Staten-Generaal Binnenland. Uit de Provincie. tenujk-Hongaryo beschouwt zyn territo riale uitbreiding; op1 'den Balkan voltooid met de inlijving van Bosnië en Herzo- gowina. Dat standpunt prijs te geven zou niet met onze algemeene belangen ge strookt hebben, maar toch moesten wij enkele bijzondere belangen laten gelden en daarom hebben wij de formule van territoriale belangeloosheid niet kunnen aanvaarden. Die bijzondere belangen waren: le. de stichting van een zelfstandig Albanië2e. te beletten dat het evenwicht-in de Adria- tische Zee zich verplaatste; 3e. de ver wezenlijking tjpr voorwaarden voor een duurzamen evenwichtstoestand op het Bal kan-schiereiland door zooveel mogelijk vreedzame middelen. Het doel onzer diplomatieke werkzaam heid is geweest deze belangen te doen zegevieren. Na de staking der vijandelijkheden heeft de minder vriendelijke houding, op ver scheidene plaatsen van den Balkan en ook elders ten aanzien van ons streven aangenomen, een oogenblik de vrees ge wettigd dat de eensgezindheid der mo gendheden zou worden verstoord én een bevredigende oplossing verijdeld. Deze vrees heeft aanleiding gegeven tot het voorstel om te Londen de gezanten conferentie bijeen te roepen. "Wij hebben het uitdrukkelijk voorbehoud gesteld, dat de stichting van een zelfstandig Albanië een uitgemaakte zaak zou zijn en dat Servië alleen voor zijn handel een toe gang tot de Adriatische Zee zou krijgen. Wij waren overtuigd op die wijze onze voornaamste belangen te kunnen verwe zenlijken en tegelijk te kunnen meewer ken aan de vredelievende oplossing van de hangende vraagstukken. Berchtold geeft dan een geschiedkun dig overzicht van den arbeid der gezan- tenconferentie en brengt hulde aan Sir Edward Grey voor zijn manmoedige hou ding. Hij verdedigt Oostenrijk's houding in alles en zet ook uileen waarom men tusschenbeide moest komen, toen Servië stellingen op Albaneesch gebied had be zet. Dat optreden bedreigde den nieuwen staat in zijn bestaan.Servië -heeft ons wijselijk voldoening gegeven en dat heeft het gevaar voor verwikkelingen wegge nomen. De stichting van den onafhankelijker* staat Albanië is den laatsten tijkl de ver wezenlijking aanmerkelijk genaderd. Berchtold herinnerde vervolgens aan de bijeenkomst op 17 October der internatio nale commissie van controle te Walona en aan de bereidwilligheid van Neder land om officieren naar Albanië te zen den voor de organisatie der gendarme rie. Die officieren zijn reeds aangekomen. Onder die omstandigheden mag men verwachten, dat de jonge staat een be tere toekomst tegemoet gaat. Berchtold voorziet voor het Ottoman- sche rijk een tijdperk van grootere in nerlijke kracht, die het verlies van Ma cedonië, een kostbaar en steeds bedreigd bezit aanmerkelijk vergoedt. Ten slotte constateert hij, dat de ver houding ;net de andere mogendheden zoo goed is, als die maar kan zijjn. Tweede Kamer. Een ontwakend volk. Mooi getuigenis. Neutraal. Douwes de uiterste. Inci dent. Duys' manieren. Getuigde 's ministers inzicht inzake het 'ontstaan van de Sarekat Islam niet van diep inzicht en objectieve beoordeeling, omtrent de aan te nemen houding tegen over deze machtige beweging had hij zich een juister voorstelling gemaakt. En deze strookte geheel met de handelingen van onzen Gouverneur-Generaal. De beweging van de S. I. wijst op een ontwaking. Voor een regeering is het ongetwijfeld aangenamer een ontwakend volk te leiden, dan een slavend volk er onder te houden. Uit de beweging zelve wordt een con trole geboren op de lagere inlandsche ambtenaren. Dat is één goed element in de beweging, en anderzijds vormt zij een tegenwicht tegen de aanmatiging van den Chinees. En dan komen de mooie woorden, die het volkomen vertrouwen in 's gouver neurs beleid uitdrukken. Wat had Idenburg te doen en wat heeft hij gedaan „De G. G. heeft de leiders kalm te kennen gegeven, dat een zóó slechte or ganisatie gevaar opleverde voor de orde en rust, al gaf de G. G. toe, dat de beweging hem sympathiek was. De G. G. was zachtzinnig en lankmoedig, en opende het perspectief, dat bij goede organisatie de regeering aan de S. I. steun zou verleenen. De G. G. heeft zeer verstandig gedaan door tot de menschen te zeggen: Herzie u zelf, en herzie vooral uw gel delijk beheer 1 Inderdaad, er moest iets gedaan worden om de zaak in de goede banen te leiden. Het is zeer wel mo gelijk, dat men reeds nu den weg eener goede organisatie opgaat. Maar eenige maanden Juli en Augustus j.l. ge leden was het een „reus op glazen bee- nen". Wat moet nu de regeering tegenover deze vereeniging doen? Toepassen: het laisser faire, laisser aller!' doch in den goeden zin van het woord. Het gouvernement moet met belang stelling leiding geven, als de leiders er om vragen, en de regeering moet dan ver der de vereeniging in het oog houden. De houding van den G.-G. was in alle opzichten te billjjken de minister is nog steeds aan het woord en met het door den minister geschetste stand punt in overeenstemming. De G.-G. Iden burg heeft door zijn optreden het bewijs gegeven van wijs beleid en van goede staatsmanskunst. De regeering moei het volkscrediet verboteren, de ongelijkheid in belastingen en recht wegnemen en zóó het gevoel van saamhoorigheid by den in- Jandei- aankweeken en versterken." Uit tal van omstandigheden, welke de minister met voorbeelden illustreerde, leidde de minister verder af, dat t met den welstand van de inlandsche bevol king niet zoo ongunstig gestekt is als de heer Vliegen meende. Terecht heeft die afgevaardigde geoordeeld, dat de minister wat koel staat ten opzichte van het vraag stuk van staatsexploitatie, speciaal op mijnbouwgehied. Uit ervaring toch weet spreker, welke gevaren, o. a. mei het oog op de marktwaarden der producten, aan mijnzaken verbonden zijn. Spreker heeft het als bestuurder eener zaak zelf aan den lijve gevoeld. Dit alles, zeide spre ker. niet om den heer Vliegen pessimis tischer te stemmen, maar wel om aan te toonen, dat het gouvernement, alvo rens zich in mijnzaken te steken, voor af goed moet weten wat het doet. De minister zal de quaestie nog nader ern stig overwegen. Wat het onderwijs aan gaat, verklaarde de minister zich voor meer tweede-klasse scholen op Java en voor goed geschoolde leerkrachten, waar noodig, door oprichting van meer kweek scholen. Over 't algemeen moet 't gouver nement krachtig voortgaan met de ver spreiding van goed en voldoende onder wijs. Met blijdschap vernamen we, dal de minister niet van plan is ook maar cenigszins te tornen aan het subsidie stelsel. Van de faculta lief-stelling van het godsdienstonderwijs verklaarde de mi nister zich een voorstander. Hij wil ze streng doorvoeren op plaatsen, waar uit sluitend particulier bijzonder onderwijs is, minder streng in plaatsen waar voldoende openbare scholen zijn. Niet zoo duidelijk was hetgeen de mi nister over de neutraliteit op school ver telde. Men had hem o. a. hard gevallen over zijn uitlating, dat op de openbare scholen de liefde voor het Vorstenhuis en het Vaderland mag worden aangekweekt. Minister l'leite verklaarde zich wel niet met een jantje van Leiden van de zaak af te willen maken, doch bleef tamelijk vaag in zijn uitspraak, zooals men trou wens inzake de onderwijskwestie van de zijde van links kan verwachten. Het onderwijs bedoelt nuttige leden van do gemeenschap te maken, aldus de mi nister; welnu, de onderwijzer dient daar om aan te kweeken belangstelling voor alle deelen van de gemeenschap, die de bron is van alle liefde! Zoo zal ook liefde komen voor Vorst en Vaderland in de Javaansche hartjes. Als men maar lang wacht 1 Alsof men liefde kweekt voor onze Vorstinne, onze Landsvrouwe bij de Gra tie Gods, wanneer de openbare onder wijzer een boom opzet over de verschil lende deelen der gemeenschap en den eisch vanvan dulden, liefhebben of eeren? Neen, in goed Hollandsch gezegd, de mi nister lapte hier de raderlands- en vor stenhuisliefde aan zijn laars. Die valsche neutraliteit heeft al boel wat op haar geweten. Over 's ministers beschouwingen om trent de Indische Partij kunnen wij kort zijn. Uit de telegrammen van gisteravond avond tiebben onze lezers reeds kunnen zien, hoe de minister over Douwes Dekker en de zijnen denkt, dat hij hun hande lingen afkeurt, doch geen aanleiding vindt om de heeren voor immer den toegang in Indië te ontzeggen. Dit zal den heer Vliegen waarschijnlijk een motie bespa ren. Het persoonlijke feit, door den heer van Veen geschapen, had voorkomen kun nen worden, wanneer de minister zich duidelijker hacl uitgedrukt. Deze had het n.l. laten voorkomen naar thans ge bleken is zonder dat bedoeld te hebben dat de heer van Veen buiten de minister om ambtenaren had bewogen tol het geven van inlichtingen. De minister verklaarde zich echter na der, en wel volkomen ten genoegen van den afgevaardigde voor Dolckum. Het incident was daarmede geëindigd. De replieken, die geen nieuwe gezichts punten openden, hier en daar slechts den nadruk op legden, of een misverstand wegnamen, kunnen we gevoegelijk voor bijgaan. Nog een enkel woord over de houding van den soeiaal-democratischen afge vaardigde Duys. Men kent reeds zijn manieren. Tot zijn schande moet gezegd, dat hij gisteren zijn naam weder eer aandeed. Terwijl de heer Van Veen op zeer cor recte wijze bezig was te zeggen, wat hij voor zijn goeden naam meende te moeten zeggen, stond een groepje socialisten waaronder vooral Duys en Hugenholtz, hem zeer te hinderen, door onbehoorlijk te interrumpeeren en te schreeuwen. En ook de heer Bogaard! moest het daarna ontgelden. Op allerlei venijnige manieren trachtte Duys de sprekers maar te hinderen. Is er dan geen voorzitter? Helaas, geen van Nispen. Goeman Borgesius heeft groo- ter verwachtingen doen koesteren. Zijn leiding valt niet mee. Partijdige allures zijn er niet vreemd aan. Voorloopifl Verslag. Jastltie- Aangaande de werkplannen van den Minister toonde men zich algemeen ver langend, nadere inlichtingen te ontvangen. In de Troonrede wordt, voor wat het departement van Justitie betreft, alleen gesproken van eene algemeene herziening van het Wetboek .van Strafvordering, waarvan de spoedige indiening zal wor den bevorderd. Die mededeeling was vrij algemeen met instemming begroet. Adm. Rechtsspraak. Eenige leden waren teleurgesteld, wijl in de Troonrede niets voorkomt dat wijst op een ernstig verlangen bij den Minister om de regeling der administratieve recht spraak, een zaak, reeds bijna 8 jaar hij de Kamer aanhangig, tot stand te brengen. Zij hadden liever gezien, dat de Minister in de eerste plaats zijn krachten wijdde aan de Strafvordering. Enkele leden keurden principieel af dat uit de Earner getracht wordt, invloed uit te oefenen op het werkplan van den Minister. Zedelijkheids wetten. Eenige leden verzochten nadere inlich tingen aangaande de werking der in 1912 vastgestelde wetsbepalingen ter bestrijding van de zedeloosheid. Is het juist vroeg men dat sinds de invoering der bepa lingen het bordeelwezen te Amsterdam, dat gedurende eenige jaren geheel scheen onderdrukt, weer is opgedoken, zoodal op dit punt die bepalingen een gevolg hebben gehad, aan bepalingen van den wetgever lijnrecht tegenovergesteld? Eenige loden achtten bewezen, dat de politie niet overal waar' daartoe aanlei ding bestaat, optreedt tot handhaving van de bepalingen dei wet, door het feit, dat in het Lunapark van de E.N.T.O.S. te Amsterdam verscheidene weken eiken avond in het openbaar voorstellingen zijn gegeven, waarbij h. i. openbare schennis der eerbaarheid plaats vond. Eenige leden meenden dat intrekking van het totalisa- torvorbod ten zeerste aanbeveling zou ver dienen. Anderen zagen niet in, dat tot hiertoe reeds nu aanleiding bestaat. P r e v. he c h t e n i s. Enkele leden drongen aan op vergoe ding ingeval van preventieve hechtenis, die niet door een veroordeeling wordt gevolgd. Anderen vreesden dat daardoor het misbruik, dat ervan wordt gemaakt, nog zou toenemen. Gevraagd werd of bij benadering het tijdstip te noemen valt van de invoering van het militair-straf wetboek en de wet op de krijgstucht. Diversen. Gevraagd werd naar 's Ministers plan nen ten aanzien van het eedsvraagstuk. Voorts, of de Minister voornemens is, "wanneer in het Crematorium nabij Yelsen eerlang tot lijkverbranding wordt overge gaan, een strafvervolging te gelasten op grond van overtreding van art. 1 der wet op liet begraven van lijken. Pers en vooronderzoek. Wederom drong men aan op optreden van den Minister door een algemeene aan schrijving aan justitioneele en politaire autoriteiten tegen het misbruik, dat ter zake van een geploegd misdrijf, dat bij de justitie nog in vooronderzoek is, uit voerige mededeelingen in de nieuwsbla den verschijnen, door welke persberich ten, naar men meende, de ontdekking van den dader vaak in hooge mate wordt tegengewerkt. De inhoud dier mededee lingen is vaak van dien aard, dat geen twijfel mogelijk is of beambten der po litie hebben tot het verschaffen daarvan hun medewerking verleend. De verkiezingen. Eenige leden wezen erop, dat bij de laatste algemeene verkiezingen verkie- zingècirculaires zijn rondgedeeld voor een daarin aangegeven candidaat, waarin de schijn werd gewekt, dat deze do candi daat was zijner wederpartij, doordat onder aan het biljet voorkwamen de woorden: Het bestuur der kiesvereeniging (volgde de naam der vereeniging van de aan die van den candidaat tegenovergestelde rich ting) is samengesteld uit de navolgende personen (volgden de namen van de be stuursleden der kiesvereeniging). Deze leden zagen daarin het misdrijf van art. 127 Strafwetboek en verlangden een aan schrijving van den Minister aan de par ketten, voortaan dergelijke practijken straf rechterlijk te vervolgen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zat, na hervatting van hare werkzaamheden op 27 dezer, in de al'deelingen vergaderen tot onder zoek in de eerste plaats van wetsont werpen, die op korten termijn moeten worden afgedaan, t.w. de betalingen in gevolge de Invaliditeitswet; de grensrege ling Hoek van HollandRotterdam, en het personeel van de krijgsraden. Zoo mogelijk zal ook nog de Indische begroo ting worden onderzocht. Nieuwe.ontwerpen. Volgens de „N. R. Crt." zyn aan de betrokken departementen in voorbereiding een wettelijke regeling van de paarden fokkerij, een herziening van de jachtwet en van de veeartsenijkundige wet. Het burgemeesterschap van Z aan d a m. Naar uit Den Haag aan de „Tel." wordt gemeld, loopt daar het hardnekkige ge rucht, dat minister C'ort van der Linden voornemens zou zijln, deyi heer "W. H. Vliegen eerstdaags te polsen over zijn al of niet geneigdheid het burgemeester schap van Zaandam te vervullen. J u b i 1 e u m-Z egels. De jubileum-zegels zullen te rekenen van 29 Nov. a. s. aan de kantoren der posteryen voor het publiek verkrijgbaar zyn. De ingevolge de aankondigingen by het hoofdbestuur der posterijen en telegra phic aangevraagde hoeveelheden kunnen door belanghebbenden van genoemden datum af aan het postkantoor of het hulppostkantoor, waaronder hunne woon plaats behoort, in ontvangst worden geno men, tegen betaling van het verschul digde bedrag. Middelburg. In de Woensdagavond ge houden vergadering van <le Nijverheids- vereeniging te Middelburg werden d ba lans en winst- en verliesrekening goedge keurd over het boekjaar 1912 1913. Het dividend werd bepaald op 1 |wf.. betaal baar vanaf 24 dezer. Herkozen werden als bestuurslid ti - heer Jacq. Ilackenberg en als commis saris de heeren 1'. Dumon Tak en M. G. Boasson, terwijl als zoodanig gekozen wérd de heer A. I. J. Loet hals. Gisternavond omstreeks zes uur be vonden zich twee verpleegsters met den knecht uit het Gasthuis alhier óp den Nieuwlandschen weg. waar zij per rij- wielbranc-ard een uit Ouddorp (Nieuwland) afkomstigen ernstigen zieke vervoerden. Plotseling werd de brancard aangereden door een bespannen voertuig. De knecht viel van het rijwiel en bezeerde zich niet ernstig en het gelukte hem met veel moei te de brancard op den dijk te houden. De politie maakte proces-verbaal op. Gisterenavond speelde de 14-jarige V. met een vriendje op de Markt aJ- liier, toen hij plotseling door een wiel rijder werd omvergereden en kermend bleef liggen. De wielrijder reed direct door. De politie bracht den jongen naai de wacht op het stadhuis, terwijl een geneesheer de overbrenging naar het Gast huis gelastte. De politie stelt een onder zoek naar den wielrijder in en tevens in hoever hier van schuld sprake is. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen eenige jongens wegens diefstal van suikerbieten, die op de Los- kadc in opslag liggen. -Voor de Provinciale geldleening, groot f81000, is als volgt ingeschreven: Door de Zeeuwsche Bank t obligatie ad f 1000 tegen 96 pCt.De Koek en Uijt den Bogaard 25 oblig. ad f 1000 tegen 94V8 p('t.Julius Oppenheims Bank 25 oblig. ad f 1000, waarvan 10 it 91 pCt„ 5 a 911/2 pCt., 5 a 91% pCt. en 5 ii 92 pCt.; Chemet en Weetjcn 31 oblig. ad f 1000 tegen 94l/8 pC't.Edersheim en Co. 25 oblig. ii f 1000 tegen 941/s pCt. Dinsdagavond lie-p op den dam alhier een als heer gekleed persoon unef een koffer in de hand, die door zijn houding de aandacht trok van een surveilleerend- -n agent van politie. De man verzocht den agent hem mede naar het bureau te ne men, waaraan deze voldeed. Hier bleek dat de man geheel zonder middelen van bestaan was. Vroeger had hij reeds drie jaar in een rijkswerkinrichting doorge bracht. doch was later weer gelukkiger geweest en iiad o.a. te Parijs oe11e be trekking gehad van f200 per maand. Thans was de man, die boekhouder van zijn beroep is, weer aan lager wal geraakt. Als verdacht van landlooperij werd hy Woensdag voor den officier van Justitie geleid. Vlissingen. De heer A. Huson. die met den heer M. Laernoes in herstemming komt voor lid van de kamer van koop handel, heeft de kiezers verzocht hunne stem uit te brengen op laatstgenoemde. Gistermorgen heeft op het Midden- reduit een parade plaats gehad, waarbij de luitenant-kolonel van Wieringhen Bors ki het nieuwe vaandel aan het 14e reg. inf. heeft voorgesteld Benoemd tot leeraar bij de Ned. Israël. Kerk de heer J. Cohen te Kampen. Borssele. Gisteravond hield de Chr. Nat. Werkmansbond hare jaarvergadering, en genoodigden was wederom een feest avond bereid. De vergadering werd met gobed geopend. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en na een kleine wijziging goedgekeurd. Vorder werd door ds. Elenbaas voorgelezen Ps. 1, welke Psalm daarna door hem werd uitgelegd. Daarna werd gezongen Gez. 2 vers 1. Daarna werden eerst de zaken afgehandeldUit de rekening en verant woording van den penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen f399,40, de uitgaven f80.49, zoodat een batig saldo overblijft van f318.91. Aan de beurt van aftreden waren de voorz. A. Bakker en J. Hoebeke, penn. De voorz. deelde mede, dat hij voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen. Hoe de leden ook trachtten den voorzitter over te halen en hoe ze hemook duidelijk maakten, dat hij hier do man was op de rechte plaats, niets mocht baten, de voorz. bleef bij zijn besluit. In zijn plaats werd nu gekozen dhr. J. v. Sahben. De pei> ningmeester werd wederom herkozen. Deze nam zijne herbenoeming aan. Tot bode weid wederom bpnoemd Hubrecbt Corstanje. Tot leden 'van de commissie van toezicht werden gekozen dhrn. J. C. Elen baas, J. Blok Jz. en C. de Krjiger. Ge noemde heeren lieten zich hunne benoe ming welgevallen. Verder bracht mm den avond gezellig door, tot eensklaps het voorzittershamertje zich liet hooren. Allen begrepen, dat de tijd van vertrekken was aangekomen. De voorzitter liet op verzoek nog zingen Gezang 9 't laatste vers, waar na hij met dankzegging de vergadering sloot. Met voldoening mogen bestuur en leden op dezen feestavond terugzien. Nisse. In de gisteren gehouden gemeen teraadsvergadering besloot de raad naar aanleiding van een schryVen van Gede puteerde Staten zyn genomen besluit te handhaven in zake pensioneering der ge meente-ambtenaren. Besloten werd de ge vraagde inlichtingen te verschaffen aan de Mij. tot en exploitatie van gemeente bedrijven betreffende gasvoorziening. Her benoemd werd met alle stemmen als lid van hét Burg. Armbestuur dhr. Jac. Eck- hardt. Een af- en overschrijving op tie begrooting 1913 werd goedgevonden. Voorts werd nog besloten palen te plaat sen aan den Ambachtsheerendijk. Daar na sluiting. Men meldt uit Zeeland aan de ,N. R. Crt.": Werd de palingvangst in de waterleidin gen en kreken door de binnenvisschers een ganschen zomer met bedroevend re sultaat uitgeoefend, nu de donkere, storm achtige avonden zijn gekomen, is in vele vlsscherijen plotseling verandering geko men; de visscheftj zeggen „de winterpa- liiut loopt" tui in fuiken en wely's wor den aanzienlijke hoeveelheden aangetrof fen, zoodat enkelen in ééy nacht in de vischtuigen tot 400 K.G. paling ophaal den in het begin dezer week. De dunne visch wordt verkocht ad 25 of 30 cenl per halve K.G., terwijl de zware 50 a 00 cent per halve K.G. gelden. De zo- mervangst geschiedt gemeenlijk met het kruLsnet, maar het najaar laat. zoo'n vangst zelden toe. Kapelle. Woensdagavond trad voor de vereeniging Vrouwenkiesrecht Its. d Vries uit Bautang (Indië) op. Mevr. de wed. D. J. v. d. Have leidde den spre ker in, die zou spreken over Ti mor. Op zeer onderhoudende wijze schotst Spr. de aankomst in Soerabaja. De boot kan niet aan den wal komen, vandaar dat een klein bootje noodig is. om u nader te brengen, maar toch niet dicht genoeg. Daarom komen twee mannen met een stoel waar twee bamboestokken door gestoken zijn, en dragen u aan wal. De dames die» erg zenuwachtig zijn worden gedragen op den rug van een Inboorling. Menschen en toestanden worden ver volgens geschetst. Behalve 5 pet. Moham medanen en 25 pet. Christenen is alles heiden. De Timoreesche vrouw is erg1 leelijk, pruimt gaarne, evenals de mannen. De kleeding is zeer eenvoudig; onaange name geuren w<u-pon de Timorez.ui van zich. Spr. ontving soms 50 bezoekers, de stank was dan onuitstaanbaar. Ze wus- schen zich nooit; wijl de tutte gewoon lijk 95 graden is, zijn zij zeer bruin van kleur, doch daardoor nog zwarter. Kunst licht ke.nt men niet. 's Morgens eel men mais, 's middags mais, 's avonds ma is. liet kostbaarste bezit is de koraal. Men kan tegen een paar koralen wel een paard inruilen ter waarde van f 500 a f 600. De handel bestaat alleen in ruilen. 'tG 'ld dat men nog bezit, bergt men in den grond. Iedere dessa heeft zijn eigen-god. Spr. had soms wel een halve kamer vol van goden die hem gebracht werden door hen die tot het Christendom waren overgeko men. Eén, de genadige god, was de wor tel van een boom. Zelfs een glazen knik ker uit een 1 imonadeflescbje was een god. Spr. besprak verder de echtverbintenis en de begrafenis. Bij huwelijken word ui de vrouwen gekocht. Wanneer de bruid schat niet betaald is moet later ook het lijk boven aarde blijven, dat soms een half jaar duurt. Kennis en wetenschap zijn zeer gering. Een vrouw die gedoopt moest worden en daartoe onderwezen was geworden door een Inlandschen prediker, kende Onze Va der en noemde Jezus meneer de Koning. Op de vraag naar tiaar ouderdom, ant woordde ze 100 of 200 jaar. Op Goeden Vrijdag is alles deftig en stroef, do dienst in de kerk duurt dan van 6—9 uur. El' wordt gesproken in het Hollandsch en het Maleisch. De Spr. eindigde met een opwekking tot steun aan de Zending. Ds. Schmidt dankte den geachlen spie ker en sloot de vergadering. Hansweert. Voor den dienst in "Neder- landsch-Indië is bestemd om te worden benoemd tot klerk bij den post-, telegraaf- en telefoondienst de heer P. A. J. Els- man. alhier. Ellewoudsdijk. Woensdag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer burgemeester. Afwezig de hee ren Janse van Roozendaalen Bruinooge. In gekomen was bericht van den heer A. Smallegange, dat hij zijn benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur aan neemt. Van gedeputeerde staten was be richt ingekomen, dat bij de jongste door hen bij den gemeente-ontvanger gehouden kasopneming f336 te weinig in kas was. De voorzitter legt uit, hoe dit zit. Het staat in verband met 't tijdstip van onder zoek en van uitbetaling, en komt in meer dere geipeenten voor. Van gedeputeerde staten een schrijven, houdende bericht van de goedkeuring der pensioenregeling en der gemeentebegro ting. Voorts van den heer v. Niftrik, dat de directeuren der gasfabrieken niet in gaan op 't denkbeeld in zake 't gemeen schappelijk betrekken van gas, zoodat de betreffende voorstellen van de baan zijn. Een aanbieding eener firma te Utrecht werd voor kennisgeving aangenomen. In verband met den verkoop van ge meentegrond. deelen gedeputeerde staten mede, dat in het koopcontract uitdruk kelijk moet vermeld staan, dat de leve ringskosten zijn voor rekening van den kooper. De Piaad besluit tot aanvulling in dezen zin. Na toelichting door den Voorzitter be sluit de raad tot wyziging van de begroo ting 1913, in verband met teruggegeven pensioenstorting voor den gemeente-veld wachter ten bedrage van f350. Een verzoek van de Handboogschutterij „Zorgvlied" om het vaandel, van den heer v. Hattum ontvangen, in het gemeen tehuis te mogen bergen, wordt toegestaan. In verband met de pensioenregeling voor gemeente-ambtenaren wordt een wij ziging gebracht in de gemeentebegrooting

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2