No. 298 1913 Woensdag 17 September. 27e Jaargang jzr NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. eHRlSTELIJK- HISTORISCH Aardappelen. BURG. KOOP ner Poters f2,5o zonder zak. LAR, Landbouwer )ERHOUD CHR.i^ te koop, jruil tegen Koe of iEUNE, V1 i s s i n- Wilhelmina- r de zaai, L. M., bij ïdekerke, Westhoek, )ctober ll ekalfde Vaars, iMPERT, B i g g e. .etterzetters ierjongen S. J. DE JONGE- drukkery, Goes. Dl ISLUIJS, Varkens- rgergezin. Brieven Irma F. P. D'HÜIJ, iNovember lienstmeid, JER, Landbouwer, 3-3 ffi VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HÜIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Bericht aan de abonné's van ons blad. MIDDELBURG. H. R. STRUVE. W. MELIS. W. A. DE RIJCKE. J.A.VERTREGT. De Pers en de Troonrede. N.N. h 4 f2,-. b f2,- OOP P. GELDOF, Biggekerke. /ember 3LEGRAAF*. derd des Maandags) i Antwerpen voorm. boot -ZIEREKZEE. |r 1913. dagalflks vm. 7,30 dagelijks vm. (be- dan 6,80) 7,30 en tdieait JB-ROTTKRDAII 1913. des Zondags) van Van Middelburg vm. rm. 8 uur. 's Maan 7,-p uur. Sï.io 5 H >H s! J3 o 3 O V J5 8 O O) z M 7-46 7.56 8.17 8.28 8.S7 9.10 9.48 10.41 11.23 12.29 "•35 12.17 7-bs 8.05 8.12 8.20 8.27 8.36 8.46 8.53 9.02 9.11 9->7 9-39 9.4O 9-49 9.58 10.46 12.13 Ivla Goch, Crefeld te Goes geen rel* .06 .29 .05 •S3 -14 .28 6.01 7-15 8.0I 8.20 8.34 8.46 9-43 IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. In de jongstgehouden aandeelhonders- rergadering van DE ZEEUW is beslo ten, met 1 October a. s. ons blad in vergroot formaat, en, voor wat sommige rubrieken aangaat, in kleinere letter gedrukt, te doen verschijnen. Reeds lang bestond hieraan behoefte. De beperkte plaatsruimte was menig maal een beletsel om de verschillende verlangens onzer abonné's tot hun recht te doen komen. Door dezen maatregel zal het dan nu mogelijk zijn dat in verschillende ru brieken, meer dan tot nu toe mogelijk was, aan de wenschen van het lezend publiek beantwoord wordt. Meer dan te voren zal ons blad, dank zjj deze uitbreiding, voor bet gansche gezin het blad kunnen zijn, waarin men niet tevergeefs zjjn in- en voorlichting zoekt. Het staatkundige gedeelte zal beter verzorgd wordende buitenland- sclie overzichten zullen geregelder wor den opgenomen; de rubriek nieuwstij dingen wordt uitgebreiden aan de gebeurtenissen van den dag zal meer de aandacht gewijd worden. In verband met deze uitbreiding van ons blad wordt de abonnementsprijs met vijf en twintig cents per kwartaal ver hoogd. De abonnementsprijs van ons blad wordt derhalve na 1 October fl.50 per kwartaal. De uitgevers van ons blad vertrouwen dat onze abonné's ter wille van boven genoemde verbeteringen zich deze be trekkelijk kleine verhooging van den abonnementsprijs zullen willen getroos ten. En de redactie zal zich beijveren om de meerdere plaatsruimte, waarover zjj te beschikken krijgt, dienstbaar te maken aan het belang en liet genoegen der lezers en lezeressen, zoo oud als jong. Zjj, die zich met 1 October a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum GRATIS. rest Goes- De Zeeuw beveelt voor de stemming foor twee leden der Provinciale Staten met aandrang aan Aftreding 1919 Aftreding 1916 En voor den Gemeenteraad District I District II I. Wij wenschen in twee overzichten de Pers het woord te geven over de Troon rede. In het eerste gedeelte haar oor deel over de Troonrede in haar geheel. Fr het tweede gedeelte over de Troon- rede in haar details. Set eerste gedeelte. Wij geven daartoe het woord aan twee anti-revolutionaire, twee katholieke een chr. historisch orgaan. En aan eea lib. en een soc. lo. De Rotterdammer (a. r.) Zelden is eene troonrede met zoo Poote belangstelling tegemoet gezien ale die waarmede het Ministerie-Cort Van der Linden zijn toekomstplannen zou ontwikkelen. „De derde Dinsdag in September" kon nauwelijks worden af gewacht en van verschillende kanten werd de wensch geuit, dat reeds vroeger opening van zaken werd verschaft. De dramatische verwikkelingen, welke aan de Kabinetsformatie voorafgingen, de tegenspraak met de concentratie-leuzen die in het vroeger optreden van meer dan één der leden van dit Kabinet besloten lag, gaven aan het geheel een mysterieus karakter, dat tot gerechtige nieuwsgierigheid moest prikkelen. Bij dezen stand van zaken mocht worden verwacht dat in deze troonrede gepoogd zou worden om met buitengemeene klaarheid de lijnen van het toekomstig regeeringsbeleid uit te stippelen. Heel veel blijkt van dit pogen in dit staatsstuk niet. 2o. De Standaard (a. v.) Wat onze geëerbiedigde Koningin he den in de Vereenigde zitting der Staten- Generaal ten gehoore bracht, klonk zoo heel anders dan men daags na afloop van de herstemmingen zou hebben geducht. Yan 't machtwoord der dreigende ty- rannie, dat vooral tusschen 17 en 25 Juni in Pers en meeting weerklonk, viel zelfs de nagalm in dit Vorstelijk woord niet te bespeuren. Van de op één na dertig zinsneden, die hot staatsstuk bevat, is er welbezien slechts één, waarvan de strekking, zoo men op de letter afgaat, tegen de beleden politiek van de Rechterzijde ingaat, en zelfs die ééne zinsnede die exceptie maakt voor het Kiesrecht, is zoo voorzichtig gesteld, dat ze desnoods te aanvaarden ware. Het Vrouwen.Kiesrecht voor wedu wen-gezinshoofden ontmoette ook in on zen kring sympathie, en „behoudens vast te stellen uitsluitingen" kan elk kiesrecht, zonder positieve eischen, een algemeen karakter vertoonen. Al aanstonds kunnen voorts buiten critiek blijven de tien eerste zinsneden, die ,een bemoedigend overzicht geven over tden zakelijken toestand hier te lande en in de Koloniën. Dan komt de mededeeling, dat de nog aanhangige voorstellen, althans niet alle in den doofpot gaan, maar ten deele door dit Kabinet worden overgenomen. Alzoo in geen geval een finaal breken met de legislatieve productie van het vorig Kabinet. Van een tabula rasa geen sprake. Kort saamgevat, een Troonrede, die naar ons zoo ver overbuigt als het ver schil in beginsel j slechts even gedoogt, maar wel te verstaan in termen en uit drukkingen, die uiterst rekbaar zijn, en daardoor straks een bedenkelijk karak ter kunnen erlangen. Maar in elk geval geeft deze Troonrede den hardsten slag aan de groep der Socialisten. Ons dunkt, heel 't land door zullen de "Genossen" perplex staan. 3o De Nederlander (c.h.) En dan valt aanstonds op, dat het thans opgetreden Kabinet een linksch Kabinet wenscht te zijn, dat de eischen der concentratie zooveel mogelijk tracht uit te voeren, doch dat tegelijkertijd een poging wil doen, om de rechterzijde aan zich te binden door eene, althans in deze Troonrede uiterst vage belofte ten aanzien van de onderwijs-quaestie. Alles te zamen genomen blijkt uit deze Troonrede, dat de naam „extra-parlemen tair Kabinet" voor het pas-opgetreden Ministerie niet meer is daneen naam dat de Concentratie den extra-parlemen tariër Cort van der Linden dankbaar mag zijn voor de wijze waarop hij vóórhaar de kastanjes uit het vuur wil halen, doch dat ons bedunkens niet alle waar borgen aanwezig zijn, dat hij zich bij dezen arbeid de vingers niet branden zal. Aan de rechterzijde wordt, naar ons gevoelen, geen enkele concessie van be- teekenis gedaan die haar zou kunnen verzoenen met de eenigszins zonderlinge wijze waarop het resultaat van den Juni- strijd in dit extra-perlementaire Kabinet is belichaamd. De Tijd (r. k.) Vatten wij onze indrukken te zamen, dan komen wij tot de conclusie, dat de tegenwoordige Regeering hare krachten verre overschat. Het program, in deze Troonrede ont wikkeld, is er een, zooals men mocht verwachten van een Regeering, niet alleen van eigen kracht bewust, maar tevens overtuigd in beide Kamers der Staten- Generaal op eene sterke meerderheid te kunnen rekenen. In een hoofdartikel bepleitten wij enkele weken geleden, als geringste kwaad het optreden van een uitsluitend uit de Linkerzijde samengesteld Zaken- Kabinet, hetwelk zich bij zijne wetsvoor stellen tot onderwerpen, binnen de neu trale zóne vallende, zou bepalen en dat, zoolang het niet voor een Kabinet van beginselen moest plaats maken, voor het tot stand brengen van zoodanige ont werpen, hulp zou kunnen vragen en vinden bij de Rechterzijde tegenover den uitersten vleugel der Linkerzijde, dien der socialisten. Een dergelijk Ministerie blijkt het tegenwoordige niet. Deze Troonrede geeft voldoende licht om aangaande het ka rakter der Regeering niet langer in den geringsten twijfel te verkeeren. Wij krij gen met haar te doen als een liberaal kabinet, dat voor de uitvoering van zijn plannen alleen bij de Linkerzijde steun zal hebben te zoeken. Vergissen wij ons ook verder niet, dan gaan wij met dit Ministerie een tijdvak, vol van politieke wisselvalligheden, in- cohaerentie en onvruchtbaarheid tege moet. Het Centrum (r.k.) j Wat nu deze troonrede in 't algemeen 5 betreft, kan van haar worden getuigd, dat ze op sommige punten met beslist heid spreekt, op andere een ietwat twij felachtig geluid geeft. Blijkbaar is er naar gestreefd sommige zaken, die als uiter sten konden worden beschouwd, te ver mijden. Er is gewikt en gewogen, gepast en gemeten, gedoezeld en geschrapt. Zoo zal er van meer dan één zijde ook wel critiek komen. Ret Handelsblad (lib.) In de Troonrede is heden aangekon digd welke regeeringsdaden wij van het nieuwe extra-parlementaire ministerie verwachten mogen. En daaruit is af te leiden, dat deze regeering wil zijn een liberale regeering, die een liberale regee- ringspolitiek wil voeren, die in vele op zichten het concentratieprogramma wil verwezenlijken, maar zich blijkbaar niet aan het concentratieprogramma gebon den acht en er op sommige belangrijke punten van afwijkt. Een liberaal ministerie dat weet wat het wil en groot en goed werk tot stand wenscht te brengen. Het Volk (s.d.) Het Volk constateert, dat èn wat het pensioen, èn wat het kiesrecht betreft, het program beneden de wenschen der sociaal-democraten blijft. „Van het pen sioen worden de bedeelden uitgesloten ia Engeland was dit oorspronkelijk ook het |gevalmen is er op moeten terug komen. De kiesrechtparagaaf is niet ge heel bevredigend, omdat wel wordt toe gezegd het wegnemen van de belemme ring voor vrouwenkiesrecht, maar niet zoo, dat de welstand bij de toekenning van het vrouwenkiesrecht niet als maat staf mag gelden. Op deze beide punten staat dus voor de sociaal-democratie een stuk strijd te wachtenOp mili tair gebied heeft de regeering een pro gram, waarbij zij direkt afhankelijk is van den steun der rechterzijde. Schijnbaar is het regeeringsprogram ten aanzien van Talma's verzekerings wetten een uitdaging van deheerenvan Rechts. In het algemeen mogen wij consta- teeren, dat door het kabinet de lijn der politieke ontwikkeling gelijk die door onze kiesrechtaktie is geteekend, wordt gevolgd. Wellicht ineen tempo, dat ons niet geheel bevredigt, en met de moge lijkheid van afwijking, als het vrouwen kiesrecht aan de orde komt. Maar de hoofdzaak is, dat de kiesrechtkwestie haar oplossing naderbij wordt gebracht. Wij steunen niet de regeering, maar wel de hervormingen op haar program, die met onze eischen overeenkomen, en om aan dien steun de beteekenis te ge ven, die noodig is, om de overwinning der hervormingen te verzekeren, is een steeds wassende kiesrechtaktie in de massa het meest noodige I 17 Sept. 1913. Minister Idenburgs positie in Indië was onder een rechtsch ministerie al niet prettig. Niet omdat hij geen zede lijken steun van dat kabinet genoot, maar omdat hij als Daniël in den leeu wenkuil zich aan alle plaatsen omringd wist door politieke tegenstanders en fijnenhaters. Onder de linksche „regeering" zal het leven voor hem nu nog moeilijker wor den, en wel, omdat zijn omgeving eender blijft, en 't kabinet de kleur van die omgeving vertoont, zijn zedelijken steun onthoudt en den dweper in naam der godsdienstige verdraagzaamheid in de gaten houdt. Vermenigvuldige daarom het gebed van wie bidden leerden voor dezen „fij nen" bewindsman. Wil men een staaltje van idiote vij andschap tegen hem en Kuyper en alle man van rechts in onze Oost? Wij vestigen dan slechts de aandacht op hetgeen de vrijzinnige „Makassarsche Courant" dezer dagen ten beste gaf. Daar leert men omtrent de vreugde der vrij zinnigen (en dat zijn de Europeanen in Indië nagenoeg allemaalnaar aan leiding van den val van het rechtsche kabinet het volgende Pretj e. Men zond ons het volgende met ver zoek om opname Door eenige enthusiaste leden van de sociëteit is het initiatief opgevat om de schitterende overwinning door de vrijzinnigen bij de jongste Kamer verkiezingen behaald, Zaterdag a.s. te vieren. Besloten werd op dien dag in den vooravond de kinderen, 00Ê die van niet-leden, onder een dansje op limonade-stroop en taartjes te onthalen, terwijl het feest in den na-avond door de grooten voortgezet zal worden. Het Bestuur van de Soos heeft hier toe de zalen der Sociëteit bereidwillig afgestaan. De volgende bijdragen zijn bereids bij den Secretaris der Sociëteit inge zonden MOTTO„„Hartversterking voor Pieter Jelles"" 18 Oranje bitters of de waarde hiervan f 3,60 „„Kindervreugd"", 10 halve flesschen Heidsieck of id. 40, „„Vijf boven de Vijftig"" 37,50 Idem15, 11 paitjes „„Courage voor Brammetje""2,20 „„Voor de Schrik"" goed voor ijswater45, „Ach lieve Mathilde, als je eens wist hoe ik rilde'" Goed voor 1 kist Bier tjap „Bin- tang" of de waarde hiervan 16,50 ,,„0, zoo mooi",,25,- 25- Totaal f 209,80 Vrijwillige bijdragen zullen gaarne door den secretaris van de Sociëteit in ontvangst genomen worden. Ook de kleine gaven zijn van harte welkom. Bij den kastelein is eveneens gele genheid tot inteekenen. Het is niet goed dergelijke viezighe den te vereeuwigen. Wij doen het dan ook heel zelden en dan nog zeer on gaarne. Met de vingers voor den neus. Somwijlen is het wel eens noodig de aandacht op de vijandschap te vestigen die van dergelijk vreugdebetoon de ach tergrond is. Gelukkig, het geschreeuwIdenburg moet wegbegint al wat te luwen. Deze bewindsman begint al gelijk te krijgen. Indien iemands wegen den Heere be hagen, zal hij ten laatste zelfs zijne vijanden met zich bevredigen. Volledigheidshalve zij aan onze aan haling toegeyoegd, dat na protest in een volgend nommer door een fatsoenlijk vrijzinnige de ondernemers van het onderonsje in een daarop volgend nom mer hebben meegedeeld van het feest te willen afzien en de „moppen" te wil len verscheuren. Of dat geschied is? De misdadige woeling van 1903 werd toentertijd gestempeld tot een anar chistisch avontuur. Die het zei was minister Kuyper, onder instemming van schier alle orde lievende Nederlanders. De sociaaldemocraten toornden tegen de betiteling, ofschoon zij er mee ver legen zaten. Maar zij werd niet ingetrokken. Na tuurlijk, want ze was juist. En wat hooren wij nu, na tien jaren! De erkenning harer juistheid van onverdacht socialistische zijde. De heer mr. W. A. Bonger, afgevaardigde voor Amsterdam V op het buitengewoon con gres te Zwolle van de S. D. A. P. heeft bij de beoordeeling van de aanvaarding der socialistische zetels in het linksche kabinet letterlijk het volgende gezegd „Waarom heeft men zoo'n haast gemaakt en niet gewacht, tot de feiten aantoonden, dat wij ministers moesten aanvaarden In 1913 is de partij, anders zoo goed op den weg van het juiste midden, uit het lood geslagen, toen in een anarchistische avontuur; laten wij thans niet in een liberaal avontuur meedoen". Niemand heeft den spreker de juist heid der kwalificeering betwist. Wij kunnen derhalve tevreden zijn. Over Gouverneur-Generaal Idenburg. De Locomotief van 29 Juni jl. schreef over het aanblijven van gouverneur- generaal Idenburg, in verband met den uitslag der verkiezingen het volgende Wat zal er geschieden met den Bui- tenzorgschen troon Het was tot nu traditie, dat de onderkoning zijn zetel welke vrij stond van de politieke branding in het moederland, vijfjaren behield, om dan heen te gaan. Het koloniale beleid mocht al eens moe- derlandsche politiek beheerschen, zooals in 1866, toen Thorbecke om redenen van koloniale politiek voor Fransen van de Putte moest wijken zij werd er nimmer mee vermengd. Wij herinneren ons niet, dat voor 1909 ooit een landvoogd in dienst van de moederlandsche politiek werd uitge zonden. Ware de verhouding zoo ge bleven, de heer Idenburg had den uitslag der verkiezingen voor kennis gevingen en met leedwezen kunnen aannemen en overigens zijn vijfjaren uitdienen. Maar de zaken staan thans anders. De heer Idenburg regeert hier hij zelf zou het niet willen ontkennen als christe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1