Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten Rechtzaken. grond-idee van den Bond is niet door dwang, doch door overtuiging het drank misbruik tegen te gaan. De „M. Crt." schrijft: Gistermid dag te omstreeks 1 uur had in de Lange Deift, hoek Segeerstraat, alhier, een on geluk plaats, dat' gelukkig nog vrij goed afliep. Een wielrijder reed een ongeveer 10-jarige knaap aan, dat op den grondi viel juist onder het paard van een slee perswagen. De voerman wist door dade lijk de teugels in te houden te voorko men dat de knaap werd overreden. De jongen, die aan hals en arm kwetsuren had opgeloopen en geheel van streek was werd cloor een voorbijganger naar dr. Bolle gedragen. Vilssingen. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad was on der de mededeelingen de verlies- en winst rekening der gemeente over 1912. Op eerstgenoemde komen aan de debetzijde o.a. de volgende posten voor: Openbare werken f 69.016,63 Va, rente f45.328,24, al gemeen bestuur f 26.361,94i/2, lager on derwijs f 47.544,66i/2> politie f 26.282,16. Op de credietzijde komen voor bouwgrond f2.129,83, belastingen f273.814,94 en ka pitaal voor zuiver verlies f 10.655,541/2. Op de balans staan aan debetzijde o.a. de volgende posten openbare werken f 797.417,371/2, bouwgrond f 436.330,25 en aan de creditzijde leeningen f 1.654.076,63, tijdelijke leeningen f 10.000 en kapitaal voor zuiver bezit f 432.724,78. Verder wordt overgelegd een vergelijking van ge noemde verlies- en winstrekening en die van 1911, waaruit blijkt, dat op bouw grond f 7.070,061/2 minder winst werd ge maakt, doch op belastingen f25.491,91 meer. Het lager onderwijs leverde t 2.154,76 minder verlies op, het middel baar daarentegen f2.004,25 ineer. Ook de armenzorg gaf een voor de gemeente grooter verlies en wel van f 2.773,851/2. Vervolgens twee adressen inzake de pensioneering van gemeente-ambtenaren en wel een van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren en den Alge- meenen Politiebond. Verder een adres van de leeraren dei- Burgerschool met verzoek nog eenige wij zigingen in het reglement betreffende die school aan te brengen. Ten slotte de briefwisseling tusschen Ged. Staten en den Minister van Binnen- landsc.he Zaken betreffende de in de raads zitting van 25 Juli j.l. genomen besluiten ten eerste 0111 de stemming over de voor dracht van Burg. en AVeth. tot benoe ming van een definitief onderwijzer te doen geschieden met gesloten briefjes in gevuld met „voor" ol tegen" en het tweede waarbij A. L. Gerretsen niet tot definitief leeraar werd benoemd. Het resultaat van deze briefwisseling is, ijat die besluiten onveranderd gehand haafd blijven. Onder de over te leggen stukken was het reeds vroeger vermelde adres van den heer J. Coster, directeur der Burger school en het antwoord van B. en W. daarop. Verder o.a. een adres van 231 bewoners van Nieuwendijk, Zeihnaikt en omliggende straten, waarin geklaagd >vordt over de stank, welke de Engelsche kade verspreidt, doordat daar in een deel der rioleering wordt geloosd en er niet meer gespuid wordt en in zeer geruimen tijd niet gebaggerd is, waardoor de haven in een erge staat van vervuiling is ge- Taakt. Adressanten vragen dringend om een grondig onderzoek en het aanbren gen van verbetering met den meest moge lijken spoed. Aan den heer H. Frank werd eervol ontslag gegeven met ingang van 15 Nov. Tot lid van het bestuur van het werk- loozenfonds werd herbenoemd de heer dr. A. Staverman en tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim de heer J. L. Buising. Op het verder behandelde komen wij in het volgende nummer nader terug. De stemming voor een lid van de Kamer van Koophandel is bepaald op Maandag 17 November en de herstem ming zoo noodig op 24 October. Goes In de week van 17 Oct. kwam ter kennis van den centralen gezondheids raad slechts 1 geval van diphteritis en .wel te Goes. Zierikzee. Benoemd tot bestuursleden van de Ver. tot oprichting en instand houding van de Ambachtsschool alhier, in de vacatures de Müralt en Meijlink, de heeren J. A. Stoop en J. Hoogenboom. Herkozen de heer H. Slot. 's Gravenpolder. Toen Woensdagochtend de boerenknecht M.' H. met een voer riet een oprit afreed, kantelde de wagen en kwam deze in een diepe sloot terecht. Daarbij bezeerde de knecht zich zoo ern stig, dat hij per rijtuig naar huis moest vervoerd worden. Dr. Van Ingen Schouten verleende geneeskundige hulp en consta teerde, dat twee ribben gebroken waren. (M. Cl) Kruiningen. Tot stationschef alhier is benoemd de heer N. van Buffelen, thans goederenklerk te Breda, zoon van den heer van Puffelen, die hier jarenlang stationschef is geweest. Nisse. Een kind van den arbeider C. v. B., ongeveer een jaar oud, had gisteren het ongeluk al spelende een arm te breken. Hansweerd. Alhier viel op de werf „Zeeland" de nageljongen F.. P. van een paar meter hooge stelling en kwam met zijp irug zoo ongelukkig op een paar ijzeren balken terecht, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen, waarbij bleek, dat hij inwendig lichte kneu zingen had bekomen. Krabbendijke. Gisteren is de nieuwbe noemde burgemeester de heer Jae. Welle- man feestelijk ingehaald, beëedigd en ge ïnstalleerd. Donderdagavond had hier nog een klein incident plaats. Eenige vreemdelin gen kregen een weinig moeite en deel den klappen uit. De burgemeester kwam spoedig tus- schenbeide en vroeg om de feestelijke stemming niet te storen en het te wil len laten. Hoe het zij uf niet, de een zegt 'per ongeluk, een ander zegt met moedwil, doch onze burgemeester liep een paar klappen op, waarna de zaak werd bij gelegd. In de gisteren gehouden raadszit ting werd dhr. P. van "Niemvenhuijze met 4 stemmen gekozen tot eerste wethou der. Dhr. Vogelaar bekwam één stem; één stem blanco. Men schrijft aan het „N. v. d. D.": In Zeeland is het over het algemeen dit jaar voor de liefhebbers der jacht weinig uitlokkend. Dit vindt zijne oorzaak niet in mindere bescherming, want de heeren, die jachtgronden in eigendom heb ben, ontzien geen kosten, om de strooperij tegen te gaan. Wel lokken die maatregelen de stroopers aan, maar dit jaar is ook dit bedrijf niet loonend, omdat het met den wildstand treurig is gesteld. Hazen' zijn er zeer weinig doordat de overvloe dige regens de meeste jonge hazen deden verdrinken, patrijzen zijn er al evenmin, doordat de broedsels niet werden uit gebroed, en ook fazanten moeten er wei nig zijn. Alleen in de duinstreken schij nen de konijnen minder van het weer te hebben geleden. Bietenvervoer Zeeuwsche lijn. Met ingang van Vrijdag zullen dage lijks vier extra treinen loopen voor bieten- vervoer. Twee dezer treinen rijden van af Roozendaal en twee vanaf Vlissingen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aardenburg (toez.), J. N. Pattist te IJzendijke. De Nederl. Hervormde Kerk te St. Petersburg, die thans den remontstrant schen predikant dr. C. E. Hooykaas, te Vlissingen, beroepen heeft, werd in 1717 gesticht. Haar eerste leeraar was Herma- nus Grube, haar bezorgd door de classis van Amsterdam. Sinds menschenheugenis werd deze kerk bediend door uitsluitend moderne Hervormde predikantende nu beroepene is een modern Remonstrant. liet Nationaal C h r. School- congres. Wij wenschen iets uitvoeriger dan gis teren een en ander belangrijks te melden omtrent het verhandelde op bovenge noemd congres. Prof. Woltjes, de voorzitter, wiens por tret heden „De Spiegel" siert, vergeleek het Chr. onderwijs van 1813 met dat van 1913. Toen geen Bijbel op de school; nu reeds 1137 scholen met den Bijbel; en Chr. hoogere burgerscholen; benevens Chr. scholen voor inlanders in Indië. Edoch, er blijft nog zooveel te doen. Wij moeten zelfs nog beginnen met de reor ganisatie van het onderwijs. Een grond wetsherziening zonder wijziging van art. 192 in den geest van het voorstel van het afgetreden kabinet is voor ons onaan nemelijk. Spr. wijst op 't programma voor dit. congres, rijk aan paedagogische vraag stukken die de practijk, maar ook de theorie raken. Beide even belangrijk. Vooral de zielkunde is de wetenschap die in onzen tijd op den voorgrond treedt. En onder de methoden, die voor haar bestudeering gevolgd worden, vindt weer de experimenteele vele aanhangers: doch zij staat niet op Christelijken grondslag; daarom is .kennisneming op een afstand" noodzakelijk. Deze openingsplechtigheid werd door Dr. J. Th. de Visser me't dankzegging gesloten. Hierop werd de tentoonstelling ge opend en druk bezocht. In de sectiën spraken de heeren Oos- teilee en Jonkman; Kortlang en Wirtz; mr. Rutgers en Ipema. Voorzitters waren: in sectie A: prof. Woltjer en ds. v. Noort; in sectie B: Dr. J. Th. de Visser en ds. Vonkenberg; in sectie Cde heeren J. C. Wirtz en K. Branls. De heer Oosterlee sprak over „Ont wikkeling van den waarheidszin"de heer Jonkman over: „De aanschouwing in het Chr. Onderwijs"; de heer Kortlang over: „Welke kinderen zijn zwakzinnig?"; de heer Wirtz over: „Kleine scholen"; mr. Rutgers over: ,.L)e organisatie vrije school"; de heer Ipema over „De ver gaderingen van het schoolpersoneel". Laatstgenoemde kwam daarbij tot de volgende stellingen: 1. Door de wet op het L.O. van 1878 is de positie van den klasse-onderwijzer een andere geworden dan ze oorspronke lijk was. 2. Deze veranderde positie brengt wij ziging in de verhouding tusschen het hoofd der school en zijn mede-onderwij zers. 3. De aard dezer verhouding dient nader omschreven te worden. 4. Dit is noodig om de vergaderingen van het schoolpersoneel zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn. 5. Deze vergaderingen zijn noodig. op dat de geheele school zooveel mogelijk van aller kennis en ervaring profiteere. 6. Op deze vergaderingen worden be handeld de zaken, die op de school be trekking hebben. 7. Besluiten worden genomen bij meer derheid van stemmen. 8. Deze besluiten hebben het karak ter van adviezen aan het schoolbestuur. 9. De vergaderingen van het schoolper soneel zijn verplichtend voor alle scholen. De stellingen van mr. Rutgers (waarin o.a. de invloed van de ouders op de school) luiden: 1. De Staat late het geven van onder wijs vrij, zoodat het oprichten en in stand houden van scholen aan ieder vrij sta. 2. Met de organisatie der vrije school late de wet zich zoo weinig mogelijk in. 3. Als voorwaarde voor de subsidieering moet worden gesteld, dat een school sta onder het bestuur van een rechtspersoon lijkheid bezittende vereeniging of instel ling. 4. Aan scholen, die als winstgevend be drijf gehouden worden, worde geen sub sidie verleend. 5. Aan scholen, wier bestuur niet voor ten minste de helft gekozen wordt door ouders van schoolgaande kinderen, worde subsidie tot een met een tiende verminderd bedrag verleend. Uitgezonderd van deze bepaling blijt- ven: a. scholen, waar geen schoolgeld geheven wordt; b. scholen voor schippers- en kramerskinderen, weezen, verwaarloos den, zwakzinnigen, regeeringskinderen enz.; c. scholen op 1 Januari 1915 bestaan de, en waarop de bepaling gedurende vijf jaren is toegepast. 6. De voorwaarde, onder 5 in het eerste lid genoemd, worde aldus verstaan, dat lot de verkiezing (welke beantwoorden moet aan bij Kon. Besl. te stellen eischen, recJit- streeksch, geheim enz.) worden toegelaten, hetzij alle ouders, hetzij een deel der ouders, dat minstens de helft moet zijn, en wordt aangewezen door kenmerken, die niet van den vermogenstoestand afhan kelijk zijn. Vrijdag behandelde prof. Woltjes het onderwerp„Op welke wijze kan op de Chr. School voor L., M. en V. H. O. de karaktervorming der leerlingen behartigd worden?" Prof. Bouman sprak over „Ex perimenteele psychologie." De heer v. Wijlen over „Het karakter van het Gods dienstonderwijs op de scholen in onder scheiding van het Godsdienstonderwijs door de kerk gegeven." De heer dr. West stra te over: „Is het gewenscht, dat op in richtingen van Voortgezet onderwijs, o.a. Kweekscholen, jongens en meisjes hetzelf de onderricht ontvangen.,, Mr. de Waal Malefijt refereerde over „Vrije en Over- heidsscholen in de grondwet. Het regee- ringsvoorstel tot wijziging van art. 192 (in verband met het gewijzigd Unie-Rap port.)" En dr. Hamburger over: „Is sani tair toezicht op de Chr. School voor L., M. en Voorbereidend H. Onderwijs ge wenscht?" De heer K. Brants, districts-schoolopzie- ner in 't district Goes sprak over: „Het onderwijs aan bewaarscholen en klassen van Voorbereidend Lager Onderwijs." Spr.'" de heer Schreuder over: „De ineenschake- keling van het Lager Onderwijs met het Uitgebreid en Meer Uitgebreid Lager Onderwijs, Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs." Zaterdag spreekt prof. dr. Bavinck over: „Richtingen in de Paedagogiek"en dr. P. J. Kromrigt over: „Middelen en wegen ter Christianiseering der Openb. School." De heer Brants gaf als conclusie van zijn onderwerp een achttal stellingen, waarvan de eerste luidt: „Het geven van bewaarschoolonderwijs is vrij behoudens het toezicht van de overheid op de doelma tigheid en geschiktheid der voor het onder wijs gebruikte gebouwen en speelterreinen, en op de zedelijkheid van het onderwijzend personeel." Het derde: „Aan lagere scholen kun nen hoogstens twee klassen van voor bereidend onderwijs verbonden worden voor kinderen van 47 jaar Artikel 4 luidt De gemeenten zijn bevoegd, zoo n o o- d i g bewaarscholen of klassen van voor bereidend onderwijs op te richten. Zij zijn verplicht: a. De door haar opgerichte bewaar scholen zoodra mogelijk aan vereenigingen over te dragen, en deze desverlangd te subsidieeren, mits die voldoende waar- boigen van een goede behartiging der be langen geven; b. Zoo een dergelijke vereeniging niet tot stand komt of haar taak niet be hoorlijk vervult, een commissie uit de ingezetenen te benoemen die het beheer der bewaarschool (scholen) overneemt; c. De door particuliere vereenigingen opgerichte bewaarscholen of klassen van voorbereidend onderwijs, die aan gestelde eischen voldoen, desverlangd te subsi dieeren. Artikel 6. De opleiding van het bewaarschoolper- soneel aan kweek (dag) en vorm (avond) scholen. De door particuliere vereenigingen en de van gemeentewege opgerichte oplei- dingsinrichtingen worden door het rijk volgens gelijken maatstaf gesubsidieerd, enz. Artikel 7. Het gediplomeerd personeel der bewaar scholen. der klassen van voorbereidend onderwijs en der kweek- en normaal scholen wordt, wat de pensioenen betreft, gerekend tot de burgerlijke ambtenaren. Men seint ons nader uit Utrecht: Dr. de Visser opende de morgenvergade ring en begon met mede te deelen, dat gisteren door het Congresbestuur een tele gram is verzonden aan een van de oudste strijders voor het Chr. onderwijs, ds. Pier- son van Zetten. Van deze is het vol gende telegram terug ontvangen „Ik betuig mijn dank aan het bestuur en aanwezigen voor Uwe hartelijk tele gram. Mijn leeftijd dwingt mij tot rust, maar mijn hart klopt warm voor de be langen, die U samenriepen. Dale Gods zegen rijkelijk op allen, die in den strijd en den arbeid nog mogen volharden. Mij blijft Mozes' voorbeeld ter navolging: Exodus 17. Pierson." Ook van H. M. de Koningin was een telegram met dankbetuiging ingekomen. Het werd met geestdrift ontvangen en op verzoek van den voorzitter werd aan stonds hel Wilhelmus aangeheven. Tenslotte deelde c^r. de Visser nog mede, dat in „de Ned." een kleine aanmer king stond, alsof alleen drie professo ren van de Vrije Universiteit uitgenoo- digd waren en de lijst der sprekers dus eenzijdig was opgesteld. Spr. zeide echter, dat ook drie professoren van de Rijks Universiteiten waren uitgenoodigd. Na de rede van dr. Woltjer volgde geen debat. Alleen maakte dr. Kromsigt van Amsterdam een kleine toepassing. Het tweede onderwerp van prof.Bou man was zeer mooi, doch nog al geleerd. Op de Tentoonstelling waren o. a. te bezichtigen een ex. van den Julianabijbel en de olijftak, die dr. Kuvper op zijn reis 0111 de oude wereldzee op den Olijf berg plukte, en dien hij aan de Koningin cadeau gaf. Heden avond wordt een gezellige bij eenkomst gehouden, waarin een bioscoop voorstelling gegeven wordt, die zal laten zien, hoe de bioscoop het onderwijs ten goede kan komen. Kloetinge. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier Mej. G. P. Braat te Vlissingen, no. 1 der voordracht. Op Mej. C. van den Hoek te Vlissingen, no. 3, was één stem uitge bracht. Benoemd tot hoofd der openbare school te St. Rilipsland de lieer M. C. Blankert. (M. C.) De heer Jan Verhaeghen, geboren alhier, is geslaagd voor het examen van commies 2e klasse bij de posterijen in Ned.-Indië. Geslaagd te Utrecht voor het machi nistenexamen voorloopig diploma de lieer P. de Kam. in de Nederl. Hervormde Gemeenten op Zuid- en Noord Beveland op Zondag 5 Oct. 1913. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9 en 2 u. ds. v. d. Bergen. Borsselen, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, 9.30 en 2 u. ds. Moerman. Colijnsplaat, 9.30 en 2 u. ds. Feijkes. Cortgene, 9.30 en 2 u. ds. Lijsen. Driewegen, 2 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, 9.30 en 2 u. ds. Bins, 's Gravenpolder, 9.30 en 2 u. ds. Gerrit sen. Hansweert, 9.30 en 2.30 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, 9.30 en 2 u. ds. Warners, 's H. Abtskerkc, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'sH. Arendskérke, 9 en 2 u. ds. de Voogd, 's H. Hendrikskinderen, 9.30 en 2 u. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 9 en 2 u. ds. Buininkj (nam. bed. H. Doop.) Hoedékënskerke, 9.30 en' 2 u. ds. v. Essen. Ierseke, 9.30 en 2 u. ds. Kijne. Kamperland, 9 en 2 u. ds. Van Veen. (Voorm. voorber. H. Avondmaal). Kapelle, 9 en 2 u. ds. Schmidt. (Nam. bed. H. Doop). Ivattendijke, 9.30 en 2 u. ds. Andreae. Kloetinge, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. (Bed. - en Dankz. H.A.) Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, 9.30 en 2 u. ds. Willemse. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, 9 en 2 u. ds. Visser. Schore, 9.30 en 2 u. ds. Krijkamp. Waarde, 9.30 en 2. ds. E. V. J. Japchen. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wilhelminadorp, 9.30 11. dhr. Calliber van Middelburg. Wissenkerkë, 9.30 u. ds. v. d. Linde, 2 u. 'ds. Stegenga. Wolfaartsdijk, 9 u. ds. Stegenga, 2 u. ds. de Visser te Middelburg, 6 u. ds. Stegenga (Herdenking Neerl. Onafh.) Op Walcheren Aagtekerke, 9.30 en 2 u. ds. Seulijn. Arnemuiden, 9.30 en 2 u. ds. Pott. Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. (Vm. ber. H.A., nam. dank zegging). Domburg, 9.30 en 2 u. ds. Koldewijn. Gapinge, 2 u. ds. Kroese. Grij'pskeik'e, 9.30 u. geen dienst, 2 u. ds. Kiehl. Kleverskerke, 9.30 en 2 u. ds. Semmelink. Koudekerkc, 9.30 en 2 u. ds. Postma. (Voorm. bed. H.A., nam. dankz.) Meliskerke, 9.30 en 2 u. ds. Siemelink. N.- en St. Joosland, 9.30 en 2 u. ds. Locher. Oostkapelle, 9.30 en 2 u. ds. Laurense. Ritthem, 9.30 u. ds. Kiehl, 2 u. geen dienst. Serooskerke, 9.30 en 2 u. ds. Müller. (Voorm. bed. H.A., nam. dankz.) St. Laurens, 9.30 en 2 u. ds. Van 'tHof. 0.- en W.-Souburg, 9.30 u. ds. H. Jonker, 2 u. ds. Terneden. (Bed. II.A.) Veere, 9.30 en 2 u. ds. Weyland. Vrouwepolder, 2 u. ds. Kroese. Westkapelle, 9.30 en 2 u. ds. Reus. 'tZand, 9.30 u. ds. Terneden, 6 u. ds. Postma (Voorber. H.A.) Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. De Wijk. In de Gereformeerde kerken. Krabbendijke, 9, 1.30 en 5.30 u. leeskc-rk. Oud-Gereformeerde kerk. Krabbendijke, 9, 1.30 en 5.30 u. dhr. Remijn. De moordzaak voor de Middelburgsche Rechtbank. Omtrent de luiddagzittiug zij nog het volgende gemeld Ook des middags was er weer veel belangstelling. Het eerst werd thans gehoord getuige A. J. Broedt, steward 3de klasse bij de Red-Star-Lijn te Antwerpen, die verklaar de, dat hij op 26 Februari de reia-mret de „Finland" maakte, en dat de'chef steward tegen hem zeide, dat bekl. on der een valschen naam reisde. De vertoonde pantoffels kreeg hij van beklaagde. Marinissen ontkende dit laatste, zijn pantoffels waren zwarte en dit zijn bruine. Daar getuige Baumgastner nog niet ver schenen is, wordt van het hooren van dezen getuige afgezien. Bekl. nogmaals ondervraagd blijft ont kennen. De officier van justitie wees erop. dat er veel tijd voor deze misdaad noodig- is geweest, namelijk ook voor het vervoer van het lijk. het verbergen onder het zeil enz. Hiervoor had bekl. volledig den tijd. Het vinden van bloed op 23 Februari wijst uit, dat de moord in den nacht van 22 op 23 Febr. plaats had, en toen was M. op de haven en indien hij niet de dader is, zou hij andere inlichtingen moe ten kunnen geven. Ook wijst de officier op het vervroegd vertrek, waarvan bekl. geen gegronde re den kan opgeven. Ook het reizen onder valschen naam acht de officier bewezen, evenals het in bezit hebben van het hor loge van Van der Pol. Bekl. stond be kend als arm en toch had hij op 23 Februari eenige biljetten van 10 dollar. Ook uit het vinden van den broek met bloed is een bewijs. Het 0. M. meent, dat hier sprake is van doodslag, omdat de voorbedachte rade niet is bewezen. Spr. ziet geen verschoon bare reden voor de daad en wijst er nog op, dat Van der Pol bek!, tot zich had genomen. Hij eischt 12 jaar gevange nisstraf. Hierop nam pleiter, mr. I'. Dieleman, het woord. Deze zeide o.a., dat poging tot moord niet. mogelijk is, want daar voor ontbreken de bewijzen, ook hier voor moet voornemen aanwezig zijn. Niet is bewezen, dat bekl. met een hard voor werp op hgt hoofd van bekl. geslagen heeft, .zooals de dagvaarding luidt. Ook is er geen voorwerp gevonden. Ware er geld geweest om getuigen a décharge te laten overkomen, dan zou te bewijzen zijn, dat Zondagsmorgens Van der Pol zich nog stond te scheren, even voor dat bekl. uitging en pleiter vraagt of daarna Van der Pol niet door een ander kan zijn gedood. De lieer Dieleman wijst er op, dat al leen op aanwijzing niet kan worden ver oordeeld. zooals de jurisprudentie aan toont. Bekl. was niet arm, integendeel hij was zuinig en Van der Pol nam hem in huis, omdat hij anders in een café moest zijn; en hij kreeg geen kleeren van getuige Slager, doch kocht die. Het is niet bewezen, dat de bewuste broek van bekl. was en het is mogelijk dat het bloed, een vermenging van dieren bloed met eiwit kan zijn; en ook kan het door een wond aan eigen lichaam zijn veroorzaakt. Er waren potten roode verf op den zolder, dus konden de roode plekken licht verf zijn. Het reizen onder een valschen naam en het vervroegd vertrek is ook te be schouwen als een angst 0111 van misdaad te worden verdacht. Pleiter geeft toe, dat er een vreese- lijk misdrijf gepleegd is; maar daarom moet juist de rechter met groote om zichtigheid te werk gaan en hij is blijde dat bekl. hier terecht staat in een land, waar men prijs stelt op handhaving van recht en wet. Het is mogelijk, dat bekl. gedwongen is nooit of te nimmer den rechten dader te noemen; en hij vraagt of Harry Spen cer, de man, die zooveel moorden op zijn geweten heeft, ook dit misdrijf op zijn geweten heeft. Pleiter eischt vrijspraak, en vraagt te vens bij gebrek aan bewijs onmiddellijke invrijheidstelling van beklaagde. Daarop volgde, zooals we gisteren reeds 'meldden, vrijspraak en invrijheidstelling. Middelburg De rechtbank veroordeelde heden wegens landlooperij J. A. de W. tot 2 dagen hechtenis en opzending voor den tijd van 3 jaar. Wegens wederspannigheid stond terecht A. de J„ die op 2 Sept. op den rijks strraatweg onder 's Heer Arendskerke reed per rijwiel zonder licht en toen volgens hunne verklaringen de veldwachters Everdijk en Buteijn hem aanhielden, wei gerde zijn naam op te geven en zich tegen overbrenging naar den burgemees ter verzette. Bekl. ontkende en zeide, dat de politiemannen hem geslagen en ge trapt hebben. Eisch f 25 of 25 dagen. Bij verstek werd tegen M. D., wegens mishandeling van J. Schrijver te Goes in een kermistent f 10 of 10 dagen geëischt. Wegens het toebrengen van een bloed neus aan J. W. Schrijver stond terecht A. V. uit Goes. Het bleek, dat getuige eerst bij bekl. op diens uithangbord heeft ge slagen en dat ook de tweede getuige aan wat de president noemde een kwajongens streek mede heeft gedaan. Wegens wederspannigheid tegen een agent te Vlissingen werd tegen J. V. al daar £20 of 20 dagen gevorderd. Bij verstek leidde de eisch tegen A. J. de L. uit Koewacht wegens mishandeling van C. Baert f20 of 20 dagen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2