Buitenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. V' On Lf Ree ft Het Vooricepig Vtrsïag. De Staatsbegrooting, opgemaakt door het Kabinet (de ministers) komt ieder jaar, in November, eerst in de Tweede Kamer. Zoo komt straks de Staatsbegrooting voor 1914, dat wil zeggen, de becijfe ring tot in de kleinste onderdeelen van hetgeen er in 1914 zal noodig zijn en ontvangen worden, in openbare behande ling. Doch eerst komt de Staatsbegroo ting in de sectiën. Dat wil zeggen in de vijf afdeelingen, elk tellende twintig le den, welke binnenskamers vergaderen om 'do zaken des lands te bespreken en ook (eens in de vier jaren en derhalve ook nu) de verkiezingen te behandelen, en de manier waarop de bovendrijvende partij aan haar meerderheid en aan het kabinet van haar kleur is gekomen. Die besprekingen hebben thans weer plaats gehad, en in een rapport doel de vijf rapporteurs, uit ieder-e afdeeling één (de voorzitters) saamgevat, zagen zij de vorige week onder den naam van Voorloopig Verslag het licht. Kort vernielden wij er een en ander uit, waaruit men zien kan, dat nu reeds door de rechtsche Kamerleden de ont- stemdhoid van duizenden in den lande over de door liberalen verbreide leugens en lasteringen op' flinke wijze is ver tolkt geworden. Loop en uitslag der ver kiezingen. In de eerste plaats werd betoogd, dat de actie der vrijzinnige concentratie in hoofdzaak negatief was en zich kenmerkte door een stormloop, gericht op het bren gen van de rechterzijde in de minderheid en omverwerping van het Ministerie. In haar verkiezingsmanifest trad de concen tratie niet minder scherp op tegen de S. D. A. P. dan tegen de rechterzijde. Bij de herstemmingen intusschen gaf de concentratie hare zelfstandigheid prijs door aan hare geestverwanten den raad te geven, op de sociaal-democraten te stemmen. Hare candidaten gaven daarbij op een enkelen na hunne persoonlijke zelfstandigheid prijs door dp verschillende van socialistische zijde tot hen gerichte vragen in een door de socialisten ge- wenschten zin te antwoorden. Ten slotte werden door den uit de vrij zinnigen aangewezen staatsman, die de opdracht tot het vormen van een Kabinet verkreeg, drie portefeuilles aan de so ciaal-democraten aangeboden. De einduit komst is dus geweest, dat de vrijlzin- nigen zich, als het ware aan handen en voeten gebonden, aan de sociaal-democra ten hebben overgegeven. Men wenschte hier buiten beschouwing te laten de vraag, of het aanbod van portefeuilles te ver dedigen is, maar- wèl betoogde men, dat, indien de vrijzinnigen wilden samengaan met de sociaal-democratische fractie, zij dit vooraf aan de kiezers hadden behoo- ïen mede te deelen. Ook had men zich vooraf moeten verzekeren, dat de sociaal democratische partij, indien de uitslag dei- verkiezingen daartoe aanleiding gaf, be reid zou worden bevonden tot de vorming van een Ministerie mede te werken. Men voerde verder aan, dat, voorzoover in het verkiezingsmanifest der concentratie positieve punten wérden aangeraakt, zoo als het algemeen kiesrecht en de Staats- pensioneering, die punten ontleend waren aan het programma der soc.-democraten. Overigens werden deze punten bij Hen verkiezingsstrijd op den achtergrond ge schoven. Daarentegen werd een kwistig gebruik gemaakt van bedriegelijke voor stellingen en valsche leuzen. Met volkomen miskenning van betgeen het vorige Ministerie terzake van de so ciale hervormingen en de defensie deed, werd, in afwachting van hetgeen geschied de bij de verkiezingen van 1909, toen men het Ministerie vooral wegens con servatieve neigingen bestreed, thans op getreden tegen den afgetreden Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, wien een ver gedreven staatssocialisme werd verweten. Men ontkende niet, dat dit verwijt eenigen grond vond in de hou ding des Ministers, terzake van de ont werpen eener Bakkerswet, eenor Stuwa doorswet en eener Steenhouwerswet, maar men meende toch, dat er geene reden ie het geheele optreden des Ministers als staatssocialistisch te beschouwen. In hooge mate misleidend werden de voorstellingen genoemd, welke van de on derwijspolitiek der rechterzijde Werden ge geven. Ook aangaande het wetsontwerp der vorige Regeering tot herziening van in voerrechten, werden verkeerde voorstel lingen gegeven. "V ooral kwam men op tegen de mïhach- tende wijze, waarop over de rechterzijde gesproken werd. In hooge mate werd de verkiezingsstrijd vertroebeld door het opzetten van ééne godsdienstige gezindte tegenover de an dere, in het bijlzonder van de Protestanten tegen de Roomsch-Katholieken, soms zelfs in naam der volkseenheid. Tegen de Itoomsch-Katjholieken werd op heftige wijze opgetreden. Van speculatie op kerkelijke hartstochten getuigde ver der de houding van de zijde der vrijzin niger» aangenomen ien opzichte vap 'de Ned. Hervormde kerk. De slotsom, waartoe deze leden kwa men, was dat de nederlaag der rechter zijde het gevolg is geweest van misleiding door het brengen van bedriegelijke len zen. (Slot Volgt.) Engeland. Gekrenkte adel. Minister Lloyd George heeft de groot grondbezitters van Schotland eens op hun nummer gezet. Hij heeft verleden week te Bedford en te Swindon redevoeringen gehouden, waarin hij de (8-ehotsche landeigenaars be schuldigde land, dat geschikt is om be bouwd te worden en dat eens in cul tuur was, thans onproductief te laten lig gen en alleen voor jachtdoeleinden te ge bruiken. De hertog van Sutherland heeft den handschoen, zijn standgenooten toege worpen, opgenomen en een grondgebied van 200.000 accres of meer tegen den prijs van 2£ per accre, een prijs, dien prairiegrond waard is, ter beschikking van den kanselier der schatkist gesteld. Is het land dien prijs niet Waard, zegt hij, dan is het zekér ook niet waard, dat menschelijke handen het bearbeiden en is het toch altijd beter, dal het als jacht- grond wordt gebruikt, dan dat het totaal nutteloos blijft. Op de uitnoodiging om het land te komen bezichtigen, heeft Lloyd Geprge nog niet geantwoord. De minister zal geen lust gevoeld heb ben het billijke aanbod aanstonds af te slaftn. Rusland. Verlovingen plegen nog al eens stof op te jagen, in meer of minder grooten kring. Met vorstelijke verlovingen is dit niet minder 't geval. Met dit vc'rschil echter, dat deze nog dankbare stof leveren voor de groote pers. Zelfs geruchten van verlovingen vinden op de redactie-bureaux der groote bladen gretig gehoor. Er loopen weer zulke geruchten. De Prins van Wales zou zich verloven met de tweede dochter van den Tsaar. De verloving zou „erdoor gaan" bij het bezoek, dat het Britsch koninklijk paar eerlang in Petersburg hoopt te brengen. Thans worden de geruchten van En- gelschen kant tegengesproken, althans be voegde personen zeggen, dat zij er niets van weten. Niettemin blyven sommige menschen eraan golooven. Gesteld al dat er plannen bestaan, dan zou ongetwijfeld een groot bezwaar ge legen zijn in de religieuze kwestie, omdat een Russische keizersdochter de Grieksch- katholieke Kerk niet mag verlaten en En geland zeker geen andere Koningin willen dan een Protestante. Dit zou dus eventueel een zeer belang rijke verloving worden. Zwitserland. Een reu/enwerk wordt de sedert einde van het vorige jaar in aanleg zijnde twee de Simplontunnel. Deze wordt 19,825 me ter lang en zoodoende een weinig langer dan de 17 meter daarvan, van middelpunt tot middelpunt verwijderde eersite Sim plontunnel. Het werk is van de noordzij de bij Brig en van de zuidzijde van Iselle uit begonnen. Einde Augustus van dit jaar waren reeds 1781 meter aan beide zijden uitgegraven en 82 tunnelnissen en kamers gemetseld. Men berekent dat de tuimel in ongeveer 4 tot 6 jaar gereed zal zijn, indien zich geen onvoorziene omstan digheden opdoen. De kosten van aanleg zijn op ongeveer 21 millioen gulden ge raamd. Mexico. De comedie iu Mexico is nog niet uit, doch ofschoon alle resultaten der verkie zingen nog niet bekend zijn, is er geen twijfel meer, of Huerta eii Blanquel zijn gekozen. Volgens personen uit zijn om geving moei' Huerta het volgende van plan zijn Hrj laai zijn keuzo door hel congres ver nietigen, waardoor Blanquet verloopig pre sident wordt. Deze schrijft op zijn beurt nieuwe verkiezingen uit, waal'bjj Huerta zich dan gevoegelijk candidaat kan stellon en waarschijnlijk gekozen zal worden. Generaal Blanquet, die nu minister vair oorlog en Huerta's meest verknochte, 'vriend is, was een der zes soldaten, die keizer Maximjliaan hebben doodgescho ten. De minister van financiën verzekerde, dat de uitbetaling der gelden, voor het leger tot aan het einde van het jaar ver zekerd was. Aan de medodeelingen wordt evenwel in tot oordeelen bevoegde krin gen sterk getwijfeld. Felix Diaz is in een complot belrok- kon; dit is ook de oorzaak, waarom hij op een Amerikaansch schip moest vluch ten. De opstandelingen verbrandden te Mon terey 800 spooi'wegwagons en vernielden 19 locomotieven. Be schade voor den na- tipnalen spoorweg bedraagt meer dan 7 millioen peso's. Droogmaking der Zuiderzee. De Minister van Waterstaat heeft ©en commissie ingesteld, die heeft te onder zoeken welke wijzigingen in de begroo tingen, inzake afsluiting en droogmaking rati de Zuiderzee zullen zijn aan te bren gen, ten gerolge van stijging van arbeids- loonen e® van prijzen van materialen, alsmede van toepassing Van nieuwe werk wezen b\j de uitvoering van groote wer ken en benoemd tot lid en voorzitten dier commissie II. Wortman, hoofd-inge nieur-direcfteur van den Waterstaat le kl., te Haarlem, en tot leden: V. J. de Rlocq Van Kuffeler, ingenieur van den Rijks waterstaat 2e kl., te Hoorn, tevens sed- rotarifr; J. 41 W, van Elzelingen, hoofdin genieur van den prov. waterstaat, te 'sGravehhageG. A. yau Hattem, aan nemer te Sliedrecht; L. Volker Azn., aan nemer :9e Sliedrecht. Gemeenteraadsleden. In de jaaiwergadering van den Bond van Antirevolutionaire Gemeenteraadsle den in Nederland op Maandag 10 Novem ber a.s., om 11 uur, in hel Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, zullen o.a. jilaats hebben verkiezing van 8 bestuursleden. Periodiek treedt o.a. af de heer A. S. J. Dekker, gemeenteraads lid te Goes, die weder wordt voorgedragen als no. 1, met mr. A. A. de Veer, ge meenteraadslid te Middelburg als no. 2. Behandeld wordt onderstaand voorstel van het 'Bestuur De vergadering besluit eene commissie in be stellen van zeven leden, te be noemen door den voorzitter, belast met het in studie nemen van de hij de Sta- ten-Generaal aanhangige wetsontwerpen, die voor gemeentebesturen van belang zijn, en het c.q. daarover adviseeren aan het Bestuur. Daarna volgt inleiding van den heer Mr. P. E. Briët, lid van den Raad van Lei den, over het onderwerpGemeentelijke grondpolitiok, en bespreking daarover. Van den heer prof. dr. H. II. Kuvper, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, over het onderwerp: De taak der gemeenten in zake Zondagsrust, en bespreking daarover. Middelburg Lteze week vertrekt naar lndië mej. I'. Pontier, die benoemd is tot le verpleegster aan liet Zendingshos- pitaal te Poerbolinggo. - De liajaarszitting der provinciale sta ten van Zeeland wordt Dinsdagavond -1 November te half acht geopend. De Zaterdag- en Zondagavonden en nachten worden den laatsten tijd weer onrustig in onze stad. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden door de poli tie vier personen bekeurd wegens het maken van burengerucht in de omgeving van den Seis weg; terwijl een wegens dronkenschap werd in arrest gesteld en een wegens het rijden per rijwiel zonder licht werd verbaliseerd. Gisterenavond bevonden zich in liet ge bouw van het Leger des Heils aan de Hoogstraat eenige mannen die daar nogal luidruchtig te werk gingen, zoodat zij her haaldelijk gewaarschuwd moesten worden. Toen dit clubje buiten kwam en ook daar voortging met zingen werd huil dit door een agent verboden, en werd tegen hen, toen zij niet direct ophielden, procesver baal opgemaakt. De agent wilde een der mannen, die teveel aan bacchus geofferd had arresteeren, doch hier verzette zich vooral zekere V. tegen, zoodat de agent meende genoodzaakt te zijn zijn gummistok te trekken, V. pakte toen den agent bij de keel en gaf hem een paar klappen, terwijl hij ook de gummi wist te grijpen, in zijn pogingen om die te bemachtigen werd hij echter verhinderd doordat oen hoofdagent verscheen, waarop V. naar de wachtpost op het Stadhuis werd overge bracht. De eerstbedoelde agent bekwam intusschen nog een trap in den rug van een der andere mannen. Als verdacht van dit laatste werd even later aangehou den zekere M. D., die zich intusschen reeds ter ruste had begeven, op het bu reau bekende hij den trap te hebben ge geven, omdat hij meende, dat dit noodig was, daar hij het onnoodig achtte dat V. gearresteerd werd. V. gaf bij het hem afgenomen verhoor toe, dat hij den agent bij de keel greep, omdat deze zijn stok trok, maar ontkende den agent te hebben beslagen. Na het verboor werden beide mannen weer op vrije voeten gesteld. De heer Corn. Henning, photograaf alhier, die reeds Zoo menigmaal bewij zen heeft geleverd van zijne groote vak kennis, heeft dezer dagen te Breda, waar hij sinds eenigen tijd een afdeeling van zijne zaak heeft gevestigd, wederom een groot succes behaald. Gedurende de daar ter stede gehouden Onafhankelijkheids feesten heeft de heer Henning een groot aantal photo's genomen van den optocht en andere feestelijkheden. Een zeventig tal van die welgeslaagde kieken heeft de heer Henning in drie verschillende groot ten doen afdrukken en in door door den heer Meulmeester alhier vervaardigde al bums aan de Hoofdcommissie der feesten aangeboden, die besloten heeft de albums aan het gemeentelijk archief aan te bieden. Dat het aanbieden door den heer Hen ning Qp hoogen prijs wordt gesteld, bleek ons bij de inzage van een brief van den voorzitter der commissie, die ook de af werking ten zeerste prijst. Verleden week is des nachts een man aan den Beenhouwerssingel te water geraakt en heeft gedurende geruimen tijd om hulp liggen roepen, totdat het hem eindelijk gelukte een paar omwonenden uit hun slaap te wekken, deze stonden op en verleenden den man hulp, hem alzöo uit een benarden toestand verlos sende. Vllssingen. In de eerstvolgende verga dering van de afd. van den Chr. AA erk- raansbond Izal ds. Ilogei'zeil over een Spaar- en Voorschotbank spreken. De be doeling is over deze zaak samenwerking met „Patrimonium" te Verkrijgen. Bjj den dienst der directe belastingen zijn bevorderd van kommies 3de klasse tot kommies 2de klasse, P. J. Mulders, (Koewacht, A. van Male, Oostburg. De rijkskierk A. Galman te Amsterdam is met 1 Nov. aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het grensfcantoor te Ka pel Ie brug. Het kantoor Oosterlaud wordt 27 April e.fe. overgedragen. erplaatst met ingang van 10 Nov.: R. Panders, koms. verific. van Terneuzen naar Roosendaal; met ingang van 1 Mei: de kommies 2de lel. A. de Jong van Hansweert vaar Drachten. Met de mailbooten der maatschap pij ..Zeeland" zijn in October vervoerd 1393G reizigers tegen 12681 in October 1912. Alhier zal op de helling op de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde", waar van Zaterdag het stoomschip „lnsuliüde" te water is gelaten, de kiel gelegd worden voor de „Tjisondari" een zusterschip van de „Tjikembang" hetwelk op dezelfde werf op stapel staat. Beide schepen Wor den gebouwd voor de Java 'hina-Japan- lijn. Goes. Benoem I tot concierge aan de Ambachtsschool alhier ia plaats van dhr. de Munck, die als zoodanig niet meer in aanmerking wenschte te komen, de lieer A. van Sabben. lerseke De proef, de®r een oeslarkwre ker genomen, om do groene kleur zijner oesters te doen verdwijnen, door ze van de Grevelen naar de Wester-Schelde te brengen, is mislukt: De groene kleur ver dween wel, maat helaas! ook de visch. De oesters werden mager en onverhandelbaar. Zij zijn weer naar ander water overgo bracht. Velleden weck is nog te lerseke oen partij oesters uit de Zuiderzee aange bracht, die als Zeeuwsch zaaigoed in het voorjaar daar uitgezaaid zijn. Ze zijn er flink gegroeid en goed van viseh. 't Is te verwachten, dat deze goede uitslag an dere kweekers zal prikkelen, als ze ge schikte gronden in de Zuiderzee machtig kunnen worden. Stavenisse. Een 7-j;uiir zoontje van I'. 1). alhier had Zaterdag het ongeluk, door te dicht met de rechterband bij eene snij machine te komen, drie vingers ernstig te bezeeren. Er moet vrees bestaan dat een der vingertoppen stijf zal blijven. Veer een kostelooze les om kinderen zoo veel mogelijk te weren van plaatsen waar zich machineriën bevinden. Domburg. Hedenmorgen vergaderde de raad onder voorzitterschap van don bur gemeester. Alle leden waren tegenwoor dig. Allereerst deelde de burgemeester mede, dat hem verlof is verleend vanaf 18 Nov. tot 19 December a.s. Vervolgens kwam ter tafel de pensioenregeling voor ge meente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. Te dien aanzien besloot de raad, behoudens een paai' uitzonderingen, n.l. voor den burgemeester en den dokter, alle uitgaven welke de pensioenregeling vordert voor rekening der gemeente te nemen, zonder iets op de ambtenaren te verhalen, noch voor inkoop van vroe gere diensten, noch- voor premie voor eigen of weduwen- en weezenpensioeii. Daarna had de vaststelling der ge- meentebegrooting voor 1914 plaats. Deze bedraagt in ontvangst en uitgaaf fll&37.81. Ook had nog een wijziging in de begrooting voor 1913 plaats. 'Op een adres van de heeren Vaandrager en Gheijsen om een bijdrage in de kosten voor rioleoring, besloot de raad met de gestelde voorwaarden, f 50 toe te staan. -Bij' de villa Dorpzicht zal de rioleering worden doorgetrokken tot aan 't magazijn van het Groene Kruis. Ook zal een sloot worden gedempt bij de openbare school. Daarna besprak de burgemeester een geheel nieuw plan voor rioleering. Hij stelde voor een deskundige aan te wij zen ten einde een onderzoek te doen om een dergelijk plan te verwezenlijken. Aldus is besloten. Nog werd door clen burgemeester voor gesteld zich in verbinding te stellen met B. en W, van Middelburg, ten einde de voorwaarden te vernemen omtrent aanslui ting bij' de Middelburgsehe waterleiding. Op een voorstel van den heer Scheele went door den Raad besloten B. en W. uit te noodigen voor auto's en motorrijwie len bepalingen in 't leven te roepen voor clen kom der gemeente, waarin de snel heid dezer vervoermiddelen wordt be paald. Nog besloot men eon deskundige aan te .jvijzen 'tot het houden van toezicht bij' het stichten van nieuwe woningen in verband met de AVoningwet. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Zegveld, AV. Zijlstra te Groot-A minersnaar Ferwerd, pooi' Th. J. H. Israël, cand. te Driebergen. Aangenomen naar Vinkeveen, door J. Boss te Bergambacht; te Retranehe- ment, J. L. Bnethlage te Ouwerkërk (S.) Bedankt voor Brakel, door S. Goverts, cand. te Venendaal. Ovezand. Herbenoemd tot notabele bij- de Herv. gemeente alhier de heer S. Ilun- dersmarek met 9 stemmen. Op A. van de Velde waren 8 stemmen uitgebracht. Stavenisse. In de gistermiddag gehou den godsdienstoefening trad onze predi kant, ds. Kamsteeg, na tengevolge van lichaamslijden een vijftal maanden daar toe verhinderd te zijn geweest, weer voor de gemeente op. Voor een talrijk gehoor, ook van buiten deze plaats, hield Z.Eerw. eene leerrede naar aanleiding van Ps. 118:12 en 13. Aan het einde der gods dienstoefening werd de leeraar in wel gekozen bewoordihgen toegesproken door ouderling Gaakeer, op wiens verzoek tot slot werden gezongen verzen 1 en 2 van Ps. 103. Waterlandkerkje (Zeeuwsch Vlaande ren). Men schrijft onsOp 25 Decem ber a. s. hoopt onze gemeente den dag te herdenken, dat haar kerkgebouw 200 jaar geleden in gebruik genomen werd. Haar oude kerk, omstreeks 1530 gesticht, lag op staten bodem, dit kerkgebouw, vroeger bestemd voor den R. K. eere- dienst, werd in 1657 in bezit genomen tqn behoeve der hervormden. Over het gebruik van dit kerkgebouw bestond er hij de R. K. bevolking dier dagen een wrok. Dit had tengevolge, dat op 25 Nov. 1668 dool- een achttal gemaskeerde per sonen de godsdienstoefening werd ver stoord. Deze verscheurden de bijbels, mis handelden de aanwezigen in het kerkge bouw en kwetsten clen predikant J Stuer- bout zóó, dat hij 21 Januari 1669 aan de wonden overleed. Ds. J. Stuerbout was vroeger R. K. priester geweest. Hij werd te IJzendijke begraven op 's lands kosten. Zijn weduwe kreeg een jaarlijksch pen sioen van f300 uit de schatkist, en een gratificatie van f500 en f200 jaarlijks voor haar 4 kinderen. Het geplunderde kerkgebouw is in 1741 gesloopt. In 1669 stichtte deze gemeente een nieuw kerkgebouw, dat bij een inval der Ffanschen in 1708 verbrand werd. Liefdegaven uit geheel Zeeland ontvangen stelden de gemeente weer in slaat een nieuw kerkgebouw te stichten, clat in 1713 verrees en welker 200-jarig bestaan nu feestelijk herdacht zal worden. Geref. kerken. Aangenomen naar Bozum. door F. 1L Boersina te Geldermalsen. Bedankt voor Hazerswoude. door 11. v. cl. Kamp te Breukelen; voor Krab- bendijke. door A. J. de Boer te» Grijps- kerk (G.) Krabbendijke. Nadat Ds. llonnei van Breda op Woensdag 5 Nov. tweemaal in de bediening des Woords is voorgegaan, hoopt 's avonds candidaat Knoppers op- te treden met het onderwerp..Sterk in God". Wemeldinge. Het was Zondag een feest dag voor de C'hr. Evangel, gemeente al hier. Haar herder 'en leeraar, Ds. Mooij, vierde op dezen dag zijn 40-jarig ambts- jubilé. Reeds vóór den aanvang was het kerkje van bovengenoemde gemeente eivol. Ten half zes ure opende Ds. van Leussen uit Goes, dit samenzijn, door te laten zingen Ps. 103: 1. waarna hij de onberijmde psalm 103 las. Hierna kreeg de Chr. Zangvereen. „de Lofstem". die hare medewerking verleende, gelegenheid om het „Welkomstlied" te laten hooren. Na dit zingen besprak Ds. v. Leussen den 103den psalm, nadat hij in gebed voorgegaan was. Deze lofpsalm was niet verouderd, steeds zijn deze woorden nieuw voor ons. Bemoedigend klinktdie al onze ongerechtigheden vergeeft, die al uwe krankheden geneest, die uw leven verlost van het verderf (de groeve). ZijnÉerw. stond voornamelijk stil bij het krankwezen in de zonde, hoe er velen zóó krank zijn, dat ze 't niet meer ge voelen. Toch is er genezing, algeheele wegneming. Waarom spr. er op wees, dat een ieder zich nauw moest onder zoeken en toch vooral om genezing moest smeeken voor zijne krankheden. Juist, meende de spr., waren deze woorden zoo van toepassing op dezen dag en dat inzon derheid voor den jubelaris. „Zijn jeugd zal vernieuwd worden als eens arends, de zegen die God schenkt aan Zijne gunst- genooten, doch ook vroeg hij aan alle aanwezigen of zij, die wellicht allen al eens het Evangeliewoord van Ds. Mooij haden aangehoord, zich nog deze woor den bewust waren en wat zij er mede gedaan hadden. Geef rekenschap van uw rentmeesterschap: ook dit bevel bracht spr. in herinnering. Vervolgens sprak ZijnEerw. Ds. .Mooij toe namens den Bond van Chr. gemeenten in Nederland, en over handigde hij namens den Bond een bewijs van erkentelijkheid en waardeering. Weer liet daarna de zangvereen. zich hooren. Toen betrad Ds. Drost, Ned. Herv. predikant alhier, den kansel en sprak naar aanleiding van 1 Tim. 112„En ik dank Hem, die mij bekrachtigd heeft namelijk Jezus Christus onze Heere, dat Hij mij getrouw geacht heeft, mij in de bedie ning gesteld hebbende", een kort woord. Hoe groot de zegen Gods was, dat Ds. Moojj reeds 40 jaren dezen „post van vertrouwen" had mogen bekleeden. Na het zingen van Gezang 180:3 trad dhr. Lammers van Bueren uit Ermelo naar voren, die uit naam deze ...Moeder- gemeente" de jubelaris hartelijk felici teerde. Dhr. Duvekot uit Goes herinnerde aan de woorden uit Ps. 92„In den grijzen ouderdom zullen zij nog vruchten dragen; zij zullen vet en groen zijn". Ook de Burgemeester onzer gemeente voerde het woord. Z.E.achtb. stelde Ds. Mooij ons voor als den man, die door prediking en door voorbeeld reeds zoo- velen tot zegen was geweest hij wenschte hem een „goede" ouderdom. Op clit oogenblik was 't blijkbaar voor den jubilaris teveel om te zwijgen, hij dankte in gloedvolle bewoordingen clen Burgemeester en vooral Ds. Drost. Een moment om nooit te vergeten was de hartelijke handdruk die gewisseld wérd door beide predikanten. Dhr. L. Dominicus verraste ons op een schoon gedicht, ook sprekende van de Weldadigheden Gods, die ds. Mooij heeft mogen ondervinden. D© eenige zoo», dhr. A. Mooy, dankte voor de vele oprechte wenschen, die dezen aVond waren uitgesproken. Hij bracht hier openlijk hulde aan zijn vader, van wien hij kon getuigen een opvoeding in de vreeze des Heeren te hebben genoten. Ook dhr. Schipper en Verboom spra ken nog enkele woorden. Als slot zong het zangkoor „Geloofsvertrouwen", waar na de Directeur schenk in den namens de zang De oudste bro deze feesture m zingen van Ps. voldaan huiswaa Dhr. G. J. A. bestemd, om te derwijzer 3de 1 Europeesch lage Indic. X Een on slag van clen soc.-dem. lid van Groningen stuur van den zers, onderwijzer te Garsthuizen, de „Prov. Gron. Op Maandag 21 Beishuizen, in 1 gaf, in het bijzij den schooltijd as den heer De Vrf toegevoegd „Kwajongen, v gen, jij behoort lokaal van het h te maken, jij m<i geheele school c genoeg te doen. dien jij je cent eigen werk afko Zaterdagmo: leden próf. dr. in de faculteit in don onderdon De Unie. ë-i- Unie, een s draagt 729. Het Bijbel bedraagt met den hijbei 2 verminderd e liet bedraagt ni zullen er clit jaa Hot aantal chr. k Do 36sto jaarvc 14 April te Utr Geslaagd m. o. (akte K 1) .1. P. Croin te De Uniecol f 149.75, te Scb Geslaagd orde-oefeningen F. Noord te SI De heer aan de Christeli dorp) is met 1 opvoedend ambt dingsgesticht te O n d e Doon ril en Schc met den Bijbel i neemt, in zijne commissie benoe ren ds. Pie'rso®, einde een onder; salarissen van h< Ion bij' clen Scha zaam, om, moei Ion tot Verbeteri maken. De Olijf I voor 1914, Goes. Oc Doze kalende! vroeger bij gen kalender „Barna in zachte kleur- do teekenaar lit aan weerskanten te teksten goed de goede voor binder zeer nau ze kalender ver een ruime vers boek voldoet ui cent ontvangt d lender een boek derlands Horstel kens, alles zuiv bronnen uit de Gods liei Zefanja 3 ten. lerseke. Ds. Kersten g van predicaties meenten. Ook b oveneens ijidert gesproken. Pap Een enkele con nfniakingen Voo De were Truce Verw W. v. Rent landia-drukk Hoe het gaat men, wordt in d Wie belangstelt met storingen, leeren kennen, treffende meded K ,a n t o In de (zittii veroordeeld we: wet: 1. L. te h..; A. B. te K A. L. te Hoed h.; G. d. P. te 6 d. -li..; C. P. 5 d. k; E. M,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2