Binnenland. Uit de Pers. Landbouw. Uit de Provincie. Dozen ongelukkiger) werd de huid van de voetzolen gestroopt: daarop werden zij dwongen eenige kilometers' te loopen. Toen hen hierop werd gelast „leve Ca- Tanza" te roepen en zij weigerden, sloe gen de beulen hun het hoofd af. Tweede Kamer. De Kamer is bijeengeroepen op 4 No vember om half twaalf. C h r. H i S t«, Unie. De C. H. kiesver. te Tietjerksteradeel heeft zonder hoofdelijke stemming beslo ten zich te vedelaren tegen een moge lijk voorstel tot afscheiding' van de Chr. Hist. Unie, G e r e f. Jongelingen. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de Ned. Bond van Jongelingsvereenigin- gen op Gereformeerden grondslag werd opgericht. Vooral Amsterdam zou dit feit natuurlijk in bijzondere mate herdenken. Onder zeer groote belangstelling is het dan ook Vrijdagavond door de gezamen lijke vereenigingen herdacht. Oud en jong was vertegenwoordigd. De heer Jac. van Oversteeg opende de bijeenkomst. De eerste spreker prof. Grosheide, hoog- leeraar aan de Vrije Universiteit, zette de oorzaken uiteen, waarom de Jonge- lingsvereenigingen, die bij den Geref. Jongelingsbond zijn aangesloten, zic.h in zoo'n buitengewonen bloei mogen ver heugen. Eerst wees spr. op het streven der jongelingen naar krachtsontwikkeling. Het lot van den jongeling, die zonder- God leeft, was volgens spreker, dat hij de wereld ingaat en zich gaat uitleven. Geheel anders is het met den jonge ling gesteld, die God vreest. Voor hem biedt de Geref. Jongeh Vereen, een schoone gelegenheid om zijn kracht te ontplooien. De J. V. beantwoordt aan het geen hij zoekt. Dat bij het wisselen der leden, de jongeren met evenveel gloed en lust de plaats innamen van de ouderen, is ook een reden om God te danken, want dat is ook een van de ooi-zaken van den bloei der vereenigingen. Maar God had ook een middel gege ven oin dien bloe^ te bevorderen en clat was, dat deze vereenigingen een Gerefor meerd karakter droegen. Daarop ontwik kelde prof. Grosheide de beteekenis van het Gereformeerde standpunt. Deze ver eenigingen zullen ophouden te bloeien, wanneer zij de Geref. grondslag verwis selen voor een Algemeen Christelijke. Spr. eindigde de jongelingen aan te moedigen op den ingeslagen weg voort te gaan. Daarna was het woord aan den Bonds voorzitter, Ds. J. E. Vonkenberg, die be gon met te herinneren aan de minachting waaraan de jongelingsvereenigingen in vroeger jaren, zelfs van de zijde van vrome menschen, was blootgesteld. Daarna betoogde spreker, dat 25 Oct, 1888, toen de Bond weid opgericht, wel een dag van kleine dingen is geweest, maar dat, gelijk dit zoo dikwijls in de geschiedenis van het Christendom is ge zien, ook dezen keer kleine dingen groote gevolgen hebben gehad. Vervolgens wees spr. op de vier klei ne dieren, over wie Salomo in Spreu ken 30 spreekt. Naar aanleiding daarvan spoorde spreker de jongelingen ernstig aan, de waarde van den tijd te beseffen. Zij moeten in hun jongelingsjaren gees telijk voedsel Verzamelen om later niet onder te gaan in den strijd tegen het ongeloof. De bewaring, die de jongelingen zoo noodig hebben, vinden zij in de Geref. Jongel. Vereen. De Vereen, moet wel voor bereidend voor het leven werken, maar ook bewarend. Na betoogd te hebben, dat ook de jon gelingen verplicht zijn zich te organiseeren wees spreker er op, dat velen niet toe treden, omdat zij Ine enen, dat zij dan hun vrijheid zullen verliezen. Een vrijheid, die geen band kient, is een valsche vrijL heid. Ware vrijheid kweekt banden, vriendschapsbanden. Door vriendschap, gepaard met eenheid van overtuiging ont staat de broederzin. Spreker eindigde met er aan te her inneren, dat de overtuiging, waarin de jongelingen één moeten zijn, dezelfde moet zijn als van hun vaderen, namelijk die der Calvinisten. Door de welwillende medewerking van een gemengd dubbelkwartet en een in strumentaal ensemble werd de feestelijke stemming nog verhoogd. Na 'de pauze «Sroeg de samenkomst, gelijk het program ma aangaf, meer het karakter van een „gezellig zamenzijn". Het „Plan de campagne" der S. D. A. P. In een artikelenserie, afgedrukt onder den titel: „Lijnen van strijd", schetst de (*)-eorrespondent van „Het Volk" dien velen vereenzelvigen met den per soon van Mr. Troelstra de verhouding der sociaal-democraten in de komende wetgevende periode tot de Regeering en de vrijzinnige partijen, en tot de Rech terzijde. Betoogd wordt met betrekking tot het eerstgenoemde punt, dat, gezien de wor dingsgeschiedenis van het huidige Minis terie, de S.D.A.P. formeel vrij staat tegenover haar. De Regeering moet dus behandeld wor den „naar de waarde, die haar bestaan en werken heeft voor de arbeidende klasse"; zij moet voor de S.D.A.P. „het middel zijn ter gedeeltelijke bekroning van onzen langen strijd voor algemeen kiesrecht en pensioen". Daarom is er een „sterke band van het belang", die de soc.-democratie bindt aan de Regeering, zoolang er eenzelfde pro gram te verdedigen is. Zoo is dus al dus wordt verder aangetoond de S. D. A. P. verplicht de Regeering te steunen; maar dan moet ook de Regeering dien steun mogelijk maken. Na de waarschuwing, dat het Kabinet in zake „het zwakke punt": de oorlogs- begrooting, moet kiezen of deelen: óf steun zoeken bij de socialisten, óf bij Rechts, vervolgt de schrijver: „Steunen op ons is voor de militaire begrootingen alleen dan mogelijk, als de Regeering krachtig wil gaan in de rich ting van het volksleger en daarbij toont, oog te hebben voor den eisch van bezui niging. De band, die ons aan haar bindt die van algemeen kiesrecht en ouder domsrente is sterk genoeg om ons zoo noodig te bewegen tot concessies in de zen, waaraan wij anders niet zouden den ken. Wij kunnen, als wij om die reden onzen steun geven aan een oorlogsbe- grooting, die aan beide bovengenoemde eischen voldoet, dit in elk opzicht voor de arbeidersklasse verantwoorden. Ten eer ste, omdat het vaststaat, dat, indien wij ter wille der oorlogsbegrooting, d(p vrij zinnige Regeering laten vallen, er thans nog alle kans is op de komst eener Rechtsche Regcering, die het niet beter zal maken, integendeel van onze eischen in zake militarisme eerst recht niets we ten wil. Ten tweede, omdat wij, steunen wij de Regeering niet, waar zij in onze richting wil gaan, haar dwingen, steun door verzwaring van militaire lasten is te verkrijgen." 4» De motiveering (die, zooals we reeds eenige malen voorspelden, neerkomt op vrees voor Rechts) blijve buiten beschou wing. Doch de voorwaarden, waaraan het verleenen van steun gebonden wordt, mo gen wel even bekeken worden. De Regeering zal, wil zij de socialisti sche stemmen voor haar oorlogsbegroo ting kunnen verwerven, moeten gaan „i n de richting van het volksleger" en bovendien „o o g moeten hebben voor bezuiniging." Ieder gevoelt, hoe onbeduidend en wei nig-zeggend deze condities zijn. En juist daarom zoo onbetrouwbaar. De vraag, door meerderen gesteld, of nu inderdaad de oorlogsbegrooting den steun der socialisten verkrijgt, blijft even zeer onbeantwoord als tot dusver. Als het noodig is, zal de socialistische logica van élke oorlogsbegrooting kunnen be- toogen, dat ze wèl en evenzeer, dat ze niet „in de richting van het volksle ger" wijst en even gemakkelijk, dat ze „oog heeft voor" bezuiniging, als het tegendeel. Oogenschijnlijk wordt der Regeering een compromis aangeboden, maar inder daad houdt de socialistische leider, (de welbeproefde gewoonte getrouw!) een slag om den arm. En 't zal hem geen moeite kosten om, al naar 't partijbelang dit meebrengt, straks de stemmen zijner fractie, 't zij ze vóór of tegen de begroo ting worden uitgebracht, voor het partij- gericht te verdedigen. De „lijnen van strijd", door den leider uitgestippeld, zijn niet anders dan enge, politieke kronkelpaadjes. Waarop ongetwijfeld alle „zelfbewus- ten" den voorman zullen volgen. Verschenen is jaargang 1914 van de algemeene naam- en prijslijst der Ko ninklijke Boomkweekerijen Groenewegen Zoon te de Bilt. Deze fraai geïllustreer de prijscourant geeft den indruk, dat het praedicaat „Koninklijk" niet onverdiend is. De firma Groenewegen Zoon geeft op het gebied van ooft en bloemen zeer veel,t erwrjl uit alles blijkt, dat de kwee- kerijen onder uitstekende deskundige lei ding staan. Provinciale Staten. Najaarszitting. Van de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland is bij de Staten een adres ingekomen, waaruit blijkt, dat de maatschappij hel voornemen heeft in 1914 te Middelburg eene provinciale Landbouw tentoonstelling te houden, welke in 1911 wegens het heerschen van mond- en klauwzeer achterwege is gebleven. Het Hoofdbestuur vraagt eene subsidie van f 1000 uit de provinciale kas. Ged. Staten stellen voor de tentoonstelling, evenals bij besluit van 14 Juli 1911 geschiedde, een crediet te openen van ten hoogste f 1000. Daar het bestuur der Zeeuwsch-Vlaant- sche Tramwegmaatschappij eene mede- deeling heeft gedaan, dat de eerste ter mijn van het haar verleende voorschot vermoedelijk in Juni 1914 zal vervallen, moet voor dezen termijn een post op de begrooting worden gebracht en moet een geldleening worden aangegaan. Het komt Ged. Staten eenvoudiger voor een besluit te nemen tot het leenen van de volle benoodigde som. op te nemen in seriën naar mate van de behoefte. In verband met een in November 1911 aangenomen amendement de Veer stellen Ged. Staten voor de aflossing te doen plaats hebben in 40 jaar, ofschoon zij van meening blijven, dat 30 jaar beter zou zjjn. Zooals wij reeds meldden is het bedrag der lee ning f590.000. Van Burg. en Weth. van' Schore is een verzoek ingekomen, om een subsidie voor de verbetering van den Schoorsche- Zouteweg. Daar het onderzoek van deze aanvraag nog niet heeft kunnen plaats hebben geven Ged. Staten in overweging het verzoek in hunne handen te stellen, ten einde daarover in de aanstaande Zomerzitting een voorstel te doen. Middelburg. Een honderdjarige. Het was gisteren groot fee-st in het Oude mannen- en vrouwenhuis aan de Heeren- gracht alhier en daartoe was alle reden. Do oudste bewoonster van dit gesticht. Francina Volkers, herdacht haar honderd sten geboortedag. Deze vrouw, die te Domburg geboren is, en voor wie het huwelijksbootje altijd onbekend is geble ven. verheugt zich in eeu vrij goede ge zondheid, alleen haar beenen hebben al jaren bijina geheel den dienst opgezegd en de eenige wandeling van het oudje bestaat dan ook uit. den weg van het ledikant naar de tafel en omgekeerd. Wij schreven boven dat het feest was en willen nu, vervolgen dat dit reeds van buiten aau het gebouw te zien was. Door de goede zorgen van den vader en de moeder, den heer en mejuffrouw Van Sluijs, cn enkele verpleegden was voor den hoofdingang van het gebouw een eenvoudige versiering aangebraclLt en het prieeltje was ook van bloemen en groen voorzien. Van het dak woei de Vader- landsclie driekleur, wat trouwens ook bij eenige der andere woningen op de Hee rengracht het geval was. Waar, zooals. gezegd, de jarige niet meer van de kamer komt, was natuur lijk daar ook versiering aangebracht en dit met zeer kwistige hand, aan het pla fond en rond de gaskronen hingen slin gers van groen en bloemen ook allen dooi de inwoners zelf aangebracht. Toen wij er een bezoek brachten zat de jarige, die nu reeds 24 jaar voor reke ning van het Burgerlijk Armbestuur in het gesticht verpleegd wordt aan het hoofd van de tafel, terwijl zij, die de kamer met haar deelen, rond de tafel zaten om met haar het nog verwachte bezoek te ontvangen. jWij merkten dat het ge hoor van de jubilaresse nog niets te wenschen overliet en al was zij tegen ons niet erg spraakzaam, toch vernamen wij dat zij tegen de heeren van het be stuur en de dames regentessen, die zij goed kent des morgens heel wat te babbe len had. Dat deze genoemde dames en heeren en ook tal van andecen behalve door een bezoek ook nog op andere wijze van 'hun belangstelling wilden blijk geven, bleek ons uit de keurig geschikte maar den met vruchten, de bloemen en de andere versnaperingen die de tafels vulden pn voor het verwerken waarvan „Sien", zooals de oude in het gesticht genoemd wordt, zeker de hulp van haar mode verpleegden zal moeten inroepen. Een geschenk willen wij afzonderlijk noemen en wel dat waarvoor de manne lijke verpleegden ieder van hun armoede iets hadden weggelegd, het was een bus cacao met een zakje suiker. Het bestuur zoowel als de regentessen hadden boven dien nog voor tractaties voor alle in- wonenden gezoigd en het was deze aan te zien dat dit alles hun goed deed, en hun in hun eentonig leven een welkome afwisseling was. De Verlichting van den tuin, welke voorgenomen was, moest wegens den he- vigen wind achterwege blijven. In den gemeenteraad zal Woensdag een voorstel van Burg. en Weth. behan deld worden om in verband met den aankoop van huizen aan de Nieuwst raat en het Bagijnhof, de uitbreiding van de rioleering aan den Singel, de nieuwe werken aan de gasfabriek en uitgaven voor het electrisch bedrijf met de Rijks postspaarbank eene 4Va percents geld leening aan te gaan groot f49000, tegen een koers van 98 p€t., af te lossen van 1914 tot 1923 f 2000, 1924 tot 1928 f 2500, 1929 tot 1933 f 2000, 1934 f 1500 en van 1935 tot 1939 f 1000 per jaar-. Door deze leening vervalt het besluit van 15 Januari tot het aangaan van eene geldleening voor de uitbreiding- van het riool en wordt de geldleening welke is aangegaan voor de uitbreiding van de gasfabriek afgelost. De commissie van financiën stelt de af lossing als volgt voor10 jaar f 1500, 10 jaar f 2000, en 14 jaar f 1000. Het is in den nacht van Zaterdag op Zondag nog al rumoerig geweest in onze stad Verschillende personen moesten wegens dronkenschap in arrest worden gesteld, zoo werd aan den Seisweg een man, die in erge mate onder den in vloed van sterken drank verkeerde, dooi de beide inspecteurs aangehouden. Even later werd de hulp der inspecteurs in geroepen voor een bewoner van de Geere, die in dronkenschap zijn vrouw mishan delde. Toen de politiemannen in zijn wo ning kwamen werd hij nog driftiger, waar op zij het huis verlieten. De man kwam hierop ook naar buiten en toen was er sprake van openbare dronkenschap en werd ook hij in verzekerde bewaring ge bracht. Gisterenavond werd de politie gewaar schuwd. dat aan den Blauwen Dijk een vrouw lag, die hevig uit het hoofd bloedde. Het bleek dat ook hier Bacchus weder een slachtoffer gemaakt had. De ontbo den geneesheer gelastte dat de vrouw, die blijkbaar in dronkenschap was ge vallen en zich daarbij gewond had, naar het Gasthuis moest worden overgebracht, hetgeen dan ook geschiedde. Goes. Zaterdagavond klom het Koontje van den heer K. aan den Oostsingel al hier, o'p een ladder, en had toen het ongeluk er af te vallen, met het gevolg, dat de knaap zijn rechterpols brak. Dr. Lasonder, wiens hulp dadelijk ingeroepen werd, legde het verband. Gisteren heeft ons eiland weer „bezoek" gehad van een luchtballon' die, uit het Zuiden komend, snel in Noorde lijke richting .dreef. Me*t het bloote oog was de mand onder de ballon duidelijk te onderscheiden. Uit verschillende plaat sen vernemen we, dat het luchtvaartuig de aandacht trok. i Zondagmiddag half '1 trok' weder om een luchtballon langs onze stad in Noordwestelijke richting. Uit de berichten in de bladen blijkt, dat de ballon om 12 uur op de Gent- sche tentoonstelling was opgestegen. De bemanning bestond uit 3 heeren, n.l. de heer Driegle, secretaris van de BelgLsclra Luchtvaartvereeniging, Beschrijver Pilote Aeronaute, en Cosyus Pilote Aviateur. Om kwart over tweeën is het gevaartei tussehen Loosduinen en Scheveningen langs de zeewering gedaald. Een van de heeren heeft zich daarbij! ernstig aan borst en ribben bezeerd. Benoemd tot bode bij de brandweer alhier (vacature Sturm) dhr. M. Nonne- kes. Vllssingen. Do „VI. Crt." verneemt, dat thans jn beginsel besloten is tot do op richting van een coöperatieve volkswas- scherij. Een vereeniging zal waarschijn lijk! voor het doel worden opgericht. Naar de „Baanbreker" mededeelt, zullen de sociaal-democratische gemeente - raadslede» aan den raad voorstellen B. en W. uit "te noodigen een Voorstel in te dienen tot heffing van een recht op het gebruik van gemeentegronden. Hier mede wordt bedoeld het heffen van retri butie van de gasfabriek, do waterleiding en den consessionnaris voor levering van electriciteit, voor zoover zulks volgens de verschillende concessies mogelijk is. Borssel». Ln de Vrijdag j.l. gehouden raadszitting werd behandeld een ingeko men verzoekschrift, door een 50-tal in gezetenen onderteekend,, om alsnog po gingen te doen tot aansluiting vau deze gemeente bij de Zuid-Bevelandsche wa terleiding. De raad machtigde B. en W. te onderhandelen met het comité voor genoemde waterleiding, om de conditiën to vernemen, waarop Borssele zal kun nen aangesloten worden. Tot ambtenaren van den burgerlijken stand werden benoemd C. van de Velde in de vacature ontstaan door het overlij den van dhr. Wisse en J. C. van Burg in de plaats van A. Boone, die op ver zoek ontslag had verkregen. De voordracht voor het collego vair zetters werd opgemaakt en bevat de na men M. de liegt Jz. en Jacob Ver burg Mz. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim is gekozen de heer G. van Vulpen, nieuw benoemd hoofd aan de te openen christelijke school, tot lid van het burgerlijk armbestuur de heer P. Polderdijk Az., beiden in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Wisse. Voor het herhalingsonderwijïs werden benoemd, als hoofd dhr. IIde Priester, als onderwijzer dhr. J. de Hullu. De opcenten op de pcrsoneele belas ting werden voor de gemeente verhoogd vair 35 tot 50 procent. Men besloot de pensionneering van de gemeente-ambtenaren voor rekening der gemeente te nemen, doch de onderwij zers uit te zonderen daarvan. Het huis van de weduwe Paardekooper werd op voorstel van de Gezondheids commissie onbewoonbaar verklaard. De gemeente-begrooting werd vastge steld op f 16.643.94, die van het bur gerlijk armbestuur op f 1057.39. (M. Crt.) Zaterdagmiddag kwaJtt de land bouwer Rijk van Ovezande met een wagen bieten naar de haven gereden. Toen hij den Opril afreed struikelde een der paar den, Waardoor het andere paard medegc- trokken Werd, den opril af naar de haven toe. Een paard bleef op den wal liggen, terwijl het andere in de haven terecht kwam, nadat het eerst was blijven hangen op een balk en een staaldraad van een schip. De wagen bleef, wonder boven wonder, nog op den wal staan. Do werk man C. Leijs begaf zich hierna in de haven, gelukkig was het laag water, spande het paard uit en leidde het tus sehen de schepen door weder naar den wal. Wolphaartsdijk. Vrijdagnamiddag verga derde de raad dezer gemeente. Met ai- gemeene stemmen is besloten tot het aan gaan van een 30-jarige annuiniteitsleening, groot f 7000, ten behoeve van de school- verbouwing, aanleg van straten en riolen en aankoop van het terrein van dhr. A. v. d. Linde. Een af- en overschrijving in de begrooting voor 1913 werd goed gekeurd. Ten aanzien van de regeling van den inkoop en de premiebetaling be treffende de pensioen- en weduwen- en weezenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913, werd met algemeene stemmen be- sloWn te verhalen op de ambtenaren, voor zoover de wet aan de gemeente de be voegdheid geeft. Voorts werd op een ver zoekschrift der onderwijzers van de Open bare lagere school met 6 tegen 1 stem besloten de jaarwedden voor het personeel met minder dan 5; met meer dan 5, doch minder dan 10; van meer dan 10, doch minder dan 15 dienstjaren te ver- hoogen met f50 en te brengen respectie velijk op f 600, f 650 en f 700. Het regle ment voor het Burgert. Armbestuur werd aangevuld. lerseke. In de afgeloopen week zijn van hier ongeveer 1.100.000 oesters verzon den. i Op de korstoomboot. Verande ring van fa. Prins en Zweedijk heeft al hier een ongeluk plaats gehad. Aan. den kei is iets gesprongen. Het mag een won der heeten. dat de machinist er ongedeerd afkwam. Een expert heeft de schade op genomen. Ze bedraagt f 2000 A f 2500. De firma Tak en Obé te Botter dam is opgedragen te onderzoeken of het mogeljjk js de op de Ooster-Scheldej gezonken korstoomboot „Neeltje" te lich ten. De boot ligt zeer diep. Rilland. In de Vrijdag gehouden ge meenteraad werd de gemeenschappelijke regeling der gasfabriek voor de gemeen ten Waarde, Krabbendijke en Rilland-Bath naar aanleiding van een schrijven vau Gedeputeerde Staten gewijzigd cn opnieuw vastgesteld. Tot onderwijzers en onderwijzeressen voor eventueel te geven herhalingsonder wijs werden benoemd te Rilland de dames F. A. Frugt v. Hertqg en Th. J. v. Pien- broek, benevens de heeren M. Nieuwen- huijse en J. C. P. M. Weststrate en voor Bath de heer M. Petri. Als hoofden voor dat onderwijs werden aangewezen de hee ren M. Nieuwenhuijse voor Rilland en M. Petri te Bath. Wat de pensioneering der gemeenteamb tenaren betreft, was de raad dien ambte naren niet erg gunstig gezind. Met alge meene stemmen toch werd een voorstel van de meerderheid van B. en W. ver worpen om voor de ambtenaren iets meer te betalen dan deze volgens de wet ver plicht zijn by te dragen, dus de ambte naren wat minder te doen betalen. Of schoon de burgemeester er op wees, dat bijna alle gemeenten wat in het verhaal bijdragen, het baatte niet. Het voorstel werd met 6 of algemeene stemmen ver worpen. (Er is eene vacature). Hier deed zich het zeker niet alledaag- scho en onbegrijpelijke geval voor, dat een der wethouders zonder zijn stem na der te motivperen bij de stemming, de burgemeester afviel, zoodat het voorstel, uitgaande van de meerderheid van B. en \V\, geen enkele stem kreeg. Met de te betalen inkoop ging het niet veel beter, ook hiervoor werd besloten de ambtenaren, voor zoover dit van hen gevergd kan worden, alles te laten betalen. Dit besluit werd genomen met 4 tegen 2 stemmen. Voor het voorstel den in koop voor rekening dor gemeente te ne men, stemden de heeren de Jager en Boot, tegen de heeren van der Werff, Butrjn, J. Blok Jz. en A. Blok Jz., terwijl zich hier ook weder hetzelfde voordeed met een der wethouders. Aan mej. C. van de Kreke, onderwij zeres te Rilland, werd wegens aanstaand huwelijk en vertrek uit de gemeente over eenkomstig eigen verzoek eervol ontslag verleend, met dankbetuiging, tegen 15 De cember a. s. Een verzoek om plaatsing van een lan taarn, gedaan door de inwoners aan den Tweeden weg. met aanvrage die nabij het R. K. klooster te zetten, werd van de hand gewezen, omdat, wanneer de gas fabriek voor de gemeenten Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath tot stand komt, alsdan aldaar een lantaarn zal komen. Daarna kwam een voorstel van B. en W. aan de orde om mej. J. H. Parlevliet, onderwijzeres, wegens aanstaand huwe lijk met den heer J. C. P. M. Weststrate, ongevraagd ontslag te verleenen. (De be raadslaging had plaats in geheime zitting). In do openbare vergadering werd het voor stel van B. en W. verworpen met 3 tegen 2 stemmen en 1 onthouding. Voor het ontslag stemden de wethouders van der Werff en Butijn, tegen het ontslag de heeren J. de Jager, J. Blok Jz. Jr. en F. M. Boot, terwijl de heer A. Blok Jz. zich van stemmen onthield. Aan den heer IJ. M. v. d. Linde werd, wegens vertrek naar Zwolle, ontheffing van hoofdeljjken omslag verleend. De aanslag hoofdelijken omslag van den lieer Völcker te Eefde werd gehandhaafd en zijne reclame gewezen van de hand. Daarna hadden eenige af- en overschrij vingen plaats in de begrooting voor 1913, terwijl de gemeente-begrooting voor 1914 werd vastgesteld in ontvang en uitgaat op f50295.70. Tot leden van het stembureau voor eene eventueele stemming en herstemming voor den gemeenteraad (vacature-Van Gor- sel) werden benoemd de heeren de Jager en Boot, de overige leden plaatsvervan gers. Voor het laten inbinden van archief stukken werd een blanco crediet verleend. Wat betreft de vacature van een onder wijzeres werd goedgevonden een tijdelijke onderwijzeres te benoemen, vooral met het oog op de weldra te bouwen en te openen R. K. school. Op een verzoek van het onderwijzend personeel om verhooging van jaarwedde of spoedige opklimming werd afwijzend beschikt, omdat geene finantiën disponi bel zijn. De heer Boot gaf evenwel in overweging, zoodra de finantiën wat gun stiger mochten zrjn over de traktementen der onderwijzers eens te denken, daar hij het treurig vond, dat, zooals wellicht nu wel zal gebeuren, de beste kracht voor het onderwijs in de gemeente voor een f 100 of f 150 de gemeente verlaat. De heer Butijn verklaarde zich daartegen. Gaat het hoofd of een der onderwijzers weg, na dezen weer een ander. De wet heeft eenmaal de jaarwedden aangegeven en de wet moeten we volgen. De heer Boot zegt. dat bij de wet alleen het mi nimum is aangegeven en dat het hem volstrekt niet onverschillig is, dat een goed onderwijzer vertrekt, er is een groot verschil tussehen de een of andere werk kracht. De voorzitter zegt met de op merking van den heer Boot rekening te zullen houden. Ten slotte werd nog besloten wat af braak van de scholen te verkoopen. Daarna sluiting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2