NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND i\o. 33. 1913. Vrijdag 7November 28e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- EERSTE BLAD. VERSCHUNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee bladen De LaiarteMer ea zijn Butyl Binnenland. Uit de Provincie. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S O O S T E R[B AAN LE COÏNTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10[cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. „Een belangrijke voordracht" noemt „Zeeuwsch Landbouwblad" de voor dracht gehouden den 6 Sept. j.l. in het hoofdgebouw der Tentoonstelling te Sche- veningen door den heer J. B. Westerdijk, van welke voordracht het.blad een ver slag bevat. De spreker wees er op, dat velen niet voldoende geantwoord hebben op de vra gen door de Staatscommissie voor den Landbouw gesteld bij de door haar in 1906/7 ingestelde enquête (onderzoek) no pens den oeconomischen toestand dei- landarbeiders, dat wil zeggen hoe de land arbeiders leven van hun inkomen. De Commissie voor afd. XIX dezer Tentoonstelling heeft getracht deze leemte aan te vullen door de verzameling van landarbeidersbudgets, verkregen door nauwgezette boekhouding. Dat ging niet gemakkelijk. Daartoe toch verschillen de levens omstandigheden te zeer. Men heeft kleine ei? groote, zeer kleine en zeer groote gezinnen; gezinnen met kinderen, die hun weekgeld wèl en met kinderen, die hun weekgeld niet afgeven; gezinnen van oudere arbeiders zonder kin deren, en van jongere arbeiders met afge leefde ouders; arbeiders op zeeklei, en arbeiders op zand; arbeiders met eigen bedrijfje of van veel betéekenis; arbeiders met zuinig en arbeiders met weinig over leg toonend beheer) enz. Door budgets een beeld te geven van deze ontzaglijke verscheidenheid zou een reuzentaak zijn, waaraan niet is kunnen worden gedacht. Uiteraard heeft men zich daarom zeer moeten beperken. Dat de uitkomsten van dit beperkt on-, derzoek niet mogen worden gegenerali seerd (dat wil zeggen dat men uit een of of een paar gevallen niet moet hesluiten, dat zij allemaal zoo zijn) en dat de 25 budgets op verre na geen compleet beeld geven van den welvaartstoestand onzer landarbeiders in het algemeen, behoeft geen betoog. Integendeel. Ieder budget be hoort op zichzelf te worden beschouwd en in verband met de bijzondere om standigheden waarin het gezin verkeerde. Hoe nu de commissie het aangelegd heeft, biijve buiten bespreking, wegens onze beperkte plaatsruimte; wie er meer van wil weten, bestelle no. 5 van 't Land bouwblad bij den uitgever v. d. Sande te Ter Neuzen. Vermelden wij alleen dat van de 27 ingekomen budgets (lijsten van uitgaaf en inkomst) er twee als onbruikbaar moesten worden ter zijde gelegd. Van de overige 25 zijn er 12 als betrouwbaar, 11 als minder betrouwbaar en 2 als onbetrouw baar beschouwd. Voorts zijn de uitkomsten van het on derzoek overzichtelijk verzameld op twee aan het verslag toegevoegde staten, waar van de eene vermeldt de kosten der huis houding, zoowel in totaal als verdeeld over 26 rubrieken. De andere bevat op gaven omtrent de grootte van het gezin, den omvang van het grondgebruik, het loon in geld en in natura, afzonderlijk van den man, van de vrouw en van de kinderen, de bedrijfswinst, diversen, de huurwaarde der eigen woning en van het eigen land, het totaal zuiver inkomen, de totale zuivere winst en bovendien twee kolommen, bevattende de opgaven der ver bruikte voedingsmiddelen en genotmidde len. Buitensporig lage of hooge budgets ter zijde latende, ziet men het zuiver in komen voor de overige 13 budgets loopen van f470,06 tot f775,06. Een daarvan bedraagt minder dan f 500, twee beloo- 1 pen van f500 tot f600, vijf van f600 tot f700 en vijf meer dan £700; een uit komst overeenkomende met die 'van de enquête der Staatscommissie. Het beste bewijs dezer overeenstem ming werd den schrijver geleverd door een arbeider uit zijn omgeving. Wij deelen dit in een volgend no. mede. (Slot volgt.) Wat de deur dicht doet! Er is in Juni door vrijzinnige Kamer- candidaten braaf gelasterd over de on bekwaamheid, doch vooral de Christelijk heid van gouverneur-generaal Idenburg. De èen sprak van Christen-hadji, de ander van kersteningsmanie, een derde van ophitsing van den Javaan, een vierde, thans minister, lokte een fanatiek applaus uit met hot beeld van den bezem in den mast. Hun pers meende na den goeden uit slag dei' laster-campagne, dat Idenburg nu moest worden teruggeroepen. De „Nieuwe Rott. Crt." riep er het eerst over; en de kleinere riddertjes volgden. Doch daar keert op eenmaal de mee ning. Eerst de Indische pers, dan de Neder- landsche, vervolgens Pleyte, allen bergen den bezem op; en verschillende kenners van Indië nemen het voor Idenburg op. Maar nu wat de deur voor goed dicht doet komt een sociaal-democraat zijn meening zeggen. Het is Van Kol, die al meermalen blijk van onbevangenheid en onpartijdigheid gaf. Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias heeft hem ondervraagd en aan dit interview ontleenen wij het volgende: „De heer Van Kol keurde in zeer krasse bewoordingen de actie, door den heer Douwes Dekker gevoerd, af. On bekookt" en onzinnig, zoo zeide hij, is het optreden van Douwes Dekker en zijn aanhangers. Zij weten zelf niet wat zij willen en geheel hun streven draagt het teeken van verwarring en onzin nigheid. De inlanders voelen dat zeer goed. Zij vertrouwen zeer terecht de Indische Partij niet en willen er dan ook niets van weten. Het ge- heele hoofdbestuur van de „Sarikat Is lam" staat er vijandig: tegenover en- is afkeering van deze Indische Partij. „Het is", zoo vervolgde hij, „ook heel jammer, dat het Douwes Dekker ge lukt is eenige Javanen tot zich te trek ken. Tjipto en Soewardi zijn dan ook de dupe geworden van het samengaan met Douwes Dekker. Vooral voor Tjipto is dat te betreuren. Dat is een nobel mensch. Ik heb met hem kennis ge maakt tijdens een pestepidemie. Toen vroeg Tjipto telegrafisch verlof om naar de peststreek te mogen gaan en daar te helpen. Toen de ambtenaar vroeg welke voor waarden hij stelde, antwoordde hij „geen enkele" en dat terwijl de goed- bezoldigde Europeesche doctoren veel bezwaar maakten. Ik heb hem aan geraden zijn krachten in dienst te stel len van de „Sarikat Islam" waar een man als Tjipto, wiens intellectueele ontwikkeling ik hoog schat, veel beter werk kan doen. Ook al sta ik tegenover de Indische partij die evenals de In dische Bond, waar men ook zooveel van verwacht, wel een doodgeboren kind zal blijken, toch kan ik het z.g. „verbanningsbesluit niet goedkeuren". „En nu wat de Sarekat Islam betreft, wat is daarover uw meening?" „Gevaar voor het Nederlandsche ge zag is de Sarekat Islam niet. Als men ze maar vrij laat is er niets te vreezen. Nog nooit is er op Java een opstand geweest, die als uitgangspunt had de Islam. Natuurlijk zijn ook hadji's lid van de organisatie en deze maken van de gelegenheid .gebruik, om, wat hun recht en plicht is, proselieten te maken. In tegenstelling met de „Indische Par tij" waarvan indos van het minste ge halte lid zijn, wordt de Sar. Islam ge vormd door het Javaansch intellect en den handeldrijvenden middenstand. -!"• I L 1 i I. J. r 1 Ook de heer Idenburg is de S. I. goed gezind. Toen hij een - deputatie ontving uit het bestuur der S. I. liet hij de leden daarvan niet neerhurken maar bood hun een stoel aan. Dat had hun zoo getroffen, dat zij aan mij met groote blijdschap uiting gaven van dit bewijs van gelijkstelling. „De verwikkelingen en relletjes, die hier en daar plaats vonden, schrijft u die ook aan den invloed van de S. I. toe?" „Och, zoo heel veel had dit nu niet te beduiden. Maar het is opmerkelijk, dat wanneer er verwikkelingen waren, dit meestal voorkwam op de particuliere landen en in de suikerstreken. Rembang is hierop een uitzondering. Wat daar gebeurde, kwam door het Boschwezen. De Javaan beschouwt het bosch altijd nog als zijn eigendom en het optreden van het boschbehcer, waartegen de lieer Fock ook heeft gewaarschuwd, leidde hier tot botsingen". „Is het juist dat de Christelijke zen ding dit ontstaan van de S. I. in de hand heeft gewerkt?" „Niet in die mate, als men het heeft voorgesteld; zooals gezegd, de Javaan voelt niet veel voor godsdienst. Hij laat zonder zelf Christen te zijn desnoods zijn kinderen naar..-4» Zendingsschool gaan". „Acht u den heer Idenburg de aan gewezen man voor het Gouverneur-Ge neraalschap?" „Ja", zei de heer Van Kol met over tuiging, „in de tegenwoordige omstan digheden hem liever dan een liberaal. Hij heeft oen warm hart en een open oog voor de belangen van Indië. zieker, hij heeft het laatste jaar niet voldoen den weerstand kunnen bieden aan de pressie van Dr. Kuvper. Maar ik vind het een geluk voor Indië, dat hij aan blijft. Ik acht hem persoonlijk als een edel en bekwaam mensch". Ziezoo, met deze mooie aanteekening kan de gouverneur-generaal gerust op zijn post blijven. Hoe luidt de Spreuk ook weer? „In dien iemands wegen den Heere behagen zal hij zelfs zijne vijanden met zich bevre digen." Loopuit en Perel. In een linksche kiezersvergadering te Amsterdam op 15 Juni j.l. was het ru moerig toegegaan. Scheldwoorden waren gewisseld, klappen gedeeld, bloedneuzen geslagen. Hoofddaders waren Loopuit, sociaal democratisch lid van den gemeenteraad, en Perel, liberaal advocaat, geen „zoon der lauwe westerstranden". Loopuit had zijn tegenstander een loop uit op den neus bezorgd, welke dezen verwondde, waarop Perel zijn aanvaller met één slag het bloéd op diens jas deed perelen. Deze feiten dienden gisteren voor het Haagsche gerechtshof, tegen Loopuit, die gescholden en tegen Perels neus getikt had, werd f 10 boete geëischt. Misschien komt hij wel vrij. Want in verkiezingsdagen schijnt volgens de justi tie een mensch nogal wat te mogen zeggen. Maar het fatsoenlijk publiek walgt van dergelijke volksvoorlichters, die in plaats van eerlijk te argumenteeren, elkander af rossen en uitmaken. En de man van rechts merkt lachend op dat in dit geperel op Loopuit's jas zich de verhouding tusschen de S. D. A. P. en de Concentratie wonderwel typeert. Immers, die twee haten en wantrouwen malkaar, doch hebben elkaar noodig en zijn aan elkaar verknocht door gemeen schappelijkheid van belangen. „Perel en Loopuit" w Amsterdam III. De uitslag der stemming in Amsterdam III was, volgens mr. Troelstra, voor de S. D. A. P. een moreele nederlaag. Haar stemmencijfer ging sinds Juni van 7309 op 4604 terug. Dat is een verschil van 2700 stemmen. Voor de liberalen is hij echter daarom nog geen zedelijke overwinning. fk. t' Wel hebben zij hem als zoodanig ge vierd in een concentratieverggdering, waarin opgeschept werd over de een dracht en broedertrouw der drie concen tratie-partijen, en zelfs gedronken werd op den liberalen candidaat. Doch zonder steun van rechts winnen zij dezen zetel niet. Wat de S. D. A. P. aangaat, zij heeft thans ook Amsterdam III te boeken bij de districten, die zij niet bij eerste stem ming kan winnen. En zoo is er geen enkel district meer voorloopig natuur lijk! waar zij hare candidaten, anders dan bij herstemming en met vreemde hulp kan doen slagen. Met vreemde hulp. Dat wil zeggen met hulp van den liberalen bondgenoot of van de kleurlooze middenstof. Vragen, hoe de afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers zich nu houden zal! Met twee Maten. In de Juni-verkiezingen is in vele districten door liberale candidaten afge geven op de hooge kosten voor landsver dediging. Die uitgaven moesten .vermin deren. Toen ging het tegen het rechtsche ministerie. Nu echter is 't blaadje omgekeerd. De heer Drion, de liberale propagandist uit Ridderkerk, heeft deze week te Am sterdam in een kiezersvergadering ter aan beveling van den liberalen candidaat Otto gezegd het niet mooi te vinden van Troel stra, dat hij zich tegen hoogere uitgaven vain Oorlog verzetten wil, want, zoo be sloot hijj „waar alles in de laatste jaren stijgende is (zal) ook de oorlogsbegrooting wel hooger moeten worden". Maar nu gaat het voor het linksche kabinet Gouda. De zetel van den antirevolutionair Vin gerling i'n het kiesdistrict Gouda, voor de Staten van Zuid-Holland -is behouden gebleven. Het district is trouwens rechts, althans voor de Staten. Voor de Kamer is het anders ingedeeld en is de partij verhouding daardoor twijfelachtig. Rechts stemden 5362 (Jongenburger), plus 100 (Keuchenius) plus 257 (Roos). Samen 5719. Links 4089 (v. Doorn), plus 862 Dijkgraaf, 4951. Een verschil van ruim 750. De verdeeldheid rechts heeft de verkiezing van den a.-r. niet verhin derd, gelijk in Juni geschied is. Toen ging tengevolge van deze zelfde verdeeld heid een antirevolutionaire zetel "ver loren. Weer is het bewijs geleverd, dat onze kiezers 't niet op een herstemming moeten laten aankomen. Bij eerste stemming' moet de slag onzerzijds geslagen worden. Blijke straks uit de stemming te Rilland dat de onzen er daar ook zoo over denken. De ouderdomsrente. Het bexicht van het „Handelsblad", dat op 9 December a,.s. (den dag der uit betaling van de ouderdomsrente aan ze ventigjarigen), twee termijnen van de ren te Worden uitbetaald, n.l. voor de week van 9 December, heeft de „N. R. Crt." van geloofwaardige zijde als onjuist hoo- ran bestempelen. Niet alleen zou een zoo danige maatregel in de wet geen steun vinden, bovendien is in de Dinsdag j.l. aangenomen suppletoire landbouwbegroo- ting slechts met vier, in het loopende jaar te betalen renten, rekening gehou den. Moest er aan de betrokkenen in 1913 vijifmaal f2 uitbetaald worden, dan zou dat een verschil van f 140,000 ma ken. Middelbaar ondeiwij's. De minister v:an hinnenlaindsche zaken heeft krachtens machtiging van de Ko ningin het bijl de Tweede Kamer aan hangig gebleven wetsontwerp ingetrokken, tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het middelbuur onder wijs. „De school waaraan de natie gehecht i s". Men schrijft uit Bodegraven aan de „Rott." In de deze week alhier gehouden ge meenteraadsvergadering deelde de voorzit ter mede, dat op'Me herhaalde oproe pingen voor hoofd der openbare lagere school in de buurtschap; de Meije zich geen voldoend aantal sollicitanten heeft aangemeld. Besloten werd nu een nieuwe oproeping te plaatsen met verhoogd sa laris. We zij'n benieuwd wie nu den moed zal' hebben om te solliciteeren naar een school van 7 leerlingen, die der verdwij ning nabij is. Middelburg. Benoemd tot bode bij den Raad van Beroep (ongevallenver zekering) alhier en tot concierge in tijde- Jijken dienst hij het kantongerecht alhier de heer A. G. TouburgJ, thans, conciergei- bod© bij den Raad van beroep. (M. C.) Herman Faukeel. Geen wonder, dat Donderdagavond de groote zaal van het Schuttershof stampvol was. Het schitte rend feest, dat de Ger. Jongelingsver, twee jaar geleden bij: haar 45-jarig bestaan! gaf, lag nog in veler herinnering. Toen heeft Middelburg'» jongelingschap getoond fees! t© kunnen vieren, zooals hier zelden werd aanschouwd. Thans heeft ze weer bewe zen in haar organiseerend talent eenig' te zijn. Een hartelijk woord van hulde aan den 'Voorzitter den heer L. Helder, den organisator hij uitnemendheid, die tijd noch moeite ontzag, om weer een feest, „Herman Faukeel" waardig te kunnen) vieren. Na gemeenschappelijk zingen van Bs. 68 1, begeleid door Middelburg'» fanfaren werd de feestelijke bijeenkomst door den Eere-Voorzitter W. A. de Rijcke met ga- -bed geopend. In een kort openingswoord herinnerde spr. aan bet doel, dat ons samenbracht, feest te vieren met de jubi- leerende 'vereeniging en tevens te gedehk'ein onze honderdjarige onafhankelijkheid. De voorzitter hield een pittige toespraak, de secretaris gaf een keurig gestyleerd ver slag. In schoon© bewoordingen werd de Ver. naman» den Ring en de Knapen- vergadering gefeliciteerd. Leuke voordrachten werden gehouden. De declamator Helder kweet zich hierbij weer eenig van zijn taak. Een glanspunt van het program vormde de Improvisatie- wedstrijd, waaraan door vijf leden werd deelgenomen. K. L. Helder sprak over „Jan Klaassenspel", Schuman Koos „De Ruyter", De Feyter beschreef ons een „eerste rit in een automobiel", G'eiersima teekende on» een „Spoorwegongeluk", terwijl: Sinke een beschouwing: hield over „Idealen,,. Allen verwierven een prijls, die hun door den Voorzitter den Jury onder, hartelijke toespraak werd ten hand gesteld of beloofd. Ter afwisseling; gaf het' Chr. Muziekgezelschap enkele nummers te hoo- ren en overtuigde ons tevens van djei snelle' vorderingen, die het. in zoo korten tijd reeds had gemaakt. Na de pauze wachtte ons: de hoofd schotel. In zeven tableaux vivants, door 'helder electriseh licht beschenen, werden on» de voornaamste momenten van Neer land» historie uit de laatste honderd jaar voorgesteld. Groep1 1, Neerland» roep naar Vrijheid, gelijkheid en broederschap. Groep 2, Wat Neerland op zijn roep kreeg: Rouw. Groep 3, Onder Fransehe heer schappij. Groep' 4, Arm, Nederland. Groep 5, Neerland® hope gloort. Groep 6. Neer land groeit weer, Neerland bloeit weer. Groep 7, Vlaggen-Apotheose. De groep van Arm1 Nederland was roe rend schoon, die der Vlaggen-Apotheose overweldigend. De hoorbare stilte, die bij wijlen in de zaal heerschte, was een be wijs van de bekoring, waaronder de fees telijke menigte geraakte; Groep 8 vertoonde on,s het. Vaandel1 van „Herman Faukeel" geflankeerd door de symbolen van Moed, Beleid en Trouw, Geloof, Hoop en Liefde. Daverend© toe juichingen konden nu niet' meer ingehou den. Het Wilhelmus klonk krachtig uit honderden kelen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1