NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, Maandag 30 October. 28e Jaargang. HISTORISGH CHRISTELIJK- 17. 1913. VERSCHIINT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Het sloopen van het huis op den hoek van den grooten Taeriinck te Goes. Buitenland. Binnenland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05; „UITGAVE-DER FIRMA'S, O.OSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. De verkiezing voor de Provinciale Sta ten in het kiesdistrict Zierikzee is een tegenvaller geweest. Niet omdat de anti revolutionaire candidaat niet gekozen werd. Wie, die 't district kent kon ook maar een oogenblik aan deze mogelijk heid gelooven! Maar dat onze candidaat zoo weinig stemmen had. De heer A. Timmerman bekwam hij de periodieke verkiezing op 13 Juni 1256 stemmen; de heer D. Mulder bij de ver kiezing 'op 3 ,Sept. daaraanvolgende (vaca ture-Fokker) 1080; en nu de heer Vis in de vacature-Heyse 778 stemmen. Een teruggang in drie maanden tijds van circa 500 stemmen. Dat men in Zierikzee onzerzijds bij elke verkiezing met een eigen tegencandidaat wil uitkomen, is prijzenswaardig. Men moet den tegenstander nimmer het terrein vrij laten. Maar er is een adel die verplicht. Wie zich opmaakt om een liberalen candidaat zijn zetel te betwisten, moet zorgen dat hij minstens alle man in het vuur brengt, ja zelfs bij iedere nieuwe poging nieuwe propaganda maakt voor het beginsel, en het leger telkens een schrede nader brengen aan de overwin ning. Een district dat in de minderheid is kan en moet gewonnen worden door tel kens een sprong vooruit te doen, en den vijand steeds te naderen, tot het ten slotte een ontmoeten wordt op een paar pas. Zoo is indertijd het Statendistrict Mid delburg veroverd, zoo zijn met name de Friesche Kamerdistricten stap voor stap door de onzen gewonnen. Maar zooals het nu in Zierikzee ge schied is, gaat 't niet goed. Eerst 1256, dan 1080, en dan 778, en over een paar maanden misschien weer wat minder, dat is achteruit in plaats van vooruit, dat is verlies en geen winst. Zelfs Haamstede, de woonplaats van onzen candidaat, ging met 25 stemmen achteruit, en dat in een periode van slechts vijf weken! Wij daalden er van 95 op 70. En nu weten wij wel, de liberalen zijn ook achteruit gegaan, doch in verhouding veel minder. Van 2735 op Bolle in Juni, gingen zij in Sept. op 2266 met De Bruijne terug, en daalden nu zelfs met v. d. Weyde op 1976. Alzoo een verlies van 759 stem men, of 25 pet. De antirevolutionairen gingen ongeveer 40 pet. terug. Natuurlijk verschilt het, dat het in Zie rikzee voor de onzen altijd een vechten zonder kans op winste is. Toch mag dit niet doen versagen. Feuilleton. (Thans hoek VlasmarktStal straat.) Vorige eeuwen mogen veel verschillen van de tegenwoordige, maar punten van overeenkomst zijn er toch nog te vin den. Verzuimde de Raad voorheen een nieuw aangelegde straat spoedig van een naam te voorzien, het publiek zorgde er zelf wel voor, dat ze er spoedig een bezat. Zoo ging het ook met het ons nog bekende St. Taerlinckstraatje. De leden der schutterij „de Edele Busse" stichtten een nieuw hof in de Wijngaardstraat (thans de Chr. school). Nu besloot men te trachten het huis er recht tegenover aan te koopen, dit te sloopen, en een rechte -straat naar de markt aan te leggen. De koop gelukte, hCt huis werd gesloopt en spoedig verrezen er huizen in de straat, nu noemde het pu bliek het blok huizen (staande Vlas markt, Slalstraat, Wijngaardstraat en het 0uit8chland. Dat moet een plechtig oogenblik ge weest zijn. De onthulling van het gedenkteeken van een der merkwaardigste oorlogsfeiten uit de wereldgeschiedenis, van den grooten Volkerenkrijg bij Leipzig. Tie meer plechtig, waar hij deze gele genheid Gode de eer bewezen werd, die Hem toekomt. De president, van het Duitsehe patri- ottenverbond begon zijn scJioone rede met de woorden: IWir txeten in Beten voa* Gott den •Gerechten". Spreker betuigde dan zijn bewondering voor de offervaardigheid, den moed en de kracht van het geloof der vaderen, wien het Duitschland van heden dit monument heeft gewijd. „Niet tot viering van een vluchtig uur van herinnering zijn wij hier bijeengeko men" vervolgde spreker. Dit gedenktee- ken moet het Duitsehe volk een gewij de plaats zijn, bestemd om' door de eeuwen heen Duitsehe gezindheid en Duitsc.hen geest te dienen. Wat beteekent alle uiter lijke vereerlijkinhg, wanneer niet uit de herinnering aan roemrijken tijd altijd op nieuw geestdrift het nageslacht toevloeit! „Elk jaar moet het Duitsehe volk op 18 October zijn -schreden en gedachten richten naar dit monument, opdat allen zich her inneren broeders van een stam te zijn, zich bewust blijven dat naast God de Duitsehe trouw het heiligste en hoogste moet zijn. „Wij wijden daarom dit gedenkteeken met de gelofte, trouw en standvastig te zijn in het geloof aan den almachtigen God, in de liefde aan het vorstenhuis, aan keizer en rijk." Koning Fredelik August van Saksen noemde in zijn antwoord het gedenktee ken een beeld van Duitsehe kracht en een heid, dat na honderd en duizend jaren het nageslacht nog zal spreken van de dapperen die den heldendood zijn gestor ven voor de bevrijding van het vaderland uit de kluisters der tyrannie. Z. M. bracht ook hulde- aan de dap perheid door de legere van Oostenrijk Hon garije, Rusland en Zweden in den slag bij Leipzig betoond. Het vergaan van de L 2. De Beriijnsche correspondent van de „N. Rott. Ct" beschrijft als volgt het tooneel dat hij bij zijn bezoek aan de plaats des onheils aanschouwde. Een keten van gendarmen hield de toe schouwers op een niet al te grooten af stand. Toen ik er kwam lag het wrak bijna verlaten. Ook de groep van toeschou wers was nog niet zoo groot, maar nu begonnen ze toe te stroomen, de weg werd langzamerhand een wagenkamp. Ze kwamen aan in automobielen, boerenwa gens en janpleziers. Velen brachten hun proviand mede en begonnen zich onrnid- nieuw aangelegde straatje) den grooten Taeriinck. M$n had immers aan de k;ute ook een Taeriinck, die men toen de Kleine Taer iinck noemde, vanzelf was de naam nu gevonden bij het publiek; St. Taerlinck straatje noemde men de nieuw aangelegde straat. De raad besloot later dat deze straat zou heeten St. Adriaanstraat, naar de patroon der „Edele Busse". Veel in- ingang heeft de naam dier straat bij het publiek sinds zijn er eeuwen verloo- pen nog niet gevonden, want menig een kent den naam niet van deze straat. Het schoone heerenhuis op den hoek der Vlasmarkt, dat thans gesloopt wordt, heeft een geschiedenis, die, naar we ho pen, niet vergeten zal worden al is het huis thans gesloopt. Vele zeer ouden van dagen te Goes zullen zich kunnen herinneren, hoe op Zaterdagavond 10 Augustus 1833 er een oproerige bewe ging was onder de bevolking van Goes. De Raad had dien Zaterdagmiddag ver gaderd, en nu verhaalde men, dat er besloten was dit jaar geen kermis te houden te Goes. (In de jarenl831—1833 heerschte de cholera in Nederland.) Dit besluit was echter niet genomen in den raad. Rotterdam en vele andere dellijk in te richten op het grasveld. Van eenigen indruk was geen sprake. Ik hoor de integendeel vele cynische opmerkingen ik moet bijna zeggen van anti-militaris tisch leedvermaak. Dit was dan toch nog een gebeurtenis voor de geharde bewoners der omgeving. Zij- zijn anders niets ge woon op het ongeluksveld te Johannis- ihab De vlammen en de geweldige hitte hiel den de redders op een afstand; niet lang echter. Eenige lichamen werden te voor schijn gehaald, levend nog. De ongelukki- gen -smeekten hen uit het leven te verlos sen. In ongelooflijk korten tijd was alle hulp aanwezig, die er noodig was. Vlak in de buurt hield de genie oefeningen. Met bijlen en houweelen gingen de dap pere soldaten het vlammend aluminium- net te lijf, dat de slachtoffers gevangen hield. Vele van de redders liepen leelijke kwetsuren op door het scherpe en krach tige metaal. De verpleegsters, die in me nigte toegesneld waren, hadden werk te over, om hen te verbinden, maar voor de passagiers van het luchtschip was hun hulp niet meer noodig. Zij waren allen dood en onherkenbaar verbrand. Het moet 'n gruwelijk gezicht geweest zijn, vooral doordat de houding van eenigen nog hun doodstrijd verried. Zelfs vrouwen en kin deren rukten mede aar het heete alumi nium om' ruimte te maken voor de hel pers. Binnen een uur had men alle lij ken te voorschijn gehaald. Slechts een van de ongelukkigen bereikte levend het hospitaal. Het was de jonge luitenant ba ron Von Beuel, die voor zijn genoegen den tocht had willen meemaken. Hij leed vreeselijk en smeekte voortdurend hem te dooden. Hij is vanmiddag gestorven. Engeland en Duitschland. Dit zijn de beide staten, die, ofschoon de- verstandhouding de laatste jaren vrij goed is, toch angstvallig op elkaar letten opdat ze elkaar toch maar niet zullen overvleugelen. Chinchill, de Engelsche minister, wil het nu op een accoord gooien met Duitschland. Zaterdag heeft hij in een redevoering zijn plannen ontwikkeld. In de eerste plaats gaf hij uiting aan het medelijden in Engeland met de ramp van het Duitsehe luchtschip L 2. „De betrekking tusschen Engeland en Duitschlaiid, aldus Churchill volgens een Reuter-telegram aan de N. R. C., zijn aan merkelijk verbeterd, hetgeen in het minst geen afbreuk heeft gedaan aan de vriend schap tusschen Engeland en andere lan den. Het oogenblik zou dus. niet ongunstig zijn om op vriendschappelijke wijze het overleg omtrent een „vacantie in den aan bouw van oorlogsschepen", waarvan de Duitsehe rijkskanselier heeft gesproken, te heropenen. Het volgende jaar zal Engeland vier oorlogsschepen op stapel zetten tegen plaatsen hielden dit jaar geen kermis, hierdoor waren reeds vele kermisreizi gers in Goes, die het volk van Goes aanzetten tot het houden eener kermis. Geen kermis? Dat scheen voor eenigen te erg. De Burgemeester was na 4 uur toch uit de stad, dus men zou eens zien of het geen kermis zou zijn, zoo besloot men. De Burgemeester van de Nisse had op het dorp Nisse een buitenplaats, waar hij in den zomer woonde. Na 4 uur ver trok hij geregeld daarheen. Men besloot te gaan vragen bij den lsten Wethouder, dhr. Mirandolle (wonende in het huis dat thans gesloopt wordt) of het kermis was, ja of neen. Een groote menigte volk, aan welker hoofd twee vrouwen, schel den aan, en vroegen den Wethouder te mogen spreken. De dienstbode verzocht hen terug te willen komen (na half 8 uur, daar Meheer niet tehuis was; hun ant woord was: we moeten hem direct spre ken, waarop ze werwezen werden haar de regentenkamer van het Weeshuis, daar het burgerlijk Armbestuur op dit uur ver gaderd was, wier voorzitter dhr. Miran dolle was. Onder luidruchtig gezang en geschreeuw ging de menigte naar- de regentenkamer. Hier eischten beide vróu wen op een brutale wijze dhr. Wethou- Duitschland twee. Indien Duitschland den aanbouw dezer Twee schepen uitstelt, zal Engeland bereid zijn den aanbouw van zijn vier schepen voor denzelfden ter mijn uit te stellen. Dit zou een vacantie van een jaar zijn, altlxans in den aanbouw van groote schepen, en zou Duitscliland 72 millioen gulden besparen, Engeland 144 millioen, terwijl toch de verhouding der strijdkrach ten ter zee van beide landen niet zou veranderen." Churchill is overtuigd, dat andere mogend heden het voorbeeld van Engeland en Duitschland zouden volgen. Een dergelijke politiek zou millioenen, die nu aan bewapening worden verspild, beschikbaar komen voor den vooruitgang. Ongetwijfeld "zouden de groote wapenfa brieken met bezwaren komen, maar Zij zijn de dienaren en niet de meesters van de staten. Of we aan de mogelijkheid van èen dergelijk compromis gelooven. Ach, we achten haar niet uitgesloten, doch vooralsnog zien we 'ter echter niet van komen. De financieele nood zou eventueel dein doorslag .moeten geven, de naijver zal uitvoering' van de mooie plannen wel zoo lang mogelijk beletten. Intusschen begroeten we de voorgestel de. politiek met sympathie. Moge ze vele vruchten afwerpen. Wat Holland betreft, dit behoeft zich thans tot niets te verbinden. We heb ben nog achterstand in te halen. Den ken we maar aan de onbeholpen verdedi ging van onze Koloniën. Engeland. Er bestaat niet meer de minste hoop de 359 nog in de Universalmijn begraven mijnwerkers te redden, aldus het „Hbl.". Eergisternacht werd het reddingswerk ge staakt, maar toch spoedig weer hervat. Echter op resultaat mag men niet ho pen, nog steeds woedt het vuur in de mijn en is het aan een plaats uitgedoofd, dan breekt het elders opnieuw uit. On danks het dreigende gevaar een der redders werd door instortende balken ge dood zetten de reddingsbrigades hun arbeid voort. Aan den ingang van de mijn wachtten de verwanten der slachtoffers in diep stilzwijgen. Alleen een enkele maal wordt de stilte verbroken door de smart kreten der wachtenden, die de spanning niet meer kunnen verdragen en uit barsten. Vreeselijke tooneelen spelen zich af, maar de redders, die weer boven komen kunnen geen hoop geven. Voor deslachtoffers is een inzame ling geopend. Reeds zijn 5000 guinea's bijeengebracht. China. Joeansjikai, de nieuw benoemde pre sident van de Chineesche republiek be leeft niet bepaald pleizierige tijden. der te spreken. De Secretaris, die beide vrouwen te woord stond, zeide, dat dhr. Mirandolle hier wel voor armenzaken te spreken was, maar niet als waarnemend Burgemeester. Ze werden verzocht heen te gaan, en om half 8 uur zich te ver voegen op het stadhuis, waar ze gaarne i zouden worden ontvangen. Dat doen we niet, we moeten hem nu spreken, riep het volk. Dhr. Mirandolle verscheen, Vrouw W. schreeuwde hem van de straat op een brutale wijze toe, dat zij de reden moest weten, waarom het geen kermis zou zijn, dat het kermis wezen zou en moest zijn, waarop dhr. Wethouder ant woordde, dat hij meende, dat de regeering geen rekenschap schuldig was, de pu blicatie zou de reden vermelden en zoo iemand hem over deze zaak wilde spre ken, hij te half 8 uur op het stadhuis zitting hield. Het volk was niet tevreden. Ze riepen dat het bij dit en dat kermis moest zijn. Want we moeten er van leven. De menigte, die steeds aangroeide en bru taler iverd, bleef wachten. De politie had handen vol werk oiti ze van de ramen af te houden. De liedjeszangers in dien tijd in groote menigte aanwezig op een kermis, zongen hunne liederen tot groot vermaak van het publiek. Vooral nu nog gebleken is, dat laffe moordenaars zijn leven bedreigen. Men zal zich herinneren, dat op den dag van de inhuldiging van Joeansjikai als president van de Chineesche republiek een complot ontdekt weid omi den pre sident te vermoorden. Het is nu achteraf gebleken, dat er niet een, maar versohei den samenzweringen zijn geweest', omj Joeansjikai op dien dag! om het leven te hrengen. De would-be moordenaars hadden zich laten leiden door de overweging, dat Joeansjikai ;na zijn inhuldiging zich nog maar zeer zelden in het openbaar zou vertoonen, zoodat het met zekeren zin hun laatste kans was. Voortdurend worden dan ook nieuwe arrestaties gedaan. Maar wellicht zit daarbij van regeeringskant de wensch voor, nu maar van het ontdekte complot gebruik te maken, zooveel moge lijk tegenstanders onschadelijk te maken. Hoe het zij, aantrekkelijk lijkt ons de positie van den nieuwen president niet. En onder deze omstandigheden moet hij nog wel China redden. Er is heel wat voor noodig, om er thans den moed in te houden bij het volk. Neerslachtigheid en onverschilligheid zij nedgenschappen, die allesbehalve guns tig werken op den loop van zaken. De correspondent te Peking van de „Daily Telegraph" seint, dat er 'te Pe king vooral in de kringen dor parlements leden, groote neerslachtigheid bestaat Vele afgevaardigden vreezen dat de dagen van het parlement geteld zijn. Bij het groote publiek is alom in Chi na een diepe onverschilligheid merkbaar. Wellicht te wijten aan het feit, dat bij de groote massa de overtuiging veld wint, dat de aangekondigde wedergeboorte van China maar een voor den gekhouderij is. Dit is wel hoven de verwachting, als men bedenkt, hoe desolaat de inwendige toestand van de Chineesche republiek is. C h r.-H i s t. Unie. In Franeker is men in Chr.-Hist. ki'inr gen niet tevreden met de handelwijlze van de Unie bijl de jongste verkiezingen. De C.-H. kiesvereeniging te Wommels heeft thans besloten zich los te maten] van de Unie en mede te werken tot op richting van een Friesohen Bond van C.-H. kiesvereenigingen. Stead. Op 15 April e.k!. zal in 'het Vredes paleis een borstbeeld van Willem Stead onthuld worden, dus juist op den twee den verjaardag van den ondergang der „Titanic". Eerste Kamer. De Prov. Staten van Zuid-Holland ver gaderen 7 November ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, vacature dr. Vermeulen. Dhr. Mirandolle verliet 7 uur de re gentenkamer, en ging naar het stadhuis, gevolgd door de menigte, hij hoopte daar het volk tot bedaren te kunnen brengen, maar helaas hij' wachtte, wachtte tot half 8 uur. Niemand verscheen, hij zond de stadsboden en politieagenten onder het volk, hen verzoekende op Burgemeesters kamer te komen, en met hem te spieken over de zaak. Maar de vrouwen of ande ren hadden geen lust te gaan, ze gaven aan de herhaalde vriendelijke uitnoodigin- gen geen gehoor. Onze Wethouder keerde 8 uur, zonder iemand gesproken te heb ben huiswaarts. De menigte vergezelde hem met uitbundig geschreeuw. Eenmaal thuis zijnde, schaarde het volk zich voor zijn woning en hief bij herhaling een groot geschreeuw aan. Doch zoodra de duisternis inviel, begon men steentjes op de politie en tegen de ruiten van het huis te gooien. Wethouder Kakebeeke met eenige leden van den Raad bij dhr. Mirandolle in huis tegenwoor dig, begaven zich onder het publiek, hen toesprekende zulke baldadigheden toch niet te doen, dit was toch zeker niet het middel om weer kermis te krijgen. En hun werd tevens medegedeeld, dat de kermis door den Raad slechts eenige

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1