DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers Leestafel. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Burgerlijke Stand VAN ZATERDAG 4 OCTOBER 1913. Kenmerkend. „De Nederlander" schrijft onder boven staand kopje: Mr. Van Houten, altijd bezorgd voor Rome's invloed, maant ons aan eens te overwegen wat er gebeurd is met Kar dinaal van Rossum, aan wien de hoog ste Nederlandsche ridderorde Groot- Knus Nederl. Leeuw is verleend, hoe wel „van eenige verdienste tegenover on zen slaat nïets bekend is", (gelijk onge twijfeld wel het géval is met al de ove rigen aan wie die orde verleend is voe gen wij tier verduideling, er bij). Den Kardinaal, schrijft Mr. Van Houten, zijn nog meer onderscheidingen bewezen Het verlenen daarvan wordt door den gewezen priester Van Veen „gereedelijk verklaard", „als zijnde de begiftigde, de man, die om hen daartoe moveerende redenen door de Rome oppermachtige Jezuïeten gepousseerd .wordt". Vermits ge noemde heer Van Veen dit vermoedt, i s het ook zoo. En nu volgt daaruit, vol gens Mr. Van Houten, dat ook „het Ne derlandsche staatsbestuur daarbij zulk een in 'toog vallende rol speelt". Is het niet duidelijk, onweerlegbaar, be wezen? Het aftredende Kabinet handlan ger der Jezuï tenl Blijkens gevolg tr ekkin gen uit zekere onderstelling van een ge wezen Roomsch-Katholiek priester! Dat een groot déél der Nederlandsche natie, waarover de Koningin regeert, prijs stelt op een Koninklijke onderscheiding van een Nederlander die verheven is tot Kardinaal, bijna de hoogste rang in de Roomsch-Katholieke Kerk een© gebeur tenis die natuurlijk hoogst zelden plaats grijpt -en dat dit voor H. M. de be weegreden kan geweest zijn om, een© „in ternationale hoffelijkheid" te bewijzen, wil er natuurlijk bij den ouden staatsman niet in. .Wat 'heeft H. M., wat heeft het Ne- derlandsch Staatsbestuur, met zulke ge voelens der Roomsche bevolking: te ma ken? Intusscben, toen in 1899 de Paus aan spraak maakte om op gelijken voet als de Mogendheden te worden uitgenoodigd tot de eerste Vredesconferentie, toen H. M. aan den Paus, die over zijn ni|et-uitnoodir ging ontevreden was, een brief schreef, noemde de liberale Minister De Beaufort dit, „eenvoudig eene daad van internatio nale hoffelijkheid", daarmede het door de Regeering ingenomen standpunt verdedi gende. Jammer, da;t toen Mr. Van Houten niet dreigend of waarschuwend den vinger heeft opgestoken. Die daad van „interna tionale hoffelijkheid" was van eenig groo- ter staatkundig belang, dan het verleenen van de Nederlandsche Leeuw aan een Kardinaal. Maar er is nog meer. In zijn, laatsten brief deelt Mr. Van Houten nog het vol gende mee over zijn Roomsche medebur gers: Hun vrijheid werd bij de vergade ring der Interparlementaire Unie op eigenaardige wijze in herinnering ge bracht. Vrijdag den 5en September weid in de wachtkamer der leden door een gedrukt aanplakbiljet medegedeeld, dat de bisschop van Haarlem dispensatie van vasten had verleend voor het Kur- haus-diner. Eerst heb ik er om gelachen, maar 'tis bij nadenke ntoch droevig, dat zelfs zulk een hooge vergadering nog niet hoog .genoeg staat om zelf te bepalen, dat bij deze gelegenheid een kerkelijke oefening van gehoorzaam heid, zooals Schaepman miji eens de beteekenis van het vasten uitlegde, misplaatst zou zijn. Onwillekeurig kijkt men zijn Roomsche medeleden er wel eens op aan, hoe ver de gehoorzaam heid wel gaat en komen zoo vel© her inneringen uit het verleden op waarbij gehoorzamen en ongehoorzamen tegen elkander in het harnas zijn gejaagd. 'tWas zeker een wanklank bij dit In ternationale verbroederingsfeest, de zoo ongenoodigde en naar den geest on christelijke klove tusschen geloovigen en ketters door den bisschoppelijken „vinger aan den wand" geaccentueerd te zien. Ieder die iets van den Roomsch-Katho- lieken godsdienst begrijpt, weet da,t ge hoorzaamheid aan de geestelijkheid een der hoofdplichten is van een goed lid dier kerk. Het vasten is eene „kerke lijke oefening in gehoorzaamheid", zoo als dr. S. aan Mr. Van Houten mee deelde. Mitsdien kan niemand zich daar aan eigenmachtig onttrekken, lein het is, naar Roomsch-Katholieke' beginselen, dus volkomen correct, dat de Roomsch- Katholieke gasten, vrijivillig deelnemen de aan een maaltijd op Vrijdag, dispen satie behoeven, willen zijl niet in strijd komen met de vastenwetten. Wij protestanten denken daarover na tuurlijk anders, maar van Roomsch-Ka tholiek standpunt lijkt ons de' "Tpiaestie eenvoudig, en zou de meening, „dat een hooge vergadering hoog genoeg staat om zelf te bepalen" hierop1 neerkomen, dat de geestelijkheid wel over de kleine luy- den, maar niet over de „hoogstaanden"* te zeggen heeft, of dat de kerkelijke wet alleen geldt voor de onauazienlijken De heer Van Houten brengt zijd vrij heidsliefde in verband miet het bevrij dingsfeest in Groningen, ter herinnering aan 1072. Wij begrepen dat. Vooral Gro ningen zit vol van vrijzinnigen, die, om dat zij in theorie de vrijheid liefhebben, meenen nu ook' waarlijk liberaal, waar lijk verdraagzaam te zijn. Het „intellectua lisme" belet hen in het gemoedsleven van anderen in te dringen; dat gemoeds leven is voor hen iets minderwaardigs, waarmee althans op Staatkundig gebied, het „intellect." niet te rekenen heeft. On danks hun „verstand" begrijpen zij hun medeburgers niet; van daar hun an ders onbegrijpelijke onverdraagzaam heid. „Stemmen des Tijds". Maandschrift voor Christendom en Cultuur, red. dr. Aalders en andere; 2e .jaargang no. 12. Utrecht, G. J. A. Ruys. No. 11 van dit degelijke tijdschrift be vatte meer dan een belangrijk opstel in verband met de viering van het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid. No. 12 begint met een opstel over Dide rot, geboren 5 October 1813, door ds. Molenaar. Dr. Grosheide beantwoordt de vraag van wie een nieuwe vertaling van den Bijbel moet uitgaan. Dr. Schamhardt refereert over het vloeibaar maken van gassen. Petermeijer dicht „verzen", van welke het laatste 't meest aangrijpt, te weten Landverhuizers". Verder bevat deze aflevering het Lit terair Keuroverzicht, de Leestafel en de Bibliografie. „Stemmen des Tijds" treedt straks met eere zijn derden jaargang in. Hij heeft zich uitstekend van zijn taak gekweten. Zal hij dit kunnen blijven doen, dan moei hem meerdere steun te beurt vallen. We tenschappelijke arbeid voor Christelijke lezers is geen arbeid die naar waarde wordt beloond. Moge de 3e jaargang even degelijk zijn als de beide vorige en het ge tal inteekenaren vermeerderen. Moord. Omtrent de misdaad te Amsterdam gepleegd, waarvan wijl in ons vorig no. onder „Telegrammen" melding maakten, schrijft „Het Handelsblad": Twee zoontjes van de familie De Klerk', wonende in de Commelinstraat 106, wa ren Maandagmorgen, in plaats van naai school te gaan, stekeltjes gaan vangen in de Mauritskade. Hierna wandelden zijl naar hun grootmoeder in de Tuinstraat, o.m vervolgens naar den IJ-kant te gaan, waar zij tegen zes uur aankwamen. Wat daarna geschied is, lag tot dusver in het duister. JBet oudste jongetje van 7 jaar vertelt, dat hijl en zijn broertje door een man werden .aangesproken, die hun peren en een stuk1 chocolade aanbood. De man nam een der knaapjes, den jongste, 6 jaar oud, aan de hand me© op de Tol huispont en zeide, dat hiji met hem naar de „Ëntos" zou gaan. Het. oudste broertje zoo ^egt het zelf, moest maar wachten tot Henkje terugkwam met den man, die, vo-lgens zijn beweren, ook in de Comme linstraat woonde. De oudste wachtte en wachtte, het werd acht nur 's avonds, doch niemand kwam terug. Toen keerde hij huiswaarts, ©n deed aan zijin veront ruste ouders het verhaal van den man, die zijn broertje meegelokt, had. De man had een geelkleurige jas en broek aan, droeg een pet, zwarte schoenen en geen boord. Volgens de bewering van het ventje, dat wel een betrouwbaren indruk maakte, zag de man er uit als een jeug dige werkman. Door de ouders en door de politie werd het ventjje nauwkeurig ondervraagd, doch het bleef zijp. verhaal volhouden. Men vroeg hem, of zijn broer tje niet verdronken was bijl het stekell- tjesvangen en of hij dit wilde verzwijgen. Doch het knaapje bleef er bij. De moeder en de vader, die koetsier is bij een expediteurs-firma, wachtten in groote on rust op tijdingen van hun zoontje. Doch sinds den hoodlottigen Maandagmiddag werd niets omtrent den vermisten kPaap ontdekt. Totdat gistermorgen licht op ging in de droeve duisternis. Er was na melijk eene vrouw op den akker nabij den dijk langs den Middenweg in den Buiksloterhampolder bezig afgesneden planten, die langs den berm van den greppel lagen, in den greppel te werpen. Ongeveer 50 meter van den dijk af, in de richting van het IJ, vond de vrouw plotseling het lijk' van een knaapje, dat op! den rug in ee,n greppel leg. De kleertjes van den jongen waren deerlijk gehavend. De vrouw waarschuwde een knecht van den pachter van den Buik- sloterpolder, den heer Folmer, en deze stelde op zijln beurt den polderagent van het geval in kennis. De polderagent ging naar de 'plaats waar het lijkje gevon den was en zorgde er voor, dat niets van het lijkje en de omgeving aange roerd werd. Voorts stelde hij zijn chef, den commissaris van politie in de 6e sectie van de zaak' in kennis. Deze begaf 'zich naar den overkant van het IJhet door hem ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat men blijkens het signalement hier te doen had met den vermisten knaap en da,t het lichaam van den knaap' sco ren vain geweldpleging vertoonde. Vermoe delijk is de arme jongen met zijn eigen dais geworgd. Slechts enkele nieuwsgierigen bevon den zich op dit zeer afgelegen deel van den overkant van het IJ. Omtrent den dader ontbreekt iedere aanwijzing. Het onderzoek' wordt zeer be moeilijkt door de omstandigheid dat de moord vermoedelijk' reeds eenige dagen geleden is gepleegd. Eerst 's middags twee uur werden de ouders van het vermoorde knaapje een flinke, aardige jongen van het vinden van hot lijkje in kennis gesteld. Het broertje van den Vermoorden knaap, wederom door de politie in verhoor geno men, "heeft de verklaring afgelegd, dat. hij "het individu, dat zijn broertje heeft meegetroond, meermalen als brouwers knecht op een wagen heeft gezien in de Commelinstraat. Datzelfde heeft de knaap ook reeds aan de buren medegedeeld en er bijigevoegd, dat hij den man stellig zou herkennen indien hij hem weer voor zich zag. Ongelukken. Te Stadskanaal is door een auto, die voor een openstaande brug moest stoppen, van een landbouwer een been verbrijzeld. De toestand van den man is ernstig. Te Oostwolde zijn een dochtertje en een zoon van den heer P. verdronken. Donderdag is te Am sterdam een bejaard man van een steiger gevallen. Bij aankomst in het Ziekenhuis was de arme overleden. Dr. Rudolf Diesel, oud 60 jaar, de uitvinder van de Diesel-machine, is op een onverklaarbare wijze verdwenen tijdens zijn reis van Antwerpen naar Har wich. Dr. Diesel' had zich, in gezelschap van twee vrienden naar de tentoonstelling te Gent begeven, om d© Diesel-machines, die daar geplaatst zijn, in oogenschouw te nemen. Daarna waren zij te Antwerpen aan boord van de „Dresden" gegaan, op weg naar Harwich. Kort voor het, vertrek uit Antwerpen hebben de drie heeren aan boord gesoupeerd, vervolgens eenigen tijd in de rooksalon gezeten, nog een wan deling op dek gemaakt, en tegen 10 uur is elk naar Zijn afzonderlijke kajuit ge gaan. Toen dr. Diesel Dinsdagmorgen niet aan het ontbijt verscheen, verzochten de beide andere heeren den steward om hun vriend even te willen waarschuwen. De steward kwam evenwel onverrichteirzake terug. De beide reizigers begaven zich toen zelf naar de kajuit van dr. Diesel. Tot hun verbazing zagen zij, dat zijn bed niet beslapen was. Zijn nachthemd lag op de peluw, zijn horloge hing over zijn handkoffertje, dat geopend was; de sleu tel stak in het slot, maar de eigenaar was zoek. Men veronderstelt, dat hij zich, alvorens zich te ontkleeden, nog eens naar naar dek hegeven heeft, om ©en luchtje te scheppen, en toen onbemerkt over boord gevallen is. Dr. Diesel had een week voor zijn ver dwijning, do teekeningen en documenten, betrekking: hebbend op de uitvinding van Men naar hem genoemden motor, aan het Nationaal Museum te München vermaakt. Zijn vrienden verbaasden zich over deze schenking, omdat Diesel zeer aan de docu menten gehecht, was, maar hij gaf geen opheldering. Zijn fortuin wordt op 6 millioen gul den geschat. Aardbeving in Panama. Gister avond is een hevige aardbeving waarge nomen. Twee schokken zijn gevoeld, de tweede duurde 10 seconden. De bevol- tking verkeert in hevigen angst; er is geen noemenswaarde schade' aangericht. Het Panamakanaal heeft niets geleden. Geruchtmakende gevangen neming. Te New-York is een man, Davis of Odonnell genaamd, aangehouden op beschuldiging dat hij: op 3 September 1911 de spoorwegbrug bij Mount Vernon in den staat 'New-York heeft opgeblazen. Naai de mededeeling van ld© politieambtenaar die den man heeft aangehouden, heeft Davis bekend en tevens verscheidene lei ders van vakvereenigingen beschuldigd in de misdaad betrokken te zijn. De zaak belooft even geruchtmakend te worden als het geding tegen de werkliedenleilders, die in 1912 in de westelijke staten wegieins 'dynamietaanslagen hebben terechtgestaan, yop welke aanslagen de kroon werd gezet ydoor het: in de lucht laten vliegen der ybureaux van het dagblad „Los Angeles Times". Vertrouwt niemand, als ge op reis zijt, schrijft I. I. B., een Nederlander, die te Lausanne in Zwitserland verblijf houdt. Hij laat zich als volgt uit in de „Ne derlander" De stationsdame alhier vertelt mij, dat gisteren haar, (waarom weet zij niet), een heer opviel, als Engelsch geestelijke ge kleed, die den trein uit Beru afwachtte. Uit dezen trein stapte een jong meisje, waar hij op toetrad en waarmede hij wel dra in druk gesprek zich op weg begaf. Mijne zegsvrouw hield een oog in het zeil en opeens bemerkte zij iets in de hou ding van den „dominé", dat haar ver dacht voorkwam. Zij schiet op het meisje toe en zegt,: restez ici! Met ziet de heer haar insigne, en zet het als een haas op een loopen. Natuurlijk was het geen En gelsch geestelijke, doch een gevaarlijk individu, dat zich als zoodanig had ver kleed. Ik maak deze geschiedenis bekend bij wijze van waarschuwing. Op reis is niemand te vertrouwen, geen als geeste lijke, geen als pleegzuster, geen als kloos terzuster gekleed persoon: niemand! Ove rigens is het internationale Lausanne, ge lijk ook Zürich, Berne, Bienne, Olten en Genève, een gevaarlijk stukje grond in dit opzicht. Er loopt hier wat rondVooral ces messieurs au teint bistré uit Zuid- Amerika. Zooals het hier toegaat zag ik het nog nergens in eene kleine stad. Parijs is niet erger. Ouders of voogden, die hier hunne kinderen of pupillen heen wil len sturen, mogen dit wel bedenken. Geene vrouw is hier op klaarlichten dag in het midden van de stad voor de er gerlijkste beleediging veilig. Begeeft zij zich buitenaf, zoo stelt zij alles op het spel. Gelijk in alles zijn ook hierbij onze overheid en politie veel te laks. Ik weet van twee meisjes, die thans weder per automobiel overdag werden geroofd en spoorloos verdwenen zijn. Ik vernam zelfs, dat een overheidspersoon, thans voort vluchtig, bij deze practijken daadwerkelijk betrokken was. Pers en politie verzwijgen dit alles stelselmatig om het vreemde lingenverkeer niet te schaden. Jonge meisjes, onder vreemde, of in den vreemde het blijkt alweer kun nen niet te voorzichtig zijn. Droevig. Het spoorwegongeluk in den Kaukasus waarbij 40 personen gedood en meer dan 100 gekwetst zijn is alleen daar aan te wijten, dat de houten dwarslig gers uit slecht materieel bestonden. Vele der p-eizigers hebben stukken van de dwarsliggers meegenomen om bij hunne protesten ter schadevergoeding als bewijs stukken te kunnen 'dienen. Is dit Parijs? 'tWas te Parijs aan het gare du Nord. Het is zeer druk. Duizenden reizigers keeren uit de provin cie en uit het buitenland van hun vacan- tiereis terug, de locomotieven fluiten, de treinen dreunen, en daar dondert een expres-tein het station binnen. In een oor- verdoovend lawaai worden de portieren opengeworpen, storten de kruiers zich op de bagage. Nooit nog is het station zóó vol, zóó druk, zóó lawaaierig geweest. Plotseling buigt zich een dame, die er uitziet alsof zij uit een droom ontwaakt, buiten het portierraam en met een zachte, beschroomde stem vraagt zij: „Is dit Pa rijs?" Een heer op leeftijd, die om een of andere raadselachtige reden erg uit zijn humeur is, heeft de vraag van de dame gehoord en met een woedende stem snauwt hijhaar toe„Neen, 't is Lon- gueau I(Een klein gat bij Amiens). Iedereen lacht. (N. v. d. D.) Onwetend gescheiden. Het huwelijk vau een echtpaar te Avignon bleek dezer dagen op verzoek van een der echtgenooten bij rechterlijk vonnis ont bonden, zonder dat de andere echtgenoot iets er van afwist. Een jeugdig handels employé, maakte namelijk zijn vrouw aan merkingen er over, dat deze hun doch tertje te veel vrijheid liet. De vrouw ont stak daarover in toorn en riep haar man toe, dat zij zijn echtgenoote niet meer was en dat de rechtbank haar bij het echtscheidingsvonnis hun dochter had toe gewezen. De verbaasde man ijlde naar het paleis van justitie om inlichtingen en vernam daar, dat hij inderdaad sinds on geveer een jaar gescheiden was. De ver schillende processtukken werden hem ge toond, zoodat hij het ongehoorde feit wel gelooven moest. Thuis gekomen vond hij de echtelijke woning verlaten; zijn vrouw had kind en meubilair meegenomen. De verlaten echtgenoot wil thans beproeven revisie te verkrijgen van deze vreemde procedure. Sociaal democraat 2de klas. Voor het kantongerecht te Amsterdam heeft zich gisteren het publiek nogal ge amuseerd bij de behandeling van een- ge val, dat in hooge mate den lachlust op wekte. Een der voorname socialistische kopstukken, een wijdbefaamd rechtsgeleer de, stond terecht wegens het plaats nemen in een compartiment 2e kl. van een spoor wagon, terwijl hij slechts voorzien was van een kaartje 3e klas. Een conducteur had Z.Ed.Gestrenge gesnapt en geverbali seerd, daar hij, zooals hij voor het kan tongerecht verklaarde, de overtreding door Z.Ed.Gestrenge niet kon toeschrijven aan onbenulligheid, in welk geval wel eens iets door de vingers wordt gezien. Z.Ed. Gestrenge, als pleiter in eigen zaak, gaf als verontschuldiging op, dat hij in een 2e klas compartiment was gestopt, omdat van de 3e klas alle coupé's reeds gesloten waren, daar de trein op vertrekken stond. Hij meende, dat de conducteur bewijs had gegeven, „niet te weten, waar hij staan moest". De conducteur ook niet mis ontkende dit, maar voegde erbij, dat Z.Ed. Gestrenge in zijn geval dan gelegenheid had gehad om aan een tusschenstation van plaats te verwisselen, zoodat hij met deze uitvlucht niet verder kwam en in elk geval „niet wist, waar hij zitten moest" of zich maar van den domme hield. Wij hebben, zegt „de Tijd", van deze Rechtszaak vergeefs een verslag gezocht in „Het Volk". NIEUW- en ST. JOOSLAND. Getrouwd 19, Pieter Izaak Catsman, 31 j. wednr. van Elisabeth Cornelia Smith en Pieter nella Johanna Smith, 31 j. jd. te Mid delburg. Geboren: 17, Daniël Cornelis, z. v. Pau- lus Klap en Jannetje van Dalen; 21, een levenloos kind van het vrouwelijk ge slacht van Joos Joosse en Johanna Reijln- oudt; 28, 'Stephanus, z. v. Maarten Hui- WOLPHAARTSDIJK. Geboren: 4, An, z. v. Jan Rijnhout en Martina Snoodijk; 8, Leendert, z. v. Quinten van Boven en Janna Jobsen; 9, Pieternella Martijntje, d. v. Simon Berrevoet en Martijntje Ploontje Patmos; 16, Jacobus, z. v. Jan Goetheer en Maria Remijnse; 23, Adriaan, z. v. Francois van de Kreeke en Jacoba Janse. Overleden: 19, Jan, 4 maanden, z. v. Marinus 'de Keijzer en Francina van Vlaan deren; 22, Willem van Maldechem, 58 j., ongehuwd; Adriana Jannetje, 4 maan den, d. v. David Pieter Goetheer en Wil- helmina Koeman. SEROOSKERKE (W.). Gehuwd: 3, Krijn Janse, jm. 24 j. en Catharina Kerkhove, jd. 22 j. Bevallen: 5, M. W. Dekker, geb. Paau- 11, P. C. Suurland, geb. de Looff, z. we, d.; 6, P. de Kam, geb. de Witte, z.; Overleden: '17, Willem Frederik Impens, 87 j., wedn. van Adriana Pieterse. OVEZAND. Geboren: 22, Jobina, d. v. Willem Rijk en Maria de Punder; 26, Hendrik, z. v. Andrias Polfliet en Ja- comina Koens; 26, Janna Maria Pieter nella., d. v. Pieter Jacobus Eijke en Anna van Fraeijenhove27, Johanna, d. v. Jo annes Martens en Catharina Bos. DRIEWEGEN. Geboren8, Marinus Cor nelis, z. v. Jan Schaal je en Tannetje de Korte; '22, Jacobus Pieter, z. v. Marinus do Vrieze en Johanna van de Guchte. NISSE. Geboren: 13, Geertruida, d. v. Jan Paauwe en K'atarina de Witte. 'slIEER ABTSKERKE. Geboren: 4, Martina Johanna, d. v. Jan Meijaard en Jakomina Francina Houterman; 4, Mari nus Jan, z. v. Cornelis Vermaire en Tan netje Hoogstraten. Overleden: 6, Johanna de Jonge, jaren, vrouw van Jan Tolhoek. ZIERIKZEE. Getrouwd: C. P. Branden burg, 22 j. jm. en A. C. Bokelaar, 23 j. jcl.P. Vogelaar, 22 j. jm. en P. A. Buijise, 24 j. jd. BevallenF. M. Lunenbeng, geb. De Vos, d.; G. C. Arnold, gob. Buijlze, d. Overleden: J. H. de Looze, 4 m„ d.; P. Kloet, man van P. Bouman, 82 j.; M. Moelkër, 3 m., z.; J. C. Verloo, 14 d„ d.; M. v. d. Ende, 63 j., ongeh. d. KAPELLE-BIEZELINGE. Geboren: Cor nelis, z. v. Nicola,as Eversdijk' en Cornelia van Overloop; Charles, z. v. Jan Beeke en Geertruida Sohrier; Cornelis Dingenis, z. v. Cornelis Landman en Maria Cor nelia Tolhoek'. Levenloos aangegevlen: een z. v. Hen drik Beenakker en Jacoba Vleugel. Van 26 Sept.2 Oct. WEMELDINGE. GehuwdJohannes Abraham de Priester, 29 j. jm. en Lijntje Rachelina Huijlssen, 30 j. jd. Geboren: Maria Adriana, d. v. Mari nus Hoogesteger en Neeltje Dagevos; Ja cobus, z. v. Janus Ruissen en Corne lia Francina Poelman. Overleden: Jacob Paardekooper, 62 j., echtgenoot van Adriana Van Hulle. KRUININGEN. Gehuwd: Paulus van der Maas, 25 j. jm. en Maria Kievit, 22 j. jd. Geboren: Christina Janna, d. v. Cor nelis van Loo en Theuntje Anthonia Dan sen; Jan Jacobus, z. v. Ilubrecht Ste- vense en Leuntje Santina de Jonge; Wil- helmina Helena Cornelia, d. v. Johannes Franciscus Flips en Maria Hendrika So phia Beirnaert; Marinus, z. v. Christiaan Maas en Cornelia Kole. Overleden: Huibrecht Jacobus, 3 w„ z. v. Hubregt Jacobus Schot en Diederika Johanna Meertens; Kornelis Willeboer, 81 j., wednr. van Dina Brandt; Corne lis van den Berge, 55 j„ echtgenoot van Maria Vleugel. Levenloos aangegeven: een kind van Jacobus Nieuwenhuize en Jannetje Paauwe. (Kr. Crt.) Over de maand Sept. KLOETINGE. GehuwdAdriaan de Vis ser, 22 j. jm. en Jacomijna Sonk'e, 17 j. jd. Geboren: Pieter, z. v. Gerard Nieu- wenhuijse en Klazina, Bom; Cornelia Adriana, d. v. Jozias Johs. Trimpe en Cornelia Dronkers; Jozias Franpois, z. v. Jacob Abraham Wemelsfelder en Jannigje Verschoor; Kornelis Jan, z. v. Richard Abraham Straub en Wilhelmina Kole. Overleden: Elena Schipper, 39 j., echt genoote van Jozias v. d. Vliet; Jannetje van Liere, 87 j., wed. v,an Jacob van Liere; Agatha Beenhakker, 63 j„ echt genoote van Adriaan van Liere; Johanna Wilhelmina, d. v. Marinus de Jonge en Johanna Wilhelmina Leij's. (Kr. Crt.) 'sHEERENHOEK. Gehuwd: 3, Johannis van Antwerpen, 22 j. jm. en Johanna Jacoba van Sluijs, 20 j. jd. Geboren: 8, Willem, z. v. Joh. Boon man en Pa. Vermue; 28, Elisabeth, d. v. Huibjr. Remijh en Cornelia Voet. Overleden: 14, Catharina Hannewijk, 68 j., gehuwd met Jacobus de Vrieze. COLIJNSPLAAT. Ondertrouwd: 27, J. L. Schrier, 24 j. jm. en N. de Boo, 22 j. jd. fee Kats. Getrouwd: 2, A. J. Dees, 26 j. jm. en P. Janse, 24 j. jd. Geboren: 5, Pieter, z. v. D. Tazelaar en J. de Regt; 5, 'Christiaan, z. v. J. Kormize en I). Fortuin; 12, Jannetje, d. v. A. Karman en C. v. d. Hoven; 15, Gerard, z. v. G. Huige en P. v. d. Weele; 15, Pieternella Alberta, d. v. P. de Wit en G. Markus se. Overleden: 11, H. J. de Smit, 10 d., z. v. P. de Smit .en E. v. d. Velde. GRIJPSKERKE. Getrouwd: W. de Jon ge, 24 j. jm. en E. Bakker, 25 j. jd. Bevallen: M. Luitwieler, geb. Zegers, z.; W. P. Jakobsen, geb. Dekker, z.; L. Flipse, geb. Wisse, z. (tweel.); L. Boo,- gaard, geb. Brouwer, d. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Getrouwd: 19, Pieter Izaak Catsman, wedn. van Eli sabeth Cornelia Smith, 31 j. en Pieter nella Johanna Smith, jd. 31 j. te Middel burg. Geboren: 17, Daniël Cornelis, z. v. Pau lus Klap en Jannetje van Dalen; 28, Stephanus, z. v. Maarten Huibregtse en Adriana Gabriëlse. Levenloos aangegeven21, een kind van „het vr. geslacht v. Joos Joosse en Jo hanna Reijnoudt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 5