pies. lagazijn s :erjassen injassen, ikkers. (ring rijen. NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND. Ao. 34. 1913. laksog. venieiv Zaterdag 8 November. 28c «laargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- |LTE Co. GOES. TE Co. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. ®mm® [AGE. |aaf, welke Hovember chelmakerij. ruil. SJllllUJJ. w VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUI), te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee bladen Uit de Provincie. koudheid p5 cent. I en 10 cent. 9 Middelburg. lc. 2479. lla carte. spijzen. [rkboeken in alle h formaten is het iBijbelmagazijn van IBurcht, hoek Wal, iDe Zeeuw", pr alle inrichtingen ELIJKSKAARTEN der Vereentot bij sterfte en onge- iWalcheren" maakt pr, die met den [nscht te worden hiervan opgave der Vereeniging, MAAS te Veere. 157 b. d. Oostkerk -LBURG. ;eering en, Fornuizen ite Kachels, achels, e buiskachels. (platen, uiterst f, oie weer. •s, n dan mijne eigen en U zult tevre- 'Vk. irdstr. Middelburg. )udheid. Holm, 20 cent. Middelburg. A IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10'cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Een misstand. Zal het liberale kabinet, nu herziening van het. Tarief van invoerrechten van de baan is, zich heelemaal niet hekommeren om de enkele misstanden die toch niet ontkend kunnen worden? Neem bijvoorbeeld artikel suikerwerk. Suikerwerken, hier ingevoerd kosten aan invoerrecht f25 de 100 K.G. In het. binnenland moet van de suiker een hooge accijns worden betaald. Wordt n,u uit liet buitenland suikerwerk met 98 pCt. suiker ingevoerd, dan is voor de 100 kilo het invoerrecht f 25. Wil ech ter een Nederlandsch fabrikant datzelfde suikerwerk hier te lande maken, dan moet hij voor de 9 kilo suiker, daarvoor benoo- diigd, betalen 98 maal 27 cent is f26.46. Bovendien moet die Nederlander dan nog: invoerrecht betalen voor de oliën of ac cijns voor den alcohol, die hij voor de bereiding noodig heeft. Zoo wordt de buitenlander boven den Nederlandschen fabrikant bevoordeeld. Laat ons zien of „de regeering" aan dezen .misstand een eind zal maken. Bijvoorbeeld door afschaffing van den accijns op de suiker; in 1884 al gevraagd door partijorganen van do tegenwoordige vrijzinnig-democraten. België. Of Rotterdam ook vooruitgaat! Rotterdam's concurrentie doet zich zelfs tot in het Luiksche hekken gevoelen. De Handelskamer van Antwerpen heeft aan de regeering een schrijven gericht, waarin zij opnieuw aandringt op den on- middel ijken aanleg van een rechtstreek- sche waterverbinding AntwerpenLuik. Zij vestigt de aandacht er op, dat Rotter dam Antwerpen concurrentie aandoet tot zelfs, i n het Luiksche bekken en spreekt als haar meening uit, dat alleen een di recte waterweg, tusschen de Antwerpsche haven en Luik eenige verbetering in den toestand zal kunnen brengen. Eenige verbetering". Men schijnt niet zoo heel veel vertrouwen in de onder neming te hebben. Of veel vertrouwen in de bestendigheid van Rotterdam's con currentie Frankrijk. De Kamer heeft mot 413 tegen 145 stemmen het tegenontwerp van Augag',- neur, betreffende de kiesrechtheirvormingl verworpen; en met, 482 tegen 81 stemmen aangenomen art;. 1 van het eerste gedeelte, aldus luidend: „De leden van de Kamer van Afgevaardigden worden gekozen vol gens het lastenstelsel. Het geheele artikel 1, waarbij het lij's- tenstelsel met vertegenwoordiging der minderheden wordt voorgeschreven, werd daarna aangenomen met 348 stemmen tegen 213. Engeland. Sic transit gloria mundil Of liever: zoo vergaat Engeland's roem. Het afgedankte linieschip Empress of India, eens een le klas linieschip van 14000 ton, loopende 17 knoop, van sta pel geloopen in 1891 en kort geledeui nog de trots van de Eugelsche vloot, ligt nu op den bodem van het Kanaal. Het, heeft aan de nieuwe linieschepen, tot schijf gediend. Het werd met hout en kurk geladen om het drijvende te hou den. Zoo werd het het Kanaal ingje sleept een een 50 K.M. bewesten Portland aan de groote vuurmonden van het tweede en derde eskader linieschepen ten prooi ge laten. Aan de kanonniers was gelast, om, zoo veel mogelijk boven de waterlijn te mik ken. Men stelde zich veel van de proe ven voor. Na het schieten zou het schip met zeilen toegemaakt en in Portland bin nengesleept worden, waarna de mannen van het vak de uitwerking van de ver schillende kanonnen zouden nagaan. De leden jder admiraliteit woonden het schijfschieten bij. Maar na een paar scho ten raakten hout en kurk in brand. Het schieten werd gestaakt en op het oude schip werden de pompen aan het. werk gezet. De vlammen waren echter niet te stuiten. Toen braakten de groote vuur monden van de eskaders nog eens om het hardst hun projectielen tegen liet schip uit. De oude hulk helde ras over en zouk toen Beieren. Ieder kent het lot van den ex-koning Otto, die sedert jaren ongeneeslijk krank zinnig is. Dezer dagen is aan het bestuur in zijh naam een eind gemaakt. Het Beiers,che parlement heeft een grondwetsherziening aangenomen, zoodat de volle waardigheid van het ko ningschap verzekerd is geworden aan prins-regent Bodewijk. Deze heeft thans het bewind aanvaard als Koning Lodewijk lil, bij de gratie Gods. In de Eerste Kamer is gisteren van de volgende Koninklijke boodschap mede- deeling gedaan „De koning heeft op 5 November de regeering aanvaard en de hem bij! Gods genade toekomende rechten ten volle in bezit genomen. Z. M., die zich met vol doening de vele jaren herinnert, gécfu- rende welke hij persoonlijk aan het werk van dit hooige huis heeft deelgenomen, biedt de Kamer der Rijksraden zij'n ko ninklijken groet". De president, .graaf Fugger von Glött zeide daarop: „Met rechtmatigen trots en oprechte vreugde hebben wij de bood schap en den minzamen groet van den heer des lands ontvangen. Ten teeken van onze diepste dankbaarheid, onwan kelbare trouw, liefde en aanhankelijkheid aan den koning verzoek ik de leden in te stemmen met den wenseh: koning Lo dewijk III, onze allergenadigste vorst leve Uit het merkwaardige leven van xlen ongelukkigen koning Ludwig II hopen we binnenkort een en ander mede te deelen. Vereanigde Staten. Zij, die meenen, dat de nederlaag van Tammany bij de presidentsverkiezing ïn New-York president Wilson onaangenaam was, hebben het mis. Wel is Tammany een democratische organisatie en beduidt de nederlaag van Tammany zooveel als een overwinning der republikeinen. Maar niettemin is Wilson zoo wordt thans bericht geenszins ontsticht over Tammany's nederlaag: al is hij zelf de mocraat, daarom heeft hij nog geen sym pathie met de democratische organisatie» in New-York, en hij vindt het voor de reputatie der democratische partij heel goed als Tammany vernederd wordt. Wil son is daarentegen uitermate verheugd over de overwinningen der democraten in andere staten, bepaaldelijk in New- Jersey, waar hijzelf gouverneur geweest ishij ziet in de verkiezing van een democratischen gouverneur in New-Jersey een bewijs, dat zijn politiek als president de instemming heeft van zijn oude vrien den in New-Jersey. Zóó z ij n onze manieren. Van het Geldersch Buren -weten we uit vroegere mededeelingen, dat de vrij zinnigen er op fraaie(!) manier kunnen optreden tegenover andersdenkenden. Wij herinneren maar aan het geval v. d. Poel, die na de Juni-verkiezingen, doordat de vrijzinnigen hem in zaken tegenwerkten, uit de gemeente moest vertrekken. In een correspondentie werd ons thans nog een schildering gegeven van het Buren tijdens de jongste verkiezingen. Enkele bijzon derheden deelen we hier mede. De cor respondent schrijft o. m. Het denkend deel der natie heeft sinds onheugelijke tijden het bewind hier in handen; de Gemeenteraad bestaat uit vrij zinnigen van verschillende nuanceering; evenals in de Herv. Gem. en het bestuur van het Weeshuis, waarvan de burge meester voorzitter is. Een klein groepje behoort tot de rechtsche partijen en dat groepje is een doorn in het oog van de heeren van het z.g. verdraagzame li beralisme. Bekend is dat op 24 Juni in een openbare vergadering voor de recht sche partijen optrad de heer P. J. Dam, van Hilversum, ter verdediging van de rechtsche candidaten voor de Prov. Staten. De zaal van de „Harmonie" was aan het rechtsche comité voor deze ver gadering geweigerd. In een ander ge huurd zaaltje, dat tot in alle hoeken ge vuld was, maakten de vrijzinnige heeren met hun aanhang echter een onbeschrij felijk tumult, zoodat de spreker, die zich zeer gematigd uitliet, voortdurend door interrupties werd gehinderd. Buiten de zaal was het vrijzinnig en verdraagzaam Buren in beweging; een paar uur ach tereen leek het, of buiten een troep hye na's was losgebroken. In de zaal werd het ook hoe langer zoo rumoeriger en toen de vergadering gesloten was, werd het een verwarring en drongen de vrij zinnige heeren naar voren. Buiten be gon het schelden en tieren en de heer Dam werd door de geheele menigte naar zijn logies begeleid. Onderweg gebeurden nog tal van baldadigheden. Voor het Wees huis werd met een vaandel in het midden door de dronken"" ménlgte '"ë'ön serenade gebracht, bonsende op de deuren (terwijl in de woning een ziek tuberculoos meisje lag). Ook de spreker van dien avond werd lastig gevallen en bij den Rent meester J. Kemp, bij wien de spreker logeerde, werden de raamspionnen en het hekje bij de deur vernield, en het scheelde maar weinig of de bende was bij dezen heer het huis binnengedrongen. Bij den heer Van Coevorden, een R.-K. boer, ston den ze met jetrokken messen op uit dagende manier. Den geheelen nacht door hebben de dronkemanstooneelen voortge duurd, zonder eenig optreden van de be voegde macht. Zoo streed de Burensche vrijzinnigheid een strijd der beginselenLaten onze mannen kalm doorgaan met een flinke, ge regelde actie. Dan spreken we over en kele jaren de vrijzinnige heeren wel eens nader. (Stand.) Gedeputeerde Staten van Z uid- Holland. Do Prov. Staten van Zuid-Holland heb ben, zooals men weet, benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten mr. Kolkman, oud-minister van financiën, met 42 van de 75 stemmen. Op mr. Zaaijer waren 29 stemmen, op den heer Van Wighem was 1 stem, en 3 briefjes waren in blanco uitgebracht. Nationale kiezers b'ond fn Nederland. Het hoofdbestuur van den Nationalen Bond van Protéstantsche kiezers in Ne derland heeft wederom vergaderd ter ver- dei'e behandeling van het concept-statu ten in verband met de reorganisatie van den Bond tot den Nationalen Kiezersbond in Nederland. Besloten werd het concept in een al- gemeene vergadering te Amsterdam op Woensdag 26 November aan de leden en afdeelingen ter goedkeuring voor te leggen. Eerste Kamerlid Van Swaay. Prof. G. J. van Swaay, gisteren geko zen tot lid van de Eerste Kamer, be haalde in het jaar 1889 aan de voor malige Polytechnische school te Delft zijn diploma. Achtereenvolgens was hij as sistent .aan die school, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Winters wijk en daarna te Tilburg, tijdelijk leeraar in de natuurkunde aan de Polytechnische school te Delft en sinds 1898 hoogleeraar in de electrotechniek aan de Polytech nische school, welke in 1905 in de Tech nische Hoogeschool werd omgezet. Bekend mag worden geacht, dat 'prof. van Swaay dezen zomer herkozen werd tot lid v,an de Provinciale Staten en la ter gekozen tot lid van Gedeputeerde Sta ten, welke betrekking niet vereenigbnar werd geacht met die van hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. De kath. Kamerclub en art. 19 2 Grw. De Katholieke Kamerclub heeft, blijkens een communiqué aan de katholieke bla den, besloten, dat haar leden bij even- tueele uitnoodiging om zitting te nemen in de staatscommissie voor onderwijs, die in de Troonrede werd aangekondigd, al leen dan zich daartoe bereid zullen ver klaren, indien van regeeringswege art. 192 in de Grondwetsherziening betrokken wordt en de opdracht aan de commissie van dien aard zou zijn, dat zij gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar on derwijs niet uitsluit. Een moordaanslag. Men seint uit Batavia aan de „Tel" Een zich verongelijkt achtende audiën- tiagaager loste een schot voor het Pa leis Buitenzorg op! den adjudant-gouver neur Bouwmeester de Veer. Deze werd ernstig gewond, "doch niet levensgevaar lijk. De aanrander werd door de politie doodgeschoten. De „N. R. Crt." teekent hierbij aan: Dit bericht is niet bijzonder duidelijk. De gouverneur-generaal heeft tot adjudan ten den luit.-kolonel C. M. Kan, den lsten luitenant V. F. J. Boumeester en den luit. ter zee 1ste klasse L. van Verre. De in het telegram aan de „Tel." ge noemde naam doet nu het vermoeden rijzen, dat de aanslag gepleegd is op de beide adjudanten Boumeester en van Verre, maar dit is moeilijk overeen te brengen met het lossen van één schot, terwijl ook het vervolg van het telegram van een enkel persoon spreekt. Een of ficier met den naam Bouwmeester de Veer kent het Indische leger niet. Goes. De afdeeling Goes der Maatschap pij) tot Bevordering der Toonkunst zal naar men ons mededeelt den 18en en 19en December a.s. ten gehoore bren ger. „Odysseus" van Max Bruch. Als so listen zullen optreden de dames D. Vlem- minghs uit Dordrecht, IT. De Feij Mest- dagh uit Vlissingèn en de heer dr. H. v. d. Kamp uit Middelburg. (N. Z. Crt.) Hedenochtend is boven ons eiland een vliegmachine gezien, die zich zeer snel in Noord-Westelijke richting voort bewoog. Kan het Pégoud geweest zijn? Oudelande. Omtrent den brand bij den landbouwer Boonman nog het volgende: Omstreeks half 12 Vrijdagmiddag j.l. waren in Noordelijke richting van ons dorpje dikke rookwolken te zien, weldra gevolgd door een helle vlam. Brand! 'tBleek te zijn bij den heer A. Boonman, landbouwer alhier. Door onvoorzichtig heid met lucifers was het 6jarig zoontje van den bewoner der hoeve oorzaak, dat binnen enkele uren deze schoone land- bouwersschuur, voor een jaar pas nieuw; gebouwd, met haar rijken inhoud, een pi'ooi der vlammen werd. Behalve de ver brande veldvruchten kwam een varken met 9 jongen in de vlammen om. Het aan de schuur gebouwde huis staat over eind, maar is een paar ramen kwijt, voor een gedeelte bovendien door vuur of door het water vernield. Daar het stil weer was is de schade tot één perceel beperkt. Bij hevigen wind was de toestand niet te overzien ge weest. De verzekering dekt voor een ge deelte de schade. De waterleiding bewees nu goede diensten! We zagen de opgeschroefde slangen in werking en ze voldeden goed. Eigenaardig dat men op Zuid-Beve land nog vaak de gewoonte heeft om ook bij nieuwe hoeven de schuur en 'thuis aaneen te bouwen. In andere streken van Zeeland bouwt men vaak huis en schuur een heel eind van elkaar. Bij brand komt 't voorzichtige van deze laatste bouw wijze uit Hoofdplaat. Als een zeldzaamheid meldt men, ft at verleden week bij den land bouwer II. Cammaert aldaar een var ken is geslacht dat niet minder dan 15 biggen bleek te bevatten en deze week on derging een Varken bij 'den landbou wer H. F. Temmerman hetzelfde lot waar bij bleek eenzelfde aantal biggen aan wezig te zijn. (Br. Crt.) Axel. Aan den heer J. de Wolf is op z*jn verzoek eervol ontslag verleend als gezworene bij den Westerlandpolder. Bres kens. Op 18 November zal het nieuwe gemeentehuis plechtig in gebruik worden genomen. Sluis. Bij den landbouwer P. Beun viel de knecht Klimke bij het afhalen van hooi door de liggers en kwam op den dorschvloer terecht, waardoor hiji zich ern stig bezeerde, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Colijnsplaat. Gisteren had alhier de leden-vergadering plaats van de vereeni ging „Het Groene Kruis". Aanwezig waren 37 leden, een aantal, dat bij het ongun stige weer, niet onbevredigend te noemen is. De vice-voorzitter, ds. van Selms, opent de vergadering met gebed. De secretaris, de heer van Herp, leest de notulen van de vorige vergadering en brengt rapport uit van zijn bezoek aan de Provinciale vergadering. Aan de orde is de bespreking van de z.g, huiszorg, die de afdeeling ter hand wil nemen. Onder huiszorg wordt verstaan het hulp ver schaffen in die gezinnen, waar de huis moeder na kraam- of ziekbed nog te zwak is het huishoudelijk werk te verrichten. De heer de Visser brengt zijn finantieel verslag uit, waarna de begrooting voor 1914 wordt goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, ds. van Selms, J. Francke en L. Schout worden herkozen. De ver eeniging blijkt in bloei te verkeeren, want het aantal leden is gestegen op 132. De wensch werd geuit, dat weldra de 30 ge zinshoofden, die nog geen lid zijn, spoe dig mogen toetreden, opdat de zoo nut tige vereeniging worde: door allen en voor allen. De secretaris eindigde met dankzegging. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Oudega en Kolderwolde, door S. Goverts Jr., cand. te Veenen- daal; voor Tholen, door A. v. d. Sluia te Huizen. Geref. Kerken. Beroepen te Loenen-Vreeland, B. A. Knoppers, cand. te Rotterdam. lerseka. De heer II. J. Bakker hoofd van sehpol I (alhier, is benoemd tot hoofd van een M.U.L.O. school te Dokkum. (M. Crt.) Geslaagd te 's Gravenhage voor de Wiskunde L. O. de heer A. P. Steketee te Middelburg, vroeger te Goes. De Unie-collecte bracht te Nieu- werkerk f 79,44 op. Geslaagd op het examen vrije- en orde-oefeningen dei' gymnastiek te Rot terdam de heer C. Stuijl te Biggekerke, en te Venlo, de heeren L. J. Versprille te Oostburg, en E. M. M. den Hart te Hoofdplaat, verder de heeren H. J. Dan ker te Kruiningen, J. W. van Nieuwen- huizen te Oostburg, J. P. Dhont te IJzen- dijke en W. J. Kouse te Retranchement, en de dames J. M. Catsman te Oost burg, C. Kools en C. P. van Overbeeke, beiden te Aardenburg en J. J. P. S. Stof fels te Sas van Gent. Nederl. Herv. Gem. Zondag 9 Nov. Goes, half 10 uur 'ds. de Vries, 2 uur ,ds. Steinz (Cat. Zondag 17), 6 uur ds. Homburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1