i Jhr. J. W I. voü auf ilienstadi J, F. m- ènr Leauw BUIJSE, J. DF HO0GH, J. DE JONGE, Jzn. J. VAN DEK LEEUW, J. F. DE PAAUW, A. F. POLS, M. VON SCHVflDTAUFAL- 7 ENSTADT, Jhr. J. W E. TEMPERMAN, W. TIEKIE, Fr. J. VIENINGS, J. W. DE W:T1 HAMER, Mr. J. BUIJSE, J. DE HOOGH, J. V A A A VRIJZI Nogmaal- ten Strijre! Het zijn uitstekende dagen, waarin wij tegenwoordig leven. Overal is de wind ons gunstig. De Staten van Zee land tellen wederom twee vrijzinnige leden meer.' in ons district Goes moest de lieer Noordijke één van de vele rechtsche Staten-leden, die, als wij ons zoo mogen uitdrukken, bekend zijn ge worden wegens hun onbeduidendheid plaats maken voor den kranigen Elen- baas. Aan allen, die hebben medege werkt, onzen candidaat te doen verkie zen en hoe velen zijn er dat niet geweest, ouden en jongen gaarne hier nogmaals een woord van oprechte hulde en warmen dank Middelburg wilde het natuurlijk ook niet op zich laten zitten. Daar traden af twee vrijzinnigen en een antirevolutionair. Gekozen werden drie vrijzinnigen. Wij hadden niet an ders verwacht. De Zeeuwsehe vr'izin- nigen hebben de tanden op elkander gezet, eu deu politieken tegenstanders, den rechtscheu machthebbers, eens ge toond. wat zij vermogen Vol moed en vertrouwen gaan wij nu de toekomst tegemoet. Wat wij hebben veroverd, laten wij niet meer los, en tevens maken wij ons gereed, aan de behaalde over winningen nieuwe toe te voegen. Én Vliggingen zette de kroon op het werk, koos drie vrijzinnigen voor drie antirevolutionaire vacaturen. Wij kunnen thans zelfs juichen, dat de Gedeputeerde Staten van onze provincie uom" zijn. Overal is de wind ons gunstig, zei den wij in den aanhef. En met reden. De herstemmingen voor de Provin ciale Staten in Gelderland bezorgden den onzen een winst van vijf zetels Utrecht wierp één clericaal uit.. En zooals men weet, hebben de kerkelijken in de provincies Zuid-Holland, Noord- Holland, Overijsel en Groningen mede heel wat veêren moeten laten. Het Nederlandsche volk heeft over de rechterzijde vonnis geveld. Een ver pletterend vonnis En als wij, van stonde af aan, den arbeid voortzetten, onvermoeid, elkan der schragend, alle kleine onderlinge geschillen op zij stellend, ter wille van onze heilige vrijzinnige beginselen, dan, wij*"twijfelen er geen ocgenbïïk aan, of alras zal kunnen worden gezegdde rechterzijde heeft voor goed afgedaan bord, trekken op en het is hun doel, een paar bekwame vrijzinnige Raads leden te wippen, hen te doen vervangen door mannen, die het maar nooit schij nen te kunnen begrijpen, dat, hoog boven het partijbelang verheven, de algemeene belangen dienen te staan. Zij zullen op de bij hen gebruikelijke wijze misleidende voorstellingen van zaken geven, speculeeren op het egoïsme, den indruk trachten te vestigen, als zouden bij ons huidig Dagelijksch Bestuur en de Raads-meerderheid aller belangen niet veilig zijn. Wie onbevooroordeeld denkt, weet wel beter. En het is dan ook sprekend, dat onze candidaten niet worden be streden op eenigerlei deugdelij ken grond, doch op een fictie, de fictie van een te stichten suikerfabriek, hetgeen thans door de clericale heeren als hooge politieke munt moet worden uitgespeeld. Het doel heiligt bij hen de middelen. Burgemeester en Wethouders hebben zich in de kwestie der suikerfabriek volkomen correct gedragen. En juist de houding onzer tegenstanders op politiek gebied, thans door hen aangenomen, doet ons het ergste vreezen, wanneer aan hen de behartiging van de belangeu onzer gemeente zou worden toever trouwd. Het is nu nog aan de kiezers, zulks te voorkomen. Het is een absoluut onjuiste bewe ring dat B. en W. niet alles in het werk hebben gesteld, om het comité voor de te stichten suikerfabriek ter wille te zijn. Bij hen ligt dan ook de fout niet. Of zouden de heeren van het comité soms gedacht hebben, dat B. en W. met hen de zaak in een onder-onsje konden afmaken P Bijna wenschteu wij te schrijven, dat deze veronderstelling voor de hand ligt. Maar het stond aan het comité, als eerst-belanghebbeude, zooveel gegevens te verstrekken, dat de Raad onbevangen zijn oordeel kon uit spreken. En de heer Dekker, die in de laatste vergadering van den Gemeente raad er over klaagde, dat hij te weinig licht ontvangen had, zou beter gedaan hebben, zijn klacht te deponeeren daar, waar zij thuis behoorde bij de leden van het comité en niet bij het Dage lijksch Bestuur. Nu is het wel wat heel dwaas, het voor te stellen, als zouden zij, die de oprichting eener suikerfabriek op het oog- trebbfetr, daartoe alleen gêïïröngëïi zijn uit pure liefde voor den bloei en de welvaart onzer gemeente. Een kmrl tznl V*f»rv»MÏv-»r.rt .1 t 1 - - PR De heer Buijse is lid van den Raad geweest. Het heette destijdszoo'n volksman moet in den Raadiemand, zoo goed op de hoogte met de plaatse lijke toestanden als hij, verdient daar zijn zetel. Over de overdrijving van de capaciteiten des heeren Buijse zullen wij nu maar zwijgen Maar „de behar tiging der belangen van de gemeente Goes'' in den Raad gaf hij er toch zonder moeite aan, toen hij het postje van marktmeester kon bemachtigen. Ér bestaat daarom niet één reden, den heer Buijse wederom naar den Raad af te vaardigen. Een kracht is hij nimmer gebleken of het moest soms zijn om zijn schitterend voorstel, een belas ting op de publieke vermakelijkheden te leggen! Ook van de heeren De Hoogli en De Jonge de eerste moest, om gezond heidsredenen, zijn ontslag als school hoofd nemen en, zal in den Raad zeer ze ker geen 'stoer werker zijn kunnen wij niet zeggen, dat zij het peil van den Raad zullen verheffen. Hetzelfde geldt voor den roomscheti heer Vienings. Zijn eenzijdige kijk op de dingen is onmiddellijk al een reden, beni geen zetel in den Raad te geven Wij wenschen de belangen onzer ge meente niet in handen van drijvers te stellen. De heer Vienings is niet van dat hout, waaruit men goede Raads leden snijdt. Rest ons het aftredend roomsche lid, den heer De Paauw. Wij zeiden het reedsaldra bleek hij een man te zijn, die met de. coalitie door dik en dun gaat. Zijn maiden speech had ten doel, het openbaar onderwijs te schadenwaarom anders zijn vraag, in de vacature J. J. Nijsse niet te voorzien en twee klassen op school B te combineeren P En reeds 17 October 19 L2 beschuldigde de heer De Paauw, volkomen ongemotiveerd, B. en W., dat zij in zake de suikerfa briek niet medewerken. Ook zijn wij niet vergeten zijn opmerking, dat, zoo die fabriek er zou komen, de kinderen van de werklieden wel naar de nieuw te bouwen roomsche school zouden wor den gezouden. Lag de bedoeling er hier niet duimen dik boven op? Daarom van niet één vrijzin nige mag de heer De Paauw de stem ontvangen. vóór onze cmKnuateu HT Wij gaan het vuur. Eu natuurlijk voor alle rijf. meerderheid der kiezers zal dit met ons eens zijn. behoort mede tot de hoogelijk gewaar deerde krachten in onzen Raad eu men mag van hem zeggen, dat hij behoort tot de mannen, die populair zijn in den besten zin des woords. Veel heeft hij dan ook gedaan voor het vereenigings-leven in onze stad. Hij was het, die den stoot er toe gaf, den aftrek voor den Hoofdelijken Oms'ag te verruimen, zoodat hij gebracht is van f 300,op f 400,waardoor honderd gulden minder vrfn het inko men werd belast. En moeten wij er nog aan herinneren, wat hij in het belang van de kleine luyden heeft ge daan, door ook het stelsel van muntgas meters in Goes te doen invoeren Als één daarvoor onvermoeid geijverd heeft, dan voorzeker jhr. Von Schmidt auf Altcnstadl Wij mogen ook niet ver geten te melden, dat hij een krachtig voorstander is van een verhooging der traktementen voor de lagere ambtenaren. Jhr. Von Schmidt auf Alteustadt heeft getoond, een zetel in onzen Raad ten volle waardig te zijn. De kiezers zullen zijn ijveren voor de pubiieke zaak zonder twijfel waardeeren eu hem op nieuw Maandag a.s. naar de Raadszaal afvaardigen. Over den heer te schrijven is eveneens een zeer aan gename taak. Achttien jaren lang is hij Raadslid en de kiezers kennen hem door en door. Kunnen wij zeggen, dat hij als persoonlijkheid algemeen geacht is, als lid van den Raad bleek hij de rechte man op de rechte plaats te zijn. Als bekend mogen wij veronderstellen, dat de heer Van der Leeuw een warm voor stander is van een reinigingsdienst in eigen beheer. Daarop heeft hij altoos toezicht gehouden en geregeld voor ver beteringen gestreden wat bereikt werd, mag voor een zeer groot deel op reke ning van den heer Van der Leeuw wor den geboekt. De rioleering van de Lange Vorststraat is hoofdzakelijk aan hem te danken en 'lij zal blijven voortgaan, voor verbeteringen te strijden, zooals de rio- leerfng van TU* Lange Kerkstraat en de Klokstraat. Hij is evenwel een tegen stander van het duro stelsel, hetwelk Om mogelijke verwarring te voor komen, geven wij hier even aan, hoe de kiezer Maandag 7 Juli zijn stem biljet zal ontvangen. In alphabetische volgorde komen de candidaten er als volgt op voor e Een ieder, die het waarachtig belang der gemeente Goes op het oog heeft, die geen partij-mannen naar de Raads zaal wil afvaardigen, heeft niets anders te doen, dan het hokje zwart te maken voor den candidaat, wiens naam vet gedrukt is. Knip daarom het ouder- staande uit en neem het mee, als ge stemmen gaat, dan zal een vergissing uitgesloten zijn. Ge stemt dus op de candidaten, wier naam wij vet hebben doen drukken. Hier hebt ge het model i •1 -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 33