisterenmiddag, zoo meldt het „H. v. A." werd in onze stad een stoutmoedige diamantdiefstal gepleegd, die door zijne belangrijkheid heel wat opschudding heeft verwekt in de diamant wereld. Deze diefstal werd gepleegd in. een diamantslijperij, in de Pelikaanstraat, toe- behoorendc aan den lieer Klipper. Deze diamantslijperij bestaat uit een achtergebouw, en heeft toegang niet de straat door eenen 35 nieters langen s.mal len gang. In deze diamantslijperij is een bureeltje gelegen en een wachtkamertje, dat enkel van het werkhuis ge scheid m is door een houten schut. In deze slijperij zijn gewoonlijk 18 man aan 't werk. *s Middags gaan dezen naar huis om le eten. en laten de diamanten in do dop pen op de werkbanken liggen, terwijl de losse diamanten in koffertjes in eeiie hou ten kast, staande in de wachtzaal, gebor gen worden. Er wordt met deze diamanten zoo lichtzinnig omgegaan, daar ganschl den middag een waker in liet werkhuis blijft, iets wat*sinds jaren en jaren plaats heeft. De werkman V an Praet, die vroeger zelf deze waakdienst gedurende een zevental jaren heeft, uitgevoerd, daar hij te ver woonde, had met zijnen leerjongen rond half één de fabriek verlaten. Zooals ge woonlijk word gedaan, beval hij den leer jongen, goed de deur van de wachtzaal te sluiten, die toegang tot den gang heeft. Zelf is hij zich nog gaan vergewissen of de jongen de deur wel goed gesloten had. De waker was op dit oogenbtik reeds in de fabriek op zijnen post. Rond één uur kwam Van Praet weer terug in de fabriek en was niet weinig verwonderd de deur, die hij zoo goed ge sloten had en waarop een Amerikaansch slot stond, open te vinden. Nauwelijks was hij daar, of hij hoorde den bewaker roepen: „Mie is daar"? Wel vermoedende dat er iets ongewoons was gebeurd, trad dc man de plaats bin nen en vond daar den waker ten gronde liggen. De man had het gelaat bedekt met werkkielen der diamantslijpers. De handen waren hem op den rug samengebonden met een dun koord, dat tweemaal om de polsen was gedraaid. De beenen waren met een dik gevlochten behangerskoord gebonden. Dadelijk sneed Van Praet de koorden door en vernam toen, dat de aanranders reeds verdwenen waren. Dc schurken had den al de diamanten, zoowel die op de werkbank als die in de kast lagen, mee genomen. De ontvreemde diamanten heb ben een waarde van 300.000 fr. De adjunct van politie, de heer Dupont, dadelijk ter plaatse geroepen, ontdekte dat de schelmen niet het minste spoor hadden achtergelaten. Hoe nu de aanranding gebeurde wordt als volgt door den waker verhaald ,,Ik was in het wachtzaaltje op den stoel in slaap gevallen, toen ik plotseling door twee kerels werd overv allen. De een had een geopend scheermes in de hand en de aniler eenen revolver. De laatst' bond mij aan handen en "boenen, terwijl zijn kameraad het geopend scheermes me bo ven den hals hield, dreigende dien open te snijden, zoo ik om hulp durfde roepen, fk heb ze nog hooren gerucht maken en breken, maar ik heb niets gezien." Ook kon hij geen signalement der aan randers geven. Alleen wist hij te vertellen, dat de een gelijk een lieer gekleed was, terwijl de ander een werkman scheen, gekleed met jockeypak en eenen zak onder den ann dragende. Met deze aanduidingen was het voor de politie onmogelijk, eenig spoor der stoutmoedige schurken te ont dekken. Het parket, bestaande uit de hh. Taquet, onderzoeksrechter, Heimberger, substituut en een griffier, heeft zich oogenblikkelijk ter plaatse begeven en het onderzoek voortgezet, dat tot de aanhouding Leidde van den waker. Deze, zekere Hendrik B., 31 jaar oud en woonachtig op-de Veemarkt is een struise lie kerel, die in den dag re keningen gaat ontvangen, maar ook nog een buitenkansje heeft. Bij Zon-, Maan* en feestdagen heeft liij een plaatsje in earn, danszaal als „buitengooier". Het is het parket tieel verdacht voorgekoni -fi. dat deze sterke kerel onder de werkkielen is blijven liggen tol er iemand binnenkwam, terwijl hij deze mei liet grootste gemak iter wcresd van zich kon werpen en zach verder oprichten. De waker weid in liet kabinet van den onderzoeksrechter nog eens ondervraagd en verder naar de gevangenis g'ovocrd. De koorden waarmee hij was vastgebonden, zijn in beslag genomen en ter griffie li vr- geiegd. Gansch den namiddag is ©r in de dia mantwereld van niets anders sprake ge weest dan van dezen stoutmoedigen, maar tevens geheiinzinnigen diefstal. De dieven hebben niet buig g auirz ld, om de diamantsteenen uit de doppen te halen. Gisterenavond rond 7 uur, vond een werkman op het Vlaamsch Hoofd, aan de halte van den stoomtram, een ijzeren kistje, bevattende de 38 doppen, waaron der 19 koperen, doch waarvan de ste m -n uitgehaald waren. De bevelhebber dor gendarmerie,, die al kennis luid gekregen van den belangrijk -n diamantdiefstal, verwittigde het parket. Er was niet lang aan te twijfelen, vanwaar de doppen kwamen, want ze waren all si geteekentl met den naam van Klipper. Dc eigenaar is ze dezen morgen nog gaan herkennen. De stoutmoedige dieven zijn dus oog.m- blikkelijk met hunnen buit naar Sint-An neke gegaan, waar ze de diamantsf ;n m hebben uitgehaald, om de leege doppen maar onderweg achter te laten. De aangehouden waker blijft in vie g •- dane verklaring volharden en loochent! alle medeplichtigheid in dezen belangrij ken diamantdiefstal. Toen men hem vroeg, hoe de dieven toch waren binnengeko men. opperde bij dc mogelijkheid, dat de deur 'was blijven openstaan, doch in te genwoordigheid gebracht van den werk man Van Praet, moest hij deze moge lijkheid laten vallen. Later is cle bestolene, de h -er Klip per, in tegenwoordigheid geweest van den waker, en heeft hem met tranen in da oogen gesmeekt toch de waarheid te zeg gen. Hij heel! hem zelfs een belangrijke som aangeboden, doch B. zeide niets te weten. B. werd na het onderzoek en confron tation terug naar de gevangenis gebracht. Schipbreukeling. De Engel- sche bladen bevatten het relaas van een avontuur van Kapitein Kite, de gezag voerder van de sleepboot „Nana", die vier dagen alleen aan boord van die boot, mei slechts een weinig scheepsbeschuit voor voedsel, in het Kanaal hulpeloos ronddreef. De kapitein, die ten slotte door een Duitsche boot is gered, vertelt dat bij ruzie had gekregen met de bemanning, die vreesde dat de sleepboot -zou om slaan en dat deze de boot had verlaten. De bemanning echter, vijf man sterk, ont kent dit beslist. Zij zegt op order van den kapitein de reddingsboot te hebben neergelaten, die toen ze er in waren ge- zelen, los was geraakt en afgedreven. In de duisternis hadden ze cle boot niet meer kunnen bereiken; ze waren door een mailboot van de P. and 0. gered en hadden den gezagvoerder dadelijk ver zocht een draadloos telegram te zenden naar Falmouth om een schip uit te stu ren ter opsporing van de sleepboot. Hoe dit nu ook moge zijn, de kapitein bleef alleen op de sleepboot achter en zoo goed en zoo kwaad als het ging trachtte hij alleen de machines aan den gang te houden. Zaterdagavond kwam een schip dicht in zijn buurt, hij seinde om hulp, maar men nam geen notitie van deze seinen en stoomde door. Zondagsmorgens passeerde op enkele mijlen afstand een tweede schip, maar ook dit stoorde zich niet aan de noodsignalen van de sleep boot. Een derde schip passeerde, des mid dags, maar de kapitein was overtuigd,- dat dit hem niet had gezien. Het was een woelige zee en toen ten slotte de machines, daar de kapitein het stuurrad niet dorst te verlaten, ophielden te wer ken, dreef de boot maar op goed geluk rond. Eerst des Maandagsmiddags wer den de noodseinen door een Duitsch schip beantwoord en werd de man gered. Se dert Vrijdag was hij zonder slaap geweest en had hij van enkele scheepsbeschuiten en een weinig bier geleefd. Diep beklaagde de kapitein zich dat drie Engelsehe schepen hem in den steek lieten, terwijl een Duitsch schip hem on middellijk te hulp kwam. (Hbld.) Schip vermist. De Hamburg- Amcrika-lijn vermist een schip, de „Aci- lia". dat 23 Oct., gelijk met het stoom schip „Sebara", van Valparaiso naa^ Mon tevideo vertrokken is. De „Sebara" is zonder oponthoud in laatstgenoemde plaats aangekomen en heeft den 12en November al weer zee gekozen, maar de „Acilia" is niet komen ojxlagen én men heeft niets van het schip vernomen. De directie te Hamburg heeft de regeering van Chili verzocht een oorlogsschip te willen uitzenden om het vermiste schip te zoeken. De kapitein van de „Sebara'' beweert, dat hij de „Acilia" nog gezien heeft bij Kaap Pilaar. Het schip had toen te worstelen tegen een zwaren storm, met onweer gepaard. Naar den vrede. Krupp heeft in het afgeloopen oorlogsjaar zulke gotde zaken gemaakt., dat hij 14 pet. dividend kon uitkeeren. Dit is een record! In 1912 bedroeg het dividend 12 pet. De netto winst beliep over dit boekjaar 21.960.000 gulden. Krupp heeft op het oogenbtik. 80.000 personen in dienst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2