Kerknieuws. Predikbeurten Onderwijs. Rechtszaken. Landbouw. *t\Yas oen srhoou" avond, rijk aan kunstgenot, die „Faukelius" ons gat'. De heer De Rijcke sloot na de gebruikelijke dankbetuigingen niet geix'd de feestelijke samenkomst. Met een dankbaar gevoed verlieten we de met vlaggen en wimpels smaakvol versierde zaal. Vlissingen. De torpedoboot „G 14" in aanbouw op de werf der Kon. Maatschap pij ,.De Schelde" alhier zal 15 Novem ber te water worden gelaten. Nieuwdorp. Bij gelegenheid van het ju bileum van den heer L. Melse, hoofd der Christelijke school alhier, heeft het in geenen ileele aan hartelijke belang stelling en bewijzen van waardeering ont broken. Woensdag 5 Nov. was niet al leen voor den jubilaris en zijn gezin, maar voor heel de gemeente een dag van dankbare herinnering. Met het oog op de beteekenende plaats, die hij in haar midden inneemt, en den rijken ze gen, die van zijn arbeid uitging en uit gaat. openbaarde zich algemeen de be- "hoefte, niet alleen met het woord, maar ook metterdaad den dank des harten te bewijzen. Een daartoe gevormde commis sie bracht in weinig tijds het benoodigde bijeen voor een passend huldeblijk. En zoo werd de jubilaris verrast met een o keurig schrijfbureau, dat de firma Belde- Tok en Van Roo te Middelburg alle eer aandoet. Het personeel der school be toonde bovendien zijn belangstelling door een prachtig zilveren inktstel. Een en ander mag hier in waarheid een hulde blijk" heeten. Het ging gepaard met den wensch neen, met de bede, dat de Heere, die den heer Melse tot een rij ken zegen stelde, hem verder genade moge schenken, om zijh taak in ons midden voort te zetten. Biggekerke. Gisternacht werden door de jachtopzieners van Koudekerke en Bigge kerke, onder Biggekerke een paar bekende stroopers jagende met den lichtbak aange troffen. Een dubbelloops jachtgeweer, een fietslantaarn en twee hazen werden in beslag genomen. Serooskerke (W.) Voor de Jong. Ver. rPed. 12: lo op Geref. grondslag trad op ds. F. W. H. Bramer van Heinkenszand met het onderwerp,,Der jongelingen roe- ping". Het boek Pred., zoo begint spreker, is een merkwaardig hoek, is een parel van groote waarde. De wijze koning Sa lomo wijst er zoo herhaaldelijk op, dat 's menschen werk in dienst der wereld niets is dan ijdelheid. Vreest daarom God boven alles. Dit geldt vooral voor den jongeling. Gedenkt aan uwen Schepper in de da gen uwer jongelingschap; eer de kwade dagen komen, noemt hij' der jongelingen roeping. Niet zich geven aan de wereld- sche vermaken, wat enkel ijdelheid is, maar zich opofferen voor den Heere en Zijn dienst is des jongelings roeping en wel om 3 redenen lo. omdat de ouderdom niet de tijd is om zich te bekeeren; 2o. omdat Hij de Schepper is van alles; 3o. omdat hij een maal in 't gericht moet komen. De ouderdom, hoe komt hij veelal? De mensch eertijds in zijn jeugd fier en krachtig, vol moed, om den oceaan ouderdom meestal in een heel andere des levens in te stoomen, verkeert in den ouderdom meestal in een heel andere positie; dan zijn al die goede eigenschap pen door de orkanen, die hem omgier den, verdwenen of ten minste verminderd. Zou dit nu de tijd zijn, de tijd, waar in de mensch krachteloos geworden is, om zich tot God te wenden? Neen, dat niet. dan zou de bloesem voo_r satan zijn en God zich met den droesem moeten te vreden stellen. Neen ons geheele leven moet ter ver heerlijking van God zijn, ook omdat Hij ons aller Schepper is. God heeft het recht om te eischen, dat de jongeling, dat zijn maaksel Hem ter eere leeft. Hij, de Schepper en Onderhouder, de Bron van alle heil en leven, die ook den jon geling van dag tot dag met Zijne wel daden omringt, eischt dan ook van hem, dat hij zijn leven richt naar Gods Woord. Hij zal Aan ook in den dag des oor deels als een rechtvaardig God oordeelen over het leven en de werken van den jongeling. Dan zal Hij uitmaken, of hij den naam „Christenjongeling" waardig is geweest. Daarom, ietier jongeling, die zijn roeping verstaat, moet den dienst der wereld verzaken en God aanhangen en Hem dienen met heel zijn hart. Nu volgde nog een woord van opwek king en waarschuwing. Alle Geref. jongelingen moeten lid der J. V. worden, omdat het een school is, waar mannen gevormd worden, die de nu bestaande voormannen eenmaal zul len moeten vervangen en dus pal zul len moeten staan voor him beginsel. De J. V. moet dus, om dat doel te be reiken met moed en trouw, met bezie ling en geestdrift voortgaan op den in geslagen weg. Nadat ds. Bramer met dankgebed ge ëindigd had, ging de schare dankbaar voor wat de J. V. op Dankdagavond haai' heeft willen bereiden, uiteen. Gisteren is te Middelburg op 79- jarigen leeftijd overleden de heer M. Broerse, in leven voorzittend notabel en oud-kerkeraalslid der Herv. Kerk. Aan 1901 tot 1911 was de heer Broerse lid van den gemeenteraad. W egens zijn hoo- gen leeftijd had hij in laatstgenoemd jaar zijn ontslag genomen. In genoemde col leges was de heer Broerse een zeer ge waardeerd lid. Biggekerke. Maandagavond 7 uur houdt de heer Külnen, oud-zendeling van de Salatiga Zending een lezing met licht beelden in de consistoriekamer. Alsdan zal een algemeene vergadering van den gemeentelijken Zendingsraad plaats heb ben. Stavenisse. Woningnood. Tengevol ge der Woningwet, met hoe groote con sideratie ook uitgevoerd, zijn vele wo ningen onbewoonbaar verklaard moeten worden, voor welker bewoners nieuwe huizen werden gebouwd. Zoo zijn er wij ken bijgebouwd en is het huizenaantal» sterk toegenomen, èn door aanwas der bevolking èn door het samenwonen van jonggehuwden, die thans meer en meer breken met de oude gewoonte, om bij de ouders van man of vrouw in te wo nen. liet gevolg van een en ander is, dat de woningnood even groot is als vóór het bestaan der Woningwet. Eene illustratie daarvan is, dat een jong ge huwd paar, van elders overgekomen, als eenige uitvlucht een der woningen van het armhuis voor lief heeft, moeten no men. Oudelande. Men seint ons heden te 12.30 uur: Hedenmiddag brak er brand uit in de verleden jaar pas gebouwde landbouwersschuur van dhr. A. Boonman. De schuur ligt reeds in elkaar; het huis wordt waarschijnlijk ook een prooi der vlammen. Oorzaak waarschijnlijk onvoor zichtigheid met. lucifers. Alles is ver zekerd. Kwadendamme. Alhier sloeg heden mor gen een paard, bespannen voor een boe renwagen, op hol. De dissel van het voertuig kwam'ten slotte terecht in het raamkozijn van de woning van den smid dhr. J. F. Depondt aldaar. Daardoor ont stond natuurlijk materiëele schade als ge broken ruiten, schilderij enz., terwijl ook het huis zelve sporen van deze botsing vertoonde. Gelukkig liep overigens alles zonder verdere ongelukken af, terwijl ook de vergoeding der toegebrachte schade onderling werd geregeld. Terneuzen. Gisteren had op het kanaal nabij de nieuwe sluis een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog goed afliep. Men was nl. op de Ilollandsche boot „Rischund" bezig met sparhout te lossen, toen een slinger hout door uit het takel te schieten, wat hard op de spier terecht kwam, die van de boot naar den wal ligt. Deze brak, zoodat de slinger hout èn spier èn de werklieden F. v. Doezelaar en P. Dey in het kanaal terecht kwamen. Een hunner raakte tusschen het hout bekneld, zoodat hij zich aan borst en arm ernstig bezeerde en per as naar zijne woning moest worden gebracht, waar terstond heelkundige hulp werd verleend, terwijl de andere er met den schrik en een nat pak afkwam. Sas van Gent. Ter naturalisatie is voor gedragen de heer H. Scheir, landbouwer, alhier. Bij de reorganisatie van de landweer is met betrekking tot de genietroepen be paald, dat er 5 compagniën zullen zijn. Bij de 4de compagnie zullen o. a. de landweerplichtigen uit Middelburg, Vlis singen, Bergen op Zoom, Breda en 's Her togenbosch ingedeeld worden, terwijl de commandant van deze comp. ressorteert onder den commandant van het landweer district Rotterdam II. In de week van 29 Oct. tot en mef 4 November kwamen ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van roodvonk te Koudekerke en van diphteri- tis 1 geval te Axel en 1 te Stavenisse. Ned. Herv. Kerk. Drietal te 'tWoudt: C. Otten, cand. te Nichtevecht, M. Nienieijer te Uitwijk en B. N. J. Roskott te Oud-Gastel. Beroepen te Ooltgensplaat, O. J. van Rootselaar te Polsbroek te Giethoorn, W. C. Posthumus Meijes te Usselo te Scherpenzeel, G. W. Noordenhout te Beets. Aangenomen naar Monster door A. M. den Oudsten te St. Maartensdijk. Goes. Door hot kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier zijn gisteravond her kozen tot ouderlingen de heeren L. van Bruggen en J. A. Steketee tot diakenen de heeren A. Basting en F. H. Hopster. Thans moet nog jvooizien worden in de vacature A. L. van Melle, die bedankt heeft als diaken. Ds. J. H. Themnien de Lang te Tinallinge, die emeritaat had aangevraagd, heeft die aanvrage ingetrokken. Eigenaardig. Als een eigenaar digheid kan worden vermeld, dat de predikanten der drie Protestantsche ge meenten te Buiksloot allen gelijk een beroep hebben ontvangen. De Hervormde predikant, ds. B. C. Verhagen, naar An- geren, de Gereformeerde ds. A. Schweit zer naar Doesburg en de predikant der Christ. Geref. Kerk te Buiksloot-Nieu- wendam ds. Hekkert, naar Nieuw-Am- stedam. Ned. - D s. H. S t e g e n g a. Bij Konbesluit is de emeritus-predikant H. Stegenga, te Apeldoorn, benoemd tot predikant bij de protestantsche gemeente in Ned. Indië. Geref. Kerken. Beroepen te Engwierum, M. P. Pel te Eestrum. Den 28 Nov. a.s. hoopt de oud-hoog leeraar dr. T. L. Rutgers zijn 77en geboortedag te herdenken. Z.H.G. mag zich nog steeds in een goede gezondheid verheugen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Noordeloos. M. den Boer te Dordrecht. Is Tromp diaken geweest? De heer Joh. H. Been schrijft in de N. R. C. Zooals men weet heeft Maerten Ilar- pertsz. Tromp, de schepper van het zeewezen uit ons Heldentijdperk, gedu rende eenige jar. n (Mei 16341637) aan wal geleefd, en werd hij belast met „de Directie van des Scheeps timmeragie, omtrent de Maze". Uit dien tijd vertelde Alkemage (dl. 1. pag. 102) dat Tromp „zelfs den kerkdienst aangenomen had. Tot nu toe dacht ik, dat Alkemade bestevaer Tromp verwarde inet admiraal Dubbel Wit (Witte Cornelisz. de With), die in 1637 gekoren werd tot diaken der Gereformeerde gemeente in den Bi iel. Maar, nu is mij e» n aiuleie uiting bekend geworden, die er ook van spreekt. De netulen der Admiraliteit van Rot terdam toch maken op den 23 Mei 1647 zeer uitvoerig melding van een twist tusschen den luit.-admiraal van Dorp (die hoofdzakelijk aan Tromp zijn af zetting weet) en dezen laatste. Volgens van Dorp zou Tromp hem al den voet dwars gezet hebben, toen de latere overwinnaar in den zeeslag bij Duins, waarin Spanje de heerschappij ter zee verloor, nog particulier kapitein was, enmet het zakje omging („doen gy met het saxken omgincht"). En als om aan te duiden, dat het werkelijk in de kerk was, voegt van Dorp er als in eenen adem niet veel moois van een paar predikanten aan toe. In den Briel is, bij mijn weten, beste vaer Tromp nooit diaken geweest. Trou wens hij woonde er toen niet. Tot nu toe heb ik nergens gelezen, dat hij in Rotterdam dit kerkelijk ambt vervulde. Als de predikanten, die op een vraag van Tromp (door wien niet tegengespro ken werd, dat hij eens met „het saxken omgingh") door van Dorp werden opge noemd, kan ik hier melden Hartichveit en de Couwenhoven". Dit waren geen Brielsche predikanten. in de Nederl. Hervormde Gemeenten op Zuid- en Noord Beveland op Zondag 9 Nov. 1913. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9 en 2 u. ds. v. d. Bergen. Borsselen, 2 u. ds. van Essen. Cats, 9.30 en 2 u. ds. Moerman. Colijnsplaat, 9.30 en 2 u. ds. Feijkes. Cortgene, 9.30 en 2 u. ds. Lijsen. Driewegen, 2 u. ds. v. d. AVaal (bed. H. Doop). Ellewoutsdijik, 9.30 en 2 u. ds. Bins, 's Gravenpolder, 9.30 en 2 u. ds. Gerrit sen. Hansweert, 9.30 en 2.30 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, 9.30 en 2 u. ds. Warners, 's H. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's H. Arends-kerko, 9 jen 2 u. ds. de Voogd, 's H. Hendrikskinderen, 9.30 en 2 u. ds. Stee nk amer. 's Heerenhoek, 9 en 2 u. ds. Buinink. Hoedekenskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. Essen. Iei'seke, 9.30 en 2 u. ds. Kijne. Kamperland, 9 en 2 u. ds. Van Veen. Kapelle, 9 en 2 u. ds. Schmidt. Kattendijke, 9.30 en 2 u. ds. Andreae. Kloetinge, 9.30 én 2 uur ds. Meloen. Krabbendijkè, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, 9.30 en 2 u. ds. V illeinse. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9 u. "ds. Snoep van Eist. Rilland-Bath, 9 en 2 u. ds. Visser. Schore, 9.30 en 2 u. ds. Krijk'amp. Waarde, 9.30 en! 2 u. ds. E. V. J. Japchen. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wilhelminadorp, 9.30 en 2 u. ds. Boisse- vain. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linde. (Oogstpreek.) Wolfaartsdijlk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren Aagtekèrke, 9.30 en 2 u. ds. Seulijin. Arnemuiden, 9.30 en 2 u. ds. Pott. (Dankstond voor het gewas). Biggekerke, 9.30 u. dhr. Kühnen, oud zendeling v. d. Salatiga-zending, 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, 9.30 en 2 u. ds. Koldewij'n. Gapinge, 9.30 u. ds. Maas, 2 u. Zendings bijeenkomst.) Grijpskerke, 9.30 en 2 u. ds. Laurense. (Vm. bed. H.A., nam. dankz. Kleverskerke, 9.30 en 2 u. ds.Semmelink. Koudekerke, 9.45 u. ds. Talma, 2 u. dhr. Kühnen, Salatiga zending. Meliskèrke. 9.30 en 2 u. ds. Siemelink. N.- en St. Joosland, 9.30 en 2 u. ds. Locher. Oostkapelle, 9.30 en 2 u. ds. Laurense. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. Kiehl, Serooskerke, 9.30 en 2 u. ds. Muller. St. Laurens, 9.30 en 2 u. ds. Van 'tHof. O.-en W.-Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Ter neden. Veere, '9.30 en 2 u. ds. Weyland. Vrouwepolder, 9.30 u. ds. Kroese. Westkapelle, 9 en 2 u. ds. Reus. 't Zand, 10 uur ds. Postma, 6 u. ds. van Empel. i Zoutelande, vm. geen dienst, nam. ds. Voorhoeve van Vlissingen. Geslaagd op het examen vrije- en oi dtoefeningen der gjmnastiek te Breda, de heer E. J. F. Lai.su te (,'liuge en niej. R. P. Notenboom te Oud-Vossemecr. Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak, die hedenmorgen voor de rechtbank te Middelburg was die tegen E. K„ zonder bekende woon- of verblijf plaats, tegen wien wegens lanillooperij ge- jileegd te Middelburg. 1 dag hechtenis en twee en een half jaar opzending was geëischt. Het vonnis luidde 2 dagen hech tenis en 3 jaar opzending. Vervolgens stonden terecht vrouw P. u Domburg met haar zoon en dochter, De eerste getuige C. de Koster, koop man te Domburg vertelde, dat op 30 Sep tember de zoon binnenkwam en eerst wegging, doch later met moeder en doch ter terugkwam en dat zij toen slechts na herhaalde aanmaningen weggingen, toen de politie kwam. De beklaagden ontkenden alle drie in ile woning te zijn geweest. Ook de vrouw van Koster zeide het zelfde. Voor de 16-jarige zoon luidde de eisch f7 of 14 dagen tuchtschool; voor de beide anderen f 10 of 10 dagen hechtenis. De verdediger van den zoon, rar. H. C. J. Groot, meende, dat deze niet straf baar is, omdat hij onder de hoede van zijn moeder stond en hij die gehoorza- Anen moest. Vervolgens stonden terecht C. de R., 17 jaar, M. v. B., 21 jaar en K. M., 19 jaar, allen te Arnemuiden, beklaagd van mishandeling op 27 September. De eerste getuige J. van Belzen kreeg van de drie jongens slagen en stompen en werd op den grond gegooid, hij weet zeker, dat C'. de R. en K. M. hem sloe gen. M. v. R. pakte hem alleen beet. Bekl. ontkenden, eerstgenoemde en laatstgenoemde zeiden* dronken te zijn geweest. De tweede getuige F. M. Baayens, heeft eigenlijk niets gezien, dan M. sloeg en dat J. van Belzen bloedde. De derde getuige, P. van Belzen, wees de II. als den beginnenden aan, en zeide, dat ook de beide anderen sloegen. De laatste getuige R. Meerman, heeft ook zien slaan door de beide eerste ge tuigen. De eisch luidde voor den eersten bekl. f14 of 4 weken tuchtschool en voor de beide andere f 15 of 15 dagen hechtenis. De verdediger van de II., mr. Stein, bepleitte clementie, daar de B. gunstig bekend staat. Thans nam plaats op het beklaagde- bankje J. W., koopman te Middelburg, beklaagd van beleediging van J. Mink. De eerste getuige las voor het raam van bekl. een bord, waarop stond: „Te koop een schuldvordering ten laste van Jan Mink, groot f8.25"; hij beweerde geen schuld aan bekl. te hebben. Bekl. zegt, dat dit wel zoo is, het is f 6 van een paar laarzen en f2.25 voor het huren van een bed. De tweede getuige, de dochter van den eersten getuige, heeft ook het bord gezien. Wegens beleediging luidde de eisch f 1 «f 1 dag. De verdediger, mr. J. Adriaanse, meen de, dat het hier mogelijkheid is van be leediging zonder opzet, en dat er dan geen veroordeeling mogelijk is. Een schuldvordering is een roerende zaak en kan dus verkocht worden, en nog nooit is een veroordeeling geschied van zulk een te koop aanbieden. Indien dit toelaatbaar was, zou het geen moeite kosten de echt heid der schuldvordering te bewijzen. Er is hier geen sprake van aanteiging van de goede naam van Mink, en pleiter gelooft, dat hier geen sprake is van cene beleediging en zeker niet van eene o p- z e 11 e 1 ij k e beleediging, en vroeg vrij spraak. Na re- en dupliek werd het onder zoek in deze zaak gesloten. Wegens beleediging luidde de eisch te gen de vrouw C. Z. uit Hulst, ft of 1 dag. Wegens oplichting van J. J. Bliek te Terneuzen, bij wien hij in de kost was, werd tegen D. H. uit Terneuzen, 14 dagen gevangenisstraf geëischt. Het bleek, dat bekl. onder allerlei val- sche voorgevens had getracht van het betalen van zijn kostgeld af te komen. Wegens mishandeling van S. de Koene werd tegen G. W. uit Retranchement en Zijn vrouw, f 1 of 1 dag geëischt. Vervolgens had zich te verantwoorden J. de D. uit 's Gravenpolder, die dooi den Kantonrechter te Goes was veroor deeld wegens overtreding der leerplichtwet was veroordeeld tot f 5 boete of 4 dagen hechtenis. Beklaagde erkende, dat zijn kind meer malen de school verzuimde, o. a. op 28, 29 en 30 April van dit jaar. De eisch luidde vernietiging van het vonnis wegens gebrek in den vorm. doch oplegging van dezelfde straf. Wegens mishandeling van C. J. Verhulst te Wissekerke stond terecht M. V., des tijds loteling, nu milicien in garnizoen alhier. Bekl. zeide, dat niet hij doch ge tuige Karreman sloeg. Deze getuige ontkende dit beslist onder eede. Deze getuige meent, dat bekl. op het erf van Israël niets misdreef, doch dat toen zekere van der Hoeve Israël sloeg. Getuige Israël verklaarde, dat bekl. hem sloeg. Eisch vrijspraak. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld we gens: strooperij: F. Ch. J. B„ 15 j„ zon der beroep, Vlissingen, conform de eisch tot f 3.50 b. s. 1 w. tuchtschoolmis handeling: P. d. II.38 j„ onb. rijks veldwachter, Overslag, tot fö b. s! 5 di h., de eisch was f 15 b. s. 15 d. h„ I'. F. v. d. B„ 23 j„ 23 j., landbouwers knecht, Hontonisse, tot. f 10 b. s. 10 d. h„ de eisch was de halft meer, J. H., 24 j., werkman, Serooskerke, tot f 15 b. s. 15 cl. In, de eisch was f 25 b. s. 25 d. h„ L. M. T„ 32 j., hvr. van P. W., zonder beroep, Westdorpe, tot f 10 b. s. 10 d. h., de eisch was f 15 h. 15 d. h., en J. p. v. H., 28 j., werkman. Goes, conform de eisch, tot 14 d. gev. straf; mishandeling en bedreiging: 'tf. Il„ 25 j„ visschersknecht. Bergen op Zoom, tot 4 m. gev. straf, de eisch was 6 nn; wederspannigheidTh. J. A. S„ 30 j., werkman, Vlissingen, conform de eiscii tol 3 in. gev.straf, en F. 11., 21 j., stoker, Vlissingen, tot 14 d. gev. straf, de eisch was 1 mnd. f wederspan nigheid en mishandeling ambtenaar: J. H., 19 j.. varensgezel. Neuzen, con- torni de eisch tot 1 m. gev.straf; een voudige beleediging: C. W., 37 j„ slager. Middelburg, conform de eisch lot 1 w. gev.strafovertreding plaatselijke verorde ning te Vlissingen: J. J. B.. 49 j., loge menthouder, Vlissingen, conform de eisch met bevestiging van liet. vonnis van den kantonrechter te Middelburg, tol fö b. s. 3 d. h.diefstalW. C. B.. 15 j„ werkman. Goes, conform de eisch tot 3 in. tuchtschool, L. cl. R„ 55 j„ schoen maker. zonder vaste woonplaats, gedeti neerd te Middelburg, conform de eisch tot 2 m. gev.straf met aftrek van het voorarrest, W. M. N„ 22 j.. metselaar. Neuzen, tot f 10 b. s. 10 d. h„ de eisch was f 18 b. s. 12 d. h„ M. v. B„ 42 j„ metselaar, 's Heer Arendskerke. tot 1 w. gev.straf. de eisch was f 10 b. s. 10 d. h., en P. T., 42 j., dijkwerker, Westkapelle, conform de pisch. tot f 10 b. s. 10 d. li.beleediging ambtenaar: L. C., 50 j., metselaar. Sas van Gent, tot f 15 1). s. 15 d. h., de eisch was f10 b. s. 10 d. h., en niet voldoen be vel ambtenaar: G. N. D., 20 j., land bouwersknecht, Axel, conform de eisch tot f 10 b. s. 10 d. h. Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. In de hedenmiddag in de sociëteit St. Joris te Middelburg gehouden vergadering van het hoofdbestuur van bovensenoemde maatschappij werden de notulen der ver gadering van 10 Juni te Zierikzee gehou den zomervergadering vastgesteld en me- dedeeling gedaan, van de uitvoering van verschillende vroeger genomen besluiten. Onder deze besluiten wordt met name genoemd hel examen ter v 'rkrijging van het diploma voor jjoefsmid, waaraan is deelgenomen door 45 personen, van wie 15 het diploma verwierven onder wie twee met lof. Naar aanleiding van het in het landbouwblad medegedeeld verslag van dat examen en do minder goed resulta ten van het examen zijn er brieven ing> komen bij het Dagelijksch bestuur, die in het volgend nummer van hel landbouw blad zullen worden ter sprake gebracht. De hoofdcommissie van scheidsrechte- lijke uitspraak in* verband met de bande Is- voonvaarden bij den koop en verkoop van aardappelen is samengesteld en zal inden almanak voor 1914 worden medege deeld. Aangaande het samenstellen van eene commissie van arbitrage inzake paarden- en veehandel verzoekt liet bestuur dili gent te worden verklaard. Dit geschiedde. Vervolgens was aan de orde de benoe ming van een lid van het dagelijksch be stuur wegens periodieke aftreding van dn beer J. H. U. Dominicus, algemeenen voorzitter der maatschappij. De aftredende werd herkozen. De lieer G. A. Vorsterman van Oyen was aan de beurt van aftreding als afge vaardigde der Maatschappij naar hot Ne- flerlandsch Landbouwcomité. De aftredende werd herkozen. De heer W. Kakebeeke trad periodiek af als vertegenwoordiger der maatschap pij bij de Landuouwoiiderangc. Ook deze werd herkozen. Behandeld werd vervolgens een voor stel van het dagelijksch bestuur om het te machtigen eene commissie te benoe men van vijf leden teneinde in de ver schillende provincies gegevens te verza melen om naar aanleiding van de verhan deling van den heer P. Lindenbergh ge houden in de algemeene vergadering te Zierikzee hij het Dagelijksch bestuur een voorstel in te dienen op welke wijze men zal kunnen geraken tot een aanzienlijke vermindering van de groote kosten ver bonden aan den publieken verkoop van on roerende goederen in Zeeland. Deze machtiging werd verleend. Van de afdeeling Tholen was een ver zoek ingekomen dat het hoofdbestuur zoo danige maatregelen neemt, dat hiet den leerlingen van den cursus te Oud-Vosr semeer die in Augustus j.l. 'het diplo ma voor hoefsmid niet mochten verwer ven, mogelijk gemaakt wordt, zich als nog in 1914 aan een examen te onder werpen. Het hoofdbestuur stelt voor dit verzoek niet in te willigen doch de be doelde leerlingen aan het in 1915 te hou den examen t.e doen deelnemen. De voorzitter bestreed het verzoek! krachtig. De heeren Jhr. Vredenbiirg em Snijders verdedigden het. Tenslotte werd het voorstel van het hoofdbestuur aan genomen. Hierna was aan de orde de bespre- kind van de in September 1914 te hou-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2