Telegrammen. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. v.i-' huwde daarin; kon dat niet meer dan bouwde hij een huis er naast; zoo ontstonden de „vlekken". Na volbraclnen arbeid vereenigden allen zich onder den wijnstok en den vijgenboom op het plein voor het oudste huis, en daar zaten dan de vaders met hun zonen en dochteren en met de „kinderen des derden gelids", en Grootvader was president Ook in ons land is het huiselijk leven tïjker in openbaring geweest dan thans; met name in de 17de eeuw, toen het eeco- nomisc-h en sociale leven zoo geheel an ders was dan thans, en ook. wat niet minder van belang is, toen de vreeze Gods meer beslag op de harten der men- schen leide. Knechten en diensthoden, met de kinderen vereenigden zich met man en vrouw saam om God te danken voor de bewaring in den voorbijgeganen nacht, saam at en dronk men, saam sprak en las men? en door dat saam genieten gesterkt toog ieder aan zijn arbeid, totdat de avond viel en weer allen saam zich in de hoe de des Almachtigen aanbevalen. Maar die tijd is voorbij. Het hcdendaag- sche cultuurleven biedt aan duizenden de gelegenheid niet om te genieten de gezel lige weelde van het huiselijk samenzijn, waar de etikette haar tirannieke wetten niet kan doen gelden. Maar hoe breed de schare ook zijn moge, die door de eisohen, welke het moderne leven stelt, van dat genot be roofd worden, misschien grooter nog is de massa die zich zelf er van berooven. Wie kent ze niet, de stadmenschen, die voor allerlei nietige, onbeduidende din gen de straat opgaan. En dan de mu ziek- en zangvereenigingcnzeker ze die nen oin het leven te veraangenamen, maar het wil er bij mij niet in dat een man zijn huis verlaat om zijn leven buitenshuis te veraangenamen, want daar door verzuurt hij het leven zijner vrouw. Voor een huisvader moet het kindergebab bel aangenamer zijn in eigen huis, dan de welluidendste tonen van een instrument daar buiten. Een categorie van mensehen is er nog, waar het. huiselijk leven nog kan geno ten worden; dat is de landbouwende be volking der dorpen. Of het er ook genoten wordt zal ik u in een volgenden brief laten hooren. Van harte gegroet. Jonathan. Kamerverkiezing Amsterdam III. Bij de gisteren gehouden stemming in het district Amsterdam III (vacature- H. Polak, S. D. A. P.) zijn uitgebracht 10,044 geldige stemmen (het aantal kiezers be draagt 16,516), waarvan op de heeren Kuiper (r. k.) 1946, Otto (lib.) 3314, Oude geest (S. D. A. P.) 4604 en Wijnkoop (S. D. P.) 180 stemmen. Er moet dus herstemming plaats hebben tusschen de heeren Oudegeest en Otto. Pensioenregeling gemeen te-ambtenaren. Volgens art. 63 der Pensioenwet voor de gemeente-ambtena ren 1913 moeten van het totaal der be looningen, welke die ambtenaren genoten hebben in werkelijken dienst, vóór 1 1 Oct. 1913 boven den leeftijd van 18 jaren in gemeentelijke betrekkingen door gebracht, de gemeenten acht ten honderd voor inkoop van pensioen betalen, terwijl zij volgens art. 65 ten hoogste drie ten honderd op de ambtenaren kunnen ver halen. De gemeenten houden dus in elk geval vijf ten honderd voor hare reke ning. Het Rijk heeft de betaling van deze sommen gemakkelijk gemaakt door de be paling, dat zij mei 40 annuïteiten kunnen worden voldaan. Nu "komt het Ged. Staten van Zee land voor, het meest te strooken met de bedoeling van den wetgever en met de billijkheid, wanneer de gemeenten deze inkoopsommen geheel voor hare rekening nemen. Bovendien achten zij het behoor lijk, het gezamenlijk beloop van de bij dragen der op 1 Oct. '13 in dienst der gemeenten zijnde ambtenaren, voor eigen cn voor weduwen- en weezenpensioen op ten hoogste 4 pet. van den pensioens grondslag te bepalen. In gemeenten, welke geregeld subsidie ontvangen voor de kosten van het lager onderwijs, zal er wellicht aanleiding ge vonden worden, voor de door haar te betalen bijdragen voor pensioen der amb tenaren subsidie van het Kijk te vragen. Het kan evenwel niet in de bedoeling liggen, dat het Rijk alle bijdragen be taalt. In dergelijke gemeenten zal naar de meening van Ged. Staten in den regel het gezamenlijk beloop van de bijdragen der ambtenaren op niet minder dan 4 pet. van den pensioensgrondslag mogen worden gesteld. Middelburg. Dhr. J. C. Pluimers, piano stemmer bij de firma Antoine Mes al hier herdenkt heden den dag waarop hij voor 25 jaar bij de 'firma in dienst trad. Hedenmorgen werd hem door een der fir manten een enveloppe met inhoud aan geboden als blijk van waardeering voor de door den jubilaris in het belang der zaak bewezen diensten. Ook het perso neel liet zich niet onbetuigd en bood den heer Pluimers een geschenk aan. Dit is nu reeds de vierde maal dat bij deze firma een der geëmployeerden zijn zilveren jubileum herdenkt, terwijl nog meerdere in de eerstvolgende jaren zullen volgen, naar te hopefi is. Door de politie uit 's Gravenhage is naar hier overgebracht de minder jarige N., eene dienstbode afkomstig uit Souburg, die zwervend op straat 'in de residentie was aangetroffen. De politie alhier bracht het meisje naar Sou' g. Zekere P. I'. de K." bevond zich gisterenavond in dronken toestand ten huize v van T. aan de Goesche Koren markt alhier en vernielde daar een ruit. De politie nam den man mede naar het bureau om zijn roes uit te slapen. De 41/2 pCt. goldleening van f 48.000, tot het aangaan waarvan dë gemeente raad alhier besloot in zijne vergadering van 29 October j.l., is tegen een koers van '981/2 pCt. gegund aan de Groninger Bankvereeniging Schortinghuis en Slikker te Groningen. Gemaenteraaö van Goes. Zitting van Woensdag. Hedenmiddag te 3 ure vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer De Beaufort, burgemeester. Afwezig de heeren Pilaar, de Paauw, Kakebeoke en Risch, allen met kennis* geving. De voorzitter spreekt een woord van dank en hulde in verband met do stichting van de R. L. W. 'S. Na goedkeuring van de notulen dei- vorige vergadering wordt voorlezing ge daan van de ingekomen stukken, als daar zijp; Van den heer Jan Morks te Middel burg een rapport omtrent de keuring van de carillonrestauratie. In dit rapport zegt de heer Morks, dat aan alle in het con tract gedane toezeggingen op één uitzon dering na geheel en uitmuntend is vol daan. Het geheelo mechanische werk is rustig zonder eenige schommeling en dus volkomen in orde. Slechts zijn niet ge noeg nootjes geleverd, zoodat het aan tal nog aangevuld dient. De heer Morks adviseert overigens het werk te accepteeren. Hel timbre der nieu we klokken komt zeer wel overeen met de goed klinkende oude klokken en de aangebrachte nieuwe klokken zijn als een groote verbetering te beschouwen. Mijn totaalindruk is, aldus dhr. Morks, dat de firma Eijsbou'ts op zeer degelijke wijze de restauratie heeft uitgevoerd. Van het dagelijkscli bestuur van den A. N. W. B. een ex. van het door hem uitgegeven rapport van wegen, paarden en hoefbeslag. Dankbetuiging van de afd. van Mer- curius voor de goedgunstige beschikking aangaande het verzoek tot ingebruikgeven van schoollokalen voor haar cursussen. Goedkeuring van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Schrijven van het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Politie bond, waarin het in overweging geeft 1. op de tegenwoordige gemeentelijke po litic-ambtenaren niets te verhalen wegens inkoop van pensioen; 2. wegens bijdrage voor eigen pensioen en voor het we duwen- en weezenpensioen minder te ver halen dan op de toekomstige; 3-. de be slissing zoodra mogelijk te nemen. Goed keuring van Ged. Staten van de rege ling der borgstelling van den gasdïrec- teur. Schrijven van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, waarin in overwe ging gegeven wordt op de tegenwoordige ambtenaren niets te verhalen wegens in koop van pensioen, enz. en op hen al thans aanmerkelijk minder dan op de toekomstige gemeente-ambtenaren. Van een kleine twintig bewoners van den 's Heer Hendrikskinderendijk een adres, waarin zij verstoken van gas licht als ze zijn om. een paar gas- lantarens vragen, onder opmerking, dat de meesten hunner niet ongenegen zijn hun woning van gasleiding te voorzien. Vóór de begrooting wordt iiehandeld liet voorstel inzake nadere regeling van verschillende salarissen in verband met de gemeenlebegrooting vooir 1914. We deelden indertijd de betreffende voorstellen gespecificeerd mede. Die ver hoogde salarissen van burgemeester, wet houders, secretaris en ontvanger en van de ambteBaren van de secretarie worden goedgekeurd, eveneens dat van den bode en concierge. Verder proces-verbaal van kasopneming bij den .gemeente-ontvanger. (In kas f 10487.09)goedkeuring af- en overschrij ving op de begrooting voor 1913; goed keuring van een wijziging in de begroe ting voor 1913; tweede suppletoir ko hier hondenbelasting ad f30. Op een vijftal aanvragen tot afschrij ving van belasting (Hoofdelijke Omslag) I nn schoolgeld wordt overeenkomstig het advies van de Financieele Commissie gunstig beschikt. Een af- en overschrijving van posten op de gemeentebegrooting voor 1913 wordt goedgekeurd. Daarop is aan de orde de wijziging der verordening voor het bestuur van het gasthuis. Het gasthuisbestuur heeft o.a. voorgesteld om het verpleeggeld met 1 Januari 1914 van 60 tot 70 ets. per dag te verhoogen. .welk voorstel bij' de financieele commissie geen bezwaar ont moet. De verpleging in de lokalen voor be smettelijke zieken zal niet meer koste loos kunnen geschieden. De wijzigingen, worden goedgekeurd. Verder is aan de orde de begrooting voor 1914 van het gasthuisbestuur. welk in ontvangst en uitgaaf f 20795.IG1/, be draagt. Deze wordt z. h. s. goedgekeurd. Op het verzoek van den heer C. J. Noordhoek, om aan den Ouden Singel naast perceel G no. 98 een woonhuis achter de rooilijn te mogen bouwen, stel len B. en W. overeenkomstig het advies van den gemeente-bouwmeester voor gun stig te beschikken, aangezien bedoeld huis ter plaatse op geen andere wijze kan wor den gebouwd. Aldus wordt besloten, zonder discus sie en z. h. s. Het tweede suppletoir kohier van schoolgeld voor school A (cursus 1913 1914) met een post yan fó wordt goed gekeurd; eveneens het primitief kohier van schoolgeld voor school A cursus 19131914, tot een bedrag van f 1359; en het primitief kohier van schoolgeld voor de Meisjesschool, cursus 1913— 1914, ad f1330, ook het. 2e suppletoir kohier hondenbelasting ad f 15. Daarop is aan de orde de ontslagaan vrage van den heer M. D. Caljouw als onderwijzer hij het Herhalingsondenvijs. B. en W. stellen voor dit ontslag eer vol te verleenen. In overleg met den heer districts-schoolopziener is het onder wijs in het boekhouden opgedragen aan den heer F. C. van Strien, die reeds eerder bij het herhalingsondenvijs werk zaam werd gesteld. I)it ontslag wordt eervol verleend. Omtrent het rioleeringsplan volgens het Shöne-stelsel, dat nu aan de orde is, merken B. en W. op, dat de gemeente het meest gebaat zal zijn met de uit voering van het plan voor het Shöne- stelsel, waarvan de kosten begroot zij'n op ongeveer f 150000 en waarvoor de jaarlijksche uitgaven zijn geraamd op pl.m. f 11000. Men zou daarmede bereiken, dat vrijwel de geheele gemeente van een be hoorlijk rioleeriiigsstelsel werd voorzien. B. en \Y. vermeenen echter te moeten erkennen, dat het inderdaad niet moge lijk zal zijn de gemeente met zulk een schuldenlast te bezwaren, aangezien zulks noodwendig zou leiden tot het invoeren van een hooge rioleeringsbelasting, terwijl zij bovendien een voorstel zouden moe ten indienen, om een nog hooger bedrag te heffen aan H. 0. dan reeds wordt voorgedragen. Op grond van een en an der stellen zij voor vooralsnog niet over te gaan tot het aanleggen van het Shöne-stelsel. Ten aanzien van do verbe- ring van het vestwater zijn B. en W. nog steeds in correspondentie met het bestuur der Ver. Water, bodem en lucht te Haarlem. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. en zonder eenige discussie aangenomen. B. en stellen verder overeenkomstig het advies der Financiëele Commissie voor op het verzoek van Mevrouw F. KakebeekeOchtman om een lokaal van de Meisjesschool te mogen gebruiken tot liet doen geven van Sloyd-onderwijs aan jonge kinderen, gunstig te beschikken, na tuurlijk onder nadere goedkeuring van Ged, Staten, en tegen een jaarlijksche vergoeding van f 10. Aldus wordt besloten. Daarop is aan de orde de begróoting der gemeente-gasfabriek, welke in ont vangst en uitgaaf f 108255 bedraagt. De heer de Witt Hamer geeft naar aanleiding an de opmerkingen van de fin. commissie eenige ophelderingen. De heer Fransen van de Putte dient vaffl antwoord. Fa- ontspint zich een lange discussie omtrent het overbrengen van een bepaald s al d o ven een vurig dienstjaar op de begrooting voor 1914. De heeren de Witt Hamer, Fransen van de Putte. Dekker en Hollmenn nemen hieraan deel. De financieele commissie had achter de post nu memorie gezet. De begrooting wordt daarop z. li. s. aan genomen. (Do gasfitter zal voortaan g a s- meester genoemd worden). De gemeente-begrooitii'g. zooals die in gediend werd, bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 134415.421/2- De vergadering duurt voort. Nfsuwdorp. Gisteren had in de* pas opgerichte veebroodbakkerij reeds een on geluk plaats. De knecht van den molenaar van 's Heerenhoek had de onvoorzichtig heid met de hand in de kneedmachine, te komen, met liet gevolg, dat een zij ner vingers bekneld raakte en geheel al- gewrongen werd. St. Maartensdijk. In de gisteren gehou den vergadering van den gemeenteraad werd tot onderwijzer benoemd de heer A. van Nieuwenharjzen alhier, met 4 stemmen tegen 2 op den heer A. de Graaf en 1 op den heer C. Westerweel. heiden alhier. Aan den heer P. Charpem tier werd op diens verzoek ontslag ver leend als ambtenaar van den Burgerl. Stand. De verordening op de toelating- van nieuwe leerlingen op do- openbare school werd in dien zin gewijzigd, dat voortaan elke 9 maanden nieuwe leerlin gen zullen worden toegelaten, welke dtm den leeftijd moeten hebben van 5 jaar en 71/2. maand; (jte eerste toelating na de wijziging zal plaats hebben 15- No vember a. s. Voorts was neg ingekomen een verzoek van 13 bewoners van de kaaistraat, inhoudende om te willen be palen bij verordening, dat het aan be stuurders van ledige wagens en karren op vaste assen verboden ïs de kaaistraat op- en af te rijden. Na eenige discussie over dit verzoek werd door den heer Rijnberg het voorstel gedaan, dat ledige wagens en karren op vaste assen over de achterwegen zullen moeten rijden. Met 5 tegen 2 stemmen werd dit voorstel echter verworpen. De heer G aakeer drong er op aan, dat te dezer zake art. 56 der politie-verordening zal worden nage leefd, waarin wordt bepaald, dat bedoel de voertuigen alleen stapvoets door de kaaistraat mogen rijden. De overige leden betuigden hiermede hunne instemming en de voorzitter zeide, dat hij voor de na leving zou zorgdragen. Door den Burgemeester alhier is Maandagavond een vergadering belegd, welke werd bijgewoond door leden van de verschillende polderbesturen en ver- eenigingen op landbouwgebied, waarin de vragen behandeld werden, welke door den voorzitter der afd. Tholen van de Z. M. v. L. aan de verschillende Burgemeesters gezonden zijn in betrekking tot betere verkeersmiddelen op het eiland Tholen. Ned. Hen*. Kerk. Beroepen te Baarnbnigge, J. Oosterhuis te Sua wonde; -- te Beemster, P. li. A. van Meurs te Schagen. Aangenomen naarN oord broek, door D. E. \Y. van Weel te Nieuw-Helvoet. Bedankt voor St. Jacobi-Parochie, door K. H. Boersma, cand. te Groningen; De waarde van één stem. Tot notabelen der Herv. Kerk te Enk huizen zijn twee rechtzinnigen gekozen met 430 en 427 stemmen; de vrijzinnigen hadden 425 en 422 stemmen Geref. Kerken. Beroepen te Hoogvliet, F. J. v. d. Ende te Westkapelle (vroeger te Hoogvliet) („Rotterdammer''); te Nunspeet, J. Tholen te Hasselt. Aangenomen naar Goënga, door W. L. Korfker te Jutrijp-Hommcrls. Het herhalingsondenvijs aan de school te Ivattendijke ving 3 Nov. j.l. aan met 8 leerlingen. Voorzeker een groot aantal voor zoo'n kleine plaats. De Unie-collecte te Oud-Yossameer Tracht dit jaar f 132 op. DEN HAAG. Hot is zoo goed als ze ker dat prof. Yan Swaay de rechtsohe candidaat in de staten van Zuid-Holland zal zijn voor lid der Eerste Kamer. PARIJS. Omtrent het spoorwegongeluk bij Melun meldt men ons: Van de reizi gers, ongeveer 165, meest Hollanders en Engelschen, werden 5 lijken te voorschijn gehaald; 31 lijken liggen nog bedolven. De minister en president l'oincaré bezoch- ten de plaats der ramp. Ongelukken. Te Amsterdam is een 15-jarige knaap, die Zondag van het dak van een huis op straat gestort was, na een vrij langdurig lijden bezweken. De tram die van Noordwijk aan Zee naar Leiden rijdt heeft tusschen Noord- wijk eit Rijnsburg een bedelaar overre den. die detramweg wilde oversteken om op de kortst mogelijke wijze eene boerderij te hereiken. De ongelukkige werd deerlijk verminkt onder de tram te voor schijn gehaald. Hij was reeds overleden. s Vrouw en meisje verbrand. Yan uit de woning van den broeder en oom heeft gistermorgen om 11 uur de droeve uitvaart plaats gehad van de slachtoffers van den brand, mej. Roo- senboom en dochtertje te Groningen. Een groote menigte, allen het vfeeselijke voort durend besprekende, wachtte daar reeds gernimen tijd, voordat de lijkstoet zich naar de Joodsche begraafplaats zou be geven, Een achttal volgkoetsen volgden de twee lijkwagens. Ongeveer 12 uur l>e- reikte men de begraafplaats, waar aller eerst de vrouw en daarna het verbrande meisje jw/n den schoot der aarde werd toevertrouwd. Hartverscheurend was de aanblik dien de zwaarbeproefde echtge noot en vader opleverde. De man, aan zijh verschillende lichaamsdeelen ver wond, door zijn zoons en broeder onder steund. kreeg het herhaaldelijk te kwaad. De opperrabbijn, de voorzitter van den kerkeraad der Nederl. Isr. Gemeente te Groningen, en eenige kerkeraadsleden wa ren o.m. bij de droeve plechtigheid aan wezig. Aaa, het graf werd niet gespro ken, Een woeste koe. Een vrouw te Darp (Dr.)r die een paar koeien wilde wegjagen werd door een der dieren aan gevallen en tegen den grond geworpen waarna het dier haar met de horens bewerkte. Toen haar man het woeste dier op de vlucht gejaagd en haar bevrijd had, bLeek» dat zij den arm ernstig ver wond had, zoodat dadelijk de hulp van den dokter moest worden ingeroepen. De t kleesen. waren aan flarden gescheurd. Zieke Chineezen. Een niet alledaagseh feit heeft zich voorgedaan in het diacoaessenhuis „Bronovo" te Den Haag. Daar wedden opgenomen ter verple ging 11 C'hineezen (vier mannen, vie* vrouwen en drie kinderen), die zich se dert een week of drie in Europa be vinden en door vermoeienis en afmat ting van 'de reis, die zij maakten., bij zondere verpleging behoeven. Gijsberi Karei van Hogen- dorp. Door mi. H, graaf van Hogendorp te 's Gravenhage, zijn, ook namens, de verdere kleinzoons, van Gijsberi Karei van Hogendorp, ter plaatsing in het Algemeen Rijksarchief aangeboden de papieren af komstig van don vermaarden Staatsman, die nu juist honderd jaren geleden bij het herstel der onafhankelijkheid van Neder land zulk een op don voorgrond tredende rol gespeeld heeft. De verzameling, die meer clan 130 portefeuilles vult, bevat niet alleen het bandschrift der (gedrukte) gedenkschriften van Gijsberi Karei, maar ook een uitvoerige correspondentie van hom zoo met zijn familie als ïhet anderen uit de jaren 1772—1834, voorts vele ad viezen en opstellen van den Staatsman, en correspondentie aan zijn moeder en van zijn broeders Dirk en Willem. Men vindt in deze hoogst belangrijke verzameling o.a. ook de origineele proclamatie van den souvereinen Yorst aan Zijne waarde land- genooten van November 1813. Aan deze papieren zijn nog toegevoegd twee 'por tefeuilles met brieven afkomstig van professor Yan Assen te Leiden. De gezworenen van Arkansa-s hebben den 70jarigen hypnothiseur Farrell die wegens moord en moordam slag was aan geklaagd, schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Farrell had ee 'andbouwer, die niet in het volle bezit vua zijne geo-t- vermogens was, gehypnothiseerd en ge dwongen zijn vrouw en schoondochter te vergiftigen en daarna zichzelf te dooden. Farrell had den man gedwongen zijn »e- heele vermogen aan hem te vermaken. De ongelukkige landbouwer werd bewus teloos bij het lijk van zijn vrouw ge vonden. De tuinder Immerzeel te Monster heelt een tros druiven gekweekt die 5 pond weegt. Een tros druiven van zoo'n gewicht komt zelden voor. De politie te Madrid stelt thans ijverige pogingen in het Werk 0111 in een geheimzinnige moordzaak meer licht te brengen. In verband daarmede is op grond van een bevel tot arrestatie van den rech ter van instructie, generaal Bernadette Guijerro in hechtenis genomen. De ge neraal is 66 jaar oud en inspecteur van den militairen geneeskundigen dienst. Eenige dagen geleden vond men in de U. van diens woning het lijk van een koffiehuisbediende. Imbrego genaamd. Bij de lijkschouwing werd vastgesteld, dat tusschen Imbrego en een onbekende een worsteling had plaats gehad. Daarop wer den de vrouw en het dienstmeisje van Imbrego gearresteerd. Thans meent de politie, dat ook generaal Guijero aan de vermoording deelgenomen heeft, en werd zijn arrestatie gelast. Verkwisting. In een eenzaam station in de wildernissen van Wyoming; overleed dezer dagen plotseling in den ouderdom van 36 jaren aan een beroerte Charles G. Gates, de grootste verkwister van Amerika. Gates' devies was: „Kort leven maar vroolijk." Als financier had hij haast een even groote reputatie als zijn vader, die ongeveer twaalf maal zijn geheele vermogen verloor en bij zijn dood toch 40 millioen dollars naliet. De jonge Gates wist niet alleen geld te verdienen, hij liet het ook rollen. On langs bijv. dineerde hij to Chicago. Zijn rekening bedroeg 100 doll. Hij gaf den kellner een banknoot van duizend dollar in betaling, maar weigerde geld terug te ontvangen. „Het leven is spoed", placht hij te zeggen. Hij deed dan ook alfes met spoot. Hij reisde steeds met extra-treinen. Drie jaren geleden betaalde hij o. a. 5000 dol! voor een trein, die hem dwars door het vasteland van Amerika naar New-York moest brengen, waar hij als getuige moest optreden in een echtscheidingspro ces. Onderweg liet hij den trein een half uur stoppen om een ranch te bezichtigen, die hij daarna kocht voor een som van 60.000 doll. „Wat baat het gekl op te stapelen?" vroeg hij dikwijls. Wie geld spaart, doet dit voor zijn erfgenamen. Ik geef het zelf uit en toch ben ik rijker dan mijn vader en mijn vermogen neemt aog met den dag toe. Toen Gates stierf, kwam hij terug-van een jachtpartij, waaraan met hem een groot aantal millionnairs hadden deelge nomen. Het uitstapje had hem 75000 doll, gekost. Het was hem echter naar den zin gegaan, want hij had meer wild ge schoten dan de vorst van Monaco en had daarom uit blijdschap 10,000 doll, aan zijn gidsen en 1000 doll, aan zija chauf feur gegeven.. Aan het stationnetje geko men zeide hij: „Het is hier het mooiste jachtterrein van de wereld. Het volgende jaar kom ik terug." TLen minuten later was hij overleden. Dad en van vrouwen. Minister Asquith heeft Zaterdagmiddag, toen hij zich in zijn auto op weg bevond naar Stirling, waar hij een standbeeld zou onthul ie 11 van den yorigen premier Sir Henry Campbell-Bannerman en tevens het eeee-burgerschap der stad in ontvangst zsm- nemen» een bijzonder onaangename ontmoeting gehad met een aantal suf fragettes. Men had een aanval gevreesd en tal van, maatregelen genomen, maar niettemin zijn vier militanten er in ge slaagd, aan de waakzaamheid der speur ders te ontsnappen. Toen de auto het mijnwerkersdorp Bannock burn bereikte, sprongen er opeens vier vrouwen, die aan den kant van den weg verborgen, geweest waren, te voorschijn, en gingen midden op den weg staan. Do chauffeur stopte nog niet, doch verminderde zijn vaart, toen een der vrouwea vlak voor do auto op haar hurken ging zitten. Toen moest de chauffeur wel strippen, om het mensch niet onderstboven te rijden. De speurders, die Asquith begeleidden, spron- geu nu naar voren en pakten do- vrouw- beet, die zelfs, niet gefleerd was. In tus schen waren de andere drie wsten door ta dringen tot voor do vensters van de autoeen van haar wierp een groote hoeveelheid roode poper naar binnen en een ander poogde d,en heer Asquith, met een hondenzweep te bewerken. Evenwel, ook deze Amazonen werden door de po litiemannen overwonnen, gekneveld en in do politie-auto gepakt. De minister zat wel diep in do peper, maar verder was hij ongedeerd. Zijn dochter, die bij hem in de auto zat, was erg geschrokken. Een complot tegen den kei zer van Oostenrijk. Naar een tele gram uit Rovereto, in Oostenrijk, meldt, heeft de politie aldaar een man gearres teerd. die verdacht wordt te behoorenj tot een Italiaansohe anarchistische veremi- ging, die, naar gezegd wordt, hem opge dragen heeft een aanslag te plegen op het leven van keizer Frans Joseph. Deze aanslag moet een onderdeel uitmaken van een uitgebreide samenzwering, gericht te gen het leven van verscheidene s.taa.tshoof-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2