No.-295 1913 Dinsdag 16 September. 27e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. VII ING GHRISTELIJK- HISTORISCH IRG. itober a. s. gstveulen, geboden te Pachten AND, knecht, itterzetters rjongen aankoaeDde enstbode TROONREDE. „ÉÉN UIT VELEN". Dammen. ïor het Bestuur lewoutsdijk c.a. Jr op dat de ge bouw moeten lulppostkantoor. O P MATTHIJSSE, DOP Poters a f2.50 a f2,- a f2,- er zak. Landbouwer, J. NELISSE, seven jaren 20 Centiaren euren", liggende elande. rden ingeleverd J. P. VERHAGE wien inlichtin- ober ll lalfde Vaars, ERT, Bigge- November echt nshuis, bij N. J. St.Joosland. ihulp gevraagd, kerke. 3.J.DE JONGE- ukkerij, Goes. iUIJS, Varkens- e wasch buitens- DHOEK, St. Ja- as Zondags) van n Middelburg vno. 3. 8 uur. 'sMaan- 7,— uur. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN enz. levfoutsdijk 3, Biggekerke. d. fOV. EGRAAF*. rd des IfaandagB) ,nt werpen voorm- 3 o t IERIKZEE. 913. iagelflks vm. 7,30 agelflks vm. (be- dan 6,30) 7,30 en diemit B-ROTTERDAV. 918. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers„0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. ff* De opgaaf van den spoordienst komt In dit nommer voor op de gebrui kelijke plaats. Mijne Heer ml Het verheugt Mij weder in uw midden te zijn. Onze betrekkingen met de andere mogendheden waren in het afgeloopen jaar weder van even vriendschappelij ken aard als in het vorige. De toestand van land- en tuinbouw alsmede der veehouding bleef gunstig. Het mond- en klauwzeer kan als gewe ken worden beschouwd. Handel en nij verheid ontwikkelden zich ook in het afgeloopen jaar over het algemeen op zeer bevredigende wijze. Het scheepvaart verkeer nam opnieuw belangrijk toe. De resultaten van het scheepvaartbedrijf waren gunstig. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn behoudens enkele uitzonderingen bevre digend. De West-Indische koloniën bleven van rampen als waarvan in het vorig jaar gewaagd werd gespaard. De voortdurende vooruitgang van den algemeenen toestand in Nederlandsch-Indië stemt tot groote voldoening. fL Met leedwezen moet vermeld worden, dat de pest in verschillende gewesten op Java, ondanks de krachtige pogingen tot onderdrukking nog steeds slacht offers eischt. De gunstige berichten uit Atjeh wet tigen de verwachting, dat in de naaste toekomst het Militaire Bestuur aldaar geheel door Burgerlijk Bestuur zal kun nen worden vervangen. Burgerlijke en militaire landsdienaren vervullen hunne taak hier te lande en in de Koloniën op lofwaardige wijze, en naast de behandeling van reeds aan hangige wetsvoorstellen zullen nieuwe voorstellen tot wettelijke voorzieningen uwe aandacht vragen. Grondwetsherziening tot toekenning van het kiesrecht behoudens vast te stellen uitsluitingen van alle mannelijke Nederlanders van een te bepalen leeftijd en tot wegneming der grondwettelijke belemmering tegen het toekennen van 27 FEUILLETON. DOOK A. C. V. D. M. (Nadruk verboden.) „Kom Joop, naar bed", maande me vrouw, „het is al over tienen morgen kun je de sneeuw zien". „Ja, moe", gehoorzaamde Joop, wierp nog een laatsten verlangenden blik op de donkere straat beneden, waar wit de sneeuw neerdwarrelde en met de gedachte aan de winterpret die morgen hem wachtte, ging hij naar bed. „Net wat voor Joop", zei mevrouw tegen haar man, „wat zullen ze morgen pret hebben". „Och, vrouwtje, het is hier in Amster dam te gauw opgeruimd, buiten is dat zoo heel anders, daar blijft de sneeuw dikwijls dagen liggen, de echte sneeuw pret kennen stadsjongens niet." „Ja, dat is waar", stemde mevrouw toe, „ik herinner me nog goed hoe wij als kinderen een sneeuwpop maakten en die met sneeuwballen bombardeerden. Zooiets zie ik hier nooit". „Nee, vrouw, wat wij in een groote stad van den winter zien is meestal niets dan ellende. Ja, ellende herhaalde me ieer, terwijl hij in stil nadenken voor zich staarde, aisof het leed der armen dat hij dezen avond weder had gezien in een der gezinnen waar hij als ouder ling een bezoek bracht, tot in zijn eigen vriendelijke woning hem nog vervolgde. kiesrecht aan vrouwen zal onverwijld worden voorbereid. Ik stel mij voor aan eene Staatscom missie het onderzoek op te dragen in hoever eene algemeen bevredigende re geling mogelijk is ter zake van de sub- sidiëering van het Bijzonder Onderwijs en de voorwaarden, welke daaraan ver bonden moeten worden. Indiening van een wetsontwerp tot het kosteloos verleenen van ouderdomsrente aan behoeftige zeventigjarigen, die ge durende een te bepalen termijn geen ondersteuning genoten van een instelling van weldadigheid kan in den loop van deze zitting worden tegemoet gezien. Wetsontwerpen tot vereenvoudiging van de invaliditeitswet en de radenwet, alsmede tot het toekennen van een recht ook op geneeskundige hulp aan de ver zekerden krachtens de Ziektewet worden voorbereid. De toestand van's lands geldmiddelen eischt dringend voorziening. Ook bij zuinig beheer is de stijging welke bij voort during in de opbrengst der belastingen valt waar te nemen, niet voldoende om in de behoeften der schatkist te voorzien. Onafhankelijk van de in uitzicht ge stelde sociale maatregelen eischen eenige in vorige zittingen aangenomen wetten reeds nieuwe middelen. Uwe medewer king zal allereerst'worden gevraagd tot vaststelling van een algemeene inkom stenbelasting en tot wijziging en ver hooging der successiebelasting. Het ligt in het voornemen de spoedige indiening van een ontwerp tot algeheele herziening van het wetboek van Straf vordering te bevorderen. Ten behoeve van de verdediging van Nederlandsch-Indië zal de aanbouw wor den voorgesteld van een slagschip ten laste van de Indische geldmiddelen. De reorganisatie der. levende strijd krachten, die na de invoering der nieuwe Militiewet en in aansluiting aan die wet werd ter hand genomen, zal eerlang worden voltooid. Met de voorziening in de behoefte betreffende de uitrus ting en de verpleging van het leger zal worden voortgegaan. Eene herziening van de bestaande wettelijke regeling ten aanzien van het verlofskader is in voor bereiding. Op de noodzakelijkheid om eene uitbreiding van dat kader ook in hoogere officiersrangen in de toekomst te verzekeren, blijft daarbij de aandacht gevestigd. Ik acht den tijd gekomen om de af sluiting en droogmaking van de Zuider zee te ondernemen. Verbetering van den waterstaatkundigen toestand der omlig gende provinciën, uitbreiding van grond- gebied en blijvende vermeerdering van arbeidsgelegenheid zullen daarvan het gevolg zijn. Een wetsontwerp tot uitvoe ring van die afsluiting en gedeeltelijke droogmaking zal U worden aangeboden. Met uwe medewerking hoopt de re- f geering de laatste overblijfselen van de vordering van heerendiensten op Java en Madoera weg te nemen. De regeering oordeelt het hare roeping ook in de koloniën de volkswelvaart te verheffen en aan te kweeken. Het besef van saamhoorigheid van moederland en koloniën en van al de bewoners dezer gebiedsdeelen. Zij zal haar doel nastreven door bevordering der volksopvoeding, zich aanpassende aan de behoefte der verschillende groepen waaruit de be volking in Nederlandsch Indië bestaat en opwekkende tot verdraagzaamheid op het gebied van den godsdienst en on derlinge waardeering der rassen. Moge Gods zegen op uw veel omvat- tenden arbeid rusten! Ik verklaar de gewone zitting der Staten Generaal te zijn geopend. Hare Majesteit, de Prins en H. M. de Koningin-Moeder verlaten met gevolg te half 2 de Ridderzaalen hun wordt op de gebruikelijke wijze door tien leden der Tweede en vijf leden der Eerste Kamer uitgeleide gedaan. De sociaal-democraten waren afwezig. Te 4 uur vergaderde de Tweede Kamer onder voorzitterschap van den heer Lief- tinck, oudste lid in jaren. De geloofsbrieven der nieuw gekozen leden worden onderzocht en in orde be vonden. Alle leden worden toegelaten en beëedigd. De Troonrede van heden ademde een optimistischen geest op bijna alle pun ten. Gevolg van de betrekkelijke wel vaart die over het geheel, zoo voor Ne derland als voor onze Oost, kon vastge steld worden, en van de afwending en uitblijving van rampen, gelijk die, welke „Maar", begon mevrouw na eenige oogenblikken, ze wist wel dat als haar echtgenoot z66 in het vuur staarde en zwijgend zijn thee uitdronk, er wat voor gevallen was dat indruk op hem gemaakt had en niet gaarne dadelijk met vragen werd lastig gevallen, „onze Joop heeft Dina, onze vroegere meid gezien". „Z66 vroeg meneer, zich lang zaam uit zijn gedachten loslatend, „en waar heeft-ie haar gezien?" „Bij de Leidschestraat, ze droeg een kind op den arm en zag er, volgens Joop, slordig uitwaar zou ze toch wonen, ik wou dat ik het wist, misschien gaat het haar niet goed". „Ja, vrouwtje, het is moeilijk ieder te vinden en te helpen,dat dacht ik vanavond nog, ech wat is er toch veel ellende", en er klonk deernis in zijn stem, ter wijl hij voortging ik ben vanavond bij een gezin geweest, dat ook in treurige omstandigheden verkeert en waar ook dringend hulp noodig is". „In welk gezin bedoel je mau? vroeg mevrouw belangstellend. „De menschen wonen in de straat, de man is metselaar en is voor eenige dagen van den steiger gevallen zijn vrouw is sukkelend en de kinderen zijn nog te jong om te kunnen helpen de zorgen te verlichten. Het schenen fatsoenlijke menschen, alles zag er net en zindelijk uit, men kon zien dat, de menschen betere dagen gekend hadden. De vrouw wilde probeeren om te was- schen voor dienstboden, maar de stakkert kan nauwelijks haar eigen boeltje schoon houden. Hoe zullen we daarin helpen? Er wordt al zooveel gevraagd". „Kan ze goed naaien", zei mevrouw, na eenige oogenblikken, misschien kan ik haar aan wat verstelwerk helpen, dan kon ze toch nog iets verdienen". „Ja maar weet je wat, ga er zelfs eens heen, jij kunt eens met die vrouw praten en dan oordeelen wat ze zou kunnen". „Goed", antwoordde zijn vrouw, zich dadelijk bereid voelende, „ik zal morgen wel gaan, hoe eerder men zulke dingen doet hoe beter". Den volgenden dag verliet mevrouw Yan Balen haar woning en spoedde zich door de vuil glibberige straten, waar de sneeuw-blankheid reeds was verdwenen, ten deele door de stadsreinigers was op geruimd, en verder door de menschen- voeten, karren en wagens was vertrapt tot een groezelige modderige massa. Alleen in het Vondelpark schitterde ze nog in ongerepte schoonheid op hoo rnen en struiken. Hé, hoe mooi, dacht mevrouw van Balen, toen ze het park doorging en onder de ruig witte hoornen liep in stil genot keek ze om zich heen, en zag hoe de struiken zich bogen onder de donsen vracht waarvan telkens door het af en aan vliegen van grijze musschen wit gevlok afstuivelde. Toch jammer, dat er in de stad zoo weinig van het winterschoon gezien wordt maar, kom, ik moet aanstappen en haar tred verhaastend, had ze spoedig het het vorige jaar in ons land en in de Bezittingen mensch en vee hadden ge teisterd. Dat de West-Indische koloniën van rampen werden gespaard is een mede- deeling die wel het taalgevoel onaange naam aandoet, doch het hart der natie verheugt. Alleen de mededeeling omtrent de pest op Java brengt een wanklank in den hooggestemden zang. Overige mededeelingen geheel of schier geheel, gelijkluidend aan die in vorige Troonreden gaan wij voorbij en consta- teeren met blijdschap dat niet alleen de burgerlijke maar ook de militaire lands dienaren zoo goed hun plicht verstaan. Maar is het optimisme der Troonrede hier niet al te eenzijdig en derhalve onjuist? Zijn waarlijk de verhoudingen op de vloot van dien aard, dat er over te roemen valt? Is met de verwijdering van de revolutionaire elementen van onze wachtschepen de toestand nu op eenmaal rooskleurig geworden? Minister Colijn zou eene dergelijke onjuistheid Hare Majesteit niet in den mond gelegd hebben. Wij spraken daar van „op bijna alle punten". Dat ligt aan de zwakke stee, de quaestie der financiën. Eerlijk erkent de Troonrede, dat de toestand der geld middelen dringend voorziening eischt, zoo zelfs, dat stijging der inkomsten en zui nig beheer daarin geen verbetering ook maar beloven kan. En dan komen nog de sociale middelen er bijZiedaar het achteraankomend hinkend paard, dat wij met belangstelling zijn toeren zullen zien verrichten. Een dezer zal een nieuwe aderlating zijn, niet voor den buitenlander, bijvoor beeld door herziening van het „Tarief", maar voor den Nederlandschen burger door invoering eener inkomstenbelasting, die vooral weer den middenstand zal drukkenzoodat ondanks de voorgeno men successie verhooging, toch weer maar voor een deel voldaan wordt aan de beloftehalen waar 't zit. Gelukkigals troostprijs krijgt men algemeen stemrecht en onverwijlde zorg voor het kiesrecht der vrouw Beteekent dit dat de Grondwetsher ziening vooraan op het program komt te staan Dat ware nog zoo dom niet park verlaten, ging eenige straten door en stond eindelijk stil voor de woning van het metselaarsgezin. Zij beklom de de uitgesleten trappen, zich angstvallig vasthoudend aan het vette touw dat als trapleuning dienst deed. Toen ze op het derde portaal kwam, klopte ze aan een deur, en op het hooren eener stem, die „binnen" riep, betrad ze het vetrek, dat er ordelijk en zindelijk uitzag. „Dag, vrouwtje" groette ze minzaam en gaf de bleeke vrouw die uit haar stoel opstond, de hand. „Ik ben mevrouw Van Balen maakte ze bekend, terwijl ze plaats nam op een stoel dien de vrouw aanschoof. „Mijn man is hier gisteren geweest en nu kwam ik eens hooren of ik u helpen kan". „Hoe gaat het met den zieke?" „Wel wat beter, mevrouw", antwoord de de vrouw, schuchter naar de vreemde dame opziende, zij was niet gewoon da mesbezoek te ontvangen. „Kom, dat is gelukkig, en dat zijn uw kindertjes", en mevrouw Van Balen wendde zich tot de kleinen, die verle gen in een hoek van de kamer neer hurkten, maar nu toch schoorvoetend nader kwamen. „De twee oudsten gaan op school", vertelde de vrouw. „Ik kwam eens hooren wat ik voor u doen kan", vervolgde mevrouw, nadat ze zich eenige oogenblikken met de kin deren bezig hield en hun handjes met chocolade had gevuld. „Heel vriendelijk mevrouw, ik heb er wanneer tegelijk andere nuttige zaken konden tot stand komen. Maar of het gaan zal met die ongelukkige financieele paragraaf als vooruitgeworpen schaduw voorop Ook in zake de quaestie der subsidi- eering van 't bijzonder onderwijs bevre digt de Troonrede niet. Wij hadden op niets gerekendderhalve valt de toezeg ging der instelling eener commissie van onderzoek te dier zake nog wel eenigs- zins mee. Men rekene er echter op het zal nu weer wel lang duren. De in uitzicht gestelde uitbreiding van art. 369 der invaliditeitswetpensioen pensioen aan alle 70-jarigen, is een reflex op het herstemmingsprogram der socia listen en van alle liberalen op één na, en tegelijk een triomfje voor Treub, die dit lievelingsdenkbeeld nu dadelijk gaat uitwerken; een ontkrachting tevens der wet-Talma, waarop nog wel enkele zullen volgen. Al hetgeen dit kabinet op stoffelijk gebied de natie toezegt, kan over 't geheel door allen met tevredenheid worden aan genomen. Het program is zoo rijk dat wij veronderstellen mogen dat dit kabinet zelfs voor langer dan vier jaren zich aan het werk gezet voelt. Ook in dit opzicht verloochent het zijn optimisme niet. De zinsnede over de godsdienstige verdraagzaamheid is een veelzeggende. Zij getuigt dat de nieuwe minister van koloniën zich nog niet heeft losgemaakt van de praatjes als zou in Indië van regeeringswege de godsdienstige verdraag zaamheid worden belaagd, en is tevens een waarschuwing aan de Zendingdenk er om, dat er nu een liberaal bewind is is opgetredeneen liberaal en derhalve een verdraagzaam bewind I Laat ik liberale regeering dus geen klachten van je hooren. Uit de praktijk der Zending evenwel valt te bewijzen dat de Zending zich deze waarschuwing niet behoeft aan te trekken. Niet zij, maar een deel der Nederlandsch Indische liberale pers is onverdraagzaam Daar zal men straks in de Kamers wel iets meer van vernemen. Overigens doet het aan 't slot dezer Troonrede het Christenhart goed dat de regeering Gods zegen inroept als nood zakelijke factor voor welslagen van haren arbeid. Het ministerie bewijst daarmee al over gedacht wat ik zelf zou kunnen, maar ik ben zoo zwak, misschien zou ik wat kunnen naaien. „Och, mevrouw, ik wou toch zoo graag zelf wat verdienen, het valt zoo hard om de hand op te houden", en 'tarme vrouwtje wischte zich de tranen uit de oogen. „Kom, kom, zoo moet u er nou niet over denken, we zijn in de wereld om elkander te helpen, en u kunt immers best wat sterker worden, en dan komt alles terecht", troostte mevrouw. „Ik denk, dat het beste is, dat we u ook eens wat melk en eieren laten gebruiken en dan zal ik moeite doen om u ver stelwerk te geven. En als uw man beter wordt, zal er ook nog wel een postje voor hem openvallen", sprak ze opbeu rend en wendde zich toen tot den man die uit zijn slaap ontwaakt was en naar' het gesprek luisterde. „Ik hoop het, mevrouw", antwoordde hij op haar laatste woorden, „ik zeg ook al tegen mijn vrouw, we moeten den moed niet verliezen, en bovenal op den Heere blijven vertrouwen al is onze weg moeilijk". „Zeker, dat is het beste wat we kun nen", antwoordde mevrouw, verrast door den opgeruimden toon van den zieke, „op God blijven vertrouwen en met onze hand doen wat wij kunnen, niet waar (Wordt vervolgd.) t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1