NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 30. 1913. Donderdag 33 October. 38e Jaargang. De erfgenaam van Doreland. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ^ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 's Lands Welvaart in gevaar. e u i Me t o n. Buitenland. LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05! UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN vanjl5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels'ƒ1.—iedere regel meer 10 cent. lf.(Slot.) Daarna behandelt de brochure de rede nen waarom Nederland Koloniën noodig heeft, waarom het zijn positie als Kolo niale Mogendheid moet blijven handha ven W ij zullen ze niet alle opsommen. En kele noemen wij op. In die eerste plaats onze zich steeds meer ontwikkelende handel en scheep vaart vorderen het. Onze beteekenis- .als onafhankelijke mogendheid van beteeke nis staat of valt met onze reusachtige en rijke bezitting in Oost-Azië. In de tweede plaats uit een politiek oogpunt beschouwd is dat bezit voor ons een levensquaestie. Imlmers onze Indische Archipel wordt naar ligging en oecono- mische waarde verhoudingsgewijze door- geen andere in de Keerkringenlanden in belangrijkheid overtroffen. In de derde plaats zou uit oeoono- misch oogpunt het verlies van Indië in den volsten zin des woords een natio nale ramp voor het Moederland zijn. „Het feit alleen, dat naar matige ra ming be 1 a n g rijk meer dan een milliard aan Neder!kapitaal is neer- gelegd in Koloniale ondernemingen van landbouw, handel, scheepvaart en nijver heid, een kapitaal waarvan de rechtstreek- sche haten in doorslag reeds minstens op honderd millioen 's jaars zijn te stellen, wijst krachtiger dan de uitvoerig ste beschouwingen op de onschatbare oecononiische waarde der Koloniën voor de algemeene welvaart van Nederland en van zijn ingezetenen." Denkt daarbij ook aan „de velen, die jaarlijks het Vaderland verlaten om in staatsambten of particuliere betrekkingen daar ginds een werkkring, niet zelden een ruim bestaan, een alleszins bevre digende loophaan te vinden", aan „de zoo veel uitgebreider klasse van ingezetenen, die bewust of onbewust, met den steun van bedrijfsmiddelen, afkomstig uit de vruchten van Indische kapitalen, in het vaderland zich een bestaan hebben ver schaft", aan „de beduidende voordeelen,, aan het Vaderland ten goede komend van de talrijke personen, die, blijvend of tij delijk uit de Kolonie teruggekeerd, de daar verkregen inkomsten geheel of ten deele in Nederland verteren", en aan den niet meer in zijn geheel na te speuren in vloed „van het Koloniaal bezit, die in den langen loop der jaren in het geheele volksbestaan is doorgeweven". Genoeg om te beseffen hoe noodig te- 7) „Dokter?" bracht Alice hijgend uit, ter wijl de woorden haar in de keel stokten. „Dokter? hoe is het?" En smeekend vragend zag de arme mij aan. Ik bleef zwijgen. Ik sloeg de oogen neer voor haren doordringenden blik. Ik had den moed niet haar de smartelijke waarheid te zeggen. En ik bleef zwijgen, en wachten; en ik zag haar wankelen, ineenzinken, en ten laatste, zonder één woord te zeggen lang uit nedervallen op het lijk van 'haren geliefde. Wel een uur lag zij daar bewusteloos. Wij mannen stonden er machteloos bij, wij weenden. De tuinman en de knecht ijlden heen om een draagbaar, terwijl ik alle moge lijke kunstmiddelen te baat nam om de arme Alice tot bewustzijn terug te roepen. Eindelijk kwamen de mannen terug, leg den het lijk van hun heer op de baar en droegen het naar het witte huis. On derwijl nam ik de bewustelooze Alice op gen het geschetste gevaar en om liet ge- wenschte behoud een krachtige vloot is. De Staatscommissie denkt zich 't gevaar tweeërlei. Er dreigt óf een rechtstreeksche aanval, óf een scheiding van Indië's neu traliteit, die ons in den oorlog betrekt. Voor 't laatste bestond gevaar tijdens den Russisch-Japanschen oorlog, toen Ad miraal Rodjestwenski onze Kolonie pas- seeren moest, op weg van Libau naar Wladiwostok. Toen was er om onze neutraliteit te handhaven een Nederl, eskader van 8 scheepjes, t.w. 4 pantserschepen van 5000 ton en 4 vrij machtelooze pantser- dekschepen van 4000 ton tegenover een Russische strijdmacht van 12 slagschepen van 13000—10000 ton en 4 kruisers van ruim 6000 ton. De Russen hebben, door gebrek aan kaarten van onzen Archipel ons Indië ge meden en zijn er langs gestoomd. Boven dien moesten ze op dit hun laatste veeht- materiaal te zuinig zijn om het zelfs aan de kleinste verliezen bloot te stellen. Het had ook anders kunnen loopen, en over winnend Japan zou niet nagelaten hebben deze gelegenheid met beide handen aan te vatten. Indië lag en ligt voor hen open! Hier helpt, menschelijkerwijze gespro ken, alleen een krachtige vloot. Nu is 't natuurlijk ondoenlijk een vloot te or- ganiseeren, die tegen elke denkbare macht zou bestand zijn. Maar wel is het mogelijk een vloot te bouwen en te onderhouden, die den eventueelen vijand zou nopen tot groote krachtsontwikkeling, en dan nog daarte genover met kans op succes den strijd zou kunnen aanbinden, en op deze wijze dus preventieve werking zal kunnen heb ben. Voorts zal die vloot voor eene groote mogendheid, die ons zou willen te hulp komen, een flinke steun kunnen zijn, en tevens een aansporing om ons bondgenootschap te zoeken en te waardee- ren. Nu gaan wij den lezer niet' vermoeien met een opsomming van de schepen, die volgens het door de Staatscommissie voor gestelde vlootplan zouden behooren ge bouwd te worden. Genoeg zij het dat men begrijpe, dat het alles .veel geld zal kosten. Die jaar- lijksche uitgaaf hebben wij bereids in ons vorig hoofdariikel genoemd. Maar dan is daar ook alles onder begrepen. Want met die kosten van vlootbouw zijn wij er nog niet. Daar komen bij: jaariijksehe bedrijfskosten, personeel, (vloeibare, de en droeg haar in mijne armen naar den rand van het bosch, vanwaar ik, met behulp van den staljongen, haar naar hare woning terugbracht. O, welk een bange, barre nacht, welk een stikdonkere duisternis, welk een diep gaand leed, welk een hartewee! Nog verscheidene uren lag zij daar, de arme Alice, bewegingloos en zonder eenig teeken van leven te geven, op haar leger. Ik deed wat ik kon om haar 't bewustzijn weder te doen krijgen. Toch schrikte ik terug voor het oogenblik, dat zij weer bij kennis zou zijn, en ik haar de smar telijke tijding zou moeten meedeelen, dat zij sinds eenige uren weduwe geworden was. Wij deden al wat wij konden. De meisjes wieschen haar de slapen met azijn; en ik zelf goot af en toe een paar druppels van hel medicijn haar in de keel; terwijl de tuinman en de stal knecht diep aangedaan er bij stonden, groote, gebaarde mannen, huilend als kinderen Het waren bange uren. Eindelijk, daar opende zij de oogen. Hadden wij gevreesd, dat zij hevige zieldoordringende kreten slaken zou bij het ontwaken, ons viel het mee, dat zij dit niet deed, doch voor haar zelve was wij ontdekten dit eerst later! deze afwezigheid van eenige zenuwachtige uit barsting noodlottig. steenkool vervangende) brandstof, onder houd, de plaats (basis) van waaruit de vloot zal moeten ageeren, waar ze zal moeten kunnen dokken, repareeren, en desnoods op kunnen terugtrekken. De bemanning der vloot zal een uit breiding der militie, met een kern van onderofficieren en vrijwilligers noodzake lijk maken. Dan komt er bij de verdediging van het mariner etablissement aan zee- en land zijde. enz. (Tandjong Priok). Al deze to taal verdeeld over twintig jaar, zouden de Indische begrooting doen rijzen met 83/4, de Hollandsche met 5.35 millioen gulden 's jaars. Voorwaar, de moed der overtui ging was noodig, om in Nederland met dergelijke getallen- te durven aankomen! Mogen echter ons volk de oogen open gaan voor de groote belangen, die hier op het spel staan. Het is zoo juist, wat reeds allerwegen werd opgemerkt: wij hebben te kiezen of te deelen: eenige millioenen 's jaars meer uit te geven of de honderden milli- 'öenen die Indië ons waarborgt, en daar mee onze welvaart ei ons heele bestaan feitelijk prijs geven. Volledigheidshalve zij er aan toege voegd. dat een lid der Commissie (mr. v. Gijn) in een afzonderlijk rapport aan H.M. de Koningin verklaard heeft niet in alles mei het rapport te kunnen mee gaan. Hij verwacht nog meerdere kosten. Wij durven ons hierin geen partij stellen. Waar twee generaals, en meerdere hoogst bekwame zeeofficieren, deel uitmaakten der Commissie, mannen wier 'naam in het leger en op de vloot een hoogen klank heeft, mogen wij in het voorstel der Staatscommissie een volkomen ver trouwen hebben. Moge toch niemand doof blijven voor het waarschuwend woord. Moge de practische overweging be houd van onze Oost! voldoende zijn. Moge ook de moreele overweging gewicht in de schaal leggen: Nederland heeft aan hisulinde groote verplichtingenNederland heeft aan den Javaan veel goed te maken 1 Moge de welvaart van Nederland en het hoogere motief der zedelijke verplich tingen velen dringen om wanneer het ka binet straks komt met voorstellen tot vlootuitbreiding, deze te steunen. De pers zij hierin eenstemmig, en ver- werpe het onwaardig standpunt van het weekblad „De (groene) Amsterdammer" dat -botweg als „grondwaarheid" ver kondigt: „Nederland en de Ned.-Indische koloniën zijn, als het èr op aankomt, Slechts even opende Alice de oogen en sloot die toon weer. Zij bleef onbe weeglijk liggen. Ik voelde alleen nog haar zeer zwakken polsslag. Overigens zou men gezegd hebben, dat zij dood was. Ik verwijderde mij even, om thuis een drank voor haar klaar te maken; onder wijl liet ik de' zorg voor haar aan den tuinman en de beide dienstboden over; de staljongen was reeds te bed, terwijl de knecht eenige bezigheden in huis en stal verrichtte. Toen ik terug kwam, plaatste ik mij aan het hoofdeinde van haar bed, gereed om haar iets van haar drankje in te geven. Zoo gingen wederom een paar uren voorbij. Eindelijk zagen wij haar met een zucht ontwaken. Ik bood haar een lepel van het drankje aan. doch zij weigerde met de oogen. en wendde het hoofd om. Dit was een teeken, dat zij als 't ware langzaam tot het leven terugkeerde. Ik-noodigde haar uit om te drinken. Toen rees zij langzaam op, zag mij lang en doordringend aan, dronk van den drank en zonk afgemat in de kussens. Fluisterend sprak zij daarbij nog eenige woorden, die ik alleen verstond en be greep. Daarop viel zij in een lang en dof stilzwijgen, hetwelk dagen aanhield. Zij leefde als 't ware in een toestand van voortdurende bewusteloosheid. Af en onverdedigbaar." En neme niet. ernstig dronkemanstaal als b.v. deze„Als de armen vragen, de ouden van dagen vra gen, de zieken vragen, de invalieden vra gen, de werkloozen vragen, dan is er geen geld. Maar als het militaire monster even knort, dan zijn de clericalen onmiddellijk bereid, zijn muil met koste- telijke millioenen te stoppen." Daarmee maakt men ons land niet weer baar en verzekert inen geen seconde het bezit van onze koloniën Tegenover dergelijke grofheid past wat een inzender in eerstgenoemd blad schrijft: „Een te lage premie, waarvoor men zijn kostbaren inboedel verzekert, is weggeworpen geld. Indien men de Ma rine niet behoorlijk kan onderhouden, schaff© men haar liever geheel af. Doch laat men, wanneer Indië voor ons verloren zal zijn, dan niet ons nationaal verval wijten aan eenig politiek of sociaal euvel, doch naar de ware reden ervan zoeken!" Doch de Nederlandsche natie zal het naar wij vastelijk hopen en vertrouwen zóóver niet laten komen. De leus worde en blijve meer en meer Op, voor het behoud van onze koloniën! Benoemingen. Terecht heeft „De Nieuwe Zeeuwsche" (het Katholieke blad in onzie omgeving) het gewraakt, dat de liberale en socia listische meerderheid in Rotterdam uit een voordracht ter benoeming van een genees heer bij het burgerlijk armbestuur no. 1 een R. K. passeerde en no. 2 een vrij zinnige benoemde; en dat te Middelburg de liberale meerderheid met of zonder den sociaal-democraat uit een voordracht voor een leeraar in het Fransch aan het gymnasium no. 1, die katholiek is, voor bijging, en no. 2, een vrijzinnige, verkoos. Te Middelburg was nog een man van links, vermoedelijk de wethouder, die de voordracht met den burgemeester en de autoriteiten saam opmaakte, die op den R.-K. zijn stem uitbracht. De drie a.-r. raadsleden De Veer, Verhage en v. Andel deden ook alzoo. Doch al de anderen waren zoo kleinsteedsch, zoo „vrijzinnig op zijn smalst", dat zij een liberale juf frouw verkozen boven den Roomschen sollicitant. Zoo geheel in strijd met het vrijzinnig beginsel, dat immers leert, dat men niet naar richting doch naar bekwaamheid kijken moet, en no. 1 op een niet-alpha- betische voordracht toch de be kwaamste is. Terecht zijn de Katholieken ontstemd over zoo stuitende achteruitzetting. Te meer wijl tot de vrijzinnigen in den Middelburgschen Raad mannen van ver toe maakte ik haar zachtkens en voor zichtig wakker, en noodigde haar uit iets te gebruiken, hetzij wat eiwit Of vleeschnat of van haar medicijn. En werktuige lijk gehoorzaamde zij. Dames en. heeren, ik zal u niet schetsen de droeve dagen die ik hierop in dat huis, aan die sponde heb doorworsteld. Ik regelde geheel alleen Alfreds begrafe nis. Wij de huisknecht, de tuinman en ik brachten hem ten grave, yrienden of magen bezat de overledene niet, der halve konden wij niemand waarschuwen. Alice was voortdurend in een toestand van ongevoeligheid. Zij besefte niets van hetgeen er om haar heen gebeurde. Ik kon derhalve met haar niet raadplegen. De Justitie, door mij verwittigd, deed een onderzoek ter plaatse, hield ook de lijkschouwing en stelde vast, dat een moord gepleegd was. De. dader of daders konden evenwel niet worden opgespoord. Het vreemde volk, dat in den omtrek had rondgezwor ven, was op eenmaal spoorloos verdwe nen. En nimmer is men er in geslaagd den moordenaar of de moordenaars te vinden. De notaris te Melun had verklaard een aanzienlijke geldsom aan Alfred te heb ben meegegeven. Blijkbaar was Alfred der halve door de roovers overvallen en be roofd, en waren dezen, na den buit ver schillende kerkelijke minderheden behoo ren, die nogal eens klagen over of ge wapend staan tegen „miskenning van (hunne) rechten. Mannen van de vrij zinnige kerkelijke kas, die herhaaldelijk klagen over achteruitzetting in de kerk; een Israëliet die 't hooghouden der rech ten van de Joden in ons land wel voor staan en aangenaam vinden zal; een en kele vrijdenker of tot geen kerk behoo- rende, wiens geestverwanten in zake den eed en andere quaestiën altijd hunne aan spraken als minderheid hooghielden en zagen geëerbiedigd. 'tls inderdaad onbegrijpelijk. Zierikzee. Tot lid van den gemeenteraad van Zie rikzee is natuurlijkgekozen de liberaal E. Gelderman. Natuurlijk! zeggen wij. Immers Zierikzee is in overgroote meerderheid vrijzinnig en de smeekingen van de liberale „Nieuwsbode" konden ook hun invloed niet missen. Hoe arm en zwak moet een partij zich voelen, die bij monde van haar orgaan den vrijzinnigen toeroept: Zorgt toch allen, dat het antirevolutio naire element in den Raad niet versterkt worde! (Nieuwsbode van 20 October). Het zou dan ook verschrikkelijk ge weest zijn: in een gemeenteraad met elf liberalen, een Katholiek en een, zegge n\pntirevolutionair, het antirevolutio naire element met nog een, zegge één lid te gaan versterken Intusschen een heele eer voor het eenige antirevolutionaire raadslid van Zierikzee, en een bewijs van diens grooten invloed. Want dat „antirevolutionaire element" is eenig en alleen de heer A. Timmerman. Om te onthouden! Duitschland. Spionnitis noemt men dat. De vrees voor spionnage. Het angvallig letten op de handelingen van iederen vreemdeling, alsof ieder toerist zich voor spinnagediensten leent. Frankrijk lijdt ernstig aan deze kwaal. Doch onze Oosterburen hebben den Fran- schen niets te verwijten. Hoort maar. Te Saarlouis bij! Trier liepen gisteren opzienbare geruchten over de arrestatie van een viertal Fransche spionnen. Dezen zouden in den voorgaanden nacht getracht hebben, militaire posten te overrompe len en in militaire gebouwen binnen te dringen. deeld te hebben, uit deze streek' verdwe nen. Een dubbele slag had derhalve Alice getroffen. Zij was niet alleen weduwe geworden, doch zij had tevens het groot ste gedeelte van het vermogen van haai man zien verloren gaan. Gedurende eenige weken bezocht ik dagelijks de ongelukkige, doch vond haar telkens weer in denzelfden toestand van zwijgende droefgeestigheid. Zij bekom merde zich niets meer om de dingen der wereld, ook niet om hetgeen in hare naaste omgeving voorviel. Niemand wilde zij bij zich ontvangen dan den predikant van 't dorp en mij. De predikant begon grooten invloed op haar te krijgen. Dank zij de troostwoor den des Evangelies, waarmede hij haar telkens weer zocht te bemoedigen, mocht hij er genadig in slagen, dat zij ten slotte naar hem luisterde en hem haar vertrouwen schonk. De Heere werkte ken nelijk aan hare ziel. Zij leerde haar troost zoeken en vinden hij den eenigen Trooster, die nimmer ledig wegzendt, die tot Hem vliedt. Zij leerde het woord des Heilands verstaan: Komt allen tot Mij, die ver moeid en belast zijt en Ik zal u rust geven. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1