Buitenland. Staten-Generaal. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Deze ineensmelting is evenwel, dank zij de ontijdige aftreding van minister Colijn, in het water gevallen. Slotboom en Rambonnet zullen nu, ieder voor zich, doen wat Colijn als mi nister van marine ad interim (dat wil zeggen naar tijdelijke opdracht) en als minister van „oorlog" deed. Laat ons afwachten of het nu beter gaat. En inmiddels, zonder ons tot het verrichten van politieke nooddiensten te verplichten, het ministerie, waar mogelijk, steunen in af wat het ter landsverdediging noodzakelijk acht. Rusland. De ochtendbladen brengen ons het lang verbeide bericht, dat Beilis, de hoofdper soon uit het beruchte ritueele moordpro- ces te Kief is vrijgesproken. Totaal vrijgesproken. Dat deze uitspraak in vele kringen, in welk land dan ook, ontroering zal wek ken en met blijdschap ontvangen zal wor den, behoeft geen betoog. Velen, die de zekere overtuiging koesterden, dat de arme schoolmeester onschuldig was aan het hem ten laste gelegde, zullen zich nu in hun rechtsgevoel, misschien nog niet ten volle, maar toch grootendecls bevre digd gevoelen. Wanneer de man werkelijk onschuldig is met de jury koesteren ook wij dezelfde overtuiging dan moet het toch ontzettend genoemd worden, dat een onschuldige zoo langen tijd kwelling en ontbering moest ondervinden. Er valt nog veel goed te maken. Hopelijk zullen de jodenvervolgingen in Rusland nu wel wat verminderen. De vragen aan de jury gesteld, waren de volgende: lo. Is de moord op de fa briek van Saizef bewezen? en 2o. Zoo ja, heeft Beilis dien moord gepleegd uit fanatisme en om godsdienstige redenen? De eerste vraag werd door de jury bevestigend beantwoord, de tweede ont kennend. Beilis werd totaal vrijgesproken. Tweede Kamer. Rotterdam hoog! De Kamerdiscussies stonden gisteren in het teeken van deze leuze. Minister Cort achtte liet wetsontwerp tot toevoeging van de terreinen langs den Nieuwen Waterweg en het Scheur, on der de gemeenten 's Gravenzande en Naaldwijk, aan Rotterdam blijkbaar nog niet in veilige haven. Ofschoon hjj, Cort zijnde, thans ook kort beloofde te zijn, heeft hij er nog een lange zwaarwichtige speech aan ge wijd. Minister Cort stapelde alle argumenten op, die. maar te vinden waren, om de inlijving van den Hoek aannemelijk te maken; zelfs alle staatkundige wijs heid kwam daarbij te pas. „In ons staatsrecht, zeide de minister, is de gemeente een autonoom gedeelte van den staat, met veranderlijk gebied. De Grondwet laat splitsing en vereeniging van van gemeenten toe, en het is onverschillig uit theorethisch oogpunt, of het gebied van de gemeente een continuïteit vormt of niet. Het gaat er om, gemeenschaps belangen onder eenzelfde gebied te bren gen en het is zeer wel mogelijk gemeen schapsbelangen te vereenigen onder ge bieden, die niet aan elkander grenzen...." En dan somt spr. alle zaken op, die voor aansluiting pleiten. Handhaving or de, verzorging openbare gezondheid, rio- leering, waterleiding, quarantaine, alle gaar dingen, waarbij Rotterdam belang moet hebben. Dit moet gezegdmr. Cort van der Linden heeft ongetwijfeld gesproken als de vurigste Rotterdammer. De heer Lohman was de felste tegen stander van het ontwerp, en even vurig als de minister het verdedigde, met even veel klem hoeft de afgevaardigde voor Goes het afgebroken. Spr. vond het niets ander dan een schijnbeweging. In schijn slechts wordt Hoek van Holland een deel van een gemeente, in schijn krijgt het een vertegenwoordiging. In één woord, men krijgt ongewenschte Hoeksche be moeiingen met Rotterdamsche belangen. Als wij dit ontwerp aannemen, aldus de hoe* Lohman, dan gaat opportunisme bo ven recht, dan schenden wij een consti tutioneel beginsel, dat- uitdrukkelijk de autonomie der gemeenten erkent. Over de re- en duplieken kunnen we kort zijn, of liever, kunnen we gevoegelijk zwijgen. Genoeg zij het'te vermeiden, in die tweede editie van ons vorig nummer stond het reeds, dat het ontwerp met 51 legen 5 stemmen is aangenomen. Tegen waren de heeren Bogaardt, van Wassenaer, Ankerman. Brummelkamp en liohmam De ernstige betoogen van Lohman en Riummelkamp hebben niet mogen baten. Rottendam hoog De Hoeksche belangen moesten hier liet onderspit delven. Moge de toekomst loe ren, dat het den Hoek niet tot moreels schade worde. Vewlei is nog behandeld en aangenomen het wetsontwerp tot aanvulling der staats- begrooting 1913 in verband met de maat regelen tot invoering van de nieuwe mili taire rechtspleging. Staalgieterij. Naar „IJzJer en Staalkroniek" verneemt, zal de firma Muinck Keizer te Martens- hoek, die reeds op kleinere schaal dat bedrijf uitoefende, een groote staalgieterij oprichten, die zal worden gevestigd aan het Merwedekanaal bij Zuilen. Een ter rein van ruim 4 hectaren is voor dat doel aangekocht. Zuilen wordt dus een centrum van in dustrie. Zooals men weet vestigt ook de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegma.terieel hier een fabrièks- afdeeling en nog andere firma's zijn voor nemens hier werkplaatsen te stichten. Door den ondernemingsgeest van deze Groningsche firma zal een nieuwe in dustrie enkele zwakke pogingen eer der gedaan zijn mislukt en nu met goede kans op succes in ons land wor den gevestigd. Koningin E m ui a wordt Donder dag 20 November in de residentie terug verwacht. Jonge V redesvriend en. Te Amsterdam is opgericht de Ned. Bond der Jongere Vredesvrienden, welke ten doel heeft onder jonge lieden boven 16 jaar propaganda te maken voor den vrede, verkregen door arbitrage. Middelburg. De groote Schuttershof'.aal alhier is herschapen in een gezellige feestzaal, ter gelegenheid van de Bazaar, die gehouden wordt ten voordeele van de kas der vereeniging tot het bezoeken der armen. Toen wij heden morgen een kijkje gingen nemen, waren de dames, die zich voor dit goede doel hebben beschikbaar gesteld, bezig de laatste hand aan de étalage te leggen, inzonderheid aan de bloemenkiosk, waar een groot aantal van Flora's kinderen tot koopen uitlokken. Deze kiosk zelf ziet er zeer aardig uit, evenals de 7 andere, die langs de wan den zijn geplaatst en die achtereenvolgens de verschillende kleuren van den ïegen- boog dragon. In dje kiosken zijn geëta leerd een groot aantal zeer fraaie hand werken, speelgoed. potterie, photo's en tal van andere galanterieën. Op tafeltjes zijn onder anderen een groote voorraad van de bekende Verkade's artikelen en Maggi-artikelen ten verkoop geëxposeerd, terwijl er gelegenheid is om naar Sickez' chocolade te hengelen en een grabbelton ook zeker weer het noodige ver inaak zal brengen. Verder zagen wij nog een sjoelbakspel en „last not least" het wel voorzien buffet met een aardig zitje er bij. De zaal zelf is ook versierd en dit op eenvoudige, doch keurige wijze. Men deelde ons mede, dat het comité, zoowel van leveranciers als van particulie ren groote medewerking ondervond en daardoor de kosten van inrichting der bazaar tot een minimum beperkt zijn, hetgeen natuurlijk de kans op een zoo zeer gewenscht groot goed slot verhoogt, hetgeen zeker bereikt zal worden als het bezoek zoo druk is als inen hoopt. Heden middag te twee uur had in de Bakkers kamer de officiëele opening der bazaar plaats. Aanwezig waren, behalve de dames van het comité en zij die zich met den ver koop hadden belast, de bestuursleden van de Ver. tot bezoeken der Armen, de Bur gemeester en wethouder Dumon Tak. Dhr. mr. F. J. Sprenger, voorzitter van ge noemde vereeniging, sprak de aanwezigen toe en zeide volgaarne de tentoonstelling te willen openen, bracht dank aan de dames voor de genomen moeite, deed uitkomen, dat de kas der vereeniging groo- ten steun noodig heeft, ook omdat meer deren zullen kunnen worden geholpen en grooter bedragen zullen kunnen worden uitgekeerd. Tenslotte verklaarde hij den bazar voor geopend. Bij de beschrijving vergaten wij nog mee te deelen, dat in de kleine zaal een vroolijke keuken is ingericht. Wederom is gisteren een man, woonachtig alhier, verbaliseerd wegens het springen van een in beweging zijnde electrische tram. Een man, die gisteren in staat van dronkenschap het Station in rep en roer bracht, is door do politie ingerekend. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt wegens het afsteken van vuur werk, zoogenaamde klappers. Vlissingen. Eervol ontslagen op verzoek met 1 Nov. de hulptelegrafiste mej. M. A. Jasperse. Zaterdagmorgen vóór afvaart van cle mailboot „Prins Hendrik" liet een koks jongen bij ongeluk een houten rooster over boord vallen. Bevreesd voor een be risping ging hij naar den wal en roeide met een aldaar liggende boot om het verlorene, doch door wind en tij tegen dreef hij verder af. Eenige marine-matro zen brachten hem aan wal, doch intus- schen was de „Prins Hendrik" vertrokken. Goss. Gisteravond had in de Prins van Oranje de algemecne vergadering plaats van den Christelijken Volksbond alhier, onder voorzitterschap van den heer J. A. .van Heel. De voorzitter heette da aanwezigen welkom, waarop de notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Spr. wijdde daarop en- kelo woorden a*un de nagedachtenis van het trouwe lid der commissie tot werk verschaffing, den heer J. de Jonge Az„ en herinnerde aan den verdienstelijken arbeid van den heer C. Bruggemau, die om gezondheidsredenen zijn ontslag uit deze commissie moest nemen. Do commissie tot het nazien der re kening bracht vervolgens verslag uit om trent haar onderzoek en adviseerde tot goedkeuring. De uitgaven hebben bedra gen f2784,155. de inkomsten f2777.32, zoodat een kwaad slot viel te boeken van f6.836, Do rekening werd goedgekeurd en do penningmeester onder dankbetuiging gedechargeerd. De voorzitter wees or op, dat er wel een nadeelig saldo was, doch dal dil in verband met den aanwezigen voorraad goederen geen onrust behoefde te baren. Hij zegde den heeren van de Werkverschaffing dank voor hun arbeid, in 't bijzonder ook dhr. Adriaanse, die dhr. de Jonge wilde vervangen, en het Burgerlijk Armbestuur voor het subsidie, dat wederom ontvangen werd. Spr. deelde mode. dat de hoeren L. de Beste on P. Verburg tot leden der commissie tot werk verschaffing zijn gekozen. Als lid der commissie tot het nazien der rekening wordt benoemd in de plaats van dhr. v. d. Meulen, de heer L. Du- vekot. De beide aftredende bestuursleden de heeren 1. G. J. Kaki-beek - en Joh. Pilaar worden bij acclamatie herbe noemd. Nadat de voorzitter de jaaiijjksche collecte nog aanbevolen had, ging men over tot vrije discussie, waaraan o.a. werd deelgenomen door tie heeren v. d. Meuten, de Hoogh, Donner, Harinck, en v. d. Weert. Dhr. v. d. Meulen wees er op, dat hem na onderzoek gebleken is, dat do toename van het ledental niet van na deel i gen invloed is op de opbrengst van 'de collecte. De lieer van Heel kon echter niet verhelen, dat er ook leden waren, die nu voor de collecte bedankten. De heel de Hoogh en Donner toonen ook aan. dat het groote aantal leden voor den Bond winst beteekende. Dhr. v. tl. Meuten wilde mannen aan het werk zetten om modder te scheppen en de straten weder op te knappen. Hiertegen werden bezwaren ont wikkeld. Immers, zouden er nu al werkloo- zen zijn? En zouden B. en W„ die reeds hun aandacht aan de zaak wijdden, dat wel goedvinden? Men was 'ter over eens, dal in 'tko mende seizoen velen zich zouden aan melden, en dat men-bezwaarlijk hel aan tal particuliere vakken kan uitbreiden. De voorzitter bracht tenslotte een woord van dank aan de Pers voor haar steun zoo'n hartelijk woord maakt de aan gename taak nog aangenamer de le den voor hun tegenwoordigheid en bode Hillebrand voor zijn goede zorgen met betrekking tot de zaak der werkverschaf fing. Do vergadering, die een gezellig ver loop had, werd daarop, ongeveer drie kwartier na de opening, gesloten. Moge dil verslagje velen tot gektelijken en anderen steiui opwekken. De Chr. Volksbond verdient dien steun. Bij den dienst der P. en T. is be noemd met ingang van 1 Nov. tot hulp telefoniste, te Goes, mej. J. C'. 8. Hoog vliet. lerseke. Zaterdagmiddag is hier een oude man op het bietenveld voor de oogen van zijn vrouw aan hartverlam ming bezweken. Hansweert. Alhier circuleert een adres aan Ged. Staten om het gemeentebestuur van Kruiningen uit te noodigen te zor gen voor een begrinting alhier, zoolang ei* nog geen. "bestrating is. Arnemuiden. Geslaagd voor opzichter bij den dienst van weg en werken S.S. de adspirant-op'zichter Van den Brink, werkzaam aan de Arnebrug. Sas van Gent. Zaterdagochtend steeg de vlieger Leo van Steijh op Duindigt op, met het doel naar Estampes te vliegen. T» elf uur is hij geland een 600 Me ter benoorden het station Sas van Gent in een 'klaverveld. Spoedig waren hon derden ter plaatse om den prachtigen Farman tweedekker te bezichtigen. Het bleek dat Van Steijn gebrek had aan ben zine en daarom geland was. Uit Sas van Gent werd benzine aangebracht. Dit ver oorzaakte den vliegenier, die op de reis met veel tegenwind had te kampen en over koude klaagde, een oponthoud van ruim een uur. Op de nabijs taande hoeve van den heer L. de Jonghe gebruikte hjj eenige ververschingen en zette de reis voort, nadat hij van den heer Malotaux omtrent de route inlichtingen had ont vangen. Wegens het steeds ongunstiger wordend weer is de vlieger te Gent ge land op hot plein St- Denvs. (M. Crt.) Hulst. Benoemd tot kantoorbediende bij de P. en T. dhr. A. A. 'A. de Cock. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan J. E. Reynvaau, weduwe van mr. B. Ermerins, subs, griffier bij! den Hoo- gen Raad f735. En M. P. Markusse wed. J. Vermeulen, hoofd een er school, f 414. Zaamslag. Naar aanleiding van het op treden der marecbaussée ter gelegenheid van de arrestatie der gebr. V. te Zaam slag, bij welke gelegenheid verschillende burgers door het chargeeren met gebruik van de blanke sabel klappen en houwen bekwamen, is door oen van hen die het meest in het gedrang kwamen een request verzonden aan den minister van justitie, met verzoek een streng onderzoek te wil len instellen naar de mishandelingen waaraan de marechaussee zich zou heb ben schuldig gemaakt en de schuldigen te willen straffen. Noordgouwa. Bij K. B. is toestemming verleend aan J. A. M. Hanssens, secre taris en ontvanger dezer gemeente, om te Zierikzee te blijven woneil. Ned. Herr. Kerk. Beroepen te 'tWoud (Hof van Delft), M. Niemeijer te Uitwijk. Aangenomen naar Enkhuizen, door F. W. J. v. d. Poel te Nijeha»ske. Dr. A. F. H.'Blaauw, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Eist (Bet.), heeft na een 43-jarigen dienst, waarvan 33 jaren te Eist, tegen 1 Mei a.s. zijtri emeritaat aangevraagd. G'ollatierecht afgeschaft. Op voorstel van dhr. Z ijls tra, heeft de Gemeenteraad van Groningen het collatie- recht voor het beroepen van een pre dikant bij de Ned. Herv. Gem. te Ter Apel, afgeschaft. Geref. Kerken. Aangenomen naar Nes en Wieiuni, door H. van Dijk te Zwammerdam. Bedankt voor Werkendam, door J. Koe- lowijn te Nieuw-Lekkerland. Geref. Studentenblad. Om de 14 dagen zal een Gereformeerd Stu dentenblad verschijnen, uitgaande van de vereenigde studenten van de Vrije Uni versiteit, Theologische school, en de So- cietas Studiosarurn Bef onna lorum. - - Door dr. H. Japikse, directeur dei) B. H. B. S. te Aliddelburg is tegen 1 Sept. 1914 ontslag als zoodanig aange vraagd. Onder open hemel, door ds. G. F. Haspels. I. Die aan cle deur staat en klopt. Utrecht, G. J. A. Buys. Een reeks van vier; wij danken die aan de vriendschap van de Rotterdamsche ge meente. Ds. Haspels is dit j;uir 25 jaar dominé geweest en wilde geen feestelijke herdenking, doch niettemin zijn dankbaar heid toonen. Hij doet dit met de uit gave dezer vier beschouwingenI. Die aan de deur staat, bestemd voor Advent en Kerstmis. II. In de schutsa des Alier- hoogsten, voor Oud- en Nieuwjaar. III. Do beker der Verlossingen, voor Goeden Vrijdag en Paschen. IV. Heerlijkheid, voor Pinkster. Elk deel is Op zichzejf compleet en vormt dus één geheel. Twee deelen ver schijnen nog dit jaar. En 't bovengenoem de is er dan het eerste van. Wie Haspels als schrijver en vooral als prediker kent, die geniet van de kloeke frischheid zij ner taal, en de oorspronkelijkheid zijner gedachten. Het is een aangename ont spanning dit bock te lezen. Het opent geen nieuwe banen; maar doet op de door den schrijver reeds lang te voren geopende nieuwe banen blijmoedig voort gaan. In de bibliotheken onzer Jonge- lingsvereenigingen, en van onze predi kanten mag deze serie niet ontbreken. De Ileidelbergsche Catechismus in 60 leerredenen verklaard door ds. J. Bavinck. Kampen, J. H. Kok. Dat een werk als dit binnen den tijd van tien jaren reeds een tweeden druk beleeft, pleit voor den schrijver, die den juisten toon te treffen wist, en voor de lezers, die in zoo grooten getale van deze leerredenen gediend bleken. Wij heb ben indertijd dit werk met groote voor liefde gevolgd en aanbevolen. Hartelijk bevelen wij derhalve nu ook den herdruk aan. Het werk zal verschijnen in 20 le veringen van 25 cent in twee deelen met gratis twee fraaie en sterke stempelban,- den. De prijs kan derhalve voor nie mand een beletsel zijn, en wie geen standaardwerk over den Ileidelbergcr heeft wij denken hier aan v. d. Kemp, Smijtegelt of Vermeer; Feringa. Hoekstra of Bavinck), die heeft nu de gelegen heid er zich een aan te schaffen. Sexueele zonde en cle zonde tegen den Heiligen Geest, doordr. G. Wisse. Kampen, J. II. Kok. Dr Wisse schreef dit woord voor aan- gevochtcnen en bestredenen, en deed cqj dit punt 200 rijke, bedroevende ervaringen op, dat hij meende deze wenken aan zijn ambtsbroeders ter behandeling, en aan zoovele bestredenen ter behartiging te moeten aanbieden. Geen zonde, waar tegen de Schrift krachtiger waarschuwt dan deze, doch ook geen zonde waar tegen de consciëntie zoo ernstig rea geert. De schrijver geeft, goeden raad, vooral in verband met het al of niet deelnemen aan het H. Avondmaal. Zijn woord klinkt niet forsch, toch kan het zijn nut hebben, voor hen voor wie het bestemd is. Maar er zijn ook nog an deren die leven in de zondeof nooit' vallen, omdat zij altijd tegen den grond liggen. De uitdrukking op blz48 dat enkele neigingen en cl ad en nooit over wonnen blijken", kon wel eens voor som migen een voorwendsel zijn om deze zon de niet flink genoeg in zichzelf aan te pakken. Laten zij dan gewaarschuwd zijn dat dit allerminst bedoeld is. In de diepte, door dr. J. R. Slote- maker de Bruine. Utrecht, G. J. A. Ruys. Dit is nu eens geen sociale quaeetie, maar theologie, Godskennis, meer nog zelfkennis waartoe de schrijver komt op wekken, en Wat hij brengt. In keurige taal, met liefelijken ernst brengt hij "het Woord Gods en brengt eenige teksten daaruit aan de consciëntie. Tot afdalen in de diepte noodigf, ja dwingt hij, nog verder omlaag, met de levensvragen strijdt gij wel? hebt gij 'de vreemde go den al weggedaan? bracht gjj den Heere reeds het offer dat Hij van u eischt? zijl gij verzegeld met den Heiligen Geest dei belofte? weet gij 't? ziel de we reld het aan u? In nieuwen vorm op zijn Slotemakersch, cle oude vragen en het oude vermaan. Dit boek lezen is het genieten, doch de schrijve» is daarmede niet tevree. Hij wekt u op! tot de bede doorgrond mij, Heere! Zij dit voor reien do vracht. Borssele. Men schrijft ons: Ter nadere toelichting van uw bericht in het no. van 6 Nov., rubriek Landbouw, diene, dat in de loodsen der N. A. S. H te Rotterdam de aanwezige aardappelen niet hooger dan v ij f (zegge vijf; zakken op elkander liggende mogen worden opgestapeld, dit is zoowat de hoogte van l'ó Meter. Ze hebben ook niet hooger gelegen. Zulke overdreven berichten doen aan koopers en verkoopers veel schade. Hooge Raad. De procureur generaal van den Hoogen Raad heeft gisteren conclusie genomen inzake de cassatieberoepen van lc. Al. S. AL. weduwe Ie N„ te Oostburg, door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot f 1 b. of 1 ,1. h. wegens het als eigenaresse van een weiland -n - daarlangs loopende slool doen verondie- pen door liet daarin doen werpen van koolasch, puin, takkenbossen enz., in strijd met ecno plaatselijke verordening van ite gemeente Oostburg. Aangevoerd was: lo. dat tot bewijs aan wijzingen waren geput uit drie processen- verbaal hoewel er maar twee wanen voor gelezen; dat gebruik was gemaakt van getuigen van iiooren zeggen en dat be wijs was geput uit eene bekentenis die niet was afgelegd; 2o. dat niet was ten laste gelegd en bewezen verklaard dat do sloot diende tot waterloozing of wat era- voering; en 3o. dat het hier niet. betrof de openbare orde, zedelijkheid of gezond- beid, noch de huishouding der gemeente. Procureur-generaal achtte hot eerste cas satiemiddel gegrond, in zooverre het klaagde over liet gebruikmaken van on wettig bewijs. Het tweede middel achtte hij niet gegrond, daarentegen wel het der de. dat echter thans niet bij den Hoo gen Raad ter beslissing kon komen, aan gezien op grond van het- eerste middel het vonnis diende te worden vernietigd en de zaak verwezen naar de rechtbank te Middelburg. Uitspraak 8 December. Ongelukken. Op de pas geoepnde lijn EindhovenWeert is een 70-jarig man door den trein overreden en in de rivier terechtgekomen. Tien minuten 11a aan komst in het gasthuis overleed tfe man. Te Rotterdam is een schippersknecht van een steiger te water gevallen en ver dronken. De 21-jarige D. de Groot van Marken, is op de Noordzee door het zëil overboord geslagen. Zijn lijk is opgehaald. Gisterennacht, is te Bovensmilde een arbeider, die belast was met het toezicht op een motor voor waterbemaling, door het inademen van benzinedamp gestikl. Te Steenwijk had een houtzagersknecht het ongeluk zich een zijner handen ernstig aan de cirkelzaag te verwonden. De duim werd daarbij zoo goed als geheel afge sneden. Is al terecht! De sedert Vrijdag verdwenen 14-jarige hoogerburgerseholier uit Maastricht is terecht. Familieleden in Aken hadden ontdekt, dat de jongen daar in een hotel logeerde. Een tragisch sterfgeval. Een 76-jarige vrouw uft Haarlemmerliede is Zondag in een R.-K. kerk te Haarlem, tijdens de Alis, doodgebleven. De vrouw was juist 50 jaar getrouwd en de kinderen zouden, terwijl de oudjes naar de kerk waren, het huis versieren. Op heeterdaad betrapt. At geruimen tijd werden er telkens goederen vermist uit treinen van de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij, die het baanvak AmsterdamUtrecht berijden, 't Geschied de onder zulke omstandigheden, dat wel aan diefstal gedacht moest worden, e» dezer dagen is de dader ontdekt, 't Was een hoofdconductenr, v. d. S. geheetcn,, woonachtig te Utrecht. Het ,,U. D." verhaalt hoe de ontdek king op heeterdaad geschied is. 't Had de aandacht getrokken dat het feit geregeld voorviel, wanneer een be paalde hoofdconducteur den trein leidde, zonder dat echter bewijzen konden wor den geleverd van zijn schuld. Hij ge noot tot dusver het volste vertrouwen, terwijl iiij een flink salaris verdiende (f 26 wekelijks). Toch moest op hem wel ver denking vallen, tot ten slotte de Am- sterdamsche recherche aan de onzekerheid een einde heeft gemaakt. Vrijdagavond! hadden zich eenige rechercheurs op han dige wijze in den goederenwagen van. den trein, die uit Amsterdam naar Utrecht vertrok, laten insluiten, zonder dat da hoofdconducteur ook maar de minste arg waan koesterde, üp een gegeven moment, het was op het baantrajeot tusschea. Amsterdam en Weesp haalde hij een groote bos sleutels uit zijn zak en openda met een daarvan een koffer, die tot da vrachtgoederen behoorde. Hij haalde e» een tulband uit te voorschijn. Zijn be spieders namen dit alles zorgvuldig waai an knipten den dief, toen zij fle gelegen heid daartoe schoon zagen. Brand in een stoomschip, hl het van Java te Rotterdam aangekomen stoomschip Wilis, van do Ilobterdamscho Loyd, is gisteren bij heb passeeren van Pascseeren van Beachv Head brand ontdekt in hot ruim no. 1, waarin een flinke partij tabak was geladen. Onmiddellijk! werden alle pogingen aangewend om h l vuur to blussehen, doch het moohibjiiet ge lukken. Rij aankomst aan de Lloydkade waren de opvarenden het vuur nog piel moester. Onmiddellijk werd toon met eigen personeel ran den wal begonnen met zic;h op de Lloydkade bevindende hrandkrane» hot ruim vol te snuiten en later verleende een pompbootj van Wil ton nog assjstenlie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2