Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. De beer van Tellingen kon zich groo- tendeels wel vereenigen met het voorstel van den heer Dieleman, indien hij met dit voorstel alleen bedoelt dat Ged. Sta ten beslissen omtrent de wegen le klasse en B. en \V. omtrent de wegen 2e en 3e klasse. Het eerste werd hierna in stemming gebracht Het voorstel van den heer Diele man weid aangenomen met 27 tegen 13 stemmen. Het geheele voorstel van Ged. Staten weid vervolgens aangenomen met 2l te gen 19 stemmen. Inzake het voorstel tot afwijzing van het verzoek van den Bond van Nederland- Bche schilderspatroons voor in Middel burg op te richten leergangen in het huisschil- dersambacht konden zich in eene afdeeling 2 leden niet met het voorstel vereenigen, omdat het be treft patroons, die den leeftijdsgrens, om tot de bestaande cursussen (ambachtschool en avondschool) te kunnen worden toege laten reeds lang overschreden zijn; en omdat het hier geldt patroons, die, door dat ze destijds toen in hun leerjaren nog dergelijke cursussen niet bestonden niet in de gelegenheid waren om zich voldoende te bekwamen, feitelijk in kennis ten achter staan bij hunne knechts, die dat voorrecht wel genoten. Waar de patroons bljjk geven, er wat voor over te hebben, is er veel voor te zeggen om subsidie te verkenen. Een ander lid is van gelijk gevoelen, maar bovendien weogt. bij hem het (be zwaar dat de zaak een te locale tint heeft, waar deze zich bepaalt tot Middel burg, waarvan de bewoners van afgelegen deelen der Provincie toch niet kunnen profiteeren. Een lid merkt op, dat, wanneer daaraan behoefte blykt te zijn, aanvragen kunnen gedaan worden tot oplichting van derge lijke cursussen in andere deefcn van Zeeland. Een lid van Ged. Staten zeide, dat dit College zich heeft geplaatst op hot stand punt, dat adressanten zich eerst hadden moeten wenden tot het Bestuur der in Middelburg bestaande instellingen, om daar de verlangde leergangen te mogen houden, en dal pas bij weigering van dit verzoek adressanten zich tot de Staten hadden moeten richten. Aangezien van een dergeljjk overleg niet was gebkken, meenden zij tot afwijzing van het verzoek te moeten adviseerc-n. Eindelijk merkte een lid op, dat inder daad voor knechts, ver buiten Middelburg woonachtig, het ondoenlijk zou zijn een cursus bij te wonen, daar ze al dien tijd <6 weken) in Middelburg een kosthuis zouden moeten hebben. Voor patroons is bed iets anders. Waar de cursus uit den aard der zaak maar iets is voor een enkelen keer, en deze later weer in eene andere plaats wordt gehouden, zou hij gaarne deze nuttige zaak steunen. Ten slotte verklaarden zich 8 leden tegen 3 Voor het afwijzend voorstel van Ged. Sta ten, terwijl 2 leden zich hun stem voot behielden. In eene andere afdeeling vereenigden 9 leden zich met het voorstel van Ged. Staten. Twee leden waren van meening, dat het meer gewenscht was, e-enige bij drage voor een jaar toe te staan, om ook hen in de getegenheid te stelten, die niet hebben 'kunnen deelen in de nog korte lings in het teven geroepen inrichtingen voor het alsnu door hen verlangde on derwijs. In de derde afdeeling vereenigden zich alle leden met het voorstel van Ged. Staten, die geen aanleiding vinden hun voorstel te wijzigen. De heer de Veer kon zich niet met het voorstel van Ged. Staten vereenigen. De nuttige werking van de patroonsleer gangen zette hij uiteen en hij was er dan ook voor subsidie toe te keftnen. Er is bij dezen cursus wel degelijk een provinciaal belang betrokken. Hij diende een amendement in om aan den Bond van Nederlandsche Schilders patroons een subsidie te verteenen van 12i2 pet. der kosten tot een maximum van f 100, onder de door Ged. Staten voor te stellen voorwaarden. De heer Dekker verklaarde zich geheel mef het amendement van den heer Diele man te kunnen vereenigen. De heer Blum verdedigde het voorstel van Ged. Staten. Hij wees er op, dat de provincie wel degelijk getoond heeft ook voor het onderwijs offers over te heb ben. De cursus, waarvoor thans subsidie wordt gevraagd, noemde hij geen pro vinciaal belang. Als voor dezen cursus subsidie ver leend wordt zullen meerdere dergelijke aanvragen volgen. Dat zal een nieuw uit gestrekt veld worden. De heer de Veer meende duidelijk uit eengezet te hebben, dat het hier wel de gelijk een algemeen belang Betreft en hij hoopte, dat do Prov. Staten zijn voor stel zullen aannemen. Do heer Blum wilde de beslissing aan de Staten overlaten, doch hij meende er op te moeten wijzen dat het hier geen onderwijszaken betreft Hij kon de aanne ming van het voorstel van den heer de Veer niet aanbevelen. De heer de Veer verdedigde nogmaals het door hem ingediende voorstel. Het amendement-de Veer werd verwor pen met 21 tegen 19 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten werd daarna zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Bij de behandeling van het voorstel om de jaarwedde van den griffier var. f4000 op f5000 te brengen, weid dc >r. een lid medegedeeld dat hij liever gezien had een persoonlijke toelage tot h' elfde bedrag, in plaats van een boo- gere jaarwedde. Overigens konden zich in de araeelingen alle leden met het voor stel van Ged. Staten vereenigjen. Aangenomen zonder stemming. Het voorstel tot vaststelling van eene regeling voot de belooning van het personeel dei Provinciale Stoom bootdiensten gaf in alle afdeelingen aanleiding tot breedvoerige discussion. In alle afdeelin gen waren er leden, die het .betreurden, dat jn het voorstel tot verhooging yan salaris niet zijn begrepen het personeel bij den dienst op de Oostorschclde en dat bij den dienst) van de lijn AValzoordeiv Hansweert. Eveneens weid in alle afdeelingen de voorgestelde salarisregeling van den direc teur bij den dienst op de AVester-Schelde uitvoerig besproken. AVaar in eene afdee ling werd gewezen oj> het groote verschil in salarisverhooging tusschen directeur, kapiteins en minder personeel, werd in eene andere afdeeling het oog gevestigd op het verschil van salaris van den direc teur bij den dienst op de AAT,ester-Schelde en van dien bij den dienst op de Ooster- Schelde. Nog werd in eene afdeeling door een lid de opmerking gemaakt, dat een aanvangssalaris van f 1800 te gering is hij stelde voor, dit op f2100 te bepalen, welk voorstel, in stemming gebracht zijn de, werd verworpen met 10 stemmen en een stem voorbehouden. Terwijl in een der afdeelingen een lid vroeg waarom den directeur te ATissingen het oppertoe zicht over den dienst op de Ooster Schelde is toevertrouwd, meende een lid in een andere afdeeling, dat Ged. Staten toch geen voldoend motief hebben om dat sala ris te verhoogen. Leden /van Ged. Staten wezen er op, dat eene salarisregeling, die iedereen be vredigt. zeer moeil ijk is te ontwerpen en meenen, dat de regeling voor het per soneel bij den dienst op de Ooster-Schelde, zooals die thans wordt, voorgesteld al leszins billijk is te achten. AA7at den di recteur te Vlissingen betreft., gaf een lid van Ged. Staten te kennen, dat door zijn meerdere werkzaamheden als gevolg van de uitbreiding van den dienst op de Oos ter-Schelde dc thans voorgestelde verhoo ging alleszins gemotiveerd is. Bij de artikelsgewijze behandeling werd in eene afdeeling door een lid voorgesteld niet te bepalen, dat er op het kantoor van den directeur te ATissingen neslist één eerste en één tweede klerk zullen zijn, maar zooveel klerken als Ged. Staten noodig zullen achten, verdeeld in eerste en tweede klerken. Bij stemming ver klaarden zich 12 leden voor die wijziging, terwijl twee zich hun stem voorbehielden. In alle afdeelingen werd aan Ged. Sta ten in overweging gegeven don adsistent- conducteur van Dijk aan te stellen tot conducteur, lettende op zjjn veelvuldige dienstjaren bij de Provincie. De aandacht werd gevestigd op het lage traktement van den steigerknecht te Bors- selen; voorgesteld werd dit te bepalen op f415; bij stemming verklaarden zich 10 leden daarvoor, terwijl twee zich hun stem voorbehielden. In een andere afdeeling werd gevraagd waarom de steigerknechts te Breskens minder loon genieten dan die te Neuzen. Een lid van Ged. Staten gaf te kennen, dat van de steigerknechts te Neuzen veel meer diensten worden gevergd. De salarisregeling van het personeel der lijn AValzoorden-Hansweert gaf in alle af deelingen redenen tot breedvoerige be sprekingen. In eene afdeeling werd het principe, om de tractementen van het per soneel dezer ljjn en die van Middelburg Zierikzee gelijk te stellen, met algemeene stemmen aangenomen, behoudens die van 2 leden, die zich hun stem voorbehielden. In eene afdeeling werd voorgesteld hel salaris van het personeel bij den dienst AATalzoordenHansweert met f50 te ver hoogen, waar 5 leden der afdeeling zich voor verklaarden, terwijl 6 leden zich him stem voorbehielden. Omtrent de salarisregeling der agenten van laatstgenoemden dienst werd de wensch uitgesproken, dat deze evenals die van AHissingen en Neuzen aanteeken- geld zullen genieten van de adressen zoo wel der ontvangen, als der verzonden goederen. In een der afdeelingen werd daarvan een voorstel gemaakt, waar zich 10 leden voor verklaarden en twee zich hun stem voorbehielden. In eene andere afdeeling werd slechts voorgesteld perio dieke verhooging van salarissen van alle agenten. Een lid stelde voor het salaris van den kolenwerker te Hansweert te bepa len van f 400 tot f 460, in plaats van f 375 tot f 435, ook hiermede vereenigde zich de geheele afdeeling, behalve twee leden, die zich hun stem voorbehielden. Door een lid van Ged. Staten werd medegedeeld, dat de voorgestelde salaris- regeling van het mindere personeel de vrucht is van eene langdurige studiekomt ze tot stand, dan zal het personeel van den Provincialen stoombootdienst behoo- ren tot het best bezoldigde van alle lijnen, die eenigszins met deze overeenkomen. In een der afdeelingen vestigde een lid er de aandacht op, dat inderdaad een directeur voor den dienst op de Ooster- Schelde overbodig wordt geacht en zou hij aan Ged. Staten in overweging willen geven, het daarheen te leiden, dat het directeurschap worde opgeheven. 10 leden konden zich hiermede vereenigen, terwijl 2 leden zich hun stem voorbehielden. Een lid maakte bezwaar de verantwoor delijkheid voor de kleeding, welke boven het salaris zal worden verstrekt, te ver leggen van Ged. Staten naar eene com missie uit haar midden, en wilde in het desbetreffend artikel en ook in de andere waarin die oommissie genoemd wordt, laten vervallen de woorden „de Commis sie uit". Hiermede vereenigde zich heel de afdeeling, behalve weer 2 leden, die zich hun stem voorbehielden. In eene afdeeling werd ten slotte door een lid de wenschelijkheid betoogd, dat ieder lid der Provinciale Staten een vrij kaart voor de diensten heeft om toezicht op de booten uit te oefenen en bij even- tueele voorstellen deze beter te kunnen beoordeelen. Het lid werd er op gewezen, dat voorstellen dienaangaande thuis be- hooren bij de behandeling der begrooting. Naar aanleiding van dit algemeen ver slag werd heden door Ged. Staten een nota van wijzigingen overgelegd, waar in ten eerste wordt voldaan aan de uit gesproken wensch, 0111 het aantal klerken op het kantoor van den directeur te Vlissingen vast te stellen op zooveel als door Ged. Staten noodig wordt geacht. Inzake de jaarwedde van het personeel van den dienst ATalzoordenHansweerd wordt de periodieke verhooging voor a 1- 1 e n gebracht op f 30 0111 de twee ja ren, en de maxima nader vastgesteld op f830 voor den stuurman, f950 voor don machinist, f 730 voor den conducteur, f 690 voor den stoker, f 580 voor den dekknecht en voor den dekknecht-aflosser. Inzake de agenten van dezen dienst wordt nader voorgesteld, dat deze een maximum van f1100 voor jaarwedde en aanteekengeld te -samen zullen hebben, terwijl die te Haiisweerd bovendien f200 wordt toegekend voor werkzaamheden aan den tramdienst Hansweerd\7lake en ver dere aan zijne standplaats verbonden be moeiingen. Eveneens wordt voldaan aan het ver zoek 0111 in plaats van de commissie uit Ged. Staten te lezen „Ged. Staten". Overeenkomstig het desbetreffende voor stel wordt besloten tot herstel van de wandbe schilderingen in het gerechtsgebouw te Middelburg. Bij de behandeling van het voorstel tot toekenning van een renteloos voorschot voor wegsver bete ring aan de gemeente Arnemuiden, merkte een lid op. dat de raming der kosten is f 10.100 en dat gevraagd wordt een voor schot van f 8800, niettegenstaande door particulieren f6.032.50 wordt bijgedragen. Een ander lid vroeg of het de bedoeling is, de bijdrage der particulieren op rente te zetten en daaruit jaarlijks de aflossing te betalen. Namens Ged. Staten werd gezegd, dat het waarschijnlijk is, dat die particuliere bjjdragen niet in eens maar in 20 jaar- lijksche termijnen worden gegeven. Ged. Staten beloofden overweging 0111 in de volgende vergadering inlichting te geven. Zij vinden geen aanleiding om wij ziging in hun voorstel te brengen. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten wordt vervolgens afgewezen het verzoek van hel bestuur van den polder Borsselen om subsidie voor wegsverbete- ring. Bij de behandeling van het voorstel tot afwijzing van een verzoek van B. en AA', van AVissenkerke tot het maken van een steiger te Kamperland, met eene mededeeling omtrent het maken van eene aanlegplaats aan den Onrust polder, verklaarde in eene afdeeling een lid zich tegen het voorstel; hij sloot zich geheel aan bij het adres van B. en W. van AVissekerke. Een ander lid stelde voor de zaak aan te houden tot de zomerzitting, waarmede zich 9 leden vereenigden, terwijl 4 zich hun stem voorbehielden. In eene andere afdeeling kon een lid zich niet vereenigen met de oplossing van Ged. Staten, wegens het ontbreken van een wachtlokaal, deu langeren weg enz. Dit lid stelde voor Ged. Staten cre- diet te verleenen een aanlegplaats te ma ken, als in het rapport van den hoofd ingenieur is omschreven, onder conditie, dat de gemeente AVissekerke den weg over den binnenberm van den dijk van den Onrustpolder, van den Jacobapolder af tot aan het „oude pad", in behoorlijk verharden toestand brengt in overleg met en tot genoegen van Ged. Staten. Bjj stemming over dit voorstel blijken 5 leden zich hun stein voor te behouden; de overige (6) leden gaven hun stem aan het voorstel. In de nog niet genoemde afdeeling maakte een lid de opmerking, dat Ged. Staten wel machtiging hebben tot het doen maken van een steiger aan den Onrustpol der, doch dit is bij djjkpaal 56 en niet bij dijkpaal 51Afges«heiden daarvan achtte hetzelfde lid het niet gewenscht, dat men een steiger zou gaan maken, waar nie mand uit AVissekerke die begeert. De weg er heen is totaal onbegaanbaar en letter lijk niet door te komen. AA'anneer ouden en gebrekkigen het sein niet gezien heb ben. kunnen zij, wanneer zij 500 meter hebben afgelegd, tot de onaangename we tenschap komen, dat zij nog 500 meter verder moeten wandelen. Ook achtte het zelfde lid het niet goed, dat de hoofd ingenieur in de stukken de vraag van belanghebbenden om een wachthuisje noemt „een overmatigen eisch". Waar nu een verzoek is ingekomen om liever dan bij dijkpaal 51 een steiger te geven bij dijkpaal 59 aan het einde van den veerweg, die verhard is, en gevraagd wordt om desnoods de beslissing tot de zomerzitting aan te houden, daar stelde de meer gemelde spreker voor, de zaak aan te houden en alzoo te voldoen aan het verzoek van den raad van Wisse- kerke, daarbij opmerkende, dat een aan legplaats aan dijkpaal 59 met de ver dieping der geul door den hoofdingenieur geraamd wordt op f8600, terwijl een ver trouwde deskundige in Noord-Beveland het geheeJe werk zou willen uitvoeren voor f 5300. Namens Ged. Staten wordt daaren tegen opgemerkt, dat aan djjkpaal 56 een groot oeverwerk noodig zou zijn om geen gevaar te loopen, dat de steiger wegvalt; daarom is het voorstel dien te maken bij dijkpaal 51. Komt de steiger daar, dan kan de weg er heen mogelijk met een renteloos voorschot van de Provincie ver hard worden. Ged. Staten achten het ni-ri gewenscht een aanlegplaats aan dijkpaal 59 te maken, wegens de hooge «kosten. Zij moeten zich natuurlijk houden aan de raming van den hoofdingenieur. 'Wat betreft de in den aanvang gemaakte op merking, dat tied. Staten slechts gemach tigd zouden zijn tot het maken van een steiger aan dijkpaal 56, maar niet aan dijkpaal 51, werd uit de stukken aange toond, dat dit onjuist is, waarom het lid zijn opmerking terug nam. Vóór het voorstel om de zaak aan te houden, verklaarden zich zes leden, tegen stemden vier leden, zoodat het ook in deze afdeeling is aangenomen. Ged. Staten vonden in dit verslag aan leiding om hun voorstel terug te nemen en voor te stellen de behandeling van de adressen aan te houden tot de aan staande zomerzitting. Subsidies. Afgewezen wordt vervolgens het in de zomerzitting aangehouden verzoek van het bestuur der vereeniging „Groenteproeftuirt Zuid-Beveland" om subsidie. Aan de commissie van toezicht op de proefvelden in Zeeland wordt voor 1914 wederom eene subsidie van f 100 toe gekend. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten wordt aan de Maatschappij tot be vordering van Landbouw en Areeteelt in Zeeland een crediet verleend van f 1000 voor derin 1914 te Middelburg te houden Provinciale Landbouwtentoonstelling. Bij de behandeling van het voorstel tot het aangaan van eene geldleening van ten hoogste f400.000 voor buiten gewone werken, werd in eene afdeeling door een lid de vraag gesteld le. wat verkregen wordt voor de f 100.000, geraamd voor de inrichting van den dienst NeuzenHansweerd; 2e. waarom nog voor den dienst 1914 f 10,000 uitgetrokken moet worden voor de herstelling van het stoomschip „Zuid- Beveland", waar reeds in 1913 f25,000 voor datzelfde schip werd betaald; 3e. wat de redenen zijn, dat een zoo belangrijke uitgaaf n.l. f 10.000 moet wor den aangevraagd, nadat de lijn Hansweerd A'lake reeds in exploitatie is. Iljj vroeg of dit het gevolg kan zijn van onoordeelkundige behandeling ten op zichte der voorbereiding der ramingen, dan wel bij de uitvoering der werken. Een ander lid sloot zich aan bij den wensch ter verkrijging van inlichtingen aangaande het hiervoren onder sub 3o. aangegevene. Hij stelde de vraag of vóór de uitvoering der werken advies is in gewonnen van den provincialen water staat omtrent de werken voor den aan leg van de baan. Heeft men dat advies gevolgd, of is men er van afgeweken, en zoo ja, op wiens advies? Een lid van Ged. Staten deze vragen beantwoordende, deelde mede: op vraag sub lo, dat dc aangevraagde f 100,000 alleen moeten dienen voor be taling van de nog te bestellen boot, die men zal trachten nog vóór 1915 in de vaart te brengen; op vraag sub 2o, dat het stoomschip „Zuid-Beveland" werd verlengd, waarvoor de gevraagde f25,000 noodig waren. Bij de uitvoering van dit werk bleek echter, dat nog andere verbeteringen aan dat stoomschip noodig waren, die te zelfder tijd uitgevoerd moesten worden; op vraag sub 3o, dat bij het in exploita tie nemen der Decauvilletram de rails verzakten en dat na bijwerken van de baan bleven doen, zoodat de ijzeren biels vervangen moesten worden door houten biels tot een grooter aantal. De tram kon in den aanvang slechts met zeer beperkte snelheid rijden, tengevolge van verzakking van biels en rails, zoodat ver beteringen aan de baan aangebracht moes ten worden ten bekostiging waarvan de aangevraagde 10.000 moeten dienen. Hij heeft zich ter gelegener tijd tegen de tot standkoming dezer tramlijn verzet, doch dat neemt niet weg, dat nu het werk eenmaal is uitgevoerd, de exploita tie daarvan naar behooren mogelijk ge maakt moet worden. Den waterstaat treft volgens spreker geen blaam. In een afdeeling werden geen bezwa ren tegen het voorstel ingebracht, terwijl in de derde afdeeling de wensch werd uitgesproken, dat het bouwen van dc re serveboot en van die van den dienst TemeuzenHansweerd zullen worden aanbesteed, althans dat aan Zeeuwscbe werven inschrijving zal worden gevraagd. Geantwoord werd, dat Ged. Staten in het algemeen ook voor aanbesteding zijn, doch dat dit voor het bouwen van booten wel eens moeilijk is. Ged. Staten handhaven hun voorstel. Op het voorstel tot aangaan van een geldleening van ten hoogste f590.000 was in de afdeelingen geen aanmerking ge maakt. Bij de behandeling in de afdeelingen van de voorgestelde wijziging in de be grooting voor 1913 werd naar aanleiding van een gemaakte opmerking, vanwege Ged. Staten gezegd, dat het mogelijk is, dat de begroote f 10.000 extra voor de lijn HansweerdA'lake nog niet voldoende zullen zijn. Goedgekeurd werd ten slotte eene wij ziging in de begrooting voor 1914. Vereenigde Staten. Hel ereenigingsleven is bij ons een leven van armoede. Hoevele vereenigingen leiden niet een treurig bestaan, en waar blijven de vrien den, die In den nood tol haar komen? In Amerika is dat anders. Natuurlijk. In New-York zal een groot nieuw ge bouw komen van de christelijke ineisjes- en jongelingsvereeniging. Er staat niet, men wilenz.; neen, er zal een der- gelijk gebouw komen. \A'el zijn er onge veer 10.000.000 gulden voor noodig. doch that don 't care! Een collecte zou liet bedrag wel binnen brengen. Den eersten dag der collecte kwam reeds ca. f5,000,000 binnen. Daaronder waren giften van 900,000 gulden (J. D. Hocke- feller), 720.000 gulden (AY. i>. Straight). 600,(XX) gulden (Cleveland DodgeY 600,000 gulden (juff. Grace Dodge) en 480,000 gulden (mevr. Finley J. Shepard. 'eob Gould). S Het geld in zamelen wordt verricht door duizend dames en heeren. Biddend en werkend verkreeg men dit zelcfeame resultaat. Nu zitten er wel veel geldkoningen, die hun giften mildelijk doen vloeien, doch niettemin moet men eerbied hebben voor de wijze waarop de Yankees de zaken plegen aan te pakken. Zij maken ons inderdaad beschaamd! Oostenrjjk-Hongarije. Te Lemberg is een sociaal-democratisch Schandaaltje aan het licht gekomen, dat wo niet melden bij wijze van verwijt, doch 0111 eens te laten zien, dat er nog talrijke socialistische-kapitalisten zijn, als we hen zoo mogen noemen, die zich bovenal vasthoudende kapitalisten be- toonen. Welnu, de penningmeester van het ziekenfonds, Karl Nacher, voorzitter van verschillende socialistische vereenigingen. heeft zich Dinsdag een groot gedeelte dei gelden toegeëigend. Gedurende de laatste drie maanden heeft hij voor 11.000 kronen gestolen. Het dufte zaakje van het socialistisch blad de „Deutsche Tageszeiiung" alsmede het partijbestuur, sedert eenige weken be kend. Zij hoopten het schandaal nog stil te houden en vroegen den afgevaardig den Diamant, Löwenheri e. a. of zij het tekort uit eigen zak wilden dekken. Maar ofschoon deze sociaaldemocraten er warmpjes inzitten, bedankten zjj er har telijk voor. Zoo werd het schandaal een politiezaak en werd het publiek. In arbeiderskringen, waar men zeer ver bolgen is over de verduisteringen, wordt beweerd, dat Nacher een gedeelte van de gestolen gelden aan sociaal-democrati sche kopstukken heeft geleend. Organisatie van inf.- mitrailleurs. Het ligt in het voornemen van het leger bestuur, bij elk der 24 regimenten in fanterie een mitrailleurpeloton in te dee len. Het aantal mitrailleurs zal ook een zoodanige uitbreiding ondergaan, dat in de toekomst elk bataljon de beschikking krijgt over een sectie mitrailleurs. Loting militie. Het percentage der lotelingen. dat vrij lóót, is zeer onbeduidend, aldus het „Fr. Dbl.". Als 't zo-o voortgaat, moest de lo ting maar spoedig geheel worden afge schaft en de algemeene dienstplicht wor den ingevoeld. AA'ant die ééne op de tipn of op de twintig wordt toch al te zeer bevoor deeld door het „blinde" lot en er is eigenlijk geen enkele reden denkbaar, waarom we den laatsten stap nu maar niet zouden doen en den algemeenen dienstplicht invoeren, echter met een ruim stelsel van vrijstellingen. Vrijstellingen hebben grond. Het lot is eenvoudig grondeloos. Als de Tielft of één derde der inge schrevenen kan worden gemist in het leger, dan is er voor de loting alle reden. Maar als het de enkelingen worden, dan geeft het lot een al te groot voor recht. De Koninklijke familie moet voornemens zijti half December haat- winterverblijf in de residentie te gaan houden. Middelburg. Scheepstijdingen. Al hier is heden aangekomen van Zweden het stoomschip „Sonja", met gezaagd en geschaafd hout voor de firma 1. de Broekert Co. Goes. Men schrijf! ons: Het hoogste sterftecijfer dat Goes ooit bereikt heeft is geconstateerd in het jaar 1794. Men berekent dat Goes toen onge veer 4000 inwoners telde. In 1794 dan stiervenbeneden het jaar 289; van 1 kot 5 jaar 165; van 5 tot 10 jaar 49van 10 tot 15 jaar 21 van 15 tot 20 jaar 30; van 20 tot 25 jaar 21van 25 tot 30 jaar 41van 30 tot 35 jaar 32; van 35 tot 40 jaar Sü? van 40 tot 45 jaar "35van 45 tot 50 tot 39 van 50 tot 55 jaar 36: van 55 tot 60 jaar 39; van '60 tot 65 jaa.r 40; van. 65 tot 70 jaar 32; van 70 tot 75 jaar 35; van 75 tot 80 jaar 35; van 80 tot 85 jaar 20; van 85 tot 90 jaar 1: van 90 tot 95 jaar 10 personen. Ln het geheH dus 1000 personen. Begraven werden: 746 burger»164 ran

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2