No 280 1913 Vrijdag 29 Augustus. 27e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. GHR1STELIJK- HISTORISGH EERSTE BLAD. URG. II KID Talma's Ouderdomsrente. „EEN UIT VELEN". ien Koe, haar 2e kalf, ea e Springstler, bouwer, Aagte- te koop, vier, oor. OZE, St Laurens 1 Maart a. s. irenknecht, ichikbaar) it November nefbod.© nmakers. i aan srsknecht, >areeren, die zicb ctit te bekwamen, z. )nder letter A, ilhelminadorp. og loon. Blieven lelaar A. C. DE e. ober ASSER, Souburg. e Meisje, aar. 12,- 11.— 11,- 11,— 12,- 12,- 10,- 9,30 18. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIj, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. Gemeenteraad van Goes. rruiningen. )nd Den Haag, Wei- cht ter assistentie dienstbode, 1LEÖRAAF*. derd des Maandags) Antwerpen voorin. boot -ZIERIKZEE. ir 1918. dagelijks vm. 7,30 dagelijks vm. (be- i dan 6,80) 7,80 en t d i ei11 DLB-ROTTKRDAII. r 1913. des Zondags) van van Middelburg vm. vm. 8 uur. 'sMaan- m. 7,— uur. at „SCHBLPI" totterdam. 1913, Dina Woen. Dond. Vrjjd. Zater. Zond. Maan. Dins. Woen, Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dins. 16 6,30 17 7,- 18 7,80 19 8,— 20 8,30 21 9, - 22 8,30 23 8,80 ,24 8,80 26 8,30 26 8,30 27 ,830 2810,- 29 9,— 30 9,80 11,- 9,- 11,- 11- 9.- 11,30 12,- il achter een datum erikzee; het tweede iam. 3,43 c) 6,35 d) 4,10 c) 7,05 15 a) 6,05 43 6,35 d) h) inutaw ua hat vertrek ka e. Nausu v*. 8^0 Boriselen en Nemen rem tea hoogste 11 en waohtaa. van[10,45 uit Neuzen en tot e met 31 Ang« IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Naast en na wat we onlangs schreven en opnamen over de uitvoering van art. 369 der Invaliditeitswet, nemen we thans nog over de heldere en zaakkundige uiteenzetting, die het weekblad Patrimo nium van het ouderdomspensioen voor '70-jarigen gaf, een artikel waardoor het weekblad zeker velen aan zich heeft verplicht „Wie vallen in de termen om rente te ontvangen? Aan welke voorwaarden moeten zij voldoen De oudjes moeten op 3 December a.s. den leeftijd van 70 jaar bereikt of over treden hebben. Of zij gehuwd of onge huwd, alleenwonend zijn of inwonen bij hun kinderen, of wel in een gesticht voer ouien van dagen verblijven, doet niets ter zake. Ook beslist niet zekere graad van behoeftigheid. Wie in het genot eener rente gesteld wenscht te worden, moet slechts aannemelijk maken, dat hij of zij in het tijdperk van 10 jaren, onmiddellijk voorafgaande aan de inwerkingtreding van dit artikel (3 Dec. a.s.) of aan de vervulling van het 70e jaar, te zamen gedurende 156 weken gewerkt heeft tegen loon van niet meer dan f1200 per jaar. De arbeid moet verricht zijn binnen Nederland. Arbeid buitenslands komt slechts onder bepaalde voorwaarden in aanmerking. De arbeid men lette daar wel op behoeft niet in vasten loondienst te zijn verricht. Men voldoet re. ids aan de voorwaarde als men nu eens een poosje gewerkt heeft bij A. dan eens een tijdje bij B. een volgend jaar eens bij C. Nu eens in den hooibouw bij D. dan eens geholpen heeft in den oogst bij een ander. Als over dat 10-jarig tijdvak de 156 weken maar vol komen. Daarbij dient men in het oog te houden, dat, al heeft men maar desnoods één dag in de geheele week gewerkt, die week toch voor vol telt. De aard van het werk komt er niet op aan, indien maar tegen loon gewerkt is. Zoo komen dus ook in aanmerking, die zelf een klein boerderijtje hebben, doch die in den oogsttijd of zoo, wel eens enkele weken tegen loon bij een ander 19 DOOR A. C. V. D. M. (Nadruk verboden.) Maar nog meer moeilijkheden zouden komen om haar te beproeven of ze vol harden zou, moeilijkheden, die voor haar des te grooter schenen, wijl haar hart oog zoo weinig den ernst van den strijd kende. Met een gevoel van wrok tegen haar goeder verliet ze vroeger dan gewoonlijk de woning. Ze wou nog 'n half uurtje bij Koos Verdam praten, die kon toch van avond niet uit. „Wel Dien, ben jij daar, wat heb ik Jeu in langen tijd niet gezien", begroette Koos haar, toen ze Dina bij zich in de keuken liet. „Ik was veel thuis, want Betje is ziek geweest en daarom ben ik wat meer op rniJn vrije avonden bij moeder geweest, tfj 'la'jr noS 'n beetje te helpen", ver- dele Dina, onderwijl ze ging zitten. ,»Is ze nou weer beter, ik meende haar gisteren te zien" vroeg Koos. „Dat kan wel, ze is nog zwak, maar at wordt wel beter. Maar waarom kwam 'Üj16* kij mij, Koos, je kwam mij toch Offers ook wel halen 7f?'u ia"! zt'i Koos aarzelend, „ik was ndags veel bij m'n broer, enne... maar- werkten. Zoo tellen ook voor de vrouwen mee de dagen dat ze uit werken geweest zijn, voor een ander de wasch hebben gedaan, uit bakeren zijn geweest, als dienstbode of als huishoudster gewerkt hebben of uit naaien zijn gegaan bij een ander. De propagandisten voor „Staatspensio- neering", die Talma's wet critiseerden, hebben dit alles wel verzwegen, maar het is zoo. Men moet voorts zooveel mogelijk op geven bij wien of wie men gewerkt heeft. Die opgaven worden natuurlijk gecon troleerd. De ouden van dagen moeten hun geheugen dus trachten op te scher pen. In de meeste gevallen zal deze op gave wel vrij gemakkelijk vallen. Fami lie en vrienden kunnen bij het verzame len van die noodige gegevens wel een handje helpen. De bedoeling van den Minister is dat allen die aanspraak op een rente kunnen doen gelden, op 9 December a.s. hun eerste f2 of fl.50 aan het postkantoor in ontvangst zullen kunnen nemen. (Als man en vrouw beiden in de termen val len, ontvangen ze elk fl.50, man of vrouw alleen daarentegen f 2.) Men zorge dus spoedig de papieren in orde te heb ben. Weldra zal zich bij de ouden van dagen wel een „tusschenpersoon" aan melden. Komt hij niet spoedig dan ver- voege men zich bij een van de daarvoor aangewezen personen. In de plaatselijke bladen zijn hun namen medegedeeld. Op het gemeentehuis kan men ook infor- meeren. Meestal zal men daar wel een van de tussclienpersonen vinden. Indien hij of zij, die de rente aanvraagt een geboorteakte, een doopakte of een ander stuk waaruit de leeftijd blijkt heeft, moet dat stuk bij de aanvrage worden overgelegd. In ieder geval moet nauw keurig de geboorteplaats worden opge geven. Het verzoek om rente wordt afgewezen indien de verzoeker of zijn echtgenoote in de vermogensbelasting is aangeslagen, dus over een kapitaal van meer dan f13.000 beschikt. De minister vestigt er de aandacht op, dat de rente hoegenaamd niet het ka rakter van armenzorg draagt, maar vee leer als uit te keeren rente van eene verzekeringsmaatschappij. Dat dus nie mand zich schame om de rente aan te vragen indien hij (zij) meent er recht op te hebben. Familieleden van ouden van dagen, zeg Dien, ik heb je wat te vertellen", zei ze toen en schoof haar stoel dichter bij haar vriendin om vertrouwelijker te kunnen praten. Doch, alsof ze niet wist hoe te beginnen, vroeg ze eerst „Is 't met jou en Karei uit, Dien". „Uit... met Karei Versluis en mij, nou Koos", deed Dina verbaasd -, we hebben alleen eenige keeren gewandeld, 'twas nog niks hoor". „Och, kom dat weet ik wel beter, maar hebben jullie ruzie gehadik zag hem eenige keeren met 'n ander meisje loopen". „Nou 't kan me niks schelen, laat-ie", zei Dina onverschillig, „maar wou je me dat vertellen", liet ze er dadelijk op volgen, als wilde ze Koos spoedig van dit voor haar pijnlijk onderwerp af brengen. „Nee, maar och, ik dacht daar zoo opeens aan, ik had, ik bedoel..." aar zelde Koos. „Wat heb je toch, je maakt me nieuws gierig, 't is zeker heel gewichtig" en Dina zag Koos verwonderd aan, die ver legen kleurde en begon „Johan Veerman ken je wel?" „Die voor onderwijzer studeert? ja, wat zou die?" „Hij is al een paar jaar schoolmeester, sinds eenige Zondagen komt-ie dikwijls bij mijn broer en daar spreek ik 'm dikwijls", vertelde Koos. „O, zei Dina", die nu met meer be- gestichtsbesturen enz. enz. worden beleefd verzocht te willen medewerken, opdat rechthebbenden spoedig in het bezit van de rente worden gesteld. Bij duizenden zullen eerstdaags de rente-aanvragen inkomen bij de rente commissies, die ze straks doorzenden aan de Rijksverzekeringsbank. En natuurlijk, die 't eerst komt, die 't eerst maalt. De aanvragers om rente moeten zoo veel mogelijk zien te krijgen een schrif telijke verklaring van de(n) werkgever(s) bij wie(n) zé gewerkt hebben en die verklaring onderteekend door de(n) werkgever(s) of zoo hij (zij) overleden is, door diens kinderen of andere familie, of wel.door personen, bekend -met den aanvrager ten tijde dat gewerkt is. Ook werkgevers, die hun zaken aan kant gedaan hebben of anders hun fami lie, worden tot het afgeven van derge lijke verklaringen beleefdelijk uitge- noodigd. Onze afdeelingsbesturen helpen natuur lijk overal gaarne een handje mee. Geen oude man of vrouw, die in de termen kan vallen, mag straks onder de gepen- sionneerden ontbreken. Men make van een en ander spoedig werk. Het is zoo 3 December. De tijd is kort. 29 Augs. 1913. Het nieuwe Kabinet. H. M. de Koningin heeft het nieuwe kabinet beeedigdde portefeuilles zullen derhalve weldra worden overgenomen, en gaat het oude kabinet heen. De dank der natie volgt het meeren- deel dier bewindslieden, wegens de door dezen in haar belang bewezen diensten. Wat op 't gebied van 't sociale leven, voor onderwijs, arbeidersverzekering en landsverdediging door de ministers uit het oude kabinet werd tot stand gebracht, zal door menigeen, zooal niet nu, dan toch in vervolg van tijd, met steeds klimmende waardeering worden her dacht. 'tls waar, de voordeelen de Vrije school onder het vorige kabinet in den schoot geworpen, hadden grooter kunnen zijn meerdere doortastendheid in de door trekking van de lijnen hadde allicht het kabinet-Heemskerk niet kwaad gestaan ook hadden de benoemingen in zake Octrooiwet, Ouderdomspensioneering, op landbouwgebied en in het binnenlandsch bestuur minder naar den linkschen kant kunnen zijn vooral Landbouw schijnt grijpende belangstelling luisterde, en „Wat, zou' die", vroeg ze plagend-lang- zaam, alsof ze heelemaal niets begreep, om Koos alles te laten vertellen. En spoedig hoorden ze, dat Koos ver loofd was met Johan Veerman. Zondag avond had hij pas haar gevraagd, van dat scharrelen hield ie niet, had-ie ge zegd, en zij had ja gezegd. „Wel Koos, ik feliciteer je hoor", en Dina drukte haar hartelijk de hand, maar haar stem klonk niet zoovroolijk als gewoonlijkde door Koos weer op gewekte gedachte aan Karei wierp een schaduw op haar vreugde. Maar zij dwong zich tot opgewekt luisteren van haar jong geluk. „Hij hoort immers ook tot onze kerk Koos vroeg ze toen deze zweeg. „Ja, natuurlijk, zei Koos met beslist hoofdknikken, anders had ik niet gewild, dat wordt toch ellende op den duur als men niet één richting toebehoort." Nu kon ze dit wel zeggen, het was toch uit met Dina en Karei en nu ze haar niet krenken, dacht ze goedig. - „Ja," stemde Dina flauwtjes toe, maar ze dacht, wanneer ik Karei niet dadelijk had vermeden, was hij misschien wel anders geworden. Zou ze Koos eens vragen naar 'em, maar nee, dat wou ze ook niet. Misschien kwam hij Zondag wel weer bij den broer van Koos, dan kon ze hem weer eens ontmoeten. op dat punt stuitend partijdig te zijn geweestover 't algemeen ziét alle man van rechts dit kabinet met leed wezen heengaan, en geeft hij het bij zijn heengaan alle hem rechtvaardig toeko- komende hulde mee. Vooral nu een linksch kabinet op treedt, zal hetgeen in het oude kabinet verloren wordt, des te duidelijker uit komen. De nieuw opgetreden bewindsmannen zijn of groote bekenden, öf minder groote onbekenden. Tot de eersten rekenen wij den premier, die met den eerlijken Treub en den technisch bekwamen Lely, de aantrekking vormt in den kring van on- en half bekenden met weinig- of nooit gehoorde namen als Ort en Bertling en Pleyte en zoovele als het ons volk moeite zal kosten in 't geheugen te prenten. Groote mannen wellicht in den kleinen kring waarin zij verkeerden, doch allicht voor de ministrieele taak minder ge schikt. Edoch, zij kunnen meevallen. Men verwachtte in liberale kringen ook wel niet veel van de Idenburgs en de Colijns, en zie men onthield hun ook daar niet de pluim op hun hoed. Zoo min als de Talma's en Van Swinderens zijn zij tegengevallen. Deze herinnering geeft ons moed om, zij 't ook met gematigde onverschillig heid, het nieuwe kabinet te begroeten. Van de beste leidende geesten in het kabinet is de een tegen algemeen stem recht en de ander tegen staatspensionee- ringtwee factoren om welker bezit de strijd tegen het oude kabinet in de Kamer en bij de Stembus ging. Hierbij komt dat de een op rechtsge bied, de ander in financieele zaken gelden als specialiteiten van den eersten rang, hoogst voorzichtige staatslieden, die als zoodanig den rooden broederen zeer on aangename herinneringen hebben be zorgd. Een omstandigheid die er ons zelfs toe dwingen mag om met eenige sympathie althans hun optreden te be groeten. Rechts zal dit nieuwe kabinet, natuur lijk waar 't de beginselen geld uitgezon derd, wel geen hinderpalen op zijn weg leggen. Men is aan dien kant gewoon als Hare Majesteits loyale oppositie te fun- geeren. De antirevolutionaire partij in den lande hervatte voorts hare taak om in eigen kring zich vrienden te maken, en door studie en geschrift, in club en kiesvereeniging, door een aansluiting nauwer dan in den laatsten tijd het geval Maar toen zij den volgenden Zondag Koos met haar verloofde een bezoek bracht en Karei niet ontmoette, was zij de eenige van 't gezelschap, die niet met onvermeng de blijdschap in het geluk van het jonge paar deelde. Haar vrede werd opnieuw gestoord door de gedachte dat Koos nu misschien wel spoedig als vrouw van een onder wijzer haar dienstboden-leven kon ein digen en een hoogere plaats in het maat schappelijk leven zou innemen dan zij. En wrevelig begon Dina die week met den arbeid, die haar als dienstbode was opgelegd. XI. Mevrouw Van Balen had met blijd schap de verandering bij Dina opgemerkt, doch daar ze niet het vertrouwen van deze genoot, had ze haar stilzwijgend gadegeslagen. Alleen toen Dina op een Zondagmiddag om een boek vroeg, had ze gezegd „als je soms eens iets niet begrijpt Dina, dan kom je maar bij me en dan kunnen wij samen eens praten". Ook haar man had haar aangeraden om Dina niet met vragen lastig te vallen. „Als het waarlijk levens-ernst is bij Dina, en geen tijdelijke opwinding, dan zal ze ook wel behoefte krijgen om zich uit te spreken, wij kunnen haar geen vertrou wen afdwingen." „Je hebt gelijk man, nou ik zou toch graag eens met Dina praten, meende het was, door meerder en krachtiger opko men voor de door allen gezamenlijk be leden beginselen zich opnieuw dien in vloed te verzekeren, door welken zij niet zoo zeer in de breedte, als wel in de diepte in vorige jaren krachtig en sterk is geweest. Zitting van Donderdag. Voorzitter de heer De Beaufort, bur gemeester. Afwezig de heeren Dekker, Hollmann en Risch, allen met kennisgeving en dhr. Kakebeeke. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, wordt voorlezing ge daan van de ingekomen stukken, als daar zijn goedkeuring van Gedeputeerde Staten van de wijziging der verordening op de stratenid. van de regeling der borg stelling van den directeur der gemeente gasfabriek id. van het besluit betreflende het in gebruik geven van schoollokalen 36ste jaarverslag omtrent den toestand van het Waterschap „De Breede Wate ring bewesten Ierseke", over het dienst jaar 1912/1913. Overgaande tot punt 2 van de agenda wordt op de aanvragen tot afschrijving van belasting en schoolgeld (1 afschr. schoolgeld, 5 H. O. en 1 hondenbelasting) overeenkomstig het advies van de financiëele commissie gunstig beschikt. Tegen een wijziging in de gemeente- begrooting voor 1913 heeft de financiëele commissie evenmin bezwaarde raad 'keurt deze dan ook goed. Wordt overgegaan tot de benoeming van een assistent-leeraar aan de avond school voor ambachtslieden voor de cur sus 19131914. B. en W. stellen voor de herbenoeming van den heer F. G. C. Rothuizen te bevorderen. Herbenoemd wordt met algemeene stemmen de heer Rothuizen. Volgt de benoeming van een onder wijzer bij het herhalingsonder wijs ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer H. Oele. B. en W. bevelen aan den heer F. C. van Strien, onderwijzer aan school B. Benoemd wordt de heer van Strien met algemeene stemmen. De gemeenterekening over 1912 wordt voorloopig vastgesteld deze bedraagt in ontvang f 338856.34 en in uitgaaf f334709.846, zoodat er een batig slot is van f 4146.496. goedhartige vrouwtje, maar ik zal dan maar wachten". Toch kon ze niet nalaten haar dienstbode te toonen dat ze mee leefde, en legde nu een boekje, dan een treffend tractaatje in de keuken, en ze was dankbaar als ze zag dat het door Dina werd gelezen. Doch nooit deed deze een poging om met haar meesteres een woord te spreken over haar geestelijk leven. Ze was vrien delijker dan vroeger tegen mevrouw en deed haar werk met meer nauwgezetheid dan vroeger, maar tot een intiem ge sprek kwam 't nooit, al gaf mevrouw er soms aanleiding toe. De verkeerde schroomvalligheid, die vele christenen zoo dikwijls weerhoudt om met anderen over hun innerlijk leven te spreken, de schuchterheid waarmee zij altijd hun zielservaringen verbergen, was ook hier oorzaak dat er tusschen mevrouw Van Balen en Dina niet een sterkere band was die hun beider leven nauwer verbond. Daardoor bleef Dina altoos alleen staan op den ingeslagen weg, en al zocht ze ook door gedurig gebed kracht, toch zou een met haar meevoelende ziel, iemand die haar kleine moeilijkheden begreep en haar met een troostend woord steunde haar zeker ten goede komen, en haar aansporen om den aangevangen strijd vol te houden en haar voor afdwaling helpen bewaren. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1