Binnenland. Rechtzaken. Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel. Uit de Provincie. De gevangenen dragen op de farms geen „boevenpakje", ook wordt hun hoofd niet kaai gesehoren, zij slapen en eten tezamen in mooie, lichte vertrekken. Het schijnt eerst vreemd, dat deze menschen, die toch tegen de wetten der maatschappij gezondigd hebben, op de farm zoo vol plichtsbetrachting en ijiver hun best doen. Het groote geheim is echter de zegen van nuttig werk. Zweden. Koning Gustaafs ziekte. De correspondent van de „N. R. Ct." te Stok- holm schrijft d.d. 2 dezer: Men weet, dat de Koning al sedert jaren lijdt aan een ernstige maagziekte, gepaard gaande met stoornissen in het darmkaanaal en ischias. In 1910 moest aJ reeds operatief ingegrepen worden; toen is ontsteking van den blinden darm ge constateerd. De operatie die door den bekenden chirurg professor John Berg ver richt werd, liep goed af; maar het duurde geruimen tijd alvorens de koning zijn krachten herwonnen had. Daarvoor heeft hij zich langen tijd aan de Riviera opge houden en een kuur onder toezicht van prof. Schweninger, bismarcks lijfarts, on dergaan. Sedert dien tijd heeft Z. M. herhaalde lijk last gehad van maagpijnen. Toen de Koning Woensdag in het pa leis Skabersjö aankwam, waar hij wilde gaan jagen om zich daarna naar Tripen- borg in Denemarken te begeven, heeft hij plotseling weer een aanval gekregen van zijn kwaal, waarop zijn lijfarts Lidin en professor Edgren ontboden werden. In het bulletin dat hedenavond ver scheen, wordt over het maaglijden gespro ken en er wordt aan toegevoegd, dat deze ziekte de laatste twee weken weder was opgetreden, en de laatste dagen sterk was toegenomen. Verder wordt gezegd, dat zjjn dokterg hem den raad hebben gegeven zich op Drottningholm onder een bijzon dere behandeling te stellen, waardoor de Koning genoopt wordt in den eersten tijd het bed te houden. Op grond hiervan moet hij zich voorloopig van alle regee- ringszaken onthouden. De temperatuur is normaal, en de gezondheidstoestand van den koning geeft overigens geen aanlei ding tot ongerustheid. Zweden en Noorwegen. 'tls koek en ei tusschen deze beide Staten. En da.t is maar goed ook, want dat ze elkander noodig hebben, en noo- dig zullen hebben, mag vrijelijk aange nomen worden. Zoolang ze verbonden waren, voelden zij zich bekneld door een band, die hen bijeenhield, nu zij sedert eenige jaren gescheiden zijn, beginnen zij in te zien, dat zij toch in zekere opzichten feite lijk op elkander aangewezen zijn. Dezer dagen bracht de Noorsche minister-pre sident Gunnar Knudson in een rede o.m. de onderlinge verhouding tusschen Noor wegen en Zweden ter sprake. Hij' ver klaarde toen, dat Noorwegen nooit een defensief verbond met Zweden zou aan gaan, wijl dit gelijk zou staan met een soort hereeniging. De besluiten van het Storthing zouden daardoor opnieuw af hankelijk worden van hetgeen in Zwe den "was uitgemaakt en de leiding van de buitcnlandsche politiek zou weder van Stockholm uitgaan. Het geval zou zich echter wel kunnen voordoen, dat Noor wegen Zweden vrijwillig hulp verleende tegen een overmachtigen vijand. Boven dien kon Zweden er verzekerd van zijn, dat Noorwegen Zweden nooit in den mg zou aanvallen. In Zweden is men met die verklaring zeer ingenomen, temeer wijl men daar inziet, dat Zweden onder omstandighe den tegenover Noorwegen eenzelfde stand punt moet innemen. De Zweedsche minister van oorlog heeft n.l. verleden jaar onder de toejuichingen van de geheele Kamer verklaard: „Men kan de mogelijkheid niet wegcijferen ofschoon ik persoonlijk van meening ben, dat Hij zich niet licht zal voordoen dat Noorwegen door een vreemden staat werd aangevallen en dat ook onze be langen daardoor bedreigd werden. Dan zouden wij reeds in ons eigen belang genoodzaakt zijn Noorwegen te hulp te komen". Na de scheiding zijn ze dus nimmer geheel onafhankelijk geworden. Staats begrooting. De afdeelingen van de Tweede Kamer zijn Vrijdag niet gereed gekomen met het onderzoek der Staatsbegrooting en zul len dit morgen voortzetten. Eerzucht of mislukte Kamer- candiidatuur. Men herinnert zich, dat „De Maasbode" geruimen tijd vóór de verkiezingen mee deelde, dat de heer van Geuns, hoofd redacteur van het „Soer. Hbld.", zich zelf candidaat zou stellen voor Amster dam VII. Het antwoord van den betrok kene, was toen, dat hem er niets van bekend was. De „Loc.", gebelgd over de wijze waarop de beer van Geuns de be noeming van mr. Pleyte tot Minister van Koloniën besprak, deelt nu mede, dat de hoofdredacteur van het „Soer. Hbld." die tegenover eiken twijfelaar prat gaat op zijn onverdichte vrijzinnigheid bij de voorbereiding van de jongste alge- meene verkiezingen beproefd heeft pm de liberale candidaat in Amsterdam VII te worden en ter bevordering van zijn welslagen een beroep heeft gedaan op invloedrijke katholieke kringen, met de bedoeling om als liberaal candidaat ook op katholieke stemmen te kunnen reke nen. (Vad.) Voor de rechtbank te Middelburg zal op Vrijdag 17 October behandeld wor den de zaak tegen den uitgever van de „Zecuwsche Koerier" te Sas van Gent, V., beklaagd van beleediging van den heer H. A. van Dalsum. Kantongerecht Goes. In de zitting van heden zijn veroor deeld wegens overtred. leerplichtwet: J. P. te Co lijnsplaat, f0.50 b. s. 1 d. h., P. d. P. te Hoedekenskerke, f2 b. s. 2 d. h., J. v. d. M., H. v. A. te 'sHeer Arends- kerke, G. G., J. G., P. C. te Colijhs- plaat, C. H. te Heinkenszand, J. v. W. en G. V. te Kapelle, f3 b. s. 2 d. h., H. \V., A. Z. te Goes, J. P., G. B. te Colijnsplaat, W. \V. te 'sHeer Arends- kerke, G. K. te Kloetinge, f 4 b. s. 3 d. h., M. d. P. te Hoedekenskerke, fG b. s. T d. h., P. de F. te Colijnsplaat, f10 b. s. 3 d. h.; in gesl. jachttijd jagen zond. consent en verg.J. P. te Schore en P. F. S. te Ovezande, 2 maal f3 b. s. 2 maal 2 d. h., verb, verkl. gew. en patr., M. d. J. te Kwadendamme, 2 maal f 15 b. s. 2 maal 8 d. h., verb, verkl. patr., uitl. geweer of f 1 b. s. 1 d. h., TI. A. J. d. L. te Ossendrecht, 2 maal f5 b. s. 2 maal 3 d. h., verb, verkl. gew. en haas; niet beletten dat hond wild opspoort: B. N. te Schore, f3 b. s. 2 d. h., uitl. haas of f 1 b. s. 1 d. h. pogen met strik wild te bemachtigen W. d. H. te Oud-Sabbinge, f3 b. s. 2 d. h., verb, verkl. 4 strikken. visschen zond. acte: D. V. te Tiam- perland, f2 b. s. 1 w. tuchtschool; idem en zond. verg.: J. N., P. S., J. v. H. te Waarde, f0,50 b. s. 1 d. h., P. v. H. te Ierseke, f5 b. s. 3 d. h., J. v. H. Pz. te Ierseke, f3 b. s. 2 (d. h. strooperij: L. C. en M. A. S. te Sant- vliet, f 1 b. s. 1 w. tuchtschool; nachtrumoerC. v. N. te Kruiningen, f3 b. s. 3 d. h.; kippen op anders grond laten loopen: A. H. te Nieuwdorp, f2 b. s. 2 d. h. vee op anders grond laten loopen: C. 0., L. 0., A. G. en M. v. G. te 'sHee- renhoek, f5 b. s. 5 d. h.; loopen over bez. grond: J. P. K. en J. M. te Schore, f'2 b. s. 2 d. h.; overtred. wapenwet: A. T. te Heinkens zand, f2 b. s. 2 d. h., L. A. te Rilland- Bath, f3 b. s. 2 d. h., uitl. gew. of f2 b. s. 2 d. h.; overtred. drankwet: C. A. li. en *M. A. B. te Kamperland, f5 b. s. 5 d. h. overtred. ongevallenwet (geen loonlijst houden): J. H. J. en J. C. v. d. W. te Goes, ieder f25 b. s. 10 d. h.; idem (geen inzage van boeken verlee- nen)J. C. v. d. W. te Goes, f 10 b. s. 5 d. h.; overtred. trekhondenwet: A. V. te Goes, fl b. s. 1 d. h.; varen met vaartuig niet voorzien van naam van schipper en schip: A. B. Tz. te Ossenisse, f 1 b. s. 1 d. h. spoorbrug doorvaren met anker buiten boord: H. W. te Hasmersheim; f25 b. s. 5 d. h.; herberg niet tijdig sluiten: J. K., Noord- Amerika, f5 b. s. 3 d. h.; te laat in herberg vertoeven: C. d. R. Jz. en J. v. P. te Ierseke, f2 b. s. 2 d. h.; niet stapvoets rijden: L. d. W. te Ove zande, J. S. te 's Heer Arendskerke, f 1 b. s. 1 d- h.; op straat met centen spelen: P. J. d. K. en J. J. L. te Goes, ieder f2 b. s. 1 w. tuchtschool op 'straat voetballen: D. te Goes, f0.50 b. s. 1 w. tuchtschool; fietsen door PapegaaistraatP. A. B. te 'sHeer Arendskerke, f 1 b. s. 1 w. tuchtschool; lop 1 persoonsfiets 2e pers. meevoeren: II. v. d. V. te Kapelle, f 1 b. s. 1 d. h.; met motor rijden en verkeerd uithalen en veiligheid in gevaar brengenH. J. v. W, 'te Middelburg, f 5 b. s. 3 d. h. fietsen zonder' belM. R. te Wemel- dinge, f 1 b. s. 1 w. tuchtschool 'savonds fietsen zonder licht: L. v. H., C. P. K. te Goes, M. V. te Wemeldinge, A. d. V. te 'sHeer Hendrikskinderen, A. S. te 'sHeer Arendskerke, W. d. J., A. K., C. P., C. v. P. te Sc.hore, A. M. en A. de L. Sz. te Geersdijk, M. N. te Driewegen, J. v. G. te Ovezande, M. G. Jz., A. v. d. K., J. M. te Hansweerd, J. M. v. D. te Axel en J. de K. Jz. te Ierseke, ieder ƒ2 b. s. 2 d. h.; zond. verg. anders afgebakend perceel in Schelde bevi&schen: J. B. Cz. te Ier seke, f 1 b. s. 1 w. tuchtschool, M. M. Ez. te Ierseke, berisping; Schelde bevisschen zond. consent en alsvorenL. K. v. E. te Ierseke, beris ping, J. M. Ez. te Ierseke, f 1 b. s. 1 w. tuchtsch. op anders perceel in Schelde vuilnis over boord laten vallen: J. P. Sz. en P. J. B. Lz. te Ierseke, ieder f 10 b. s. 5 d. h.; op Schelde bot beneden de maat bij zich hebben: H. A. P. Hz. te Bath, be risping, A. H. K. Cz. te Bath, f3 b. s. 1 w. tuchtschool; vee op zeedijk laten grazen: P. v. d. B. te Ouwerkerk, f3 b. s. 3 d. h.; dronkenschapJ. F. A. B. te Goes, C. T. te Middelburg 2 maal, C. L. te Wis- senkerke, S. K. te Kattendijke, ieder f 2 b. s. 2 d. hv P. K. te Kattendijke, f3 b. s. 3 d. h., J. J. F. te Hansweerd, ffi b. s. 3 d. h., A. W. d. M. te Hans weerd, f 15 b. s. 3 d. h.; idem bij le herh. en opgeven valschen naam: P. K., zond. bek. woonpl., 2 maal f 10 b. s. 2 maal 3 d. h. idem bij 9e herh. en idem: C. T. te Bei-gen op Zoom, 3 w. hechl. en fö b. s. 3 d. h.; strooperij: M. V. en A. K. te Sant- vliet, teruggeven aan de ouders. Vrijgesproken werden: C. M. te Hoede kenskerke, A. d. K. te Kwadendamme, J. K., P. H. en J. d. W. te Colijnsplaat, J. d. J. te Baarland van overtred. leer plichtwet en P. V. te Biezelinge, J. B. te 's Heer Abtskerke, A. D. te Kapelle, G. D. en A. G. te Kwadendamme van qyertred. wet op de paardenfokkerij. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Maartensdijk, 11. Doorn- veld te Oudewater. Bedankt voor Monster, door B. Bate laan te Ouderkerk a. d. IJsel. Benoemd tot evangelist te Sleen, A. Stap te Neede. Geref. Kerken. Beroepen le Duurswoude, W. L. Korf- ker te Jutrijp; te Nieuwveen, A. P. S. Schaafsma te Lioessenste Molenaars graaf, W. Weener te Oudega; te Gen- deren, B. Meijer te Brouwershaven. Ierseke. In de vacature voor ouderling J. van Dijk is uit het gestelde tweetal W. Bakker en Ph. Bom, laatstgenoemde gekozen. Classis Woerden. Verschenen is no. 1 van De Rijnland se he Kerkbode, officieel orgaan der Ge reformeerde Kerken in de Classis Wcnert den, onder redactie van Ds. J. Gispen, Ds. P. Warmenhoven, Ds. G. Wisse, met medewerking der andere predikanten. Vooral deed zich de behoefte aan een dergelijke uitgave gevoelen, wijl de bef richten van het Zendingsterrein, de brier ven van den Missionairen Dienaar, niet "onder aller oog kwamen. Die leemte in het kerkelijk leven van Woerden is thans al zoo aangevuld. Ds. ,R J. W. Rudolph, die, naar wij reeds gemeld hebben, thans in Hei delberg vertoeft, heeft reeds Woensdag j.l. van daar aan zijn vroegere gemeente van Leiden een schrijiven gezonden, dat in de „Geref. Kerkbode \oor Leiden" wordt opgenomen en waarin hij een en ander over zijn toestand mededeelt. Men heeft nu Ds. Rudolph de volle waarheid omtrent zijn krankheid gezegd. Te goeder trouw had men deze voor hem verzwegen, omdat gevreesd werd, dat hij mogelijk plotseling door verstik king kon sterven, wanneer hem de naakte werkelijkheid gezegd werd. Echter hoorde hij, naar hij schrijft, rustig de tijding aan, wijl hij weet in leven en sterven het eigendom des Heeren te zijn. Prof. Dr. J. A. Korteweg had hem, in overleg met den huisdokter uit Amers foort, aangeraden naar Heidelberg te gaan om daar in het Instituut van Prof. Czerny „für Krebskranken", d.i. de instelling voor kankerlijders, genezing te zoeken. Maan dagmorgen te half 10 vertrok Ds. Rudolph met zijn echtgenoote, uitgeleid door Ds. H. Teerink en den mede-directeur van „Achteveld", den heer M. Wilbrink, uit Amersfoort. Des avonds te half 10 kwa men zij te Heidelberg. Den volgenden mor gen gingen zij dadelijk naar het Insti tuut en Woensdagmorgen, denzelfden dag waarop hij zijn brief naai- Leiden schreef, werd Ds. Rudolph in behandeling geno men. Geref. Gemeenten. Beroepen te Leiden, J. Fraanje te Ter- neuzen. Als predikant bij de Hollandschc Gemeente te St. Petersburg is beroepen dr. C. E. Hooykaas te Vlaardingen. D s. J. Wisse Czn., predikant bij de Christelijk Gereformeerde Gemeente te Zierikzee, zal 19 October a. s. zijn 40-jarig ambtsjubileum herdenken. Z.Eerw. stond achtereenvolgens te Dordrecht, Sliedrecht, 's-Gravenhage en thans nog te Zierikzee. Van 18921906 was ds. Wisse docent aan de Theologische School der Christelijk Gereformeerde Kerk te Rijswijk. Bij het aan de De Ruyterschool te Vlissingen gehouden examen is geslaagd voor het voorloopig diploma voor radio - telegrafie de heer F. J. Wpijnman, adspi- rant-stuurman van de Kon. Paketvaaiitt maatschappij. Voor de betrekking van directeur der gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Terneuzen, welke vacant is door het verleenen van eervol ontslag aan den heer E. C. Godis Molsbergen, hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. De Unie-collecte bracht dit jaar te Meliskerke en Mariënkerke f27.131/2 en te Terneuzen (Driewegen) f 123.90 op. 's Heer Hendrikskinderen. Tot tijdelijk onderwijzer aan de lagere school is be noemd dhr. M. Maas van Kruiningen. „Gereformeerd Theologisch Tijd schrift", red. ds. G. Doekes, era. Heusden, A. Gezelle Meerburg. Van de 14e jaarg. verscheen afl. 6. Vooral, haast schreven wij uitsluitend, de predikanten kunnen in deze aflevering te gast gaan. Dr. Grosheide beantwoordt de vraag welken tekst de Statenvergadering van het N. Testament volgt. Prof. Honig besluit zijn vergelijkende beoordeeling van de handboeken der Ethiek van ds. v. Melle en prof. Visscher, en toont aan waarin zij verschillen van die van prof. Bavinck en prof. Geesink. Ds. Kunst geeft „ver slag van de Alg. Verg. van de Ver. van pred. in de Geref. Kerken. Wat op blz. 166, regel 2 en 3 v. o. staat, had ter voorkoming van mis verstaan wat uitvoeriger moeten gerapporteerd zijn. OntvangenUit Zenuw- en Ziele leven. Feiten en Beschouwingen op 't gebied der crimineele anthropologic en psychiatrie, door dij. F. S. Mëijers. - Baarn, Hollandia- Brukkerij. De lezer herinnert zich, dat wij onder voorbehoud een bericht uit „Hot Volk" overnamen omtrent zekeren A. G. en zijn zuster, die te Ellemeet dan hon gerdood zouden zijn gestorven. "De burgemeester van Ellemeet de heer C. J. J. Fokker, spreekt het verhaal tegen in de „Zeeuwsche Courant". Het vol gende is er aan ontleend Vuil was 'het er, buitengewoon zelfs, doch dat was hun eigen verkiezing; alle voorstellen door Diaconie, Gemeente her stuur, ook door Heilsoldaten gedaan, om hun huisje zonder kosten voor hen grondig te laten schoonmaken, werden geweigerd. Het huis met een stuk land was 't eigendom der Diaconie, die het eenige jaren geleden voor veel te veel geld kocht, juist o m 'A. G. daar tot zijn dood te kunnen laten wonen, daar hij er an»- ders uit gemoeten had. Honger heeft de man nooit geledenis die toestand plot seling ingetreden danv had het hem' slechts één woord behoeven te kosten) tot diaconie of burgerl. armbestuur, desf noods door middel van den eersten bos ten voorbijganger, om direct geholpen te worden. Het Armbestuur -kerkelijk en burgerlijk doet in de gemeentel Ellemeet in ieder opzicht volkomen zijn plicht en staat als 't noodig is, direct met hulp en ondersteuning klaar. Als er toevallig iemand is, die zóó koppig is (zooals A. G. was) dat hij geen hulp wil inroepen, (niet uit eergevoel, maar uit koppigheid), dan is een Armbestuur er niet voor aansprakelijk, als zoo'n man geen eten heeft, en geheel vervuilt. Dat buren er niet eerder iets van gemerkt hebben is zoo'n wonder niet: lo. waren A. G. en zijn zuster nog al eenzelvig, en 2o. kwam niemand vanwege de groote vuilheid er in huis. Die dominé had goed praten, maar kon A. G' toch ook niet oven- halen zijn huis te laten schoonmaken, en dan lijkt het erg gemakkelijk er dan maar het burgerlijk armbestuur op te wijzen, zooals u schrijft; maar de Diaco nie, eigenares van het huisje, was er toch het naaste aan toe. Kennende de toestanden, is mijne opi nie, dat ALS w e r k e 1 ij k de oorzaak van A. G.'s overlijden HONGER is ge weest, dit in dit gegeven geval aan niet mand te wijten was dan aan hem zelf en aan zijn zuster, die zich tot niemand om bijstand hebben gewend. Middelburg. Zaterdagochtend werd op het Midden Reduit door den luitenant kolonel W. H. van Wieringhen Borski, regimentscommandant, de zilveren eere- niedaillc der orde van Oranje-Nassau op plechtige wijze en voor het front van de troepen uit Vlissingen en Middelburg uit gereikt aan den mr. geweermaker J. E. van Os van het He bataljon 14e regi ment infanterie te Middelburg. Deze on derscheiding werd hem bij K. B. van 28 Augustus j.l. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin toe gekend. Vele personen uit de stad gaan in de duinen of weiden onder Vrouwe! polder bramen trekken, om die voor een goeden prijs te verkoopen. Zaterdag j.l. heeft een braamzoeker een onaangename herinnering aan zijn werk, gekregen. 'Hij kwam n.l. te vallen, waarbij hij een arm brak, zoodat hij spoedig klaar was met 't bramen zoeken, en geneeskundige hulp moest inroepen. De Nederlandsche stoomboot „Leer- sum" welke hier de vorige week binnen,- kwam met een lading hout voor de N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co. en welk schip een gedeelte van de ach terdeklast had verloren en waarvan de| bazaanmast was gebroken zal na lossing vertrekken naar Rotterdam om te repa- reeren. Het schip hoort thuis te Amster dam. - Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie zal Dr. B. van Rijswijk voor de leden van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek een lezing houden over: „Een reis door Bretagne". Lichtbeelden zullen' tot verklaring en veraangenaming; dienen, 't Belooft ongetwijfeld een belang1- wekkende lezing te zijn, waarvan vele Middelburgers zullen proiïteeren. Alhier is heden aangekomen van Riga het stoomschip ..Drott" met een la ding balken. En de volgende week wordt te Zierikzee (filiaal) van Zweden ver wacht het stoomschip „Sonja" met ge zaagd en geschaafd hout voor onze firma. In de drukke Langedelft mengde zich Zaterdagavond een groote rat on der het 'publiek, eenige jongens vonden dat aardig speelgoed en wisten het dier in den winkel van den heev v. d. W. te drijven, waar het beest zijn toevlucht tot de etalage nant. Met eenige moeite en onder de belangstelling van velen wist men den ongeilooden gast.te verwijderen. Zaterdagavond ontstond op de Pot- tenmarkt ruzie tusschen zekeren R. en zekeren W. Eerstgenoemde dreigde met een pies en werd buiten het café van G. gezet. Door het medenemen vaïi R. naai' de wacht op het Stadhuis maakte de politie een einde aan den twist. Door de politie alhier is aangehou den zekere AL. die gesignaleerd stond om dat hij nog f3 boete moest betalen of 3 dagen hechtenis moest ondergaan. Na het betalen der boete werd AI. weer op vrije voeten gesteld. Viissingen. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van den Minister van Marine den afhaaldienst bij het Neder- landsch loodswezen alhier niet te ver warren niet den reede-dienst alhier te doen uitoefenen door motorschepen. Te dien einde zouden de z.g. stalletjes vervangen worden door drie motorschepen van pl.m. 20 Meter lengte, die een 10 mijlsvaart loopen. Reeds zijn van verschillende modellen teekeningen vervaardigd. De bedoeling is ook met deze schepen sleepdienst te ver richten. (AI. Crt.) Goes. Zaterdagmiddag vergaderde hier in de melksalon van den heer de Witte een groep leden van verschillende Chris telijke Zangvereenigingen in Zeeland, om te komen tot oprichting van een Ring van Chr. Zangvereenigingen en daardoor hij te diagen tot het meer en meer on der het volk brengen van den Chr. Zang. Vertegenwoordigd waren de vereenigiin gen van Vlissingen, Wissenkerke. Baar land, Üudelande. Kapelle en Wemeldinge. Alen heeft zich slechts tot voorbereidende werkzaamheden kunnen bepalen. Zoo is er een voorloopig bestuur samengesteld, met dhr. A. de Gussinklo van Wissenkerke als voorzitter en den heer van Brake] van Wissenkerke als secretaris. De Ring stelt zich voor eventueel ieder jaar in Zeeland een concours te houden. Wij kunnen niet anders, dan dit stre ven zeer (toejuichen, en spreken den wensch uit, dat alle vrienden van den zang een open oog krijgen voor het nut, dat in aaneensluiting is gelegen. Ook onze beide Goesche vereenigingen, die nog op het appèl ontbraken, zij daarop gewezen'. Iedere poging tot versterking en popular riseering van den Zang, tot verhooging van het peil dei Christelijke kunst, dient aangewend. Moge spoedig tot definitieve vorming van den Ring overgegaan kun nen worden. Alen wende zich tot den heer van Brakel. Zaterdagavond was ons goede stadje getuige van een onverkwikkelijk schouw spel, zooals het zich gelukkig slechts zel den vertoont. Een dronkemansrelletje vóór en in het meer bekende dan ge prezen proeflokaal in de Magdalenastraat. Omstreeks half 11 ging het bar toe. De geachte clientele had wat te veel ge proefd. Er werd gevochten dat het een aard had. Ver in den omtrek van de roemruchtige inrichting klonk het helsch lawaai, gevloek, geschreeuw, gebons. Daarbinnen een vechtende hoop mannen, een met bebloed hoofd. En daarbuiten een'groot aantal menschen, dat zich kon verlustigen in het fraaie schouwspel. Eindelijk kwam de politie met groote passen aanzetten en ging binnen. Het ru moer bedaarde niet. Plotseling vloog de deur open en de man der wet, de agent D., deponeerde op behendige wijze een der bezoekers op de straat. Even vlug als hij eruit gegooid was, keerde de man echter weer in het „proeflokaal" terug. Toen de politiemacht wat versterkt was bedaarde het lawaai eenigszins, maar nog langen tijd bleef het rumoerig in den omtrek. Ons carillon. Zooals den Goese- naren hekend is elk uur, ja elk kwar tier wordt het ons verkondigd is het carillon, de trots- van Goes, weer in ac tie. De bekende klokken laten weer haar helder bekoorlijk geluid hooren. zoodat we ieder oogenblik op aangename wijze aan den tijd herinnerd worden. We waren heden in de gelegenheid van de verbeteringen en de vernieuwingen ken nis te nemen, en dank zij de vriendelijke verklaringen van onzen stadsklokkenist, hebben we een denkbeeld gekregen van de enorme verbeteringen, die daar in den hooge hebben plaats gehad. Nadat we den toren van den cathedfaal beklommen hadden, kwamen we bij het eigenlijke carillon, waarvan te midden van raderen, wielen en slingers de rnuziek- trommel het voornaamste is. In deze trom mel zijn niet minder dan 1500 nieuwe stiften aangebracht, waarvoor vele oude en versleten exemplaren, die dat ongelijke geluid veroorzaakten, moesten plaats ma ken. Dit werkje heeft groote zorg veneischt. Een windvleugel een paargan zen in den top regelt den loop van de (trommel, die natuurlijk bij het eene muziekstuk meer tegenstand ondervindt dan bij het andere. Om het geheel in be weging te brengen en te houden is een gewicht van ongeveer 700 K.G. noodig. Ter herinnering diene, dat het oor- spronkelijke carillon dateert van 1620. In, dat jaar werden door de he eren Burge meester en Schepenen der stad Goes, de rentmeester Anthonie Huijssen en Jan van Stapelen ten deze „speciale geconrnilitl teerd" om met zekeren mr. Jan Tho masz van den Brande, horiogiemaker te Deilft, te onderhandelen over de levering van het speelwerk. En zoo werd de heer- van den Brande de maker van het caril Ion. In den laatsten nacht van het jaax 1761 speelde het oude klokkenspel, in 1621 gegoten, voor het laatst. Er waren zooveel klokken gebarsten, dat men het. niet meer bespelen kon. Eerst in 1762 werd aan een nieuw spel gedacht. Ver der verhaalt de geschiedenis van veel lief en leed met het klokkenspel ondery vonden, ja, ook veel leed. Zou nu aan het leed een einde gemaakt zijn? We hopen het en we zijn vol goe de verwachting. De gemeente beschikt over een bekwaam carillonnist en thans ook over een degelijk klokkenspel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2