Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Kerknieuws. Onderwijs. Hansweert. Door Gedeputeerde Staten is benoemd tot machinist bij1 den stoom- tramdienst YlakeHansweerd dhr. C. Boogaardt te Hansweerd, thans tijdelijk machinist. Domburg. Hedenmorgen vergaderde de gemeenteraad. Alle leden waren aanwezig. .Voorzitter de Burgemeester. Ingevolge een circulaire van Ged. Staten werd 't re glement van het Burgerlijk Armbestuur aangevuld. Op een verzoek om bijdrage aan een commissie tot wegsverharding te Serooskerke werd afwijzend beschikt. Daarna werd de rekening Burgerlijk Arm bestuur 1912 in ontvangst f 1663.7012 en uitgaaf f 1657.781,2 vastgesteld, met een goed slot van f 5.92. De begrooting Burger lijk Armbestuur over 1914 werd in ont vangst f 1619.53 en uitgaaf f1619.53 vast gesteld. Door L. de Voogd Wzn. werd per adres, verzocht 0111 koop van een stukje grond aan den hoek der Weverijstraat. Met al gerneene stemmen werd dit verzoek door den Baad niet ingewilligd. Op een adres van ingezetenen van het Nieuw-Domburg om wegruiming van de aldaar in de buurt liggende vuünisplaats, besloot de Raad de vuilnisput te ver plaatsen naar de zoogenaamde Kanon- weide. Wat betreft de pensioenregeling voor de gemeente-ambtenaren, dit punt werd aangehouden tot de volgende ver gadering. De vaststelling der begrooting voor 1914 en de wijziging in die voor 1913 werden eveneens aangehouden. 0 n g e 1 u t k e n. Op de eergisteren te Purmerend gehouden paardenmarkt ge beurde een ongeval. Een 14-jarige jon gen, die op het marktplein achter de paarden liep en, naar men zegt, met een stokje er naar sloeg, kreeg van een hit zóó'n geweldigen trap tegen den buik, dat hij bewusteloos werd. Een genees heer constateerde inwendige kneuzing en oordeelde het noodig, nog dadelijk tot eene operatie over te gaan. De po litie heeft het lijk Van het 13-jarige zoontje van den heer 1. D. te Hoek van Holland, dat Dinsdag, doordat hiji van een paard viel, om het leven is gekomen, naar- Rot terdam gebracht voor onderzoek. Tegen den 17-jarigen A. O., uit 's Gravenzande, van wien wordt vermoed, dat hij het paard heeft geslagen, zoodat dit begon te steigeren, is proces-verbaal opgemaakt. Te Zwollerkerspel is de 50-jarige P. B. achterover van een zolderladder geval len. Gistermorgen is hij tengevolge van hersenschudding overleden. De „Volturno" vergaan. Gis termorgen zijfn te Rotterdam 8 jeugdige kinderen uit Havre aangekomen onder be geleiding van den geredden matroos der „Volturno" Onder deze 'kinderen bevond zich, al dus „De Maasbode", een kleine blonde knaap, met gezond uiterlijk en blozend gelaat, met blauwe oogen en kortgeknipt haar. Het kind weende voortdurend en was niet te kalmeeren. Op vragen in de Fransche, Duitscbe, PooJsche en andere vreemde talen ge steld gaf het geen antwoord. Plotseling echter riep het schreiend„Ik wil naar moeder". De knaap was dus blijkbaar van Hollandsche afkomst, later wat ge kalmeerd verklaarde hij Wim Groeneveld te heeten en drie jaar oud te zijn. De concierge van Montefiore, de heer Helman, verzekerde, dat hij het knaapje herkende, hij meende in hem een der zoontjes van dè familie G. uit Den Haag te herkennen. Hij had n.l. een portret gezien. De Volturno vergaan. „De Maasbode" vertelt nog het volgende naar aanleiding van een herhaald bezoek •aan de stichting Montefiore te Rotterdam. Vanmorgen om acht uur waren wij al weer in de Montefiore present, maar de dames der vereeniging waren er toch nog vroeger. Ze waien druk bezig de kleintjes af te sponzen en aan te kieeden. Allen maakten zich reisvaardig. De menschen zagen er frisch en welverzorgd uit, en ke ken monter en opgeruimd. Opmerkelijk, hoe spoedig deze menschen hun leed ver geten. De kinderen huppelden in den tuin, of speelden met tollen in de gang, zij hap ten in reepen chocola eu beten frisch in appelen en peren. Pater Mazurowsky was druk bezig 0111 voor de vrouwen brieven te schrijven aan haar verwanten in Amerika, en dat zij nu met de „Campanello" meekwamen. Een van die vrouwtjes uit Gallicië, heeft nog geboft bij den schipbreuk. 1 oen zij laatst uit Rotterdam vertrok, had zij haar bagage niet mogen meenemen, omdat, zij geen tien roebel had kunnen storten. Maar nu, nu had zij geld genoeg, 0111 haar aldus geredde bagage mede aan boord te nemen. Het klei ne ventje Edward, heeft zijn moeder terug gevonden. Er is een bericht gekomen, dat zijn moeder in New-York is binnengebracht en dat zij hem daar zal wachten. Een ste wardess van de „Uranium-Compagny" zal nu met de „Campanello" meegaan om spe ciaal voor alle onbeheerde kinderen te zorgen. Er waren nog meer verrassingen dezen morgen, die allen in goede stemming hebben gebracht. Zoo is ook namens de maatschappij medegedeeld, dat alle vrou wen en kinderen op de ..Campanello tweede klas de reis mogen maken. De i,Sakser" die eerst met vrouw en kind naar Duitschland wilde terugkeeren, is nu ook maar weer besloten, om toch de reis naar Amerika te maken. Zijn kleine vrouw, ze zijn pas anderhalf jaar getrouwd die een schattig kindje op den arm draagt, is vol moed. Hoe het hem aan boord ge gaan was, of hij met vrouw en kind te zamon gered was. Och. hij had al zooveel ellende in zijn leven gezien, zoodat hij voor een klein geruchtje niet vervaard was. Hij had bij het vreemdelingenlegioen in Algiers gediend, en toen den oorlog tegen Marokko medegemaakt. Hij was ge durende de catastrophe uiterst kalm ge weest, en zijn vrouw was kalm, omdat zij in zijn kalmte vertrouwen had. Dat heeft hun het leven gered. Hij had vrouw en kind in een sloep gelaten, en had zelf een van de laatste het schip verlaten. Ook de Franschman en zijn zoontje, dat nog een verbonden handje heeft we gens brandwonden, heeft gisterenavond laat een verheugende tijding gehad. Een depeche had hem gemeld, dat vrouw en kind in New-York waren binnengebracht. Hij had een grool vertrouwen gehad, dat hij haar nog levend terug zou zien. Of schoon hij in zijn leven nogal wat rampen had medegemaakt, was hij toch 'n boffert. Hij had bij deze schipbreuk voor fr. 2.000 marchandises verloren, maar z'n vrouw en kind waren nu behouden. In 1906 had hij in Courrières de mijnramp medegemaakt, waar 1200 dooden gevallen waren. Hoe het kwam dat hij van vrouw en kind geschei den was geworden? Wel, hij had dezen kleinen jongen van het dek vier meter laag in een sloep gegooid. Het kind maakte zoo'n smak, dat hij meende, dat het dood was. En toen was hij van angst ook in de sloep gesprongen, om naar z'11 jongen te zien. De sloep was weggestooten, en zoo had hij zijn vrouw met het andere kind niet weergezien. Boven in de particuliere slaapkamer van den concierge en z'n vrouw slaapt nog een onbekend kindje van acht maanden. De moeder is behou den met de „Kroonland" in New-York aangekomen. Het wichtje is ziek. maar het beste wordt geoordeeld 0111 het kindje toch maar met het schip mede te geven. Een stewardess van de „Campanello" komt het straks halen en zal gedurende de reis voor moeder spelen. Allen zijn nu zoo wat reisvaardig, hun weinige hebben en houwen hebben zo in doeken gepakt. Helman, de onvermoeide concierge, deelt kammen rond aan de vrou wen, pater Mozurowsky en ik zelf presen teeren pakjes haarspelden. Kleine jongens denken dat het al weer lekkers is en jen gelen ook om een pakje. Afgesproken is, dat iedere „einzele" man tien dollar zal ontvangen, ook iedere vrouw, man en vrouw samen twintig dollar, en voor elk kind nog vijf dollar. Even als gistermiddag, komen zij langs de tafels geschoven, waar hun op vertoon van de scheepskaart, de dollars werden uitbetaald. De mannen toonen zich het dankbaarst, de vrouwen begrijpen het eigenlijk niet te best, wat dit alles toch beduidt. Sommige mannen, meest Kroaten en Galliciëers, spreken met hun hoed of pet in de hand eerbiedig ons over de tafel een zegewensch toe. NV ij verstaan er wel niets van, maar hooren toch den toon van hun dankbaarheid uit hun trillende stem klinken. Voordat ze bij ons het geld komen opnemen, krijgen ze te voren "bij mevrouw 'Staal een pakje met de chocolade eu het banket, ons gis teren door de firma Janrin geschonken. En de mannen krijgen bovendien nog ieder een halve flesch wijn. Onderwijl is op Montefiore verschenen Baron Giskra, Oostenrijksch gezant aan het Nederlandsclie Hof, in gezelschap van den heer Jos. Dobbelman, consul voor Oostenrrjk-Hongarije te dezer stede. Als allen in 'den tuin gereed staan om naai de boot te vertrekken, spreekt Baron Gis kra de Oostenrijkers toe, en laat zijn woorden door een der schipbreukelingen en door pater Mazurowsky in het Hon- gaarsch eu Kroatisch over zeggen. Hij zegt, dat zij, die onderdanen zijn van de Oostenrijlksch-Hongaarsche monarchie en de reis naai- Amerika niet meer mede willen maken, op kosten der regeering naar hun land kunnen terugkeeren, of hier ter stede kunnen verpleegd worden om met een volgend schip te gaan. Deze woorden lokken onder de betreffende land- genooten nog al wat discussie uit, totdat ten slotte drie Hongaren terugtreden drie zwakke mannen, met rood ontstoken oogen. Sommigen willen hen nog overha len om toch nog mede te gaan, maar nu zij zoo gemakkelijk naar hun land kunnen komen, blijven zij liever terug; 84 menschen stonden uu in de rij 0111 onder leiding van den inspecteur van den rivierdienst, den heer Van "t Sant, naai- de „Padang" gebracht te worden om zich vandaar aan boord te begeven van de „Campanello". Pater Mazurowsky sloot den ktoet, hij droeg een kindje op den arm en leidde nog 'n kleine dreumes aan z'n hand. Concierge Helman van de Montifiore-stichting, was nu zijn logeer gasten kwijt. Maar na deze voor hem zoo vermoeiende dagen, kon hij nu aan een algerneene schoonmaak beginnen. Eenverschrikkelijke nacht. Als door een wonder is gisternacht de Duitsche vliegenier Reichelt, die met zijn toestel naar San Sebastian wilde vliegen, aan tien dood ontsnapt. In de buurt van Morsbach, een ge huchtje bij Veiszbröhl, dicht bij de Fran sche grens bleef op 2000 M. hoogte plot seling de motor stilstaan en de vlieger was deswege gedwongen te pogen 111 glij vlucht de aarde te bereiken. Hij stortte hij deze manoeuvre op een boerenwoning, welke evenals de eendekker, compleet ver nield werd. Gelukkig is bij dit ongeval niemand gekwetst, zelfs Reichelt telegra feerde aan het „Berl. Tageblatt": „Ik steeg vannacht te 12 uur 41 mi nuten met mijn neef Hahnel te Johannis- thal op; de machine was zeer zwaar belast, daar ik ook nog 300 K.G. benzine had meegenomen. In den beginne ging de vaart prachtig, mijn 100-paards mer- cedes-motor liep uitstekend. De machine bereikte een groote snel heid en bij het heldere maanlicht was het mij niet moeilijk mij te oriënteeren. Omdat ik niet over Wanne wilde vliegen, koos ik mijn weg over den Harz en pas seerde te 2 hur in den nacht Blankenberg a. H. Daar wierp mijn metgezel een briefje naar beneden, waarop mij mede deelden, dal alles goed ging. Dit briefje is door een hoteleigenaar in Blankenburg gevonden en aan de directie van de Har- lauvliegtuigenfabriek te Berlijn toege zonden. Wij vlogen verder en moesten naar mijn meening nog een vijftal uren van de Fransch-Duitsche grens verwijderd zijn. Tegen vijf uur 's morgens verdween de maan en geraakten wij in dikke wolken die alles aan onze waarneming onttrok ken. Wij vlogen in de diepste duisternis en ik moest mij op het kompas verlaten. Plotseling bleef de motor stilstaan. Alle inspanning hielp niets. Een blik op den hoogtemeter vertelde mij dat ik 2000 M. hoog was. Ik ging in een mogelijk vlakke glijvlucht omlaag. Toen wij nog dertig meter boven den grond waren, was het zaak een landingsplek te zoeken. In de diepe duisternis was nog im mer niets te onderscheiden. Plotseling voelden wij een verschrikkelijken stoot. Mijn toestel boorde zich in een of andere harde materie, welke krakend uiteenweek. Het onderstel brak en viel nog verder omlaag na wat schommelingen was de rest van ons toestel tot rust gekomen en voelden wij ons ongedeerd. Eenige oogenblikken heerschte er diepe stilte. Maar dan doken schreeuwende en weenen- de menschen onder ons op. Ik wist nog altijd niet waar ik mij bevond en wat er eigenlijk gebeurd was. Eerst bij het licht van eenige lantaarns zag ik tot mijn ontzetting, dat wij op het dak van een boerenwoning waren geland, welk huisje door den geweldigen schok in elkaar gezakt was. Mijn metgezel zoo wel als ik zelf waren ongekwetst. Wij bevrijdden ons voorzichtig uit de splin ters van het toestel en bereikten gelukkig den grond. Ook de bewoners van het huis zijn met den schrik vrijgekomen. Branden. Te Amsterdam is een stoomdekenfabriek aan de Looiersgracht afgebrand. In dit fabriekcomplex heeft den laatsten tijd herhaaldelijk brand ge woed. Te Groningen is een stoom- wasch- en strijlkinrichting geheel in vlam men opgegaan. Koning A1 f 0 n s moet van plan zijn de volgende maand met de koningin een paar dagen incognito te Parijs te komen doorbrengen. Zij zijn voornemens ook een bezoek aan Poincaré te brengen. Door een beer gedood. In een boschje bij Heepen, niet ver van Bielefeld, overnachtten dezer dagen eenige beerenleiders, die den beer aan een hoorn hadden vastgebonden. Een dertigjarig werkman wist dit en in blijkbaar beschon ken toestand zocht hij den beer op. plaag de hem en sloeg hem met een stok. De beer verzette zicfi en het gevolg was, dat men den volgenden dag het lijk van den man vond, waarop de beer zich te slapen gelegd had. Spoorwegra m p;. Omtrent het spoorwegongeluk te Liverpool vernamen de bladen nog de volgende bijzonder heden Het achterste rijtuig, dat voor het mee- rendeel met reizigers voor Huil bezet was, werd geheel verpletterd. Reeds heeft men vijf lijken jgevonden en een 18tal gewonden uit de overblijfselen van den waggon te voorschijn gehaald. Verscheidene gewon den zijn er erg aan toe en men vreest dal minstens 5 jhunner aan hun kwetsuren bezwijken zullen. Alen onderstelt, dat de seintocstellan niet in orde geweest zijn en dat het on geluk daaraan te wijten is. De eerste trein was langzaam uit de tunnel ko men kruipen en stond juist stil voor het perron, toen de tweede trein het station binnenreed. De botsing was hevig, zoo dat de geheele trein een vreieseüjkén schok kreeg en alle passagiers van de ban ken geworpen werden. Alleen de achter ste wagen is verbrijzeld. Tijdens liet op- ruimingswerk vond men een 14-jarigen jongen, die, juist uit New-York gearri veerd, op weg naar zijn moeder te Man-, Chester was. Tot groote verbazing van de arbeiders kroop hij, toen zij reeds een half uur met het opruimingswerkj bezig waren, vuil eu met gescheurde klee- ren uit de ruïne, omhoog. Hij was volko men ongedeerd en gaf een merkwaardig verhaal van de ramp. In het comparti ment, waarin hij zat, bevonden zich nog twee dames met een zuigeling en twee heeren. Bij den schok leek het rijtuig in brokken te vliegen. Hij viel en kwam ergens te liggen, maar begreep niet hoe of waar. Hij' kon zich in het geheel niet bewegen, want hij lag overal vastge klemd. Ten slotte wist hij zich echter los te werken en omhoog te kruipen. De ketels van de Imperator deugen niet. Naar men zich herinnert, zal de „Imperator", het nieuwe schip van de HamburgAmenkarlijn, binnenkort te Liverpool dokken om herstellingen te on dergaan. Ballin, de directeur der H.-A.l lijn, heeft nu verklaard, dat de ketels op de „Imperator" niet deugen en dat daarover tusschen zijn maatschappij en de Vulcan-werf, waar het schip is ge bouwd, geschillen zijn frezen. Het her stel zal met zeer groote kosten gepaard gaan. Een botsing in de lucht. Bo ven het vliegkamp te Johannistal zijn twee vliegers .'tegen elkaar gebotst op 20 Me ter hoogte. De vliegtuigen werden ver nield. De eene vlieger Linnekogel kreeg een hersenschudding en bezeerde de rug- gegraat.. zijn passagier Golde kwam er met een geringe kwetsuur a.f. De andere vlieger, luitenant Freund, brak een been en bezeerde zijn onderkaak ernstig. M ij n w e r k e r s s t a k i n g. Te Rio Tinto is een algerneene mijnwerkers staking uitgebroken. Heden, rijdag, zijn veroordeeld we gens wederspannigheidA. d. L, 27 j., smid, 's Heerenhoek, J. Y. 20 j., zonder beioep, Vüssingen en B. 39 j. her bergier Driewegen, allen tot f 10 b. s. 10 d. h. de eisch was voor de le en 3e f25 b. S'. 25 d. h. en voor de 2e f20 h. Si. 20 d. h.mishandeling ambtenaar en wederspannigheid: J. H., 20 j. arbei der Axel, tot 14 d. gev.straf, de eisch was lmnd.mishandelingC. H. 21 j. hvr. v. D. zonder beroep, Borssele tot f5 b. s. 5 d. h„ de eisch was f 15 b a 15 d. h.; A. J. de L. 21 j. veldarbeider, Koewacht, tot f7 b. s. 7 d. h., de eisch was f20 h. s. 20 d. h.C. L. 25 j. hvr. van A.D., tot f 10 b. s. 10 d. h., de eisch was f 15 b. s. 15 d. h.; M. J. D., 21 j. machi nist Roermond, conform de eisch tot f 10 b. s. 10 d. h.M. O. 22 j. koopman Zoute- lande, lot f 10 b. s. 10 d. h., de eisch was f 15 b. s. 15 d. h.A. V. 36 j., werk man Goes, tot f 10 b. s. 10 d. h„ de eisch was de helft meer; P. S. 29 j. kok, Vüssingen tot f 15 b. s. 15 d. h., de eisch was f25 b. s. 25 d. h. en A. V. 31 j. koopman te Goes, tot f3 b. s. 3-5 d. h. de eisch was f 15 b. s. 15 d. h.mishan deling van een dier: P. H. 42 j. slager Heinkenszand conform de eisch tot f 10 b. s. 10 d. h.eenvoudige beleediging: T. d. iN„ 44 j. hvr. van B. v. cl. K., zonder beroep, Arnemuiden. tot f3 b. s. 3 d. h„ de eisch was f 1 b. st 1 d. h. beleediging ambtenaar en bedreiging met zware mishandeling: J. J., 22 j. sjou werman Vüssingen tot 14 d. gev.straf, de eisch was 1 mnd.strooperijF„ D. 14 j. zonder beroep, Ierseke, conform, de eisch tot f3.50 b. s. 1 w. tuchtschool; poging tot diefstal.1. D. 44 j„ hvr. van J. J., zonder beroep, Axel, tot 14 d. gev. straf, de eisch was 1 rand.; diefstal: F. d. V.. 11 j. zonder beroep, Koudekerke, conform de eisch tot beschikbaarstelling der regeering zonder toepassing van straf; D. H. 15 j., loopknecht Goes, conform de eisch tot 2 mnd. tuchtschoolAI. S. G., 35 j. dienstbode Uzendijke. tot l mnd. gev.straf, de eisch was 3 mnd. en J. J. d. W.. 31 j. vormer. Vüssingen, conform de eiscü tot f 12 b. s. 12 d. h.huis vredebreuk: A. d. P., 39 j. en L. B. 34 j. werklieden Vüssingen, conform de eisch met bekrachtiging van het verstekvonnis d.d. 12 Sept. 1.1. tot 14 d. gev.straf. Vrijgesproken conform de eisch: J. V. 87 j., metselaar, Hontenisse, beklaagd van mishandeling. De Officier van Justitie bij de recht bank te Middelburg heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier recht bank waarbij W. J. AL, beklaagd van moord gepleegd te West-Sayvill (Noord- Amei'iKa) werd vrijgesproken. Persdelict. Yoor de rechtbank te Middelburg stond heden terecht N. Ch. J. AI.. V., 29 jaar, drukker en uitgever van do „Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent, wien ten laste werd gelegd, dat hij ongeveer in de maanden Alei of Juni 1913 te Sas van Gent als drukker op zijn drukkerij heeft gedrukt, althans doen drukken en van daaruit in een groot aan tal exemplaren onder de kiezers heeft verspreid of doen verspreiden eene af beelding met een daarbij hehoorende ver klaring, waarin Hendrik Albert van Dal- sum te Hulst opzettelijk wordt beleedigd en voorgesteld als iemand, die strijd voert tegen kruis en godsdienst op de volgende wijze Aan de eene zij,de is afgebeeld de ka tholieke partij op een soort van fort of versterkte plaats, waarboven het kruis als zinnebeeld van het christelijk geloof en aan de andere zijde de liberale partij, die dat fort met hare kanonnen beschiet, terwijl ep den voorgrond van Dalsum met de sabel in de hand zijne geblinddoekte volgelingen aanvoert om dat fort te be stormen. Daaronder staat „De ware aard der Van üalsum-oppositie" en een verklaring van bovenbedoelde plaat, terwijl de teekenaar en schrijver, op wiens last bovengenoemde plaat met verklaring is gedrukt noch be kend was, noch door beklaagde op de eerste aanneming na den tegen hem ver leende rechtsingang is bekend gemaakt. Als getuigen werden gehoord H. A. van Dalsum, A. Baert, manufacturier eu R. Hamerlinck, marechaussee, allen te Hulst. De beklaagde was niet verschenen. Na voorlezing van verschillende stukken door den griffier, werd als getuige ge hoord H. A. van Dalsum, die verklaarde in Mei of Juni de bedoelde plaat over de post te hebben ontvangen en hij zich door den inhoud beleedigd acht; hij weet dat de plaat verspreid is. De tweede getuige, A. Baert, heeft ook over de post de plaat ontvangen. De derde getuige, de marrechaussee E. Hamerlinck, heeft ook de plaat over de post ontvangen. Het O. AI. meende, dut het verspreiden wel bewezen is, maar acht het stuk niet zeker beleedigend. Het is een vaststelling van den strijd, die destijds gevoerd werd. Het is een werkelijke voorstelling der feitende heer van Dalsum streed ook tegen de Katho lieke partij. Ook het opzet om te belee- digen is niet bewezen, men ziet zulke platen b.v. ook in de „Groene Amsterdam mer". Spr. heeft de zaak niet in d,en doofpot willen duwen, als dat moet ge beuren, dan in den openbaren doofpot. Spr. vraagt vrijspraak, oor de rechtbank te Middelburg stond heden terecht: A. Kr. uit Souburg, be klaagd van diefstal van appels uit een boomgaard van den heer L. F. G. Kake- beeke onder 's Heer Arendskerke. De eerste getuige A. van Oorschot Haan hekl. met appels hij zich. Beklaagde ondervraagd bekende direct. De tweede getuige J. Huisman, gedoopt hij de Ned. Herv. Kerk. doch niet aange nomen als lidmaat, weigerde den eed af te leggen, daar hij „niets gelooft", daarom werd van het hooren van deze getuige afgezien. Nog werden gehoord de verbaüseereude rijksveldwachter E. Eversdijk en de heer Kakebeeke, die beide de appels erkenden als afkomstig uil bedoelden boomgaard. \Yegens strooperij door middel van in- kümming luidde de eisch f 10 of 10 dagen. egens mishandeling van den badman J. ('aland, stond terecht W. G. uit Vüs singen. Bekl. bekende en de eisch lifldde f25 of 25 dagen. Wegens mishandeling van den rijksveld wachter J. van Antwerpen en den ge meenteveldwachter N. Kievit en verzet tegen deze politiemannen werd bij verstek tegen M. v. B. en K. Al. uit Arnemuiden f 15 of 15 dagen geëischt. Vervolgens stond terecht wegens dief stal van verschillende zaken uit het Hotel Noordzee Boulevard te Ylissingen, de dienstbode P. de R. uit Vüssingen. De eerste getuige P. van Gijtenbeek, hotelhouder, erkende eenige dekens, la kens, kussensloopen en tal van andere voorwerpen als afkomstig uit zijn hotel. De agent van politie J. J. Al. Drent, nam al de reeds bedoelde voorwerpen in beslag en ook het bankbiljet van 10 gulden. Bekl. erkende dit biljet uit den koffer op kamer no. 13 te hebben gehaald. Dit was eigendom van den kellner Evvijk; zij van twee. Na eenigen tijd te zijn geschorst wegens het niet op tijd aanwezig zijn van getuige Ewijk. Na hervatting werd deze getuige er door den president op gewezen, dat hij in het vervolg op tijd had te zijn. ook al moet hij den vorigen avond afreizen. Getuige verklaarde, dat hij van Alaart tot September in bedoeld hotel werkzaam was. Hij miste het geld.- Zijn koffer was op slot en de sleutel zat in den zak van het vest, dat op de tamer hing. Eisch vier maanden gevangenisstraf. Nog werd geëischt tegen J. A. de N„ 42 jaar, 11 if Axel, wegens beleediging van. een andere vrouw f 10 of 10 dagen. Tegen J. D., 22 jaar, Temeuzen. we gens verzef tegen de politie- 15- of 15 dagen. Tegen de 31-jarige vrouw F. C. 11 uit Terneuzen, wegens mishandeling van twee andere vrouwen f 20 of 20 dagen. Uitspraak 24 October. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Alijnsheerenland door H. H. van Ameide te Noordwijk aan Zee. B ij eenkomst van predi kant s v r o u w e n. Naar wij lezen, is den Hen September ook te Lausanne een bijeenkomst van predikantsvrouwen ge houden. Een hunner sprak over „onze voorrechten en onze verantwoordelijk heid". een ander over „de predikants vrouw en de kinderen der gemeente". Het laatste onderwerp, handelende over den arbeid in de Zondagsschool, de naaischool en bij liet godsdienstonderwijs, is naar men zich herinnert ook te Kristiania be handeld. De Zwitsersche predikantsvrou wen hebben eveneens besloten het volgend jaar nogmaals samen te komen. De kerk in de week geopend. Ook in de Hervormde Kerk te IJmuiden wordt een proef genomen met de kerk in de week gedurende een, uur open te stellen, aldus de „Ned," Dit geschiedt des Dinsdagsavonds van 7, tot 8 uur. ter wijl dan het orgel bespeeld wordt Beroepen te Alonster, Ds. A. AL den Oudsten te St. Maartensdijk.. Ds. v. d. PI as sc he herdacht eer gisteren, aldus „Het Vad.", den dag, waarop hij voor 25 jaar de Evangeliebedie ning aanvaardde. Ruim. drie jaren stond hij te Wapenvelde, den overigen tijd al hier. De jubilaris ontving vele blijken van belangstelling. De burgemeester felici teerde hem namens de ingezetenen. Ds. Gerritsen van 's Gravenpolder, com plimenteerde hem, naméns de classisbroe- ders en de ouderlingen van het classicaal bestuur, en bood hem ftamens allen een tourniquet en fauteuil aan. Van de gemeen te ontving hij een prachtigen leunstoel. Zondagmiddag hoopt hij met de ge meente dit jubileum te herdenken. Goes. Benoemd tot onderwijzeres aan de Christelijke scholen te Zeist en Vee- nendaal. onze stadgenoote mej. J. J Olivia de Planque, onderwijzeres aan de Her vormde School. Nieuvvstraat, alhier. Aan de Keucheniusschool te Oud- Beijerland is benoemd tot onderwijzer de heer G. H. Toehes te St. Laurens. (Sch. m. d. B.) Voor het examen van derden stuur man bij de groote stoomvaart zijn ge slaagd de heeren J. Adriaanse en L. J. C. Aspeslagh, beiden leerling van de „De Ruyterschool te Vüssingen. Geslaagd voor derden stuurman groote stoomvaart C. Baart en B. Bantjes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2