Telegrammen. i Laatste Berichten. Wetenschap en Kunst. Rechtszaken. Allerlei. Leestafel. Telegrafisch Weerbericht. Soort. Briefwisseling. Marktberichten. Marktprijzen van Tarwe en Meel. 1 21 em Borssele xulptele- verkeer ren zjjin n hulp- had de luk, dat aardoor en da- ingeroe- rd door Z. C.) ree fiet- n reden eed een :n man, t dacht op het ven gaf, dat hij aar den e nabij- tard en e man, ipherder is werd n grint- al ver- n opge- ïger der de heer de sta- ran den t is een -erred én rnrdt te ,st. Zon rat stuk n wilde an een 'iel van i; paard en trap x dood. en door Vlet ge- dwonde ïen. regaven d, toen werden. aardoor zij' niet if er be- r wonde. :d Oost- gevon- ariiTi hij zat. rfahrieÜS )e man l vrouw, erzorgd tje. Bij ich een te zijn drik de oterham erdeen urt van sproken hij de was, en an den e doen. er wel :r vt as. k maak- ier den de, wel, aar het rer den 'deeling, gedaan politie- ebracht, jnaamd, gewerkt, 'erkman een zrj- moeder j ie man le klein- verteld, :ant van aai' ver- ijn daad bij de klaarde, n daad, ijze van t. het ze noorden ïerkend. ?en met maar d moet »ok met s dader ïlijkheid te doen :ich een die zijn iten die ?n heeft >or zijn staat, geregeld gegeven cte van gens is Het verder onderzoek zal hieromtrent licht moeten verschaffen. Hoede n spelden. Dezer dagen is 't verbod van onbeschermde hoeden- spelden in de tramwagens te Rotterdam in werking getreden. Voor "ons, mannen, heeft dit verbod geen belang, maar voor de dames kan het verwikkelingen geven. Eén smadelijk verwijderen uit eiken tram wagen dreigt ieder dame, die met een scherpe punt boven den koketten hoed de oogen en de wangen van haar mede mensehen belaagt. De schuchtere jongeling van den Edelkarper is dus 's morgens op pad gegaan, zich al vooraf verkneu kelend over de barre dingen, die hij zien zou. Hij had er best twee dubbeltjes, zijnde twee retourtjes voor over. Hij be steeg dus plechtig een wagen van lijn zeven, nam een pasje en keek uit. Er zat geen dame in den tramwagen. Conducteur, dus sprak hij, knus den gelddrager aan, heb je d'r al veel gesnapt? Het was een onvriendelijke conducteur en hij had geen twee-en-een-ha^en cent fooi gegeven, dus kreeg hij kortaf ten antwoord: 'kWeet van niks. Weet u van niets, wilde hij vragen, doch warempel, daar stapte een dame met een puntigen hoed op de treeplank. De schuchtere jongeling keek zijn oogen uit. Er gebeurde niets. De conducteur ging zijn kaartje brengen en zweeg. Toen nam de schuchtere jongeling maatregelen. Conducteur! fluisterde hij en hij knip oogde in de richting van de dame. De conducteur keek langs den schuch- teren jongeling heen. Die dame fluisterde deze. Wat mot u toch meneer? vroeg boos de conducteur. Die dame heeft een hoedenspeld.ik bedoel een hoedenspeld met een punt. ik bedoel een punt zonder dopje. 'k Weet van niks. Weet u van niets. Dat is verboden. Kan "wel. D'r is mijn niks gezeid. De gemeenteraad. 'kWeet van niks. Er stapte nog een dame op zonder dopje en de conducteur bleef onbewogen. Op 't Beursplein stapte de schuchtere jongeling dadelijk naar het tramhuisje. Hij zou wel eens zien. Controleur, sprak hij, driftig, vandaag is de hoedenspeld-kwestie in werking ge treden. De controleur lachte. Wel zoo, meneer Ja, u weet wel, 't verbod om zonder dopjes te loopen. De controleur lachte nog meer. 'k Weet van niks. Wel sapperloot nog toe. Wet is wet. Plicht is plicht. Hebt u hier een telefoon. Jawel, een publieke. De jongeling stopte zijn nog overig dub beltje in het toestel en kreeg verbinding met de Isaac Hubertstraat. Met de directie asjeblieftHallo, weet u ook niets van de hoedenspelddop- jesgemeenteverordening.ik zeg van de hoedenspeldenzonderdopjesverbodsbepa- ling.van het penpuntzonderdopjeshoe- denspeldartikel.Nee 't Is in den ge meenteraad toch besloten. Boos legde hij het toestel neer. Op 't Beursplein zag hij dames in en uit stappen, onbeschermd van hoeden speld. En geen conducteur belette haar, ge'en conducteur wist van iets. (R. N.) Een w ate r zoeke r. Men bericht uit Eibergen aan de „N. R. 'Crt."1 „Op 't terrein der zwak'zinnigengestich- ten te Rekken hadden zich Maandagmor gen eenige belangstellenden verzameld, daartoe uitgenoodigd door dr. Slot, om den heer Van der Horst te zien wande len, ,wijizen en profeteeren. Deze zo<u n.l. met behulp van een aluminiumstaaf ver schillende plaatsen aanwijlzen, waar on dergronds een waterstroom zich bevindt van zoodanige breedte en diepte, dat bij boringen een voldoende hoeveelheid wa ter zou te verkrijgen zijn ter voorzie ning in de behoeften van de geheele be volking van die gestichten. Zijn alumi- nium-staaf heeft een tong of langwerpig oog in het midden. Hij nam in de ge sloten vuist van iedere hand een der vrije uiteinden van de staaf 'en ving 'zijn wandeling aan. Eerst gebeurde er niets, maar weldra klonk 'het van des zoekers lippen: „hier komt wat", nog één stap, en de tong van de staaf, die Verticaal benedenwaarts gewezen had, ging' zich bewegen naar den wandelaar, en. vervol gens een geheele omwenteling' beschrijven om haar eigen as. Dat was het teeken: daar bevond zich ondergronds een stroom. De breedte van den stroom werd vervol gens door afstappen bepaald, het midden er van behoorlijk' gemarkeerd, en de zoe ker sprak: „overvloed van water op 20 a 25, op 25 'a 30 meter". Dit herhaalde zich op andere plaatsen". Noodlottig omgekoanen. Te Weert viel een schippersknecht overboord in de Zuid-Willemsvaart. Door spoedig toegeschoten hulp was de man weldra op het droge gebracht. Een zekére L. rullemans, die bij de redding behulpzaam was geweest, vulde over de spoorbrug weder naar zijn even onderbroken ar beid terugkeeren, maar werd door den trein in de richting Antwerpen, welken hij niet tijdig genoeg had zien aanko men, gegrepen en vermorzeld. Eigenaardig gebruik. Het tof- felen is wel een van de dolste Brabant- sche dorpsgebruiken. In den omtrek van Helmond en Asten wordt het nog in 'eere gehouden. Als een voorgenomen huwelijk! afspringt, nadat het paartje in ondertrouw is opgenomen, dan komt het jongvolk op een Zaterdagavond hij elkaar, om dit bijzondere feit toch vooral niet onopge merkt te laien voorbijgaan. Van alle er ven in de buurt worden voermansfcarren, kruiwagens en mestkarren weggehaald en in een rijl langs den weg geplaatst bij de woningen van ex-bruid en bruidegom. Dsn geheelen avond door is het een luid ruchtig sjouwen met alle mogelijke ver voermiddelen. Tot slot volgt een loeiende serenade op lampeglazen. Het gescheiden paar durft zich niet vertoonen en ook den volgenden morgen waagt het zich niet in de dorpskerk, maar verdwijnt in alle vroegte om in een naburig dorp de mis te gaan hooren. Na de Hoogmis be- ijVert de jeugd zich om te midden van de kerkgangers alle voertuigen weer op hun plaats terug te brengen. (Hbl.) ,,'n Rat in de val." Als pendant van hetgeen wij dezer dagen verhaalden over den „zonderlinge zieke," die op zulk een geraffineerde wijze den controleur van een ziekenfonds trachtte te verschalken, kwam ons nog een frappant geval ter oore, zoo schrijft de „Resb." Het bestuur van hetzelfde fonds had met dat door een hunner pas aangesloten leden (van beroep kleermaker), opmerkelijk druk gebruik werd gemaakt van de ziekenkas. De statuten zeggen, dat men eerst een vol jaar lid moet zijn om! in aanmerking te komen, voor ziekengelden. Het jaar was nauwelijks om, of reeds klopte de kleermaker aan oini ondersteu ning. Met tusschenpoozen van ziek zijn, beter worden, ziek zijn, beter zijn, herhaal de dit zich van maand op maand. De „kloppartij" van den lijdenden kleermaker had tengevolge, dat de in 't eerste half jaar hem gedane uitkeering reeds, twintig maal meer bedroeg, dan de door hem ge storte contributie. Natuurlijk.... de zieken kas is er voor, men contribueert, voor de pret wordt men niet ziek hè.... „Ja maar, hm.... zegt de penningmeester tegen zijn medebestuurderen, „de dokter, die hem onderzocht, heeft verklaard, dat de man ijzerst'erk i;s, 'n kerel als een boom, en nu vind ik het erg opvallend, dat ons nieuw lid reeds zooveel keer, meer dan de ande ren, een aanval op 't. ziekenfonds heeft gedaan. Bij controle bleek wel, dat de man het bed hield en ziekenbriefjes van den dokter kon vertoonen en dat van pillen, poeder en drankjes ruim gebruik gemaakt werd, maar ziet u.... toch waag ik het te veronderstellen, dat hij ons belakt. De ver onderstelling vindt voornamelijk zijn oor zaak in het volgende: Stellig, zeker weet ik, dat de man thuis in zijn zieke-periode toch zijn ambacht uitoefent. Geregeld wor den afgemaakte costuums gebracht naar de firma waarvoor hij werkt. Hoe is dit nu mogelijk?.... Ziek zijn en werken, loon en ziekengeld ontvangen, dat rijmt 'niet. Ik stel daarom voor, dat de controle van dit lid nog scherper zal worden toegepast...." Zoo gezegd, zoo gedaan. Hoe evenwel de commissarissen van controle zich afsloof den, de fenijder liep niet in de val. Geregeld had de man met 'ziekteaanvallen te kajmpen onrustbarend lang was de stumper week op week ziek, geregeld ook werd, verbor gen onder een zwarten doek, afgemaakt werk, uit zijn atelier weggebracht, maar ook geregeld, wanneer de controleur zich van zijn toestand op de hoogte kwam stel len, lag de man stevig toegestopt onder de dekens. Het was, of liever gezegd, hij was een strop Voor het ziekenfonds. Eindelijk, eindelijk kreeg men hem te pakken. Toen de commissaris op zekeren keer wederom het huis van den verdachte be spiedde, zag hij een verversladder staan tegen de bovenwoning waar de kleerma ker zijn verblijf hield. Een schilder was bezig de pui te methamorphoseeren, onder wijl nu en dan een praatje houdend met de bewoners, die zich achter de geopende ramen in de kamers bevonden. De commissaris, bemerkende dat de ver ver juist het raam van de kleermaker onderhanden had, kwam op 't lumineuze idee den ladder te bestijgen. Hij verzocht den schilder even van zijn hoog standpunt af te dalen, en deelt hem in weinige woor den de toedracht der zaak mede. Deze, zelf lid van een fonds, begreep dadelijk de situatie en verheugde zich bij voorbaat over het verbaasde gezicht van den oneer lijken tailleur. Onder de goed gemeende waarschuwing van den verver: „Pas op kerel, breek je nek niet, hoor!.... geef 'm maar flink z'n vet, klimt de commissaris behoedzaam de sporten op. Zonder onge- vai bereikt 'hij het venster op de derde ver dieping en.... victorie, de rot zat in de val. Onze „sinijder" zat lustig met gekromde beenen boven op zijn snijtafel. IJverig en zonder het minste p'poor van ongesteld:- heid, pikte zijn naald op en neer in de kleurige zomerstof, welke langs de tafel afviel. De Verschijning, van den controleur voor hef geopende raam, wierp een scha duw op zijn werk. Hij keek op.... hè...è...è.i.. wat duivenkater, 'n fatsoenlijk mensch maakt toch zijn entree door de voordeur. Nou heb ik ook geen tijd meer om onder de wol te schieten De commissaris leest duidelijk op de verbleekte trekken van den kleermaker wat zich in diens binnenste afspeelt. Grijnslachend blikt hij eenige oogenblik- ken den snijder aan, en zegt niets anders, maar op zeer hartelijken, amicalen toon Bonjour Vervolgens daalt ,hij voorzichtig naar den beganen grond, voldaan over zijn on derzoek, dat eindelijk overtuigend een eind heeft gemaakt aan de afzetterijpractijk van den snijder, die graag zijn mes van twee kanten liet snijden. Eindhove :n-W eert. Deze spoor lijn wordt op 1 November voor het pu bliek geopend. Vrijbuiterij. Ter hoogte van het kruispunt van Nieuwe Meer en Ringvaart van de Haarlemmermeer zijn Zondag drie jonge mannen, die een zeiltocht hadden gemaakt, door bewoners van den Meerdijk aangerand en achtervolgd. Toen vijf schuitjes hen naderden en reeds twee mannen in hun boot waren gesprongen, zagen de jongelieden geen andere kans om te ontkomen dan door in het water te springen, naar den kant te zwemmen en zich uit de voeten te maken. Later in den nacht is de boot weer opgezocht. Ernstig spoorwegongeluk. De van Manchester komende express trein is gistermiddag te Liverpool door een anderen trein aangereden. Reeds zijn 6 lijken te voorschijn gehaald; men vreest, dat er 10 personen gedood en talrijke personengewond zijn. Het meerendeel der reizigers' was op weg naar het vaste land. Dr. D i es e L In een telegram uit Ber lijn aan de „Daily Mail" wordt medege deeld, dat 't vermogen van dr. Diesel die onlangs in de Schelde verdronken is op een reis van Antwerpen naar Harwich geheel verloren moet zijn. Zijn familie is totaal geruïneerd. Dat de beroemde uitvinder in groote geldverlegenheid ver keerde, mag reeds hieruit blijken, dat hij zich genoopt heeft gezien den 31en Aug. f 3000 op te nemen op de polis zijner levensverzekering. Bijzonderheden worden, uit naam van de familie, meegedeeld in een publicatie vau de Bayerisohe Treuhand Aktiën Gesellschaft, wSarin bovendien wordt aangekondigd, dat te Munchen een vergadering van dr. Diesel's schuld- eischers zal plaats hebben, om te beraad slagen over de maatregelen, die genomen zullen moeten worden. Gelijk wij meedeelden heeft 'de zoon van dr. Diesel te Vlissingen medegedeeld dat omtrent den toestand van zijn vaders vermogen, wegens de uitgebreidheid zie ner zaken, de eerste maanden nog niets met zekerheid te zeggen is. V o r s t e 1 ij k h u w e 1 ij k. Gisteren is te Londen het huwelijk van Prins Arthur van Connaught met de hertogin van Fife in de kapel van het paleis van St. James ingezegend. De grootste locomotief ter wereld heeft de Atchison-, Topeca- en Santa-Fé- Spoorweg-Mij. Het is inderdaad een reu- zenmachine. Zij bestaat uit twee deelen; feitelijk zijn het twee locomotieven van zes assen aan elkaar gekoppeld. De lo comotief wordt met olie gestookt. Het verwarmend oppervlak bedraagt 790 vierk. meter. De spanning is 16 atmosfeer. De locomotief weegt 225000 K.G. De tender loopt op zes assen. Dit „wagentje" bevat 55 kub. meter water, terwijl er 18 kub. meter olie in kan worden weggeborgen. De tender is nagenoeg 37 meter lang. Hij is echter laag, omdat de machinisten er overheen moeten zien. De Spoorweg-Mij heeft drie van die kasten laten bouwen. De machines rijden uitsluitend in de ge bergten van Arizona. Het staat nog te bezien, of het nieuwe type locomotief voldoen zal. Zooals van zelf spreekt, kun nen zich allerlei moeilijkheden voordoen. Het is b.v. al een heel kunststukje de locomotief te draaien. GOES. De heer C. Oranje Lz. heeft bedankt als bestuurslid van de Chr. school Wijngaardstraat le Goes. De hoogste berg van Europa. Men betwist den Mont-Blanc zijn predi- caat van hoogste berg van Europa, om het te geven aan den berg Elbrouz, een der toppen van de Kaukasische berg keten. De berg Elbrouz is inderdaad 5.630 meter hoog, terwijl de Mont-Blanc zich slechts 4.810 meter boven den zeespiegel verheft. Maar nu rijst de vraag: ligt de Elbrouz in Europa? Indien men land kaarten van het Russische Rijk raad pleegt, ligt het Kaukasische gebergte wel in Europa, aan deze zijde van de Cas- pische zee en boven Armenië, dat Euro pa van Azië scheidt. Maar competente geografen, onder welke Bouillet, verkla ren, dat Azië juist door het Kaukasische gebergte van Europa wordt gescheiden en dat de Elbrouz dus een Aziatische berg is. Een nieuw land ontdekt? Volgens een telegram uit New-York is kapitein Wilitzki na een expeditie van drie jaar in de Noordelijke IJszee te St. Michela (Alaska) aangekomen. Hij meldt, onder 81 graden N.B. en 102 graden O.L. een land van de grootte van Groenland ontdekt te hebben. Bestuursgeschi 1.^ Voor den raad van State, afdeeling bestuursgeschil- len, werd gisteren behandeld het geschil tusschen het rijk en de gemeente Groede over de betaling der kosten van over brenging der geleiding van den telegraaf dienst naar de nieuwe kautoorlocaliteit. Gedeputeerde Staten van Zeeland oordeel den, dat het Rijk dit moest betalen. De burgemeester van Groede gaf inlichtin gen en deelde mede, dat de beslissing door vele kleine gemeentebesturen, die in zaken als deze tegen hun wil be taalden, met groote belangstelling wordt verbreid. De koninklijke beslissing volgt later. Het gerechtshof te 's Gravenhage be vestigde het vonnis der Haagsche recht bank, waarbij Janna Flipse, geboren te Colijnsplaat, werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, wegens mishandeling van haar meesteres, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende. AMSTERDAM. De man, die zich voor den moordenaar van Hendrik de Klerk uit geeft, was eerst in Duitschland werkzaam en hield eenige weken verblijf in een Tehuis voor Dakloozen. Hij dronk sterk. Zijn familieleden en zijn gewezen meisje achtten hem tot alles instaat. AMSTERDAM. Ds, C. N. van Impeta, beroepen predikant te Avereest is door di\ classis Ommen der Geref. Kerken peremp toir geëxamineerd en m'et alle stemmen toegelaten tot de bediening des Woords. Ds. van Impeta stelt zich voor 7 December intrede te doen na bevestigd te zijn door zijn vader Ds. J. J. van Impeta van Kat wijk aan Zee. AMSTERDAM. De zaak tegen G. S. te Abbenbroek, beklaagd van moord en des wege door de Rechtbank te Rotterdam en het Haagsche hof tot 20 jaar gevan genisstraf veroordeeld, dient 6 November voor het Hof te Amsterdam. 's GRAVENHAGE. Heden stond voor de Haagsche Rechtbank terecht de 22-jarige student G. Bi. v. L„ beschuldigd van van moord op zijn verloofde W. J. H. op 25 April j.l. in haar woning aan de van Merlestraat. Het Openbaar Ministerie eischte 15 jaar gevangenisstraf. 's GRAVENHAGE. Men meldt ons, dat van de Haagsche passagiers van de „Vol- turno" de oude mevrouw Groeneveld ge red is. Van de moeder en haar vier zoontjes is nog geen bericht ingekomen. DELFT. Het Leerstoelfonds van den Geref. Bond tot verbreiding van de waar heid in de Ned. Herv. Kerk ontving een gift van f 3000. HEEMSKERK. Op het landgoed van Baron van Tuyll onder deze gemeente is heden Prins Hendrik aangekomen, ter bijwoning van een jachtpartij. ZWOLLE. De korenmolen Fortuin van J. W. B. is hedenmorgen een prooi der vlammen geworden. De nieuwe fabriek bleef gespaard. LONDEN. Het reddingswerk in de Uni- versalmijn moest vannacht om 2 uur wor den gestaakt. Alle hoop op het behoud van de circa 360 mijnwerkers, die nog in de schachten zijn, heeft men laten varen. NEW-YORK. De eerste officier van de „Grosser Kürburst" liet zich afkeurend uit over enkele schepen, w. o. Engelsche, die veel te laksch waren bij het red dingswerk van de „Volturno" en, hoewel dit zeer wel mogelijk was, geen booten uitzonden. NEW-YORK. De „Grosser Kiirfurst" is met 105 geredden te New-York aangeko men, door alle schepen met vlagvertoon begroet. Kapitein en hemanning werden gehuldigd. Napoleon I bemoeide zich zelfs met de kleinste dingen. Zelfs toen hij met Ney de plannen voor den grooten vol- kerenslag bij Leipzig op 15 October 1813 opstelde, in ieder geval vlak vóór de groote beslissing van Leipzig en dus, zou men zoo zeggen, opgepropt was met mi litaire plannen en ontwerpen, van welke zijn bestaan als 't ware afhing, in het landhuis Reudnitz bij Leipzig kwam, vond hij nog tijd en lust om met den 'bediende van zijn afwezigen gastheer het volgende gesprek te houden: Napoleon: Zijt gij de meester van dit huis? Bediende: Neen, uwe Majesteit, ik ben slechts een bediende. N. Waar is de eigenaar? B. Hij is in de stad. Hij is reeds be jaard, en heeft in de tegenwoordige om standigheden van zaken zijn huis ver laten, latende mij achter om voor het zelve zorg te dragen. N. Wat doet uw meester. B. Hij doet zaken, Sire. N. In welk vak? B. Hij is bankier. N. (glimlachend) O ho! Dan is hij een millionnair, denk ik? B. Vergeef mij, Sire, dat is hij niet. N. Welnu, dan bezit hij misschien twee millioen. B. Ik wou dat ik U. M. dit met „ja" kon beantwoorden. N. Gij leent geld, niet waar? B. Weleer deden wij zulks, Sire, doch thans zijn wij wij heel blij, als wij het kunnen opnemen. N. Ja, ja, gij doet nog wel iets in dat vak. Hoeveel interest geeft ge? B. Eerst betaalden wij van 4 tot 5 percent, doch nu zouden wij gaarne 8 tot 10 willen geven. N. Aan welke personen waart gij ge woon geld te leenen? B. Aan kleine kooplui en manufactu- riers. N. Gij disconteert ook wisselbrieven, denk ik? B. Vroeger deden wij zulks, Sire, maar nu kunnen wij noch disconteeren noch gedisconteerd krijgen. N. Hoe gaan uwe zaken? B. Op het oogenblik, Sire, gaat er niets om. Na een oogenblik ging de keizer voort: N. Is uw patroon getrouwd? B. Ja, Sire. N. Heeft hij kinderen? B. Ja en zij zijn reeds getrouwd. N. In welke kwaliteit zijt gij bij hem? B. Ik ben klerk. N. Gij hebt, denk ik, ook een kassier? B. Ja Sire, om u te dienen. Nu wenkte de keizer, vervolgt de be diende, die het verhaal zelf te boek stelde, en ik vertrok met een diepe buiging. Ge durende het gansche onderhoud was de keizer in een zeer goed humeur; hij glim lachte dikwijls en snoof sterk. (Vad.) Acht Kerstliederen. Met begeleiding van Orgel of Piano, door J. F. Tierie. Kampen, Zalsman. Deze acht Kerstliederen zijn van Maria Laarman, de toonzetting is nieuw, de „wijsjes" zijn gemakkelijk, zeer geschikt voor onze scholen en Zondagsscholen. Zjj zullen „er in" gaan. En de begeleiding is zoodanig, dat deze liederen met succes door onze Zangvereenigingen zullen voor gedragen worden. Aangrijpend vooral is de begeleiding van 4 en 5: 'tWas duister in 't ronde; en Halleluja, Hem zij de eer. Naar waarnemingen in den morgen van 16 Oct. medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.8 te Mün- chen, laagste stand 746.2 te Seijdisfjord. Verwachting tot den avond van 17 Och Zwakke tot matigen veranderlijke, la ter Zuid-Westelijke tot Westelijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht, later kans op regen. Weinig verandering van tempera tuur. Het wereldrecord voor den afstand is Dinsdag behaald door een Duitscher, zeke ren Stoeffler. Deze aviateur vloog van Johannesthal naar Posen en terug en van daar naar Muhlhausen in der Elzas met een snelheid van 85 kilometer per uur, dat is zeventien maal zoo snel als een voetganger. H. H. Berichtgevers! In verband met het vroeger afdrukken van ons blad, doen wij een beroep op de activiteit van onze berichtgevers en verzoeken wij hun bij hun berichtgeving den grootst moge lijken spoed te betrachten. Berichten van eenig belang en die beknopt wéergegeven kunnen worden, dienen geseind te worden, wanneer ze ons per post eerst den vol genden dag zouden bereiken. Behalve grootere verslagen, die nog vroeger binnen dienen te zijn, moeten kleine mededeelin- gen vóór 4.15 in ons bezit zijn, willen ze althans in de gansche éditie opgenomen kunnen worden. Verder mogen korte berichten van groot belang nog tot 5 uur geseind worden, tenzij ze (ook) voor een bulletin bestemd zijn, in welk geval nog later getelegrafeerd mag worden. C örr. te Heinkenszand. Uw on- derwijsbericht kwam reeds in de ochtend bladen voor. Red. MIDDELBURG, 16 Oct. 1913. Ter graanmarkt van heden was de aan voer ruim. Handel vlug. Kroonerwten 50 cent lager. Overigens' onveranderd. Nieuwe- Tarwe f7 a 7.50; Rogge f6.50 a f7; Zomergerst f5 a 15.25; Ronde Bruineboonen f 16 a f 18Lange Bruine- boonen f 12.25 a f 13.25; Witte Boonen f 14.75 a f 16.25; Kroonerwten f10 a f 11.50; Maanzaad f 12.50 a f 13.50 per 50 K.G.' MIDDELBURG, 16 Oct. 1913. Boter 721/2 a 77i/2 et. Particuliere prijs 80 et.; Eieren f6.60 per 100 stuks. Par ticuliere prijs f 7. per 100 stuks. Vei lingsvereeni grillig. Eieren f6.60 a f8.-per 100 stuks. Woensdag 15 October 1913. ANTWERPEN. Tarwe op termijn in francs Slot. 3e 2e Open. Vor. Dec. 18.87'/, 18.90 18.87'/., 18.95 19.- Mrt. 19.— 18.97Ve 19.— 19.10 19.25 Mei 19.— 18.97'A 19.— 19.02'/, 19.17»/, PARIJS. Tarwe prijsh.per Oct. fr. 25.95 betaald, per Nov. fr. 26.05 ver- koopers, per Nov ./Dec. fr. 26.25 a 26.30, per 4 md. van Nov. fr. 26.50 a 26.55, per 4 eerste md. fr. 26.90 a 26.85 betaald. NEW-YORK. Tarwe. De termijnmarkt opende onregelmatig en zonder zaken, fluctueerde verder om dezelfde redenen als te Chicago en sloot traag. Loco traag. 15 Oct. 14 Oct. 11 Oct. 10 Oct. North 93% 94% 95'/, 96- Roode Winter 97'/, 98'/, 98'/, 98'/, Oct. Dec. Mei 15 October 93% 966/8 14 94% 97% 11 95'/4 98'/, 10 955/8 98% CHICAGO. Tarw e. De termijnmarkt opende onregelmatig en c. lager a c. hooger. December daalde naar aan leiding van baisse-telegrammen, maar Mei steeg op ongunstige oogstberichten uit Argentinië. Daarna vond er voor alle maanden eene daling plaats tengevolge van verkoopen door haussiers en bais siers, wegens gunstiger weder voor de oogstbeweging en naar aanleiding van Bradstreet's verslag. Groote exportvraag en contramine-dekkingen veroorzaakten eene rijzing, maar de markt liep wegens realisatiën en doordien er weinig vraag was weder terug. Het slot was traag. Oct. Dec. Mei Juli 15 October84% 893/s 14 85- 90— 11 85% 91- 10 86% 91% (N. R. Crt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 3