No. 302 1913 rgadering Ét. Ét riepolers, nel (laps, Woensdag 24 September. 27e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH 3cL) eidsfeest te rg. "LÜGT aeh' HET COMITÉ. Rubens ms In 3 groote verf in bussen afname gist, Middelburg. g tehüüp de hofstede van igeu en briefjes ROELSE Lz. te jober a. s. Wielploeg, LAL, 16 9.4O OOP levering Maart, t. Maartens- OP 1 Boekh. VAN burg. 1. Bloed en Zog- Engelsch zout. ken. 3,, Middelburg. 252^ R, O. en W. Sou- m en een koop, Lammerenburg, in ruil. OIN, Vlasmarkt. op, Biggekerke. 3 inrichting kun- n rmeisjes, Franco brieven Alg Adv. Bur. er dam. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN MIDDELBURG. H. R. STRUVE. W. MELIS. L. J. MES, W. A. DE RIJCKE. J. A. VERTREGT. - Uit de Pers. Staten Generaal. Binnenland. Uit de Provincie. aren fl.io !- o j h -a S3 o V Ï5 a o u Z M 7.46 7S6 8.17 8.28 877 9.10 9.48 10.41 11.22 I2.29 "-3S 12.17 7*>i 8.oJ 8.12 8.20 8.27 8.3« 8.46 8-S3 g.o2 9.11 9.17 9.29 9-49 9.58 10.46 12.13 vla Goch, Crefeld te Goe» geen rel* .06 .29 6.oi 8.46 •os 7-iS 943 •S3 8.ol ■14 8.20 28 8.34 rwest Goes. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. Zij) die zicli met 1 October a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum GRATIS. De Zeeuw beveelt voor de stemming voor twee leden der Provinciale Staten met aandrang aan Aftreding 1919 Aftreding 1916 En voor den Gemeenteraad District I District II De Btemming voor de Staten is be paald op 30 September. 24 Sept. 1913. „Bewaard voor kerstening Toen de Tweede Kamer „om" ging jubelde de beer Boissevain (liberaal nieuwgekozen lid der Kamer) dat Indië nu bewaard was voor kerstening! Nare uitroep van een christenmensch in een Christenland! Vooral uit den mond van een man die een familienaam heeft op te houden. De Piersons en Boissevains toch waren van ouds, met name in Da Costa's tijd, steun pilaren van Kerk en Zending! Bovendien de conclusie wordt door cijfers weersproken. Uit verschillende verslagen valt te be wijzen dat onder het liberale Kabinet- de Meester op Java het aantal openbare neutrale Inlandsche scholen (Gouverne- ments- en gesubsidieerde particuliere scholen) toenam van 516 tot 665, dus met 29 pet., en het aantal gesubsidieerde Zendingsscholen van 62 tot 85, dus met 40 pet. en dat onder 't kabinet-Heems kerk het aantal openbare neutrale inland sche scholen (Gouvernements- en gesub sidieerde particulier!scholen), toenam van 565 tot 1040 dus met 84 pCt. en het aantal gesubsidieerde zendings scholen van 85 tot 127, d.i. 49 pCt. Re kent men de circa 3000 neutrale dessa- scholen er bij, dan is de toeneming van het aantal neutrale en het aantal Chris telijke scholen onder bet vorige ministerie respectievelijk 603 en 49 pCt. geweest. Men onthoude dus wel. Onder het ministerie Heemskerk een grootere toe neming van openbare neutrale scholen van 574 procent (60349) en daartegen over een schier onbeduidende toeneming der Zendingsscholen. Onder De Meester zelfs veel gunstiger. Een goede les voor een mogelijk op volgend rechtsch ministerie. Bevorder maar trouw het Zendingsonderwijs, want °f gij er veel aan doet of weinig, de tegenstander schreeuwt (en „liegt") toch. - De nieuwe minister van koloniën Pleyte wordt door de vrijzinnige pers met lieve welwillendheid begroet. Dat Lij nog nooit minister is geweestvan Indische zaken misschien weinig af weet; niet tot daden, welke aan zijn woorden beantwoorden, in staat zal blijken, o, het is allemaal niets. Geduld maar menschen! In dien geest schrijft met name het groote lijfblad der vrij liberalende Nieuwe Rotterdamsche Courant; het blad dat met zoo groote teleurstelling het op- heden voor vier jaar van den minister De Waal Malefijt begroette. Men zou haast vragenwaartoe nu toch dat verschil? Wanneer De Waal Malefijt niet be antwoordde aan de hooge eischen een minister van koloniën gesteld, dan toch Pleyte ook niet. En wanneer nu de een een standje krijgt dat hij op den stoel der Putte's en Cremer's gaat zitten, waarom moet dit dan in den ander worden vergoelijkt Of werd in den antirevolutionair ge wraakt, wat in den liberaal mocht wor den geprezen? Lees nu eens de volgende woorden, wanneer de N. Rott. Crt. den nieuwen minister van koloniën begroet. Nu aan het hoofd van het zoo bij uitstek belangrijke departement van koloniën een titularis is opgetreden, die zich nog niet op staatkundig gebied heeft bewogen, zou het onredelijk zijn, hem den eisch te stellen, dat hij thans reeds, onmiddellijk, door zijn daden zou toonen, de hooge staatsmanseigen schappen te bezitten, welke bij hem, die onze koloniale politiek heeft te leiden, moeten kunnen worden gevon den. Tijd dient hem gegund, om zijn ar beidsveld te overzien, zijn plan te ont werpen, zijn stellingen te kiezen Overigens dient hier bijgevoegd, dat niet van hem behoeft gevergd te worden dat hij persoonlijk in staat zou wezen, de groote door hem gedachte politiek in daden om te zetten. Voor het voeren van onze Indische politiek heeft men een minister en een gouverneur-generaal noodig. Eén van beide moet waar zulk werk te doen valteen groot man zijn. Het is niet noodzakelijk, dat dit juist de minister zou wezen. Hot kan haast niet, dat. de minister deze introductie prettig zal vinden. Misschien had hij dan nog liever een ontvangst gehad als zijn voorganger, zoo iets vanhoe durf je, wat doe je hier Intusschen mag men het er voor hou den, dat de zetel van gouverneur gene raal Idenburg te Buitenzorg tamelijk vaststaat. De eerste kreten Idenburg moet weg zijn al vervangen doorOch Idenburg blijf nog een beetje Men kan het tusschen de regels door lezen. Onze nieuwe miliciens gaan zich zachtjesaan weer klaarmaken voor het kazerneleven. Wij wenschen hen aan te moedigen om met lijdzaamheid de loopbaan te loopen welke hun is voorgesteld. De dagen hunner beproeving zijn slechts ongeveer een jaarer is derhalve door komen aan. Bovendien zij gaan met veleD, gedeeld leed is slechts half leed en de gemeen schappelijkheid van den last doet dezen met te grooter gemakkelijkheid dragen. Ziet eens naar de miliciens der vorige lichting; wat hebben zij reeds weereen mooien tijd achter zich. Zij zijn het ka zerneleven reeds lang gewendsommigen zijn tamboer, anderen korporaal gewor den weer anderen ziet men binnen enkele dagen al met de gouden strepen loopen. Waflneer men daarop let, dan moet wel de gedachte boven drijven dat ook de jongens van de nieuwe lichting er wel door zullen komen. Trouwens met Gods hulp komt men alle kwaad te boven. Daarbij komt dat het een eer is Ko ningin en Vaderland te mogen dienen. Kameraden, gaat derhalve moedig en blijmoedig de toekomst tegen. Doet uw best. Houdt God voor oogen. Waakt en bidt. En vergeet de militaire tehui zen niet. Daar vindt gij alles wat u troosten en sterken kan. Het vriende lijk oog der huismoeder, en de krachtige handdruk van den huisvader, raad en daad, een Christelijke omgeving, een liefelijk orgel, een gezellig verkeer, warme vriendschapdat alles en nog meer be reidt u het militaire tehuis. Men zal er u met open armen ont vangen. En ten slotte, ook in de kazerne blijve Paulus' woord, het motto der Middel- burgsche Jongelingsvereeniging, uw pa rool Ik schaam mij het Evangelie van Christus niet, want het is een kracht Gods tot zaligheid een iegelijk die geloojt. (Rom. 1 16.) De afdeelingen der Tweede Kamer ko zen gisteren tot voorzitters en ondervoor zitters enkel mannen van links. Zoodat de centrale sectie (de vijf voorzitters en de voorzitter der Kamer) thans uit enkel vrijzinnigen en socialisten bestaat. Voor zitter der vijfde sectie is mr. Troelstra die tevens vice president is der Kamer. Iets dat nog nooit gebeurd is. Natuurlijk speling van het lot; doch tegelijk ken merk van den verouderden koers, en bewijs van den nog niet verbroken inni- gen samenhang en samengang van libe ralen en sociaal democraten. De strop. Hoe zal minister Treub 't met de finan ciën maken 't Is de vraag, die onwille keurig in ons oprijst. Ja, zelfs den knap pen financiers is het een raadsel, hoe de nieuwe minister aan de noodige cen ten zal komen, waar de uitgaven onrust barend zullen gaan stijgen. De Standaard wijdt een driestar aan de rijksfinanciën, waarin er op gewezen wordt hoe het nog altoos bitter tobben blijft. Immers, „de opbrengst der middelen neemt bestendig toe, in de verloopen maanden van dit jaar weer met over de zeven millioen, en in het vorig jaar sloeg het geraamde tekort van bijna 9 millioen zelfs in een voordeelig saldo om. Maar niets baat. De uitgaven klim men aldoor op een wijs, die de rijkste klimming der middelen letterlijk bespot, en niettegenstaande we in de enkele jaren van deze eeuw bijna zestig millioen op 't budget stegen, staat op de nu in gediende begrooting toch weer een tekort van over de twaalf en een half millioen. Weer moet dus de belasting naar boven, en nog blijft het de vraag of men er dan meekomt. De historie leert, dat na zeker aantal jaren van belangrijke stijging in de middelen tenslotte stil stand komt, en soms zelfs daling drei gen kan, en zijn we daaraan toe, dan zal Leiden in last zijn, want de grootste uitgaven liggen niet achter onzen rug, maar zijn nog pas komende. Vloot, Le ger en Sociale voorziening vragen steeds meer. Dit springt te meer in 't oog, omdat in andere Slaten zich het verschijnsel voordeed, dat men aanzienlijke batige saldo's kon boeken. Gelijk men weet, heeft Italië alle uitgaven voor den Afri- kaanschen oorlog uit zulke saldo's weten te betalen, en naar nu verluidt, waren de Balkan-Staten er zoo gelukkig aan toe, dat ze niet alleen hun legers uit nemend voorzien hadden van geschut en ammunitie, maar de eerste maanden den oorlog zelfs uit opgespaarde gelden betalen konden. Zelfs Griekenland, dat nog voor enkele jaren van 't bankroet niet verre was, wist zich op verrassende wijze te redden. Wij daarentegen zijn met alles achterop. Op ons veldgeschut komt tenminste 40 pCt. te kort met het oog op de uitbrei ding van 't leger. En zelfs voor onze ammunitie was zoo schandelijk slecht gezorgd, dat thans in allerijl bij hoopen ammunitie moet worden aangekocht. Hierbij komt dan nog het moeilijke vraagstuk van de salarissen voor alle militaire- en civiele diensten. Vele van die salarissen zijn vastgesteld» toen in vroeger jaren onze middelen kwijnden en het leven zooveel goedkoo- per was. Ze vormden toen een hoog percentage op het budget, omdat 't bud get zoo laag stond. Nu echter staan ze in percentage veel, veel lagerhet bud get toch werd immers verdubbeld, maar de salarissen van niet weinigen bleven op 't oude peil staan, en dat niettegen staande het duurdere leven. Groot in dan ook vanzelf de nieuws gierigheid, hoe Mr. Treub zich voor zijn verzekeringsontwerpen uit deze impasse redden zal. Zijn naam als financier staat hoog. Maar het pijnlijkst is, dat met name de financiers van alle gading er zonder omwegen voor uitkomen, dat zelfs een man als Treub 'tniet redt." Wat ky niet duldt. Hij gaat zich erg „voelen" Mr. Troelstra veroorlooft zich tegen woordig uitdrukkingen die duidelijk la ten merken, dat hij zelf mr. P. J. Troelstra nu niet voor den eerste den beste houdt 'tWas vóór de stembus al zoo. Zij eigen partijgenooten kwamen er tegenop, toen hij zichzelf te goed achtte, om gedurig weer met Wijnkoop te debat- teeren. Iets anders was het, toen hij ver klaarde," dat «en praatzuchtig Rechts arbeider in Haarlem geen partuur was voor 'n man als hij. Te Zwolle men wéét het. Hij kreeg van den ouden Fortmn een kranige afstraffing, omdat hij durven zeggenIk heb de S. D. A. P. ter over winning gevoerd Ootmoedig klonk dit niet. „Laat een ander u prijzen en niet uw eigen mond." En nu is daar weer 't geval met Dou- wes Dekker in Indië. De gouv. generaal heeft dezen roerigen onruststoker 't verblijf op Java ontzegd, waartoe de heer Idenburg, na advies van den Raad van Indië, het volste recht heeft, volgens wet en verordening. Wat staat nu in de Indische bladen te lezen? Dat er te Bandoeng een telegram ont vangen was van mr. P. J. Troelstra leider der Sociaal-Democratische Arbeiderspar tij, waarin deze zegt, dat zijn partij niet gedoogen zal, dat deze straf op Douwes Dekker wordt toegepast Is dat wéér, vragen we? Is het dan zóó ver gekomen, dat mr. Troelstra minister is zonder portefeuille, landvoogd zonder aanstelling, koning zonder kroon? Fr. Dbld. TWEEDE KAMER. De zittingen van ons Lagerhuis zijn nog van ondergeschikt belang. De com missies voor de huishouding en de ste nografie zijn samengesteld en geven geen aanleiding tot beschouwingen. Of het zou moeten wezen de houding van de sociaal-democraten, die den heer Loh- man, aftredend lid der laatste commissie, trachtten te weren. Hun opzet is niet gelukt. En de Kamer mag daar blij om wezen, want een dergelijke chicane zou niet getuigen van hooge opvatting van het Kamerlidmaatschap en niet goed te praten zijn. Alle afdeelingen kozen verder mannen van links tot voorzitter en ondervoor zitter. De heeren waren in grooten ge tale opgekomen, zoodat geen man van rechts ook maar eenigen kans had voor het leiden van een der afdeelingen in aanmerking te komen. Het zij zoo. Benoemd werden tot voorzitters de heeren Smeenge, Hubrecht, Jansen (den Haag), de Meester en Troelstra; tot on dervoorzitters de heeren Roodhuijzen, van Hamel, de Beaufort, en Vliegen. Vandaag zou de Indische Begrooting in de afdeelingen onderzocht worden, terwijl a.s. Dinsdag de staatsbegrooting en de daarmede verband hondende wetsontwerpen onder handen genomen zullen worden. Vermelden we tenslotte nog enkele wetsontwerpen van ons oude kabinet, die in den snippermand verdwenen zijn. Het zijn 1°. twaalf ontwerpen van wet tot het iii overweging nemen van voorstellen van verandering in de Grondwet (Grond wetsherziening) 2°. wetsontwerp houdende bepalingen omtrent openbare inzamelingen 3°. wetsontwerp, houdende regeling van de positie van vrouwelijke rijks ambtenaren en onderwijzeressen bij het openbaar onderwijs die in het huwelijk treden, en 4#. wetsontwerp, houdende wijziging van de Gezondheidswet. Het doet wel onaangenaam aan het resultaat van den arbeid van Neerlands meest bekwame wetgevers op deze wijze te zien verdwijnen. Maandag is te Velp overleden dr. A. van der Loefï, oud-inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Wes telijk Noord-Brabant en Zeeland, ridder in de orde van den Ned. Leeüw en officier in de Oranje-Nassau-Orde. De Kamerfractie der Liberale Unie koos tot voorzitter mr. Th. H. de Meester, tot vice-voorzitter dr. H. B. Hubrecht, tot secretaris dhr. W. de Jong en tot penningmeester mr. W. Dolk. Soldaat-raadslid. Het Volk verhaalt dat gisteren in de gemeenteraadsverga dering te Rotterdam naast den wethou der mr. De Jong het raadslid Verkerk gezeten was in het tenue van korporaal bij de genie. Hij had een dagverlof ge had en vertrok dadelijk na afloop der vergadering naar de manoeuvres. Pensionneering gemeenteambtenaren. Men schrijft onsDe Nederlandsche bond van gemeenteambtenaren heeft tot alle gemeenteraden een adres gericht met betrekking tot betaling door de ge meenteambtenaren ingevolge de pensi oenwetten voor de gemeenteambtenaren. Allereerst wordt daarin aangetoond, dat het in strijd zou zijn met de hoofdbe ginselen van de pensioenwetten indien niet als pensioenbijdrage voor alle te genwoordige ambtenaren jener gemeente een gelijk percentage wordt bepaald. Voorts wordt opgemerkt, dat naar de bedoeling van den wetgever de ambte naren niet of althans niet te zwaar met pensioenbijdrage zullen worden belast, wijl bij hun wedden met pensioensbij dragen geen rekening is gehouden. Wat verder de jaarlijksche bijdragen voor eigen en voor weduwen- en weezen- pensioen aangaat acht het bondsbestuur 't alleszins rationeel, indien de gemeente deze niet geheel wil dragen, dan toch onderscheid te maken tusschen tegen woordige en toekomstige ambtenaren. Middelburg. Aan het negentiende Jaarverslag van de Vereeniging „Ons Huis" alhier ontleenen wij de volgende bijzonderheden. In de eerste plaats wordt er aan herinnerd, dat door de oprichting van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek de afzonderlijke Leeszaal van „Ons Huis" overbodig is geworden, en de lokalen daarvan aan genoemde Ver. verhuurd zijn. Intusschen kon „Óns Huis" op meer dan één ander gebied nog nuttig werk zaam blijven, denken we slechts aan het toynbeewerk. In de kamer links van den ingang bleef nog een conversatiezaal in stand, terwijl hier ook de bibliotheek van de vereeniging «Jong en Oud" gevestigd bleef waar kinderen beneden 18 jaar, die in de openbare leeszaal geen toegang

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1