NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. tfo. Mh 1913. Dinsdag 4 November. 3§e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH De erfgenaam ran Doreland. G. VETTE. VERSCHIÏNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D.HUIf, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.&5; UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN i-E COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. R9LLAND-BATH. Kiezers voor den gemeenteraadStemt Vrijdag als één man op den heer Zou 't „af" raken. Wanneer wijl evenredige vertegenwoor diging krijgen, hebben de partijen elkaar bij de stembus niet meer noodig. Dan gaat ieder zijn eigen weg. Maar zóóver zijn wijl nog niet. Er is nog geen evenredige vertegen woordiging. Bovendien, wanneer zij ko men gaat, dan moeten de partijen toch eerst nog eens hartelijk, en nog meer verknocht dan ooit den gemeenschappe- lijken tegenstander de concentratie te lijf. Immers indien de Kamer besluit, dat er Grondwetsherziening zal komen, dan spreekt zij over ziehzelve het doodvon nis uit, en dan komen de kiezers weer aan het woord, om een nieuwe Kamer te kiezen. En in die nieuwe Kamer nu zal het aankomen op een zoo groot mogelijke rechtsche meerderheid, liefst van 67 te gen 33. En hoe zou men die "kunnen verkrijgen, wanneer de drie rechtsche jp&r- tijen het niet hartgrondig eens waren! Maar is eenmaal de evenredige verte- genwoordige ingevoerd, dan is iedere partij op eigen kracht aangewezen; en krijgt eik een aantal leden naar verhouding van dat der "kiezers die op haar candidaten gestemd hebben. Zóó ver is het evenwel nog lang niet. Gelijk de bruid zeihet is nog Ver van lachen. w w Revolutie. Te Amsterdam wordt de polsslag ge voeld van den klassenstrijd en liet re volutionaire „teven" der sociaal-democra tie. AVij werden er reeds meermalen aan herinnerd. Ook nu weer bij de behande ling van de gemeentebegrooling voor 1914 in den gemeenteraad. Bij den post: kosten voor belooningen en eereblijkon bracht een sociaal-demo>- craat Kleerekoper de plaat ter sprake die op de scholen was uitge reikt ter herdenking van de onafhanke lijkheidsfeesten. Hij noemde die uitrei king een krenking van de gevoelens der sociaal-democraten „in wie een revolu tionair besef leeft". Terecht nam professor Fabius een antirevolutionair; waarom zwegen hier weer laffelijk de liberalen en vrijzinnig- democraten? het voor de openbare school op, wier karakter geen voeding van „revolutionair besef" toelaat. En terecht klaagde een vrij'-liberale Feuilleton. 16) Alice stond wederom alleen op de we reld, Als een verstootene keerde zij in hare woning weder. Maar ook als eene geloovige versterkt in het geloof dat zij naar Gods voornemen geroepen was, en derhalve alle ding, hoe schijnbaar kwaad ook, haar zou wedewerken ten goede. benige weken later ontving ook ik mijn ontslag, onder dankbetuiging voor de vele bewezen goede diensten. De Lord reisde af naar Londen; en ik keerde weer naar mijn dorp en tot mijn werkkring terug. Twee jaren was ik weg geweest. Ik was verblijd dat ik in vrede weerkeeren mocht, en mijn eerste gang mocht zijn naar mijne vriendin en haar zoontje. lederen morgen wanneer ik van hei bezoek aan mijn patiënten terugkeer de, liep ik even bij hen aan om naar den welstand van mevrouw te vernemen, cn haar, zoo noodig, woorden van troost' toe te spreken. De vrouw nam toe in geloofskracht en Schriftkennis, en had in gemeenschap met collega den onderwijsman uit de libe rale partij den heer tki Hertog aan, dat hij niet tegen de woorden van den heer Kleerekoper protesteerde. Maar is zwijgen niet een gewoonte geworden in die kringen, wanneer een vrijzinnig-democraat hen of hun partij of hun openbare school aanvalt of in dis- crediet brengt. Vindt men aan die zijde niet de kwade honden, die de mannen van rechts op' het minste gerucht aanbassen, doch kruipend de hand komen likken van den socia list die hen striemt met zijn zweep Het Voorloopig Verslag. C oncen t ra ti e en coalitie. Van verschillende zijden werd de tot standkoming der vrijizinnige concentratie, welke als eene opleving der oude libe rale partijen werd beschouwd als een, punt van beteekenis in den verkiezings strijd aangemerkt. Anderen achtten van veel grooter belang den geweldigen aan was der sociaal-democratische stemmen. Volgens sommigen is de grondslag der coalitie minder gelegen in de gemeenschap van Christelijk beginsel, dan in den ge- meenschappelijken strijd op schoolgebied, die het optreden der rechtsche partijen in zoodanige male beheerscht, dat dit de coalitie volkomen rechtvaardigt. Deze leden achtten het mogelijk, dat de school- quaestie opgelost worde en daarmede aan de coalitie haar reden van bestaan zou ontvallen. Volgens velen zou, ook na een com promis ter beëindiging van den school strijd hetgeen nooit een volkomen vrede zou kunnen brengen de gemeenschap pelijke, op het geloof berustende levens beschouwing de Christelijke partijen bij eenhouden en hoogstens 'tijdelijke samen werking met van anderen grondslag uit gaande richtingen mogelijk zijn. Deze ge- dachtenwisseling leidde tot een nadere bespreking der vraag, welke partijforma tie voor de bestaande in de plaats zou kunnen komen. De Kabinetscrisis. Het debat omtrent den loop der crisis, welke uit den uitslag der verkiezingen voortvloeide, betrof drie punten: le. de aan dr. Bos verstrekte opdracht tot vor ming van een ministerie en de door hem met de sociaal-democratische partij ge voerde onderhandelingen2e. de weigering der concentratie om zonder medewerking der socialisten een ministerie te vormen 3e. het optreden van het nieuwe ministe rie. Over het algemeen was men van mee ning, dat de opdracht tot vorming van een Ministerie uit de geheele linkerzijde en het daaruit voortvloeiende aanbod van portefeuilles aan de S. D. A. P. in over haal- Heiland zeer heerlijke ervaringen. Haar zoontje groeide voorspoedig op.' Hij werd wat men in het dagelijksch teven noemt een mooi kind, naar 't lichaam; dóch, helaas! onze pogingen om zijn sluimerenden geest tot ontwaking te bren gen, mislukten. Gelukkig behielden wij de hoop op God, die wonderen doet en een Hoorder des gebeds is. En zie hier nu de wondere wegen Gods, Alice zag wel met leedwezen, dat zij niet opschoot met den jongen; doch hoe meer zij teleurgesteld werd, hoe vaster zij zich klemmen leerde aan haar Heere. Zij had op 't laatst geen verlangens meer voor hem wat dit aardsche leven aan gaat. Doch te vuriger werd haar bede „Heere, open zijne oogen, opdat hij de wonderen Uwer genade moge verstaan en zich leere toeëigenen, want hoe zg.1 hij zich aan U lfeeren geven, wanneer hij niets verstaat van den weg der verlossing, die hem wordt voorgesteld!" En sedert die ure was het haar stre ven met haar kind alleen maar van den weg der zaligheid te spreken. Zij wilde hem de teksten, die zij hem voorzei, 'laten nazeggen, doch hij bracht het nooit verder dan tot het nazeggen van enkele woorden. Zij wilde hem bidden leeren, en legde daartoe telkens zijne handen in elkander, doch het kind zweeg bij dit alles, en eenstemming was met de beginselen van het parlementaire stelsel. Scherp werd echter de weigering van het gedane aan bod afgekeurd. De IS. D. A. P. en de crisis. Intusschen meende men, dat het vooral na de beslissing van het Zwolsche congres bij volgende verkiezingen voor de vrijzin nigen noodig zal zijn vooraf na te gaan, wat men aan deze partij heeft. Men be toogde verder, dat de sociaal-democraten door hunne weigering hebben gespeeld inde kaart der rechterzijde. Op deze wijze zal op1 den duur alleen de® coalitie in staat zijn een parlementair ministerie te Vormen. Van sociaal-democratische zijde werd in verband met het voorgaande aangevoerd, dat van deze zijde tijdens de verkiezingen steeds allo mogelijkheid van deelneming aan de regeering is afgewezen; dat juist daaruit de vrijzinnigen hunne scherpste wapenen tegen de sociaal-democratie heb ben gesmeed; dat dus ieder de weigering heeft kunnen voorzien. Intusschen gaf men gereedelijk toe, dat nai fdjc incidenteele beslissing van het Zwolsche congres het vraagstuk der deel neming aan dergelijke Ministeries meer in het algemeen door de sociaal-democra tische partij ter hand genomen zal moe ten worden. Betwijfelct-iuag echter wor den, of een aanbod van portefeuilles her haald zal worden, indien hel aantal so cialistische zetels van 16 tot bijvoorbeeld 32 zal zij,n gestegen, tenzij zulk een aan bod zou geschieden als speculatie op eene weigering. Hoe dit zij, eene bevredigende oplossing van het vraagstuk' zal moeilijk zijn te vinden, wanneer de burgerlijke partijen niet afzien van het streven, dat ditmaal bij haar voorzat, om der so ciaal-democratie eene grooter verantwoor delijkheid op te leggen dan deze kan op zich nemen. Na. de weigering der sociaal-democraten tot deelneming aan een ministerie, is in eene vergadering van de vrijzinnige 'Ka merleden besloten, de vorming van een ministerie uit de vrijzinnige groepen niet te bevorderen. Berichten in de dagbladen hadden sommigen eenige reden gegeven tot het vermoeden, dat deze beslissing genomen is ingevolge eene Koninklijke op dracht. Men zou van de regeering gaarne vernémen, of dit vermoeden gegrond is. Vele leden waren van oordeel, dat de concentratie, door zic,h niet tot vorming van een ministerie bereid te verklaren, zich aan dezelfde fout heeft schuldig ge maakt als de sociaal-democraten, zonder zich als dezen te kunnen beroepen op de verzachtende omstandigheden, voort vloeiende uit haar partij-karakter. Voorts werd gevraagd, of uit de houding der concentratie is af te leiden, dat zij ook in den vervolge alleen in gemeen schap met de socialisten als regeering zal willen optreden. keek slechts onnoozel voor zich. Zij ver telde hem van zijn vader, en hoe deze gestorven was, zij hoopte daardoor -een traan aan zijn oog te ontlokken, of zijn gemoed te openen voor de indrukken van dit verhaaldoch het kind viel in slaap onder het verhaal, terwijl hare heete ha nen zijn hoofdhaar bevochtigden. O, hoe gaarne zou zij een traan gezien hebben in dit oog. Wel is het iets droefs, en als vrucht der zonde iets algemeens dat een pasgeborene schreiend de wereld intreedt. Maar toch ook dat schreien is een bewijs van bewustheid, van een loven 'van den geheelen mensch naar geest en ziel en lichaam. En bij het schreien van haar kleine bidt de moeder, dat zoo ook eenmaal haar kind lachen mag wanneer hij deze wereld verlaat. Het is zooals Jean Paul in een van zijn heerlijke kniedichten bidt, hetwelk door Laurillard aldus vertolkt werd: Ja, weenend en droef treedt ge o mensch (in dit leven, Terwijl men u lachend het wiegekleed (spreidt Mocht zoo eens een glimlach uw adem (omzweven, Terwijl die u mint bij uw doodssponde (schreit I Het nieuwe Kabinet. Door medestanders van het vorige mi nisterie werd aangevoerd, dat, al moge de aan mr. Cort van der Linden ver strekte opdracht, met het daaruit voort gevloeide gevolg, èen einde hebben ge maakt aan den moeilijken toestand, waar toe de weigering der linkerzijde tot aan vaarding der regeeringstaak leidde, het optreden van het ministerie niet te rij men is met goede parlementaire gebrui ken. Het is aangeduid als een extra-parle mentair ministerie. Men begreep deze uit drukking niet. Eenigen waren van oordeel, dat het op treden van dit ministerie niet zal leiden tot democratische ontwikkeling onzer staatsinstellingen. -■ Verder had de benoeming van den mi nister van Landbouw groote verwondering gewekt. De heer Treub heeft zich niet beschikbaar gesteld als lid der Kamer, omdat hij zich met de plannen van de concentratie betreffende de staatspensio- neering niet kón vereenigen. 'Wie voor speld zou hebuen dat hij deel zou gaan uitmaken van een Kabinet, dat, zij het in niet al te duidelijke termen, de staats- pensioneering in zijn program opneemt, zotr bij niemand geloof hebben gevonden. V r a gen. Alen stelde verder de volgende vragen: le. Zal het ministerie voorstellen doen om de toeneming der macht van Rome, waarover tijdens de verkiezingen zoo luide geklaagd werd, tegen te gaan? Zulke uitzonderingsmaatregelen worden ingediend om de vrijheid en den voor uitgang der Roomsch-Katholiek'en te stui ten? 2e. Is bet Kabinet voornemens het ver- leenen van eene speciale bescherming aan de Hervormde kerk, bijvoorbeeld door ver hooging van bijdragen uit 's lands k'as te bevorderen? 3e. Welke meening is het Ministerie toegedaan omtrent de vraag of bijl benoe mingen op de godsdienstige gezindheid der candidaten zal worden gelet? 4e. Zal het Kabinet in militaire aange legenheid de lijn volgen, door minister Colijn aangegeven en rekent het ten dezen op den Meun der rechterzijde? Rekent het ministerie ten dezen ook' op den steun der geheele linkerzijde?! ,5e. Is het waai-, daf als Minister van Koloniën is aangezocht een buiten het parlement staand persoon, wiens richting zeer verschilt van die van den benoem den minister? Zoo ja, welke is de re den va,n deze afwijking van den eersten opzet? 6e. Heeft cle heer Cort van der Lin den omtrent de aanvaarding en de ver vulling van zijne opdracht overleg' ge pleegd met de voormannen der concen tratie Hoe onnatuurlijk, tengevolge van de zonde, tranen ook zijn, zij zijn voor den gevallen mensch natuurlijk, en vöOT de ouders zijn zij een heerlijk teeken van gezondheid van geest in hun pasgeborene, wanneer hij schreit. Dit kind had nog nooit een traan ge laten; een glimlach had nog nooit zijn gelaat uit den plooi gebracht. Verstaat gij, dat deze moeder bad om een traan m 't oog van haar kind te mogen zien Het was of het kind den ganschen dag met open oogen liep te slapen. Of hij leefde in een toestand van levend dood-zijn. Hij ging steeds met zachten tred, keek nooit om, noch links, of rechts, duchtte nooit gevaar, kende nimmer ver veling, ongeduld of drift. Het eenige wat ons nog hoop gaf op verbetering in zijn toestand was zijne bijzondere aanhanke lijkheid voor zijn moeder. Het liefst was hij dicht bij haar, 'kuste of streelde haar somwijlen uit zichzelf, en herkende haar steeds terstond aan haar stem. Wanneer ik met hem wahdelen ging, en hij was een poosje weg dan werd hij onrustig, alsof hij gevoelde, dat hij iets miste. Kwamen wij weer thuis en zag het zijn moeder weer, dan was de angst weer over. Andèrzrjds werd aangevoerd, dat het niet een Concentratie-Kabinet is, gelijk wel blijkt uit de opneming van den heer Treub. Men achtte liet echter een bewijs van staatsmanswijsheid van dezen minister, dat hij heeft ingezien, welke de ern stige wenschen van het volk' zijn en dat hij door het doen eener concessie zich daarnaar gevoegd heeft. 1 Art. 369, Invaliditeitswet. Blijkbaar wil de minister uitvoering ge ven aan het amendement-Borgesius c.s., op art. 369 der Invaliditeitswet, waar voor hij trouwens ook gestemd heeft, hetwelk ,nog niet hetzelfde is als de staatspensioneering, waar hij zich bij de behandeling der Invaliditeitswet tegen heeft verklaard. Overigens achtte men het onredelijk, mr. Treub te binden aan vroe-. gere door hem in de Kamer geclane uitin gen en is met betrekking tot de toe kenning van ouderdomsrenten zonder pre miebetaling in aanmerking te nemen, dat de toestand belangrijk gewijzigd is door de omstandigheid, dat art. 369 der In-: validileitswet, hetwelk eene regeling be vat waartegen de heer Treub ernstig be zwaar had, nog in den loop van dit jaar zal in "werking treden. Naar aanleiding van de opmerkingen over de beweerde afhankelijkheid van het ministerie tegenover de sociaal-democra ten, werd verder aangevoerd, dat cle po sitie anders had kunnen zijn, indien niet de rechterzijde door het bij de herstem mingen gegeven onthoudingsadvies den aanwas der socialistische Kamerzetels zoo zeer had bevorderd. De Troonrede. De Troonrede had sommigen niet vol daan, omdat zij haar hun inzien geen voldoende licht geeft, omtrent de poli tiek, welke het ministerie denkt te vol gen. Anderen prezen den toon en den soberen opzet der rede en zagen daarin een streven naar samenwerking met 'de gematigden van alle richtingen. Alen wees hierbij ook op de op; het onderwijs ge wijde paragraaf. Ook onder deze leden waren er echter, die de richting van het te volgen regeeringsbeleid niet duidelijk) aangegeven achtten. Een derde groep van leden was van meening, dat de Troonrede een duidelijk] beeld geeft va,n het regeeringsprogram, in zoover dit geschieden kan in een stuk, waarin niet in bijzonderheden kan worden getreden en enkel groote lij'nen kunnen worden aangegeven. Ten aanzien van de paragraaf omtrent de Grondwetsherziening, werd gevraagd, of de bedoeling is, dat die herziening zich uitsluitend zal bepalen tot het kies- rechtvraagstuifc. Velen achtten dit ondenk baar en onderstelden, dat het kabinet ook een voorstel tot wijziging van art. 192 zal doen. En wanneer hij haar dan weer kuste, dan troostte haar dit. Dan waren dit flauwe lichtstralen in haar leven. Dan zeide zij wel eensworden mijne woorden niet begrepen, hij begrijpt toch mijn lief kozingen. Dan nam zij het hoofd van haar kind tusschen beide handen en kuste hem lang en' vurig op het voorhoofd, alsof zij door hare liefde aan die spra- kelooze, ijskoude ziel het leven meende te kunnen inblazen. Hoe innig klonk dan liaar smeekgebed tot den Heere om, gelijk zij het eigenaar dig uitdrukte, een ziel voor haar kind! Van tijd tot tijd nam zij hem .mede in cle hutten der armen, als om hem te leeren liefde te bewijzen aan de ellen- digen en zegen te brengen in hunne wo ningen. De armen in het dorp en in den omtrek hadden den schoonen knaap lief, die altijd zoo dicht naast zijn moeder liep en met bescheiden stilzwijgen ge tuige was van cle vreugde die cleze in hunne woningen kwam bereiden. Het liefst zag Alice haar zoon in ziju slaap. Dan was hij als alle andere kinde ren en clan vergat zij haar ellende en genoot zij met volle teugen haar moeder weelde op het gezicht van den gezonden, blozenden knaap. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1