Gemengd Nieuws. Buitenland. De ramp van de „Volturno". Binnenland. Kerknieuws. Onderwijs. Uit de Provincie. slaan is zulk een gevaar, mocht het inderdaad zoover komen, af te keerem Daartoe ïijn dagen, ais thans door de onderwijsmannen in Utrecht medege maakt, van zoo groote beteekenis. De zekerheid wordt er bevestigd, zoo schreef „De Nederlander", dat wie in 't hoogste één zijn, samen behóóren, en kun nen arbeiden. En tevens is gedemon streerd, dat de zaak van Christelijk onder wijs en opvoeding er eene is, waarmede we óók naar voren kunnen komen. Velen zullen (Ut Congres hebben gevoeld rijk aan schoone beloften voor de toekomst. Aan de congressisten de taak, de geest drift in hun eigen kringen aan te wak keren. Want moge op staatkundig gebied de overwinning niet behaald zijn vast staat, dat de eindoverwinning in den geestelijken strijd aan óns is. En daar om ook was 'tslotwoord zoo op z'n pas. Want de bloei en de ontwikkeling van het Christelijk onderwijs legt ernstige ver plichtingen op wie er aan arbeiden: me de te werken, opdat het Christelijk on derwijs worde in alles het beste. Mét dat geestelijk ideaal voor oogen gingen de congressisten huiswaarts: de verwe zen lijking van hel ideaal eischt alle krachten. Want is de politieke strijd zwaar, deze is het niet minder. Enkele geredden zijn op 't oogenblik on dergebracht in het gebouw der stichting Montefiore te Rotterdam. De dagbladschrijl- vers verhalen van ontroerende tooneelen, die zich daar afspelen. De „N. R. Crt."-verslaggever vertelt: Op een van de treden van het bordes troffen we onder anderen aan vrouw Ra chel Godkowsky, met haar kinderen Abra ham 17 jaar, Gaike 8 jaar, Samuel 41/2 jaar en Jona 3 jaar. Haar drie iandere jongens: Pingas, 15 jaar, Daniël 9 jaar, en Kiwa 7 jaar, zeg zij bij de redding in zee vallen en verdrinken. Zij was rnet haai' zeven kinderen op weg naar Mina- polis geweest, waar haar man schoenma ker is. Pe oude vrouw was troosteloos en vormde met haar kinderen een droe vig troepje. Dan was er vrouw Cirl Tepper, uit Mechalowic in Rusland, met haar 17- jarige dochter. Haar andere kinderen Beile, 15 jaar, Elias, 13 jaar, en Sara, 8 jaar, met wie zij op de „Volturno" de reis maakte naar New-York, waar haar man is, 'zijn gered, maar die be vinden zich aan boord van andere Sche pen. Ook ontmoetten wij er Helena Star- zyozny, uit Karwin in Silezië. Haar man is kellner in Canada. Zij werd gered met haar drie kinderen: een meisje van ruim 3 jaar, een jongetje van ruim een jaar en een zuigeling van één maand en 5 dagen. Zij vroeg ons of wij niet een zuigflesch met melk' konden krijgen voor de jongste. Die was zoek' geraakt in het rustelooze gekrioel. Aanstonds gaf dr. Voorzanger last om de flesch te vullen. Vrouw Starzyozny vertelde ons, terwijl zij haar zuigeling aan de borst hield gedrukt: Dien noodlottigen morgen was zij juist op, toen om zes uur de alarm kreet klonk: „hinaus, hinaus, es brennt!" Inderhaast gekleed had zij 't wichtje op genomen: de anderen hingen aan haar rokken. Toen was de eerste ontploffing gevolgd, waarbij verscheiden passagiers van schrik in zee gesprongen waren. Zij was maar stil blijven staan met haar kinderen op het voordek ih den rook, natgehoosd door den regen, om zich voor de vlammen te beveiligen. Een van de officieren was altijd bezig met blusschen van het vuur, en de vrouw had gedacht zoolang hij daar staat, zijn we veilig. Telkens riep die officier: menschen wees toch niet krankzinnig. Juist heden verwachtte haar man haar in Toronto; zij had al haar bezittingen verkocht en haar drie koffers, haar ver mogen van 65 was zij kwijt.- Haar oud ste zoontje had de drie sleutels van de koffers om zijn hals hangen. Bij de red ding was haar ju'ouwring haar van den vinger gescheurd. Desselman, de derde officier van de „Volturno" heeft hij zijn aankomst te New- York verklaard, dat de brand is ontstaan door de ontploffing van chemicaliën. Waarschijnlijk zijn velen van de 80 of 90 tusschendekspassagiers in het voor schip door de vlammen verrast en le vend verbrand. Toen het vuur tijdelijk wat minderde heeft kapitein Inch getracht in het voor schip door te dringen. Hij zag er vier lijken van matrozen liggen, maar moest dadelijk weer terug met brandwonden in het gezicht. Helaas, de dappere zal aan één oog blind blijven. Toen de pompen bij gebrek aan stoom buiten werking kwamen, nam de brand snel in omvang toe en een tweede ont ploffing volgde. Het verdere verloop van de catastrophe kennen onze lezers. Tengevolge van de berichten in de bla den, dat de bemanning der „Volturno" uit Belgen bestond en dat die beman ning zich laf zou gedragen hebben, heeft de „Zeemansbond" overtuigd, dat hier een vergissing aangaande de nationaliteit der bemanning in het spel was een tele gram gezonden aan den minister van ma rine, met het verzoek een onderzoek in te stellen naai' die bemanning en dit in de binnen- en buitenlandscbe bladen te publiceeren. Het vermoeden, dat de „Volturno" door onmenschelijke daden, een moorddadig complot zou omgekomen zijn, wordt nog niet bevestigd. Zou zoo iets mogelijk zijn? Engeland MIJNRAMP IN ZUID-WALES. Dertien jaar geleden had in dezelfde Universal-mijn een ontploffing plaats, die één mijnwerker het leven kostte. Er wa ren op het oogenblik der ramp slechts 89 arbeiders onder den grond. Bijna al len werden gered. De ramp, die thans Zuid-Wales met schrik en angst, droefheid en rouw ver vult, is oneindig veel ontzettender in haar gevolgen. Verkeerde men aanvankelijk nog in onzekerheid omtrent het lot van onge veer 400 mijnwerkers, thans is alle hoop op behoud opgegeven. Want gistermiddag is opnieuw brand uitgebroken in de schachten. De geruchten, dat de reddings ploegen nog 29 mijnwerkers levend in de westelijke schachten hebben aange troffen, zijn helaas niet bewaarheid. De redders hebben alleen stapels lijken gezien. Tot dusverre zijn 43 lijken bovenge bracht, sommige onherkenbaar. Een Engelsch blad geeft een lijst van eenige groote mijnrampen sedert 1860 in en buiten Engeland. Een lange lijst, maar hoe vele in ver afgelegen streken Ja pan, China en zoo zullen er nog onder deze 47 ontbrekenEn 25 is het minste aantal slachtoffers op deze lijst; zouden er in de talrijke kleine mijnongelukken bij elkaar niet nog vele menschen meer omkomen, dat in de betrekkelijk weinige groote? De ramp van Cournères bij Calais in Maart 1906 heeft op de lijst het grootste aantal slachtoffers, 1230; dan volgt, in 1866, die van Talke-of-the-Hill in Enge land, met 388; verder die van de Pretoria- mijn bij Bolton in 1910, met 344, enz. Die van de Universal-mijn zal, vreezen wij, ongeveer even erg zijn. Oostenrijk Hongarije. Een C h ris tel ijlk-so ciale" zege. De Christelijke sociale partij beeft een schitterende overwinning behaald bij de herstemming voor den rijksx-aad in het Weensche district Leopoldstadt, vroe ger vertegenwooi'digd, zooals men weet, door den socialist Schuhmeyer. De Chris telijk sociale candidaat dr. Mataja werd met 9012 stemmen gekozen, terwijl 8446 stemmen werden uitgebracht op 'den so cialist Elderseh. Voor den Christelijk- socialen candidaat stemden ook' de Duitsch-nationalen, terwijl voor den so cialist de vrijizinnigen en de Tsjiecherj; stemden. De verkiezingsstrijd was natuur lijk zeer heftig en het aantal kiezers bui tengewoon groot. Rusland. Het ritueele moordproces te Kiel heeft al heel wat monden en pennen in be weging gebracht. De verontwaardiging, die het alom heeft gewekt en nog wekt, is zeer groot. We mogen onzen lezers enkele bijzon- dei-heden omtrent deze sensationeel© zaak niet onthouden, vooral met het oog op het feit, dat uit alle oorden der wereld protesteerende stemmen opstijgen en wij zelfs in onze provincie een protestverga dering tegen de Russische ongerechtighe den hadden. De St. Petersburgsche brief schrijver van de „N. R. Crt." stelt ons in .staat nog een en ander omtrent den moord [mede te deelen, waarvan Reilis indertijd beschuldigd is en waarvoor hij nog steeds in den kerker zucht. Joesjtsjuiski was den 12 Maart als ge woonlijk vroeg opgestaan om 'zich naar school te begeven. Op het gebruikelijke uur kwam hij echter niet terug. Hij bleef weg. Alle nasporingen der familie ble ven vruchteloos, tot den 20en Maart, toen zijn lijk werd gevonden in een rotsholte op een landgoed bij de stad. Het lijk bevond zich in zittende hou ding, de handen waren op den rug samengebonden en het lichaam was slechts gedekt met een hemd, een broek en één kous. In dezelfde grot vond men zijn pet, zijn buis en de andere kous, benevens 5 schriften, die hij 's morgens mee naar school had genomen. Bij de lijk schouwing werden op het hoofd en den romp niet minder dan 47 ivonden gevon den, alle steekwonden van ovalen en drie- hoekigen vorm. Het lichaam was nagenoeg geheel leeggebloed. Ten gebruike bij de Joodsche ceremo niën? Er zijn er enkelen, die het gelooven. En Beilis is er het slachtoffer van. Hij zou den moord gepleegd hebben. Maan denlang, ja reeds meer dan twee jaren ligt hij aan banden, onschuldig. Daar van is de gansche wereld overtuigd. Toen Beilis gevangen genomen werd, was hij zelf en zijn heele familie ervan overtuigd, dat men met eenmisverstand déf politie te doen had, die twijfelde aan het woonrecht van Beilis. Eerst later kwam de valsche beschuldiging van moord erbij, en sindsdien leeft de familie, dagelijks in grooter verval, in angst en vreeze omtrent het vonnis, dat de Russische rechter zal vellen. Mocht Reilis worden veroordeeld, 's rechters zwakheid zal eerst dan een storm van verontwaaxrliging opwekken, zooals nog nimmer gezien is. Want Beilis is onschuldig!!! Eerste Kamer. De heer van der Lande heeft zrjn be noeming tot lid van de Eerste Kamer voor Overijsel aangenomen. Kamerverkiezing. In Amsterdam III (vacature H. Polak) zal de verkiezing plaats hebben op 27 Oct., de stemming en herstemming, zoo noodig, op 4 en 11 November. V oetriemen. De bij de infanterie gehouden proef met voetriemen, dienende om bij groote marschen om den schoen en het onder been te bevestigen, om wrijving van den voet in den schoen te voorkomen, heeft, naar de „Avondpost" meldt, goed vol daan. De definitieve invoering kan wor den tegemoet gezien. Mr. Kolkman Gedeputeerde? De Haagsche briefschrijver van „de Tijd" wijst als vermoedelijke opvolger van Prof. v. Swaag in de Prov. (Ged.) Staten van Zuid-Holland den katholieken oud minister Kolkman aan. Zondagsrust. H. M. de Koningin heeft zich op het verzoek van de Ned. Vereeniging tot be vordering van Zondagsrust, bereid ver klaard, als beschermvrouw op te treden van het in September 1914 te 's Gra- venhage te houden internationaal congres voor Zondagsrust. Z. K. H. de Prins der Nederlanden verklaarde zich bereid het eere-voorzitter- schap van het congres te aanvaarden. Het hoofdbestuur heeft uit zijn mid den als leden van de regelingscommis sie aangewezen de heeren prof. dr. P. J. Muller, voorzitter; G. B. van Aaken, seci'e- taris; H. Meijboom, penningmeester; jhr. mr. G. C. von Weiier en jhr. inr. J. H. J. Quarles van Ufford. De regelings commissie zal nu beginnen met de voor bereiding van het congres en is voor nemens te zijner tijd nadere mededeelingen te doen, in de hoop, dat velen zich op gewekt gevoelen, als lid van het congres toe te treden. Waar de beide vorige con gressen uitnemend zijn geslaagd, is men ook nu vol goede verwachting. Ouderdom stoel a ge. Zijn onze inlichtingen juist, aldus schrijft „De Tijd", dan zal de ouderdoms- toelage, die begin December aan 70-jarige oud-werklieden van Rijkswege moet wor den uitgekeerd, veel grooter uitgaven vor deren, dan waarop is gerekend. Er moet tot dusverre bij de verschil lende Rentecommissarissen reeds meer dan 80.000 aanvragen zijn ingekomen; en al zullen daarvan door de Rijksverzeke ringsbank nog wel eenige worden uitge schift, het is nu ai zeker, dat er heel wat meer dan 25000, het cijfer, dat mi nister Talrna door zijn deskundigen is voorgelegd, zullen overblijven. Aan de Rijksverzekeringsbank wordt iederen avond door tal van ambtenaren eenige uren extra gearbeid om de pape rassen te bewerken, die uit het geheele land herwaarts zijn gekomen, en er ko men nog handen te kort. Ned. Hérv. kerk. Zestal (alph.) te Beemster: J. P. Canne- gieter te Middelburg; F. W. J. v. d. Kie- boom te Bergen; G. de Leeuw te Oud karspel; P. A. R. v. Meurs te Schagen; H. H. Riepma te Edam en J. Slot te Oosthuizen. De kerkvoogden en notabelen hebben de jaarwedde van .den te be roepen predikant met f 200 verhoogd, zoo dat deze thans f 2200 bedraagt. Bedankt voor Jaarsveld, door J. Kraaij te Hasselt. Benoemd tot hulpprediker te Ber- gentheim, W. Jonkprs, cand.'te Nieuw- Amsterdam. Borssele. Bij de op Woensdag gehou den stemming voor 4 gemachtigden iiW het kiescollege zijn herkozen de heeren J. v. d. Velde, J. van Zweeden Sr., P. Poldeidijk en C. v. d. Velde, met resp. 37, 38, 38 en 38 stemxnen. Gerei', këi'ken. geroepen te Gees, G. Wissink' te Nijega- Opeinde. Bedankt voor Geesteren-Gelselaai', door G. H. 1de Jonge te Scharnegoutum. Mooie gift. Zondag j.l. is, zoo meldt de „Stand.", in de Geref'. kerk B, te Maassluis, in de gewone collecte voor de kerk gecollecteerd een gift van f 1000, als bijdrage in de bouwkosten van een nieuw gebouw der Vrije Universiteit. Benoemd tot onderwijzer aan een Chr. M.U.L.O.school te Gorinchem de heer D. Stroo te Terneuzen. (Rotterdammer) De Uniecollecte bracht op te Axel f 235.231 te Ierseke met Iersekendam f70.45. Geslaagd te Venlo op het akte-exa men vrije- en ordeoefeuingen de heeren A Qudeman te Baarland, P. J. Noom te Wolfertsdijk, M. J. van 't Hoff te Heinkens- zand, J. Witte te Kruiningen. Middelburg. Gisterenavond gaf het Kin derkoor der Zangvereeniging „Hoop op Zegen" (onderafdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond te Vlissingen) een uitvoe ring in de Bogardzaal alhier. Nadat de directeur dhr. .T. Breel in gebed was voorgegaan, begon het koor aan zijn program. i De lieve versjes weiden door de jonge gastjes heel waardig driestemmig - gezon gen. Vooral „De Heer kejrt de Zijinen" van Mendelssohn-Bartholdy klonk uitste kend. Correct werd door de kleinen op den dirigeerstok gelet. De jeugdige or- ganiste kweet zich, ondanks den te har den klank van haar instrument, heel goed van haar taak. Flinken steun ver leenden de jonge violisten. 'tWas voor de jeugdige Vlissitigers een blijde avond. Jammer, dat het bezoek van de Middel burgers zélf zoo gering was. Zou het niet wenschelijk zijn, dat de Chr. Nat. Werkmansbond of de afd. van Patrimonium alhier ook het initiatief nam, tot het oprichten van een dergelijk kin- deikoor? 't Voorzag wellicht in een behoefte. Raadsvergadei'ing van Woensdag middag. De voorzitter stelde voort de zaak van de Sti'aatbelasting in ge meenschappelijke handen te stellen van de commissies van fabricage en finan- tiën. De heer Onderdijk stelde een motie voor, waarbij het ontwerp straatbelasting) wordt teruggezonden en B. en W. worden uitgenoodigd een stratenplan daaraan ver bonden in te dienen. Deze motie kon nie,t in stemming worden gebi-acht en werd de zaak' daarna in handen der coqi- missies gesteld. Het voorstel tot ontvankelijkverkla- ïing van het beroep van Kleynenbexg is aangenomen, eveneens het voorstel tot voorioopige regeling van den pensioen grondslag voor de gemeenteambtenaren. Op een desbetreffende vraag van den beer Onderdijk deelde de voorz. mede, dat de regeling van het pensioen gereed is en thans bij de comm. van de financiën is. Het verzoek Van dhr. Jongepier is in gewilligd. Het voorstel tot "dooitrekking der waterleiding is aangenomen. Het voor stel van B. en W. tot het verhuren van grond aan de Nijverheidsvei'eeniging werd verworpen met 11 tegen 1 st. B. en W„'s voorstel inz. plantsoen Groenmarkt werd na eenige discussie aan genomen, eveneens dat inzake het rooien van hoornen. Inzake slaehthuiskwestie is na zeer langdurige besprekingen besloten, dat een nieuwe becijfering door dhr. Boasson in het midden gebracht, eerst nader door B. en W. zal worden onderzocht en is zoolang de behandeling geschorst. In de gemeenteraadszitting werd Woensdagmiddag, nadat, de agenda was afgehandeld, bij de rondvraag door den heer Onderdijk de vraag gesteld wanneer of het advies van B. en W. mag worder, tegemoet gezien op het reeds in April j.l. ingediende verzoek van de politie- agentenvereeniging, inzake de betaling van overuren en het berekenen van het'kleed geld bij den aanslag in de belasting. De burgemeester zeide, dat bij hem on geveer 5 weken geleden het rapport van den commissaris is ingekomen en dat voor de volgende vergadering het voor stel van B. en W. kan worden verwacht. De heer Gratama vroeg hoe het komt, dat het door de gemeente aangekochte winkelhuis op den hoek van Nieuwstraat en Korte Delft met het doel het af te breken, thans toch weer te huur is gezet. De burgemeester antwoordde, dat hij de reden daarvan thans niet kan mede- deelen, doch dat het plan tot spoedige afbraak blijft bestaan. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen zekere W. V. uit Goes, wegens openbare dronkenschap. V. wilde met den trein vertrekken, wat hem echter ontraden werd. Hij werd door de politie en familieleden naar het buis van laatstgenoemde gebracht, om eerst zijn roes uit te slapen. Vlissingen. Na. onderzoek der duikers bleek dat er in de schroef van de Spaanséhe stoomboot „Velasquez" een staaldraadtros zich bevond van ongeveer 20 M. lengte. .Alen is dadelijk begonnen die te verwijderen. Alhier is gisterenavond de door de gemeente ingestelde handelsavondcursus plechtig geopend. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door den burgemeester, den heer jhr. mr. A. A. van Doom van Koudekerke, den leider van den cursus, den heer C. Maimouryden districts schoolopziener, den heer Heringa; den voorzitter der vereeniging'„Gemeenschap pelijk Belang", den lieer T. Alanse; en den voorzitter van de afdeeling Vlissin gen van Jen Nederlandschen Bond van Handels- en kantoorbedienden „Mercu- rius" den heer Vroom, die allen hun beste wenschen voor den bloei der school uitspraken en er de hoop aan toevoegden dat deze inrichting van onderwijs zoowel de leerlingen als de handel moge ten goede komen. Dé proeftochten met den torpedo- bootjager „Vos", die gisteren op de reede voor Missingen zouden aanvangen, zijn voor onbepaalden tijd uitgesteld. Eenige kleine voorzieningen, die het schip eerst nog ondergaan moet, zullen door de werf „De Schelde" worden uitgevoerd. De kapitein H. C. J. M. Berkel- jon van het 14e regiment infanterie wordt van 3 tot 20 November te Amsterdam gedetacheerd ter deelneming aan een cur sus in de vestingoorlog. Goes. Hedenochtend ongeveer half twaalf had in de Stoofstraat alhier een ernstig ongeluk plaats. De 7-jarige Joh. T. geraakte door welke oorzaak is onbekend onder den sleperswagen van den heer Korstanje, met het noodlottig gevolg, Mat hij door een der wielen werd overreden. De arme knaap werd vrij ems- tig verwond aan hoofd en schouder. Na dat hij per as naar de woning aan !de Groote Kade was vervoerd, werd genees kundige hulp ingeroepen. De toestand van het jongetje bleek niet onbevredigend. Hahkenszand Met ingang van 21 en 23 dezer zal te Heinkenszand en Boi-ssele in het hulptelegraafk'antoor een hulptele foonkantoor voor het algemeen vei'keer worden opengesteld. De diensturen zijin gelijk aan die van het betrokken hulp- telegraafkantoor. '8 Heer Arendskerke. Gisteren had de vrachtrijder M. op 'tHof het ongeluk, dat zijn wagen over zijn hand reed, waardoor zijn vingers erg gekneusd werden en da delijk geneeskundige hulp moest ingeroe pen worden, welke verleend werd door Dr. van hvaarden. (N. Z. C.) Poortvliet. Toen gisteravond twee fiet sers van het dorp naar Strijenham reden en ongeveer halfweegs waren, reed een van hen over de beenen van een man, die daar op den weg lag. Eerst dacht men, dat hij dood was, daar hij op het eerste gezicht geen teeken van leven gaf, doch bij nader onderzoek bleek, dat hij nog leefde. Aanstonds reed men naar den landbouwer Al. G., die daar in de nabij heid woont, en spoedig met paard en kar ter plaatse was, waarna de man, die bij nader onderzoek de schaapherder van A. G. bleek te zijn, naar huis werd gereden. Daar hij voorover in een grint- kuil gevallen was had hij nog al ver wondingen aan gezicht en handen opge- loopen. Oosterland. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Tubbei'gen de heer V. H. Heijmans, alhier. Tholen. De Staatscourant bevat de sta tuten van de afdeeling Tholen van den Volksbond tegen Drankmisbruik. Ongelukken. Nabij Weert is een scheepsvoerman door een trein overreden en gedood. Sedert Alaandag wordt te Boskoop een 15-jarige knaap vermist. Zon dag had hij een marmeren naamplaat stuk geslagen, waarvoor de politie hem wilde verbaliseeren. Het zoontje van een landbouwer te Hoek van Holland viel van een paard, doordat een man hot paard een klap gaf. Het kind kreeg een trap van het dier en was onmiddellijk dood. Te Amsterdam is een loopjongen door de electrische tram overreden. Met ge broken been en bloedende schedelwonde is hij in een ziekenhuis opgenomen. De dames van P. te Steenwijk begaven zich per fiets naar Frederiksooixl, toen zij door een zandtrein gegrepen werden. Een der dames viel achterover, waai'door zij zich zoodanig verwondde, dat zij niet vervoerd kon worden. Raai' zusfer be kwam een vrij ernstige schouderwonde. Te Heerlen is een gepensionneerd Oost- Indisch militair dood op den grond gevon den in het acrestantenloikaal, waarin hij wegens dronkenschap opgesloten zat. Te Léer geraakte in een papierfabriek een arbeider in de machine. De man Werd op slag gedood. Hij laat een vrouw met verscheidene kinderen onverzorgd achter. Het vermoorde jongetje. Bij de politie te Amsterdam heeft zich een man aangemeld, die zegt de dader te zijn van het vermoorde knaapje Hendrik de Klerk, wiens lijkje in den Buiksloterham gevonden werd.. Gisternacht omstreeks 4 uur werd een politieagent op straat, in de buurt van het hoofdbureau van politie, aangesproken door een man, die vertelde dat hij de moordenaar van Hendrik de Klerk was, en dat hij nu wroeging had en aan den commissaris een bekentenis wilde doen. De agent nam den man, die er wel naar uitzag, dat hijeen drinker v\ as, maar toch volstrekt niet den indruk maak te, clat hij op dat oogenblik onder den invloed van sterken drank verkeerde, wel, dat hij zenuwachtig was, mee naar het hoofdbureau van politie. Tegenover den brigadier herhaalde hij zijn mededeeling, die hij reeds aan den agent had gedaan en daarop werd de man naar het politie bureau in de Warmoesstraat gebracht, waar de zaak in onderzoek is. 'tls een 37-jarig man F. D. genaamd, die vroeger in de mijnen heeft gewerkt, maar in den laatsten tijd los werkman hier ter stede is, waar hij in een zij- steeg van de Rozenstraat bij zijn moeder inwoont. Voor den commissaris heeft de ma» zijn bekentenis herhaald. Tot in de klein ste bijzonderheden heeft hij daar verteld, hoe hij denjongen naar den ovei'kant van het IJ had meegenomen en wat daar ver der gebeurd was. Wroeging over zijn daad had hem er toe gebracht zich bij de politie aan te geven. De man verklaarde, dat hij diep berouw had over zijn daad, maar uit zijn houding en zijn wijze van doen bleek dat berouw verder niet. De man is geconfronteerd met het ze venjarig broertje van den vermoorden knaap, maar door dezen niet herkend. Zijn uiterlijk kornt ook niet overeen met de beschrijving van het broertje, maar met de verklaringen van dit kind moet men natuurlijk voorzichtig zijn. Ook met die van den man, die zich nu als dader aangemeld heeft, want de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men hier te doen heeft met een krankzinnige, die zich een waanvoorstelling heeft gemaakt en die zijn verklaringen baseert op de berichten die hij over het geval in de couranten heeft gelezen, aangevuld misschien door zijn ziekelijke fantasie. Daartegenover staat, dat hij een volkomen duidelijk, geregeld verhaal van het gebeurde heeft gegeven en geenszins dgn indruk maakte van iemand, die in zijn geestvermogens is gekrenkt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2