Binnenland. Uit da Provincie. Kerknieuws, Onderwijs LEESTAFEL Rechtzakei Landbouv Gemengda Be aankomen. De commandant van het luchtschip had deze ook opgemerkt en de Zeppelin zwenkte sterk naar het Oos ten, om voor de wolk uit te wijken, maar er was geen ontkomen meer aan. De lucht was inktzwart en eenige minuten later brak een storm los, zooals men op Helgoland zelden waargenomen heeft. De wind draaide plotseling van Noordwest naar Zuidoost en dreef het luchtschip in den regen, en de regen drukte de Zeppelin naar beneden. In den wervel wind weigerde het stuur en eenige mi nuten later sloegen de voorsteven van het luchtschip en het voorste schuitje tegen den waterspiegel. Dit is, naar het schijnt, met zooveel kracht gebeurd, dat de manschappen en officieren die in het voorste schuitje waren, bedwelmd werden en niet meer in staat waren, maatregelen tot redding te nemen. De wilde golven hadden nu vrij spel, ze sloegen steeds heviger tegen den ballon en verbrijzelden het aluminium-geraamte. De 18 gascellen waren van tevoren reeds alle openge scheurd. Het voorste schuitje zonk toen in de diepte, terwijl de bemanning van het achterste schuitje nog in de gelegenheid was, om zich van reddinggordels te voor zien. Ongelukkig waren de meeste in het voorste schuitje, zoodat slechts 6 perso nen gered werden en van deze is er later ook nog een gestorven. De geheele vloot werd onmiddellijk van het ongeluk op de hoogte gebracht eD een oogenblik later waren reeds een linie-schip en een torpedoboot op de plaats van het onge luk. Een vliegmachine, die het luchtschip begeleidde, kon de regenwolk nog tenau- wernood ontwijken. Met de grootste moeite gelukte het den officier die het toestel bestuurde, Helgoland te bereiken. Van andere zijde meldt men weer, dat een vreeselijke bui het luchtschip van ongeveer 1000 M. hoogte met de voor steven naar beneden op de woelige zee neerslingerde, zoodat het dadelijk brak en de twee deelen geheel of gedeeltelijk onder water kwamen. Vooraf waren eenige mannen uit de schuitjes gevallen en tusschen de binten beklemd geraakt. Eenige anderen konden zich ongeveer drie kwartier in oliejassen zwemmende boven water houden. Anderen waren door den schok dadelijk gedood of moes ten binnen in het schip stikken. Men wil het ongeluk wijten aan de overgroote belasting van het schip. Het schijnt inderdaad vast te staan, dat door allerlei nieuwigheden het luchtschip te zwaar is geworden. Bovendien moet het niet berekend geweest zijn voor de taak, die het nu op de manoeuvres te volvoe ren had. Het was eigenlijk een school- schip tot vorming van officieren voor de luchtvloot. Geen van de geredden was tot gister middag nog in staat geweest verklarin gen af te leggen over het ongeluk. Op den Keizer moet het bericht van het ongeluk bijzonder sterken indruk ge maakt hebben. Hij was reeds in een zichtbaar gedrukte stemming, zooals hij soms zijn kan, van de manoeuvres terug gekomen, toen hij de jammerlijke tijding ontving. 't Is het eerste ongeluk aan een Zep pelinkruiser overkomen, waarbij men- schen het leven hebben gelaten. Het tweede is wel spoedig gevolgd. De Z 5 wilde gistermiddag tegen 4 uur op het manoeuvreveld bij Leipzig landen. Ten gevolge van den hevigen storm gelukte het niet het schip in de hal te brengen. Een uur later rukte het schip zich los en nam een drietal der mannen die be last waren met het schip vast te houden, mede de lucht in. Twee hunner, een luchtschipper en een kanonnier stortten van een hoogte van 150 meter naar om laag en waren direct dood. De derde, een sergeant, wist zich in de touwen te nestelen en werd tenslotte uit zijn be narden toestand verlost. Het luchtschip kruiste nog een uurtje boven de stad, den wind ten prooi, totdat men er ten slotte in slaagde het gevaarte in de hal te bergen. Turkjj e-BuIgarjj e. 't Schijnt goed te marcheeren op den Balkan. Op de gisteren gehouden geheime bijeenkomst der Turksche en Bulgaarsche gedelegeerden, hebben de onderhande lingen, betreffende de nationaliteits kwesties goede vorderingen gemaakt. De Turken eischten met de meeste beslist heid waarborgen voor de burgerlijke en godsdienstige vrijheid en voor de rechten der Mohammedaansche bevolking in de districten, die van nationaliteit verwisse len, terwijl zij gedurende vijf jaar de vrije keus zullen hebben, om van natio naliteit te veranderen. Het artikel, dat deze beschikkingen bevat, zal op de bijeenkomst van morgen worden op gesteld. In verband met de nieuwe situatie te Gumuldjina, wezen de Turken er op, dat de huidige houding der Mohammedaan sche bevolking tegenover de Bulgaarsche bezetting gelijk staat met zelfmoord. Indien de Bulgaren echter aan de be volking de noodzakelijke waarborgen geven willen, zal de Porte al het moge lijke doen, om de bevolking te overreden, zich aan de Bulgaren te onderwerpen. Deze waarborgen werden door de Bul garen gegaven. Zij verklaarden zich ver der bereid, om een zone van 20 K.M. aan ge ie zijde van de Maritza en rondom Adrianopel als Turksch grondgebied te erkennen, doch waren niet in staat een bezetting van Demotika door de Turken toe te laten Teneinde een bewijs te geven van haar goede gezindheid, besloot de Porte het Bulgaarsche infanterie-regiment, dat tij dens den aanval op Adrianopel in Juli jl. gevangen genomen werd, in vrijheid te stellen. Opening Staten-Generaal. Dinsdagmid dag te 12 ure zullen de leden der Staten- Generaal in de Ridderzaal op het Bin nenhof in vereenigde vergadering tezamen komen, onder leiding van den door Hare Majesteit de Koningin benoemden voor zitter van de Eerste Kamer. De minister en de leder, van den Raad van State vereenigen zich te één ure in dezelfde zaal. H. M. de Koningin rijdt te 1 uur van het Paleis af, om zich met groot gevolg naar het Binnenhof te begeven tot opening van dé zitting der Staten- Generaal. De Tweede Kamer vergadert des mid dags te 3 ure. Vrijzinnig Boskoop. Naar aanleiding van de bewuste circulaire, waarin werd aangedrongen op het bevoordeelen der vrijzinnige kleine kweekers boven anders denkenden, schrijft men nu aan de Rott., dat deze is opgesteld en verspreid door eenige jongelui, buiten voorkennis der vrijzinnige kiesvereeniging en buiten voorkennis van 't grootste deel der vrij zinnige handelaren. Wij, die de circulaire indertijd opnamen, willen natuurlijk deze mededeeling onzen lezers niet onthouden. Men krijgt nu een anderen kijk op de zaak. We meenen echter te mogen op merken, dat de Boskoopsche Vrijzinnig heid niet geheel en al vrij te pleiten is, waar ze zelfs nimmer een teeken van afkeuring over de practijken van de jongeheeren heeft gegeven. Middelburg. Gisteravond werd in de Sociëteit „St. Joris" een vergadering ge houden ter bespreking der mogelijkheid van oprichting eener coöperatieve ijsfa briek. De vergadering, welke gepresideerd werd door den heer L. Leydesdorf, was slechts matig bezocht. Zij, die er waren, bleken echter veel voor de zaak te voelen, en een geanimeerd debat werd gevoerd. Vele ijsverbruikers zegden afname toe. Enkelen der aanwezigen wilden direct tot oprichting besluiten, maar het mee- rendeel was veor het benoemen van een commissie welke de zaak verder zal onderzoeken, en zoo spoedig mogelijk met een voorstel zal komen. Algemeen voelde men het meest voor een coöpe ratieve fabriek met aandeelen van zoo zoo mogelijk f50. Tot leden der bedoelde commissie werden benoemd de heeren L. Leijdesdorf, J. Botting, A. Beugelink, P. J. Fiegen, J. H. A. Maltha, L. J. Mes, en E. van Oss. Deze commissie ving haar besprekingen direct na afloop der ver gadering aan. Middelburg. Door het Centraal Vrij zinnig Propaganda Comité op Walcheren zijn tot candidaten voor de Provinciale Staten in het district Middelburg in de vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer H. P. den Bouwmeester, en het bedanken van den heer S. Lou- werse, nadat de heer mr. J. Adriaanse had verklaard ditmaal geen candidatuur te aanvaarden, geproclameerd de heeren jhr. H. A. van Doorn van Koudekerke, burgemeester van Veere en mr. J. J. Heyse, advocaat te Middelburg. Middelburg. Gisterenavond had in de kleine zaal van het Schuttershof de uit- deeling der prijzen, behaald door de in zenders op de Floralia-tentoon stelling, plaats. Tegen half acht had de zaal zich geheel gevuld met gelukkige en minder gelukkige inzenders en deze geraakten direct in een vroolijke stemming toen het strijkorkest, dat den geheelen avond een welgekozen programma uitvoerde, met bekende wijsjes de bijeenkomst opende. De heer L. K. van der Harst J. Jz., voor zitter van Uit het VolkVoor het Volk, nam vervolgens het woord, en heette allen welkom. Spr. wees er op, dat de aanwe zigen allen medewerkten tot het welslagen der tentoonstelling. Er zullen er zijn, die teleurgesteld zijn, maar dat kan niet anders. Spr. bracht achtereenvolgens dank aan de bestuursleden voor hetgeen zij voor de vereeniging doenen wees er op, dat de bloemen tot doel hebben, in huis vreugde, frischheid en gezelligheid te brengen en bracht dank aan de jury, die dit jaar 'n bijzonder moeilijk werk had, tengevolge van 't keurige werk, dat thans geleverd werd. Na medegedeeld te heb ben, dat de jury bestond uit de heeren J. Jongepier te Vlissingen, L. O. v. Straaten en G. de Witte te Middelburg, ging de heer Van der Harst over tot het noemen der prijswinnersterwijl de andere be stuursleden zich met het uitdeelen der gelden en voorwerpen belastten. Dat het hierbij niet ontbrak aan de jaarlijksch terugkeerende vroolijke tooneeltjes als een dame een kistje sigaren, of een heer een zoete koek of een huishoudelijk voor werp kreeg, en de voorzitter met gepaste scherts onder de aandacht der aanwezigen bracht. De eerste premie was de door de kanarievogelvereeniging geschonken ka narie, welke niet voor de verloting, doch als premie bedoeld was. De voorzitter bracht dank aan de schenkster. Middelburg. Door de politie alhier werd gisteren aangehouden zekere P. H., verdacht van diefstal van een gouden ring ter waarde van f 22, gepleegd te Vlissingen. Nadat H. bekend had en proces-verbaal was opgemaakt werd de aangehoudene wederom op vrije voeten gesteld. Middelburg. Het is vandaag nog bui ten verwachting druk met hetvreemde- lingenbezoekde extra-trein, welke he den voor het laatst rijdt, bracht alleen reeds ongeveer 450 personen aan, onder wie 96 dochtertjes van personeel der Brusselsche tram. Onze lezers zullen zich wellicht herinneren, dat verleden jaar de jongens ons een bezoek brachten. Evenals toen worden de kinderen ook nu vergezeld door meerdere dames en heeren. De meisjes zien er in hun blauwe pakjes en met de witte mutsjes met linten in de Belgische kleuren lief uit en keken met hun heldere kijkers naar al het nieuwe, dat zij zagen. Middelburg. In de Dinsdag gehouden vergadering van het bestuur der Coöpe ratieve Suikerfabriek Zeeland, aldus de M. O., werden dé functiën als volgt ver deeld dhr. Jac. Welleman, Krabbendij- ke, voorzitter dhr. H. A. Hanken, Wil- helminadorp, ondervoorzitter dhr. J. A. van Doorninck, Hansweert, le. secretaris dhr. D. v. d. Dries, 's-Heerenhoek, 2e. secretaris. Goes. Op de agenda voor de heden avond te houden vergadering van den gemeenteraad komt o.a. voor een voor stel inzake nadere regeling van verschil lende salarissen in verband met de ge- meentebegrooting voor 1914. Daarbij wordt voorgesteld de salarissen van den burgemeester, den secretaris en den ont vanger, thans resp. f1800, f1800 en f1400, te brengen op f2000, f2000 en f1500. Ook de secretarie-ambtenaren worden voor verhooging van hun jaar wedde voorgedragen. B. en W. willen de maximum jaarwedde van den com mies verhoogen met f 100 en alzoo bren gen op f1300, aanvang f1000 in drie 3-jaarlijksche verhoogingen van f100; die van den adjunct-commies met f75, zoodat deze wordt f975 (aanvang f750), die van den eersten klerk met f75, zoo dat deze wordt f675 (aanvang f 450) en die van tweeden klerk met f75, zoodat deze wordt f 425 (aanvang f 200)de drie laatste dus met 3 3-jaarlijksche verhoogingen van f75. Verder wordt voorgesteld het salaris van den bode- concierge te brengen van f 550 op f 600. Wat de salarisregeling bij de politie be treft, stellen B. en W. voor de 3e klas agenten te doen ^vervallen en de hoofd agenten, en 1ste en 2de kl. agenten te salarieeren met resp. f725, f625 en f 625, in plaats van f 650, f 600 en f 500. De agenten 3de klas worden dan na tuurlijk agenten 2de klas. De aanvangs- jaarwedden zouden dan verhoogd wor den met drie-jaarlij ksche verhoogingen van f25.na 3, 6 en 9 jaren dienstin de gemeente. De agenten 2de klasse worden bij gebleken geschiktheid agen ten 1ste kl. na 12 dienstjaren. Het po- litie-diploma met aanteekening geeft f 25 zonder aanteekening f 15. Wat het salaris van den gemeente- bouwmeester betreft, wordt voorgesteld de aanvangswedde van f1400 te ver hoogen met vier 4-jaarlijksche verhoo gingen in plaats van met vier 5-jaar lij ksche verhoogingen van f100. B. en W. willen verder het loon van den tuin man met f 28.verhoogen, dat van de stadsarbeiders met 50 cents per week, dat van den sasknecht met f25.en dat van 8 werklieden van de gemeente reiniging met fl.per week. Het maximum-salaris voor de hoofden van scholen A, B en C willen zij stellen op f1600 in plaats van f1400, na 4 vierj aarlij ksche verhoogingen ad f100 te bereiken vanaf het minimum-salaris ad f1200, dat ook nu wordt uitgekeerd. De concierge van de Ambachtsschool willen zij f25.verhooging geven. De Financieele Commissie geeft er de voorkeur aan deze zaak tegelijk met de Gemeente-begrooting te be handelen. Overij^ens aarzelt zij niet aan het meerendeel haar goedkeuring te verleenen en aan enkele posten zelfs eenige uitbreiding te geven, omdat zij de overtuiging heeft daarmede niet meer dan loon naar werk te geven. Ze ont raadt aan de 8 werklieden van de ge meentereiniging verhooging te geven, om dat zij niet in dienst der gemeente, maar in dienst van den aannemer zijn. Ze stelt verder voor den sasknecht in 't geheel f50 meer te geven en dus zijn loon op f 400 te brengen. Wat het politie-perso- neel betieft wil zij de aanvangsjaarwed- den voor alle 3 de rubrieken veheogen met f25 en dus op f750, f650 en f550 brengen, welke bedragen zich naar haar meening beter verhouden tot de te eischen diensten en meer uitzicht geven op het verkrijgen en behouden van gewenschte krachten. Oostkapelle. Toen de landbouwer M. gisteren zand uit de duinen gehaald had, schrokken zijn paarden, zoodat zij op hol sloegen. De dieren kwamen eerst tot staan, nadat een der paarden zich op een soort tronk ernstig aan het onderlijf had verwond. Koudekerke. De heer H. P. baron van der Borch tot Verwolde, burgemees ter van Koudekerke, is ter openbare civiele terechtzitting der rechtbank te Middelburg beëedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand zijner gemeente. Oud-V ossemeer. Benoemd tot gemeen te-secretaris de heer van der Ploeg van Zierikzee. Blijkens het overzicht van den stand der schulden van de gemeenten in Zee land en van inrichtingen door haar be heerd in het jaar 1911, welk overzicht is opgenomen in het provinciaal verslag over 1912, beliep het bedrag der in het dienstjaar van elke schuld betaalde rente in het geheel f 154.197.97, en het bedrag van de gedane aflossing f589.201.62; het bedrag van elke schuld bij het einde van het dienstjaar van alle gemeenten in Zeeland in totaal f5.432.912.70'/» het bedrag der schulden aangegaan bij annuiteit bedraagt voor de verschillende gemeenten totaal f 1.241.450.68'/», en het bedrag der annuiteit f36.878.871/». Rilland-Batli. Tijdens het aardappelen rooien had een 6-jarig meisje in den Bathpolder met het z.g. „vuurtje stoken" het ongeluk te dicht bij de vlammen te komen, waardoor haar kleertjes in den brand vlogen, mét het noodlottig gevolg, dat het geheele lichaam overdekt werd met vreeselijke brandwonden. Haar toe stand is zeer ernstig. Nader meldt men ons Het meisje, dat zich over 't geheele lichaam tengevolge van het „vuurtje sto ken" had gebrand, is heden morgen aan de gevolgen overleden. Heinkenszand. Door de leden der zang- vereeniging „Oefening kweekt kunst" is Dinsdagavond j.l. met bijna algemeene stemmen besloten om de vereeniging te ontbinden, wegens te geringe deelneming. Men meldt uit Zeeland aan het Hbl. Wanneer de letter r in de maand is, wordt oester- en mosseleten in den volks mond oorbaar geachtwelnu, September is er en de verzending van oesters is weer aangevangen, al is het dan nog maar bescheiden wijze. De handelaars en kweekers hebben trouwens zoo'n haast niet, want ze zijn zich bewust, dat de toestand in het oesterbedrijf in verge lijking met eenige jaren geleden, met reuzenschreden is verbeterd. Geen gejaag om afnemers te krijgen, geen beloften van zwaardere sorteeringen of franco zendingen men gevoelt de oester spreekt weer als vanouds voor zichzelf en dat men na afloop der campagne weer terug zal moeten zaaien op de perceelen, er wordt niet meer over gedacht. Over het algemeen heeft de oester geen gunstigen zomer gehad, maar men is toch tamelijk voldaan over den groei. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Giethoorn P. W. Focken Jr. te Ernst, W. Groeneweg te Enter, J. C. Loor te Vorchten, J. J. Ph. Valeton te Weerselo, H. Visser te Glanerbrug en A. Vrijlandt te Ter Home. Beroepen te Tholen, K. van As te Moer- kapelle te Sybrandaburen (toez.), dr W. Swart te De Purmer. Bedankt voor Retranchement en voor Krommeniedijk door J. L. Adriani, cand. te Westerblokker. Geref. Kerken. Beroepen te Pieterburen, C. Bouma, cand. te Groningente Langerak, J. Meijer te Bierum. De heer W. H. de Jonge Jz. te Goes, benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Meerkerk, heeft voor die benoe ming bedankt. (In enkele nommers van ons blad stond abusievelijk gemeld, dat de benoeming was aangenomen.) De unie-collecte bracht op te Brou wershaven (Geref. kerk) f 200,86, 's Gra venpolder (Geref. kerk) f 8,046, Veere (Geref. kerk) f 54,71. Rijks Landbouwmnterschool te Goes. Aangifte van nieuwe leerlingen, die den leeftijd van 16 jaar moeten hebben be reikt, voor 15 Oct. bij den directeur, den heer I. G. J. Kakebeeke, die inlichtingen en programma's verstrekt. Geslaagd te Utrecht voor de hoofd- acte de heer P. A. C. Reijers, geboren te Middelburg. De najaarsexamens van de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Ver- eenigingen in Nederland zullen plaats vinden op 3 en 4 Dec., en wel het voorbe reidend examen, alsmede de vakexamens in Nederlandsche, Fransche en Spaansche handelscorrespondentie te Amsterdam en te Rotterdam, die in Duitsche en Engel- sche handelscorrespondentie te Amster dam, Rotterdam en Groningen, de vak examens in boekhouden in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Tilburg en Groningen. De Homoeopathische Huisdokter, door dr. C. Müller bewerkt door dr. A. Dupont te Ermelo. Kampen, J. H. Kok. j Een handig boekje, in zakformaat, in keurig bandje, met vele practische wen ken voor geneeskundige behandeling van allerlei ongesteldheden, waar de voor standers van genoemde geneeswijze B(. bruik van kunnen maken in alle min ernstige gevallen, en ook in ernstige vallen, zoolang de homoeopathische am uit de buurt of uit de provincie nog nj„ aanwezig is. Onze oude Merckens is voor I velen nog het vertrouwde handboek doch sinds hij optrad is de homoeona' tische geneeswijze sterk vooruitgegaan" vandaar de nieuwere werken als van Voorhoeve, v. d. Stempel en anderen Doch ook voor deze uitgaaf van Dupont directeur-geneesheer van Lozenoord i« nog plaats. Het werk is in populair geest geschreven; en een alphabetisch register achterin vergemakkelijkt iet gebruik. Zoowel om zijn rijken inhoud als om zijn handig formaat bevelen vi; dit boek aan bij alle leeken-homoeopa. then en de allopaat die om de homoeo pathische geneeswijze lacht, schoon niet meer zoo hard en zoo veelvuldig ajs bijvoorbeeld een kwarteeuw geleder vindt er ook nog wel iets in van zj,ü gading. De Hervormde Kerk en de Poli. tiek door dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Utrecht G. J. A. Rm., Dit geschriftje laat zich niet in ee0 paar woorden bespreken. Daartoe fota! het te veel en te velerlei dat zou dieo^ overgenomen te worden. Daarom vestigen wij er nu slechts de aandacht op, dat de schrijver aandringt op wijziging van artikel 171. Dit geschrift komt minstens drie maanden te laaten daar nu in de eerste jaren de quaestie der financieele scheiding wel zal blijven rusten, laten wij liever dit teere puntje voorloopig rusten. Inmiddels blijft de lezing van dit geschrift aanbevolen bij allen wicn de oplossing ook van het kerkelijk vraag, stuk ter harte gaat. Onze Gids. Maandblad van den Bond van A. R. Prop. Clubs. - 's Gravenhage. J. Bootsma. Onze Gids raakt er zachtaan in. Met het Septemberno. is nu weer een jaargang compleet. De redactie komt een woord van dank toe voor de trouwe verzorging van dit goedkoope maandschrift. Afle vering 12 geeft een opgewekt verslag van de Jaarvergadering; en 'topenings woord van den voorzitter. Uit dat woord onthoudt elk lid onzer clubs de aanspo ring tot meer ijverigen en intensievea arbeid. Zonder overschatting, maar ooi zonder onderschatting werke een iegeiji mee aan de propageering onzer begiï- selen, en de uitbreiding van het leder.u. onzer partij. Daartoe werke De Gids nog vele jaren mee, en worde hij door steedi meerderen in staat gesteld! De Pastoor van Tergouw door CL Reade. Nijkerk, G. F. Gallen- bach. Dit boek (twee kloeke deelen!) dt| laatste zending van den 16en jaarg der Christelijke Bibliotheek met 13 pla ten en geïllustreerde titelpagina's —zal in meer dan een tijdschrift wel een af zonderlijke breede bespreking ten deel vallen. D# aard van ons blad laat een breede bespreking van ons ter aankon diging gezonden boeken niet toe; ook beschikken wij daartoe niet over ge noegzame plaatsruimte. Dit willen wij wel zeggen, dat wij het verhaal met ge mengde gevoelens gelezen hebben. Reeds de titelplaat doet al zoo geheimzinnig en wij voegen er aanstonds bij voor roomschen min of meer stuitende voor stelling: rechts een moeder met haar zoon, links de attributen van het pries terschap. Voorts worden in het gansche eerste deel en de grootste helft van het tweede deel heel veel leuke verhalen gedaan, avonturen verteld van een ge- vluchten, gehuwden, Gouwenaar en een Bourgondisch soldaat,, doch van een pastoor van Tergouw leest men niets. Eindelijk komt de weggeloopen Gouwe naar, die door logen tot de meening komt dat zijn vrouw dood is, en nu in den Priesterstand treedt voor den dag als de pastoor van Tergouw, en de vader van Gerrit Gerritsz, den lateren Desiderta Erasmus. Wij vernamen nooit dat dt moeder van Erasmus Margriet heette, ei zijn grootvader Peter de too venaar was, ei zijn vader later pastoor van Gouda s geworden. Het kan waar zijn. Doch de geschiedenis heeft dit boek geel waarde. Daartoe is de roman er ini! zeer overheerschend. Het heeft alleei waarde hierin dat het den lezer duidelijk verplaatst in de middeleeuwen en ons de menschen, en de zeden en gewoonten der menschen in het licht van dient# doet zien. Er ligt dan ook niets stuiten in dat iemand huwt en onwetend va«J wordt, en later, ver van huis huis geno den door leugen misleid, het klooster leven kiest; inzoover behandelt dit ver haal de feiten uit dien tijd met gr#16 kieschheid. Maar nuttigheid steekt er nie inen de beschrijving van sommige#' beurtenissen in dit verhaal beneemt'111.1 menig ouder de vrijmoedigheid dit boe aan zijne kinderen ter lezing te g4,e^ En dit is jammer, want er komen V» sages, zinspreuken en vooral treffen®6 mooi afgewerkte platen in voor, a'e koren en er toe bijdragen dat men boeiend verhaal in eenen uitleest. Twee moeders, door J°h^ Hoe ik gezond werd, door H Nijkerk, G. F. Callenbach- Twee lieve boekjes. Aangrijpen®1, halen. Vooral het laatstgenoemde, w*® in dagboekvorm een stukje leven®4 ;ng eener kranke onderw vrucht van haar kinderlij ♦rouwen u wordt voorgeho Melden wij nog dat als j;en jaargang spoedig verse prachtwerk van dr. J. R fteerlands onafhankelijkhe Het Gerechtshof te 's-Gra gisteren uitspraak inzake lo. J- B. arbeider te St. door de rechtbank te Zie: deeld tot 1 jaar gevangeni poging tot doodslag geplee door op dezen te schieter weer. Bekl. werd vrijgespr 2o. Th. J. A. S„ werkm gen, door de rechtbank t veroordeeld tot één maan straf wegens mishandeling Ch. en vernieling van ei Het vonnis werd bij versi 3o. J. A. v. d. B„ werkn se, door de rechtbank te oordeeld tot 1 maand g wegens wederspannigheid t veldwachter van de Bout veld- Het hof verminderd zeven dagen. Alg. Ned. Zuivelbond. Zandvoort de algemeene houden van den Alg. Ne onder voorzitterschap van G. baron Collot d'Escury. Opgewekt werd tot d« het 6e Internationale Zui- in Juni 1914 te Bern gel Nederland moet aan dit kracht medewerken om het buitenland met eere Van Nederland wordt o. i het zich mede beijverd o: ductie in betere banen te De Rijksverzekeringsba dat de melkrijders buiten wet vallen. Deze uitspri naar aanleiding van eet melkrijder in Friesland c wel op de loonlijst gep verzoek van het bestuur heeft de Centrale Werkgei voor den melkrijder een gediend bij den Raad Leeuwarden en ze zal zoo ook voor den Centralen opdat in de verhouding rijders en melkfabrieker Ongevallenwet meer zeke bracht. Uit het verslag der ex diploma's van den F.N.Z diploma's werden uitgei eerst werd ook een exame machinist. Van de 30 can 17 het diploma behalen. Over het Nederlandse wijs werd een inleiding ge heer J. Wuite Jzn., te T zitter van den Bond va Zuivelfabrieken in Fries! Te Rosendaal is gist 12 jarige knaap uit G: stoomtram wilde spring door een wagen overreden is hij naar het gasthuis echter geen hoop op bel gercompascuum is een van een arbeider voor d ning verdronken. T werkman tusschen twee s Hevig in- en uitwendig opgenomen en thuisgel daarna is hij overleden. - ner, die ongeveer drie onder Moergestel, leven een strooper in de borst - Dinsdag te Tilburg bezw sterdam is een anderhalf een derde étage op strai kind was terstond dooc kantelde Dinsdagmiddag laden met hooi, in een ders De Zeeuw geraak gedrang. De een bekwam aan het hoofd, de andei armen op twee plaatsen been zoo dat hij per as worden. Gistermorg fabriek van Gautz te Z; ernstig ongeluk plaats. S-, die staven naar ben< bad het ongeluk uit te j hij naar beneden tuime luozen toestand werd h huis vervoerd. Zijn toes kend. Brand in het Blaam "bid. meldt nog, dat v pakhuis Azië de kelderi loopen zijn, zoodat de aa voorraad van dure taba wel verloren moet wo Het verbrande pakhuis vlakte van ongeveer aauivhoedenveem L te haar gezame1"'1- slagruimte van waarvan door pCt i8 verloren i Het N. v. d. D een waarde van °ter en -boonen •e» en voor fl.lL. erschillende firma panden van het ..-vu.wm hee gezamelijke p£ "an ongev dezen brf i gegaan. deelt m f 1.10 \and 1.150.000 na's vei Blaauv

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2