NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND. No. 37. 1913. Woensdag; 13 November. 28e Jaargang. HISTORISCH GHRISTELIJK- Staten-Generaal. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10|cent. Familieberichten van 1—10 regels fl.iedere regel meer 10 cent. Amsterdam III. De liberalen in Amsterdam III zijn er in geslaagd met de officiëele hulp van C-hr.-historischen en winkeliers, en met den officieusen steun van Katholieken en anarchisten den eenigen vasten burcht der sociaal-democraten te veroveren. Het doet ons genoegen, dat de spoor wegkoning van 1903, de man die zich op de verloochening zijner Christelijke op voeding beroept, dat de heer Oudegeest uit de Kamer geweerd blijft, ook al is ons de keuze van zijn tegenstander, een openbaar hoofd eener school, heelemaal niet sympathiek. Voor de S. D. A. P. is het verlies van Troelstra's zetel een gevoelige slag. Een slag dien zij moeilijk te boven komt. Haar beste mannen waren in actie geweest om hem te paseeren. Polak, Mendels, Troel stra, en mindere goden als Kleerekoper, Duys en de candidaat zelf, waren dag en nacht in de weer; maar 't mocht niet baten. i i i De snoevende, praatjesmakende S. D. A. P. moge leering trekken uit 't geval! vf Een toontje lager, s. v. p. De vrijzinnigheid heeft gisteravond te Amsterdam in den roes harer overwinnig overmoedige woorden gesproken. Dat zij blij is, laat zich begrijpen. De overwinning was inderdaad mooi, te meer omdat zij behaald werd op Troelstra en de S D. A. P. Doch te zeer vergaten zij dat dit niet zou geschied zijn, indien rechts zich in zijn geheel onthouden had. Zoo ooit. het beeld tot zijn recht kwam van den tot armoe verval jen.edel- man, die een boterham aanpakt met het air alsof hij u een tientje in de hand stopt, dan is het in de Amsterdamsche meeting geweest, waarin tie overwinning gevierd werd. Natuurlijk werd de candidaat met ge jubel en het Wilhelmus ontvangen. Mr. Sine en ge gewaagde van „rotsvast vertrouwen in de goede zaak betoond." „Amsterdam", zoo jubelde deze veteraan, „staat weer aan de spits van alle goede dingen." Professor Kohnstam stofte op de over winning als „een keerpunt, in de Neder- landsche politiek." Een ander jubelde vooral „over de een heid in de Concentratie." Ketelaar riep zelfs uil dat (zij) „een drachtig zullen samenwerken om te komen tot algemeen Kiesrecht, wegneming dei- beletselen voor invoering van liet Vrou wenkiesrecht en Staatspensioen." Het applaus dat volgde vertolkte aller vertrouwen als had men het al. De Jong gewaagde van „het heilig vuur onder de vrijzinnigen door deze winning 'weder aangeblazen." Manassen, de tolk der vrij liberalen roemde „van het verjongd liberalis me" (alsof niet Minister Treub reeds in 1888 dat liberalisme bij eane oude jonge dame niet verkilden geest vergeleken had 1) len hij prees bij de o u d-liberaal de nieuwe wijsgeerige levensbeschouwing die zich onder de liberalen hoe langer hoe meer is gaan baanbreken." Groenewout, die aan Rechts wel eens de meerdere uitgaven voor Oorlog had voor gehouden, beweerde nu „dat de vrijzinnige propagandisten, ook als het militaire vraagstuk aan de orde wordt gesteld, sterk staan tegen hunne tegenstanders. Nogpen spreker vergeleek den heer Ot.to bij een reuzenduikelaar, die het hoog terecord van 3400 tot 6700 M. verbeterd had, en de „kroon heeft verdiénd van het vertrouwen van het Nederlandsche volk." Men merkt wel, de vreugde was onge temperd groot; te groot in verhouding tot den stand, tot welken deze edelman ge daald "is. Jmmers geen der liberale Kamerleden is anders dan slechts door herstemming, en met behulp hetzij van de sociaal-demo craten, hetzij van rechtschen in de Kamer gekomen. Dit geldt, ook van den nu .gekozene. Daarom had een toontje lager ook nu de Amsterdamsche vrijzinnigheid niet zoo* kwaad gestaan. Praktijk en beginsel, „De Standaard" constateert met voldoe ning, dat er dan toch nog vijf Kamerleden tegen de annexatie van den Hoek bij Rot terdam gestemd hebben, en althans nog één lid der antirevolutionaire partij, den heer Lohman, in het door dezen zoo meesterlijk opgezette debat bijviel. Wij moeten eerlijk bekennen toen de uitslag van het debat en van de stem ming ons ter oore kwam, dat wij onze oogen eens hebben uitgewreven, en ons zelf hebben afgevraagd, of de antirevolu tionaire partij nu de studie van „Ons Program" gaat opgeven. Het is toch van ouds een antirevolu tionair beginsel geweest: de autonomie, zelfs der kleinste gemeenten, en de door „Do Standaard" zoo juist genoemde ge- biedscontinuïteit. Vooral in 1913, het herinneringsjaar eener verbroken annexatie, doet een in lijving als nu door de Kamer toegestaan werd, onaangenaam aan. Annexeeren, Bismarck had er een leo- lijk handje van, doch dat was dan ook Bismarck, die er niet om gaf of hij histo rische lijnen uitwischte en rustige onder danen dupeerde. En Bismarck was precies het tegenovergestelde van een antirevo lutionair. Het is zoo jammer, dat onze mannen, zoodra zij in de regeering van stad of land komen, zoo telkens verplicht zijn mooi te vinden, wat zij zeiven van den beginne ons geleerd hebben te verfoeien. Het ontwerp was namelijk van den vo- rigen minister Heemskerk, en werd ver dedigd door den Rotterdamschen wethou der Van der Molen, natuurlijk op prac- tische gronden. Op practische gronden zijn de wereld steden groot geworden, en bepleiten de kleinere steden uitbreiding van grondge bied. Ook in onze omgeving! Edoch met wegwerping van een be proefd beginsel. •j* Vrijzinnigen en sociaal-democraten drin gen bereids op kortheid bij de beraad slagingen aan. (Jok over de verkiezingen willen eerst- genoemden liefst maar gezwegen hebben. Zaken doen, is de leus. Goed zoo mijne heeren. Maar waarom dat nu niet bij vorige begrootingen ook gezegd? Toen was het uwerzijds lang praten en veel, ook bij de algemeene beraadslagingen over de invaliditeitsver zekering, de socialisten op een na alte- gaar, en Duys met een speech van slechts tien uren. (Schaper 21/4, Ilugenholtz 31/2, Vliegen 2i/d, Troelstra 4 en Duys 91/2 uur tussehen 6 en 8 Nov.Bij het jongste begrootingsdebat ook zoo. Praten, praten. Volgens de linksche pers van toen was dit geen obstructie maar beginseltrouw. Zou zij daar dan nu tegen opkomen? Overigens rechts zal den tijd niet ver praten. Let er maar op. De begrooting komt er voor Kerstmis wel door. De vorige sprong ver in Januari. De Sarékat Islam. Nu de Indische Begrooting aan de orde is zij nogmaals herinnerd, dat alle be schuldigingen aan 't adres van 't vorige kabinet en van den gouverneur-generaal weerlegd zijn. Ook die inzake de oprich ting van bovengenoemde vereeniging. In kiezersvergaderingen is gelogen, dat deze „mohamedaansche" vereeniging reactie was tegen het drijven der Indische re geering tot kerstening (Christen maken) der Javanen. Wij herinneren, dat reeds in Augustus van dit jaar de rechtsche pers „De Nederlander" voorop van goed inge lichte zijde wist te vertellen, dat het be stuur van de Sarèkat Islam zelf „uit drukkelijk verklaard, dat de Christelijke regeering absoluut geen invloed heeft ge had op het ontstaan der vereeniging en dat het het bestuur gehinderd had dat alle couranten zulke onware artikelen tegen de regeering hadden geschreven, weshalve het er prijs op stelde te verkla ren, dat niemand zich ooit ongerust had gemaakt over de bedoeling der regeering, ook niet waar zij de zending bevorderde en dat het nooit eenigen dwang had op gemerkt." Een mededeeling, die dezer dagen in een interview (spreek uit intervjoe) door het soc.-dem. Eerste Kamerlid Van Kol is bevestigd. ■Op alle punten van zijn beleid is de gouverneur-generaal Idenburg door zijn belagers zeiven gerehabiliteerd. w Rechts of Links. Onder dit opschrift vestigt „De Ned." er de aandacht op een der gevolgen van de verdrijving van het rechtsche Kabi net, waartoe ook vele Christenen hebben meegewerkt. Zij bedoelt de benoeming van den socialist Hugenhollz tot lid van het Algemeen College van toezicht, bijstand en advies van 's Rijks Tucht- en Op voedingswezen. Welnu, die man welke in 1903 bij de spoorwegstaking zich als stationschef op wierp, en de beschermer is van een ieder, die de tucht bij de Marine ondermijnt, krijgt nu, dank zij deze benoeming mede toezicht op den gang van zaken in de tuchtscholen en rijksopvoedingsgestichten, en heeft hij toegang en recht tot onder zoek ook van alle particuliere gestichten, die zich met de opvoeding van minder jarigen belasten. ?f w „Naar Rome". T out c h e m i n m éne a Ro m e, zegt een bekend spreekwoord. Dit is niet waar. En zoo het waar ware, zou toch de eene weg gemakkelijker naar Rome leiden dan de andere. Iri ons no. van 31 Oct. (Hervormings dag) schreven wij aan het adres van de hedendaagsche (moderne) protestanten: „Het geschreeuw „tegen Rome", trou wens als haat tegen „Rome" en de beide andere Chr. partijen bedoeld, en bij de jongste verkiezingen door deze averecht- sche Protestanten aangeheven, was juist hierom zoo misplaatst, dewijl niet wij, maar juist z ij, voor velen den weg „naar Rome" effenen." 1 Deze, trouwens overbekende, waarheid vonden wij herhaald in „Het Centrum", welk blad mededeelt, dat in de classi- cale vergadering der Ned. Herv. Kerk te Zwolle, door ds. Guittart van Dalfsen, met instemming der vergadering is vastge steld, dat „honderden protestanten tot de Katholieke Kerk zijn overgegaan, nadat zij hadden ingezien, dat er voor de een heid des geloofs een onfeilbaar leergezag noodig is". Over de juistheid der motiveering van dergelijke overgangen laten wij ons niet uit. Wij vestigen slechts de aandacht op bovenstaande uitspraak, welke ons ver wijt aan het adres der modernen vol komen bevestigt: Niet wij maar gij baant den weg voor Rome. Wij werken in de politiek met onze Roomsche medeburgers saam ter bestrij ding van het in beginsel hoogst verderfe lijke liberalisme. Maar tegen de R. K. Kerk voeren wij als gereformeerden op kerkelijk en dog matisch gebied een ernstigen principiëelen strijd, voorzoover daar dwalingen in die kerk worden gehandhaafd. Dat doen echter niet de „protestanten". Die schelden alleen „tegen Rome", en vragen om maatregelen tegen Rome", en zetten de kiezers op „tegen Rome", en adres Middelburgs o, zoo vrijzin nigen gemeenteraad! stemmen op no. 2, omdat hij niet is met hen „tegen Rome". Tweede Kamer. 'tMoet gisteren voor sommige Kamer leden wel een pijnlijke zitting geweest zijn. Ware er tussehen den stembusstrijd en deze vergadering niets1 gebeurd, dan zou het een dag van verrassingen geworden zijn; stel, dat het voorloopig verslag en de memorie van antwoord ons omtrent de voor Indië te volgen gedragslijn in hef duister gelaten hadden. Het moeten, 11a den ommezwaai van de vrijzinnige leidslieden, ten opzichte van de beoordeel ing van het beleid desl gou verneur-generaal wel pijnlijke momenten geweest zijn, toen de heeren Boogaardt van Veen hun objectieve, weldoordachte redevoeringen hielden over Indië en In dische toestanden en bewegingen, die hun, dien vrijzinnigen heeren, eigenlijk het schaamrood op de kaken moesten jagen. Bij den jongsten verkiezingsstrijd is, ook met Indië geschermd; op een wijze, dia der vrijzinnigheid tot schande moest strek ken. Zoo afkeurenswaardig, dat de rechter zijde op veel milder eerherstel mocht aan spraak maken, dan haar dezer dagen te beurt viel. Bij de komende debatten is er nog geL tegenheid. .Ofschoon het veel te laat is, zullen we alle openlijke en eerlijke veront schuldigingen nog aanvaarden. Wat minister Pleyte betreft, uit een oogpunt van algemeene politiek zou men kunnen vragen of op de geweldige agi tatie, die tegen het koloniaal beleid Van de' vorige regeering gevoerd is, niet een ge heel ander optreden van den nieuwen minister zou moeten zijh gevolgd. Doch wij willen ons, o.a. met de Rotter dammer, op een ander standpunt stel len en 's Ministers antwoord losmaken Van hetgeen voorafging in de Junimaand, al moge ons dit soms moeilijk vallen. En als minister Pleyte dan wil me dewerken om het Indisch beleid en met name de ondenvijs-polifiek, zooveel moge lijk te houden buiten den strijd der po litieke partijen hier te lande, dan glelooven we, dat er nog wel iets goeds bereikt wordt. Doch dan rekenen we andermaal op Pleyte's: volgelingen. Zij kunnen nog terug. Laten zij, kortzichtig als ze gebleken zijn, ook de binocle ter Jiand nemen.: Zekerlijk valt hun het beeld van Iden burg dan mee. Zooals reeds gezegd, de r.k. afgevaar digde Boogaardt heeft een keurig stuk werk geleverd in zijn helder betoog van gisteren over den financieelen toestand en die 'financieele positie der ambtena ren, over de Indische partij en de indo's, over de Sarekat Islam en de beweerde kers ten ing p olitiek. Het moet Douwes Dekker, en de .zijnen - de heeren waren tegenwoordig well getroffen hebben, dat een afgevaardigde met zooveel kennis van Zaken en ge documenteerd over allerlei stroomingen kon spreken en zoo onomwonden een vernietigende kritiek dut Me uitcefenen.- Want verpletterend was ze. Ook aan de zoogenaamde kerstenings- politiek heeft de heer Boogaardt een har tig woordje gewijd. Men had verband gelegd tussehen de opkomst van de Sarekat Islam en de kerstening sp ol it iek. Doch gelukkig, de S. I. zelf heeft aan d «legende een einde gemaakt. De vereeni ging zelve heeft verklaard, dat zij niet isi opgericht tengevolge van christelijk drijven der regeering, :nog ala bolwerk tegen bet christendom. Haar verklaring was. in ieder opzicht afdoende; zij werd bij notarieele acte afgelegd. Reeds verleden jaar heeft spr. hetzelfde betoogd en de vorige minister ook, doch toen heette het „officieel,e waarheid". Nu echter komen de direct belanghebbenden zelf met een verklaring, die te meer waar de heeft, nu zij na de verkiezingten is afgelegd. Ook de heer Van Kol schrijft de Sa rekat Islam niet toe aan de z.g. kerste- ningfepolitiek, en ook de Locomotief i,s reeds bijgedraaid. De godsdienstige op leving onder de inlanders moet volgens spr. worden toegeschreven aan de neder laag der Turksche wapenen. Spr. leverde in verband hiermede een krachtig pleidooi voor het particulier ini tiatief inzake het onderwijs. Moet dus, zeide spr., het gouvernement slechts de vruchten der Westersehe be schaving toonen, het moet aan het par ticulier initiatief de hand reiken, om dit initiatief te laten toonen den boom, die de vrachten voortbrengt. Waar de zending dan ook scholen bouwt, daar geeft de bevolking 'daaraan de voorkeur boven de gouvernements- schooL zonder eenigen drang of dwang op die bevolking. Bouwde men op Java naast allje gouvernementsscholen Chris telijke scholen, dan zouden de gouver- npmentescholen leegloopen. Hoe kan men intusschen zeggen, dat de reg. de zending heeft bevoordeeld? In 4 jaar tijd worden 500 dessaschoten en 478 le en 2e klassescholen gebouwd tegenover 38 zendingsscholen. Voor vier gouverne mentsopleidingsscholen wordt vijf maai moer uitgegeven dan voor de zes par ticuliere opleidingsscholen. Wanneer er in Indië een schoolstrijd is gekomen dan is dit niet de schuld van de regeering, maar van het fanatisme van de neutrale onderwijzers in Indië. En dan gaat hij aldus voort: De rechterzijde heeft er recht op, dat de minister de woorden verklaart, die hij in de verkiezingsdagen heeft' gespro ken. De Troonrede, noch de memorie van antwoord, wijizen op verandering van koers, maar dan is de vraag des te meer gewettigd, wat de minister in den verkies zing strijd met zijn critiek heeft bedoeld. Ook de liberale pers: is na de verkie zingen geheel veranderd en nu tracht zij haar fout goed te praten door den gou verneur-generaal verandering van koers toe te schrijven. Spr. wijst in dit ver band op de houding van de N. R. Ct. en de Locomotief. Spr. concludeerde, dat de antithese: Christendom ep rationalisme, en de schoolstrijd niet naar Indië zijn over gebracht door de Christelijke regeering, maar dat zij; zijn uitgedacht door een( groepje fanatieke anti-cterieate publicis ten. De koloniale anti-these is het ras- Verschil tussehen het overheerechte »ni 0 ver h eerscherr as De koloniale politiek moet er daarom op gericht zijn, die Idoof te overbruggen door tussehen beide rassen te bevorde ren eenheid van sociaal denken en lief de en trouw voor het moederland (bra- vo's rechts). De heer Van Veen (c.h.) was ook niet malsch; de vrijzinnigen zullen bepaald een zuur gezicht zetten. Het gaat echter, niet aan, zooals, de N. R. C. doet, omj ons het recht te ontzeggen op de ver kiezingsdagen en -practijken terug te ko men. Wij kunnen zeer goed begrijpen, dat de kabinetswisseling niet onmiddellijk ge volgd is door het aftreden van Hen gou verneur-generaal en door ettelijke beslui ten of voorstellen om terag te komen! op onder rechtsch bewind in Indië ge troffen maatregelen. Wij kunnen dat zeer goed verstaan, doch daarin ligt tevens een zware beschuldiging aan het adres van de liberalen met betrekking tot hun stembus geschreeuw van dezen zomer. Die beschuldiging nu wenschen we te handhaven en we laten ons; niet het recht ontnemen, om de linkerzijde openlijk om opheldering' te vragen, opdat zij openlijk van hun daden verantwoording doen. De heer van Veen, noch de hteer Boo gaardt, noch de heer Scheurer, die h~-t laatst het woord voerde, waren onbillijk, toen ze het onstandvastige en hol onop rechte in d ebouding der links,chen in het licht stelden. En dient ook de minister niet eens op de vingers getikt? Ook al zullen! rechts en links in 't vervolg moeten sa menwerken Juist daarom is het noodig, dat er hel derheid komt. Als spreker in de verkiezingsdagen heeft hij volgens de verslagen verklaard, dat de schoolpolitiek van rechts de haren ten berge doet rijzen, dat de rechtsche poli tiek het land ten verderve voert en dat tegen zulke politiek de politiek moesit ge steld worden van den bezem in de mast. Deze woorden, waaraan de gedocumen teerde rede van den heer Van Veen her innerde, typeeren den verkiezingsstrijd. Zij zijn ontzettend kras, maar aldus heeft men alom kunnen lezen en hooren. Thans, zit daar d© heer Pleyte als Minister. Het schrikkelijk gevaar, de onherstelbare scha de, de roekelooze kersteiiingspolitiek, hij heeft ze alle laten bestaan en voortgezet Vragen naar de moreele rechtvaardi ging van zijn optreden, is recht en plicht. 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1