Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws Onderwijs. Landboui Gemengde Beril zijn eerbied voor de godsdienstige be lijdenis der Koningin en voor de ge voelens van gelukkignog het overgroote deel der natie. Kalm afwachten, strijdvaardig, niet strijdlustig, zal wel de leus van de anti revolutionaire partij zijn, waarmee zij als H. M.'s loyale oppositie tegenover dit kabinet stelling neemt. 16 Sept. 1913. Uit vrijzinnige, of deskundige vak bladen nemen wij over wat ter verheer lijking van eenige ministers uit het rechtsche kabinet is gezegd. Heemskerk, v. Swinderen, Colijn, Tal- ma, kregen hun beurt. Nu gaan -wij een stem uit Indië laten hooren over Idenburg. Tolk is De Nieuwe Courant, vrij-Liberaal, een der fanatiek ste bestrijders van het nu afgetreden kabinet. Het stuk van den man uit Indië in bovengenoemd vrijzinnig orgaan luidt aldus „De regeering heeft zich geplaatst gezien en staat nog voor een aller lastigst vraagstuk. De S. I.-beweging is buiten twijfel opgericht als een economische vereenigingde leiders hebben alleen het goede voor gehad, n.l. aaneensluiting van het volk om te trachten eindelijk eens in sociaal opzicht wat steviger te worden. Vooral was het oog gericht op het bekomen van den kleinhandel, die thans bijna uitsluitend in handen van de Chinee- zen is. De angst der Chineezen is daarom niet onverklaarbaarzij zijn de ergste uitzuigers van de bevolking. Aan de eene zijde dus een „goede" vereeniging, die van ontzaglijk groot nut kon worden voor den, Javaan aan den anderen kant echter een ge vaar, want het kon geen twijfel lijden, dat het S. I.-bestuur onmogelijk de geheele bevolking van Java in de hand zou kunnen houden, vooral niet, omdat men ook eenigszins met den Islam had gewerktDeel alzoo min of meer geworden van een beweging, die zich over de geheele wereld ver toont en waarvan het dooddrukken door de regeering, zoo al niet onmo gelijk dan toch hoogst bezwaarlijk zou zijn. De oplossing, die de Indische regee ring voor dit moeilijke vraagstuk gevonden heeft en welke u thans in Nederland bekend is, komt my voor uitstekend te zyn. Ik moet u zeggen, dat ik mij in den laatsten tijd soms voor mijn rasgenoo- ten hier heb geschaamd. De dolste geruchten deden de ronde en men moet de bezadigdheid van den inlander be wonderen, die na al dat openlijke angstgeschrei niet inderdaad tot exces sen is overgegaan. Tot nu toe is er niets, absoluut niets gebeurd, waarin de S. I. als vereeniging ook maar eenigszins de hand heeft gehad. Hoezeer de gouverneur-generaal van den algemeenen toestand op de hoogte is, bleek wel ten duidelijkste bij het bezoek, ten paleize te Buiten zorg gebracht, door het Suikersyndi caat, met mr. Paets tot Gansoyen als woordvoerder. Mr. Paets heeft sinds dien in de couranten verklaard na deze audiëntie overtuigd te zijn, dat de Indische regeering volkomen op de hoogte en geheel meester was van den toestand en een verstandige politiek volgde. Op welken grond verwijt men den G.-G. gebrek aan kracht? Waar uit bleek dat? Toch zeker niet uit het feit, dat hQ zyn hoofd by elkaar heeft weten te houden, terwyl byna iedereen het kwyt was. Het zou voor hem heel wat gemakkelijker geweest zijn overal militairen heen te zendendit had hem maar een briefje aan den legercom mandant gekost en zou hem toejui chingen van een zeer groot deel van Hollandsch-Indië bezorgd hebben. Ge lukkig valt thans te constateeren, dat byna de geheele pers tot de conclusie is gekomen, dat de regeering het by het rechte eind heeft gehad Hier hebben wij derhalve weer eene eereherstelling; en tegelijk ook verheer lijking van des Landsvoogds beleid, die meer overtuigen zal dan het in de Nederl. verschenen tiental artikelen ter weerlegging van de op zijn beleid ge pleegde aanslagen. Rijksmiddelen. De opbrengst der rijks middelen was ook in de afgeloopen maand niet onbevredigend. Ruim een half millioen hooger, dan die van Aug. 1912. Tot die hoogere opbrengst hebben bijgedragen al de directe belastingen vooral de bedrijfsbelasting gaf een mooi cijfer, van 9'/4 ton tegen 7 ton in Aug. van het vorige jaar. Invoerrechten en accijnzen brachten iets minder op, terwijl de successie rechten met 6 ton terug gingen. Ove rigens bleef de opbrengst der middelen afzonderlijk vrijwel schommelen om die van het vorige jaar. Wat de opbrengst over de eerste 8 maanden van dit jaar aangaat, deze overtreft met ruim 8 millioen die van het gelijknamige tijdvak der vorige pe- riodeeen uitkomst als bij ons weten nog nimmer door een minister van fi nanciën viel te zegenen. Minister Bertling heeft een mooi begin, dat schijnbaar weinig klopt op de pessimistische be schouwingen omtrent de financiën in de Troonrede. Het Zuiderzee-ontwerp, zooals het reeds aan de Tweede Kamer ter overwe ging is aangeboden, wordt ingetrokken. Middelburg. Bij besluit van 16 Sept. 1913 is door burgemeester en wethouders van Middelburg aan de heer A. Barentsen op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-opper brand meester, en in diens plaats benoemd de heer M. J. de With, thans eerste brand meester. Middelburg. Gister avond omstreeks 6 uur ontstond alhier op de hoek van het Molenwater en de Korte Heeren gracht een botsing tusschen de auto mobiel van den heer B., wonende alhier, en het motor-rijwiel van den heer S., artiest van het circus Wilke. De heer S, geeft de schuld aan den automobilist, terwijl deze verklaart dat hij stil stond toen de motorrijder tegen hem aanreed. De politie heeft de zaak in onderzoek en proces-verbaal zal worden opgemaakt. Middelburg. Het was gisteren voor enkele jongens te verleidelijk bij het' opslaan van het circus op het Molen water en des middags vergaten eenigen naar school te gaan. De achterblijvers werden echter door de politie ontdekt en een zestal werd onder geleide naar school gebracht. Middelburg. Gistermiddag werd alhier een man, die te veel aan Bacchus ge offerd had, op een handkar naar de politiepost op de Markt overgebracht. Middelburg. Provinciale Staten-verlcie- zing. Heden (Dinsdag) had alhier de verkiezing plaats van twee leden der Provinciale Staten van Zeeland in het district Middelburg. Candidaat werden gesteld in de vacature wijlen den heer H. P. den Bouwmeester (aftr. 1919) de heeren Jhr. H. A. van Doorn, burgemees ter van Veere (vrijz.) P. K. Peerlkamp (S.D.A.P.) en H. R. Struve (antirev.). In de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer S. Louwerse (aftr. 1916) werden gesteld de heeren Mr. J. J. Heijse (vrijz.), W. Melis (antirev.) en L. Onderdijk (S.D.A.P.). Behalve den heer van Doorn wonen al deze candida- ten alhier. Middelburg. Bij de heden Dinsdag ge houden verkiezing van drie leden van den gemeenteraad werden in het eerste district candidaat gesteld in de vacature wijlen den heer H. P. den Bouwmeester (aftr. 1919) de heeren W. Hioolen (vrijz.), W. A. de Rijcke (antirev.) en C. van der Weel (S.D.A.P.); in de vacature ontstaan door de verkiezing van den heer Mr. P. J. Sprenger (aftr. 1915) tot lid van Ged. Staten werden gesteld de heeren W. P. Cornelisse (S.D.A.P.) L. J. Mes (Kath., gesteld buiten de katholieke kiesver- eeniging om) en Mr. G. J. Sprenger (vrijz.). In het tweede district werden in de vacature wijlen.den heer J. H. C. Heijse gesteld de heeren Mr. J. J. Heijse (vrijz.) en J. A. Vertregt (antir.) Middelburg. Woensdag 15 October zal dr. B. van Rijswijk uit Dordrecht eene populaire lezing met lichtbeelden komen houden voor de leden van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Middelburg. Door Gedeputeerde Staten is de opening van de Tweede zitting der Provinciale Staten in dit gewest bepaald op 4 November a.s. Middelburg. Na het eten van aard appelen, wortelen en Argentijnsch vleesch zijn Zaterdag vele manschappen van het garnizoen ongesteld geworden, onder verschijnselen van buikloop. Ongeveer 100 militairen moeten er het slachtoffer van geworden zijn. De Midd. Crt. geeft de volgende lezing van het geval In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn een 100 soldaten van het garnizoen te Middelburg gekweld door diarrhee. Van dezen hebben een vijftig zich gis termorgen ziek gemeld, al waren toen de verschijnselen reeds zeer verminderd. Men vermoedt hier met een geval van vergiftiging tengevolge van het gebruik van Argentijnsch vleesch te doen te hebben, al is dit moeilijk uit temaken, daar van het vleesch, dat Zaterdag ge bruikt is, niets is overgeschoten. Het middagmaal had dien dag behalve uit vleesch en vet bestaan uit aard appelen en worteltjes, aan het gebruik waarvan men de verschijnselen niet toe kan schrijven. Bij soldaten, die niet in de kazerne hebben gegeten, hebben zich geen bij zondere verschijnselen voorgedaan, wel bij eenigen die geen vleesch, doch wel vet gebruikt hadden. De toestand van alle patiënten is gunstig, zoodat er geenerlei reden voor ongerustheid bestaat. Naar wij nog vernemen hebben zich bij het garnizoen te Vlissingen, waaraan vermoedelijk van hetzelfde vleesch ver strekt is, geen bijzondere verschijnselen voorgedaan, zoodat het nu weer twijfel achtig moet geacht worden of in het vleesch wel de oorzaak van de hier ge constateerde catarrhale verschijnselen moet gezocht worden. Goes. Het Comité voor Chr. Winter- lezingen alhier heeft weder een aanvang gemaakt met de voorbereidende werk zaamheden tot het organiseeren van enkele winterlezingen, zooals wij er den vorigen winter twee hadden, die zoozeer bij het Goesche publiek in den smaak zijn gevallen. Welnu, thans zullen er vier georganiseerd worden, waartoe reeds enkele zeer gevierde sprekers, als dr. G. F. Callenbach van Rotterdam, ds. Wie- lenga van Amsterdam, dr. Gunning van Haarlem en prof. Hoekstra van Kam pen, zullen worden aangeschreven. Het comité wil evenals in de vorige campagne zoo mogelijk nog meer aan het verlangen naar echt populaire lezingen trachten te voldoen. Daarom treedt het niet alleen in relatie met zeer begaafde volksredenaars, doch wordt er ook naar gestreefd om onderwerpen te verkrijgen, die reeds elders veel bijval oogstten. De eerste lezing zal reeds in de tweede helft van de volgende maand, dus over 'n goede vier weken, plaats hebben. Men zorge dus tijdig in 't bezit van plaats- kaarten te zijn. De prijzen zijn zoodanig gesteld, dat nu letterlijk „Jan en alle man" van deze belangwekkende lezingen kan profiteeren. Voor f2 krijgt men een gezinskaart, recht gevende op gereser veerde plaatsen bij alle vier de lezingen. Menschen uit den arbeidenden stand kunnen dus zonder te groote bezwaren alle lezingen bijwonen. Vader, moeder en vier kinderen, bv., zes personen dus, kunnen alzoo samen voor twee kwartjes van 'n kostelijke lezing genieten. Voor f 1.50 kan men ook een „gereserv. personenkaart" voor 4 lezingen krijgen. Aan de zaal worden kwartjeskaarten verkocht. Ongereser veerd natuurlijk. Velen zullen het comité dankbaar zijn, dat het zooveel biedt voor weinige centen. Toonen zij hun dankbaar heid door zijn nuttig werk in ieders steun aan te bevelen. De Zeeuw doet gaarne daaraan mee. Goes. Paarden op hol. Gistermorgen stond bij de gasfabriek een wagen met twee paarden bespannen, waarop een teer ton moest geladen worden. Terwijl de voerman hiermede bezig was, schrokken de paarden, men weet nog niet door welke oorzaak en sloegen op hol. In wilde vaart ging het den Polderschen weg op en wijl in de buurt van „Havenzicht" nog al eens kinderen spelen, was de vrees voor ongelukken groot. Doch alvorens de hol lende dieren zoover gekomen waren wist een sekere S. «re zijn kloeke daad ze tot staan te brengen en verder onheil te voorkomen. Het ongeval beperkt zich nu tot wat gebroken strengen en lichte materiëele schade. N. Z. C.j Vlissingen. Een belastingkwestie. Uit het jaarverslag der gemeente Vlissingen blijkt dat door den gezagvoerder van een aldaar tehuis behoorend schip ge weigerd werd den aanslag in den hoof- delijken omslag te betalen, alhoewel diens belastingplicht onomstootelijk vast stond, daar een vroegere reclame in hooger beroep door Ged. Staten werd afgewezen. Daar de roerende goederen van dezen ongehuwden persoon niet vol doende waren voor verhaal der belas tingschuld en op de gage geen beslag kan worden gelegd, krachtens art. 21 der wet van 7 Mei 1856 op de huis houding en tucht op de koopvaardij schepen, besloot de gemeente bij pro cureur een request tot faillissements aanvrage van bedoelden persoon in te dienen. De rechtbank echter wees het verzoek af op de volgende grondenle dat niet was gebleken dat de schuldenaar te Vlissingen gedurende den tijd waar over van hem belasting werd gevorderd, gedomicilieerd was, hetgeen door dezen was ontkend«n 2e, dat niet was ge bleken van het bestaan van andere schulden. De procureur werd van ge meentewege verzocht om hooger beroep in te stellen tegen die afwijzende be schikking van de rechtbank. Het ge rechtshof te 's Gravenhage, beslissende op het appellate»—request, bevestigde het vonnis der rechtbank, wegens het ontbreken van concursus crediteren. Daar het arrest van het hof was gewezen op de feitelijke overweging dat de be trokken persoon niet verkeerde in den toestand van te hebben opgehouden te betalen, waren er geen termen van cas satie aanwezig. Vlissingen. Vermindering van het ge bruik van sterken drank. De gemeente Vlissingen is een der enkele gemeenten waar nog plaatselijke accijns op het ge distilleerd wordt geheven. Uit een sta tistiek van de opbrengst van deze ac cijns vanaf 1869, blijkt dat het gebruik van gedistilleerd het grootst was in 1877, toen het 13,2 liter der hoofd der be volking bedroeg. In dat jaar telde Vlis singen slechts 10181 inwoners en werden 134,415 liters gebruikt. Na dat jaar is het gebruik geleidelijk verminderd, en in het afgeloopen jaar, bij een be volking van 21809 zielen, werden slechts 102,972,7 liters gebruikt, of 4,7 liter per hoofd. Bij den dienst der P. en T. zijn verplaatst met ingang van 1 Sept. L. Pont van Vlissingen naar Den Haag, de conducteur le kl. J. E. C. Haastten spoorwegpostkantore no. 2 te Vlissin gen naar het zeepostkantoor aldaar en de conducteur 2e kl. J. Groot van Vlis singen (zeepostk.) naar Amsterdam (sp. 1). Met ingang van 1 Jan. 1914 de opzichter 3e kl. W. A. Groenendijk van Middelburg naar Vlissingen. St. Maartensdijk. Door het Comité voor de Coöp. Suikerfabriek „Zeeland" is tegen Donderdagochtend een vergadering uitgeschreven, waarin dhr. Jac. Welle- man van Krabbendijke de oprichting zal toelichten. i Ierseke. Onder zeer vele blijken van belangstelling herdacht de heer F. Nieu- wenhuize, oud-havenmeester alhier met zijne echtgenoote de herdenking van hun zestigjarig huwelijksfeest. Door het uit steken van vlaggen betoonden velen hunne belangstelling, 's Avonds bracht het muziekgezelschap een serenade. Mede gedeeld kan worden dat het echtpaar zich in goede gezondheid mag verheugen. Ierseke. De verzending van oesters die weer begonnen is laat zich voor dit seizoen zeer goed aanzien. De oesters aan de oesterbank zijn over 't algemeen zeer goed. Reeds komt e r vraag uit Engeland, wat steedsjop een vlottenden handel wijst. De groei heeft dit seizoen wel iets te wenschen overgelaten. Rilland-Bath. Benoemd tot sergeant bij de Infanterie te Bergen op Zoom dhr. J. Dansen Jacz. alhier. In den Poel in 1813. Aan een artikel over den „Poel" in de Middelb. Courant ontleenen wij het volgende ln natte tijden was de Poel één groote watervlakte, waar de dorpjes en hoeven als eilandjes uitstaken. Bij vorst een ideale baan voor schaatsenrijders. Half Goes kwam op schaatsen naar Nisse en de boeren reden in arresleden ter markt dwars over de ondergeloopen en bevroren weiden. Anders een moeras. De wegen werden aangewezen door wilgentakken. Enkelen trachtten er met baggerlaarzen door te ploeteren, anderen voeren met booten. In droge jaren vielen de harde keiwegen wel mee. Een paradijs was De Poel voor ooie vaars, die in grooten getale nestelden op de naburige hoeven (thans niet één meervoor reigers, die de terecht ge prezen Poelsche paling kwamen ver schalken en voor de kieviten, wier eieren toen niet zeldzaam waren, om niet te spreken van den populairen „punt uit den Poel", die ondanks zijn tallooze vijanden er lustig opdoor kwaakte gansche zomernachten lang. 's Winters kwamen groote zwermen ganzen in hun bekenden V-vorm neerstrijken, bij groote koude ook wel wilde zwanen. Niet onmogelijk is de gans in het wapen van Goes aan deze vluchten van ganzen haar bestaan verschuldigd. Een gevaarlijke bezoek ster het laatst genoemd, de Zeeuwsche malariamug, die volgens de medici de Zeeuwsche koorts bezorgt. Door den verbeterden waterafvoer is zij sterk ver minderd, doch nog niet volkomen ver dwenen naar 't schijnt. Het vee in 1813Ouderwetsche Zeeuw sche schonkige koeien, waarvan men zei, dat er stoelen en banken aan kon den opgehangen worden, die groote piassen niet te vette melk gaven en in de slacht veel vet. Verder dikke paar den met zadelruggen en slappe ooren. Nog veel Zeeuwsche schapen, wier her ders eens in het jaar met hun vrouwen en meisjes stonden te dansen in hun bijzondere herberg op de herderskermis. Thans is de Poel ongelooflijk veel veranderd en verbeterd. Door het stoomgemaal heeft men niet dan zeer kort last van het opperwater. Door de begrinting der wegen in de laatste jaren op groote schaal uitgevoerd, kent men geen slechte meer. Wanneer alles goed vast zit, kan 't zomers en 's winters bij nacht en bij dag De Poel in alle rich tingen doorkruist worden per rijtuig, per fiets of per auto. Ja, per auto, want geen koe kijkt meer verbaasd als zij dit moderne vervoermiddel voorbij ziet tuffen. Een der practiseerende me dici bereikt op deze wijze zijn patiënten. Snorde laatst niet een vliegmachine over De Poel, zonder dat iemand verwonderd was, daar eenvoudig aan een motorrijtuig of een dorschmachine in de buurt ge dacht werdZoo leeft men ook nu Had de oude heer Geill uit Nisse dit nog eens mogen belevenVijftig jaar heeft hij geroepen om betere wegen, zich vijanden gemaakt onder de dorps- en poldergrootwaardigheidsbekleeders door zijn wel eens gepeperde kranten artikelen en nu na zijn dood wordt alles herhard. Dit gaat meer zoo. Een veeman kan thans zijn hart op halen aan het prachtige rundvee meest van Noor-Hollandsch ras. Een gewone burgerman loopt echter gevaar vreemde gedachte in het hoofd te krijgen, als hij blikt op dat malsche vee en de hooge slagersrekeningen hem te binnen schie ten. Een boer glundert er echter onder, hoewel zijn grootvader ook meer vleesch in de kuip had. Het was toen goed koop genoeg. In Juli rijden tallooze volgetaste wagens met hooi de weiden uit, dank zij de nieuwere bemesting. En dan die vele jonge paarden met Bra- bantsch bloed in de oderèn, die alleen al een zeer grooten schat vertegenwoor. digen. Wat hetzelfde gebleven is in onzen Poelde prachtige zonsondergangen bij mooie zomeravonden en de eigenaardige nevelen, hie soms de gansche vlakte et i* halven meter bedekt. Wat te bejammeren is de slooping van de oude kerkjes vnB Baarsdorp en Sinoutskerke, herinnerin- gen uit lang vervlogen dagen, die het landschap zeer verlevendigden en een liefhebber van antiquiteiten een genoe». lijk uur bezorgden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wognum (toez.), J. Groe- newold te Scherpenzeeltte Sint Pancras, T. Kloosterman te Alkmaar. Aangenomen naar Spaarndam (2de pred.pl. voor het Schoterkwartier) door M. G. Blaauw te Blokzijl. Bedankt voor Veenendaal door S. v, Dorp te Bodegraven. Geref. Kerken. Beroepen te Garrelsweer, J. Jansen te Burum. Bedankt voor Gees door J. van Hen- ten Jr;, cand. te Dedemsvaartvoor Oud-Loosdrecht door C. H. Elzenga te Woubrugge. De vereen, van predikanten van de Geref. Kerken in Nederland heeft gisteren te Utrecht haar jaarvergadering gehouden, waarop na afdoening van ver schillende huishoudelijke werkzaamhe den, een lezing werd gehouden door dr S. Greydanus van Zuid-Beijerland over het onderwerp Erkenningsgrond van den Kanon. Uit het jaarverslag van ds Kunst bleek, dat de vereeniging 196 leden telt en in ledental gestadig voor uitgaat en ook financiëel sterker wordt. Ds. F. Kramer en ds. J. G. Kunst wer den als bestuurslid herkozen. In de avondzitting sprak ds. A. A. v. Schelven, uit Maarssen, over de„Eischen der bearbeiding van een piëtistisch getinte gemeente". Geref. Gemeenten. Tweetal te Rotterdam J. Fraanje te Ter Neuzen en A. Janse te Barneveld, De unie-collecte bracht dit jaar op te Kamperland f 134,75 en te Ter Neu zen f 163,70. Benoemd tot hoofd der op 1 Jat 1914 te openen Chr. school te Haam stede (Schouwen) Jde heer G. Kramer, onderwijzer aan de M. U. L. O. school te Hellevoetsluis. Afdeeling„Zuid-Beveland". „Soli Deo Gloria". Het was j.l. Zaterdag voor deze afdeeling van Chr. onderwijzers een blijde dag. Op hare Mei-vergadering had zij besloten haar 10-jarig bestaan op eenigszins feestelijke wijze te Krabben dijke te herdenken. En werkelijk de be langstelling was zeer groot. Een veertig tal onderwijzers en onderwijzeressen had den zich naar het schoone, landelijk dorp opgemaakt, hetzij per trein of per fiets om van hunne deelneming blijk te geven. Alle scholen van Zuid-Behalve Nieuw- dorp, Wissekerke en Bergen op Zoom waren door een of meer leden van het personeel vertegenwoordigd. Het gunstige weder droeg daartoe ongetwijfeld veel bij. Het Krabbendijksche schoolbestuur had zeer gastvrij naar school ter onzer beschikking gesteld. Na eerst even het dorp doorwandeld te hebben, spoeden wij ons naar de school, waarop Neer- lands driekleur ons vroolijk tegenwap- perde. De leerlingen der 5de en 6de klasse in hun Zondagsche pakje, benevens vele anderen stonden met nieuwsgierige oogen die vele meesters en juffrouwen aan te kijken. Als allereerste spijze op ons menu stond n.l. een openbare les aangekondigd. In het lokaal der hoogste klassen namen we plaats, nadat de leer lingen ook hunne plaatsen hadden op gezocht. Meester de Koning vroeg tal van feiten uit het Nieuwe Testament, daarna lieten een 3-tal leerlingen een solo hooren en vervolgens werden wij vergast op een groote repetitie van de Kerkgeschiedenis Ieder der collega's mocht tevens inzage nemen van schriftelijk werk der leer lingen. Nadat de kinderen eenige broodjes en een penhouder gekregen hadden, hadden zij hun taak voleindigd en begonnen wij onze vergadering. De voorzitter, de heer W. A. van Wijk, liet zingen Ps^ 147:1- ging voor in gebed en las Ps. 147 „Laa' 's Heeren lof ten hemel rijzen," was «e vertolking van hetgeen in ons hart leef<je> en de voorzitter gaf daarvan in een blij moedig openingswoord de vertolking- Na keurig gestileerde notulen was de feestrede aan de orde. Gaarne hadden we in ons midden gezien den WelEd. heer A. Boot, thans te Groningen, die tien jaren geleden de voornaamste van de oprichters der afdeeling was en vier jaren als haar voorzitter fungeerde, maar de® had tot ons leedwezen bericht gezonden, dat hij niet tegenwoordig kon zijn. -u had de WelEd. heer J. de Koning, een der medeoprichters zich bereid verkl»ar de feestrede uit te spreken, die bij ev®' wel liever een gedachtenisrede wensen <- te noemen. Hij herinnerde er aan, h reeds 25 jaren geleden de heeren ir en Versluijs getracht hadden een aide ling te vormen, maar zich ten slotte J Walcheren" hadden gevo l'iepen, totdat de heer A gehouwen en Duiveland rend talent op politiek i mond, te Kruiningen alJ J°n op Zaterdag 20 Juni Dingen een kring van 1 01n zich heen verzamelde! van onze afdeeling vormde! van den heer De Koning eram naar dien oud-voorz{ waarop in de tweede helij ring een telegram van B1et de beste wenschen der afdeeling inkwam. In het midden zijner de heer de Koning, dat jongen, terwijl aan het borst Ps. 72 11 werd aane ernst en scherts had de sj gewichtigste momenten der afdeeling geteekend er Toor den hartelijken dad voorzitter. Nu volgde een pelijken maaltijd, waarbij ressen der jeugd den did dienaressen waarnamen. Oi| kout genoten wij van onzes Gods, om ons dad poosje te verlustigen in dj Tijdens de feestrede was Gestrenge heer K. Bran te schoolopziener, lid onzer vergadering gekomen en broeder onder de broedeij nomen. Na de pauze zou natuurlijke ook weer voedsel schenken. Na de haar voorrecht gefelicitee verklaarde hij, dat hij voor wenschte te houden ov Oogentroost". Wie op les bied geen vreemde is, wee heer K. Brants op dat ter de deskundigen mag ger^ 'tWas ons dan ook een hem te hooren. Hij schild gens in zijn persoon en leek zijn poëzie met de in de laatste jaren op on] schen bodem worden vooi verschillende huishoudelij hebben besproken, was dé om te eindigen. De heer J met ons in dankgebed en| welvoldaan huiswaarts. Een belangrijk be Het hoofdbestuur der Pomologische Vereeniging] de besturen o.a. dat vanjd eeniging Zuid-Beveland he laire gericht aan de bessei aan allen die belang hebb lang der kruisbessenteelt, culaire het mededeeling verloop der meeldauw sede maatregelen noemt welke dier ziekte worden genom len die zich beperkten tot j snijden, verzamelen en v] aangetaste scheuten. Deze kostbaar en verzwakt de middel dat het herhaald tei bodig maakt en de ziekte a/j is tot nog toe vergeefs gez schijnt, indien de verwacht! driegen, thans gevonden t( Enkele onderzoekers he onafhankelijk van elkaar] voorkoming gevonden, er tot den Nederlandschen 1 gewend, welks Centraal Be] een commissie benoemde c vinders te onderhandelen, leiding de proefnemingen hebben. Het zijn de heerea Bos, Van Rossem, F. Kakè{ Lennep. De commissie doet een bessenkweekers om ruime dat zij in staat zij tot rij mingen, en om, werd het af gevonden, een onbelangrijk aankoop bijeen te hebbend Mogen de bessenkweeker belang te begrijpen door m le zenden De man van 't pe.™ schrijft men aan de Leeuw. *um, bericht gekomen, da] „den mijnheer van het pen wilde spreken. Het oudje ®eer loopen, dus we bezo] bet armoedige vertrekje, alleen bewoont. Als we de deur openen, °udje bewegingen maken or waar we voorkomen die binnen te treden, een «te wat ruimte op de tafel te r« i Portefeuille voor ons te] Plaats te nemen. De oude vj Verw°ndering naar dit all! eerst kijk op de dingen, al] °m voor het pensioen G maar kalm en trachl at op te frisschen, want 1 e.n eens wat praten, ho pn1 u met 8rÜze> gerii baar eene oog (het an eds lange jaren) begint Ruizen. „Wel, Grietje, hoe Je ook wanneer het j En daar klinkt het l .er' ben in mijn 85e ei bfje, daar staat mijn ver Ult verschrompelde, geel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2