NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, 45. 1913. Vrijdag' 21 November. 28e «laargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- EERSTE BLAD. PROCLAMATIE.» verschijnt zesmaal per week F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dit n ummer bestaat uit twee bladen Aan Mijn Volk. WILHELMINA. Binnenland. Uit de Provincie. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50,cent, iedere regel meer 10)cent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. Het is mij eene behoefte mijl op dezen gedenkwaardiger! dag te wenden tot het Nederlandsche Volk. Heden voor 100 jaren was het oogenblik geboren, waarop de Vereenigde Nederlan den hun nationaal bestaan hernamen. Ik herdenk met dankbaarheid de woor den waarmede Van der D u y n van Maasdam en Gijlsbert Karei van Hogend or p den 2ien November 1813 het bewind hebben aanvaard „Wij voldeden aan den wensoh van alle onze Bondgenooten, wanneer wij, in af wachting van de komst van Zijne Hoog heid den Heere Prinse van Oranje, en in zijnen naam, dezen dag ons stelden aan het hoofd der regering; wij namen die taak op ons, met vertrouwen op de hulp der Goddelijke Voorzienigheid, wier hand de aanstaande verlossing van ons verguisde vaderland zoo zigtbaar bestuurt; maar wij deden het ook met vertrouwen op den bestand, op de hulp van elk Nederlander, die zonder herinnering aan het verledene, zonder onderscheid van rang of staat of van Godsdienstige ge zindheid, met ons de behoefte gevoelt van nog eenmaal te herwinnen dat vader land, dat op de elementen, op Philips' en A 1 b a. veroverd, van den moed onzer voorvaderen zoo heerlijk getuigde, doch met smaad en schande te lange bezoedeld werd". Dat vertrouwen is niet beschaamd. Het Vaderland is herwonnen. De gewesten van Nederland zijn saam- gegroeid tot onverbteekbare nationale een heid. Moederland en Koloniën zijn nauw ver bonden. De vrijheden en het zelfbestuur der bevolking zijn gestadig uitgebreid. 's Lands welvaart, begunstigd door een opgewekten ondernemingsgeest en verbe terde arbeidsvoorwaarden, is belangrijk toegenomen. Een krachtig streven naar zedelijke en geestelijke verheffing heeft zich baan ge bleken. In wetenschap en kunst dingt Nederland met andere volken om den voorrang. Het is Mijn innige wensch, dat onder Gods zegen vrede, vrijheid en voorspoed mogen bewaard blijven. De eendracht vim alle Nederlanders, „zonder onderscheid van rang of staat of van godsdienstige gezindheid" zij ook in de toekomst de hechte grondslag der nationale onafhankelijkheid. Met het Nederlandsche Volk hoop Ik sa men te werken tot geluk van het Vader land. Deze proclamatie is heden in alle gemeenten des lands aangeplakt en zal in een buitengewoon nummer der Staats courant verschijnen. Samen uit... ook samen thuis? Hef leger wordt onbetrouwbaar. Gespa tieerd staat dit te lezen in het mar xistisch Weekblad van Het Volk, als een onweersprekelijke waarheid, die als grondslag moet dienen voor een dreige ment aan de concentratie en de op haar steunende „regeering". Indien toch deze niel een Grondwetswijziging brengt in socialistischen geest, dan zullen de nu georganiseerde arbeiders hun macht doen gevoelen. Ziedaar nu de echte vijanden van het vaderland. Menschen die zich de handen wrjjven van genoegen, dat het leger onbe trouwbaar word t. Een malheur, dat zij zeiven hebben veroorzaakt. Of hebben zij niet in hunne vergade ringen de miliciens en wie al niet! opgevoed tot onwilligen? Zei niet een hunner tot hen, dat 'tworden moest: de wapens hier!? En werd niet bedektelijk aangeraden de bevelen der meerderen niet op te volgen? De viij zinnig en hebben den steun dezer mannen en hun kiezers ingeroepen. Samen uit, samen thuis, zullen zij nu ook met hen zee in moeten. Maar van dit „samen thuis!" verwach ten wij nog niet veel. V- De Loge. Reeds tijdens de verkiezingen spraken sommige Rechtsche (Roomsc-he) bladen het onomwonden uit, dat de vrijmetse laars de hand hadden in de wording der vrijzinnige concentratie. Van ouds zijn Vrijmetselaars en Vrij zinnigen innig aan elkander verknocht geweest. De teekenplank en de openbare school uit Kappeyne's lijd zijn nog niet ver geten. Maar nu komt een liberaal blad uit Indië de volgende merkwaardige ont hullingen doen Op een en denzelfden dag is in af zonderlijke vergaderingen van de drie liberale partijen het concentratie-pro gram met geestdrift aangenomen. Een dag ook voor onze Orde van beteekenis, want: wij 'mogen het nooit vergeten, dat de stoot tot deze concentratie van maconnieke zijde is gegeven. Dat is den 16den November te Amsterdam er kend, toen ter vergadering van de Li berale Unie door den oud-Minister Fock er aan herinnerd is, dat onze broeder Van Raalte 'voor het eerst het denk beeld van concentratie in de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging te 's-Graven- hage heeft ter sprake gebracht. In alle partijvergaderingen is ten volle er kend, dat het een voorste! was van het hoofdbestuur der vrijzinnig-demo cratische partij, Waarvan naar wij we ten, onze broeder Herman Snijders voor zitter is, dat de zaak definitief aan het rollen heeft gebracht. Wij allen we ten hoezeer te voren in maconnieke kringen voor 'het totstandbrengen van samenwerking is geijverd. Even voor de Juni-verkiezingen werd dit gezegd: Wij, vrijmetselaren, zijn maar een kleine groep onder de burgers van Ne derland, maar deze groep kan in die dagen de kern worden van groofe gioe- pen van gelijkgezinden, die een drachtig optrekken om den p 1 i c h t t e doen. Laten wij één ding niet vergeten; het gaat om onze eigen zaak. Voor een groot deel is, in opzet, de concentratie werk van de vrijmetse laren geweest. Laten wij, de broeders, die hier den stoot gaven en de broe ders die hier medewerkten aan de uit voering, niet achterblijven, maar zorg dragen, dat nu ook de concen tratie overwint. Hier wordt het aandeel ruiterlijk, of moeten wij zeggen onvoorzichtiglijk, er kend. Do vrijmetselaars hebben als organi satie nooit veel sympathie gehad. Zij hadden hun vaderschap beter verborgen kunnen houden. Laat ons afwachten of zij eer krijgen van hun „werk". Of de concentratie hun kindeke hen niet spoedig in het aangezicht zal zegenent Eigenbelang. „Als de kok met de keukenmeid kijft, dan weet men waar de boter blijft", is 'een oud Catsiaansch rijmpje, dat in alle eeuwen zijn toepassing gevonden heeft. Het schoot ons ook te binnen toen wij lazen dat de redacteur van het vrij zinnige „Soerabajasch Handelsblad" met niet zeer grooten eerbied schreef over den nieuwen minister van koloniën Pleyte. Ifjj toch vertelde van hem, dat hij slechts „een gewoon advocaat, zonder gezag on der zijn confrères" en die in Indië goed „geld wist te maken." Had hij dat echter maar verzwegen, want zie, nu komt weer een ander vrij zinnig Indisch blad van dezen heer Van Geuns vertellen, dat hij getracht zou heb ben een Kamerzetel te vermeesteren in Amsterdam VII en ter bevordering van zijn welslagen een beroep zou hebben gedaan op invloedrijke r. k. kringen, om zoodoende ook roomsche stemmen te winnen. Zoo kijvende werpen deze heeren op elkander geen al te gunstig licht. Geld- en eerzucht kenmerken niet vaak den strijd om 't algemeen belang. En de mensch is een geboren huichelaar. Hij verbergt ook deze zonde, en ter wijl hij zelve er mede aan schuldig staat, beschuldigt hij er zijn broeder van. Geven. 1. Velen meenén, ah prof. Fabius in „Voortvaren", dat alrcen rijken kunnen geven, en dan zijn zij zeer ontstemd over die rijken, die naar hun inzicht niet ge noeg geven. Zeiven gaven zij niet yeel, maar zij behooren ook niet tot de rijken. Gods Woord leert ons anders. Zeker, de rijke moet gevenmoet veel geven. Ook daarvoor ontving hij van don Ileere zijne schatten. Maar in zekeren zin is de arme meer noodig voor den rijke, dan de rijkei voor den arme. In de gemeente van Fi- lippi was hun zeer diepe armoede overvloedig tot den r ij k d o m hun ner goeddadigheid. En als de Apostel de gemeente van Corinthe opwekt tot mild en blijmoedig geven, schrijft hij: „God is machtig alle genade te doen overvloe dig zijn 'in u, opdat gij in alles te al len tijd alle genoegzaamheid hebben de, tot all e goed werk overvloedig moogt zijn". Echter wil 'het socialisme in de nooden voorzien door met de wet, of met an deren dwang, van de rijken te „halen wat er van te halen is". Een op de negen. De heer de Vries, candidaat in de rechten te Amsterdam meldt in het T ij d- schrift van Strafrecht op grond van onderzoek, dat een op de negen a tien mannen in Nederland een veroor deeling door de rechtbank achter den rug hebben. Voor de vrouwen is de verhouding gun stiger, en wel een op de 89. Met recht deinst het vrijzinnige blad, aan hetwelk wij deze mededeeling ont- leenen, terug voor het schrikbarende feit, dat op de tien mannelijke Nederlanders er een is, die een veroordeeling van den strafrechter achter den rug hebben. Kan tongerechtszaken en belastingzaken zijn buiten beschouwing gelaten bij het onder zoek. Het geldt derhalve alleen „zaken van meer crimineele beteekenis, die groo- tendeels tot gevangenisstraf zullen hebben geleid". Het zal wel geen tegenspraak ontmoe ten wanneer wij deze ongunstige verhou- dingscijfers ook toeschrijven uit de ge wijzigde beschouwing omtrent misdaad en misdadigers, en omtrent strafrechtpleging en straffen. Eerbied voor de wet en voor het recht aan te kweeken bij het volk, is prijzens waardig en goed; doch de vreeze des Heeren is het beginsel van alle wijsheid. Uniform adsistenten. Bij het door den directeur-generaal der P. en T. uitgeschreven referendum in zake afschaffing van uniform voor ad sistenten hebben 577 personen zich voor en 79 zich tegen afschaffing verklaard. Tot niet meer verstrekken is derhalve besloten, met dien verstande, dat aan hen, die niet tevreden zijn met f40 kleeding- gcld per jaar, de keuze zal worden ge steld tot al of niet dragen van de uniform. Of het te verstrekken bedrag in de jaarwedde zal worden begrepen, of als toelage verstrekt, maakt nog een punt van overweging uit, terwijl mede wordt overwogen den adsistenten, die thans geen uniform dragen en hun, die later tot de zen rang worden benoemd, het betrek kelijk kleedinggeld niet te verleenen. (Evenredig kiesstelsel. De Staatscommissie voor het evenredig kiesstelsel wordt reeds Zaterdag door mi nister Cort van der Linden geïnstalleerd. De Koningin zal den leden der voortgezette Zendings conferentie Vrijdag ten paleize Het Loo een lunch aanbieden. Middelburg. Gisteravond werd eene ver gadering gehouden van hen, die zich voorloopig bereid hadden verklaard mede to werken tot het oprichten van eene vooruitstrevende vrijzinnige kiesvereeni ging voor den gemeenteraad. Behandeld werd het door hel voorloopig bestuur opgemaakt ontwerp-statuten en daarbij o. a. in afwijking met het ontwerp be paald, dal ook niet-kiezers lid der ver- eeniging kunnen zijn. Als leeftijdsgrens werd 25 jaar aangenomen. Het benoemen van een definitief bestuur werd aange houden. Ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat het lieden honderd jaar geleden is dat door Van der Duyn van Maasdam en Gijsbert: Karei Van Hoogen- dorp de elders, in ons blad in de procla matie van II. M. de Koningin gememoreer de proclamatie werd uitgevaardigd, wap pert heden de Vaderlandsche driekkuuJ van alle Rijks-, Provinciale- en gemeen tegebouwen en ook van enkele particu liere woningen. Heden had alhier de verkiezing plaats van een lid der kamer van koop handel en fabrieken en de vacature wij len den heer H. P. den Bouwmeester, Uitgebracht werden 57 stemmen. Hiervan verkreeg de heer mr. G. J. Sprenger 60 stemmen, de heer C. Ilondius 2, J. Bot- tdng 1, blanco 3 en van onwaarde 1 stem, zoodat dhr. Sprenger gekozen is. Woensdag a.s. 4vergadert de ge meenteraad alhier. Goes. Met hartelijken, dank ontving de Wijkverpleegster twee gillen voor ver leende hulp, één van f 2.50 en één van f 2. Besmettelijke Ziekten. Ln de week van 12 tot en met 18 Nov. werden; ter kennis van den Centralen Gezond heidsraad gebracht 1 geval' van typhus of fehris typhoidea te St. Maartensdijk; 3 gevallen van roodvonk te Stavenisse; 1 geval van die ziekte te Groede, Iiontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk; 2 gevallen van diphteritis te Zierikzee em Kruiningen en 1 geval dier ziekte te Noordgouwe, Kou- dekerke, Hontcnisse en Goes. Toen gisteren de werkman L. aan het pulplossen was uit een schip in de haven alhier, had hij het ongeluk dooi de gladheid der loopplank uit te glijden, waardoor hij zóódanig kwam te mallen, dat direct geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De man klaagt nog over pijn in de borst. Slechte praetijken. Zuid- Beveland wordt dezer dagen bereisd door een paar personen, die hun eigenhandig met modder bespatte manufacturen tegen flinken prijs aan den man trachten te brengen. Zij geven zich uit voor reizi gers van de firma Wilking te Goes en beweren nu, dat het rijtuig van deze firma te water is geraakt, dat de goederen be schadigd zijn en voor een prikje ver kocht moeten worden. Het geheele ver haal is echter uit 'skoopmans duim ge zogen. Men late zich dus niet beetnemen. Bomele. Met ingang van heden is in de woning van den heer Dekindor, agent Provincialen Stoombootdienst, aan den steiger te Borssele can publiek telefoon station voor het algemeen verkeer ge opend. Wolphaartsdijk. Door den postbode J. Sandee alhier, is tegen 1 April a.s. eer vol ontslag aangevraagd. 37 jaar lang heeft hij de ingezetenen dezer gemeente de correspondentie thuis bezorgd. Sluis. Zondag is alhier de kerk-telefoon in de Ned. Herv. Kerk in gebruik geno men. Zij voldoet zeer goed aan dc ver wachtingen en geeft aan 12 hardhoorenden of dooven gelegenheid, om den predikant te volgen. Het nieuwste op dit gebied is, volgens den chef-monteur, alhier in toepassing gebracht nl. de aansluiting aan de kerk-telefoon door particulieren, pa heer D. D. heeft de telefoon laten aan leggen van uit de kerk naar zijn wo ning en is zoodoende in staat mét 2 personen de preek te volgen. Volgens in lichtingen kan hij ook hét orgel Kooren spelen. Grijpskerke. Naar wij vernemen hoopt D. V. Woensdagavond in de Geref. kerk, in 't belang der Zending op te treden, Ds. H. Ph. Ingwetsen, missionair-predi- kant van Poerworedjo, thans tjjdelrjk te Baarn. Waar 't in 's sprekers voornemen ligt mededeelingen te doen aangaande zijn veelvuldigen en zoo omvattenden ar beid, zullen zeker gaarne velen opkomen om Ds. Ingwersen, die in onze kringen geen onbekende is, hier over te hooren. Biggekerke. Woensdagavond werd in de consistorie der Herv. kerk alhier helt eerste jaarfeest der Chr. Jongelingsver- eeniging Spreuken 36a gevierd. Zeer vele belangstellenden uit de gemeente waren opgekomen om het feest bij te wonen. Onder de aanwezigen bevonden zich afgevaardigden van de zustervereni gingen te Middelburg, Vlissingen en West- Kapelle. Na een openingswoord van den voorzitter, den predikant der gemeente, wisselden samenspraken en voordrachten elkander af, terwijl ook de secretaris, pen ningmeester en bibliothhecaris hunne jaar-, verslagen uitbrachten. Menig goed woord werd gesproken en gehoord. Moge het rijk gezegend worden, opdat steeds beter gevoeld worde van welke groote betee kenis het werk onder jonge menschen is. De vereeniging gaat met nieuwen moed, in Gods kracht, haar nieuw levensjaar in. Het feest, dat was aangevangen om 7 uur, werd om 11 uur door den voor zitter met dank aan God gesloten, en allen keerden voldaan huiswaarts. Souburg. In de Donderdag gehouden raadsvergadering werd naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Sta ten besloten inzake de pensionneeriiig van gemeenteambtenaren de inkoopsom van alle ambtenaren voor rekening der ge- meente te nemen en voor pensioenbijdra gen op de ambtenaren te verhalen lA/j pet. voor eigen en 21/2 pet voor weduwen- en weezen-pensioen. Als onderwijzeres aan de op te richten bewaarschool werd uit 6 sollicitanten benoemd mej. Hom- idius »t© Middelburg. Over een voorstel; tot het venLeenen van subsidie aan de gèitenfokvereeniging staakten de stemmen en de beslissing werd lat eene volgende» vergadering aangehouden. Wij vestigen de aandacht op; de in dit nummer voorkomende advertentie, waaruit blijkt, dat ds. H. P. Ingwersen van Poerworedjo in het belang der Zending zal optreden in de Geref. Kerk, op Dins dag 25 November. Dat ieder belangstel lende kome hooren naar dezen in onze omgeving zoo geliefden spreker, die zijne mededeelingen zal doem van het Zendings werk, dat hij uit eigen ervaring kent. Groede Benoemd tot. notaris te dezer plaatse, de heer A. Beumingh, candidaat te Leusden. Zierikzee. Benoemd tot rechter in da arrondissements-rechtbank alhier, mr. H. Cost Budde, advocaat en procureur te Deventer. Bij kon. besluit is pensioen ven teend aan A. de Vlieger, kommies la klasse 'S rijks belastingen, f 647A, Reytti hout, sluisknecht, f 427} B. Bergervoet. arbeider 's Rijks Waterstaat, f 343,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1