No. 298 1913 Vrijdag 19 September. 27e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEEAND CHRISTELIJK- HISTORISCH EERSTE BLAD. H. R. STRUVE. W. MELIS. W. A. DE RIJCKE. J. A. VERTREGT. Bericht aan de abonné's van ons blad. „ÉÉN UIT VELEN". VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De miljoenen»nota en de vrywillige verzekering. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zjj, die zich met 1 October a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum GRATIS. MIDDELBURG. De Zeeuw beveelt voor de stemming voor twee ledeu der Provinciale Staten met aandrang aan Aftreding 1919 Aftreding 1916 En voor den Gemeenteraad District I District II In de jongstgehonden aandeelhouders» vergadering van DE ZEEUW is beslo ten, met 1 October a. s. ons blad in vergroot formaat, en, voor wat sommige rubrieken aangaat, in kleinere letter gedrukt, te doen verschijnen. Reeds lang bestond hieraan behoefte. De beperkte plaatsruimte was menig maal een beletsel om de verschillende verlangens onzer abonné's tot hun recht te doen komen. Door dezen maatregel zal het dan nu mogelijk zijn dat in verschillende ru brieken, meer dan tot nu toe mogelijk was, aan de wenschen van het lezend publiek beantwoord wordt. Meer dan te voren zal ons blad, dank zjj deze uitbreiding, voor het gansche 29 FEUILLETON. DOOR A. C. V. D. M. (Nadruk verboden.) Nadat Dina haar dienst bij mevrouw Van Balen had verlaten, had ze zich, aangelokt door hoog loon, verhuurd in een drukk# winkelzaak waar de vrouw des huizes den heelen dag achter de toonbank stond en de zorg voor haar buishouding bijna geheel aan haar beide dienstboden moest overlaten. Zonder toezicht op haar werk en op haar leven kon Dina hier dus doen wat zij wilde en leidde met de andere dienstbode een leven waarin ze aan haar ijdele begeer- teii in vele opzichten kon voldoen. Door haar nieuwe kameraad leerde ze een diamantwerker kennen die door haar uiterlijk bekoord, haar ten huwelijk yroeg. En daar Dina evenals vele meis jes, den hoogen ernst van het huwelijk öiet in 't minst besefte, maar het voor haar alleen was een einde van haar dienstboden-bestaan en het begin van een leven waarin zij zelve juffrouw" was en niet meer onder het bevel van een mevrouw stond, had zij spoedig toestemmend geantwoord. Dat haar aanstaande echtgenoot een man was zonder liefde tot God en Zijn woord, en geheel in het wereld-leven opging, be kommerde haar niet, haar geweten was ?ok omtrent die dingen al geruimen tijd 'Q slaap gewiegd. Hij verdiende een Il>im stuk brood en als zij getrouwd was zou ze zich een betrekkelijke weelde kunnen veroorlooven. Een had ze hem gevraagd of hij een keer mee ging naar de kerk, maar spot gezin het blad kunnen zjjn, waarin men niet tevergeefs zjjn in- en voorlichting zoekt Het staatkundige gedeelte zal beter verzorgd worden; de buitenland- scke overzichten zullen geregelder wor den opgenomen; de rubriek nieuwstij dingen wordt uitgebreid; en aan de gebeurtenissen van den dag zal meer de aandacht gewijd worden. In verband met deze uitbreiding van ons blad wordt de abonnementsprijs met vijf en twintig cents per kwartaal ver hoogd. De abonnementsprijs van ons blad wordt derhalve na 1 October fl.50 per kwartaal. De uitgevers van ons blad vertrouwen dat onze abonné's tér wille van boven genoemde verbeteringen zich deze be trekkelijk kleine verhooging van den abonnementsprijs zullen willen getroos ten. En de redactie zal zich beijveren om de meerdere plaatsruimte, waarover zij te beschikken krijgt, dienstbaar te maken aan het belang en het genoegen der lezers en lezeressen, zoo oud als jong. De miljoenennota eergisteren door den minister van financiën ingediend, is politiek van groote beteekenis. Finan cieel ook wel doch dit mag ons koud laten. De minister zei dat de raming der Rijksmiddelen in 1914 een tekort van ruim 12 miljoen aanwijst. Dit is geen cijfer om van te schrikken. De vorige minister van financiën was ook nogal zwaarmoedig uitgevallen. Die begon in 1908 ook met de profetie van een reu- zentekort. Doch in 't eind viel het tel kens met die tekorten nogal mee. Lest heugt best. Voor 1913 werd door minister Kolkman geraamd een tekort van ruim 8 miljoen. En wat is de uit komst nu Dat op het oogenblik al een hooger bedrag meer in de schatkist is gevloeid dan in de gelijknamige acht maanden saam van 1912en dat, niet- tend had hij de schouders opgehaald en plagend gezegdZoo'n mooi meisjo be hoefde zoo vroom niet te zijn, en spoe dig had hij haar geheel meegesleept tot de vermaken der wereld, ook die den Zondag ontheiligen. Kort daarna waren zij getrouwd en Dina vond in haar mooie nieuwe woning alles wat voor geluk noodig was. Ze was nu geen dienstbode meer en kon de ruime verdiensten van haar man aan haar pronkzucht en ijdelheid vol doen. Zoo gingen eenige maanden on gestoord voorbij, hij was trotsch op zijn knappe vrouw en zij wiegde zioh be- haag'lijk in den schoot der weelde. Vrouw Blok, die eerst wel eenig be zwaar had gemaakt tegen Dina's huwe lijk met een volslagen ongeloovige, had, toen Dina haar alles zoo mooi voor spiegelde, spoedig gezwegen. Dina moest zelf maar weten wat zij deed; later kon alles nog terecht komen, dat zag men meer en zij genoot mede in den welstand van haar kind. Alleen toen Dina's eerste kind werd geboren had ze er sterk op aangedrongen dat Dina het kind liet doopen. Én Dina stemde toe. Ze was toch geen heiden, vond ze. Haar man was er onverschillig onder, het was hem 't zelfde wat zijn vrouw met het kind deed, als die zwartrokken maar niet in zijn huis kwamen, en toen eenige weken later een der Gereformeerde pre dikanten Dina wilde bezoeken, had hij j. dezen de deur gewezen. Nog ging tusschen de..beide echtge- nooten alles goed, tof Dina ontdekte dat haar man een treurige gewoonte had die steeds erger dreigde te worden. Hij maakte misbruik van sterken drank, i Maar in plaats dat Dina hem met zacht- i tegenstaande de vele suppletoire aan vragen, dat wil zeggen de vele aanvra gen om nog meer uitgaaf dan geraamd wasde dienst toch zal sluiten zon der tekort. Zelfs gaf 1912 eeu overschot Daarom behoeft dan ook die zwarte profetie van twaalf miljoen niemand af te schrikken. Ook al geeft de nota te verstaan dat er het volgend jaar ont zaglijk veel van de schatkist zal gevor derd worden in verband met de sociale wetten. Nu, ook dit schijnt niet erg; want onder dit liberale kabinet zal de belas- tingschroef nog wel een weinigje aan gedraaid worden, ook al zijn de tariefwet en de tabaksbelasting" van de baan. De buitenlander kan lachen. Doch, gelijk wij zeiden, aan de mil joenennota zit ook een staatkundige verrassing vast. Er is altijd zoo geroepen om staats- pensioneering, zonder verplichte bijpas sing door de belanghebbenden. Talma's verplichte verzekering werd finaal afge wezen. Alleen de oud-liberaal voelde voor vrijwillige verzekering veel. Maar bij de verkiezingen was het van alle kanten één roep, ook van vrij libe rale zijdealleen Staatspensioneering zonder premiebetalingDe Invaliditeits verzekering zal niet alleen worden „ver eenvoudigd", zooals reeds in de Troon rede werd aangekondigd, maar ook een regeling zal worden getroffen, „waar door de Invaliditeitsrenten, rekening houdende met den leeftijd, zich tot een noodzakelijk minimum, dat verband houdt met de ouderdomsrente, zullen bepalen". In de Nota leest men ondermeer het volgende „Hetgeen boven dit minimum noodig zal zijn, moet volgens de plannen der regeering, door vrijwillige verzekering worden gevonden. Met voorstellen tot aanmoediging daarvan, meent zij intus- schen te moeten wachten, totdat de voor genomen herziening der Invaliditeitswet zal zijn totstandgekomen. Door die her ziening van de Invaliditeitswet en de ver heid van dit heilloos kwaad af trachtte te helpen, kwamen harde verwijten van haar lippen. En dit was olie in het vuur. Haar booze woorden maakten hem verbitterd en menige twist ver bitterde hun beider leven. En als de liefde uit één venster wijkt komen haat en nijd door alle andere deuren en ven sters binnen. Langzamerhand werd het nu een treu rig leven tusschen Dina en haar man. Zij verweet hem telkens zijn drankzucht en hij haar ijdele pronkzucht, en waar aan deze zondige begeerten steeds werd toe gegeven, moest armoede en gebrek vol gen. Bij zijn overmatig gebruik van drank werden zijn zinnen bfeneveld en z'n denken verdoft en zijn wil verslapt. Hij kwam meer in aanraking met mannen die het zelfde pad volgden als hij en ontevreden heid over maatschappelijke toestanden, waar hij vroeger, levend vroolijk onbe zorgd, nooit aan had gedacht, kwam in hem op. Spoedig sloot hij zich aan bij een troep stakers, die meer loon eischend en minder arbeidsuren, het werk neer legden en hunne dagen in de kroegen en op straat doorbrachten. Dit was voor het gezin het vervolg van de ellende. Hun woning moesten ze spoedig verla ten, van de fraaie meubelen werd telkens een stuk verkocht om voor honger be waard te blijven en eindelijk was Dina met haar kind gekomen in de armoedige kamer waar mevrouw van Balen haar vond. Met gemengde gevoelens had deze het verhaal van Dina aangehoord. Veront waardiging over Dina's moedwillig ver laten van den weg dien ze zoo goed kende, en diep medelijden met de ellende waarin ze door eigen schuld was ge mindering der administratiekosten, als mede door de kosten der verleende ouder domsrenten jaarlijks op de begrooting te brengen, vertrouwt men, dat de rijks bijdrage van art. 20 der Invaliditeitswet tot omstreeks de helft zal kunnen worden verminderd. Volgens deze zeer voorloo- ramingen zal voor ouderdoms-, invalidi teitsrenten en administratiekosten ver moedelijk ongeveer 14 millioen gulden noodig zijn". Wat zegt nu dit deel der Nota en wat ligt er in boven aangehaalde regelen op gesloten Er zal meer op ouderdom dan op inva liditeit gelet worden. De uitkeeringen bij invaliditeit zullen niet zoo ruim als eerst plan was genomen worden. Het wordt een minimum dat verband houdt met de ouderdomsrente. Er zal aangestuurd wor den op vrijwillige verzekering, een stelsel door geen der partijen ooit voor uitvoer baar gehoudenalleen door mr. Tydeman (en prof. Fabius) verdedigd. Enfin, ziet de minister er kans toe de massa werklieden tot vrijwillige verze kering te bewegen, het zal een mooie overwinning zijn, maar de geestver wanten zullen er van staan te kijken. Hoofdzaak echter is nu dat de inva liden nu minder zullen krijgen dan de wet-Talma bij uitvoering door minister Talma, hun zou hebben geschonken! Dat overigens de minister de tien op centen op de vermogens- en bedrijfsbe lasting weer in uitzicht stelt, zal niemand verwonderen, die er zich ook onder het rechtsche kabinet aan gewoon wist. Maar dat hij dreigt beslag te zullen leggen tot het bekende „meerdere" der opbrengst van den verhoogden accijns op het ge distilleerd, zal meerderen verwonderen. Immers bepaald was dat hetgeen die verhoogde accijns meer zou opbrengen dan 25 miljoen, bestemd zou zijn voor een fonds ter uitvoering der sociale wet ten niet dat dit dadelijk zou in gebruik gesteld zou worden. Afwachten blijft overigens de bood schap. En onthouden blijft tevens de boodschap dat de buitenlander die dezen zomer de strijdkas der Nederlandsche komen. Met zachte woorden trachtte ze nu Dina te wijzen op hetgeen ze had mis dreven, dringend vroeg ze haar terug te keeren van den weg dien ze thans be wandelde. Misschien was het nog niet te laat om weder de liefde van haar man te winnen en al kon zij hem dan niet op den weg leiden die ons Gods Woord aanwijst, dan toch moest ze alle pogingen aanwenden om hem ook ter- wille van hun kind voor het maatschap pelijk bederf te behoeden. Lang sprak ze met Dina en poogde bij deze weer het verlangen naar een nieuw leven op te wekken en eindelijk knielde ze neder op den vuil grijzen grond en bad voor Dina en haar gezin. Toen ging ze heen, nadat ze Dina beloofde spoedig terug te komen om haar te helpen. „Och man" zei ze, toen ze alles aan hem verteld had, „wat toch een verschil, Maartje of Dina, Maartje was toch ook dienstbode en - welk een gelukkig leven heeft die nu." „Ja, vrouw, de menschen willen het zelden erkennen, dat ze zoo dikwijls door eigen schuld in ellende komen. Niet vergeefs zegt de psalmdichter „wie God verlaat heeft smart op smart te vreezen." Door verschillende omstandigheden was mevrouw Van Balen verhinderd spoedig haar tweede bezoek aan Dina te brengen. Eerst vier weken later had ze gelegenheid om denzelfden tocht te maken. Nadat ze het gezin van den metselaar had bezocht en dezen in veel beteren toestand had aangetroffen, betrad ze het portaal van de 2de verdieping. De deur van de kamer waar zij Dina had aan getroffen stond open. Zij trad binnen en vrijzinnigen hulp stijven ter afwering van „het Tarief" in de handen wrijven zal wanneer hij straks leert van die leuke Hollanders, die hem vrijstellen en tege lijk hun eigen belastingen verhoogen.... Voor hen die gaarne de groote getal len nog eens nader bekijken zij nog uit de Miljoenemnota het volgende meege deeld De uitgaven voor het dienstjaar 1914 zijn geraamd op f253,345,818.34, waar onder blijkens de hierna volgende speci ficatie begrepen zijn aan buitengewone uitgaven f20,953,600.blijft voor ge wone f232,392,218.34. Vergeleken bij het totaal van de der tien hoofdstukken, gelijk die aanvanke lijk voor 1913 werden vastgesteld, wijst het totaal thans aangevraagd bedrag een vermeerdering aan van f 21,848,988.02 voor den geheelen dienst en van f 14,027,390,52 vóór den gewonen dienst, hetgeen een gevolg is van een hoogere raming van: Hoofdstuk Geheele dienst Gewone dienst II f 24,861.— f 24,861.— Hl - 69,036.80 - 69,036.80 IV - 464,258.25 - 464,258.25 V - 2,420,665,57 - 2,420,665.87 VI - 696,439.68 - 696,439.68 VIL4 - 565,683.— - 565,683.— VIIB - 8,581,770.17 - 567,772.67 VIII - 1,885,193.— - 1,885,193.— IX - 2,511,268.75 - 2,648,268,75 X - 4,708,287.50 - 4,763,687.50 waar tegenover slaat een lagere raming van Hoofdstuk Geheele dienst Gewone dienst I f 60,000.— f 60,000.— XI - 18.476.— - 18.476.— De Middelen worden geraamd op f228,415,617, terwijl die voor 1913 aan vankelijk (d.w.z. zonder de later gevo teerde opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelastingen 1913/14) werden ge raamd op f209,936,019.50, zijnde meer voor 1914 f 18,479,597.50, waarbij echter terstond is op te merken, dat onder dit accres begrepen is f 7,081.500 wegens door 'sRijks Munt afgeleverde munten;trekt blikte verbaasd rond, het vertrek was ledig. Zij keerde zich om en keek rond of ze ook iemand zag die haar inlich tingen kon geven, toen een vrouw, die al eenige oogenblikken de vreemde dame nieuwsgierig had aangegaapt, vroeg „mot u juffrouw Donker nebbe Die is net gisteren verhuisd, most u der spreken „Is ze weg vroeg mevrouw, de vraag van de vrouw onbeantwoord latend. „Ja, ze benne verhuisd, nou, 't ruimde op, alle dagen ruzie, hij dronken en zij lui, 't was me een „Weet u waar ze heengegaan zijn? zei mevrouw Van Balen, den woorden stroom der vrouw afbrekend. „Ze het mij niks gezeid, ze is er stie kem uitgeknepen", zei de vrouw, spot tend de schouders ophalend. Mevrouw vioeg niet verder, doch voor ze verder ging wierp ze een laatsten blik in het kaal-leege vertrek. In een der hoeken lag een bijeengeveegd hoopje stof, een vuil groen gescheurd papier stak er uit, waarop nog zilveren letters blonken. Onwillekeurig stak ze de punt van haar paraplu er naar uit en schoof't naar zich toe. Met ontroerd gelaat las ze de woor den van Dina's tekst„Zoekt eerst het koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid, en al deze dingen zullen u toeworpen worden". „Arme Dina", zei ze halfluid. Zoo na bij het Koninkrijk te zijn en toch zijn rijkdom en schatten te versmaden door de dingen die je voerden naar de ellende. EINDE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1