No. 299 1913 Zaterdag 20' September. 27e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK H. R. STRUVE. W. MELIS. W. A. DE RIJCKE. J. A. VERTREGT. Het plan-Treub. Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Staten Generaal. Binnenland. Uit de Provincie. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 Zjjj die zich met 1 October a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum GRATIS. MIDDELBURG. De Zeeuw beveelt voor de stemming voor twee leden der Provinciale Staten met aandrang aan Aftreding 1919 Aftreding 1916 En voor den Gemeenteraad District I District II Indiening van een wetsontwerp tot het kosteloos verleenen van ouderdomsrente aan behoeftige (niet-bedeeld geweest zijnde) zeventigjarigen kan in den loop van deze zitting verwacht worden. Staatspensioen aan niet-arbeiders. De Troonrede zwijgt van het andere, ook tijdens de verkiezingen beleefd. Wij zullen dus niet krijgen intrekking der Invaliditeitswet. Natuurlijk, dat er een wetsontwerp tot vereenvoudiging dier wet zou beloofd worden, kon een ieder begrijpen. Die wet werkt niet eenvoudig. Gevolg vooral van de overneming van het amendement-Duys. Alleen maar mag gevraagd of de mi nister Treub niet wat vlug is met zijn vereenvoudigingsontwerp Kon hij niet beter de werking der wet afwachten? En zal zijn vereenvoudigingsontwerp metterdaad vereenvoudiging der Invali diteitswet brengen? De Invaliditeitswet is vrucht van veel jarigen arbeid. Tientallen van jaren is aan hare voorbereiding gewerkt. Is 't gewenscht, is het in politieken zin fat- Boenlijk om, tengevolge der uitspraak eener wisselvallige stembus, nu maar dadelijk aan die wet te gaan tornen Welk verstandig staatsman haalt zoo iets uit? 't Is maar minister Rink heeft 't eok gedaan met de drankwet-Kuyper. Doch die minister verbeterde daardoor volgens zeer velen deze veel gesmade wet niet. Wij zijn er echter gerust op dat het zoo'n vaart niet zal loopen. Er is ook bij vrijzinnigen nog een zekere eerbied voor de continuïteit. Het geen zeggen wil, hetgeen een vorige mi nister geregeld heeft moet diens opvolger nu maar niet zoo dadelijk andersom gaan draaien. Dat heeft bij de verkiezing zelfs een der heftigste vrijzinnige propagandisten, bet Kamerlid De Jong, zij het ook al in een oogenblik van verlegenheid, in een kiezersvergadering gezegd. Men weet het immers nog wel Het was, toen in de vergadering hem gevraagd werd hoe 't kwam dat de con centratie niets over de landsverdediging °p haar program had. Och, zei hij, dat zit 'm in de conti nuïteit. Colijn heeft die al zoo goed ge regeld, daar hoeven wij niets meer aan te doen. Welnu, gemeend of niet, dat antwoord is ons een argument, ter voorlegging aan den minister van landbouw. .Doch nog eens, zulk een vaart zal het Met loopen. Minister Treub zal zijn han den knapjes vol hebben aan al de voor bereidende werkzaamheden, welke aan de volledige uitvoering der wet, op uiter- J'jk 2 December 1916, behooren vooraf te gaan. UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. Bovendien De Rotterdammer herin nerde hieraan reeds terechtde wet bevat bepalingen van privaatrechtelijken aard, die geheel onafhankelijk van de Regeering worden toegepast. Zoo zal bij voorbeeld de rechter, die aan politieke consideraties te onzent niet onderhevig is, en zich aan behoorlijk afgekondigde wetten houdt, den werkgever gelijk moe ten geven die na 2 December 1916 wei gert loon te betalen aan een verzeke- ringsplichtigen arbeider die hem niet een rentekaart overlegt (art. 268 en 366). De wet zal derhalve, zij 't ook met enkele kleine wijzigingen, wel uitgevoerd worden. Ja die toegezegde uitbreiding van den kring van pensioengerechtigden op het zeventigste jaar zal ook zoo'n vaart niet nemen. De vrij-liberalen zijn er niet hard voor; en hun lijforgaan de N. Rott. Crt. heeft gezegd„Zoo even in de maanden van voorbereiding van een Grondwetsherziening een Staatspen- sioneering in het leven roepen is buiten gesloten". Nu weten wij wel dat de uitbreiding van artikel 369 gevraagd is in den zin van het amendement Borgesius-Tyde- man-Drucker, en dat hieromtrent dr Bos en mr. Troelstra het eens waren geweest doch wij weten ook dat sinds de afsprin ging der onderhandelingen tusschenmr. Troelstra en dr. Bos de vrijzinnigen en socialisten niet zooveel vertrouwen in de eerlijkheid van malkanders bedoelingen aan den dag leggen. Het wekt daarom wel eenige verba zing dat minister Treub, over de bezwa ren van het Kamerlid Treub heen sprin gend, juist het standpunt van mr. Tyde- man koos, om'de quaestie der zeventig jarigen op te lossen. In zijn groote parlementaire rede van 16 en 17 October was mr. Treub beslist tegen staatspensioneering. Thans is hij daar voor. Schoon niet in den vorm, waarin hij er tegen was. Het is de toe passing van het stelsel Tydeman, door hemzelf genoemd in zijn Kamerrede van 1 Nov. 1912 „die zeer beperkte staats pensioneering, verbeterde armenzorg voor ouden van dagen, waartegen hij wegens de schrikkelijke financieele kosten die verdere verzekering onmogelijk zouden maken onoverkomelijke bezwaren" had. Er is wel reden om verwonderd te zijn 20 Sept. 1913. De Friesche liberalen in de Staten van hun gewest zijn ten tweede male onder het caudijnsche juk van hun socialistische broederen doorgegaan en hebben, natuur lijk hiertoe gedwongen, unaniem gestemd op den sociaal democraat Polak voor lid der Eerste Kamer. Het zijn vanouds de Friesche liberalen geweest die het meest fanatiek van allen de christelijke actie ook in de beide Kamers der Staten Generaal hebben tegen gestaan. De felste schoolwetmannen zaten in Friesland. Kappeijne had in de Kamer onder de Friezen zijn heetst gebakerde aanhangers. De ongerechtigde districten- verknipping heeft het meest stuitend en langst in Friesland, met name inSneek en Dokkum nagewerkt. Het zijn de Bergsma's en Wijbenga's en Attema's, de Buma's en Kielstra's en Idzerda's ge weest, die jarenlang van hun op onrecht gevestigden zetel hebben meegewerkt aan de knechting van ons christenvolk en de belaging van zijn vrijheden. Het Friesche liberalisme heeft het meest van alle over ons den baas ge speeld. Tot straf wordt het nu zelf geknecht en buigt het den harden nek onder het juk der Socialisten. Natuurlijk heel geleidelijk. Van Van Houten den vrij-liberaal en Van Deventer den democraat, eerst met gesloten oogen, schoorvoetend naar Van Koldoch thans met een Hinken sprong onder een blijden lach over den unionist Lely heen den marxist Polak in de armen. De socialist laat zich voor zijn hulp duur betalen. En qui se fait brebis, le bwp le mange. Dit geldt ook in het staat kundige Het liberalisme voelde het ook deze week weer aan den lijve. In FrieslandEn Noord-Holland zal wel volgen. Wij moeten goed uit elkander houden de namen der beide veelbesproken ver- eenigingen in IndiëBoedi Oetama en Serèkat Islam. Uit het vraaggesprek met dr. Scheurer, en het schrijven van Zen deling Verhoeven te Tjideres in het Orgaan der Ned. Zendingsvereeniging zal dit verschil nu wel duidelijk gebleken zijn. Boedi Oetama dankt haar ontstaan aan het algemeen ontwaken van het Groot Oosten, Japan, China en voor een deel het Javaansche volk, de vereeniging heeft de opheffing van het meer ontwik kelde van het Javaansche volk ten doel, en negeert den Godsdienstzulks op raad van Europeesclre moederlandsche voorlichtersen dat, terwijl de Ja vaan zeer godsdienstig is. Dit, alsmede de uitzuiging door Chineezen bracht velen tot de stichting van de vereeniging Sarèkat dagang Islam, thans tot Sarèkat Islam verscherpt, doch heelemaal niet uit haat tegen Zending of Christendom voortgekomen. Integendeel, deze vereeniging verklaart, dat zij van de regeering te Buitenzorg niets dan welwillendheid ondervindt, en de Christelijke Zending heelemaal niet kwaad gezind is. TWEEDE KAMER. Wij verzuimden gister onze reeks Ka meroverzichten te hervatten. Daarom beginnen wij er heden mee. Wijl de eerste zitting in den regel een onbelangrijke is kan 't overzicht ook nu slechts kort zijn. De heer Goeman Borgesius dan werd geïnstalleerd als voorzitter met een speechje van den nestor, den oud-presi dent Lieftinck. Deze had twee dagen te voren in zijn welkomstspeechje aan de Kamer den draak gestoken met dever- kiezingsdrukten van den afgeloopen zo mer, waarbij, zoo sprak hij, zooveel ge debatteerd, zelf8 gebeden was. Hetgeen een onderbreking door den heer Lohman ten gevolge had. Deze afgevaardigde riep er tusschen in "en gelogen Het is misschien nog nooit gebeurd dat in de Tweede Kamer een voorzitter door een lid bij wijze van „interruptie" in de rede gevallen werd. Doch hier geschiedde het, en terecht. Trouwens de heer Lieftinck, goedig als hij is, wanneer hij zoo zit te luisteren, is toch nooit te vertrouwen wanneer hij aan het woord is. Want dan loopt hij gevaar er een woord in te laten vloeien dat aan zijn studententijd herinnert of aan de eerste dagen van zijn Kamerlidschap, toen stu denten te Den Haag zelfs den moed hadden een hun onwelgevallig bezoeker, ook al was hij Kamerlid, uit een koffie huis, bijvoorbeeld uit Alcazar" te dringen. Nu bij de tweede zitting was ge lukkig geen interruptie van den heer Lohman noodig. De heer Lieftinck bracht het er goed af. Zijn speech ter installeering van den nieuwen voorzitter zijn ouden vriend Borgesius liep zwierig van stapel. Toch ook nu weer ontbrak er het komische niet aan. Want aan het slot zijner rede, uitgesproken met zijn gewoon pathos van gelegenheidstooster ds. Lieftinck is meermalen redenaar in 't Groot Oosten geweest, warm vrij metselaar als hij isriep hij uit Herneemt uwe plaatsen, voor zoover gij zijt opgestaan om uwen president te huldigen. De verslaggever van De Tijd zegtmen proestte het uit van het lachen, want in de vergadering had niemand er aan ge dacht, om op te staan. Sommigen rezen nu, eenigszins onthutst, overeind, wat de situatie nog grappiger maakte. De redenaar had het zinnetje nu eenmaal op zijn briefje en netjes gememoriseerd. Dus moest het er maar uit ook. De heer Borgesius nam nu denpresi- dentszetel in. Hij aanvaardde zijn taak met een welwillend speechje, waarin hij aandrong op kortheid en waardigheid. Nu, die zullen nu wel betracht worden want de Kamer is om. De socialisten zijn nu geen oppositie meer en de liberalen hebben een liberaal kabinet, derhalve waarom zouden Duijs en Schaper nu lang van draad zijn en onwaardig zjch gedragen. En rechts ligt immers nu ge kneveld. Alleen Lohman kan een enkelen keer nog wel eens lastig zijn, maar dien zijn mond te snoeren zal niet zoo moei lijk gaan, want daarvoor zullen boven genoemde heeren wel zorgen. Men zal 't zien, het zal een model-Tweede Kamer worden onder de leiding van den oud minister, die wel bij de jongste crisis door de Koningin werd gepasseerd, doch door het Volk, bij wijze van troostprijs, en bij monde van ongeveer de helft der Kamer tot Koning werd uitgeroepen. De nieuwe voorzitter bracht hulde aan zijn voorganger, jhr. v. Nispen, onder algemeen applaus. Zoo iets doet goed: de 70jarige veteraan die den ruim 30 jaar jongere den lauwerkrans uitreikt, het wa« wel het mooiste moment in deze vertooning. President Borgesius. De Haagsche cor respondent van De Tijd schrijft Het voordragen van den heer mr. Goe man Borgesius als no. 1 voor het pre sidentschap der Tweede Kamer heeft een pikant bijsmaakje. De Nieuwe Courant scheen daar gisteren al op te zinspelen, toen zij schreef, liever gewild te hebben, dat een der partijleiders, die tijdens de crisis door Hare Majesteit zijn gehoord, zou zijn aangewezen. Maar dat is 'têm nu juist. Men herinnert zich, dat wèl de heer De Meester maar niet de heer Bor gesius, die toch de eigenlijke leider der Unie en der Concentratie is, door Hare Majesteit is ontboden. De heer Borgesius schijnt dat nog al gevoeld te hebben. Door zijne benoeming is hij nu gewroken. De nieuwe president heeft intusschen wel wat voor de eer over. Naar verluidt zal hij het rijk-bezoldigde directeurschap van „De Eerste Nederlandsche" er voor neerleggen. Ik kan er nog aan toevoe gen, bij de Maatschappij het voornemen bestaat, om haren oud-directeur te pen sioneeren. Mr. Kolkman. De Haagsche cor respondent van De Tijd schrijft Ik genoot heden de eer van een kort onderhoud met den oud-minister mr. Kolkman en wel naar aanleiding van het bericht, dat de Staten van Overijsel hem het lidmaatschap der Eerste Kamer zouden aanbieden. Men heeft dit bericht, „uit de lucht gegrepen" genoemd, maar dit is niet juist. De heer mr. Kolkman is wel degelijk voor de functie aange zocht, maar hij heeft gemeend daarvoor te moeten bedanken. Wat intusschen weer niet zeggen wil, dat hij zich voor goed uit de actieve politiek terug wil trekken. Integendeel zou niets hem aan genamer zijn, dan in de gelegenheid te worden gesteld op een bevoegde plaats zijn financiëele politiek nog eens te stellen tegenover die van het nieuwe kabinet en zich te verdedigen tegen de snoode aan vallen, tijdens de verkiezingscampagne op zijn financiëel beleid gedaan. De heer Kolkman zou er echter niet in bewilligen, dat eenig zittend lid der Tweede Kamer te zijnen behoeve zijn zetel zou beschik baar stellen. Apenkooi. In den gemeenteraad van Zaandam zijn Donderdagavond de .ver ordeningen op het Armwezen in over eenstemming gebracht met de Armen wet. Bij de behandeling daarvan kwam ook ter sprake de ambtseed van den secretaris-penningmeester. De heer Feis- ser wilde ook de andere bezoldigde ambtenaren den eed of de belofte laten afleggen, waartegen de heer Duijs zich verzette, omdat hij meende, dat het beter was, dat met het afleggen van eeden geheel gebroken werd. Spreker noemde het afleggen van een eed apenkooi. Daartegen protesteerden de heeren Kamphuijs (R. K.) en Baas (Anti-Rev.), die niet konden dulden, dat een in het oog van een groot deel der natie heilige zaak met een vertooning gelijkgesteld werd en de laatste voegde er bij, dat de maatschappij nu eenmaal bestaat uit zondige menschen, voor wie het afleggen van een eed noodzakelijk is. De heer Duijs vond, dat iedere ambte naar zijn plicht behoorde te doen, ook al had hij daarbij Gods naam niet aan geroepen en een plechtige heilige daad verricht. Plicht is plicht en waarheid is waarheid, meende hij. De voorzitter verklaarde, dat de ambts eed niet alleen moreele, maar ook prac- tische waarde had, doch verklaarde zich tevreden, indien het woord eed vervan gen werd door het woord verklaring. Daarmede nam de Raad genoegen, 't Moest wel, want de meerderheid van den Raad is Rood! Eerste Kamer. Het Volk meldt, dat de heer Henri Polak zich bereid heeft verklaard de benoeming tot lid van de Eerste Kamer door de Prov. Staten van Friesland te aanvaarden. U. L. Kamerclub. De N. C. ver neemt, dat mr. Th. H. de Meester den heer H. Goeman Borgesius zal opvolgen als leider van de liberale Unie-dub. De havens van Kherson en Kon- stantinopel zijn besmet verklaard wegens Aziatische cholera. Middelburg. Gisterenmiddag werd in de sociteit op de Markt alhier eene al- gemeene vergadering van het Departe ment van de Maatschappij tot het Nut van het Algemeen gehouden. De vergade ring werd slechts bijgewoond door zes bestuursleden en geen enkel gewoon lid. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer L. K. van der Harst JJz., werden door den secretaris, den heer mr. G. J. Sprenger, de notulen der vorige vergadering voorgelezen. Vërvol- gens was aan de orde de algemeene re kening over het afgeloopen vereenigings- jaar, welke, volgens mededeeling van den penningmeester, den heer P. W. H. de Kan in ontvangst en uitgaaf een be drag van f4914.28 met een batig saldo van f718.24 het vorige jaar bedroeg het batig saldo f472.75. Deze rekening werd goedgekeurd evenals die der bad inrichting, welke een nadeelig slot v&n f555.59 aanwijst. Nog werd goedgekeurd de rekening der bewaarscholen uitge bracht door den hèer Herman Snijders en aanwijzende in ontvangst f4029.73'/i en in uitgaaf 3804.29'/s, alzoo met een voordeelig saldo van f 225.44. Daar geen der leden meer iets voor deze vergade ring had, werd zij door den voorzitter ge sloten. Zierikzee. Bij kon. besluitis op ver zoek eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Zierikzee en als kanton- rechter-plaatsvervanger aldaar, met dank betuiging voor de bewezen diensten de heer A. Meijlink en is benoemd tot lid van het college van regenten de heer H. J. van Nouhuijs, notaris aldaar. Met ingang van 20 dezer worden van het He bataljon 14e regt. inf. alhier overgeplaatst bij het Ie en Ille bataljon te Vlissingen, de sergeanten Grauusj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1