NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND i\o. 38. 1913. >OP isle ferriemls, toornen, iboomen Donderdag 13 November. 28e Jaargang. HISTORISCH wielen CHRISTELIJK- :gers, hts9 knecht, ■g. Co. RTJE OP fs), Zeeland. te koop Appel- en ien, te koop Vaarzen, Dagmeid tknechf indknecht VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Invaliditeitswet. Curasao In gevaar? Buitenland. Staten-Generaal. ;ele en 15 cent. Middelburg. t spiegeltop zoo levragen HULP- sferke (W.) KIT keur uit drie lz. Gapinge ich ras, van 2 tot ingeschreven -in stamboekouders. rachtig. Brouwersboom- Iteri in ie leveren pber bij JACOB Ide van L. Domi- len vóór of op 21 |US te Werneldinge, jekomen zijn. C. DE KORTE, PCHRIJVING >schen en >men, lard van dhr. C. in te leveren IA. ZOETEWEIJ pens inlichtingen huwelijk van de 1 mevrouw VAN Goes, een te Zoutelande en ien omgaan, bij [waarvoor inlich- Ij eerstgenoemde. [DERGEM, Oost iet December ELISSE, Segeers- lei gevraagd Sf aankomend bij ledipl. Hoefsmid IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer lOjcent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. Zou 'ttoch waar zijn dat het kabinet- Cort de invaliditeitswet niet zal uitvoe ren Wij herhalen: de invaliditeitswet, een door de Koningin geteekende en in het Staatsblad afgekondigde wet zou minister Treub weigeren uit te voeren. Dat wij, wat de beginselen aangaat, met dit ministerie slecht uit zijn, stelt ons niet te leur. Dat was te Voorzien. Maar dat het zoo revolutionaire plan nen omdraagt om een wet niet uit te voeren, en clat zoo maar, willekeurig, zonder een andere wet die hiertoe mach tigt, dit stelt wel te leur. i En dat niet alleen om het revolutio naire spel dat hiermee gedreven wordt. Maar ook om de behoeften der vele in validen, welke nu onbevredigd blijlven. In 1905 lag daar een ontwerpt ouder- doms- en invaliditeitsverzekering van dr. Kuyper. Het liberale kabinet-De Meester komt en minister Veegens schakelt eenvoudig de invaliditeitsverzekering uit. Zijn opvolger minister Talma voegt ze er weer in, ja maakt er de hoofdzaak van en knoopt er de verplichte verzeke ring aan vast. Nu komt minister Treub nog wel een tegenstander van Staatspensioneermg en belooft niets anders 'dan uitvoering van artikel 369 met uitbrei ding tot alle ouden van dagen die het noodig hebben. En zoo dreigt de invaliditeitsverzeke ring, ondanks de koninklijke bezegeling, weer van de baan te raken. Het ware gewensoht, dat mr. Tasman, de priilcipieele vrijzinnig-democraat, die nog niet is omgevallen naar den kant van de Staatspensioneerders en de „po litieke slimmelingen" van Treub, gelijk Treub, nog eens met zijn cijfers uit de Duitschc invaliditeitsverzekering kwam, gelijk hij die dezen zomer heeft gepu bliceerd in zijn „Sociale Kroniek". In 1911, zoo schrijft hij, werden toe gekend 118.158 invalidenrenten ten be drage van 21.279.966 Mark (1910 114.755 met 20.303.948.80 Mark) 11789 tijdelijke renten met 2.092.330.80 M., 1910 12287 met 2.159.327.40 Mark en 11585 ouder domsrenten met 1.915.030.20 Mark (1910 11.625 met 1.910.135.40 Mark). De verschuiving naar de invaliditeits- rente gaat dus nog steeds door. De ge middelde ouderdomsrente bedroeg in 1911 165.30 Mark, in 1910 164.31 Mark. De gemiddelde invaliditeitsrente 180.09 Mark; in 1910: 176.93. Deze stijging wordt mede veroorzaakt door het feit, dat de hoogere loonklassen met hooger premies en daardoor hooger rente regelmatig beter bezet worden. En verder Van de 118.159 nieuwe invaliditeits- renten waren er 15034 van '70-ajrigen en ouder, d.i. 12.7 pCt. van 65- tot 69-jarigen 22355, d.i. 18.9 pCt. van 60 tot 64 22644, d.i. 19.2 p.Ct. Beneden 70 jaar waren dus invalide 87.4 pCt., beneden 65 jaar 68.4 p'Ct. en zelfs beneden 60 jaar nog 49.2 pCt., d.i. bijna de helft. In 1912 werden toegekend: 124825 inva lidenrenten, 11570 tijdelijke renten en 1211 ouderdomsrenten. Ingevolge de nieuwe bepalingen kwa men hierbij thans voor het eerst 3811 weduwen- en weduwnaarsrente, 110 tij delijke weduwenrente en 13962 weezen- renten. Er liepen in 1912 965.624 invalidenren ten, 15905 tijdelijke renten cn 90071 ouderdomsrenten. Het zou met deze betrouwbare bereke ning voor zich van zijn geestverwant en medestrijder tegen de politieke slimme lingen en den humbug van de Staats pensioneerders, een onverantwoordelijke daad zijn van den minister van land bouw, indien hij de wet zij 't al door een nieuwe wet! op dat punt 'ging ontkrachten en de invaliden, welke ons land in grooteren getale telt dan ouden van dagen, uitschakelde uit de rij der genen, jvelke de wet-Talma blijvend zou hebben geholpen. 'tls gelijk trouwens door do Recht- sche bladen voorspeld was, eer 't te laat was, hier weer de werkman die 't loodje legt. Het voornemen bestaat bij onze regee ring om het oorlogsschip op Curasao, het eenige, dat daar ligt om de rust naar binnen en naar buiten te verzeke ren, Venezuela in toom te houden, en klaar te staan, wanneer Suriname zijn hulp noodig mocht hebben, terug te roe pen, en niet meer te vervangen. Dit schijnt ons een roekeloos spelen met ons koloniaal bezit toe. Moet dan Curasao, tengevolge van slap heid en krenterigheid in het moederland een tweede Formosa jvorden? Moet dan, gelijk in 1663 het fort Zee- landia en het straks genoemde eiland, ook Curacao, tengevolge van de vrijzin nige kruidenierspolitiek, voor ons ver loren gegaan? Het ware niet te wenschen. Want het zou nog erger zijn dan ver- koopen. Doch gelijk toen de Chinees op For mosa, zoo loert nu de Venezuelaan op Curacao, en de Japannees op Java; moe ten wij dan, bij dit dreigend gevaar, deze bezittingen gaan ontblooten? Het is op 't oogenblik behandeling der Indische Begrooting. Misschien vraagt en krijgt de Kamer heden of morgen wel licht. Men zie ons Persoverzicht. Beieren. 'tls feest in Munchenl De plechtige troonsbestijging van ko ning Lodewijk III is gisteren met een feestelijke godsdienstoefening in alle ker ken begonnen. De koning en de koningin reden in het galarijtuig naar de kerk. Na de godsdienstoefening werden zij op het M.ariaplein door den opperburgemees ter begroet en toegesproken. De koning dankte hartelijk voor de begroeting, waar na de stoet onder het gejuich der be volking den tocht naar het paleis voort zette. Te half drie begon in de grootc troon zaal de huldiging van den koning door het land. Nadat de koning en de ko ningin op "den troon hadden plaats ge nomen, hield de,president der Eerste Ka mer een lange redevoering, waarin hij, volgens 'tverslag in de „N. R. Crt." o.m. zeide „Rotsvast is onze overtuiging dat onder de regeering van een nieuwen koning de monarchie tot nieuwen luister zal komen, de betrekkingen van Beieren tot den kei zer en het rijk inniger zullen worden, de geestelijke en zedelijke krachten en de stoffelijke welvaart des lands zullen wor den bevorderd, en dat U. M. er in zal slagen de godsdienstige gezindheid en den vrede in Beieren te beschermen". Spr. eindigde met een Hoch 1 voor den koning. De koning antwoordde „De hartelijke en vertrouwelijke gezind heid, die mijl tot nog toe in ruime mate is betoond, sterkt mijl in "het vertrouwen, dat de liefde van mijn volk mijn hande lingen zal besturen, en dat het zich met mij aan de gemeenschappelijke zorg voor de welvaart van Beieren zal wijden". Onder fanfares verlieten daarop; de ko ning en de koningin de zaal. Er is dus meer uiterlijk vertoon, dan waarop men aanvankelijk durfde rekenen. Tweede Kamer. Ook het tweede gedeelte van Dr. Scheu- rer's rede over Indië was belangwekkend. Het eischte de onverdeelde belangstel ling van geheel de Kamer. We zouden wel alle redevoeringen in extenso willen afdrukken. Ook die van de kinderlijk tegensputterende tegenpartij, doch de plaatsruimte verbiedt het. Vol staan we dus met de bloote vermelding van de kern uit 's heeren Scheurer's be toog. Thans eischt de vrijzinnigheid wederom het gouvernementsOnderwijs als staats school. Op meewarigten toon moet het wel ge zegd zijn. En dan verontwaardigd: Welnu, wij kennen in ons land de vruchten van het neutraal, d.i. van gods dienstloos onderwij's, en wij zouden lm dië beklagen als. het aan dit onderwijs werd overgeleverd. Wil daarom de onderwijspolitiek van minister Fock volgen en van de vorige regeering de hulp van het particulier initiatief dankbaar aanvaarden. De minis ter bewandelde den wag, vóór hem ge volgd door ministers van rechts en links. O, zoo! Dr. Scheurer betoogde verder, dat de Sarekat Islam in geen enkele relatie met de revolutionaire Indische Partij staat, en clat. m de laatste een beginsel naar vo ren treedt, dat niet mag worclen geduld, evenmin weggedoezeld, doch clat in zijn volle werking moet worden geduld. En wat de algemeeno actie van dezen zomer aangaat' 'tis al vele malen er kend en bewezen uit niets is gebleken, dat de vorige regeering een hieillooz© politiek heeft gevolgd, clie Indië ten val zou 'brengen. Tenslotte sprak de heer Scheurer nog een kras en overtuigend woord aan het adres van den heer van Deventer, ter weerlegging van diens wonderlijke idee- en op zendingsgebied. De heer van De venter beschouwde njj. de zending in Atjeh als een nationale ramp. Men zou dus Mohammedaansche lan den op religieus gebied ongemoeid moe ten laten, omdat wij staan tegenover een wereldgodsdienst. Spr. kon natuurlijk moeilijk in het Parlement de beteekeuisi van het Christendom tegenover het Mo- hemmedanisme gaan schetsen, ofschoon dit wel eens 'nuttig zou zijin, doch hij be twiste krachtig de stelling, clat de zending alleen geoorloofd zou zijn in animisti sche streken. Immers, als men cle zending verbiedt op te treden onder do Mohamme danen, dan ontzegt men de kerk van, Christus het recht, om, gehoorzaam aan het woord van zijn Heer en Koning, het Evangelie te prediken aan alle volken. Doch wij' zullen ons dit recht nooit la ten ontnemen, al was de rechterzijde ook teruggebracht tot één lid in deze Kamer. Hier 2iet men bewust de antithese naar voren komen. In de gansche actie, die gevoerd is, zag men den strijd tegen Chris tus. De Kerk van Christus hier op aar de laat zich geen recht ontnemen. Daar om herhaalde spr. zijn vraag, hoe de houding van den minister zal zijn tegen over de zending ip de animistische ©n in cle Mohammedaansche streken. Op een zeer lakonieke wijlze liiet onze afgevaardigde Scheurer clen minister voe len cle groote beteekenisi ten opzichte van zijn zwenking niet betrekking tot de In dische politiek. Ja waarlijk, dat is een wending van links naar rechts; en niets- minder dan clat. Spr. heeft dat openlijk gezegd. Aan het slot van zijn meesterlijk betoog gekomen, dankte hij den minister, die de koers niet heeft veranderd, en ond-er groote hi lariteit liet hij er op- volgen: Het is ge worden 'in p-laate van een minister -van, links een minister van rechts. En onder nog grooter hilariteit: De minister heeft zich losgemaakt van de verkiezingsactie. Als een ongelukkig, onbeholpen pen dant van de gedocumenteerde meesterlijke- redevoeringen van rechts kregen we eerst een speech van den vrijzinnig-democraat van Deventer. Zonder zich iets aan de sprekerstalenten van dezen bekwamen af gevaardigde te kort te doen, missen we daarin diezelfde kracht der overtuiging, waarmede onze mannen voor cle Indi sche belangen opkwamen. Feitelijk kan de vrijzinnigheid zich niet zoo warm ervoor maken. Onzerzijds: let. men immers op meer nooden en behoef ten. Eerst kregen we dan oen zoetsap pig excuusje te hooren. Maar heeren, al dus de heer van Deventer, in eenigszilis andere bewoordingen, wat hebt ge nu toch onzen minister aangevallenHeusch, van den zomer is het beleid van den Cr.G. niet zoo afgekamd, als u, recliterzijde, het doet voorkomen. We verschillen wel van meening, maar we waardeeren toch 'smans karakter. Ik ook; ik heb dio waardcering immers wel eens geuit! En toch gaan we niet in alles met elkander mee. Wat de zendingsscholen betreft, zou ik willen zien, clat ter, wille van de continuïteit niet aan cle subsidie getornd werd. Ik wil ook gaan in de richting van facultatief s-tellen van het godsdienst onderwijs en ik zie zelfs kans voor een modus vivendi tusschen linker- en rech terzijde. Om tenslotte met het oude liedje It© eindigen: Wij vinden het zeer aardig van u, rechterzijde, dat uw zendelingen in animistische streken arbeiden, doch laat hun toch vooral niet in Mohammedaan sche kringen werk-en, want dat believen wij v1 r ij zinnigen ongewensfchte kerstening te noemen. Een volgend oogenblik trachtte do heer van Deventer de lachers op zijn. zijde te- krijgen met opmerkingen als deze: „Men verweet aan do linkerzijde geld van cle Chineezen te hebben aanvaard, maar zijn dit clan ook niet u w broeders?" „Mogen cle Christenen van Ambon en de Minahassa geen geld ófferen voor de herkiezing van dr. Scheurer?" Lest best, kon van deze rede getuigd worden. Toen de s.d.a.p.-man Hugenholtz; zich in het debat mengde hot ging over het bekende intern-earingsbesluit wist de heer- van Deventer, die de billijkheid ervan verdedigde, telkens heel handig de slagen af te weren. We spraken hierboven van dc wonder lijke ideeën van dhr. Van Deventer op Zendingsgebied. Dat er van de werkelijk goede gedachten van vroeger niet veel is overgebleven, moge blijken uit een ver gelijking van hetgeen hij nu uitkraamde met datgene, wat hij voor enkele jaren in zijh werk o-ver Java en Madoera 'schreef. Na zeer veel waardeering voor de zen ding getoond te hebben en cle superioriteit der Christelijke bes-cha-ving te hebben ge huldigd, schrijft hij daar: „In hoeverre de staat dan tekort schoot in het bevorderen van het beschavings werk door de geleidelijke uitbreiding van het Christendom te verzekeren? Alleen in zooverre, als te lang aan hen, die cle kerstening tot levenstaak had den gekozen, van overheidswege de be langstelling en de steun onthouden wer den, waarop hun arbeid, ook van politiek- economisch standpunt, recht had". Ziet, deze taal hadden wijl ook nu wil len hooren! De brochure van Tjipto „Als ik een Nederlander was" besprekende, kwam de heer Van Deventer geheel in ons vaar water. In die brochure werd een even hatelijke als onjuiste voorstelling gege ven van de verhouding van Nederland en Indië, „Zonder hoovaardiging, aldus dhr. Van Deventer, mogen wij zeggen, dat wij beter voor de inlanders zijn 'ge weest dan een inlandsch bestuur ooit had kunnen zijn". Dat is ook zoo. Een treffend staaltje, dat dit bevestigt, lazen we dezer dagen in de herinnerin gen van een rechterlijk ambtenaar. In een van die schetsen verhaalt de schrijtver van een kennismaking bij een civiel geding met een dessa (dorps) hoofd later zag hij dezen terug, toen deze zijn kleinzoon kwam brengen naar de Euro- peesche school. Hij moet gaan studeeren, zeide hjj, later naar de opleidingsschool voor Inland- sche ambtenaren. Zijn vader heeft geen dessahoofd kunnen worclen, maar nu zal hij het verder brengenhij zal met tertijd zeker pnderdisitriotshoofd worden. Maar studeeren kost geld Dat weet ik wel. Maar twintig a vijf en twintig gulden per maand kan ik wel betalen; ik ben een oud man en heb niets meer noodig. Deze inlander had dus nog al aardig wat overgelegd. Ten koste van wie? 0orlogsb6grooting 1914. V o o r 1 o o p i g Verslag. Do ontworpen jaarweddenregeling voor de verschillende categorieën van militai ren, die onder den naam van „non-com battanten" worden samengevat, was in 't algemeen met instemming begroet. Met betrekking tot de verstrekking 'van Weeding en toekenning ,yan een toelage voor eerste uitrusting werden verschillen de vragen gesteld, o,.a. of het-, Juist is, dat slechts weinige onderofficieren zich voor- het ontvangen van gratis kleeding van ordinair laken hebben aangemeld. Som mige leden bestreden de toelage voor eer ste uitrusting als een verkapte traktemjents- verhooging. Verscheidene leden verklaarden mlet be langstelling uit te zien naar de maatrege- gelen, welke de minister zal nemen ten, einde bet kader-vraagstuk, zoowel wet be treft de officieren als het lager kader, tot een oplossing te brengen. Enkele leden wenschten in het bijzon der te worden ingelicht of ook naar do meening van dezen minister de leeftijd waarop een onderofficier in het' algemeen den dienst behoort te verlaten op on geveer 35 jaar is te stellen. Verder wenschte men vrij algemeen t© worden ingelicht omtrent, de opgedane er- Varing met de werking der Müitiewet: Ook werd gevraagd hoeveel miliciens gebruik hebben gemaakt van de gelegen heid tot nummerverwisseling voor den dienst bij "het blijvend gedeelte! en in lichtingen werden verzocht omtrent cle uit komsten. van cle examens ter verkrijging van een diploma van voorgeoefendheid. Tevens wenschte men 's, ministers stand punt te leeren kennen ten aanzien van hét bestaande program van eischen. Eenige leden brachten de minder doel matige wijze ter sprake, waarop de in deeling der militie h.i. pleegt ta geschie den. Gevraagd weid of de min. voorne mens is zooveel doenlijk te streven naar localiseering der militie, om op die wijze eeu vlotte mobilisatie te waarborgen. Eenige leden oordeelden dat cle orga nisatie der landweer veel te wenschen overlaat. Eenige meenden, dat een deugde lijke toestand 'zou kunnen worden ver kregen en tevens op- de organisatie belang rijk zou kunnen worden bezuinigd door meer gebruik te maken van officieren; van lageren rang en onderofficieren. Wederom werd de noodzakelijkheid van een wettelijke regeling der rechtspositie van cle onderofficieren betoogd. Met be trekking tot cle dienstaangelegenheden achtten eenige leden het niet overbodig erop aan te dringen dat in het leger toch ernstig worde gestreefd naar een economisch gebruik van den tijd. Door sommige leden werd geklaagd dat in het leger nog al te dikwijls door de chefs tot hun ondergeschikten ruwe taal wordt gebezigd en misbruik wordt ge bezigd en misbruik wordt gemaakt van Gods naam. Onder meer werd nog' gevraagd of hét bericht juist is, dat dit jaar bij de di visie marechaussee in 'Noordbrabant een zelfmoordenaar piet militaire eerbewijizen is begraven? Indien het bericht waal- blijkt, wenschte men daarover 's minis ters meening te vernemen. Aangedrongen werd voorts door enkele leden o.a. op verlof voor de onderoffi cieren om buiten dienst burgerkleeding te dragen en op vrijheid om voor zoover dat éenigszins mogelijk is -bui ten de kazerne te wonen. Verscheidene leden spraken hunne vol doening uit over de wijze waarop in den herfst van dit jaar de groote manoeuvres hebben plaats: gehad. Men meende; dat te dezer zake een woord van hulde toekwam aan den afgetreden minister Colijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1