ft ft ft ft ft Uit de Pers. Binnenland. Landbouw. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. locale of van partijbelangen. Hun actie raakt Nederland, en al xvat Nederlanden is, zonder keur of onderscheid van So cialist of Calvinist, Sociaal-democraat of Bronsveldiaan, het zal al te 'gader op deze Luxe-boot vrij vervoer vinden, en die boot kiest maar één koers, naar 't practisch gelukkige Nederland. Hoe ter wereld iemand, wie dan ook, tot de conceptie van zulk een plan komt, is een raadsel. Blijkbaar zijn de feeders van deze Omnibusboot zakenmenschen, die zich nog nooit de moeite gaven over wat 't staatsrecht is en eischt, ook maar even na te denken. Ze doen dan ook precies zooals een directeur van een groot Warenhuis zou doen, die, uw stad binnenkomende, zei: „Ook in uw stad ga ik een magazijn openen. Bouw voor mij een kolossaal huis, waar ik in kan"; maar op de vraag wie ar chitect zou zijin, en of hij 'tplan van den bouw niet goedkeuren moest, u leukweg ten antwoord gaf: „Wat, een architect en een plan! Daar doe ik niet aan. Wat of hoe men bouwt, is mij 'hm 'teven, als 'tmaar stevig 'en goed is". I Maar natuurlijk, dat is de taal der onnoozelen, die, zoodra ze aan de prac- tijk toekomen, juist practisch onhoud baar blijkt. Zoo bleek 'took hier. f Er zullen candidaten zijin! 0, zekér. En onder meer zullen die candidaten moeten beloven, dat het onder-, wijs staatszorg al blijven, en geheel aan de Overheid zal zijn toever trouwd. i Risum teneatis, amici(d.i. Lacht "niet mijn vrienden!) Aan politiek' doen de heeren niet. Alleen maar practisch zullen ze zijin. En hun eerste probeersel is, om in zake het hoofdprobleem van onzen po- litieken strijd voor Links partij' te 'kie zen. i Inderdaad vertoont deze partij' der partij- loozen eenige tinten in haar kleurlooze kleur, die voor „lijdende aan liberalis me" doen vreezen. Er is jaren geleden in de Vrijlzinnige bladen van België en Nederland heehvat over te doen geweest dat in het kies district Brussel een partij der onafhankëlij- kën geboren werd, door wier program een enkel rechtsch adertje liep. De partij ontpopte zich trouwens later als conser vatief (regecringspartij). 1 Welnu, wij op onze beurt zijn niet zonder vrees dat ook dit neutrale kindeke, straks van de kleurlooze windselen ont daan, tot een gewone liberale mijnheer verkleuren zal. W<anneer dan de vrijzinnige pers er maar den staf over breekt, gelijk zij het te voren deed jrij de wedergeboorte der „onafhankelijke" regeeringspartij \in Brus sel. - j Immers of .men naar rechts of naar links overgaat, .wanneer men ophoudt neu traal te zijn (of te schijnen) men pleegt toch door zoodanigen overgang tot op zekére hoogte verraadi Koppensnellers. Krachtige steun aan de Zending blijft noodig. Dit is de sletsom van de 'brieven uit Nederl. Indië, welke de „N. Rotterd. Crt." plaatst, en van hetgeen zij ook nu weer van haar reizen door Nieuw-Guinea Vertelt, met name over de koppensnellers: „De laatste flarden van wildemans- romantiek, waarmede westersche on- wetenheid den koppensneller omhangt, vallen van hem af, wanneer men hem in zijn eigen land ziet, en de wijze ver neemt waarop hij te werk gaat. Er is geen zweem van vulden moed in, het is door-en-door arglistig wreed en jammer lijk laf. Op de Noordkust is het vijand schap, die tot den sluipmoord aanzet; hier op de Westkust zijn het met den godsdienst verband houdende voorstellin gen. AS.I1 een nieuwgeboren kind kan niet een willekeurige naam gegeven worden; het moet de naam zijn, door eenig menscb op dat oogenblik levende gedragen, en die naam kan hem niet anders afgenomen dan met zijn leven tegelijk. In den donker besluipt de bende snellers het dorp, waar ze den meesten buit en den minsten tegenweer denken te vinden en verschui len zich langs de wegen die naar het veld gaan of in het woud. Die met het aanlichten van den dag daarlangs komen, worden, van de hinderlaag uit, met pijlen en speren doorschoten, in den rug. Man, vrouw of kind, dat is eender. De moor denaar vergt den gewonde zijn naam af, terwijl hij hem den hals van de schou ders zaagt met een bamboelatje, dat, zoo dikwijls het afstompt, wordt gescherpt op den rand van een schelp. Het duurt lang. Een plotselinge ruk trekt ten laatste de wervelstreng door midden. Het geheele binnenland is nog het rijk van den kop pensneller. Geen ander afdoend middel is te vinden tegen den gruwel dan ijzeren dwang, dwang met de wapenen. Het ver stand is er nog niet, waarop een beroep gedaan zou kunnen worden, het gevoel is er nog niet, waarop een beroep ge daan zou kunnen worden, het gevoel is er nog niet, dat gaande gemaakt zou moeten worden om den eigen wil te be wegen tot het betere. Het slechte moet eerst onmogelijk gemaakt zijn." Dergelijke verhalen uit de werkelijkheid zijn het beste pleidooi bij minister Pleyte voor een hartelijke saamwerking tusschen regeering en zending ter kerstening van de heidenen in onze Oost-Indische Bezittin gen. Het onderwijsvraagstuk. De „Standaard" stelt de volgende eischen in het belang van het bijzonder onderwijs Om maar alvast enkele punten te noe men, moet 'tniet van regeeringswege ge- 1 ij k worden, onderwijl het voor de ge- meenteraadskas „openbaar alles en bij zonder niets" blijft. Het moet gelijkheid van overheidswege zijn, en de overheid sluit ook de gemeenteraden in. Dan moet 'tniet enkel gelijk-op voor de salarissen van de onderwijzers gaan, maar de identiekheid moet op alle pun ten doorgezet, ook voor schoolbouw en kweekscholen. Op het stut van de diploma's moet niet langer gevergd, dat onze toekomstige onderwijzers tijd, krachten en geld ten beste zullen geven aan het ontvangen van een opleiding, die bij Let op onze scholen te geven onderwijs niet past. Gelijkheid in graad van degelijkheid, maar niet een stampen van de herse nen onzer aanstaande onderwijzers in het openbaar mortier. En, om nu voorshands niet meer te noemen, moet ér niet een lijstje van' voor waarden bijkomen, dat op onzé scholen passen zou als een tang op het varken. Aan de soliditeit mag vooral niets ite kort komen, maar geen beding mag de paedagogische methode, die alleen bij onze scholen past, vervalschen. Maar zelfs dan zijn we er nog niet. Veeleer komt dan pas 't hoofdpunt van zekerheid, dat gelegen moet zijin in de vastlegging van een en ander in de Grondwet. Lijkverbranding. Naar aanleiding van de vraag, of onder de bestaande wetgeving lijkverbranding ge oorloofd is, deelde „de Ned." mede, dat deze vraag voor het Departement van Justitie geen urgentie bezit, zoolang in het crematorium geen geval van lijkver branding heeft plaats gehad. Men houdt er zich van overtuigd, dat het niet in de bédoeling van het comité, dat het crematorium op Nederl. bodem heeft ge sticht, ligt om dit thans te doen, maar dat men met de stichting beoogt propa ganda voor lijkverbranding te maken. Kamerverkiezing, i In Amsterdam III zijn candidaal ge steld: C. J. Kuiper (r.k.), P. Otto (u.l.), J. Oudegeest (s.d.a.p.) en D. Wijnkoop (s.d.p.) Opening Rijkslandbouwwinterschool. Hedenochtend te kwart voor twaalf is het nieuwe gebouw der Rijkslandbouw winterschool op het Ravelijn te Goes door het gemeentebestuur officieel aan de re- geering overgedragen, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, zóówel gemeente lijke als gewestelijke en op "het gebied van landbouw en veeteelt. Onder de aan wezigen merkten wij op den directeur- generaal van den Landbouw, den heer Van Hoek, vertegenwoordiger van den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del; den heer inspecteur van den land bouw en den heer inspecteur van het landbouwonderwijs. Verder o.a. den Com missaris der Koningin in de provincie, den beer H. J. Dijckmieester, verschil lende leden van Ged. Staten, onder wie de heeren Blum, Sprenger, Van Niftrik' en Elenbaas; burgemeester en wethouders en enkele raadsleden der gemeente Goes,de heeren Vorsterman van Oyen, dr. de Ruy- ter de Wildt, J. Dominions en H. A. Hanken, bekende personen op landbouw gebied, den architect dhr. F. G. C. Rothui zen, den directeur dhr. I. G. J. Kaké- beeke en de leeraren der R. L. Winter- school. Vóór de school had de officieele over dracht plaats. De heer J. B. de Beaufort, burgemeester van Goes, het eerst het woord nemende,, bracht in herinnering hoe irt het jaag 1893 in het voormalige pandjeshuis de Rijkslandbouwwinterschool werd geopend. Er was behoefte aan een dergelijke school. Immers, had Zeeland niet den voorrang op landbouwgebied? Dit is altijd ingezien en toen dan ook de directeur in het voorjaar van 1912 den houw van een nieuwe school in overweging gaf, heb ben wij niet lang geaarzeld in die rich ting te arbeiden, en met behulp van het subsidie der provincie zijn we thans zoo ver gekomen. i Ik "zeg den heer Commissaris der Ko ningin hartelijk dank voor den royalen steun, die de provincie heeft willen ver- leenen. Met dit gebouw, dat den bouw meester alle eer aandoet, is Goes een sieraad rijker. Goes blijft nu het mid delpunt van den Zeeuwschen landbouw. Hulde ook aan de raadsleden, die tot den bouw van deze school besloten. Mo gen hier jongemannen opgevoed worden, die eens de trots van Nederland zullen zijn. Dat zal 'de hoogste lof zijn, die op dit werk geoogst wordt. Mijnheel' de Directeur-Generaal, die hier namens de regeering tegenwoordig zijt, U draag ik deze school ten gebruike van het Rijk over. 1) Het trok onze aandacht, dat de Raad hijzonder slecht vertegenwoordigd was. Bij geruchte vernemen we, dat hier een kwes tie achter zit, die in de eerstvolgende Raadsvergadering wel aan de orde zal komen. Red. „De Zeeuw". De Directeur-Generaal nam daarop het woord, sprak er zijn vreugde over uit, dat Goes nu zoo'n schoone onderwijs inrichting r\jk is geworden en betuigde de gemeente zijn hartelijkcn dank daar voor. Ze is inderdaad, aldus spr., van groote beteekenis voor de toekomst van Goes, middelpunt van den landbouw. Goes heeft nu een Rijkslandbouwproefstation en een Rijkslandbouwwinterschool. Mogen beide groeien en bloeien tot zegen van den landbouw. Vervolgens nam de heer Dijckmeester, Commissaris der Koningin, het woord. In heb, zegt spr., volgaarne gevolg ge geven aan uw uitnoodiging om hier te genwoordig te zijn. Want welk een groote beteekenis heeft niet deze handeling voor deze plaats en voor heel Zeeland. De jongste landbouwtentoonstelling heeft be wezen, wat Zeeland op landbouwgebied presteert. De opvolgende regeeringen heb ben het landbouwonderwijs op de ruimste wijze bevorderd, met name heeft men wat gedaan door de oprichting van een rijks landbouwwinterschool. Het is een gelukkig teeken, dat juist in 1913, het jaar waarin we schouw houden, dit nieuwe gebouw geopend wordt. Nu vangt een nieuwe pe riode aan. Ik sluit mij aan bij den heer dir.-gen. van den landbouw en mede na mens het college van Ged. Staten bied ik mijn beste wenschen aan voor den bloei van de school. Na alle redevoeringen werden teekenen van instemming gehoord. Nadat de hee ren even voor een fotograaf geposeerd had den, werd de school bezichtigd, en wer den ook de vertegenwoordigers van de pers in de gelegenheid gesteld de verschil lende lokalen in oogenschouw te nemen, onder geleide van een der leeraren, den heer v. d. Broek. .Allereerst werd de directeurskamer be zichtigd, een fraai gemeubileerd vertrek (bureau-interieur) met ruim uitzicht op Westsingel en het nieuwe gebouw der rijkskantoren. Daarachter is de kamer der leeraren, een vertrek van flinke afmetin gen, met groote bibliotheek. In het eerst genoemde vertrek zagen we het portret van den vorigen dir.-gen. van den land bouw (dat van den heer Hoek krijgt pok een plaatsje), in de leerarenkamer prijkt een foto van de oude school, welker bouwvalligheid niet beter tot haar recht had kunnen komen. Na deze bezichtigd te hebben kwamen we in een klasselokaal voor ongeveer 20 leerlingen. Dit lokaal, is evenals alle an dere, hoog en goed verlicht, en practisch gemeubileerd. In 'n volgend lokaal bevindt zich een demonstrat.ietafel met gas- en waterleiding. Het lokaal voor schei- en dierkunde 'bevat kasten met talrijke mo dellen op dit gebied, verder demonstra tie-tafel en kaarfenrekken. Een zuurkast met aFvoerkoker voor minder aangename gassen, verbindt dit lokaal met de berg plaats voor de afd. scheikunde, die te vens kan gebruikt worden tot het nemen van proeven. Daarachter is ook een ge rieflijke donkere kamer voor de fotografie. De heer van den Broek zat liier menigj uurtje Zijn tenten opslaan tot het uitwerken der opnamen ten behoeve vair het on derwijs, ook voor lantaarnplaatjes. De inrichting heeft n.l. ook een projectie* lantaarn. Noemen we nog het kamertje voor melkonderzoek, enz. met werktuigenkast, en ten slotte het magazijn der leermid delen, waarin o.a. een groote collectie skeletten en opgezette dieren is onder gebracht. 1 Een breede gang verdeelt het gebouw in twee gedeelten. Concierge Dootjes heeft een ruime en alleszins gerieflijke boven woning. In een kelder is 'de inlichting voor de centrale verwarming onderge bracht. Na de bezichtiging van een en ander vereenigde de commissie van Toezicht op de school de autoriteiten aan de lunch in de sociëteit V. 0. V. i Onze burgemeester noemde de nieuwe school keer terecht een sieraad voor de gemeente, 'tls een practisch ingericht ge bouw, dat in- en uitwendig een degelijken indruk maakt. Met het nieuwe gebouw der rijkskantoren, dat straks geopend staat te worden, vormt het een groote verandering ten gunste van Goes West. Onze Zeeuwsche Landbouw vare er wei bij! j VlissingenDoor Burg. en Weth. is een voorstel aan den gemeenteraad gedaan naar aanleiding van een adres van de afdeeling van den Bond van Ned. onder- Wijzers, houdende verzoek om herziening der jaarwedden. Burg. en Weth. stellen voor de aan- vangsjaarwedde te verhoogen van f550 op f600, in verband waarmede de schaal van opklimming wordt herzien en het maximum van f 1000 na 16 jaren wordt bereikt. De minderheid van het college van Burg. en Weth. stelt voor het eindsala- ris op f1100 te bepalen en mitsdien 2 periodieke verhoogingen na 18 en 20 jaar dienst, elk ad f50 toe te kennen. Goes. Benoemd tot concierge aan de Ambachtsschool alhier., de heer M. B. de Munck, alhier. Donderdagavond vergadert de A.-R. Propagandaclub. Op de agenda komen o.a. voor: uitbrengen jaarverslagen, ver kiezing bestuursleden en vaststelling roos ter. Vrienden, het vergaderseizoen is aange broken. Een groot gedeelte van uw be schikbaren tijd zij onze actie gewijd. Woont trouw de vergaderingen bij, en, zijt ge nog geen lid, sluit u spoedig aan. In de nacht van Zaterdag op Zondag, aldus de „N. R. Ct,'1', is F. L. de K. alhier met een mes in den rug gestoken. De man weigert aan de politie te zeggen, wie hem de ernstige verwonding heeft toegebracht Nieuw- en St. Joosland. In de gisteren avond in de school gehouden jaarlijksche vergadering van de afdeeling „het Groene Kruis" werd o. m. het jaarverslag uitge bracht. In de plaats van de secretaris Ds. G. H. Locher, die 'bedankte, werd tot bestuurslid gekozen de heer P. Baurdoux. De bedoeling is hem het secretariaat op te dragen. Borssele. Zondagavond was het onge veer 2-jarig zoontje van den vrachtrijder Smallegange met zijn zusje aan het spelen, met het noodlottig gevolg dat hij van een stoel viel en een zijner armpjes brak. Daar de gemeente-geneesheer geen kans zag om het armpje goed in te zetten, moest men 's Maandags met het jongetje naar den dokter te Middelburg'. Krabbendijke. Door Gedeputeerde Sta len is de heer Jac. Welleman, lid der commissie van toezicht op de proefvelden, wonende te Krabbendijke, eervol van deze betrekking ontheven. Souburg. Maandagavond vergaderde de afdeeling Oost- en West-Souburg van de Vereeniging het Groene Kruis. Tot be stuursleden werden 'herkozen de heeren S. Tirelier, A. Pieterse en W, Blaas. Tot Bode-Magazijnmeester J. Bosselaar. Tot kasopneme-rs de heeren C. van W.eele en J. C. Kopmels. De voorzitter Dr. Plugge, deelde mede. dat een huis in de Ritthemschestraat is aangekocht om in te richten tot bewaarplaats voor het mate riaal voor den prijs van f 1400. Dit huis is gunstig gelegen, geschikt voor het doel en gemakkelijk te bereiken daar het naast het perceel van den Magazijnmeester ligt. De begrooting over 1914 wordt goedge keurd. Het huishoudelijk Reglement wordt herzien en in de artikelen 3, 8, 10, 19, 20 en 21 wijzigingen aangebracht. Besloten wordt het nieuwe reglement spoedig te doen drukken en onder de leden te ver spreiden. De voorz. wekt de aanwezigen op om. te trachten nieuwe leden voor het Groene Kruis 13e winnen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Sluis. Zondagmiddag is een 35-jarige schipper, die bezig was de luiken dicht te leggen, door een rukwind overboord gesla gen en verdronken. Zijn vrouw was ge tuige van het ongeluk. Bruinisse. Naar aan de „M. Ct." gemeld wordt, is Zondagavond tijdens den storm, in het Keeten de ijzeren spits „Jeannctte", schipper Th. Parmentice, geladen met ijzerslag, komende van Gent en bestemd naar Walsum (Duitschland) voor zijn ankers weggeslagen, waardoor hij zoo he vig tegen een andere sleepkaan werd ge slagen, dat hij een groot gat kreeg en zonk. Ook aan den Prins Hendrikpolder zit een spits met ijzerslag aan den grond. Hiervan zijn naam en bestemming nog onbekend. Ned. Herv. kerk. Bedankt voor Stedum, door D. A. v. d. Bosch te Nieuw-Vennep. Geref. kerken. Beroepen te Ouddorp, B. A. Knoppers, cand. te Rotterdam. 1 Bedankt voor Ezinge, door H. Meu- link 'te H. I. Ambacht; voor Mole naarsgraaf, door \V. Weener te Oudega. Toegelaten tot de Evangeliebediening, J. G. Feenstra, cand. te Koudum. Bij den kerkeraad van de Geref. kerk te Amsterdam komt 6 November in behandeling een voorstel inzake het invoeren van het parochiestelsel. i Chr. Geref. kerk. Bedankt voor Sneek, door J. J. v. d. Schuit te Kampen. Evang. Luth. kerk. Bedankt voor Groede (toez.), door K. H. Wallien Jr. te Medemblik. Herst. Evang. Luth. kerk. Beroepen te Harlingen, A. Briiheim te Monnikendam. Dr. C. E. Hopijikaas, pred. hij de Rem, Geref. gemeente te Vlaardingen heeft bedankt voor het beroep bij' de Holland- sche gemeente te St. Petersburg. i Het aantal sollicitanten voor onder wijzer aan de Chr. school te Zelhem be draagt 88. 1 Hooge Raad. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep van J. V., scheepsbevrachter te Hansweert, gemeente Kruiningen, tegen de veroordeeling tot drie dagen hechtenis wegens openbare dronkenschap niet ontvankelijk verklaard, omdat het bij schriftelijke ingezonden ver klaring in plaats van bij ter griffie opge maakte akte werd ingesteld en bovendien te laat. Voor den 'Hoogen Raad werd gisteren behandeld het cassatieberoep van M. S. M., weduwe C. Ie N. te Ooslburg, tegen het vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij zij is veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis wegens het als eigenaresse van een weiland een sloot in Oct. 1912 hebben doen veronfdiepen door het daarin doen werpen van kool- asch, puin. takkebossen enz. in strijd met de plaatselijke verordening van Oostburg. Jhr. mr. W. M. de Brauw, advocaat te 's Gravenhage, voor deze requirante van cassatie optredende, ontwikkelde drie cassatiemiddelen. In de eerste plaats was op onwettig bewijs recht gedaan in zoover aanwijzingen waren geput uit drie pro- cessenverbaal, hoewel er maar twee ble ken voorgelezen, en uit eene bekentenis hoewel die niet was afgelegd. Althans zou het vonnis niet voldoende met re denen zijn omkleed. In de tweede plaats was niet ten laste gelegd, dat de sloot was dienende tot waterloozing of water afvoer, of wel had hier in strijd met de wet bewezen verklaring plaats aehad. En ten derde betoogde pleiter dat het hier niet betrof de openbare orde. zede lijkheid of gezondheid. Conclusie O. M. 10 November. Pngelukken. Te Amsterdam is in een onbewaakt oogenblik een 2-jarig knaapje in een tobbe met water geval len en verdronken. Zaterdagavond is een lOjarig jongetje door een boerenwa gen overreden. Het kind is aan de won den overleden. Te Rotterdam is een 2-jarig 'kindje uit een raam der tweede verdieping op straat gevallen. De vader bracht zijn dochtertje dat haar schedel gebroken had, in het ziekenhuis. 'De bejaarde landbouwer Z. te Zomerdijk' is onder een beladen wipkar geraakt en den volgenden dag aan de bekomen verwondin gen overleden. Eergisteravond is een 69-jarig man "te Groningen van de trap gevallen. De man' brak den nek. -Te Boekelo is een landbouwer van den zol der gevallen. De ongelukkige was ter stond dood. Een verdicht verhaal. Een tienjarig meisje uit het Muiderpoortkwar- tier te Amsterdam heeft de politie heel wat onnoodig werk laten doen. Aan een buurvrouw had het kind verteld dat in de Zeeburgerstraat door een man was aangezocht, met hem mede te gaan en toen zij weigerde zou die man haar met een mes hebben bedreigd en haar zelfs in de hand hebben gebeten. Zij vertoon de een kleine onbeduidende verwonding aan haar pink. Ook bij de politie hield zij het verhaal vol, maar toen haar was aangetoond dat het feit zich moeilijk in de drukke Zeeburgerstraat kon hebben voorgedaan, maakte zij ervan, dat 't ge beurd was op den Zeeburgerdijk. totdat zij eindelijk door de mand viel en ver klaarde, dat 't best mogelijk was dat zij de geheele geschiedenis gedroomd had. (N. 'v. d.. D.) Niet onver makel ijl k. Naar aan leiding van de door den heer de Klerck: tegen ds. Jongebreur te Veen end aal (U.) ingebrachte klacht, heeft de kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente aldaar, blijkbaar de „N. R. Crt.", de volgende motie aangenomen „De kerkeraad enz., ontvangen heb bende een klacht van den heer A. cle Klerck tegen ds. Jongebrour als zou deze opzettelijk en met geweld tegen hem 'aan zijn geloopen, gehoord van ds. Jongebreur, dat de zaak zich eer omgekeerd heeft toegedragen als door den heer de Klerck in die klacht wordt voorgesteld, overtuigd dat de waarheid in deze zaak geheel aan de zijde van ds. Jongebreur is, spreekt met eenparige stemmen zijn be vreemding en diepe afkeuring uit over deze klacht, waardoor de naam van ge noemden predikant in opspraak is ge bracht, en besluit hiervan afschrift t.e zenden aan den heer de Klerck". Het zachte najaar. Als een bijzonderheid meldt een onzer abonné's ons, dat hij Zaterdag bij een zijner ken nissen te Heeze zijnde, door dien heer werd onthaald op een schaaltje fijne fram bozen, welke deze dienzelfden ochtend in zijn tuin uit den kouden grond had geplukt. (Msb.) Wandaden. De suffragettes heb ben dezer dagen een sportpaviljoen te Bristol in brand gestoken. Dat heeft aan leiding gegeven tot weerwraak van de zijde der studenten der universiteit, die Vrijdagavond het vergaderlokaal der plaat selijke sulfragette-vereeniging hebben ver woest, Inde b e i' g il verongelukt. Zondag is het lijk van den Serviscben patriarch-, die sedert Augustus word ver mist, in ëen kloof van den Kammstein gevonden. Sneltrein ontspoord. Bij Step- naja is een sneltrein ontspoord, doordien misdadige handen de rails hadden los geschroefd. Drie wagens zijn verbrand. De reizigers werden gered, doch een con ducteur kwam in de vlammen om. De boeker ij op de trap. Men zal belangstellen in het bedenksel van een Fransch architect, die, na voltooiing van een woonhuis, van den eigenaar het verzoek ontving, nu nog een geschikte en practische boekerij in de woning te willen aanbrengen. Aan verbouwen viel niet te denken, en van het plaatsen van eenige groote boekenkasten wilde de eigenaar niets hooren. Daarop heeft de bouwmeester er dit op bedachthij liet de trappen van het huis, van beneden tot boven, vertimmeren en van elke tree maakte hij een boekenplank. Voor elke tree of boekenplank bevestigde hij een koperen roetje met een sierlijk gordijntje er aan, om de boeken voor het indrin gende stof te vrijwaren. En niet zonder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2