NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Zaterdag 4 October. 28e Jaargang*. No. 4. 1913. CHRISTELIJK- HISTORISCH EERSTE BLAD. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENT1ËN Dit nummer bestaat uit twee bladen Gelijk onzen Abonné's en Ad verteerders reeds een- en ander maal is medegedeeld, wordt ons blad sedert 1 October jl. op een andere drukkerij gedrukt en wel bij de Firma OOSTERBAAN LE COINTRE te Goes. De vroegere drukkerij, firma Wed. S. J. de Jonge-Verwest (voor welke drukkerij als gemacli- tig'de optreedt de heer O. Oranje Lz., vroeger Administrateur van ons blad, docli op de op 27 Sep tember jl. gehouden vergadering van aandeelhouders met alge- meene stemmen ontslagen), doet nu sedert 1 October ook een blad verschijnen en wel onder het misleidende hoofd „De (oude) ZEEUW". De ontslagen Administrateur, die wederrechte lijk gebruik maakt van de adres sen onzer abonné's en van de advertentie-opdrachten voor ons blad bestemd, tracht nu den indruk te wekken, dat zijn blad zonde zijn de voortzetting van het sedert 27 jaren bestaan heb bende blad „De Zeeuw". Onze Abonné's en Adverteer ders gelieven dus op bun lioede te zijn, te meer waar de ontslagen Administrateur zijn practijken tracht te bemantelen onder den schijn van godsvrucht. Meer zullen we, althans op dit oogenblik en op deze plaats, hierover niet zeggen. Alleen sta hier nog de mededeeling, dat van bedreiging van „bestaan der we duwe met 4 kinderen', door het Bestuur van „De Zeeuw" geen sprake is. De Firma de Jonge Verwest toch is tot driemaal toe in de gelegenheid gesteld het drukken van „De Zeeuw" te be houden, onder dezelfde voorwaar den, waarop dit thans geschiedt. Niettegenstaande de herhaalde waarschuwingen, zoowel van de zijde van het Bestuur als van vrienden, heeft de Firma de wed. de Jonge Verwest, geadviseerd door haar raadsman den heer O. Oranje, van de geboden gelegen heid geen gebruik gemaakt. Gaarne verklaren we ons be reid tot bet geven van nadere inlichtingen. Het blijve „DE ZEEUW". Buitenland. Binnenland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers0.05. UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes en* van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Het Bestuur Me. C. LUCASSE, Voorz. W. A. DE RIJCKE, Secret. P. J. DE KRUIJTER. J. DE JONGE Jz. Penningm. J. A. VERTREGT. De Redactie: J. BUIJSE. B. C. SLIGGERS. Commissie van Redactie: Ds. L. BOUMA. J. DE HOOGH. De „Breskensche Crt.", een blad dat zich voor neutraal houdt, schrijft naar aanleiding van de jongste Statensteim- ming welke voor rechts zoo- mooi uit viel, onder meer: „De „Middelb. Courant" rekent vrij nauwkeurig uit, dat. die nederlaag .voor. de vrijzinnigen niet is toe te schrijven aan 'een opschuiven naar rechts, maar enkel het gevolg is van linksche thuis blijvers, van hen dus, die wel hadden kunnen komen. „Het moet eigenlijk' nog verwonde ring baren, dat de vrijzinnigen algemeen stemrecht op hun programma hebben staan als zij de meeste onverschillig heid in eigen boezem moeten zoeken. „Maar waarom aan het recht dat men reeds bezit en voorts wil schen- jkjen aan anderen, piet een effectieve plicht verbonden in plaats van er maai' op te vertrouwen, dat ieder 't zich een moreele plicht acht om van het kiesrecht gebruik te maken". Derhalve dit blad pleit voor stem- pl icht, en laakt de onoprechtheid van het vrijzinnige coincentratieprogram op het punt van algemeen stemrecht. Het klinkt dan ook wel wat zot: algemeen stemrecht vorderen en voor zichzelf ma ling te hebben aan 't stemrecht. En nog maller 'is de bedekte wenk: geef ons algemeen stemrecht, maar doe er dan stemplicht oftewel stem dwang! bijanders komen wij niet. Laat ons afwachten of de vrijzinnigheid- zulk' een in de wet vast te leggen dwang maatregel zal aandurven. Albanië. De Albaneesche troon is nog steeds vacant. Thans wordt als een candidaat daarvoor de Vorst van Wied genoemd. De bladen geven de verschillende be richten uit Weenen, waarin de Vorst van Wied als candidaat voor den Albanee- schen troon wordt genoemd, zonder com mentaar weer. In welingelichte kringen meent men echter, dat deze candidatuur, die blijkbaar door Oostenrijk-Hongarije wordt gewenscht, niet veel stemmen op zich vereenigen zal. Wat den eisch van Essad Pasja betreft om Durazzo tot hoofd stad van Albanië te maken, gelooft men dat dit in Italië op sterken tegenstand zal stuiten. Men geeft er zich goed rekening van, dat, hoezeer ook Oostenrijk en Italië zich over de Albaneesche quaestie zullen moeten verstaan en over 't algemeen een tegenstrijdigheid van belangen is, ooral wat betreft de benoeming van den vorst van Albanië en het overbrengen van de hoofdstad van Valona naar Durazzo. De anarchistische beweging maakt in- tusschen een geleidelijke oplossing van de kwestie zeer moeilijk. Vandaar ook de groote wanordelijkheden aan de grens. Sedert eergisteren is bij Pitsjkopeja het gevecht hervat. Het gevecht bij Prizrend is geëindigd in het voordeel van de Ser i L viërs. De Arnauten moeten in volkomen wanorde in de richting van de Orin zijn teruggedreven. Zij hebben getracht zich opnieuw te verzamelen bij het Zerir-front. Mogelijk zal de tusschenkomst der mo gendheden nog ingeroepen moeten wor den. De Albaneesche Troon. Naar het „Deutsche Volksbiatt" verneemt, zal prins von Wied, de candidaat voor den Albaneeschen Troon, omstreeks half Oc tober een bezoek brengen aan graaf Berchtold. Daarna zou hij door keizer Frans Jozef in audiëntie ontvangen wor den. Dit bezoek zal een geprononceerd politiek karakter dragen. Het blad is van meening, dat de kwestie van de bezetting van den Albaneeschen troon aldus haar oplossing nadert. Oostenrijk. Pasitsj in Weenen. De Servische minister-president is Donderdagavond te AVeenen aangekomen. Over het doel van zijn bezoek en zijn besprekingen met graaf Berchtold verklaarde de Servische gezant Jewanowitsj aan een journalist, dat zij voornamelijk de handelsbetrekkingen tus schen beide staten golden. Arerder moet Servië tegen het nieuw» Albaneesche rijk een goede en sterke grens hebben. Deze wordt,- zoo zekle Jeweuowitsj, door de grenseommissie vastgesteld, zoodat Ser- dat Servië ook hier Oostenrijk's steun noodig heeft. Rusland. V e s c h r i k k e 1 ij k e spoorweg- r a in p. De Russische bladen brengen vreeselijke bijzonderheden ove-r den spoor wegramp bij Toyoka op de AVladikavkas- lijn, ontstaan door derailleering. Het aan tal slachtoffers bedraagt 150 gewonden en 40 dooden. De meeste lijken zijn verschrikkelijk verminkt, zoodat zij niet meer te herkennen zijn. Aran drie fami lies, ieder uit 4 leden bestaande, is nie mand overgeblevèn. Tengevolge van de ontzettende tooneelen, die zich bij de ramp afspeelden, zijn vijf personen krankzin nig geworden. Het ongeluk is te wijten aan slechte dwarsliggers. Canada. Te Toronto is de bekende Katholieke voorman van West-Canada, Eug. O'Keefe, overleden. O'Keefe, die Ier van geboorte was, slichtte verschillende Katholieke in stellingen, o.a. stelde hij het episcopaat in staat Toronto, een seminarie voor Engelsch-sprekende priesters op te rich ten. Engeland. Alweer cl e tunnelkwestie? Pardon, we staan pas aan het begin van de overwegingen over deze interna tionale verbinding, die voor de beide groote mogendheden, Engeland en Frank rijk van het grootste gewicht is, en die straks in de geschiedenis van beide natie's met gulden letteren zullen geboekstaafd worden. Het spreekt, dat we onzen lezers om trent deze aangelegenheid nu en dan een en ander zullen mededeelen. A'oor het oogenblik het volgende, dat we aan het „Hbl." ontleenen: De directeur van de „Compagnie des cEemins de fer du Nord", de ingenieur Sartiaux, heeft een studie geschreven over het tunnelvraagstuk, dat tengevolge van de goede verstandhouding tusschen Frank rijk en Engeland, steeds actueeler wordt. Allereerst geeft hij een historisch over zicht van de kwestie sinds 1870, toen de eerste diplomatieke besprekingen werden gehouden. Uit een technisch oogpunt stuit de tun nelbouw volgens den schrijver op geen onoverkomelijke bezwaren; de verbinding zou in tien jaar tijds kunnen zijn aange bracht. Sartiaux berekent de kosten op 180 millioen. Ter bestrijding van mogelijke Engelsche militaire bezwaren wijst hij o. a. erop, dat het eilandenrijk toch reeds tengevolge van den vooruitgang der luchtvaart groote gevaren in een eventueelen oorlog dreigen. De heer Sartiaux voorspelt als -gevolg van de onderzeesche verbinding een ge weldige toeneming tusschen beide landen van het reizigers- en handelsverkeer. China. Het- Chineesche parlement beeft geslo ten, dat de president der republiek voor 5 jaar zal gekozen worden en dat hij bij zijn aftreden dadelijk herkiesbaar zal zijn. Zweden. Koning Ciustaaf van Zweden is weer aan het sukkelen met zijn gezondheid. Z. M. lijdt sinds eenige dagen weder aan zijn oude maagkwaal. Op raad van zijn geneesheeren moet hij eenigen tijd het bed houden, ten einde zich beter aan een behandeling te kunnen onderwerpen. Volgens het laatste bulletin geeft zijn toestand geen aanleiding tot bezorgdheid. Intusschen gaat toch niet alles z'n ge wonen gang op het paleis. De Kroonprins zou de bruiloft van prins Arthur, den zoon van den hertog van Connaught te Londen bijwonen, doch dit plan heeft hij moeten opgeven, daal' beril het regentschap is opgedragen. De kroonprinses gaat der halve alleen. Ofschoon de toestand niet onbevredi gend genoemd wordt, wijst dit er toch op, flat Koning Gustaaf thans vrij ernstig ziek is. Immers hij kent nog niet zoo zeer de-gebreken des ouderdoms. De Koningin, die nog op haar zomer verblijf Oeland verkeerde, is ijlings naar Drottningholm vertrokken, waar de ko ning gedurende zijn ziekte verpleegd zal worden. Arbeidersbeweging. Het was wel te voorzien, dat er ook nog een andere lezing zou komen om trent het ontslag van den secretaris van een Duitschen Christelijken Textielarbei- clersbond, waaromtrent „Het Volk" aller lei „.onthullingen" deed. Het bestuur van dien bond schrijft (volgens „De Nederl.) aan de Keulsche „Volksztg.": „Bij een sociaal-democratische uitge versmaatschappij is tegen het bestuur van de Christelijke Textielvereeniging een klein geschrift verschenen, dat een berg van lastertaal bevat. Men heeft te doen met een daad van wraak van een ontsla gen vereenigingsbeambte (Röhling), die zich o. a. aanzienlijke gelden van de ver- eeniging wederrechtelijk heeft toegeëigend en verbruikt. De inhoud der brochure is ten deele geheel gelogen, voor de rest op demagogische wijze verwrongen en ver draaid. De door Röhling aangevoerde be schuldigingen zijn door het centraalbe- stuur reeds gunstig onderzocht en als geheel ongegrond bevonden". Generaal de Meester. De luit.-generaal AV. A. T. de Meester, commandant van het veldleger, heeft aan gevraagd om met 1 November op pensioen gesteld te worden, wegens langdurigen dienst. Tot zijn opvolger in het commando over het veldleger is bestemd de generaal- majoor G. A. Buhlman, thans commandant der 4e divisie te Amersfoort. C h r.-s oc. Congres. In September 1914 zal te Bazel een int. christelijk-congres worden gehouden, waar behandeld o.a. zullen worden de vragen: waarom wij als christenen een hervor ming van de maatschappelijke orde eischen; onze houding tegenover de socia listische partijchristendom en wereld vrede; de kerk als verdedigster van de onderdrukte volkeren; de kerk en de blan ke slavinnenhandel. ATerk'ante stuiver. De Rijksmunt is dezer dagen begonnen met den aanmaak van den nieuwen vier kanten stuiver met ronde hoeken. 'Over eenigen tijd zal deze nieuwe munt in circulatie worden gebracht. (U. D.) De stem zwijgt. Het Utrechtsche sociaal-democratische weekblad „De Stem des Volks" zal niet meer verschijnen. De toestand van dr. Vermeulen blijft zeer zorgwekkend. i i t i Anti-koningsgezinde land- verdedigers. Naar aanleiding van een bericht in „de Tijd" over de onafhankelijkheidsfeesten te Den Helder, deelt een lezer aan dat blad mede, dat het in de drukste straat van Den Helder zich bevindende gebouw van den Matrozenbond, geen enkel teeken van instemming met het feest vertoonde. Ja, zelfs de versiering, die heel de straat in één lijn voortging, was, tot groote erge- nis der feestvierenden, voor het gebouw der Kon. Ned. Marinematrozen niet aan gebracht. De droogmaking der Z u id e rz e. Eenige dagen geleden berichtte „de Tijd" een en ander omtrent de kosten, reeds gemaakt voor de voorloopige werk zaamheden ter zake der drooglegging der AVieringermeer, welk plan van Minister Regout nu weer plaats moet makeu voor het fameuze groote plan der indijking en drooglegging der Zuiderzee. „Het Vader land" op onderzoek uitgegaan zijnde, bracht op het bericht twee correcties aan. Niet te Alkmaar, maar te Hoorn was het ingenieursbureau werkzaam en de weg geworpen kosten bedragen niet dertigdui zend, maar slechts twaalfduizend gulden. De Haagsche correspondent van „de Tijd" schrijft nu het volgende: De eerste correctie is inderdaad juist, de opgave van Alkmaar berustte op een geheugenfout onzentwege. Over de kosten echter nog eenige meerdere details. De stukken nazoekende, vonden wij als kosten van het z.g. vooronderzoek in 1912 onder volgnommer 10 der Staatsbegrooting 1912 hoofdst. AVaterstaat £9000, bij welken post nog moet gevoegd worden f 1200 uit an dere posten overgebracht. Voor 1913 (uit volgno. 11) f 2000 plus f 600 overschrij ving, te zamen f 12800. Daarbij komen echter nog f5000 voor rekening van de Provincie Noord-Holland. In bovengenoemde bedragen zijn echter niet begrepen de salarissen der twee in genieurs 2e klasse en van een opzichter 2e klasse. Berekent men dezer salarissen maar voor de helft zij zullen wel andere werkzaamheden ook nog verrich ten dan komt er voor twee jaren nog een uitgave van. 2 X 2 X (Va van f 3200 2 X (Va van f1800) f8200 bij. Alles te zamen dus f26000, wat niet heel ver van onze voorloopige eenigs- zins ruwe schatting is. Hoe dit echter zij, een feit is, dat het optreden van minister Lely al dadelijk heel wat geld kost, waar over bij de begrooting nog wel een woord je zal gesproken worden. Het Leidsche zweetkamertje. Het blijkt nu, dat het vernielen van de muurteekeningen in het Leidsche zweet kamertje niet het gevolg is geweest van eigenmachtig optreden van een reinbeids- begeerig stucadoor. De opzichter der rijksgebouwen heeft die wandaad op zijn geweten: zonder daartoe aangezocht te zijn, ja, zelfs tegen waarschuwing den professoren in, heeft hij h'et zweetkamertje met al zijn oude namen laten schoonwit- ten, omdat het te vuil was naar zijn zindelijken smaak. Men hoopt nu in Leiden, dat bij de behandeling der begrooting van Binnen- landsche Zaken deze vriend van den. wit kwast de onvriendelijke woorden te hoo- ren zal krijgen, welke hij verdient. I ('sH. Ct.) Na.ar aanleiding van de oprichting eener R.-K. Geitenfokvereeniging maakt een toonaangevend vrijzinnig blad „Het Vaderland" de volgende oneer biedige opmerking „Onze Lieve Heer heeft ons land nu eenmaal tot een gemengd land gemaakt, en het kan Zijn wil niet zijn, dat we ons in alles afscheiden van onze eigen ras- en landgenooten, onze broeders". Douwes Dekker is eergisteren in Den Haag aangekomen met zijn kameraad Tjipto Soewardie en hunne echtgenooten. De nieuwe Londensche ge zant jhr. mr. de Marees van Swinderen gaat in de tweede helft dezer maand naar zijn post.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1