No. 297 1913 Donderdag 18 September. 27e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH H. R. STRUVE. W. MELIS. W. A. DE RIJCKE. J. A. VERTREGT. De Pers en de Troonrede. „ÉÉN UIT VELEN". VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 October a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum GRATIS. MIDDELBURG. De Zeeuw beveelt voor de stémming voor twee leden der Provinciale Staten met aandrang aan Aftreding 1919 Aftreding 1916 En voor den Gemeenteraad District I District II ii. (Slot). Het'Jkueede gedeelte. Wij zouden in dit artikel een overzicht geven van hetgeen omtrent enkele de tails van de Troonrede door de rechtsche pers is vastgesteld. lo De Standaard (a.-r.). Ook ter zake van de Defensie van Land en Koloniën blijft dit Kabinet, min of meer, in het door zijn voorgan gers aangegeven spoor. Al aanstonds een slagschip; dan voortzetting van de re organisatie der levende strijdkrachten voorts verdere voorziening in uitrusting en verpleging; en tenslotte betere rege ling van het verlofskaderal 't welk natuurlijk de noodige millioenen ver slinden zal, en voor de zestien Socialisten zal zijn om naar te watertanden. En nu de vijf critieke punten. Voor Indië geen syllabe tegen missie of kerstening, maar enkel generale „op wekking tot verdraagzaamheid op het gebied van den godsdienst", dus zoowel van de Christenen jegens de Mohame- danen als van de Mohamedanen jegens de Christenen. En zoo ook ras ttgen- over ras. Van een oorlogsverklaring aan onze missionaire actie in Indië alzoo geen zweem. Ten tweede, Talma's sociale wetten 28 FEUILLETON~ DOOR A. C. V. D. M. (Nadruk verboden.) Nog eenige oogenblikken sprak zij met hem en stond op om heen te gaan. „Ik zal zien wat ik voor u doen kan", be loofde ze. „Nee, blijft u maar zitten, drong ze vriendelijk toen de vrouw op stond om de bezoekster uit te laten, „ik vind den weg wel, het tocht te veel op het portaal", en met nog een vriende lijken groet aan de kinderen verliet ze het vertrek. Voorzichtig daalde ze de trap af tot ze op het tweede portaal gekomen aan een der deuren een vrouw zag staan met de ïug naar haar toegekeerd, pratend tegen een kind. Op het hooren dier stem, wendde ze Jich om, eer ze verder ging. Wat een bekende stem, dacht ze, net Dina, maar ■jee, dat kan niet, en ze vond het vreemd dat die gedachte bij haar opkwam. Toch heek ze nog eens om, ook de vrouw had Jich omgewend en blikte verschrikt in het gelaat van mevrouw Van Balen. „Mevrouw, u hier „Dina, ben jij het", en verbaasd trad 26 °p haar vorige dienstbode toe. Het niet ten doode verwezen, maar voor ver eenvoudiging aanbevolen, en in de Ziekte wet doctorghulp ingelaschten zulks met daarbij Staatspensioen voor behoef- tigen van 70 jaar en ouder, die geen voldoende hulp van de weldadigheid er langen. Een soort subventieve Staats armenzorg in zeer exceptioneele gevallen. Verkeerd in 't beginsel, maar zelfs nu reeds in zwang. Van het zoo hoog aan bevolen Staatspensioenwezen niets dan de schimachtige schaduw. Ten derde voor het Kiesrecht wat we boven reeds aanstipten, en wat zoo in niets precies voldoet aan wat de heeren Socialisten en Vrij zinnig-democraten sinds jaar en dag als onafwijsbaren eisch had den gedecreteerd. Ten vierde inzake het Onderwijs geen enkel troostwoord ter geruststelling van de dwepers met het Openbaar Onderwijs van tvaktementsverhooging geen idee maar eeniglijk een Staatscommissie, om de quaestie van het Bijzonder Onderwijs definitief te regelen, onder voorwaarden die in de wet te stellen zullen zijn. Een zinsnede ons meer dan den Ned. Bond van Onderwijzers in het gevlij ko mende. En nu het laatste punt, de Financiën. Geen syllabe om voor Vrijhandel te jj pleiten. Over afschaffing van het bestaan de Tarief geen woord. Dat zelfs posten verhoogd zullen worden, is dus niet uit gesloten. En voorts heil gezocht in het bekende redmiddel om Vermogens- en Bedrijfsbelasting in hoogere eenheid op te lossenen ter suppletie, dat de suc cessiebelasting zal worden opgezet. Dit „allereerst". Dit staat er uitdrukkelijk bij. En wat dit allereerste volgen zal, blijft ministerieel geheim, om den goeden bur gers niet op eens al te kouden schrik op 't lijf te jagen. Maar ook dit andere komt. En ge zult zien, dat er dan ook pilletjes voor het tarief bij zijn. De Rotterdammer (a. r.) Vooral echter was de aandacht scherp gespannen op deze drie puntende finan- tieele paragraaf, de verzekeringswetge ving en de grondwetsherziening. En juist bij deze onderwerpen staan wij voor tal van vragen en moet geklaagd over de duisterheid, die wij in den beginne con stateerden. In de eerste plaats de fiantiën. Ver hooging van successierechten en eene algemeene inkomstenbelasting 't werd door ieder verwacht. Maar eenige nadere aanduiding van dit vage plan, iets wat lijkt op een openbaring van de geheim- was dan toch Dina. „Woom je hier, en is dat jouw kind". „Ja mevrouw", stamelde deze en in verwarring over het onverwachte weder zien, duwde ze het kind door de open staande deur van het vertrek, streek de piekerige haren naar achteren eD from melde met verlegen gebaar aan haar morsige japon en zei eindelijk„wilt u niet binnengaan Mooi is 't niet" voegde ze er op schampere toon aan toe, die haar innerlijke schaamte moest verbergen. Mevrouw van Balen knikte, ze kon dadelijk geen woorden vinden, zóó Dina te vinden had ze niet verwacht, entrad het vertrek binnen. Waar in het vertrek van den metse laar alles, hoewel van achteruitgang, toch van netheid getuigde, heerschte hier wanorde en onreinheid en sprak uit alles pronkerige slordigheid. Aan de wanden waar het behangsel verlept en gescheurd tegen ging, stonden eenige stoelen waar achteloos kleeding- stukken waren opgegooid. Dina maakte er haastig een leeg en hem met de punt van haar schort af vegende, schoof ze hem mevrouw toe. Deze nam plaats en zag naar het kind, dat zich schuw achter de rokken van haar moeder verborg. „Heb je maar één kind, Dina, vroeg zinnige grootspraak die wij vóór de ver kiezingen vernamen „wij weten het wel maar zeggen het niet", ontbreekt ten eenenmale. Ze zeggen het nog niet. Onhelderheid bestaat ook met betrek king tot Treub's plannen. Positief en ondubbelzinnig is het toekennen van een recht op geneeskundige hulp aan $e verzekerden krachtens de ziektewet. Maar wat te denken van het kosteloos verlee- nen van ouderdomsrente aan behoeftige zeventigjarigen Slechts een uitbreiding van de tegenwoordige overgangs bepaling tot andere zeventigjarigen dan loonarbei ders Maar dan toch slechts tijdelijk als overgangsmaatregel, want hiernevens wordt vermeld vereenvoudiging en niet in trekking van Invaliditeitswet en Raden- wet. Naar goede logica moet uit het uit drukkelijk vermelden van de opname der geneeskundige behandeling in de Ziektewet worden afgeleid, dat aan mate- rieele verandering in de Invaliditeitswet niet wordt gedacht en de vereenvoudi ging zich tot formeele wijzigingen bepaalt. Het Treub-concentratie-staatspensioen- probleem blijft alzoo bestaan. Eindelijk de grondwetsherziening. Al gemeen kiesrecht zal worden voorgesteld niemand die er aan twijfelde. Maar dan ten aanzien van het onderwijs de toezegging eener staatscommissie. Even wel schijnt te moeten worden afgeleid uit de woordenkeus dat de grondwets herziening in zake het kiesrecht niet zal wachten op de verwerking van de resul taten waartoe de staatscommissie voor het onderwijs leidt. Hier zal voor de recht- terzijde de grootst mogelijke ómzichtig- heid vereischt worden dat triomfeering van ,het recht in de schoolkwestie, van welken eiseh wij niet mogen afzien, door toekomstige vage staatscommissie-plan nen niet worde verijdeld. De Nederlander (c.h.) Wat de defensie-quaestie betreft, be perkt de Troonrede zich tot de aankon diging van het voornemen, om voort te bouwen op den grondslag van de Militie- wet-Colijn, mèt een voorziening, zoo mogelijk, in het gebrek aan kader. Voor Indië echter wordt de aanbouw van een slagschip „ten laste van de In dische geldmiddelen" voorgesteld. In hoeverre dit voorstel deze stuksge- wijze „daverende krankzinnigheid" (in de taal van Het Volkverband houdt met een door het Kabinet aanvaarden van de Indische defensie-voorstellen, blijkt niet. Het ligt geheel in de lijn van het bekende rapport, en het is dus ze om de pijnlijke stilte te verbreken. Geef me eens een handje kleine." Maar het kind niet gewend om vreem- I den te zien, blikte angstig naar de onbe- Iron r\ A T/"\T Tlmo no nw m nf niiTtro L nv\ J kende, tot Dina haar met ruwe hand wegduwde en toesnauwde„kom, wees niet zoo kinderachtig, geef die mevrouw een handje j „Woon je hier allang Dina", vroeg j mevrouw terwijl ze het kind liefkozend over de blonde krullen streek. Het was een lief gezichtjejammer dat het zoo vuil is, dacht ze en keek J van het kind naar de moeder, die in achtelooze houding op een stoel was gaan zitten, en met de ellebogen op de vervelooze tafel leunde. Uit heel haar voorkomen sprak een wrevelige onver schilligheid haar knappe gelaatstrekken waren vervallen, scherpe trekken lagen om den mond, de stralende bruine oogen waren nu verdoft, het kroesige haar was in een slordige knoet in den nek saam gebonden haar slank lichaam was hoe kig smal geworden en bedekt door een blauwe japon, vergroezeld door tallooze spatten en vlekken, de zoom uitgetornd en sleepte onder 't gaan rafelig over den grijs-stoffigen grond. „Een half jaar pas, mevrouw," ant woordde ze en staarde door het raam, waar vuil-witte vitrages de verweerde vermoedelijk op dezen grond, dat reeds bij voorbaat, en waarschijnlijk niet ten onrechte, gerekend is op den steun der rechterzijde, voor dit van Minister Ram- bonnet afkomstige voorstel. Het Centrum (r.k.) Dat een wetsontwerp tot droogmaking der Zuiderzee zou worden aangekondigd, j viel te verwachten van een Kabinet, dat f den heer Lely onder zijne leden telt. Het kon niet uitblijven. Maar daarmee is nog niet gezegd, dat men thans verder zal komen dan tot een plan en een ont werp. De droogmaking der Zuiderzee is eeu zaak, welke ten naastebij een halve eeuw min of meer aan de orde is, waar over tallooze verhandelingen werden ge schreven, rapporten ingediend, plannen opgemaakt, voorstellen ontworpen. Reeds wijdden verschillende Kabinetten daar aan hunne aandacht en namen de droog making op in hun program. Er kwam geen resultaat. En dat het thans komen zal, is geenszins met zekerheid te voor spellen. De taak, waaraan ook veel risico verbonden is, lijkt te geducht en de levensduur van dit ministerie, dat boven dien een grondwetsherziening-ministerie wil zijn, te onzeker. Ten slotte de Koloniën. Wat in dezen passus ietwat eigenaardig treft is de op wekking tot „verdraagzaamheid op het gebied van den godsdienst" naast onder linge waardeering der rassen. Men kan dezelfde woorden in verschillenden zin uitleggen. Laten wij daarom de hoop uitspreken, dat de regeering onder die opwekking tot verdraagzaamheid niet bedoelt, het Missiewezen op eenigerlei- wijze te belemmeren in zijn gezegenden arbeid. Naarmate het Christendom in breeder kring wordt verbreid en nage leefd, zal de band met het moederland hechter worden. Wanneer men al deze oordeelvellin gen tot een geheel vereenigt, dan heeft men een behoorlijk overzicht van hetgeen de rechtsche partijen van dit kabinet verwachten. Mochten School en Zending geen schade ondervinden en de opgewekte verwach tingen van Vrijzinnigen en Socialisten te dien opzichte worden beschaamd. 18 Sept. 1918. Geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk. Terecht waarschuwde de Nederlander onlangs tegen een beweging, die in som mige kringen meer en meer aanhangers vindt, om van Overheidswege verplicht ruiten verborgen. Met een gevoel van diep medelijden zag mevrouw Van Balen haar aan. Was dèt Dina, haar vorige dienstbode, wier bevallige verschijning altijd op merkzaamheid trok. Hoe was ze zoo spoedig in deze verouderde en verslonste vrouw veranderd. Wel had ze dikwijls aan Dina's toekomst gedacht, maar dat haar vrees zoo spoedig werkelijkheid was geworden verbaasde haar thans. Zij moest toch trachten meer uit Dina's leven te vernemen, dan wist ze ook of ze haar kon helpen en met de oude hartelijkheid in haar stem vroeg ze, ter wijl ze haar stoel dichter bij Dina schoof „Zeg, Dina, kind, hoe komt alles zoo? Wie is je man en wat doet hij Vertel me nu alles, kind En alsoft deze vriendelijke woorden als een zonnestraal de ijskorst, die haar hart zoo lang omkneld had, deed smelten, legde Dina het hoofd op de tafel en barstte in tranen uit. Mevrouw liet haar stil uitschreien, misschien kan ze straks alles vertellen, dacht ze, keek de kamer eens rond en verwonderde zich nog meer over de armoede en wanorde die er heerschten. Haar oog gleed over de weinige meu belen die in het vertrek stonden en hoe wel nog van vroegere weelde getuigend, geneeskundig onderzoek vóór het huwe lijk te gebieden. In den meest slappen vorm bepaalt zich dit streven tot het voorschrift, dat vóór het sluiten des huwelijks een me disch attest wordt overgelegd, dat den gezondheidstoestand der aanstaande echt- genooten door een geneeskundige is on derzocht en dat beide partijen dit attest voor gezien hebben geteekend. De strekking van de beweging gaat echter veel verder en wel hierheen, om een verbod uit te vaardigen van huwelijk voor lijders en lijderessen aan bepaalde ziekten. Dat zijn niet alleen geslachts ziekten, maar ook sommige nier-aan doeningen, zenuwziekten en dergelijken. Dit streven nu, hoe goed bedoeld ook, is geheel mis. Dat het practiseh tot een onmogelijken toestand zoude leiden, spreekt als een boek. De geneeskundigen zouden een macht erlangen, die verderfelijk zoude werken zoowel voor de maatschappij als voor hen zelf. Tal van buitenechtelijke verbintenissen zouden het gevolg zijn. En zoo meer. Maar ook principieel is zulk een re geling verwerpelijk. Zij gaat van een materialistische opvatting van het huwe lijk, die geheel in strijd is met het Christelijk beginsel. Dat voor een ge lukkig huwelijk, zooals haar aanhangers leeren, een ongerepte gezondheid een onmisbare voorwaarde is, wordt door de practijk van den dag volkomen gelogen straft. Bovendien heeft de Overheid hiermede niets te maken. De stelling dat de Staat groot belang heeft bij gezonde huwelij ken, is juist, maar bewijst veel te veel. Bij elk particulier belang heeft de Staat belang, maar daarom valt dit nog niet onder de regelende macht der Overheid. Juist is, dat by minderjarige* de ouders of voogden bij het verleenen van hunne toestemming tot het huwelijk hunner kinderen of pupillen ook hebben te let ten op den gezondheidstoestand der be trokken partijen. Dat hierbij advies van qpn geneesheer kan te pas komen is ook juist. Meederjarigen hebben hier zelf te oor- deelen. Het hier betrokken belang is van groot gewicht, maar het behoort tot het par ticuliere leven. Dit ontkent niemand. En daarom houde de Overheid hare hand er af. Rotterdammer. toch nog meer spraken van de luiheid en slordigheid der huisvrouw. Aan de wanden, waarvan het verbleekte be hangsel hier en daar aan flarden neer hing, kleurden fel smakelooze platen met snorkende reclames van verschillende handelsartikelen. Ineens kwam een trek van verwondering op het gelaat van mevrouw Van Balen, ze stond op om een dier platen nader te bezien en her kende de tekstkaart, die Dina in de keuken bij haar had opgehangen. De kaart was vuil en can de hoeken ge scheurd, de zilveren letters verdoft, maar nog leesbaar was het Woord des Heeren „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid en al deze dingen zullen u toegeworpen worden". Zoo dagelijks de woorden van den Heere Jezus te kunnen lezen, zijn bevel en belofte te zien, en toch zoo ver afge dwaald, dacht ze, en een gebed rees op in baar ziel om de juiste woorden te vinden om de afgedwaalde weer terecht te brengen. Toen sprak ze tot Dina, wier snikken had opgehouden „Kom, vertel nu alles" j en langzaam, door snikken en tranen afgebroken, vernam mevrouw het ver haal van een zorgeloos wereld-leven, dat eindelijk leidde tot armoede en gebrek. Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1