NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 1. 1913. Woensdag I October. 28e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Bericht. MIDDELBURG. W. @1 HIJGKE. F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Uit de Pers. Buitenland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers„0 05 UITGAVE Df R. FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN Zooals onze lezers reeds gisteren is mee gedeeld, wordt vanaf heden ons blad gedrukt door de firma OOSTERBAAN en LE COINTRE, Goes, Langevorststraat C220, en Is in ver band daarmee het bureau van ons blad niet meer gevestigd bij firma De JongeVerwest in de Ganzepoortstraat, maar bij FIRMA OOSTER BAAN en LE COINTRE, Langevorststraat C 220. Tevens deelen wij mede dat de heer C. Oranje Lz. uit de Voorstad NIET MEER als adminisirateur aan ons blad verbonden is, en de administratie thans berust bij den heer J. DE JONGE Jz:, firma Wed. J. P. v. d. Does, Opril Markt. Men wordt verzocht alle stukken, adver- tentiën, enz. voortaan te adresseeren voor de redactie: Redactie De Zeeuw of Bureau De Zeeuw Langevorststraat, Oosterbaan en LeCointre, Goes En voor de administratie: Administratie De Zeeuw, Langevorststraat, Oosterbaan en Le Cointre, Goes. Het Bestuur van „De Zeeuw", Mr. C. LUCASSE, Voorz. W. A. DE RIJKE, Secr. De firma OHUIJ blijft voor Walcheren agent van ons blad en als zoodanig ge rechtigd tot het in ontvangst nemen van alle voor dit blad bestemde advertentiën en stukken. JT Ons bureau te Goes blijft]'telefoniscli aangesloten onder No. II. Men gelieve ev. telegrammen te adresseeren: Zeeuw, Langevorststraat Goes. Voor de herstemming op 10 October a.s. voor een lid van den gemeenteraad district I bevelen wij met aandrang aan den candidaat der a r. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", den heer Na de geruchtmakende berichten uit Indië, berichten die blijkbaar bedoelden, den gouverneui'-generaal zwart te mak'en bij de Nederlandsche vrijzinnigen, is de vrijzinnige pers in Indië tot'hare gewone kalmte teruggekeerd, en begint het pu bliek te profiteeren van de meerdere nuch terheid waarmee zij' de zak'en des lands, de godsdienstige en maatschappelijke be wegingen op Java, in verband met het ontwaakt leven in het lieele Oosten begint te beschouwen. Bij gelegenheid der audiëntie op Ko- ningins verjaardag ten „paleiz'e" te Bui tenzorg, werd namens de burgerij het woord gevoerd door den voorzitter der Kamer van Koophandel, 's Jacob. Een practisch woord was 't, dat deze in het volle bedrijfsleven groot gewor den man ten beste ,gaf. Een woord, dat gunstig afstak bij de artikelen van min der practisch aangelegde menschen als bijvoorbeeld dagbladschrijvers, die korten tijd .te voren de geesten zoo in Indië als in Jndië hadden beroerd. De heer 'sJacob zei onder meer: Onder de wereldgebeurtenissen, >vaar- van wij "de getuigen zijn, schijnt ons in Neclerlandsch-Indië wel van het meeste belang, het tafereel, dat de om vorming van het Oosten van Azië te aanschouwen geeft, niet het minst daar om, omdat de verschijnselen, die zich' daarbij' voordoen, allerwegen eenzelfden karaktertrek vertoonen. Zoowel in Brit.seh-Indië als in China en bij! Ons in Nederlandsch.Indië zien wij bij dat proces van omvorming de ideeën op de praktijk van het volksleven Vooruitijlen en met luider stem gehoor vragen voor eischen van wijziging der bestaande verhoudingen in staat en maatschappijl, die den door de jaren bevestigden bouwgrond uitmaken, waarop de prak tijk van het volksleven zich gevormd heeft. Wij zien die vooruitijlende ideeën de rol op'eischen van bemiddelaarster tusschen het verleden en de toekomst der volken en met het bestaande gezag in botsing komen. Wij zien eindelijk de ideeën zwak belichaamd als zij zijn, op zich zelf Mij ven staan en de prak-, tijk' v,an het volksleven, zoo zij er te- gen reageert, zich onberoerd daartegen over handhaven en haar eigen, weg vervolgen. De spreker riep1 voor dit krachtige be drijfsleven en te zijner bevordering de hulp van het Staatsgezag in, ter- „ver- zekerin"' van de openbare .ede. en rust zoowel in naam van de rustige ontwik keling van de algemeene volkshuishou ding op den haar door de praktijk van het leven aangewezen weg, als in naam van het doel van liet Staatsgezag zelf, dat hier, bij gebreke van andere uit het volk' voortgekomen machten, de alles be- heerschende wet is voor bet welzijn van het heden en de toekomst dezer gewes ten. Voor die toekomst is weggelegd de schepping van een inheemsch orgaan tot vaststelling van de begrooting van Ne- derlandsch J ndië. De woorden van den lieer 's Jacob von den bij den gouverneur.generaal warme instemming. Hij leverde er da,n ook een aangenamen terugslag op in eene rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Met instemming luisterde ik voorts naar het tweede gedeelte van Uwe rede, waarin U do aandacht bepaalde hij de geestelijke stremmingen, die gaan dooi de volkeren van dit deel der wereld, in de laatste jaren oo"k onloochenbaar door de bevolking van dezen Archi- pel. Sluimerende krachten ontwaken; ver- horgen verlangens worden openbaar: Al om een zich bewust worden en dien tengevolge een vragen naar de vruch ten onzer Westersche cultuur. Naar die vruchten wordt het eerst de hand uitgestrekt: men verwacht van haar en terecht verhooging van maatschappelijk en economisch peil; opening van talrijke thans nog afgeslo ten, of ternauwernood ontsloten, wegen. Straks zal men wenschen den boom te leeren kennen, die deze vrachten voortbrengt en zal men willen door dringen tot den wortel, die onze ge- heele cultuur draagt. Dan zullen niet slechts Oostersch en Westersch denken zijn samengevloeid, maar 'zal er ook, met behoud van elks bijzonder karakter, eenheid zijn tot stand gebracht tusschen Oostersch en Westersch leven. Wij, Nederlanders, kunnen deze gees telijke beweging, die zich gaandeweg in tastbare vormen gaat uiten, met be langstelling en sympathie gadeslaan. Zelfs met voldoening. Want terecht is er door u aan herinnerd hoe dat „ont waken" van het Oostersche leven, die „omvorming" zooals zij' door u werd genoemd, mede een gevolg is van het onderwijs door ons hier gebracht; van ons pogen om Westersche cultuur hier te jpnten; van onzen invloed op veler lei gebied door bestuur en bedrijf, door handel en verkeer. En die sympathie houdt stand al wordt ook hier, als elders, de verkon diging gevonden van ideeën, die, naai; uw teekenend woord, „de praktijk' van het volksleven vooruitijlen" ten wier aanvaarding de harmonische ontwikke ling en vooruitgang zou bedreigen. De Regeering is zich bewust van haar roeping. Zij tracht de gedachten dezer tijden te verstaan en te waardeeren; zij' wil elk oprecht streven naar geestelijke, zede lijke en materiëele verheffing bevorde ren en daaraan de hand reiken; Zij wil afweren wat het nauw ontkiemend leven zou kunnen schaden; Zij' h'aant den weg voor de vervulling van recht matige verlangens en gegronde behoef ten Zij staat echter ook bereid om wilde loten, die den gezonden groei zouden hinderen, af te snijden. Ter wille van de beweging zelve en van het goede dat zij' kan brengen, zal de Regeering zich met kracht stel len tegen alles wat, buiten de aan gewezen grenzen tredend, tot verbre king van normale banden zou leiden; maar de beweging zelve in haar ver schillende vormen en uitingen treedt zij met vertrouwen tc gemoet. Daarop was 'cle politiek der laatste jaren gerichteen politiek! waarvan een der' voornaamste elementen moet wor den omschreven alswegneming uit het publieke leven van alle verschillen tus schen de onderscheidene bevolkings groepen, die niet 'er wille van hen- zelve noodzakelijk moeten worden in stand - gehouden. In dit kloeke woord, dat goed doet, uit zich de welbewuste rustige kracht van den staatsman, die weet wat hij wil; die een oog kreeg om het gansche terrein te overzien, en de stroomingen waar te nemen, welke hij in de juiste bedding zal hebben te leiden. Daarom deed het aangenaam aan den heer Idcnburg in dit verband te hooren gewagen van tal van maatregelen door hem genomen ter wegneming uit het volksleven van alle verschillen tusschen de verschillende volksgroepen. Zoo onder anderen op dc eenheid van rechtspraak, en de groote en diep ingrijpende onderwijs organisatie, waardoor het voortgezet en derwijs voor allen zonder onderscheid toegankelijk en bruikbaar wordt en toe gang wordt verleend tot tal van function, tot nu slechts voor weinigen te bereiken. Hetgeen de Regeering zichzelve ten taak stelt, zoo liet de landvoogd er op volgen, verwacht zij ook van hare ambtenaren; en niet alleen van hen, maar ook van zoovelen, die „meer in het oude en be staande zijn vastgeraakt". Deze laatste woorden zijn een taktisch, voorzichtig protest tegen het conserva tisme, dat in Indië zooveel kwaad brouwt. Hoe gaat 't daar 1 Men gaat er over 't geheel heen, niet om de bevolking te verheffen, of om de beschaving te bren gen, maar om er in den kortst mogelijken tijd rijk te worden. Wie het er goed hebben gekregen in den loop der traag voortkruipende jaren, die houden zich liefst hij 't oude; zien met zekeren tegen zin de geestelijke ontwaking van den in lander tegemoet, en zagen liefst onder drukt alle poging van den Javaan om tot even denzelfden maatschappelijken en geestelijken bloei te geraken als de men schen, voor wie hij gewerkt heeft. En het zijn juist deze menschen, rijk geworden door de exploiteering van de arbeidskracht der inlanders, welke hij de oprichting van vereenigingen als Boeti Oetama en Sarèkat Islam geschreeuwd hebben, en liefst voor hun beurt ge schreeuwd hebben, clat de regeering niets deed tegen deze „gevaarlijke" beweging en dat de Zending en de godsdienstige richting van den gouverneur-generaal aan deze oprichting schuld hadden, en het vuur van den ijver der deelhebbers v.aan blazen. Hun roept de heer Idenhurg voorzich- tiglijk toe, dat zij de oogen zullen open houden, hun behoudszucht laten varen, en, rekenend met de veranderde omstandig heden, meer den blik van het verleden naar de toekomst richten, mannen wor den van hun tijd. van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. De Regeering zoo eindigde hij geeft er zich volkomen rekenschap van wat ten deze haar plicht is; hoe zij wel allereerst rust en orde heeft te hand haven ien daardoor ongestoorde ontwikke ling heeft te verzekeren. Zij is tot ver vulling van dien plicht volkomen in staat en bereid. Zij doorziet zeer wèl hetgeen er geschiedt in de verschillende groepen der bevolking en weet, dat zij den toe stand volkomen beheerscht en dat voor onrast geen reden is. Ik spreek dit onomwonden uit en niet in bloemrijke taal, omdat die ongemotiveerde onrast, 'dat wantrouwen tegen andere be volkingsgroepen, de taak der Regeering in den laatsten tijd niet weinig heeft ver zwaard. „Niet weinig verzwaard". Zoo is het. Maar nu de uitkomst hem in 't gelijk stelde en de laster in haar schulp deed terug 'kruipen, is de herinnering aan zijn goed recht gelijk te overtuigender. Wij 'verwachten, dat. het kloeke woord van 'den gouverneur-generaal is ingesla gen; .'hij heeft dezen vreesachtigen het hart onder den riem gestoken; en, man van de daad als hij is, hij heeft hen er op gewezen, dat hij hun voorgaat en voorgaan zal. Oorgetuigen verklaren dan ook in de Indische pers, dat de rede op de aanwe zigen grooten indruk maakte en tegen de gebruiken in spontane toejuichingen losbarstten. De Indische pers is eensluidend vol lof over deze toespraak van den gou verneur. Naar de „.lava-bode" verneemt, zal de rede in het Maleisch worden vertaald en verspreid worden onder de inlandsche be volking. Gelooft het vrij, de positie van den gouverneur-generaal is vaster dan ooit. En Neerlandsch-Indië kan er niet dan wèl hij varen, wanneer het Staatsgezag in zulke handen berust. De rechterzijde en het nieuwe kabinet. De „Standaard" ontwikkelt nogmaals zijn bezwaren tegen een tusschentijdschè omverwerping van het kabinet. Als drier ërlei hoogst ongewenschte bezwaren geeft het blad het volgende aan „De eerste is, dat men zulk een echèc aan het. Kabinet, zoolang men in de minderheid is, niet kan toebren gen, dan met behulp van bondgenoo- ten, die allerminst van ons geliefd zijn. Het zijn met name de Socialisten, die zich hiertoe dan aanbieden. Doch juist daardoor krijgt men dan ook metterdaaid vatsche stemming, dat de openlijke voor standers 'en de onverholen tegenstan ders van een solide Defensie,, zich bij zulk een stemming vereenigeniets wat nimmer politieke aanbeveling Verdient. In de tweede plaats zal een nieuw Kabinet, dat .alsdan nog een jaar of meer regeeren moet, onderwijl het de meerderheid in cle Tweede Kamer tegen zich heeft, van zelf wel moeten begini- nen met zich uiterst verdekt op le stellen, en hierdoor zwak van houding in zijn optreden 'zijn; iets wat steeds nawerkt. En de derde bedenking schuilt hierin, dat wijziging van den algemeenen po- litieken toestand alsdan niet opkomt uit een initiatief van algeeene politiek, maar gelijk 'tin casu was, uit een be paald regeeringsdetail, toen in de De fensie, en dat dit van meet af, en aldoor, aan het Kabinet dat opvolgt, een te speciaal karakter verleent. Het geding, waarin het zittend Kabinet viel, blijft dan - primeeren." Natuurlijk, schrijft het blad verder, is dit geen wet'van Perzen en Meden, en het is zeer wel te verstaan, dat men een zeer enkele Snaai ''een exceptie aanV durft. Wat alleen nooit mag is, dat men hierin zulk een smaak ga krijgen, dat schier vanzelf aanstonds weer naar het zelfde kunstmiddel gegrepen worde. Dit mag nooit. Eer moet 'torn 'de gevolgen ons afschrikken. Iets waarop" we ditmaal vooral te meer nadruk leggen, omdat ook thans de algemeene politieke toestand zoo waggelend staat, dat cle verzoeking' om repetitie te leveren, zich zelfs spoet- dig zou kunnen voordoen. Vandaar onze wenk, ter waarschuf. wing, steeds verzel chapt van dezen! anderen, om na geleden nederlaag- toch allereerst de hand in eigen boezem te steken en ziel? af te vragenLigt wel alle schuld aan de overzij? De misgreep van de tegenpartij is openbaar, maar feilden ook wij niet? Juist omdat straks een da capo van 1907 noodig en onafwendbaar kan wor den, is het eisch van zedelijke politiek, dat de schrik ervoor ons in 't bloed 'zitte. Moet het, dan moet liet, en zal men de gevolgen hebben aan te durven. Maar nooit mogep we er half glimt lachend ons toet, verlokt gevoel©n|. Het mag nooit politiek spel zijn. He „heilige neutraliteit" 'Onder dit opschrift schrijft de Leeu- wardensche corresp. van „De Nederl." 'fc volgende teekenende stuksken uit zijn stad -aan zijln blacl: „De kinderen der Christelijke scholen te .Leeuwarden hebben onafhankelijk heidsfeest gevierd. Op vroolijke wijs. Dat zij 't alleen vierden, niet met de andere schoolkinderen tezamen, was niet uit „scjparastische neigingen. Eerst was 't het plan, dat alle schoolkinderen der stad een onafhankelijkheidsfeest zouden vieren, maar dit plan bleef een plan, omdat het aan geld haperde. De 31 Augustus-commi-ssie, die de leiding op' zich nam, was het onmogelijk liet noo- di|ge geld bijeen te krijgen. Toen moesten de voorstanders van Christelijk onderwijs wel zelf, <en voor de kinderen van eigen erf, probeeren een herdenkingsfeest op tg-uw te zetten. Hun pogen werd met goeden uitslag be kroond. Hun voorbeeld heeft thans ook dc voor standers van het -openhaar ondèrwijls aan gevuurd. Ook zij' willen nog trachten een feest hunnen kinderen te bereiden,, een onafhankelijkheidsfeest. Neen, geen onafhankelijkheidsfeest. Dat kunnen vele openbare onderwijzers te Leeuwarden niet meevieren, en om die reden is dan nu terwille van cle heilige neutraliteit, besloten, dat liet een blanco- feest zal zijd. Een feest zonder kleur en zonder feestreden. Er waren op cle vergadering, waar. dit besloten werd, wel enkelen cïie hierte gen hun stem verhieven, ook' al uit vrees clat voor zoo'n negatie geen voldoende offervaardigheid zal zij'n, maar hun stem men vonden geen gehoor. De mannen. fail de absolute neutraliteit willen ia ons o n af h a li fcêi ijltiUK', S 0 0 J' feest meevieren, maar dat is dan cle uiterste concessie, die ze doen. Aan een uitgesproken onafhankelijkheidsfeesit doen ze niet mee. En de anderen ver zetten z-ic-h 'hiertegen niet. Ter wille va,n „de eendracht van ons volk". Terwijl ze bovendien door de scheidingniakers", die voor zoo'n vervalsching moeten, bedankten, slechts een smalend woord.hebben. Ondertusschen zal 'tons' verwonderen of de ingezetenen voldoende offervaar digheid voor een dergelijke feestviering willen betóonen, en in 't bijzonder of de Roonisch-Katholieken, die voor hunne scholen uitgeiioodigd zijn om mee te doen, voor zoo'n neutraliteit zullen gevoelen. Duitschland. Duitschland wordt overstroomd door buitenlandsche studenten, die daar hun kennis willen opdoen. Daartegen bestaat natuurlijk geen bezwaar, mits de Duitsche student daarvan geen last ondervindt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1