NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND iVo. 15. 1913. Vrijdag 17 October. 38e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Curapao. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers0.05J UITGAVE -DER FIRMA'S/ OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Er was een balletje opgeworpen om Curasao te verkoopen. Dr. Schoch, die Curacao kent, wijl hij er jaren gewoond heeft, hij was daar bij de rechterlijke macht, is daar tegen opgekomen. Het wordt het vrijzinnige kabinet-Thor- becke, dat de Kust van Guinea (West kust van Afrika) nog altijd als een fout aangerekend, dat het deze Nederlandsche bezitting (St. George del Mina en andere kustplaatsen) aan Engeland heeft verkocht in 1872. Daarom ontraadt mr. Schoch ook den verkoop van Curacao aan Amerika. Curacao, een van de Nederlandsche eilanden in West-Indië, bij de Noordkust van Venezuela in de Caraïbische Zee, wordt met Bonaire en Aruba saam tnder den naam Curasao bestuurd door een gouverneur (baron van Asbcck) die zijn zetel op Curacao heeft. Curacao, 't grootste en belangrijkste van de eilandengroep onder den wind, is circa acht vierkante geografische mijlen groot en heeft ruim 25 duizend inwoners. De hoofdstad, Willemstad, aan de Annabaai, telt daarvan ruim een derde, bestaande uit blanken, kleurlingen en negers. De bodem is kalkachtig en weinig vruchtbaar, tengevolge van ongeregelde besproeiing. Hoofdproducten, op dit eiland geteeld, zijnmais, peulvruchten, aloë, meloenen, pompoenen, zout en phosphaat, een delf stof, die hoofdzakelijk bestaat uit calcium- morthophosphaat en ter bereiding van andere phosphaten dient. Van meer voordeel dan de landbouw is de veeteelt. Het eiland ontleent zijne grootste be langrijkheid aan het levendige handels verkeer met de naburige eilanden en kusten. Het eiland werd door de Spanjaarden ontdekt en door de Nederlanders in 1634 veroverd. In 1807 namen de Engelschen het in bezit, die het in 1816 weer aan ons teruggaven. Nederland heeft nooit veel aan Curasao gedaan. Indien het eiland aan Amerika verkocht werd, zou dat derhalve de kroon op zijn werk zijn. Vandaar het protest van dr. Schoch en anderen; o.a. ook van den West- Indischen correspondent van „De Neder lander" D. G. F. (mr. de Gaaij Fort man?; in „De Ned." van 15 Oct. Deze schrijver gelooft trouwens niet, dat het er ooit van komen zal. Zal, zoo vraagt hij, Nederland zijne be- nedenwindsche eilanden zonder Saba, St. Eustatius en St. Martin van de hand willen doen? En zal Amerika of wie dan ook, wel Curasao en Bonaire willen heb ben, en het beste van de drie, Aruba, versmaden Curasao is voor de meeste, zoo niet voor alle Nederlanders, die hier komen -eene ontgoocheling, minder door Ide on- beteekenende plaats, die de kolonie in de rijen der landen inneemt, als wel door de weinige achting, die men Nederland, Ne derlanders en al wat Nederlandsch is, toedraagt en door de maatschappelijke toe standen, die hier gevonden worden. Cu racao en Aruba bedruipen zich zelf, en deelen derhalve niet direct in de moeder- landsche subsidie. Voor het hoofdeiland kan binnenkort een betere tijd aanbreken, wanneer de fosfaat-ontginningen op Santa Babara weer ter hand genomen worden. En de algemeene toename van scheepvaart en handel zal hier ook wel eenige ver levendiging geven. Al weet niemand de toekomst, toch is het inderdaad het beste nu maar heel pessimistisch te zijn over de mogelijke gevolgen voor Curasao van de openstelling van het Panama-kanaal en van de ontwikkeling van Venezuela en van gansch Centraal-Amerika. Dat het met den landbouw toch niets gedaan is, geeft bijna i edereen toe, en van de zevelcultuur verwacht niemand iets. Inderdaad: de economische toestand van Curacao is treurig. Ofschoon verbe tering mogelijk is. Maar Nederland moet meer geld erin steken. Wat nu voor haven verbetering gedaan wordt, is een schande. Er worden genie-soldaten uitgezonden voor springwerken, die in drie maanden zullen afgeloopen zijn. Dat is nu 15 maan den geleden en zij zijn er nog. Eerst deugt het ontstekingsschip niet, dan moet op den zandzuiger gewacht, die 6 maan den te laat komt en als die er eindelijk is, blijkt er absoluut geen zand te zitten. Nü is men ten einde raad bezig met het werk, waarmee men had moeten be ginnen: onderzoek van de gesteldheid van den zeebodem. Aanlegplaatsen en kaden, die meetellen zijn er absoluut niet en konden er toch zoo mooi en doelmatig gemaakt worden. Het gouvernement bezit een stukje van een paar honderd meter, waar het een zoodje is; de rest is in handen van particulieren, die er een jan boel hebben, 's Avonds is daar niet de minste verlichting en je reinste hals brekerij. Een tweede vereischte isvoorziening in de behoefte van drinkwater. Periodes als verleden jaar hangen Curacao altijd, ook nu weer, boven hel hoofd. In het algemeen voor hygiëne moest, ik zeg niet: meer, maar iets gedaan worden. Woning toezicht is broodnoodig, de bestrating is op eene enkele uitzondering na in Wil lemstad ellendig, vuilnisbelten ontdekt men in druk bewoonde centra, rioleering ontbreekt. Ook voor de zedelijkheid doet Neder land niets. De moraliteit is tot het laagst denkbare peil gedaald. Om ontucht en overspel verdraait niemand eene hand. De onechte geboorten bedragen 50 pCt. van het totale aantal. Onder eede of bui ten eede, men liegt maar raak. De justi tie en de politie staan zoo goed als mach teloos. Eerbied voor de overheid en voor het gezag is er absoluut niet, discipline ontbreekt in alle kringen. De toestanden op geestelijk gebied zijn allertreurigst. Wat heeft de Roomsche kerk gedaan voor onderricht van den neger en van den kleurling, wat voor opvoeding van den vrijgemaakten slaaf en diens nakomeling schap? In de Protestantsche kerk is alle leven dood, men noemt zich Protestant alleen omdat men niet Roomsch wil zijn. Tot zoover deze schrijver. Moet hier 't antwoord op zijn billijke klacht niet eenigszins anders luiden dan: „verkoopen maar"? Nederland heeft nog heel wat goed te maken aan zijn koloniën, ook aan Curacao. Evenredige vertegenwoordiging. Een der voordeelen van evenredige ver tegenwoordiging is, dat het meerderheids stelsel met zijne vele fouten dan buiten werking wordt gesteld. In Rotterdam hebben bij de jongste stemmingen voor de Tweede Kamer 20 duizend kiezers rechts gestemd en 27 dui zend links. Toch zijn er in Rotterdam geen recht- sche Kamerleden gekozen, de eenige (Heemskerk, die voor IV zat) werd uitge worpen. Daarentegen verkregen de vijf linksche candidaten al de zetels. Gekozen 5 links, en 0 rechtsZiedaar de fout en het onrecht van 't meerder heidsstelsel. Bij evenredige vertegenwoordiging was 't gèweest 3 Rechts en 3 Links. Tengevolge eener naverkiezing is het nu geworden 1 rechts en 4 links. Toch nog onrecht. Propaganda. Met schik zagen wij, dat onze propa- gandaclubs en kiesvereenigingen al bezig zijn geweest hun werkplan voor dezen winter op te maken. Maar ook met schrik vernamen wij. dat sommige antirevolutionaire kiesver eenigingen nog niet vergaderd hebben. Dat is een onverschoonbaar verzuim. Wij hebben dezen zomer mede ten ge volge van gebreken, die onze actie aan kleven, bij de politieke stembus een neder laag geleden, die ons heugen zal. Wel hebben wij den vijand nooit zoo fel op ons zien aankomen als ditmaal, en hebben ook allerlei bij-omstandigheden tot den teleurstellenden uitslag geleid. Doch, 't is zoo, en al het water van de zee kan dat niet afwasschen, er zijn aan onze zijde fouten gemaakt, welke voortaan dienen te worden vermeden. In meer dan eene kiesvereeniging is deze waarheid ernstig onder de oogen gezien. Maar nu zijn er nog enkele kiesver eenigingen, die nog niet vergaderden, en derhalve over de feiten van de Juni-ver- kiezing nog niet „met den anderen" heeft van gedachten gewisseld. Vergaderen, en van gedachten wisse len en zich zetten tot beterschap, het geschiede, zoo 't immer kan, nog in deze maand. En dan trouwe opkomst, met, voor voor wie 't verlangt, presentiegeld! Onze vergaderingen moeten meer vol tallig worden. is Dezen winter moet heel wat schade ingehaald worden. Men kan zich ook in zijn politiek schisma zoo sterk en frisch gevoelen als 'n mannetjes-eland, gelijk Roosevelt van zichzelf beweerd heeft, en toch zwak staan. Een zoodanigen toestand hebben wij dezen zomer doorgemaakt. Dezen winter moet ons heele huis eens een extra beurt hebben. Wat niet meer deugt moet nu eens niet meer gepleisterd, maar weggebroken worden en vernieuwd. Gebreken moeten niet meer met een kwastje verf worden verholpen. Meerdere studie, en ernstiger bespre king onzer antirevolutionaire beginselen, dat moet in de eerste plaats de leus onzer Kiesvereenigingen en clubs zjjn. Uitbreiding van het ledental, tractaatver- spreiding, verhooging van contributie, be vordering van antirevolutionaire lectuur onder de leden, moet hiermee gepaard gaan. Cursusvergaderingen, een enkele openbare vergadering, waarin een be kwaam, van de pecunia niet te veel eischend spreker optreedt, moeten wor den voorbereid. De jonge leden moeten aangemoedigd en voortgeholpen om, als op de Jongelings- vereeniging een onderwerp te behandelen, gelijk de studenten dat op hun avondjes ten huize van den professor doen, waarop dan de ouderen hun critiek laten volgen. Het moet niet voldoende zijn, dat de jon gere leden braaf luisteren, wanneer een oudere een opstel voorleest; neen zelf doen, daar van leeren zij 't meest. Vooral om dit laatste juichen wij den arbeid onzer clubs zeer toe. Daar treedt elk der leden op zijn beurt op hij moet, of hij wil of niet. Met wat goeden wil zullen wij 't dezen winter een heel eind brengen. De Goesche propagandaclub vergadert a. s. Donderdag 30 October, 's avonds 8 uur, in de Melksalon van den heer De Witte, gelijk eiken laatsten Donderdag der maand. Ook de begunstigers hebben vrijen toe gang tot de vergaderingen; en die van 30 Oct. a. s. is een jaarvergadering, waarin zij kunnen ingelicht worden omtrent den toestand der Vereeniging, der Kas en der Bibliotheek. Het is zoo j|mmer, dat- een zoo nuttige vereeniging als de Goesche propaganda club klagen moet: wij hebben maar een paar begunstigers, en die komen nog niet eens op onze vergaderingen, ook niet op onze Jaarvergadering. Zijn zij misschien bevreesd, dat het op de clubvergaderingen zoo stijf toegaat, als in de meeste vergaderingen van som mige Kiesvereenigingen? Dan hebben zij 't mis. Laten zij maar eens komen kijken. Duitschland. Het huwelijk dient bevorderd, de staats kas gevuld te worden, dacht de overheid van Lubeck en een commissie stelde voor eon bijzondere belasting op ongehuwden, die op zichzelf wonen, in te voeren. Dat had ze dus van Amerika geleerd, dat orginieel is op ieder gebied. De ongehuwde lieden hebben de minste lasten, denkt men, en kunnen dus best een kleinigheid afstaan. Voor wie toch zouden ze anders sparen. De Bürgerschaft, minder vooruitstre vend dan de rest, was echter nog wat bang om met het nieuwtje te beginnen. Vooral nadat de Senaat verklaard had, dat Lubeck met deze belasting niet moest doorgaan, daar anders vele belastingbeta lers uit de republiek weg zouden trek ken. Het was beter te wachten tot Ham burg, Oldenburg en andere onderlinge sta ten, waar dergelijke plannen ook al han gende zijn, ertoe overgegaan waren. En wat deed ze? Ze verwierp het be treffende Voorstel. Lubieck' Wil niet het eerste schaap zijn, dat over den dam gaat. 't Is echter maa,r een kwestie van tijd. Weldra zal in Lubeck het huwelijk een aantrekkelijkheid meer tellen. Italië. 'n Eigenaardige staking is op de Itali- aansche koopvaardijvloot uitgebroken. Die nog leelijke gevolgen kan hebben, waar 's menschen gezondheid er bij be trokken is. De scheepsdoktoren van de koopvaardij vloot hebben n.l. het werk gestaakt ten einde positieverbetering te erlangen, welke zij sinds langen tijd vragen. Waarschijnlijk zal deze beweging ten gevolge hebben, dat verschillende schepen niet op tijd kunnen vertrekken, fn de haven van Genua vinden de stakers steun bij den Nationalen Zeemansbond. Het be stuur daarvan heeft verklaard, dat als de direkties buiten de maatschappijen staande geneesheeren aannemen, de equi pages gemeene zaak zullen maken met de stakende artsen en het geheele bedrijf zullen stilleggen. Men koestert echter nog hoop, dat de medici zich zullen laten vinden voor een schikking. Chr. Nat. Vakverbond. De 5e alg. vergadering van het Christe lijk Nationaal Vakverbond zal 26 en 27 November te Rotterdam worden gehou den. Rijksmiddelen. De ontvangsten over de maand Septem ber wijken niet veel af van die over de gelijknamige maand in het vorige jaar. Werd er verleden jaar ruim f 14.695.000 ontvangen, thans kwam er 'n vijf mille minder in. Dit maakt dus niet veel uit. Het verschil tusschen de 9 maanden van 1912 en die van 1913 is echter in het voordeel van de staatskas. Er is zelfs ruim 71/2 millioen meer ontvangen. De inkomsten van bedrijfs- en vermo gensbelasting gaan aanmerkelijk achteruit. Grondbelasting en personeele belasting leveren steeds meer op, ofschoon eerstge noemde de laatste maand wat minder op bracht. De accijnzen brachten weer meer op. De indirecte belastingen blijven zacht schommelen. Geen Kermisafschaffing. B. en W. van Dordrecht kunnen nog niet besluiten van hun kermis afstand te doen. Voorloopig zal de kermis dus nog tot de Dordtsche vermakelijkheden of uitspattingen, zoo ge wilt blijven behooren. Anti-Tariefwetcomité. Is „de Standaard" goed ingelicht, dan heeft het anti-Tariefwetcomité slechts 40 pet. van het garantiefonds moeten aan spreken om het tekort te dekken. Middelburg. Donderdagavond hoopt hier ds. M. van Grieken van Delft op te treden voor de afdeeling Middelburg van den Geref. Bond. Het programma voor de Winterlezin- gen in het komende seizoen is gereed. We hebben slechts te verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Onze Middelburgers zullen er van pro- fiteeren. Toen gisterenavond de 16-jarige A. J. B. uit de Burgeravondschool kwam! werd hij' lastig gevallen door zekéren S., met wien hij1 oolk den vorigen dag reeds ruzie had gehad. Eenige burgers maakten aanvankelijk een einde aan de ruzie, doch S. vervolgde B. en in de Molstraat kwam, hij plotseling voor hem sta,an en bracht hem vier slagen in het gelaat toe, waar door de tanden door béide lippen heen kwamen. B. deed van deze mishandeling aangifte bij de politie en proces-verbaal werd tegen S. opgemaakt. Naar wijt ver nemen z'ijn heden de lippen van B. erg opgezwollen en is hij door veel pijn niet in staat te werken. Woensdagavond vond een dienst meisje nabij het postkantoor alhier een bankbiljet van f 60. Zij en haar vriendin zagen een heer zoeken en vroegen hem of hij wat verloren had. Het bleek den eigenaar van het geld te zijn en werd hem het biljet spoedig ter hand gesteld. Een flinke foelooning volgde natuurlijk, zul len onze lezers denken. Zij vergissen zich daarin degelijk, het eenige wat de vindster te hooren kreeg was: „Als ik niet getrouwd was kreeg je eeu lekkeren zoen." Vlissingen. Maandag a. s. des avonds 8 uur houdt alhier de ring Walcheren van Patrimonium in het lokaal ijzeren brug een openbare vergadering, waarbij als spreker hoopt op te treden den heer W. Wattel uit Middelburg, met het onderwerp „De taak der christelijke arbeidersbewe ging na de verkiezingen." Vooral de chr. arbeiders worden uitgenoodigd tot deze vergadering. De toegang is vrij. Gistermiddag viel de werkman v. d. W. op de werf van de Mij. „Zeeland" in de z.g. kuil van de „Koningin Regentes". De man beliep vrij ernstige wonden. „V o 11 u r n o". Bij de weduwe Dob belaar is, zoo meldt de „V. Crt." be richt ontvangen, dat haar 15-jarige zoon A. Dobbelaar, die als kajuitsjongen op de „Volturno" dienst deed, door het stoomschip „Seydlez" is gered, welk schip zijin bestemming naar Baltimore volgt. Spionage? Gisterenmorgen, al dus de „M. Crt.", is van een jeugdig amateur-fotograaf die een opname had gedaan van de graafwerken' van 't nieuwe fort het fototoestel afgenomen door een opzichter van fortificatie en een maré- chaussée. Toen bleek, dat geen kwade bedoelingen voorzaten werd 't toestel te ruggegeven, doch de plaat behouden. Alle bijzonderheden werden genoteerd. Goes. Door B. en W,. dezer gemeente is .pan J. Sturm 'Jr. alhier op zijn ver zoek eervol ontslag .verleend als bode bij de Brandweer. KortgétreT Gistermorgen is de sleep boot „Henri V" gelicht. Toen de boot nauwelijks boven water was, werd het lijk van den zoo ongelukkig omgekomen machinist gevonden en overgebracht naar een aan den steiger liggenden lichter van dezelfde reederij. Nadat dr. Gelderman de schouwing had verricht werd het lijk met. de „Henri VIII" naar Dordrecht ver voerd. Een groote menigte getuigde van de deelname in dit droevig ongeval. (M. C.) St. Maartensdijk. Woensdag trof den werkman P. Manneke Pz. alhier een vrij ernstig ongeval. Bezig zijnde met een an der mest te laden, stiet zijn kameraad bij ongeluk den tand van een mestriek in het oog van Manneke. Op advies van dr. Tazelaar alhier heeft M. zich naar Rotterdam begeven om zich onder behan deling te stellen van een speciaal oog arts, ten einde zoo mogelijk het oog te kunnen behouden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1