te pachten No. 293 1913 Zaterdag 13 September. 27e Jaargang lfii(ÖÖPÉ u s! S Co, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. LAND, CHRISTELIJK- HISTORISCH tersknecht dsknecht, ftands Werk- ard, 2 bruine n en 1 zwart 8 maanders). itte Ossen, 2 3 éénjarige Loopvarkens. ATSCHAPPIJ. Bericht aan de abonné's van ons blad. „ÉÉN UIT VELEN". Binnenland. met DONDKRiw, ikenmeid P. KORST AN JE inderen. t 15 November inecht uitenshuis, bij N. j, en St.Joosland. noodhulp gevraagd 1 i s k e r k e. te koop, d wan wijf 0f jaren Area 75 Dppelbosch 1913. Kerkeraad, S. KODDE, Diaken. ergenomen is en Lt aldaar. a a d van ge kroon, en, oort, ie zure", ïrten, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN b-kachelkolen IN PREU8SEN ie naam daarbii i omdat het de best et zwart, houden lal ;ocent grof. n8 de adres alle ana ndstoffen voorrad?® ïsche, BelgiSche fQ gen- Eier-, Anthr? raagd, bij MOOLENBltOEK andatoffen, Waj )vember a. s. W. KAKEBEEKE of Nov. loopen seizoen HER, Dom burg. kelingsche weg, in wijlen C. Boogert, om weiland van te veren op Donderdag avonds tusschen de Consistorie van emeente te Aagtp T. NEERVOORT te tl op EPTEMBER 1913, /2 uur, on het plein e. Wbstdijk, in de 3, in het IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. bi de jongstgehouden aandeelhouders vergadering van DE ZEEUW is beslo ten, met 1 October a. s. ons blad in vergroot formaat, en, voor wat sommige rubrieken aangaat, in kleinere letter gedrukt, te doen verschijnen. Reeds lang bestond hieraan behoefte. De beperkte plaatsruimte was menig maal een beletsel om de verschillende verlangens onzer abonné's tot hun recht te doen komen. Door dezen maatregel zal het dan nu mogelijk zijn dat in verschillende ru brieken, meer dan tot nu toe mogelijk was, aan de wensclien van het lezend publiek beantwoord wordt. Meer dan te voren zal ons blad, dank zü deze uitbreiding, voor het gansche gezin het blad kunnen zijn, waarin men niet tevergeefs zijn in- en voorlichting zoekt. Het staatkundige gedeelte zal beter verzorgd wordende buitenland- sche overzichten zullen geregelder wor den opgenomen; de rubriek nieuwstij dingen wordt uitgebreiden aan de gebeurtenissen van den dag zal meer de aandacht gewijd worden. In verband met deze uitbreiding van ons blad wordt de abonnementsprijs met vijf en twintig cents per kwartaal ver hoogd. De abonnementsprijs van ons blad wordt derhalve na 1 October fl.50 per kwartaal. De uitgevers van ons blad vertrouwen dat onze abonné's ter wille van boven genoemde verbeteringen zich deze be trekkelijk kleine verhooging van den abonnementsprijs znllen willen getroos ten. En de redactie zal zich beijveren om de meerdere plaatsruimte, waarover zij te beschikken krijgt, dienstbaar te maken aan het belang en het genoegen der lezers en lezeressen, zoo oud als jong. Zy, die zich met 1 October a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum GRATIS. 13 Sept. 1913. Mug en kemel. Men weet hoe vrijzinnigen en socia listen saam „op avontuur", bij de Kamer- 26 F EUILLETON. door A. C. v. d. M. (Nadruk verboden.) Mevrouw had eerst nog gehoopt dat baar dienstbode berouw zou toonen en zou vragen of ze kon blijven, en dan had ze wellicht in haar edelmoedigheid het weer met Dina geprobeerd. Maar deze sprak er niet meer met haar over, alleen had ze schamper opgemerkt, dat ze toch van betrekking wilde veranderen. De laatste dagen van Dina's verblijf gingen ongestoord voorbij, ze was ge williger dan gewoonlijk, maar er lag iets triomfantelijks in haar blik toen ze mevrouw vertelde, dat ze was geslaagd in het zoeken naar een anderen dienst en dat ze daar 150 gulden loon kreeg en evenveel waschgeld als hier. Mevrouw antwoordde niets op het hooren van deze tijding, maar toen Dina haar op den bestemden dag zou verlaten, sprak ze haar nog eenmaal ernstig toe. »Kind", zoo eindigde ze haar vriende lijke woorden, „wij kunnen nu je leven niet meer nagaan, maar denk er aan dat God je altoos gadeslaat, je kent de waarheid van Zijn Woord en je weet den weg die ten leven leidtzorg dan dat alle deze dingen niet eenmaal tegen J® getuigen". Toen verliet Dina het gezin van de en Statenverkiezingen elkander aan zetels geholpen hebben. Zelfs voor de Eerste Kamer stemden de liberalen op een socialist teneinde een man van rechts te weren. In tal van plaatsen werd den socialist openlijk steun geboden. Men vierde saam de triomfen. En nu Komt waarlijk het Kamerlid Rood- huyzen in de vrijzinnige kiesvereeniging te 's-Gravenliage een boom opzetten om dat enkele vrijzinnigen in Den Haag voor een wethouderszetel gestemd hebben op een socialist Dat is trouwbreuk, dat is bemoeilijking van de vrijzinnige actie, dat is kiezers bedrog, en wat daar meer volgt. Wij noemen die opsnijderij een stukje comediespel, zooals 't van die zijde reeds meer is vertoond. Of met nog juister beeld de mug uitzijgen en den kemel doorzwelgen i Soort zoekt soort. Douwes Dekker, de oproerprediker in onze Oost, was op last van gouverneur Idenburg geïnterneerd. Dat wil zeggen, hem was een bepaald eiland aangewezen waar hij verblijven moest en dat hij niet mocht verlaten. Eeu genadige „straf". Doch ziet, niet zóodra verneemt dat de sociaal democraat, of hij neemt 't voor den geïnterneerde, den bloedver want van Multatuli op. Douwes Dekker zelf ging scheep naar Nederland. En mr. Troelstra laat 't bericht ver spreiden in De Express dat zijn partij niet gedoogen zal dat een derge lijke straf op Douwes Dekker zal worden toegepast. Dat is de eerste interpellatie in aan tocht. En allicht de eerste terugtred voor de regeering, voor Troelstra en Douwes Dekker, voor bet socialisme en voor de ondermijning van het gezag. Vrijzinnigen en socialisten, die saam de overwinning hebben bevochtenen de socialisten en Douwes Dekker 't is, in politieken zin gesproken, al soort zoekt soort Een goede aanteékening voorminister Talma. Wij wisten wel dat minister Talma familie Van Balen. „Waarheen voerde haar weg?" XIII. Vijfjaren later. Buiten is het winter, een strakke vrieslucht breidt zich in schemerige donkerte uit over de slape rige koude stad, waarvan de huizenblok ken in grauwe triestheid omhoog lijnen en waarin de vele ramen als gloeiende oogen spreken van het leven dat binnen woont. Op den Koninginneweg, die zich stil- leeg uitstrekte, deed in de gezellige huiskamer van de familie Van Balen de warmte van licht en vuur het onbe hagelijke van buiten vergeten. De zwaar- neerplooiende overgordijnen voor de ramen sloten het koud-donkere van den winteravond afhet licht neerstralend uit de geelomkapte gaskroon deed alles in het vertrek opleven, de schilderijen aan den wand en de meubelen toonden zich nu duidelijker dan in het triestig licht van den winterdag. Aan de tafel, rond omglooid met de lichtwarmte, zat mevrouw Van Balen, gebogen over eenig naaiwerk. Haar slanke vingers deden rap de naald op- en neer-gaan, dan keek ze op naar de pendule, die in de rustige stilte de uren wegtikte. „Al half tien", zei ze halfluid, „dan zal Joop wel gauw klaar zijn". En alsof deze zijn moeders woorden gehoord had, gleed hij eenige oogenblikken later van zulk een uitnemende kracht was in het kabinet Heemskerk. Een man van uit gebreide kennis, ijzersterk geheugen, veelomvattende werkkracht, vlug begrip, aanstekelijke geestdrift en goede luimen, krachtig initiatief en machtig organi- seerend talent. Dat wisten en zeiden de liberalen ook wel. Alleen maar, tijdens de verkiezingen veinsden zij 't niet te weten of dachten zij er heelemaal niet aan. Nu Talma weg is, krijgt hij weer eens een mooi getuigschrift mee, en wel van de heeren van De Bloembollencultuur. De Rotterdammer neemt het over uit De Plantenbeurs, een vakblad, niet door politiek aangegrepen, en door de praktijk geleerd, tot nuchter beoordeelen in staat. Het is een oordeel te opmerkelijker, omdat door alle oud-Liberalen, en ook zelfs door Treub, telkens weer, en voor namelijk bij de jongste verkiezingen, Talma op zijn „bureaucratische maat regelen" was aangevallen. Het Weekblad bovengenoemd dan schrijft Wanneer wij na bijna 5l/a jaar te rugzien op de thans geëindigde mi- nistrieele loopbaan van den heer Talma, dan wordt daarbij niet gedacht aan de algemeene politiek en daar mede samenhangende vraagstukken, ofschoon bij meer dan een daarvan de belangen van tuinbouw en bloem bollenteelt nauw betrokken waren. Daarvoor is dit orgaan niet de plaats. Hier past alleen een terugblik op de werkzaamheid van den Minister van Landbouw in engeren zin. Die terugblik kan niet anders dan gunstig zijn en tot dankbaarheid stemmen jegens den afgetreden be windsman, die uit een gansch andere levenssfeer afkomstig, zich op zoo be wonderenswaardige wijze heeft weten in te werken in de eigenaardigheden van land- en tuinbouw, en over 'tal- gemeen zulk een oordeelkundig ge bruik heeft weten te maken van de adviezen zijner technische ambtenaren. Op wetgevend gebied kwamen o. a. de voor den tuinbouw zoo belangrijke vogelwet en plantenziektewet tot stand. De bloembollenstreek verkreeg hare tuinbouw-winterschool. De stichting van meerdere tuinbouwscholen in Noord-Holland is aangekondigd. Een wetsontwerp tot verheffing van de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosch- de trap af en kwam de kamer binnen, het vertrek met zijn jongens-onrust vullend. „Zoo Joop, ben je daar; klaar geko men?" vroeg mevrouw. „Eindelijk, moe", zei Joop, die nu leerling was van 't gymnasium en wierp zich met een zucht van verlichting ach terover in zijn vaders leunstoel, waar hij zich behaaglijk lui in uitrekte.. „Zóóveel werk, moe, ik weet nog niet hoe ik alles klaar heb gekregen. Ik weet wél", vervolgde hij op beslisten toon, „dat, als ik eens leeraar word, ik mijn jongens nooit zóóveel opgeef, 't Is niet om vol te houden". „Zoo", lachte zijn moeder, „kom het zal nog wel gaan, je ziet er best uit, je groeit tegen de verdrukking in". „Dus u vindt toch ook dat ik ver drukking lijd", constateerde Joop guitig. „Nee, ik klaag niet, moe, ik spreek waarheid." „Ja, ja, je weet er wel uit te komen". 1 „Nou, ik wou dat ik er uit was uit het leeren bedoel ik, moe, maar", hier viel Joop zich zelf in de rede, „wie denkt u dat ik vandaag heb gezien?" Ja, lieve jongen, hoe kan ik dat raden, je ziet eiken dag zooveel menschen!" „Denkt u maar eens goed", drong Joop, „iemand die hier in huis geweest is", hielp hij zijn moeder op weg. „Maartje"? en mevrouw keek haar zoontje vragend aan, maar nee, die zien bouwschool, tengevolge waarvan men voortaan ook Hoog Tuinbouwonderwijs zou kunnen genieten, werd ingediend. Het tentoonstellingswezen werd door den afgetreden bewindsman krachtig bevorderd. De roem van onzen tuin bouw in het buitenland ging Minister Talma zeer ter harte krachtig steunde hij onze Haarlemsche en andere groote Nederlandsche tuinbouwtentoonstellin gen, terwijl de deelneming van onzen tuinbouw aan buitenlandsche tentoon stellingen zoo flink mogelijk bevorderd werd, en voor de toekomst aan een openbaar feestmaal 't denkbeeld eener Algemeene Nederlandsche Tuinbouw tentoonstelling krachtig aanbeval. Deze enkele grepen uit deministri- eele werkzaamheid van den heer Tal ma op Tuinbouwgebied mogen vol doende zijn om de gevoelens van waar deering en erkentelijkheid te verkla ren, die in de kringen van den tuin bouw afgezien van de uit den aard der, zaak uiteenloopende meeningen over het algemeen regeeringsbeleid op sociaal en economisch gebied den afgetreden Minister vergezellen. Indien de nieuwe Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel Mr. M. W. F. Treub, die heden zijn ambt aanvaardt, na afloop van zijn ministri- eele loophaan op gelijke waardeering aanspraak kan maken van onze zijde, zal de tuinbouw, en de bloembollen cultuur in 't bijzonder, alle reden heb ben tot tevredenheid. Den nieuwen bewindsman van het voor ons zoo belangrijke departement zij een hartelijk welkom toegeroepen Prachtig, zulk een certificaat. En alle vrijzinnigen en socialisten die aanland en tuinbouw doen, zeggen het u na. Alleen maar, van den zomer dorsten of wilden zij 'tniet zeggen. Toen zat de politiek, de vijandschap tegen een rechtsch kabinet, de afkeer voor Christelijke maatregelen hun te zeer in den weg. Toen voelden zij meer voor de Hervormde kerk dan voor de bloem bollen. Adres aan de Wellemans en de Moo- jens en de „heeren" die hen op het schild verhieven. wij wel eens meer. Ja, wie kan het dan zijn, en ze schoof nadenkend haar hand langs het voorhoofd, tot ze zich eensklaps herinnerde, en riep: Dina soms Joop?" „U hebt geraden, ja moe, ik kwam haar tegen op de Heerengracht, ze zag er erg slordig uit en droeg een klein kind op haar arm", vertelde Joop heel gewichtig. „Maar Joop", deed mevrouw verbaasd, „heb je dat wel goed gezien". „Ja moe, echt waar, ik liep met Hein, en die zei: „Kijk, daar gaat jullie vorig dienstmeisje" en toen zag ik haar ook". „Och, och", zei mevrouw op meewa- rigen toon, „wie weet hoe 't gaat met haar, in zoo'n groote stad verliest men elkaar gauw uit het oog". „Waar is pa toch vanavond, Moe, vroeg Joop nu, onderwijl hij in de couranten snuffelde, „is er al weer vergadering?" „Vanavond doet Pa huisbezoek met een anderen ouderling". „Maar, moe, moet Pa nu juist ouder ling zijn? „Ja, Joop, als de gemeente iemand kiest als ouderling, en als er dan tijd en gelegenheid is om dien arbeid te doen en men er toe bekwaam is, dan kan men niet bedanken voor die taak." „O", zei Joop en zweeg. Doch even later keek hij op van zijn lectuur en zei op zijn gewonen stelligen toon, waarmee hij altijd over toekomstplannen sprak: „Ik word nooit ouderling, moe, ik blijf Tweede Kamer. In de vergadering op Dinsdagmiddag zullen alleen de commis- siën benoemd worden en de geloofsbrie ven van de nieuwe leden onderzocht worden. Den volgenden dag zal een candidatenlijst voor het voorzitterschap worden opgemaakt en de begrooting worden aangeboden. Christen-Socialisten. Bij referendum is benoemd tot lid van den bond van Chr. Socialisten ds. J. W. Kruijt, te Gennep, en tot lid van de redactie van „Opwaarts", het bondsorgaan, ds. A. R. de Jong te Veghel. Een benijdbare gemeente. Het vrien delijke Heemstede, een gemeente met 8300 inwoners, heeft onlangs de wandel plaats „Boschbeek en Groenendaal" aan gekocht voor f318,000 met ^de kosten f 330,000, maakt zonder aflossing 4 pCt. een jaarlijksche rente van f 13,200. Er is daar geen plaatselijke hoofdelijke omslag, terwijl de ingezetenen de heuge lijke mededeeling ontvingen, dat de be lastingen niet verhoogd behoeven te worden. Eên Mei-dag een nationale feestdag Uit Zaandam wordt aan de Stand, ge meld Door den Wethouder Duys zijn bij den Raad eenige amendementen op het ont- werp-werkliedenreglement ingediend, waarbij o.m. wordt voorgesteld met in gang van 1 Mei 1914 voor alle Gemeente werklieden den 8-urigen arbeidsdag in te voeren. Ook wordt voorgesteld onder de in het reglement genoemde feestdagen ook den 1 Mei-dag op te nemen. Niet minder dan de andere in het reglement genoemde dagen, meent de heer Duys, dat ook de internationale feest- en strijd- dag der arbeidersklasse daarin behoort te worden opgenomen. 't Wordt al fraaier met die reode heeren. Niet op Zondag. De burgemeester van Delft heeft aan het gewest Zuid- Holland van het Ned. Gymnastiek-Ver- bond vergunning geweigerd voor het houden van een optocht met muziek op Zondagmiddag 21 September e.k., bij gelegenheid van den op het Concordia- veld te houden turndag. „De ziel der barmhartigheid is de barmhartigheid voor de ziel11. Onder dezen titel geeft de Ver. tot stichting van Chr. altijd bij mijn vrouw thuis". „Zoo, wordt je nooit ouderling" en zijn moeder lachte hartelijk, ze kon zich ook onmogelijk haar jongen als een ouderling voorstellen; „maar ik geloof dat je vader daar aankomt, kijk-es gauw". Joop zwaaide van zijn stoel en was met één sprong bij de deur, liep de gang in en zich over de trapleuning buigend, zag hij zijn vader beneden staan op de ruige vloermat de sneeuw van de schoe nen stampend. „O, pa, riep hij verrukt, sneeuwt het hard? ligt er al veel op straat?" Ja, Joop, 't sneeuwt geducht", zei zijn vader, terwijl hij moeizaam de hooge trap opklom, „het weer is gauw veranderd, toen ik uitging dacht ik niet in een sneeuwbui weerom te komen; kijk, ik ben er wit van", en meneer Van Balen schudde de glinsterende sneeuwvlokken van zijn overjas, die dadelijk versmolten en donkere vochtplekken op de kleurige ganglooper maakten. „Moe, het sneeuwt", en Joop danste de kamer binnen, liep naar de ramen waar hij door de kieren der overgordijnen gluurde naar buiten, waar hij in de zwarte avondlucht het sneeuwig-vlokgedartel gadesloeg en in zijn jongenshart de heer lijke visioenen van sneeuwballengooien en glijden oprezen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1