Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Wetenschap en Kunst Gemengd Nieuws Goes. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in September: Telegrammen: verz. 1093, ontv. 1086, overgen. 1390. Totaal 3569. Gesprekken: verz 1468, ontv. 1603, overgen. 3230. Lokaal 1514. Totaal 7815. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid-Beveland behandeld Kantoren. Baarland Borssele Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 's Heer Arendskerke 's Heererihoek 'sHeer Hendrikskinderen 5 Verz. Ontv. Tot. 19 43 36 16 26 27 48 60 Heinkenszand Hoedekenskerke Kamperland Kapelle Kats Kloetinge Kortgene Kruiningen Kwadendamme Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolphaartsdijk 59 21 32 66 18 35 67 74 10 29 23 13 21 44 46 16 25 47 31 61 30 13 28 45 54 67 12 45 20 38 107 20 38 64 50 11 42 31 27 52 69 49 31 23 90 50 104 66 29 54 71 102 127 17 104 41 70 173 38 73 131 124 21 71 54 40 73 113 95 47 48 137 Gesprekken. Verz. Ontv. Loc. Tot. 75 33 4 112 18 7 25 28 4 32 54 44 1 99 49 56 105 63 15 78 25 31 56 60 45 105 145 100 5 250 132 95 4 231 75 42 117 16 16 - 62 11 1 12 30 32 62 85 74 6 165 55 27 82 58 31 89 64 23 87 29 3 32 Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 's H. Arendskerke 's Heerenhoek Hoedekenskerke Kamperland Kapelle Kortgene Kruiningen Kwadendamme Nisse Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolphaartsdijk Vlissingen. Gistermorgen is de 15-ja- rige jongen L. op de werf de Schelde in brand geraakt, toen hij een verfpot uitbrandde en een ander er een bout in wierp, zoodat hij hevige brandwon den opliep. Nisse. De „N. Z. meldt, dat de voor zes jaar begonnen bloembollencul tuur alhier, eerst veelbelovend ook uit een oogpunt van werkverschaffing, thans geëindigd is. De bollenschuur wordt ver kocht voor afbraak. Baarland. Gisteravond brak brand uit bij den landbouwer J. L. Overbeeke. Een hooi- en strooklamp werden een prooi der vlammen. De brandspuiten van Baar land en Kwadendamme waren spoedig ter plaatse en het vuur moester. Ge lukkig was er windstilte, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Oorzaak onbekend. Gisteren vergaderde de Gemeente raad, tot regeling van de bijdragen pensi oenwetten. Dhr. v. Damrae vraagt inlich ting of 't Rijk subsidie verleent. De voo- zitter antwoordt, dat het Rijk hieromtrent nog geen uitvoerende maatregelen nam. Na eenige bespreking, waarbij dhr. v. Damrae er op wijst dat hij 't billijk acht, dat een ambtenaar die pensioen ontvangt, ook dient te betalen aan de premie. Dhr. Mol zegt dat dit voor sommige ambtenaren zeei bezwaarlijk kan zijn. Wordt voor gesteld door dhr. v. Damme, dat ambte naren bijdragen 1 pCt. der koopsom, eigen pensioen 2 pCt., wed. en weezen- pensioen 5 pCt. Dhr. Mol stelt voor alles voor gemeenterekening te nemen. Dhr. Schout stelt voor dat dc ambtenaren zul len bijdragen 4 p€t. enkel aan Wed. en Weczenpensioen. Dhr. v. Da mme merkt op dat' indien deze laatste voorstellen doorgaan, er dan nog meer ambtenaren zullen komen, die het voor niets willen hebben. Wordt nog medegedeeld, dat als het voorstel v. Damme wordt aangenomen zulks plm. f 190 voordeel jaarlijks de gemeente oplevert. In stemming gebracht worden alle voor stellen verworpen. Voorst, v. Damme te gen: Remijnse, Mol, Schout en Rrugge- man; voorst. Mol tegen: Schout, v. Dam me, v. Wingen en Bruggeman; voorst. Schout tegen: v. Damme, Remijnse, v. Wingen en Mol. Waar alle voorstellen verworpen zijn, vraagt de voorzitter herhaalde malen, om een ander voorstel en wijst er op, dat, als er geen besluit valt, de wetgever acht dat de gemeente alles voor zijn reke ning neemt; zelf kan hij als betrokkene met geen voorstel komen. Na nog eenige bespreking, waarin on- dertusschen de veldwachter mededeelt, dat hem tal van gemeenten bekend zijn. die ambtenaren niets laten betalen, valt er met gebrek aan een voorstel geen besluit, en betalen dus ook Baarland's ambtenaren geen premie, volgens de wet. Na nog eenige medeilcelingen en huis houdelijke zaken wordt de vergadering gesloten. Stavenisse. In de gisteren gehouden raadszitting werd. naar aanleiding van een foutief verslag, de volgende door dhr. C. L. Potappel voorgestelde motie aan- aangenomen „De Raad, heden vergaderd, spreke zijne afkeuring uit, dat gemeenteambte naren publieke raadsverslagen in couran ten schrijven, die den toets der waarheid! niet kunnen doorstaan, en gaat over tot de orde van den dag." Er werd besloten in liet reglement voor het Burgerlijk armbestuur overeenkomstig eene circulaire van Ged. St., op te ne men eene bepaling inzake opneming van boeken en kas van dengene, die bij het Burg. Armb. met het geldelijk beheer is belast. In verband met een ontvangen schrijven van den Min. van Fin. werd voorloopig vastgesteld de pensioensgrond slag der gemeenteambtenaren, terwijl voorts van eene nieuwe aanstelling „wer den voorzien die ambtenaren, welke op 1 Oct. niet in het bezit waren eener for- meele aanstelling. De ontruimingstermijn van eene onbewoonbaar verklaarde wo ning van Cornelia Plantsoen werd met 6 maanden verlengd. Herbenoemd tot lid van het Burg. Armb. werd de heer C. L. Dorst, die met 1 Jan. a.s. periodiek aftreedt. Na gehouden besloten zitting werd C. Braber tot 2e gemeentewerkman benoemd. (Ter voorkoming van misverstand mel den wij hierbij dat de motie gericht tegen gemeenteambtenaren eigenlijk slaat op een dezer heeren en dat is niet de correspondent van ons blad. Red.) St. Philipsland. Benoemd tot buitenge woon opzichter Dij de werken voor het aanbrengen van voorzieningen tegen ont gronding langs de boorden der Willems vaart, de heer A. Aarnoudse. Bij den dienst der directe belas tingen, enz. zijn geslaagd voor het on derzoek' voor rijksklerk 2de klasse de volgende rijksklerken 3de klasse: A. A. S. de Mul, kantoor Sas van Gent; H. H. Vermoet, kantoor Sas van Gent; J. van der Eijk, kantoor Vlissingen; P. J. Ilaze- winkel, inspectie Middelburg; A. H. van Dalen, .inspectie Terneuzen. Bevorderd tot kommies 2de klasse, de 'kommiezen 3e klasse: L. H. M. Pijle man te Chaam; J. Nij-boer te Nieuw- Namen; P. J. Kemps te Koewacht; H. Nap te Kortgene; M. G. Koster te Aar denburg, K. Martens te Hoedekenskerke; J. Slager te St. .Tansteen; 11. Libbenga te Renesse. Oud Vossemeer. Alhier bevindt zich aan den voorgevel van een smidse een zeer eigenaardig uurwerk, dat evenwel reeds een freeks van jaren niet moer werkte. De tegenwoordige eigenaar heeft echter gemeend, alles weer in orde te moeten maken en nu laat het uurwerk weer ge regeld zijn kunstige werking zien. Op de heele en halve uren somen allerlei figu ren in beweging, een houten pop slaat op een bel, een smid, welke in een hou ten kastje aan het aanbeeld staat, opent zijn deur en slaat, op het aambeeld; t>?n scharenslijper trapt het wiel van zijn slijp- wagen; een molen laat de wieken draaien en ruiters rennen met gevelde lansen rond. Eén der figuren is steeds in bewe ging: het is een trompetter, die steeds van de eene zijde van de kast wanidelt naar de andere, want alles is omgeven door een houten kast, waardoor een en ander tegen den hevigen regen beschut is. Het meest merkwaardige is wél, dat alles vervaardigd is omstreeks 1781 'door een eenvoudigen dorpssmid, een toen malig bewoner, wiens nazaten het werk in orde hielden, later evenwel kwamen de gebreken, maar nu heeft een uurwerk maker op loffelijke wijze weer gezorgd, dat vreemdelingen, die toevallig aldaar vertoeven, het kunstige uurwerk weer kun nen bewonderen. (Hbl.) Colijnsplaat. In de Raadsvergadering van 3 Oct. waren alle leden aanwezig. Het reglement Burg. Armbestuur werd in die voege gewijzigd, dat voortaan minstens 1 maal per jaar de boeken en kas van den betrokken ambtenaar door B. en IV. zul len worden nagezien. Uitgetrokken op be grooting f150 voor bezoldiging ambtenaar ter Secretarie.#Jaarwedde van 'den veld wachter werd met £50 verhoogd en al- zoo f 500. Besloten werd tot aanstelling van een arbeider, belast met onderhoud der haven op een jaarwedde van f-100. Tot wederopzegging verleend aan den veerschipper te Kats een jaarl. subsidie van f50. Een herhaalde oproeping on derwijzer met salarisverhooging van f 100. De begrooting werd iu ontvangst en uit gaaf vastgesteld op f 20956.50x/2 met f384.89 voor' onvoorzien. Aan de gas- commissie werd ten slotte opgedragen een onderzoek naar de mogelijkheid van elec- trische verlichting. Brouwershaven. Naar we vernemen moet het in de bedoeling van de Centrale A.-R. kiesvereeniging in district Zierik- ze© liggen dezen winter in enkele plaat sen een spreker te laten optreden, o.a. ook te Brouwershaven, 't Oog moet gevallen zijn op den heer E. Kloosterman, ex- anarchist, tegenwoordig zendeling onder de heide- en veenbewoners in de provincie Drente. (Z. C.) Ned. Herv. kerk. Beroepen te Albekerke, F. C. M. Boen ders te Vierpolders. Aangenomen naar Eijsden, door J. ten Oever te Blitterswijt. Bedankt voor Middelharnis, G. J. Breu- këlaar te Sushuisterveen. Bedankt voor Vinkeveen, P. de Looze te Waarder (bij Woerden); voor St. Pati- cras, door Kloosterman te Alkmaar. Ds. Ort te Aardenburg is bij be sluit van d en Minister van Koloniën ter beschikking gesteld om benoemd te wor den tot predikant bij de Herv. gemeente te Paramaribo. Geref. kerken. 'Men schrijft iian „De Rotterdammer", dat de classis Axel in haar vergadering van Donderdag 2 October approbatie ver leende op het besluit der kerkeraden van de Geref. kerken A en B te Axel tot de plaatselijke ineensmelting. Vlissingen. Aan de De Ruyterschool is geslaagd voor het voorloopig diploma van radio-lelegrafie de heer F. J. Weijhman, adspirant-stuurman bij de Kon. Paket- vaart.maatschappij. Het nieuwe Ministerie en h e t o n d e r w ij s. S. schrijft in „Het Katholieke School blad": „Reeds berichtten we, dat de nieuw- opgetreden Minister van Binnenlandsche Zaken, introk de circulaire van zijn ambts voorganger, waarbij bepaald was, dat aan de bij de rijksscholen eventueel aan te stellen ongehuwde onderwijzeressen moest worden meegedeeld, dat zij bij het aan gaan van een huwelijk vermoedelijk ont slag zouden bekomen. Uit de dagbladen vernamen wij daarna, dat het wetsontwerp, bedoelende de hu wende onderwijzeres ontslag te verleenen, en de ontwerpen tot herziening der Grond wet denzelfden weg zijn opgegaan. Van den vorigen Minister, die op onder wijsgebied „niets deed", schijnt Z.Exc. Cort van der Linden dan toch wel het een en ander gevonden le hebben dat verdonkeremaand moest worden. Thans liggen er nog de omvangrijke ontwerpen tot reorganisatie van het ge- heele onderwijs. Zouden ook die niet voor intrekking in aanmerking komen? De onderwijzers mogen van geluk spre ken, dat het „Toeslagwetje" bijtijds zijn weg naar het Staatsblad heeft gevonden, want was ook dit nog in het stadium van ontwerp, men zou eiken dag moeten duchten, de intrekking ervan te zien ge publiceerd. En wat de nieuwe Minister in plaats van den door hem gedisqunlificeerden ar beid van zijn voorganger heeft aan te bieden, weten we uit de Troonrede. Als „minder dan niets" heeft men het al, zon der de waarheid heel veel geweld aan te doen, kunnen teekenen. Als het pas-opgetreden Ministerie met „intrekken" klaar is, is de tijd gekomen, op zijn positieve daden te gaan verwach ten. We zullen zien en zijn wél benieuwd". In 4e oommissie voor het examen voor kommies der directe belastingen, enz. is o.a. benoemd de heer J. A. Stoop, inspecteur der directe belastingen te Zie- rikzee. Een nieuwe Nansentocht. De beroemde Poolreiziger Peter Nansen is aan "boord van het stoomschip „Kor- rokt" van een Nqorsche reis in Kras- nojarsk teruggekeerd. In een interview met een journalist heeft Nansen zich gunstig over de re sultaten van zijn jongste expeditie uitge laten. „Het is", zoo zeide Nansen. „be wezen, dat de zeeweg van Europa naar Siberië door de monden van de Jenis- sei gedurende de zomermaanden goed ts gebruiken is. Op deze wijze zal het mo gelijk zijn den kolossalen natuurrijkdom van Siberië (hout, grafiet, visch enz.) langs goedkoopen weg naar Europa uit le voeren, hetgeen voor de geheele we- reldoeconoinie van beteekenis is." Nansen en zijn metgezel' 'Wostrotin, Doema-afgevaardigde, werden bij aan komst door de bevolking bijzonder harte lijk welkom geheeten. Goud behoort tol de metalen die door zuren niet, of .zoo goed als niet worden aangetast, (koningswater uitgezonderd). Maar gouden munten zijn toch niet be stand tegen de vochten, die in een kroko- dillenmaag hun werking uitoefenen. On langs is eigens aan de Transvaalsch-Portu- geesche grens een krokodil geschoten, die in zijn maag 25 gouden pondstukken bleek te hebben. De jongste munt was gedateerd van 1902. De waarde dier geldstukken was verminderd tengevolge van het ge wichtsverlies dat de goudstukken door de inwerking der maagsappen hadden onder gaan. (Hand.) - Kerke o neer t. Tilly Koenen en Louis Robert, de beroemde alt-zangeres en de bekende Haarlemsehe organist ko men Vrijdag te Middelburg. In de Nieuwe kerk zullen zij een concert geven. Am ster dam sc he grachten- lucht. Een Engelsche bezoeker van Am sterdam brengt den avond door in een onzer schouwburgen. Hij kijkt de zaal rond en leest eindelijk het eenige op schrift, dat hem leesbaar voorkomt. Het is het woord „Nooddeur" ..Well!" slaakt hij zijn verzuchting, „it seems to be the only place in Amsterdam, where there is no odeur" (Het schijnt hier de eenige plaats in Amsterdam te zijn, waar geen odeur is!) (Stand) Zuringzout in plaats van zuiveringszout. Op 1 Juli vervoeg- „Ik heb maagpijn, geef me een stuiver zuiveringszout", zei ze tot de winkelier ster, die bij afwezigheid van haar man be rechtte. De winkelierster erg begaan met de juffrouw die er zoo slecht uitzag maak te een praatje en zoozeer nam het ge sprek haar in beslag, dat ze geen aandacht schonk aan het opschrift der flesch, die ze tor hand nam: „Zuringzout. Vergif". Zoo kwam het, dat ze aan de juffrouw, in plaats van zuiveringszout. 20 gram zuringzout afleverde. Thuis gekomen, nam ze een theelepeltje van het haar verstrekte goedje, maar foei wat had dat een wrangen en branderigen smaak! De zuster der juffrouw proefde ook en haar zuiveringszout voor den dag halend, zei ze: „nee, dat is geen zuive ringszout; dat smaakt zoo niet; proef maar van het mijne." Inderdaad het verschil was te groot. Onmiddellijk liep de zuster der juffrouw met het goedje naar de drogisterij om te vragen wat het was. De vergissing kwam toen aan het licht. „Laat je zuster melk drinken", zei de winkelierster, maar, niet gerust, won de zuster der juffrouw ook hel, advies van een apotheker in. Deze ried aan. dat haar zuster dadelijk naar een gasthuis zou gaan. Gelukkig, dc zaak had voor haar geen nadeelige gevolgen. Wel voor de winke lierster. die gisteren f60 subs. 60 dagen tegen zich hoorde eischen. Voorzichtigheid is de moedejj. De ellende van den drank. Een bewoner van de Van dor Vennestraat in Den Haag, kwam gisterenavond om half negen op het politiebureau in die straat meedeelen, dat hij, toen hij 's mid dags om 5 uur thuis kwam, zijn vrouw iu beschonken toestand in de keuken op den grond had gevonden. Hij had haar daar laten liggen; toen hij enkele uren later nogmaals was gaan kijken, leek het hem, dat zij overleden was. Een onder zoek bracht werkelijk aan het licht, dat de vrouw tengevolge van overmatig drank gebruik was overleden. Een relletje. Op 3 October ple gen de Leidsche groenen, die op dien dag niet in de Sleutelstad mogen ver blijven, naar 'Amsterdam te gaan en al daar een gemeenschappelijlken rijtoer te houden. Evenals vorige jaren passeerden zij gisteren bij hun tocht door Amster dam de studenten-sociëteit aan den Hei- ligenweg en werden daar <Pp de gebruike lijke wijze met emmers water begroet. Toen de stoet voorbij' was, schoolden nog verscheidene nieuwsgierigen voor het sociëteitslokaal samen en trachtten in de sociëteit binnen te dringen, hetgeen hun gelukte. De politie volgde op den voet en maakte eenige charges in het lokaal, waarbij tal van klappen werden uitgedeeld, en één student zelfs een bloedende wonde op liep. Ook de rector van het studenten corps ontving een slag. Slootwater (N. R. Ct.) in een stoom ketel. De ,.Pr. Gr. Cl." schrijft: De eerste dag van de stoomtramweg GroningenDrachten is geëindigd met een minder aangenaam avontuur, dat, naar te hopen is, zich niet te vaak zal herhalen. De tram, die Woensdagavond om 10.01 te Groningen moet aankomen was toen zij on geveer ter hoogte van het huis van ge delegeerden aan den Pelzerweg was ge komen, totaal uitgeput en bleef staan. Oorzaak.gebrek aan stoom. Of de ma chinist den ketel niet voldoende gevuld had, of dat de ketel te weinig capaciteit heeft, weten we niet. Een feit is, dat de tram den afstand niet kon halen, zoo dat water uit een sloot moest worden ge schept. Toen de locomotief weer op stoom was gebracht ging de reis verder; gevolg tram 10.17 te laat aan en de laatste van 10.50 te laat vertrokken. Een kranige machinist. In de „Rotterd." lezen wij: Maandagmorgen had nabij Oud-Beierland liet volgende voorval plaats Nabij de halte Zinkweg naderde tram no. 4 der Rotterdamsche Tramweg-Mij. Ongeveer 40 M. vóór de tram kwam een vrouw de rails overloopen om naar haar geit te kijken, welke langs den dijk liep. Plotseling bemerkte de vrouw, dat zij door haar 3-jarig kind gevolgd werd. Zij wilde zich omkeeren om het kind te verjagen, doch kwam te vallen. Ondertusschen liep het kind door. De machinist bemerkte liet gevaar en deed alle mogelijke moeite om te stoppen, hetgeen hem niet gelukte. Op het laatste oogenblik sprong hij van de locomotief, liep deze vooruit en slingerde het kind van de baan, zoodat het onge deerd langs den dijk kwam te liggen. Het voorval had plaats op 1 M. afstands van de locomotief, zoodat de machinist zelf in groot gevaar verkeerde. De tram liep de plaats nog ongeveer 10 M. voorbij, waarna zij bleef staan. De vrouw, die ook dicht bij de rails lag, kwam met den schrik vrij. De naam van den flinkén machinist is M. Hagoort, zijn woonplaats Krooswijk. Naar men aan de „Asser Crt." uit Smihle meldt, is aan zuster Ivreling, wijk verpleegster, namens den kerkeraad der Hervormde gemeente van Kloosterveen en Hijkersmilde in overweging gegeven tegen ultimo November a. s. naar een andere betrekking uit te zien. Er werd aan toe gevoegd, dat tot het niet-continueeren ba rer tijdelijke benoeming is besloten, om dat ze Gereformeerd is; op haar arbeid of haar gedrag heeft men geen aanmer kingen De zuster is werkzaam tot groote tevredenheid der geneesheeren en haar arbeid wordt door de patiënten algemeen op hoogen prijs gesteld. Men betreurt het daarom ten zeerste, dat ze om haar gods dienst zou moeten vertrekken. Pogingen om zuster Kreling te behouden, worden door de ingezetenen gedaan. Die Wacht am Rhein. Door de kinderen uit de school voor M. U. L. O. werd in den optocht bij 3e viering der Onafhankelijkheidsfeesten te Gennep, onder begeleiding van het hoofd der school gezongenDie "Wacht am Rhein". Door de duisternis misleid stortte een werkman uit Nijmegen te Keilen (Rijnprov.) in een diepen kelder der in aanbouw zijnde rioleeringswerken, waarbij de ongelukkige 'den nek brak. Men vond den volgenden morgen zijn lijk. Te 's Heerenbcrg is een oude we duwe door een voor een kar gespannen bollend paard aangereden, tegen den grond geworpen en gedood. Dr. Dijkhuis, te Buitenpost, viel een paai' weken geleden van de trap. Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij gisteren aan de gevol gen van den val is overleden. Een Onafhankelijkheids- p ij p. Een eigenaardige herinnering van de herdenking van Xeêrlands honderd jarige onafhankelijkheid kwam dezer da gen te voorschijn uit het puin van ge sloopte huizon der Ned. Hen-, kerk te Alfen a. d. Rijn. Bij het wegruimen van dat puin werd n.l. gevonden een stee- nen pijp, waarop in relief te lezen staat: 11e vrijheid is hersteld. Wij mogen Gode loven, erlost van vreemd geweld, Is 'tweer: Oranje Boven. November 1813 tot 1863. 't Geheel is omgeven door een lauwer krans, eveneens in relief. De pijp is niet berookt, en dus enkel als souvenir be waard. Jammer dat de steel ontbreekt. Klasse-strijd. Voor het Kanton gerecht te Amsterdam heeft zich gisteren, naar de „Tijd" vertelt, het publiek nogal geamuseerd bij de behandeling van een geval, dat in hooge mate den lachlust opwekte. Een der voorname socialistische kop stukken, een wijdbefaamd rechtsgeleerde, stond terecht wegens het plaats nemen in een compartiment 2e klasse van een spoorwaggon, terwijl hij slechts voorzien was van een kaartje 3e klas. Een conduc teur had ZEG. gesnapt en geverbaliseerd, daar hij, zooals hij voor het Kantongerecht verklaarde, de overtreding door ZEG. niet kon toeschrijven aan onbenulligheid, in welk geval wel eens iets door de vingers wordt gezien. ZEG., als pleiter in eigen zaak, gaf als verontschuldiging op, dat hij in een 2e klas compartiment was gestopt, omdat van de 3e klas alle coupé's reeds gesloten waren, daar de trein op vertrekken stond. Hij meende, dat de conducteur bewijs had gegeven, „niet te weten, waar hij staan moest." De conducteur ook niet mis ont kende dit, maar voegde er bij, dat ZEG. in zijn geval dan gelegenheid had gehad om aan een tusschenstation van plaats te verwisselen, zoodat hij met deze uitvlucht niet verder kwam en in elk geval „niet wist, waar hij zitten moestof zich maar van den domme hield. De verboden optocht. Een Zvvitsersch protestantseh blad, de „Ga- zette de Lausanne" keurt de handelwijze der Italiaansche vrijdenkers, welke onlangs den optocht der Katholieke turners door Rome verboden, ten strengste af. „Toen Italië Rome annexeerde, heeft het aan de geheele Katholieke wereld beloofd, dat zij volledige vrijheid zou genieten om zich met het Hoofd der Kerk in betrekking te stellen. Deze vrijheid echter mag geen ijdel woord zijn. Als de Katholieken van Zwitserland en andere streken naar Rome gaan om den H. v ader hun hulde aan te bieden, moeten zij dit kunnen doen, zon der vrees voor beschimping en beleediging. Het is het belang der regeering zelve dat Rome het vrij en eerbiedwaardig centrum der Katholieke wereld blijft, ook nu het de hoofdstad van het eene Italië is. Hier is geen sprake van clericalisme, maar wel van gewetens- en geloofsvrijheid. Het ongeluk op het fort Erfprins. Eenige maanden geleden is, zooals men zich herinneren zal, op het fort Erfprins uit een kanon van 24 c.M. L 35 het sluitstuk gevlogen bij het afgaan van een schot, eenige personen werden daardoor min of meer ernstig verwond. De Nieuwe Ct. verneemt thans, dat de commissie van onderzoek, bestaande uit twee officieren der artillerie en een bur ger-ambtenaar der artillerie inrichtingen, die zoo spoedig mogelijk na het ongeval is benoemd, tot de slotsom is gekomen, dat het kanon bij het afgaan van het schot niet goed gesloten is geweest, waaraan, in strijd met de aanvankelijk verstrekte mededeelingen, het ongeval moet worden geweten. Een zwarte d o 11 a r p r i n s e s. De hoogst aangeslagene in de belastingen in den geheeien Amerikaanschen staat Oklahoma is een tienjarig negermeisje, Sarah Raktor genaamd, die op een kleine boerderij in de nabijheid van het stadje Muskogee wordt opgevoed. Het kleine zwartje heeft een reusachtig jaarlrjksch in komen. Toen lt jaar geleden het Indianen- gebied Oklahoma verdeeld werd, vielen hierbij den vader van het kind 65 are tamelijk onvruchtbaar land ten deel. Ver leden jaar werden op de boerderij van den neger, die intusschen gedeeltelijk in andere handen was overgegaan, zeer rijke petroleumbronnen aangeboord, die dage lijks voor een waarde van 2500 dollar aan petroleum opleveren, waarvan een achtste gede.elte aan het negerinnetje ten deel valt. Slachting. Een boer te Bais- Briace (Frankrijk) was Woensdag kort voor het avondmaal met den knecht in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2