DE ZEEUW VrVil II September 1913. TWEEDE BLAD. No. 298. Buitenland. Binntnland. Uit dt Provincie. Kerknieuws, Onderwijs, BCCCHAM'S P1IAEN WETENSCHAP EN KUNST. LEESTAFEL. Landbouw. Rechtzaken. De Balkan. Eindelijk Een omcieele mededeeling zegt, dat in de gisteren gehouden zitting de Turk- sche en Bulgaarsche afgevaardigden het protocol van het definitieve verdrag om trent de grens tuaschen Turkije en Bul garije hebben geteekend en de kwestie der nationaliteiten en der rechten van den mensch tot een beslissing hebben gebracht. Ofschoon men nauwelijks mocht ver wachten, dat het weer spaak zou loopen met de onderhandelingen, zal men toch door deze mededeeling, voor den Balkan van zoo gewicht, gerustgesteld zijn. We hechten natuurlijk nog geen groote waar de aan een of meer handteekeningen, dooh ieder zal moeten toestemmen, dat de toestand op den Balkan, ofschoon nog lang niet volmaakt, oneindig veel zui verder is dan vóór of tijdens den oorlog, toen de chaos niet te overzien was. Enkele minder belangrijke aangelegen- moeten nog onderzocht worden. Er is een commissie mee belast, die Maandag haar arbeid zal aanvaarden. We willen hopen, dat die kleinigheden zonder strubbeling opgelost worden. Overmatige liefde. Met alle ruimte, die wij voor de op congressen gebruikelijke internationale pluimstrijkerij laten willen, lijkt toch eene uitlating van mr. Troel stra jegens het Duitsche socialiBtencon- gres t# Jena ernstiger en bepaald eene waarschuwing waard. Daar toch zeide de leider van het Nederlandscke proletariaat: „Wij voelen ons zoowel op politiek ge bied als op dat der vakbeweging als een tal der Dwteche proletarische beweging". Ter waarschuwing hiertegenover zij de Vraag gesteld, of mr. Troelstra zijne volks beweging niet liever op den eigen Hol- landschen stam zou willen doen blijven rusten en wat minder naar zulke vreemde vergroeiingen haken, in welke richting ook. Zijn# opmerking is inde eerste plaats onjuist. Nederland heeft zijn eigen arbei dersbeweging, en deze neemt haren eigen gang. Zij krijgt hi#r te lande niet als „vaderlandlooze gezellen", de uitnoodi- ging het „stof van den nationalen grond van de schoenen te schudden"en 't is zeer de vraag of de volgelingen van den heer Troelstra blij zouden zijn, omslin- Serd te worden door een buitenlandsche eweging die, ja, op heel wat grooter stemmenpercentage stoffen kan en theore tisch geweldiger geschoold is maar daarnevens dan toch ook niet half zoo veel erkenning, gehoor en fatsoenlijke behandeling ondervindt als die in Ne derland. De geest, die uit de woorden spreekt, is bovendien schadelijk. Reeds eenmaal heeft een Nederlandsche volksbeweging zich smachtend in de armen van het groote buitenland geworpen. Dit is nu ruim honderd jaar geleden. Toen was het Fransche Jacobinisme alles en 't omwentelende Nederland niets dan een tak van de groote een en ondeelbare re publiek. Veel genoegen heeft onze democratie daar toen van beleefdHaar „volkswil" kwam achter de deur by den bezemstok, en zij mocht dansen naar het pijpen der Parijsche Jacobijnengroote hongerige legers „bevrijders" onderhouden en ais laatste eind van het lied ingelijfd worden onder een Fransche bureaucratie. Al spoedig kwam zij tot de ontdekking dat het pleizieriger is, ligen wortels te heb ben dan „tak" van een ander te zijn. Wij erkennen terstond de groote ver schillen, en willen geenszins vaneen onzer naburen zulke ervaringen in het uitzicht stellen, als ons toen overkomen zijn. Maar Nederland lette nu eenmaal op zijn zaak. En indien de heer Troel stra wat meer aan het zelfstandige ka rakter en de zelfstandig kracht van zijne beweging de aandacht wil geven en de in har# gelederen heerschende overmatige verafgoding van de Duitsche sociaal democratie wat temperen, zou hij, dunkt ons, zijn volk een dienst bewijzen, en hij moge dit dan begeeren of niet, ons volk ook. Hand. A. R. Kamerclub. De heeren Van der Voort van Zijp, Duymar van Twist en De Monté verLoren zijn resp. presi* dent, secretaris en penningmeester van de A. R. Kamerclub. Vacature-Eerste Kamer. Naar de Maasb. verneemt, zijn de rechtsche groe pen der Prov. Staten van Overijssel voornemens ter voorziening in de vaca ture van lid der Eerste Kamer voor die provincie, ontstaan door de ontslagne ming van mr. H. Barge, candidaat te stellen mr. M. J. C. M. Kolkman, oud- Minister van Financiën. De aanvulling van deze vacature zal vermoedelijk reeds plaats hebben in de vergadering der Sta ten van Overijssel op Dinsdag 7 Oct. a.s. A. R. Pers. De heer I. Stap te Groningen, werkzaam aan de Nieuwe Prov. Gron. Crt. is benoemd tot hoofd redacteur van De Graafschapper. Gisteren is te 'sGravenhage een algemeen JNed. Comité gevormd tot stich ting van een gedenkteeken van wijlen excellentie mr. T. M. C. Asser. Rood en Oranje, öf hoe rood regeert. Men schrijft aan de Stand.: Hoe Rood over het huis van Oranje denkt, moge blijken uit het volgende verslag van de raadsvergadering der ge meente Ooststellingwerf. Gesproken wordt over den post: Uitsteken] en onder houd der vlaggen. De heer Trisinga wil wel van het ge meentehuis laten vlaggen. De heer De Boer (a.-r.) moet zijn stem er tegen ver heffen, dat deze post geschrapt wordt. Het huis van Oranje is ons meer dan deze uitgave waard. De heer Witvoet vindt, dat dan ook de meerderheid der com missie wel de roode vlag uit het gemeente huis kan begeeren. Hij deelt het standpunt omtrent het huis van Oranje niet. Met 8 tegen 7 stemmen wordt besloten de post geheel te schrappen. Voortaan zal ons Gemeente bestuur niet meer vlaggen. Zou het geen tijd worden, dat de meerderheid naar rechts verplaatst werd? De Zuiderzee. Men schrijft uit Den Haag aan de Tijd: De eerste regeeringsdaad van Minister Lely heeft hier heel wat |verwondering, ja bevreemding gewekt onder de Water staatsambtenaren. In de Troonrede staat: „Ik acht den tijd gekomen om de af sluiting en de droogmaking van de Zuiderzee te ondernemen". En reeds eer der was bekend, dat het wetsontwerp van Minister Regout tot drooglegging van de Wieringermeer is ingetrokken. Het eenvoudige, practische, weinig ris quant® plan van den afgetreden Minister dus v#orgoed van de baanhet kostbare, avontuurlijke, z.g. „groote" plan er weer op? W# zullen wachten, afwachten water van komt. t Is net iets voor den heer Lely, den man der groote en dure plannen. Zonderling mag echter genoemd worden, dat zóó kort na zijn weder-op- treden Minister Lely al tot deze opzien barende daad overging, want men moet weten, dat juist sinds lang aan de voor bereiding van het ontwerp-Regout werd gewerkt. In Alkmaar was een permanept bureau gevestigd, waar, onder leiding van twee ingenieurs druk werd getee kend, terwijl boringen en opmetingen op groote schaal plaats grepen. Naar ver luidt was binnenkort het eindrapport der technici te gemoet te zien. De voor bereiding van het werk moet reeds 30 40 duizend gulden gekost hebben. Dit alles is nu weer weg, om op avon tuur te gaan zeilen op de Zuider zee. Middelburg. Gisterenavond brak op den tabakszolder van dhr. Verhage in de Krommeweele brand uit. Liet deze zich in 't begin ernstig aanzien, het gelukte met behulp eener minimax den brand te stuiten. Middelburg. Hedenmorgen om ruim acht uur, juist toen het personeel der naamlooze vennootschap „Houthandel voorheen C. Albert Co." aan £het schaften was, klonk het brandsignaal der fabriek. Het bleek dat er brand was uitgebroken aan het plafond tusschen de beide deelen van het kantoorgebouw. Dit plafond is gevuld met zaagsel en dit brandbare goedje gaf voedsel aan de vlammen. De eigen, zooals heden bleek, goed georganiseerde brandweer der firma, had in een oogenblik tijds vijf slangen' op de waterleiding geschroefd en tastte hiermede het vuur aan. De overwinning was spoedig bevochten, doch het daar voor noodige water en het neervallende zaagsel heeft veel schade aangericht in het benedenkantoor, terwijl ook boven veel waterschade is veroorzaakt. Er werd in het kantoor aan het gas ge werkt. en hierin zoekt men de oorzaak van den brand. Van de stadsbrandweer zagen wij een slangen wagen en de rij dende brandladder op het terrein. De beide wethouders en de secretaris kwa men het blusschinswerk gadeslaan. Middelburg. Hedenmorgen is de werk man G. bij het lossen van een schip met graan aan de losbade van een ladder op een der zwaarden van het schip ge vallen en op last van dr. Schouten naar het gasthuis gevoerd, omdat bleek dat de ongelukkige een rib gebroken had. De rijksveldwachter C. Lodder van de brigade Middelburg wordt met in gang van 4 October overgeplaatst bij die te Vlissingen en wordt hem Souburg als standplaats aangewezen. De briga dier-titulair G. de Waard wordt van Souburg naar Middelburg overgeplaatst teneinde daar dienst te doen ten par- kette van den officier van justitie. Goes. Bij den door den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond (de A.N.W.B.) in 1913 uitgeschreven wed strijd voor stationsversiering zijn o.a. toegekend in Categorie A (versiering door den stationchef) een diploma 2e klasse met bronzen medaille aan de heeren stationchefs te Goes en Kapelle- Biezelinge en in Categorie B (versiering met bloemist) diploma le klasse met zilveren medaille aan station Vlissingen. Goes. Bij het onlangs gehouden ver gelijkend examen voor Adspirant Land meter bij het kadaster, slaagde onze stadgenoot, de heer M. Lunenburg. Goes. In de week van 1016 Sep tember kwamen ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad 2 gevallen van diphteritis te Goes en te Clinge 1 geval van diphteritis en 1 geval van roodvonk. Goes. Donderdagavond hield de af- deeling Goes van den Christel. Nation. Werkmansb. haar driemaandelijksche vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat voor de af- deeling was ontvangen f 38,61, uitgegeven f15,531, goed slot f 23,07s. De ontvang sten van het ziekenfonds bedroegen f 160,05, de uitgaven f55, waarvan f45 aan de zieken uitgekeerd, goed slot van f 105,05. Als bestuursleden werden her kozen de heeren M. Nieuwenhuijze en M. Kok Jz., in dè commissie van toe zicht de heeren P. Verburg en S. Du- vekot Cz. Goes. Bij de opsomming van de alsnog te besteden termijnen van voor herstel ling van monumenten toegestane sub- sidiën, wordt door den minister van binnenlandsche zaken opgemerkt dat voor de algeheole voltooiing van de her stelling der Ned. Herv. kerk te Goes, ten behoeve waarvan in het loopende jaar de laatste termijn van de toegestane serie was uitgetrokken, het noodig zal zijn, het rijkssubsidie nog gedurende enkele jaren (4 maal f3000) voort te zetten. Vlissingen. Gisterenavond omstreeks 8 uur kwam van uit Rotterdam buiten om gesleept hier op de reede ten anker het ss. „Madioen" gebouwd aan de werf van Bonn en Mees voor de Rotterdamsche Lloyd. Hedennacht om 2 uur werd het door de groote sluis geschut en heden morgen om half negen lag het aan de Schelde gemeerd om daar machines en ketels in te nemen. Men denkt voor dit werk 5 6 weken noodig te hebben. Westkapelle. Woensdagmiddag sloegen nabij het station van de stoomtram „Wal cheren" een span paarden met een wagen van den landbouwer de K. op hol. De beide paarden kwamen hals over kop terecht in een watergang, waaruit ze met moeite op het droge werden gebracht. Wonder boven wonder liep alles zonder ongelukken af. Nieuwdorp. Toen de landbouwers knecht van A. R. met de ledige wagen bespannen met twee paarden van de haven terugkeerde, ontmoette hem op den dijk een automobiel. De paarden schrokken en renden met den wagen van den dijk af. Door dat deze ieder aan den kant van een boom aan de slootkant kwamen, werden ze spoedig in hun vaart gestuit. De paarden bekwamen geen let sel, doch de wagen was ernstig bescha digd. De voerman was van den wagen gevallen, doch kwam met den schrik vrij. Benoemd bij het wapen der infan terie tot tweeden luitenantbij het 3de regiment de sergeanten W. Antheunissen en P. C. Dekker, onderscheidelijk van het reg. grenadiers en het 18de regimeut bij het 6de regiment sergeant G. Min- derhoud van het 14de regiment. Nifese. Het hulptelefoonkantoor zal op 24 dezer voor algemeen verkeer wor den opengesteld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Putten, C. B. Holland te Driesumte Ooltgensplaat, J. H. van Paddenburgh te Aalst. Bedankt voor Retranchement door J. L. Adriani, cand. te Westerblokker. De Nieuwe Kerk te Middelburg. De Nieuwe Kerk der Ned. Herv. gemeente te Middelburg is reeds gedurende eenige maanden buiten gebruik, daar verschil lende restauraties moesten geschieden en het gebouw inwendig moest worden ge schilderd. Thans is een en ander gereed en zal de kerk deze of volgende maand weder in gebruik worden genomen. In de Nieu we Zondagsbode deelt de V. (ds. J. de Visser) een en ander over de restauratie mede en zegt o.a. dat de geheele kerk thans in eikenhouten kleur is geschil derd doch dat door gebrek aan geld middelen de eigenaardige versiering van het plafond gebleven is, hetgeen nu nog meer met het overige deel van het ge bouw contrasteert. Een zeer groote verbetering is aan het orgel aangebracht dat thans 312 nieuwe pijpen op het hoofdmanuaal, 16 op het bovenmanuaal en 27 stuks bij het pedaal teltal deze pijpen waren op het oud# of niet aanwezig, of niet bruikbaar. De heer De Visser betreurt het, dat de oude kussens die van verschillende vorm en kleur zijn, niet vervangen zullen worden door zachtgroene kussens in ieder vak. In de week volgende op de ingebruik name der kerk zal een orgelconcert plaats hebben. Rilland-Bath. Leed het college van kerkvoogden alhier een gevoelig verlies door het overlijden van den heer .T. J» van Gorsel, sedert 1867 kerkvoogd en sedert 1882 p resident-kerk voogd, thans heeft om gezondheidsredenen als kerk voogd bedankt de heer A. Vette, van 1892 notabel en sedert 1897 kerkvoogd. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Zwolle, Joh. Jansen te Utrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam (Boesemsingel, 2de maal), J. Fraanje te Ter Neuzen. Middelburg. De afdeeling „Walcheren" van de „Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland," hoopt a.s. Zaterdag, om 2 uur, in het lokaal Spanjaardstraat te Middelburg, hare vergadering te houden, alwaar o.a. be sproken zal worden een voorstel tot op richting van een Ouderblad. In de maand December zal het examen ter verkrijging van de akte van be kwaamheid voor schoolonderwijs in de zeevaartkunde worden afgenomen. Aanm. véór 10 Oct. bij insp. M. O. te Haarlem. Op 2 Maart 1914 en volgende da gen zal te 's Gravenhage worden afge nomen het vak-examen van surnumerair der directe belastingen, enz. Aanm. vóór of op 1 Febr. bij het Dep. van Fin. Voorgesteld wordt het rijkssubsidie voor de ambachts-school te Middelburg met f1150 en Hulst met f500 te ver- hoogen. Examen Stenografie. Bij het op 8 dezer te 's Gravenhage gehouden examen in de Stenografie Riënts Balt slaagde voor Diploma E, (snelheid van minstens driehonderd lettergrepen per minuut) de heer B. van Ommen te Deventer. Geslaagd voor het propaedeutisch- examen in de weg- en waterbouwkunde aan d# Technische Hoogeschool te Delft de heer T. Heijblom, geb. te Middelburg. Benoemd tot lid van de commissie voor het examen voor kommies-verifi cateur der directe belastingen o.a. de heer J. A. van Bendegom te Oostburg. RECLAMES. D| LICHTE aandoeningen aan- gewend, voorkomen vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten. Gewijde Muziek. Gisteravond had te Goes de zesde uitvoering van gewijde muziek plaats. Een talrijk publiek heeft in de Goesche Cathedraal genoten van den verheven zang en van het voorname spel. Mevrouw B. Keemanvan der Heil beschikt over een machtige sopraanstem, die het gansche kerkgebouw vulde en bij de meest kritieke gedeelten haar vast heid en zuiverheid wist te bewaren. Waarlijk, zij doet haar leermeesteres, mevrouw van den HoutenSino (Rot terdam), voor velen geen onbekende, alle eer aan. Reeds trok Arie aus dem Elias de volle aandacht van het publiek. So spricht der Herr Ich, ich bin euer Tröster. Vooral bij deze woorden, die grooten indruk maakten, traden alle goede eigen schappen van haar krachtige sopraan- stem naar voren. Bij het „Gij badt op eenen berg alleen" hebben we de kunst genoten van Guido Gezelle, Cath. van Rennes enMevrouw Keeman. De schoone woorden van den Vlaamschen dichter streelden natuurlijk, nog meer dan de voorafgaande Duitsche tekst, het oor; de meesterlijke compo sitie van Cath. van Rennes kent men en mevr. Keeman heeft woorden en muziek op waarlijk schoone wijze weten te vertolken. Jammer, dat de orgelbe geleiding nu en dan iets te zwaar was. Ook bij de andere solo's viel dit op te merken. De heer A. Berlioz (viool) heeft het gehoor eveneens zeer geboeid, vooral met (le laatste stukken, Romance van Hum mel en Bourrée van Handel, waarin techniek en uitdrukking niets te wen- schen lieten. Of alle stukken nu bepaald voor gewijde muziek mogen doorgaan, is een andere vraag. We gevoelen de be zwaren, die zich bij het samenstellen van een dergelijk programma voordoen. De heer J. Kooiman heeft met zijn orgelspel een pleidooi geleverd voor de goede kwaliteiten van het kerkorgel en wij we hebben ervaren welk een hoogst bekwaam organist de Herv. Kerk bezit. Op gevoelvolle wijze en technisch onberispelijk heeft hij o.a. het Adagio Contabile en het Allegro (in d- mineur) van J. G. Töpfer, den beroemden orga nist en schrijver over orgelbouwkunde, voorgedragen. In het Largo van Handel vloeiden, sopraan, viool en orgel tot een melodieus en machtig geheel samen, diepen indruk makende. Deze uitvoering was óók een predi king; moge er rijke zegen op rusten. We zijn de commissie voor de gewijde muziek dankbaar voor den goeden avond, dien ze ons verschafte. Moge steeds alles medewerken tot bereiking van haar heerlijk doel. Goes. Tilly Koenen. Het zal ongetwy feld velen genoegen doen te vernemen dat D. V. op 8 October a. s. Tilly Koe nen en Louis Robert weder in one mid den zullen zijn, om ons van hunne heer lijke gaven te doen genieten. De uitvoe ring zal plaats vinden in het kerkgebouv der Ned. Herv. Gemeente, en gedeeltelij! ten goede komen aan de Commissie voo: Gewijde Muziek te dezer plaatse. De Wognummers. Maandag 29 Sep tember zullen de Wognummers in d< N. Kerk te Vlissingen een buitengewon» uitvoering geven. Nederland bevrijd 1813. Feestlie- liederen door J. ter Borg. Het herstel van Neerlands onaf hankelijkheid in 1813, door dr. J C. Breen. Breukelen J. P. Mobach Twee lieve goedkoope uitgaafjes van Filippus, zeer geschikt ter uitdeeling. Vooral het laatste, waarin ook op de volkszonden dier dagen gewezen wordt. Toelichting op het Kort Begrip der Chr. Religie, door ds. H. C. v. d. Brink. 's Gravenhage, J. Boot- sma. Een handig, degelijk boekske voor onze predikanten ter voorbereiding der Ca techisatie, voor de catechisanten ter zelf oefening, en voor gemeenteleden ter toet sing van hun begrip omtrent het „Kort Begrip". Ons Tijdschrift, Chr. Letterkun dig Maandblad onders red. van L. Buckmann en anderen. 18e Jaargang, afl. 9. 'sGravenhage D. A. Daamen. G. C. Hoogewerff schrijft over J. S. v. d. Vliet, een geboren Zierikzeeenaar, die als letterkundige zich eenigen naam heeft gemaakt onder den schuilnaam Boude- wijn. E. M. F. Kleijn begint een novelle „Het terrein van den strijd", waarin een liberaal gezin wordt geschilderd, met een zoekenden ongeloovigen zoon, een Room- schen huisvriend en een gereformeerd logeetje, leuke zetten van den schrijver wisselen af met het onderhoudende van het verhaal. G. Schrijver recenseert Top NaefFs „Voor de Poort". Een frissche Terugblik sluit de rij. Het Vredespaleis, het Boskoops-Warmonds liberalisme, Van Eedens „Pauls ontwaken", Bebel, het nieuwe kabinet, polemiekje met dr. Slotemaker de Bruine, en een goed woord je voor „tempelkoren"over 't geheel als gewoon met genot gevolgd. De Spiegel (W. Kirchner, Amsterdam) is bijna geheel gevuld met foto's van festiviteiten te Amsterdam en op andere plaatsen. We beginnen zoetjesaan te veel van het goede te krijgen. Biezelinge. Naar men verneemt be staat het plan om het bestrijdingsmiddel „Gravenzegen" tegen den Amerikaan- schen kruisbessenmeeldauw in den han del te brengen, zoodat het onder ieders bereik kan komen. Aangezien dit middel tegen lagen prijs verkrijgbaar zal wor den gesteld, zal men op goedkoope manier de gevreesde ziekte kunnen be strijden. Arrondissements-'Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld we gens mishamde.lingP. d. B., 23 j., ar beider, Zuidzande, conform de eisch tot f 10 b. s. 10 d. h.A. S., 32 j. hvr. van A. P., zonder beroep, Middelburg, tot f3 b. s. 3 d. h., de eisch was f10 b. s. 10 d. h.J. K., hvr. van L. P., zonder beroep, Hoek, tot f 15 b. s. 14 d. h., de eisch was f 25 b. s. 25 d. h.M. K., 19 j., landbouwersknecht, tot fö b. s. 5 d. h., de helft minder dan de eisch, en P. M., 26 j., los werkman, Sluiskil, tot 14 d. gev., de eisGh was 1 m.diefstalP. d. N., 19 j., landbouwersknecht, Retran chement, conform de eisch tot f 10 b. s. 10 d. h.vernielingA, V., 27 j., schil der en P. C. v. E., 33 j., veldarbeider, beiden Arnemuiden, ieder tot f10 b. s. 10 d. h., de eisch was voor ieder f 15 b. s. 15 d. h.wederspannigheidC. d. R., 26 j., schippersknecht, Ierseke, tot f 10 b. s. 10 d. h., de helft minder dan de eisch, en overtreding der loterijwet: L. F. D., 51 j., winkelier, Vlissingen, met be vestiging van het vonnis van den kan tonrechter te Middelburg, conform de eisch tot f5 b. s. 5. d. h., en A. F., 53 j., winkelier, Goes, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Goes, conform de eisch tot f10 b. s. 3 d. h. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is naar de openbare zitting verwezen de zaak tegen M. C. J. M. V., 29 j., drukker en uitgever te Sas van Gent, ter zake van eenvoudige belee- diging. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden allereerst wederom behandeld de zaak tegen P. V., landbouwer te Kapelle, welke zaak destijds zoo'n opschudding maakte door de arrestatie van vijf ge tuigen decharge, die echter later van de haar ten laste gelegde meineed wer den vrijgesproken. Het O. M. eischte thans tegen V., we gens het belemmeren van politiemannen in de rechtmatige uitoefening hunner bediening, 14 dagen gevangenisstraf.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 5