N1EU WSBLAD VOOR ZEELAND. I\o. 31. 1913. Vrijdag- 34 October. 38e Jaargang. GHRISTEUJK- HISTORISCH EERSTE BLAD. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee bladen Buitenland. Binnenland. Rede Prof. Dr. J. de Zwaan. van de dood van et sluiten 6 dln. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25] Enkele nummersO.05j UITGAVE DER FIRMA'S 0(0 STER BAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. Het Tarief. Het moet in de vergaderingen onzer Kiesvereenigingen den leden ter dege in geprent worden, dat de overwinning der liberalen en socialisten in den afgeloo- pen zomer is gekocht met laster en met gekregen geld. Dat die laster is uitgesproken door vrij zinnige staatslieden eersten rang, en door propagandisten van minder allooi, door den een wat fijner, den .ander meer grof, allen met verschil in graad van optreden. En met geld dat ingekomen was van een niet-politieke vereeniging om de strijdkas der liberalen te stijven, en de handen te vullen van tal van lieden, die als kiezers- makelaars, hetzij als sprekers of druk kers, als huisbezoekers of opjagers, met eerlijke middelen of met oneerlijke de menschen naar de stembus hebben ge bracht. Dat geld werd geschonken door het Anti-Tariefcomité tot een totaal bedrag van een honderd en zestigduizend drie honderd gulden. Zegge f160.300! Voegt men hierbij de som waarover de linkerpartijen vermoedelijk hebben be schikt, dan mag men ramen, dat met een totaal bedrag van om en bij de vier ton door liberalen en socialisten bij de verkiezingen gegooid is. Wie de pretmakers, beschonkene of nuchtere, ook maar in een enkele plaats hebben bezig gezien, zullen begrijpen, dat onze raming niet te hoog kan zijn. En dan komt daar gelijk „De Stan daard" terecht aanmerkt ook nog de f15000 van de Chineezen bij. Zoodat „het geld, en het geld alleen het gedaan heeft". Een macht, waartegen wij niet aan kun nen. Te minder aldus „De Standaard" „Te minder, nu deze geldmacht niet de richting in de politiek, maar eeniglijk eigen voordeel beoogde. De handel èn in 't gemeen èn meer bepaaldelijk de in voer van bewerkte artikelen van buiten waakte voor niet anders dan voor eigen belang. Een politiek beginsel is bij het vraagstuk van protectie of vrijhandel niet in 't spel. Immers de uitkomst toont, dat alle land van Europa, Amerika, Afrika en Azië, geheel onverschillig of 't Libe ralisme, dan wel de tegenovergestelde po litiek er heerschappij voert, op één na voor protectie partij koos. „De groote heeren van den handel duchtten schade. Een schade die zeer licht in 't jaar op eenige millioenen te begrooten viel. En het is om deze schade voor eigen beurs af te wenden, dat zij willig hun ruim anderhalve ton bijeen brachten en offerden op 't altaar van de stembus. „Onze arbeiders en onze nijverheids instituten zijn er aan opgeofferd. Doch dat doet er niet toe. Zoo als de heeren zeggen: Finis corona t opus. De uitkomst toont dat 't die uitgave waard was. „Immers de heeren kunnen nu rustig voortgaan hun winste weer binnen te halen. Met partijgeld is een profijtelijke uitkomst, niet voor 't land, maar voor hen gekocht." De Tariefwet. Nu wij toch wat over het Anti-Tarief wet- coinité zeiden, herinneren wij nog aan de advertentie in „Het Handelsblad" van 9 Juli, waarin gevraagd wordt aan allen, die nog iets te vorderen hebben van het Anti-Tariefwet-comité, hun rekeningen in te zenden aan den penningmeester A. Loeber. Deze Loeber is eerste firmant van de firma Ft. A. Loeber, de grootste invoer ders, importeurs, van Duitsche papieren in ons land. Let welvan Duitsche papieren. Voorts zij herinnerd, dat omstreeks 'dien zelfden tijd, in ieder geval na den uit slag der stemmingen en herstemmingen, toen derhalve de „Tariefwet" van de baan was, in een Duitsch blad, „De Confectio- naire", een jubel opging, van welken wij het volgende opvingen „Nederland is reeds sinds lang een dei- beste afzetgebieden voor de Duitsche con fectie- en weefindustrie. Voor vele Duit sche ondernemingen is de uitvoer naar Nederland een der belangrijkste gedeelten van het 'bedrijf. De tariefverhoudingen zijn gunstig, maar reeds geruimen tijd dreig de het gevaar, dat door een zeer aan zienlijke tariefverhooging de Duitsche uit voer ernstig benadeeld en ten deele be lemmerd had kunnen worden. De con- servatief-clericale Kamermeerderheid, die het heft in handen had, was sterk pro tectionistisch en had reeds een nieuw tarief voorbereid, dat in 't bijzonder de Duitsche confectie- en weefindustrie zeer bezwaarde. „Door de thans gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer is echter het ge vaar voor een beschermend recht afge wend. De tot dusver bestaande meerder heid is verslagen. In de meerderheid zijn thans de liberalen en socialisten, die te genstanders van bescherming zijn. Hun aantal is zoo overwegend, dat verras singen niet zijn te vreezen. De Duit sche n ij verheid heeft alle rede nen om zich over dezen uitslag der verkiezingen in Nederland te verheugen." Let welDe Duitsche nijverheid. België. Krijgt België een oorlogsvloot? Reeds langen tijd liepen er geruchten, die van de inrichting van een dergelijke vloot spraken. Afgevaardigde Vanderperre wilde er iets meer van hebben, en hij sprak onge twijfeld in den geest van tallooze kiezers achter zich, toen hij minister de Broque- ville de volgende vraag, stelde„De bevol king is over hét algemeen zeer ongerust over de inzichten, die men den minister toeschrijft over de inrichting eener oor logsvloot. Zou de minister mij kunnen zeggen, of zulks inderdaad zijn inzicht is?" De achtbare voorzitter van den minister raad heeft daarop het volgende geant woord: „Ik heb aan niemand soortgelijk inzicht medegedeeld." Daarmede zijn dus de praatjes uit den weg geruimd, dat de minister-president aan zou sturen op den bouw van een oorlogsvloot ter verdediging van de Bel gische kust. Duitschland. De zaak van de Duitsche Rijnmonding wordt bij' onze naburen aan een ernstig onderzoek onderworpen. De rapporten van de betrokken provin ciale autoriteiten, spoorwegdirecties en, van het Oppermijnbestuur in zake het tot stand brengen van een Duitsche Rijn monding en speciaal in zake een verbin ding van de Weser met de monding van den Eems, zijn thans allen te Berlijn ontvangen. Op het oogenblik worden over deze rapporten thans onderhandelingen tus- schen de betrokken ressorten van Prui sen en het Rijk gevoerd, welke er toe moeten leiden, dat de regeering zelf een ernstig onderzoek' der kanaalplannen tear hand neemt. Eerst daarna zal de regeering baar houding tegenover het groote en grootsche plan bepalen. We zullen de regeeringsoverwegingen met belangstelling tegemoet zien. Dat de kwestie voor Nederland niet van belang ontbloot is, behoeft nauwelijks betoog. Vereenlgde Staten. Te .Chicago aldus het Hbl., is dezer dagen een nieuwe methode van afper sing toegepast.. Een aantal rijke dames ont vingen nl. een brief, die ongeveer aldus begon: „Door dezen brief te openen, hebt u ongeveer twee millioen door mij ge kweekte bacillen van u heen verspreid. Gij zjjt daardoor reeds geïnfecteerd, maar gij behoeft u nog niet ongerust te maken; mijn voorbehoedmiddel zal de kiemen dei- ziekte in het lichaam weder vernietigen, mits het voor den negenden dag wordt gebruikt. Dat middel werd verder beschikbaar gesteld tegen verschillende prijzen, al naai de gegoedheid van de geadresseerden. Twee dames, van wie resp. 2500 en 25000 doll, voor het middel werden ge- ëischt, hebben de brieven in handen van de politie gesteld. Een scheikundig onder zoek bracht aan het licht, dat de brieven een laagje pasta bevatten, waarop werke lijk kiemen voorkwamen, die echter, naar het schijnt, volkomen onschadelijk waren. Minister Bosboom en de aan staande Pension nee ringen. In militaire kringen wekt het optreden van den nieuwen minister van oorlog groote verbazing, vermengd met ergernis. De nieuwe titularis toch heeft de gene raals Tonnet, Bruce, Kleinhens en Fa- bius, respectievelijk commandanten van de 2e en 3e divisie, der nieuwe Holland- sche Waterline en stelling van Amster dam, voorgeschreven, dat zij met 1 No vember den dienst met pensioen moeten verlaten. Dit optredeis te meer be vreemdend, „daar al deze opperofficieren een zeer goeden naam hebben, en dat hun ontslag geschied is zonder medeweten of goedkeuring van den chef van den staf, generaal Snijders, en de twee eerste bo vendien pas ervaringen als divisie-com mandant bij de manoeuvres hebben op gedaan. Men meent dan ook, dat het mi nister Bosboom vooral te doen is geweest om generaal Snijders te dwarsboomen. De minister, hoewel geen onbekwaam offi cier, heeft de, vooral voor een hoofdoffi cier, lastige eigenschap, geen meening naast de zijne te kunnen dulden. Zijn bijnaam is daarom ook „je sais tout". Hoe het zij, kolonel Bosboom, destijds com mandant der veldartillerie in. Den Haag, werd door generaal Snijders niet benoemd tot sous-chef van den generalen staf, waarover hij zich zoo gebelgd toonde, dat hij onmiddellijk zijn ontslag nam. Van toen af probeerde hij opvolger van mi nister Colijn te worden. Nauwelijks was hem dit dan ook gelukt, of de gepension- neerde kolonel Bosboom liet zich dooi den ministerraad tot generaal benoemen en stuurde den bovengenoemden generaals hun ontslag thuis. Ook kolonel De Vries, commandant der Vile infanteriebrigade, wien door minister Colijn, dus indirect door generaal Snijders een generaafsplaats lieloofd was. Deze laatste heeft zicli ech ter gebelgd c^ver bet onhebbelijke optre den slechts drie weken te voren kreeg hij bericht van zijn ontslag, niet, zoo als de anderen, gehaast om pensioen te vragen, maar zich met een request tot de Koningin gewend. Over het heengaan van generaal Fabius is reeds veel te doen geweest. Inderdaad was er scherpe critiek op de manoeuvres geleverd, maar in een vergadering van opper- en hoofdofficieren heeft generaal Fabius zich schitterend kunnen rehabiliteeren, en kunnen aantoo- nen, hoe de gemaakte fouten zijn schuld niet waren. Er is dan ook voor 't ont slag van den stelling-commandant, die nog zeer jong is en een goeden naam als militair heeft, geen andere uiterlijke oor zaak, dan zijne goede verstandhouding met minister Colijn en generaal Snijders. Men beweert echter, dat de politieke mee ning van generaal Fabius, die zeer voor uitstrevend is, hem bij den minister, die bekend staat als zeer conservatief, ver dacht heeft gemaakt. Een interpellatie in de Tweede Kamer over deze Nederland- sehe Faurey-zaak zal dan ook niet uit blijven. (Tel.) Chr. Nat. Werkmansbond. Gisteren kwamen de ingekomen voor stellen aan de orde. Het voorstel van Biggekerke om den naam van het orgaan (De Voorzorg) te veranderen, om 'den schijn van het voor opstellen van bet stoffelijk belang te ver mijden, werd met algemeene stemmen verworpen. Inzake het voorstel Serooskerke om trent de reiskosten der afgevaardigden, werd besloten de oude regeling yoorloo- pig te handhaven, n.l. om alleen de reis kosten van één afgevaardigde te ver goeden Voorgesteld wes de reiskosten van alle afgevaardigden uit de algemeene kas te bestrijden Van Goes was het voorstel ingekomen, dat het hoofdbestuur zich wende tot de afdeedingen met de vraag: Acht uwe af- deeling het niet dringend noodig zich tot de Synode te wenden met het verzoek een andere vertegenwoordiging Voor de Kerk in het leven te roepen, waardoor het groote gevaar, waarin de Hervorm de Kerk verkeert, worde weggenomen. In verband met het prae-advies van het Hoofdbestuur, dat meent, dat dit alleen een zaak is voor kerkelijke vergaderin gen, werd besloten zich over deze zaak niet uit te spreken. In verband met deze voorstellen be toogde Dr. de Visser, dat hij het.onge- wenscht acht, dat de Bond zich te veel met kerkelijke zaken inlaat. De deur wordt geopend en men gaat er toe over bij de belijdeniskwestie de reorganisatie- kwestie op het tapijt te brengen. En daarvoor wake men. Dat brengt de splijt zwam in den Bond. Onze Bond moet geen kerkelijk werk .gaan verrichten, maar zich bepalen tot Christelijk: en so ciaal wérk. Voor kerkelijke zaken wende men zich tot Kerkeraden en Synode. Dan was aan de ox-de het voorstel Brammen, om uit de statuten te ver wijderen een artikel, waarin het den af- deelingen vei-boden wordt op de verga- deiïngen te spreken over de politiek. De voorzitter zeide, dat dit niet voor komt in de statuten, maar wel in art. 45 van het program. Het prae-advies luidt: Dit artikel ongei'ept laten. Juist omdat de Bond niet is een vereeniging van en kel anti-rev. of chr.-hist., zou door de politiek in den Bond te halen, zeer veel verschil van opinie rijzen. De afd. Brammen wilde hebben, dat men zich op de vergadei'ingen helder en klaar kan uitspreken over de politieke richting, waar ook de andere werklieden- organisaties zoo van links als rechts dit doen, moeten wij met onzen mond vol tanden staan. Middelburg o.a. steunde met kracht 't voorstel Brammen. Na de laatste Kamer verkiezing is duidelijk de leemte gebler ken, dat de Bond niet aan politiek doet. D r. deVisser kon zich begrijpen, dat men teleurgesteld is door den afloop der verkiezingen, en zich thans verwijt, niet aan politiek gedaan te hebben. Toch moet de Bond zich hiervan onthouden. De Bond moet niet doen aan actu eele politiek, maar daarom wel aan de algemeene politiek. Krachtens ons eigen sociaal program moeten we over po litiek spreken, maar we hebben daarbij een vast beginsel. En dat beginsel is, dat de zedelijke kracht van een volk ligt niet in de Vetten, maar in de krachtige ontwikke ling van het particulier initiatief. En daarom, wij behoeven niet aan actueele politiek te doen, van ons gaat een kracht uit, waannede hoe langer hoe meer re kening wordt gehouden. Daarvan is het resultaat nu reeds te zien iir de Invaliditeitswet e.a. En zijn er nog broeders, die links stemmen dan ligt dit aan de onkunde, niet van de actueele politiek, maar de onkunde van onze eigen beginselen. Die de Chiïsibeliji- ke beginselen' kenden, vonden deze be lichaamd in de wetten van minister Talma. Broed eis, zoo eindigde spr., zij ten allen tijde Christelijk-sociaal. Daarna verliet Dr. de Visser de vei- gadeiïng, nadat hem door de aanwezigen was toegezongen Psalm 1214. Na behandeling van nog een paar min der belangrijke zaken werd de 19de jaar vergadering gesloten. De rij der winterlezingen in de Bogard- zaal werd gisterenavond geopend. Prof. De Zwaan, hoogleeraar te Leiden, trad op met een rede over „de gedachte niswereld van Paulus' hoorders". I i i i i i| Spr. begon met er aan te herinneren, hoe moeilijk het voor iemand na 2000 jaar zou zijn, een brief van thans, han delend over een godsdienstig onderwerp, volkomen te begrijpen. Hij zou, dan goed op de hoogte moeten zijn van de levens wijze dier menschen, van hunne opvat tingen, van het Protestantisme in die da gen. Zoo ook gaat het met het lezen en veistaan van de brieven van den Apos tel Paulus, die in groote, i'orsche trek ken schreef. Moeilijk alzoo is het ook, zich in den vreemde, in het verre Oosten b.v. zich voor den inwoner duidelijk, verstaanbaar uit te drukken, daar hunne gedachten- wereld weer anders is dan de onze. Hun voorstellingsvermogen ivijkt vaak geheel af Van het ojxze. i Begrippen, die voqr ons Europeesch denketi heel helder zijn, zijn dat vaak voor den Oosterling niet. Een enkel woord in een vreemde gedachtenwereld kan een reeks van gedachten wekken, geheel ver schillend van die, welke we op het oog hadden. Zoo is b.v. de gedachtenwereld van den Animist, wait de Verlossing aan gaat, geheel anders als die bij den Chris ten. Spr. wil thans over het oriëntalisme van Paulus' tijd het een en ander zeggen. Wij zien jn onze gedachte de aarde als een heel klein bolletje, dat otm de zon draait. De zon beweegt zich dan weer om een middelpunt, dat gehoorzaamt aan den invloed van twee sterrenstroo- men. Zoo wordt de oneindigheid bij het zien der gansche sterrenwereld tot een schrik. De gedachte, hoe nietig de mensch is in 't gezicht dier oneindigheid, zou hem als tot wanhoop kunnen brengen. Ook in Paulus' dagen stond het heelal vijandig tegenover den mensch. Voor hem was de aarde het middelpunt, waarover zich welfde een doorschijnende koepel,, waaraan de maan bevestigd .was. Boven deze was weer een koepel, waaraan de zon was gehecht, hierboven meerdere koe pels met de sterren. Het bovenste gewelf was van vuur, .waarin de Godheid zer telde. De menschelijke geest was voor den Griek van een vuurachtige substantie. De stoffelijke dingen waren alle min of meer geestelijk. Boomen, b.v. werden bewoond door geesten. De schitterende planeten, aan den hemel stelden groote geestes krachten voor. Onze aarde lag onder de werking dier bposaardige machten. De grondstelling van het oriëntalisme is al- zoo het pessimisme. Daar tegenover ver toonde zich de reactie. De mensch is een denkend wezen; hij laat zich niet veipletterenhij heeft in zich een adeldom, die hooger staat dan de brate overmacht eener boosaardige werkelijkheid. Na de pauze behandelde spr. enkele stellingen, waarover de philosofen van die dagen het vrijwel eens waren „1. Het menschelijk, lot wordt be- lieerscht door een praedestinatie en daar aan t,e ontkomen is verlossing. 2. Verlossing wordt verkregen door kennis. 3. De mensch is een samengesteld we zen, dat iöe sterk aan een hoogere we reld verwant is. 4. God is de opperste abstractie, de rustende eenheid. Het duidelijkst komt het pessimisme van het oriëntalisme uit in het begxip van de ellende eu de verlossing des men schen. De praedestinatie lag voor de wijs- geeren opgesloten in het materialisme. In den godsdienst was in die dagen een groote verandering gekomen. Vroe ger hadden de Grieksche staten alle een particuliere godheid. Toen Alexander de Groote 'die Giieksohe wereld uitbreidde, kwam er uil het Oosten een gods dienstige beweging, die een einde maakte aan dit veelgodendom. Er ontstond een natuur-godsdienst. Met de lagere wereld was het anders gestemd. Over ieder der zeven hemel koepels heersclite één groote, machtige geest. De hemelvuren boven de koepels hadden machtigen invloed op de aarde, ook op de geestelijke verschijnselen. Het lot van den mensch hing af van den planeet, welke bij zijn geboorte bovenaan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1