jazijn [jassen assen, kers. m ijen. riool. Souburg. NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. aking. ISo. 38. 1913. Zaterdag 1 November. 38e Jaargang. CHRISTELIJK- f, welke D'HUIJ EERSTE BLAD. GOES, HIPPUS" il .nkhuizen, f 0,40." boek f 0.75, 1.25. ddelburg. ovember, [RUIJTER, rd jaar." November TE Co. verschijnt zesmaal per week F. P. d HUIJ, te Middelburg. prijs der advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen Buitenland. ember a. s. Binnenland. Uit de Provincie. s weer. n mijne eigen- U zult tevre- ,r. Middelburg. iteld aaien kalender iremie is agsscholen zeer Deze Kalenders verd op onder van 't bestuur jiljetten worden itgeefster gratis ref. Tractaat- ,Filippus" i te Oostkapelle de Geref. Kerk w. Heer rerp ddaar zal bij die >ren zingen. [ET BESTUUR. er Vereen, tot sterfte en onge- alclieren" maakt die met den scht te worden hiervan opgave Ier Vereeniging, WAAS te Veere. Middelburg. Q IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25] Enkele nummers0.05] UITGAVE DER FIRMA'S oosterbaan le cointre, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer lOjcent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. Engeland. In de „Memorial Hall" te Londen is Dinsdagavond een indrukwekkende pro testmeeting gehouden tegen het Beilis- proces en de beschuldiging van ritueelen moord. Het merkwaardigste van de bijeenkomst was wel dit, dat ze op touw was ge zet door den Engelschen Zionistenbond, terwijl de sprekers voornamelijk niet- Joodsche rechtsgeleerden en geestelijken waren. De hoogstgeplaatsten in den lande hadden zich vereenigd om uiting te ge ven aan die rechtmatige verontwaardiging van heel het volk over zoo schandelijk onrecht. Ook waren tallooze sympathie betuigingen ingekomen van staatslieden, juristen, professoren, e.d. uit alle deelen van het Vereenigde Koninkrijk. Door verschillende sprekers werd ge wézen op het onzinnige van de legende, als zouden de Israëlieten voor godsdiens tige plechtigheden bloed noodig hebben. Professor Dicey, een bekend historicus, vergeleek dit bijgeloof met de heksei> vrees der middeleeuwen, die ook nu nog in de onwetende kringen der plattelands bevolking _in sommige staten gevonden wordt. Op gelijke wijze sprak Cave, een rechts geleerde van groote vermaardheid; hij toonde aan hoe heel dit proces, van den aanvang af een doorloopende comedie is geweest van de justitie, die nu eenmaal een slachtoffer wil hebben, en het anti semitisme wil aanwakkeren. Een priester betoogde de onschuld van het Jodendom aan het ten laste gelegde en .citeerde de uitspraken van de kerk vaders uit vroeger en later tijd, die de beschuldiging van ritueelen moord een puur verzinsel hadden genoemd. Nog werd het woord gevoerd door of ficieren van het Heilsleger en door ette lijke Parlementsleden. Tenslotte werd oen motie aangenomen, waarin de zedelijke steun van de geheele beschaafde wereld wordt ingeroepen ter bescherming van het Joodsche volk in Rusland. Albanië. De Weensche bladen houden er zich van overtuigd, dat de troonsbeklimming van den prins Von Wied maar een kwes tie van enkele weken meer is. De eenige zwarigheid, die nog te over winnen valt, is de inwilliging door de Mogendheden van de voorwaarden, die de toekomstige vorst van Albanië stelt. Het is waarlijk wel te begrijpen, dat de prins het geval wat zakelijk opneemt, en ook, in ruil voor de „bedrijfsrisico" die elk vorst in onzen tijd van dyna- mietbommen draagt, vooral in een zoo ongeordenden staat als bet Albaneesche vorstendom nog is, van zijn kant de ver vulling van eenige condities verlangt. In de eerste plaats heeft hij den wensch te kennen gegeven, dat het Albaneesche gebied van vreemde troepen zal worden gezuiverd. Zooals men weet, heeft, ten gevolge van Oostenrijk's ultimatum, deze ontruiming reeds plaats gehad, voor zoo ver het de Servische troepen betreft. Even eens moet de Oostenrijksche regeering reeds hare toestemming hebben gegeven tot inwilliging van 's prinsen rechtmatig verlangen, om ten spoedigste de gren zen van het vorstendom nauwkeurig ge regeld. te zien. Tenslotte heeft Wilhelm zu Wied, wiens inkomen niet bovenmate groot is, er o,p aangedrongen, dat voor den nieuwen Albaneeschen vorst een jaar- lijksch inkomen wordt gewaarborgd, waar van hij overeenkomstig zijn „stand" leven kan. Deze inkomsten moeten dan z.i. ge vonden worden uit de opbrengst der kroondomeinen, die in allerijl dienen te worden gesticht. De regeling van deze verschillende kwesties zal, naar de buitenlandsche pers verzekert, niet lang op zich laten wachten, aangezien alle mogendheden, die bij deze zaak betrokken zijn, hartelijk ver langen naar een spoedige oplossing van de Albaneesche kwestie. Loopt het nu inderdaad van een lei en dakje, zooalis gehoopt wordt, dan zal daarmede een gewichtige stap zijn gedaan in de richting van de vestiging van orde en gezag in dit woelige gebied. En daarmede kan Europa, dat groot belang heeft bij het orde-herstel in alle dee len van den Balkan worden gelukge- wenscht. Mr. J. P. Adolf Vereeniging, Wij vestigen gaarne de aandacht op, de annonce van bovenstaande vereeni ging. De „Mr. Jan Pieter Adolf Vereeniging" is gevestigd te Arnhem en stelt zich ten doel meerderjarigen, die door armoede, drankzucht, misdaad of overtreding schip breuk leden in 't maatschappelijk leven, door Christelijke leiding en vruchtdragen- den arbeid wederom tot werk- en levens krachtige leden der samenleving te vor men. Dit doel tracht zij "te bereiken door het openen van toevluchtsoorden voor nooddruftigen, zwervers, drankzuchtigen en geheel of gedeeltelijk ontslagen gevan genen. Bij haar Christelijke leiding grondt de Vereeniging zich op den Bijbel als Gods Woord. De regeering steunt haar arbeid, doch er is nog meer noodig voor inlichting, gronden ter ontginning, enz. De gegoede Zeeuwen kunnen hier een dankbaar ge bruik van hun geld» maken. Leger bezuiniging. De staatscommissie voor de legerbe- zuiniging zal Maandag hare bezoeken in verschillende garnizoenen des lands voort zetten, ditmaal om na te gaan den staat van bruikbaarheid van kleeding, bewape ning en legergoed. Een gemeentebelang? Men meldt aan de „Rtd." De gemeenteraad van Zuidbroek (Gron.) besloot op verzoek van de afd. der S. D. A. P. deze gratis als vergaderlokaal beschikbaar te stelleneen lokaal der neutrale openbare school. Vermoede lijk zal idit om andere redenen zijn ge schied dan ter erkenning van de verdiens ten van aanvraagster ten opzichte van de versterking van het Overheidsgezag. Neutrale o n d e r w ij z e r s De gemeenteraad van Ambt-Hardenberg1 heeft met algemeene stemmen voor ken nisgeving aangenomen het verzoek van den heer H. Meertens, om terug te ko men op het besluit, waarbij hem ontslag is verleend als onderwijzer te Klooster- gaar, omdat hij geweigerd had, de kin deren nationale liederen ie leeren. De heer M. betuigde zijn spijt over het ge beurde. Er Avas een verzoek van 59 inge zetenen ingekomen ter ondersteuning van zijn Arerzoek. De Nat. C h r. Officieren- Vereeniging houdt in November te Utrecht haar jaarvergadering. Mr. dr. J. S. Bar bus zal dan spreken over: Beroeps- of Verlofskaders in verband met het ethisch belang. Keukenwagens. Aan de bereden wapens en aan de troepen-onderdeelen van 150 man zullen keukenwagens worden verstrekt van veel lichter model en kleinere afmeting dan die, welke thans aan de infanterie-conv pagnieën zijn uitgereikt. Op deze lichtere keukenwagens zal ten behoeve van 'de offciieren ook' geen vol ledige z.g. officierscantine worden mede gevoerd, doch slechts het hoog noodige aantal borden, lepels, enz. voor het nut tigen van den maaltijd. (Avondp.) Invaliditeitswet. In een toelichting tot een nota van Avijiziging van het Xe hoofdstuk' der Staats- begro-oting voor het dienstjaar 1913, deelt de Min. van Landbouw, N. en H. mede, dat destijds het aantal rentetrekkers was geschat op 25000. De tot dusver gedane aanvragen ma ken het raadzaam dat aantal te ramen op 70000. In verband hiermede zijn de uitgetrok ken bedragen resp. van f 210.000 ën f 100.000 gebracht op f 590.000 en f250.000. i Middelburg. In een Vrijdagavond gehou den vergadering A»an de afdeeling Mid delburg en omstreken van de vereeniging „Onze Vloot", bij Avelke afdeeling thans' 141 leden zijn aangesloten, Averden tot bestuursleden gekozen de heeren Ch. J. van Adriohem Boogaert en A. F. Louis. De rekening en verantwoording over het afgeloopen vereenigingsjaar aanwijzende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f319.55 werden goedgekeurd. Niettegen staande den minder goeden toestand der kas, een gevolg van de in den vorigen, winter gehouden lezing toen ten gevolge van de noodzakelijkheid om eene kleine zaal te nemen een groot aantal perso nen moesten worden afgeAvezen zal het bestuur trachten ook' dezen winter de af deeling op eenigerlei Avjjze naar buiten te doen Averkën. Vlissingen. In de Vrijdagmiddag gehou den vergadering A-an "Men gemeenteraad werd nog overgelegd een voorstel van de sociaal-democratische leden om lid te worden van het Congres voor kinderbe scherming, aldus werd besloten met 11 tegen 7 stemmen. De te betalen contribu tie werd op f5 gesteld. De subsidie aan de vereeniging „Hulp in Nood" werd van f200 op f300 ge bracht. Eenige Avijziging Averd gebracht in de salariëering van het personeel van het gasthuis. De begrootingen van het armbestuur, het gasthuis, het weeshuis en de kamer van koophandel Averden goed gekeurd. Besloten werd in 1914 eene tijdelijke geldleening ter voorziening in de behoef te- aan kasgeld tot een maximum van f 100.000 aan te gaan. Bij de bespreking van het voorstel tot wijziging van de onderwijzerssalarissen werd door den heer Lindeyer gezegd, dat dat de voorgestelde regeling hem en zijne partijgenooten niet voldoen, omdat er slechts een minderheid der ondenvijzers mede gebaat zal zijp. De heer Auer deed zich kennen als de minderheid van B. en W., die het maxi mum salaris op f 1100 wilt brengen, en trachtte aan te toonen, dat de gemeente op velen der onderwijzers nog geld over houdt. De heer Merckens meende evenals vroe ger, dat men niet door hooge salarissen, doch door het verleenen van extra-beloo- ningen moet trachten goede onderwijs krachten te behouden of te verkrijgen. De heer Tichelman zette het standpunt van de meerderheid uiteen en zeide als zijn wensch, dat het onderwijs regeerings- zaak worde. Deze spreker meent, dat de ondenvijzers het makkelijker hebben dan tal van andere ambtenaren, en het geld moet betaald worden door degenen, die wellicht nog een veel zwaarderen strijd te voeren hebben. De heer Stavennan en Manse bepleiten een verhooging ook der maxima. De heer Kalbfleisch is voor verhooging van het minimum geweest, omdat men dan betere leerkrachten ook bij de jongere onderwijzers heeft. De heer van de Putte verklaarde zich voor het voorstel van B. en W. in zijn meerderheid. De heer Krijger verklaart zich met kracht voor een maximum van f 1100. De lieer Laernoes meent, dat er maar weinig personen zijn, die op 20-jarigen leeftijd beginnen met 1'600. Spr. vraagt of er geen middenweg is en of er voor een ondenvijzei' met hoofdakte, na 18 jaar, geen f200 in plaats van f150 toe lage te geven. Eerst werd gestemd over het Aroorstel- Lindeyer, aanvang f600, maximum f 1100. Dit werd venvorpen met 11 tegen 7 stemmen. Een voorstel Stavennan om alle on derwijzers f50 meer te geven (aanvang f 600, maximum f 1050) werd aangeno men met 15 tegen 3 stemmen. Bij de begrooting Averden algemeene be- schoinvingen gehouden door den heer Lindeijer, Avaarbij hij o. a. den Avensch van het heffen van retributie van de gas- en de waterleiding, van het leggen van buizen in gemeentegrond, verdedigde. Verder stelde hij voor het uurloon van de gemeente-werklieden gelijk te maken met de eischen in de bestekken gesteld. Voor de Averklieden der gemeente-reini ging vraagt spr. 50 cent meer. Ook ver dedigt hij wettelijk' geregelde vrije dagen. Spr. bepleit wederom kleinere klassen, het stichten van een nieuwe school, op dat het oude gebouw aan het Groene wout niet meer behoeft gebruikt te Avorden. Ook het hebben van een speelplaats voor de kinderen en beter toezicht op de ge bouwen der bewaarscholen, acht spr. noodzakelijk. Het verder voortgaan met verbetering der volkshuisvesting Averd door spreker warm verdedigd, terwijl hij het plaatsen van Avaterleidingautomaten, het zorgen voor een rustige, veilige, kostelooze zwem plaats, bijv. aan het strand achter de Dijksraat noodig achtte. De toestand van de rioleering op het „Eiland" schetst spr.. als treurig. De heer Lindeijer bespreekt de l.Aves- tie van de havenexploitatie; spr. heeft gehoord, dat een der eerste te behan delen zaken in de openbare vergadering van de Tweede Kamer zal zijn het geven van de havens in erfpacht aan de gemeen te, en daarom meent hij te mogen ver nemen van B. en W., hoe zij zich de exploitatie denken, vooral waar de beer Tichelman als raadslid tegen de exploi tatie was, die hij nu als Avethouder zal moeten uitvoeren. Ook de heer Manse hield algemeene be- schouAvingen, vroeg spoediger afdoening van zaken, bepleitte een belasting op de publieke vermakelijkheden en het invoe ren van een 8ste en 9de klasse op een der scholen. De heer Tichelman antwoordde en Avees op de bepalingen in de concessies van de gasfabriek en de electrische centrale het belasten onmogelijk maken; wel kon het geschieden voor de waterleiding en enkele kleinere buizenleidingen. De heer Tichelman zegt, dat hij A\rel zeker een warm voorstander is van de gemeentelijke haven-exploitatie, doch dat hij het aanbod steeds te hoog vond en nog vindt. Spr. is ook voorstander van een volks- bad en voelt ook veel voor een belasting op de publieke vermakelijkheden. Na nog enkele opmerkingen Averden de algemeene beschouwingen gesloten en de artikelsgewijze behandeling tot 8 uur uit gesteld. De gemeenteraad stelde Vrijdagavond de begrooting in eindcijfer vast op f560.004,20, met een post van onvoor zien ad f 1289,25. De post hoofdelijke omslag werd A-ast- gesteld op f158.500. Beschikt werd op eenige bezwaarschrif ten tegen den hoofdelijken omslag. Van de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier is heden (Zaterdag) te Avater gelaten het grootste schip, dat tot nu toe in Nederland gebouwd is, na melijk de „Insulinde", het voor de Rot- tei'damsche Lloyd gebouwde dubbel- schroefstoomschip, bestemd voor den dienst op Oosl-Indië. Het schip is ge- bouAvd van staal met waterballast over de geheele lengte en voorzien van 9 wa terdichte schotten en is opgenomen in de hoogste klasse van „Bureau Veritas". De hoofdafmetingen zijn: lengte dek 498, grootste Avijdte 57 en hol tot opperdek 38 Eng. voeten. Er zijn vier \-erdiepin- gen boven het tusschendek, allen acht of negen voet hoog. In de boArenste drie afdeelingen zijn de salons en hutten voor 111 passagiers le klasse en dit alles is op de modernste wijze ingericht en van het grootste comfort voorzien, doch ook de hutten en salons voor 112 hveede en 40 derde klasse passagiers zijn bijzon der netjes en practisch ingericht, terwijl ook voor de bemanning goed gezorgd is. Wij noemen slechts voor de eerste en tAveede klasse de fraaie eetzalen en de salons enz. De sloepen voldoen aan de hoogst te stellen eischen. De combuizen enz. zijn ingericht om voor 500 man te koken. Alom is er electrische ventilatie en centrale verwarming, om in elk kli maat een aangename temperatuur te waar borgen.- Een groote koolinrichting en flinke ruimten voor proviand, mail en bagage zijn niet vergeten. Voor het laden en los sen zijn 10 stoomlieren aanwezig. De machine-installatie bestaat uit tAvee com pound hoofdmachines met cilinders van 29", 47" en 81", die bij 52 slagen, Avelke hij 30 omwentelingen per minuut 7000 1. P. K. zullen ontwikkelen en het schip een snelheid geven van 15 knoopen. Wij noemen nog de electrische centrale, de draadlooze telegraphie, het onderwater- kloksignaal en meenen dan eenigszins de overtuiging te hebben gevestigd, dat alles gedaan is om het schip aan de hoogste eischen te doen voldoen. Door mej. C. P. E. M. llollingerus Pijpers werden de laatste beletselen weg genomen. Goes. In de tweede helft der maand Oct. zijn in deze gemeente ingekomen: S. Schram, letterzetter, uit 's Gravenhage, Wijngaardstraat 199; J. F. Polfliet, schil dersknecht, Monster, Bekhof 258; M. Ze- gers, arbeider, Arnhem, de Ruijterlaan 85; A. Reijerse, timmermansknecht,' Colijns- plaat, 'sH. II. kinderendijk 287; M. Jo- hannisse, smidsknecht, Wissenkerke, v. WesterAvijksbuurt 63s. Vertrokken: P. J. Kousemaker, hulpbest. posterijen, naar Vlissingen; I. Fokke Jz., schildei'sknecht, Wolphaarts- dijk; P. Vergouwe, boomkweekersknecht, Kapelle; P. J. Janssens, broodslijter, Vlis singen; C. H. Steketee, staatmaker, Kloe- tinge; E. S. Zandee, verpleegster, Rid derkerk; W. G. Ipenburg en F. J. Klaa- sen, letterzetters, Amsterdam: J. van Hoevelaak, kellner, Ede. (M. C.) De raad dezer gemeente komt 5 Nov. a.s. te 3 uur in openbare vergadering bijeen ter behandeling der volgende agenda: Vaststelling der notulen van de vorige A-ergadering. 1. Ingekomen stukken; 2. Aanvragen om afschrijving van be lasting en schoolgeld; 3. Af- en over- schrijving van posten op de gemeente- begrooting voor 1913; 4. Wijziging der verordening voor het bestuur van het gasthuis; 5. Begrooting voor 1914 van het gasthuisbestuur; 6. Verzoek van den heer C. J. Noordhoek, om aan den Ouden Singel naast perceel G no. 98 een Avoon- huis achter de rooilijn te mogen bouwen; 7. 2e suppletoir kohier van schoolgeld voor school A, cursus 19131914; 8. Primitief kohier van schoolgeld voor A, cursus 19131914; 9. Primitief kohier van schoolgeld voor de Meisjesschool, cur sus 19131914; 10. Het verleenen van eenrol ontslag aan den heer M. D. Cal- jouAV als onderwijzer bij het Herhalings- onderAvijs; 11. Voorstel inzake het rio- leeringsplan A-olgens het Shöne-stelsel12. Verzoek van Mevrouw F. Kakebeeke Ochtman om een lokaal van de Meis jesschool te mogen gebruiken tot het doen geven van Sloijd-ondenvijs aan jonge kin deren: 13. Begrooting dei' gemeente-gasfa briek voor 1914; 14. Gemeentehegrooting A-oor 1914; 14a. Voorstel inzake nadere regeling van verschillende salarissen in verband met de gemeentehegrooting voor 1914; 14b. Voorstel tot verhooging van het te heffen maximum-bedrag aan hoof delijken omslag; 15. Reclames Hoofdei. Omslag primitief kohier 1913. Op uitnoodiging van de Afd. voor Letterkunde van de Chr. Jongelings-Ver~ eeniging alhier zal de heer G. Chr. Dun Woensdagavond een lezing houden over „In 's Levens Opgang" van Seerp Anema. Waar allen welkom zijn en van niet- begunstigers dei' Chr. Jongel. Ver. slechts een gering entree gevraagd wordt, ver wachten Ave een groote opkomst. Biggekerke. Gisteren Averd 't stoffelijk overschot van wijlen den heer David Cop- poolse aan den doodenakker toevertrouwd. Ofschoon de laatste negen jaren op 't Zand woonachtig en 1.1. Dinsdag te Middelburg overleden, wenschte de familie, dat hij rusten zou in onze gemeente, Avaar hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1